Philips in China: het voeren van de draak kan ook riskant zijn Koninklijk paar drie dagen in Zweden Omstreden Le Per maakt rechts Frankrijk nerveus Gereformeerde predikant wordt rooms-katholiek Reportage ~D< PAGINA 2 DONDERDAG 21 MEI 1^ Wie wil er een onderzeeën verkopen aan een eilandje als Taiwan als je daarmee een Chinese markt van hon derden miljoenen tv's, was machines en strijkijzers on bereikbaar maakt? Wilton- Fijenoord misschien, en RDM. Zo niet het gros van het vanderlandse bedrijfsle ven, dat dezer dagen in het kielzog van premier Lub bers ten eigen bate zen- dingsarbeid verrichtte in de volksrepubliek China. door Wim Fortuyn Maar er is één Nederlands bedrijf dat in het bijzonder belang heeft bij herstel van de goede relatie met China en dat is Philips. De Eindho- vense multinational, dominant aanwezig in omliggende staatjes als Taiwan, Hong Kong en Singa pore, rammelt al enige jaren aan de poorten van het 'land van de draak', dat in de toekomst wel eens een hoofdrol kan gaan spelen in de wereldeconomie. Philips, over de hele wereld verwikkeld in een tita nenstrijd met Amerikaanse en vooral Japanse concurrenten, wil die boot onder geen voorwaarde In 'Het Domein van de Draak onlangs uitgegeven bij uitgeverij Van Arkel in Utrecht, schetst de Stichting Onderzoek Bedrijfstak Elektrotechniek (SOBE) de ont wikkeling van Philips in Azië. Hoe wel al meer dan een halve eeuw in dit continent aanwezig, realiseert het concern er slechts zes procent van de totale omzet. Philips leunt zwaar op het economisch welis waar versnipperde, maar nog steeds rijke Europa en de Verenig de Staten. Maar volgens het scenario van het bedrijf moet dat snel verande ren: die zes procent moet in 1991 dertig procent zijn. Zocht Philips Azië tot nu toe vooral op vanwege de lage lonen, nu die lonen stijgen lonkt het perspectief van een enor me afzetmarkt. Na de opkomst van Japan als economische groot macht en de razendsnelle ontwik keling van landen als Zuid-Korea, is de 'ontsluiting' van China daar bij een bepalende factor. Dit enorme land ondergaat niet alleen een snelle economische ont wikkeling, maar is onder de bejaar de leider Deng Xiao Ping boven dien een periode van verlichting binnengetreden. Meer vrijheden voor ruim een miljard consumen ten die steeds meer verdienen: dat schept vooruitzichten die bij Phi lips alle lampen zullen doen bran den. De verkoop van kleurentelevi sies in China spreekt wat dat be treft duidelijke taal. Van 400.000 toestellen per jaar in 1981 is die ge stegen tot zes miljoen in 1985. Een vervijftienvoudiging in slechts vijf jaar. Voor wasmachines van het zelfde laken een pak. Vier jaar na dat in 1980 toestemming werd ge geven voor de import van deze ap paraten, werden er al 7,5 miljoen verkocht. Maar het lijkt allemaal mooier dan het is. Zo heeft Philips in Chi na slechts een aandeel van 10 pro cent in de verkoop van kleurentv's; negen van de tien apparaten ko men uit Japan. De Nederlandse multinational, feitelijk de enig overgebleven concurrent van de Japanse elektronicafabrikanten, kampt met een achterstand, zij het een overbrugbare: de Chinezen streven zoveel mogelijk spreiding na bij het aangaan van samenwer kingsverbanden en contracten, en willen niet te afhankelijk zijn van de Japanners. Aangezien de Ame rikanen op het op het gebied van de elektronica de strijd van japan hebben verloren, is Philips prak tisch het enige alternatief. Tweede probleem: er is geen sprake van dat Philips elders ge produceerde apparaten afkan (blij ven) zetten in China en de winst zo maar in zijn zak kan steken. De lei ders van de Volksrepubliek ont vangen de westerse bedrijven met open armen, maar alleen als ze be reid zijn tot samenwerking en forse investeringen. Want het is wel de bedoeling dat de produktie zoveel mogelijk in China zelf plaats heeft. Het land heeft al eens een comple te, hypermoderne fabriek van Bau- knecht overgenomen en verplaats naar Tianjin, waar nu dagelijks 2000 wasmachines van de lopende band rollen In ruil voor lage lonen, belasting voordelen en andere voor multina tionals aantrekkelijke voorwaar den moeten zij bereid zijn hun ken nis, hun technologie, over te dra gen en de produktie voor China in het land zelf ter hand te nemen. En dat (volgende hindernis) is geen si necure in het onderontwikkelde China, waar nog geen moderne ka belnetten, wegen en havens klaar liggen voor probleemloos gebruik. De moeilijkheden zijn legio. In 1985 liep de verwerkende industrie al zo ver vooruit op de produktie van energie, dat één op de vier fa brieken in de belangrijkste indus triegebieden van de stroom werd afgesneden om overbelasting van het net te voorkomen. Er ontston den tekorten voor grondstoffen en staal, het spoorwegnet kon de vraag naar transport niet aan. Toch kan Philips ook daarmee zijn voordeel doen. Het concern produceert tenslotte niet alleen consumentenspullen als ijskasten, tv's, compact discs, lampen, scheerapparaten en strijkijzers. Philips heeft zich op nog wat ter reinen gespecialiseerd, zoals medi sche systemen en telefonie, en kan een belangrijke aandeel leveren bij het wegwerken van tekortkomin gen in de infrastructuur. De Chinese overheid heeft 72 miljard dollar uitgetrokken voor het aanleggen van een telefoonnet tusen nu en het jaar 2000. De vraag is alleen of dat geld er is. Importen, onder invloed van de drang naar consumptie en vernieuwing, heb ben de deviezenvoorraad uitgeput. Zozeer dat de stad Shenzhen in het zuiden van China een order voor de levering van 10.000 Philips- beeldplaatspelers en 1,5 miljoen beeldplaten annuleerde. Inclusief de bouw van een beeldplaatfabriek - voorlopig ook van de baan - ging het om een project van 375 miljoen gulden. De Wereldbank heeft al een te kort becijferd op de Chinese han delsbalans van 7,6 miljard dollar. Het vlot niet zo met de produktie van goederen voor de export, waar mee China de kosten aan invoer van goederen terug had willen ver dienen. Er zijn wel investerings contracten met westerse bedrijven tegenover met een totale waarde van 16 miljard dollar, maar daar van is nog maar 1,4 miljard uitge voerd. Misschien dat het allemaal ver andert nu premier Lubbers de vlekjes heeft weggewerkt, die de relatie met China sinds de levering van duikboten aan het 'opstandige' Taiwan wat verstoorden. Philips heeft de draad althans meteen weer opgepakt. Vorige week al werd een contract getekent voor de bouw van een beeldbuizenfabriek in de provincie Jiangsu. De fabriek, waarin Philips 200 miljoen gulden investeert en voor 30 procent deelneemt, zal op den duur 1,6 miljoen kleurenbuizen per jaar moeten produceren, waarvan 30 procent voor de export. Het is het grootste samenwerkingscon tract op elektronicagebied tot nu in China en komt voor Philips als ge roepen. De vorige (en eerste) door braak op de Chinese consumenten markt dateert alweer van 1984, toen de Italiaanse Philips-dochter IRE een contract afsloot voor de le vering van een miljoen ijskastcom- pressoren. Verslonden Wat de ontwikkeling van China voor de westerse bedrijven uitein delijk betekent is intussen de vraag. De massale overdracht van technologie kan er natuurlijk toe leiden dat zij worden verslonden door de draak die zij nu nog voe den. Japan, dat hele bedrijfstakken in de VS en Europa heeft stuk ge concurreerd, zal wat dat betreft een waarschuwing zijn. Ameri kaanse computerbedrijven als Hewlett-Packard, Wang en Bur roughs hebben om die reden lang de kat uit de boom hebben geke ken voordat zij besloten met China in zee te gaan. Maar ook zij moeten er echter aan geloven, willen ze niet opnieuw terrein verliezen aan NEC. Hitatchi of een andere Ja panse concurrent. (Steven van Slageren/SOBE: Het do mein van de draak, uitgegeven door Jan van Arkel) DEN HAAG (ANP) - „Doffe kanon schoten klonken in de vroege och tenduren (van de 21ste mei 1957 red.) over het door een warme zo merzon bestraalde Stockholm, ten teken dat koningin Juliana en prins Bernhard de Zweedse terri toriale wateren waren binnengeva ren. Terwijl de glorievolle tocht tussen de eilanden voortging en daarmee het uur van de officiële aankomst in Stockholm naderde, stroomden duizenden belangstel lenden naar het koninklijk paleis waar de eerste ontmoeting tussen de soevereinen zal plaatsvinden". In deze bewoordingen deed „een speciale correspondent van het ANP" in 1957 kond van het staats bezoek dat toenmalig koningin Juliana en prins Bernhard in mei aan Zweden brachten. Wat zowel de verslaggever als het koninklijk paar toen nog niet konden vermoe den is dat op de dag af dertig jaar later dochter Beatrix op haar beurt voor een staatsbezoek naar Zwe den zou reizen. Dat staatsbezoek is vandaag begonnen en eindigt za terdag. Een „glorievolle tocht" tussen de eilanden is dit keer uitgesloten: het koninklijk paar reist anno 1987 per vliegtuig. Üok het beantwoorden van de saluutschoten docr het boordgeschut van HMS kruiser 'De Zeven Provinciën' is hierdoor uit het protocol verdwenen. Maar dat niet alleen: liepen de Zweden ten tijde van het bezoek van Juliana en Bernhard nog kans plotseling bediend te worden door winkelmeisjes in Nederlandse kle derdracht. het komend bezoek zal wat meer aan de gemiddelde inwo ner van Stockholm voorbij gaan. Zeker is dat de grote kranten dit maal niet met extra edities zullen komen. Staatssocialisme Behalve incidentele oplevingen in de publiciteit rond het witte brood in de oorlog, rond de staats bezoeken over en weer. rond al dan niet vastgelopen en opgespoorde Russische onderzeeers in de Oost zee en rond het door velen geroem de en door anderen verguisde Zweedse staatssocialisme, is de be langstelling van de Nederlandse pers voor het Noordse land altijd betrekkelijk gering geweest. Toch heeft ons land vrij veel ge meen met Zweden. De kwalitatief tot de beste van de wereld beho rende Zweedse verzorgingsstaat heeft op verscheidene punten mo del gestaan voor onze sociale wet geving. Ook de Nationale Ombuds man. bij wie burgers met klachten tegen de overheid terecht kunnen, is vrijwel rechtstreeks uit het noor den geïmporteerd en onze aanpak van de jeugdwerkloosheid is geba seerd op maatregelen die in Zwe den zijn toegepast. In de internationale politiek be vinden Zweden en Nederland zich vaak op dezelfde ideologische lijn. Beide landen besteden rond 1 pro cent van hun bruto nationaal pro- dukt aan ontwikkelingshulp en staan een sterk internationaal over leg voor. In tegenstelling tot Ne derland voert Zweden èen strikte neutraliteitspolitiek. Het land is geen lid van de NAVO of van de EG. Wel komen de denkbeelden over ontwapening globaal overeen met die van Nederland. Zweden kent een brede vredesbeweging. Evenals in Nederland stamt het politieke partijensysteem in Zwe den ongeveer van rond de eeuw wisseling. Het Zwveedse parlement de Riksdag - kent maar één kamer in plaats van twee zoals onze volks vertegenwoordiging. Sinds 1933 zijn de sociaal-democraten vrijwel onafgebroken aan de macht. Ver doorgevoerde sociale opvattingen over bij voorbeeld nivellering en goede gezondheidszorg voor ieder een hebben Zweden het imago van 'heilstaat' bezorgd. Ericsson Op de lijst van onze handelspart ners neemt Zweden de zevende plaats in als exportmarkt. De uit voer schommelt al jaren rond de 3,5 miljard gulden per jaar. De ver kochte produkten variëren van ge neesmiddelen tot elektronica. De import bedraagt ongeveer 4 mil jard gulden. We voeren vooral houtprodukten, vervoersonderde- len en machines, ook robots, in. Bedrijven als Volvo, Saab en Erics son hebben een naam op te houden in Nederland. Het staatsbezoek is een ant woord op het bezoek dat de Zweedse koning Carl Gustaf met zijn echtgenote koningin Silvia in 1976 aan ons land bracht. Met zijn 27 jaar was de Zweedse vorst bij zijn troonsbestijging in 1973 de jongste koning uit het huis van Bernadotte, dat vanaf begin vorige eeuw de Zweedse troon bezet. In 1976 trouwde hij met Silvia, waar door deze dochter van een West- duitse zakenman automatisch ko ningin van Zweden werd. Carl Gustaf is een petekind van prinses Juliana. Beiden zijn op 30 april ja rig. PARIJS - De leider van uiterst rechts in Frankrijk, Jean-Marie le Pen, is er in de korte tijd die verstreken is sinds zijn kandi daatstelling voor het president schap bij de verkiezingen in 1988, in geslaagd de conservatie ve regering van premier Jacques Chirac te verdelen. De aan rechts appelerende uit spraken van Pasqua worden ge zien als een poging om Le Pen di wind uit de zeilen te nemen. minister riep vorige week eer11 grootscheepse deportatie van orbe: wettige immigranten in de heriqni' nering die plaatsvond in du0l herfst van 1986 en die bij velei buiten de regering vragen haf5 opgeroepen. ..Maar als ik heTllÉ morgen per trein moet doen, dai zal ik dat niet nalaten." Dit vai he< Le Pen speelt in op hete han- De regenng-Chirac zag afgelo^i gijzers als de vrees voor aids en pen winter af van plannen om de^ej zorgen over onwettige immigra- verwerving van het Franseno tie, vraagstukken waarbij zijn staatsburgerschap moeilijker te^e rechtse ideologie hem inspireren maken. Op dit moment worden0p tot krachtige uitspraken door Elaine Ganley, AP pel aandoende oplossingen. Zijn campagne wordt vooral in het regeringskamp met arguso gen gevolgd en heeft daarin ge leid tot verdeeldheid. Enkele van Chirac's ministers ijveren voor de totale oorlog aan Le Pen en zijn ideeen. Anderen lijken zich zorgen te maken over de steun die Le Pen onder de bevolking krijgt en vragen zich af of het niet beter is de rechtse leider het gras voor de voeten weg te maai en en zelf krachtige oplossingen voor de omstreden kwesties te formuleren. Op de achtergrond speelt de wetenschap een rol dat Le Pen wel eens een beslissende rol in de verkiezingen zou kun nen soelen. echter stappen gezet om dit pro-je ject nieuw leven in te blazen, het-mi geen zeer waarschijnlijk - zoalsp£ de socialistische oppositie aan rei voert - te maken heeft met de verkiezingscampagne. ge ne Le Pen oogstte eenstemmig"™ kritiek toen hij in het kader van "1 de drie weken geleden door hem I gestarte campagne het aids- J vraagstuk aan de orde stelde. De leider van het Front National verklaarde in een door de televi sie uitgezonden interview dat 1 aids overdraagbaar is door J zweet, een bewering die op zijn minst omstreden is. Veel des kundigen zijn van mening dat D besmetting met aids uitsluitend st via bloed en sperma geschied, vi niet door speeksel, zweet of tra- d< De controverse kwam verle den week in de openbaarheid door toedoen van minister van handel Michel Noir die te ken nen gaf dat het beter is de verkie zingen te verliezen dan niet te Overigens bestaat er weinig twijfel over dat Le Pen de kan- sen op een centrumrechtse ver- j?' kiezingszege kan bederven. „Geen kandidaat van rechts in reageren op de ideeën van uiterst de presidentiële verkiezingen rechts. „De verantwoordelijk- kan worden gekozen zonder de heid van een politicus is niet al- steun van alle rechtse kiezers," i leen het winnen van verkiezin- aldus Bruno Megret, campagne gen om de macht te verwerven," leider van Le Pen. aldus Noir in een commentaar in Le Monde. „Het gaat er ook om j te waken over de waarden waar- De twee toonaangevende kan- op de gemeenschap is gegrond- didaten van de conservatieven vest." Le Pen heeft aangekondigd dat hij Noir voor diens uitspra ken gerechtelijk zal vervolgen. Hij voert campagne met de leuze „Fransen eerst", roept op tot de uitwijzing van onwettige immi granten en pleit ervoor aids-lij- ders in quarantaine te houden. Zijn rol in de Franse politiek werd als marginaal beschouwd, tot zijn Front National bij de par lementsverkiezingen van maart 1986 35 zetels vergaarde. Winst ofv verlies van zijn partij bij de ver kiezingen van 1988 zou wel eens de uitkomst van deze verkiezin gen kunnen bepalen, waardoor de factor Le Pen in de Franse po litiek aanzienlijk aan betekenis heeft gewonnen. Het commentaar van -Noir deed verschillende leden van Chirac's centrumrechtse coalitie partij kiezen. Enkelen schaarden zich achter Noir en anderen we zen erop dat de minister niet voor zijn partij of de regering had gesproken, maar op persoonlijke titel zijn mening had verkon- De officiële woordvoerder van de RPR (Rassemblement pour la République) van Chirac gaf in het weekeinde een verklaring uit waarin hij aanvoerde dat Noir uitsluitend voor zichzelf had ge sproken. Minister van binnen landse zaken Charles Pasqua verklaarde dat „het de taak van een minister is leiding te geven aan zijn ministerie". zijn Chirac en de voormalige pre mier Raymond Barre. Het is bij na zeker dat één van hen de tweede verkiezingsronde zal be- reiken, waarin hij het hoogst waarschijnlijk zal moeten opne- j men tegen de socialistische kan didaat, wellicht de huidige presi- dent Francois Mitterrand. Als het in de tweede ronde een nek-aan-nek-race wordt, zouden de kiezers van Le Pen - die vol gens de meeste opinieonderzoe ken ongeveer 10 procent verte genwoordigen - de doorslag kun nen geven. Als hun leider door hetzij Chirac, hetzij Barre al te hard wordt aangevallen, zouden zij thuis kunnen blijven of zelfs j op de socialisten kunnen stem- 1 men. VELP (ANP) - Ds. M. Los van de gereformeerde kerk in Velp heeft besloten over te gaan naar de Rooms-Katholieke Kerk. Zijn beslissing is zondag tijdens de dienst meegedeeld door de voor zitter van de kerkeraad. Ds. Los (40) is sinds 1979 predikant in Velp. Hij is na dr. J.H. van Leeu wen, hervormd predikant te Val- kenswaard, de tweede predikant in korte tijd die zich aansluit bij de Rooms-Katholieke Kerk. Los noemt als belangrijkste motief voor zijn besluit dat de RK Kerk te midden van de oecu mene ononderbroken de band met de kerk van de apostelen uit drukt. De handoplegging van de bisschop, waardoor het ambt van de apostelen wordt doorgegeven, is daarvan voor hem een teken. Voorts geeft hij aan dat de RK Kerk een wereldkerk is die er naar streeft de eenheid tussen de katholieken overal in de wereld te bewaren. Afgescheiden ker ken, die geen wereldkerk zijn. hebben de beschikking over minder geloofsgoed en kunnen zich gezien hun beperktere om vang op bepaalde problemen concentreren. Uit angst voor aanslagen heeft de Internationale Raad van Christelijke Kerken (ICCC) er van afgezien volgend jaar het ju bileumcongres in Amsterdam te houden. De raad, in 1948 opge richt als tegenhanger van de We reldraad van Kerken, is vooral geschrokken van de strenge vei ligheidsmaatregelen tijdens de Billy-Graham-conferentie vorig jaar in de Amsterdamse RAI. Het congres wordt nu in de V.S. ge houden. De Doopsgezonde Gemeente Ouddorp op Goeree-Overflakkee krijgt na 44 jaar weer een predi kant. Op 14 juni doet ds. J. Smink, tot voor kort predikant van de Kerk van de Nazarener in Rotterdam, zijn intrede. Oud dorp werd in 1945 vakant. De doopsgezonde gemeente van Ouddorp, de enige op Goeree- Overflakkee, telt twintig leden. De diensten worden iedere zon dag door ongeveer zeventig per sonen bezocht. Bionnen de Doopsgezonde Broederschap neemt de Gemeente Ouddorp een geheel eigen plaats in; in theologisch opzicht te situeren op de rechter vleugel. Smink (42) is zoon van een baptistenpredi kant die vaak in Ouddorp voor ging. Overleg mislukt Het eerste gesprek sinds 1984 in Zuid-Afrika tussen de blanke Nederduits Gereformeerde Kerk en de Sendingkerk, de vroegere dochterkerk voor kleurlingen, heeft geen resultaat gehad. Blij kens een gezamenlijk communi que kon er over geen van de agendapunten overeenstemming worden bereikt. Op verzoek van de Sendingkerk werd in Kaap stad gesproken over de noodtoe stand, de kerkelijke eenheid, de Belharbelijdenis van de Sen dingkerk en de verklaring van de blanke kerk over kerk en samen leving. Beide partijen hebben wel besloten tot een vervolg van het zeven uur durende gesprek, waaraan beide synodevoorzitters (resp. prof. Joh. Heyns en dr. Al lan Boesak) hebben deelgeno- „Aan onze kant bestond de hoop dat we gezamenlijk de apartheid konden veroordelen", zei Boesak na afloop. „Tijdens het gesprek bleek dat het de blanke kerk slechts gaat om een humanere toepassing van de apartheidswetten, terwijl onze kerk het apartheidsbeleid als ge heel afwijst. We zijn wat dit be treft nog even ver van elkaar ver wijderd als voor dit gesprek," al dus een teleurgestelde Boesak. De NGK wil na het eerste ge sprek met de Sendingkerk ook gesprekken met de NG Kerk in Afrika en de Reformed Church in Africa, de twee voormalige dochterkerken voor resp. zwar ten en Indiërs. Verder wil de blanke kerk volgend jaar in een gemeenschappelijk gesprek van alle NG-kerken spreken over "definitieve vormen van een heid". Totnutoe wilde de blanke kerk niet ingaan op verzoeken van de andere NG-kerken om te komen tot één kerk van neder- duits-gereformeerde signatuur voor alle rassen. Overigens heeft de uiterst rechtse vleugel in de Nederduits Gereformeerde Kerk in Zuid- Afrika geeist dat de kerk voor 30 juni de twee synodebesluiten van vorig najaar herroept, waarin de biibelse fundering van de apartheid wordt veroordeeld en het niet-blanken in theorie wor den toegestaan lid van de blanke kerk te worden. Niet berekend op welvaart. "Omdat de kerken niet berekend waren op de sociaal-economisch welvaart van de jaren zestig heb ber. zij het gebed verwaarloosd en zijn ze het slachtoffer gewor den van glitter en klatergoud". Dat zei dr. A. Vos, namens de Nederlandse Hervormde Kerk docent filosofie aan de universi teit van Utrecht, woensdag in Zenderen op de jaarlijkse con ventie van de Stichting Neder landse Lucasorde. Vos, die sprak over het thema „bidden in een gebedsloze cultuur", analyseer de de factoren die ertoe hebben geleid dat er momenteel in ons land zo weinig (goed) wordt ge beden. Vos betoogde dat de ker ken zich hebben laten foppen door de welvaart en luxe, die na de Tweede Wereldoorlog over hen heen kwam. Daartegen wa ren de kerken wegens hun ge brek aan „geestelijke vitaliteit" niet bestand. Ook zijn volgens Vos de predikanten van de laat ste driekwart eeuw niet erg actief geweest om de mensen té leren bidden. (De Lucasorde verenigt vooral hervormden en gerefor meerden die de „dienst der gene zing" door middel van voorbe den en handoplegging willen in tegreren in de christelijke ge meente). Orgelconcert. Organist Peter Zwart bespeelt morgenavond van 20.15 uur af het Batzorgel van de Katwijkse Vredeskerk (Voorsptraat 35). De toegang is gratis. 'Sound of joy' in Leiden. Het koor 'Sound of joy' uit Berkel en Rodenrijs werkt zondag mee aan een dienst in de Lutherse Kerk aan de Hooglandsekerkgracht in Leiden. Het repertoire van het koor, dat onder leiding staat van Nan van Groeningen, omvat in hoofdzaak Nederlandse liederen. De kerkdienst begint om 19.00 uur. Voorganger is ds. A.H. Agte- reek. NEDERLANDSE HERVORM DE KERK Beroepen te Utrecht tot predi kant bijzondere werkzaamhe den, geestelijk verzorger bejaar denhuis Transwijk: mevrouw N. B. A. A. Vonk-Wartena,..wonende te Baambrugge, die dit beroep heeft aangenomen. GEREFORMEERDE KER KEN Beroepen te Eindhoven, her vormd-gereformeerd: H. Hessels te Dieren. GEREFORMEERDE KER KEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Rouveen: J. F. de Haan te Lutten. GEREFORMEERDE GE MEENTEN Beroepen te Leerdam: B. van der Heiden te Woerden; beroe pen te Apeldoorn, te Boskoop en te Middelburg-Centrum: C. G. Vreugdenhil, laatstelijk missio nair predikant te Indonesië, wo nende te Vlissingen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2