'Kwekers hebben nu unieke kansen' Golfbanen leveren werk op Koos Hoogenboom neemt afscheid van reconstructiecommissie glastuinbouw Alkemade vi l 11 Katwijkse stichting denkt 15 man nodig te hebben Fooienpot 14 mille aan goed doel geschonken Op Rijnsburgse paardenmarkt halen 134 paarden wit voetje PAGINA 16 W III REGIO DONDERDAG 21 MEI 1987 D ALKEMADE - De 'talloze problemen' hebben het optimisme van Jac. Hoogenboom niet aangetast. Aan het eind van het gesprek wijst de 65-jarige Vener er voor de zoveelste maal op dat hij 'ondanks alle tegenslag' nog altijd gelooft in het reconstructieplan voor de glastuinbouw in Alkemade. Weliswaar is pas van één bedrijf bekend dat het zich wil vestigen in het nieuwe gebied in Nieuwe Wetering, maar dat is volgens Hoogenboom beslist geen reden om het miljoenenproject als mislukt te beschouwen. "Nog drie andere bedrijven hebben belangstelling. Ik verwacht dan ook dat minstens vier kwekers naar Nieuwe Wetering overgaan en dat dat aantal zal oplopen tot zes en misschien op de lange duur wel tot tien". door Jan Preenen De betrokkenheid van Hoogen boom is nog steeds zo groot dat uit niets valt op te maken dat hij zich begin april al als voorzitter van de reconstructiecommissie heeft laten opvolgen door T.E. Akerboom. Morgenmiddag kan Hoogenboom tijdens een af scheidsreceptie in de kantine van EMM in Roelofarendsveen nóg eens benadrukken hoe be langrijk hij de reconstructie voor de kwekers vindt: "De glastuin bouw wordt nu de mogelijkheid geboden om tot een betere be drijfsvoering te komen. Met steun van de overheid. Er wordt ongeveer twintig miljoen gulden voor uitgetrokken. Die unieke kans moet met beide handen worden aangegrepen". Uitplaatsers Ruim vijf jaar geleden kwam het ministerie van landbouw tot de conclusie dat veel kwekers op te kleine stukjes grond werkten. Het rendement was daardoor ge ring. Het zou veel economischer zijn om de bedrijven te vergro ten. Kwekers moest daarvoor dan wel de mogelijkheid worden geboden. Er werden subsidies in het vooruitzicht gesteld voor de zogenoemde 'uitplaatsers'. Dat zijn die kwekers, die elders een nieuw bedrijf willen beginnen en door hun vertrek de oude buren in staat stellen uit te breiden. Te vens werd geld beschikbaar ge steld voor nieuwe tuinbouwge bieden. In het kader van die moderne ruilverkaveling werd eerst Aals meer als reconstructiegebied aangewezen. Vervolgens viel het oog van 'Den Haag' op Alkema de, waar de vele kwekers in de Bovenpolder weinig ruimte heb ben. Er werd een reconstructie commissie in het leven geroepen onder leiding van Hoogenboom die onder meer als kweker en voorzitter van de LTB afdeling Roelofarendsveen vertrouwd is geraakt met de materie. Energiebesparing "Ik heb van begin af aan in de plannen geloofd. In de bloemis terij is sprake van een stormach tige ontwikkeling. Om niet achterop te raken is gezocht naar mogelijkheden om de bedrijven beter te laten functioneren. De energiebesparing heeft daarbij steeds een grote rol gespeeld. Om die reden is gekozen voor het bouwen van vierkante kassen die het best te benutten zijn. Om dat ze breder zijn moeten sloten worden gedempt en daarvan zijn er hier nogal wat. Dat maakt het allemaal zo duur". De problemen dienden zich daarna in sneltreinvaart aan. Wat in het begin nog 'rooskleurig' leek, werd een hindernisrace, die veel langer zou duren dan Hoo genboom en de zijnen hadden gedacht: "We zijn meer dan vier jaar bezig geweest met het op stellen van het plan. Daarin ko men zaken aan de orde als het aanleggen van wegen, de verwer ving en het opnieuw uitgeven van grond, het dempen van slo ten en de hoogte van de subsi dies. Aan de uitvoering zijn we lift -ƒ A - - V- ■pi 1 f 4 T V 1 7-n - '~s Koos Hoogenboom. die bij de ontwikkeling i het succes blijft geloven "De kwekers moeten deze kans met beide handen aangrijpen". nog niet toegekomen, terwijl ik tevoren dacht dat alles binnen vijf jaar bekeken zou zijn". Tegenvallers Als hij de gebeurtenissen in de afgelopen jaren op een rij zet, stuit Hoogenboom op de nodige tegenvallers: "Het begon met een verbod op het dempen van sloten met puin, het enige betaal bare middel. Om milieu-techni sche redenen ging de provincie er niet mee akkoord. We hebben steeds op ontheffing van dat ver bod aangedrongen. Aan het eind van het vorig jaar hebben we te horen gekregen dat die onthef fing eraan komt, maar intussen hadden we wel een hoop tijd ver speeld. Verder kregen we te ma ken met het terugschroeven van subsidies. Voor de glasafbraak ging de subsidie van twaalf naar acht gulden per vierkante meter en voor het verplaatsen van kas sen van 37,50 naar 25 gulden". Als gevolg van de tijdrovende procedures over het puin en de subsidies verminderde de be langstelling van kwekers om over te stappen naar het zoge noemde derde tuinbouwgebied, dat ten noordwesten van Nieuwe Wetering ligt. Hoogenboom: "In het begin was er veel animo. Mensen wilden meteen al grond kopen. Dat kon niet, omdat eerst (foto Nanno Bloupot) het bestemmingsplan moest worden gewijzigd en voor voor zieningen moest worden ge zorgd. Dat duurde kwekers, die toe waren aan reconstructie, te lang. Toen zij ook nog eens hoor den van de tegenvallers zochten zij elders naar oplossingen. In de loop der jaren hebben daardoor vijf bedrijven afgehaakt. Ik heb. echter goede hoop dat die be langstelling weer terugkeert". Risico's Hoogenboom baseert zijn opti misme gedeeltelijk op het feit dat de gemeente Alkemade en Stiveen (Stichting tot ontwikke ling van agrarische structuren in de Veenstreek) zich inmiddels bereid hebben verklaard om fi nanciële risico's te nemen. Sti veen zorgt in Nieuwe Wetering voor het verwerven van land, de nutsvoorzieningen en de insteek- wegen. De gemeente neemt de reconstructie van de Achterweg, de belangrijkste toegangsweg, voor haar rekening. "Toen de be langstelling van kwekers minder werd werden de gemeente en Stiveen voorzichtig. Zij twijfel den of wel voldoende kwekers naar Nieuwe Wetering zouden komen. Bij zes uitplaatsingen zou immers pas de subsidiepot van het rijk opengaan. Later is dat aantal teruggebracht tot vier. Door de afwachtende houding van gemeente en Stiveen ont stond een patstelling, waarin niets meer werd gedaan. Geluk kig ligt die periode nu achter ons". Ook de rapporten van het Proefstation van Aalsmeer moe ten aarzelende kwekers over de brug helpen. "Er is wat deining ontstaan over de grond in het derde tuinbouwgebied. Grond die zo lang weidegebied is ge weest zou niet goed zijn voor glastuinbouw. Er zijn echter de nodige monsters genomen en daaruit is gebleken dat de grond wel degelijk geschikt is voor bloementeelt". Verkassen Het derde tuinbouwgebied in Nieuwe Wetering is 36 hectare groot. Daarvan is tot nu toe tien hectare aangekocht door Sti veen. Tien hectare is nog in han den van agrariërs en de rest is ei gendom van kwekers, die zich de afgelopen jaren al in het gebied hebben gevestigd. Hoogenboom: "Zolang niet meer grond be schikbaar is voor de reconstruc tie kunnen in eerste instantie maar vier kwekers verkassen. Eén staat op het punt om over te gaan. Die komt aan de rand van het gebied en profiteert van de nutsvoorzieningen die er al lan ger zijn. De andere kunnen over gaan als het gebied helemaal ont wikkeld is. Waarschijnlijk wordt met die ontwikkeling dit jaar be gonnen". Brugman nieuwe burgemeester van Bodegraven j BODEGRAVEN - De 42-jarige drs A.W.M. Brugman wordt de nieuwe burgemeester van Bodegraven. Brugman, die evenals zijn voor ganger J. Kok lid is van D66, be gint op 16 juni. In de afgelopen vie reneenhalf jaar was Brugman bur gemeester van het Drentse Peize. Daarvoor heeft hij bestuurskunde gestudeerd in Leiden en heeft hij gewerkt op het ministerie van bin nenlandse zaken. Kok is eerder dit jaar met de vut gegaan. Dief van cheques houdt vakantie in Oostenrijk ALPHEN AAN DEN RIJN - Van enkele Alphenaren zijn de afgelo pen dagen gestolen betaalkaarten en cheques verzilverd. Met het geld van één van de gedupeerden viert een ander momenteel vakan tie in Oostenrijk. Daar zijn de be taalkaarten ingewisseld voor het maximale bedrag van achtduizend gulden. In andere gevallen zijn middels bedragen van d,uizend veertienhonderd gulden afgeschre ven. Uit een woning aan de Walen burg zijn vijftig lp's, vier cd plaatjes en onder meer ook nog een leren broek en een walkman gesto len. De waarde van de totale buit wordt door de politie geschat op 1750 gulden. KATWIJK - De Stichting Katwijkse Golf heeft giste ren het plan voor een golf baan in de duinen ten zuiden van Katwijk aange boden aan wethouder W. van der Plas. Het gaat om een volwaardige baan van 18 holes in een natuurge bied van ongeveer 60 hecta re. Voor de aanleg van de golfbaan denkt de stichting aan het zuidelijk duingebied dat het dichtst tegen de dorpskern van het zeedorp aan ligt. Het terrein wordt aan de west zijde ruwweg omsloten door het kampeerterrein Zuid en het sport park Nieuw-Zuid en aan de oostzij de door de Cantineweg en het LDM-terrein. De stichting noemt dit terrein, waarvan slechts een klein deel momenteel voor het pu bliek toegankelijk is, ideaal voor de aanleg van een golfbaan. Aan het gesprek dat gistermid dag met wethouder Van der Plas is gevoerd, heeft J.R. Parlevliet van de Stichting Katwijkse Golf de in druk overgehouden dat de ge meente het plan serieus zal bekij ken. "Er is heel inhoudelijk over onze ideeën gesproken en dat is hoopgevend". Wethouder Van der Plas zei na afloop van het gesprek met de stichting, dat hij het plan in het Katwijkse college aan de orde zal stellen. "Dat is de normale proce dure. Vervolgens bekijken we of het plan voor nader advies in aan merking komt". Van der Plas zegt wel een persoonlijke mening over het initiatief te hebben, maar houdt die voorlopig liever voor zich. Voor de uitvoering van het plan is de gemeente onder meer ook af hankelijk van Staatsbosbeheer, de beheerder van het duingebied en de rijksdienst domeinen, eigenaar van een groot deel van de grond. Met de aanleg van de baan en de clubaccommodatie zal naar schat ting enkele miljoenen guldens zijn gemoeid. Deze kosten zullen wor den gedragen door een stichting die de golfbaan verhuurt aan een vereniging. De financiering van de plannen komt voor rekening van de leden van deze vereniging en van sponsors. De initiatiefnemers verwachten dat het aantal leden van de vereniging zal worden be perkt tot ongeveer 750. De golfbaan zal werkgelegen heid kunnen bieden aan in totaal 15 mensen, zo denken de initiatief nemers. Het gaat hier onder meer om 2 beheerders, 3 golfleraren, 5 horeca-medewerkers en onder- houdsmensen. Het complex zal ze ven dagen per week zijn geopend. "Het plan voor deze baan wordt door de Nederlandse Golf Federa tie een voorbeeld genoemd voor de aanleg van andere accommodaties in het land", aldus Parlevliet. In de tekeningen van de golf baan is voor de clubaccommodatie ruimte gevonden aan de zijde van de Cantineweg, in de buurt van het nieuwe onderkomen van Scouting Katwijk. Hier zou ook ook de toe gang tot de baan moeten komen, er zou daar ook een parkeerterrein voor honderd auto's moeten wor den aangelegd. Beplanting Katwijk beschikt, in tegenstel ling tot de buurgemeenten Noord- wijk en Wassenaar, nog niet over een golfbaan. Er zijn echter veel Katwijkers die de sport beoefenen, aldus Parlevliet. Hij benadrukt dat golf zich in een toenemende popu lariteit kan verheugen ("Er is een enorm tekort aan banen") en dat de aanleg van een golfbaan past in het beleid van de provincie Zuid-Hol land om recreatieve en toeristische voorzieningen in de randstad te be vorderen. "Een golfbaan is ook van groot belang voor de badplaats Kat wijk", meent Parlevliet. "Niet al leen voor de toeristen die er ge bruik van kunnen maken, maar ook omdat op deze 18 holes-baan nationale en internationale wed strijden kunnen worden georgani seerd". Bij de aanleg van de golfbaan wil de Stichting Katwijkse Golf het duingebied zoveel mogelijk spa ren. De noordhellingen van de dui nen, waar de gevarieerde beplan ting het meest voorkomt, worden bij de aanleg van afslagplaatsen, Het golfterrein ligt net buiten het eigenlijke natuurgebied Berkheide dat wordt beheerd door Staatsbos- feeheer en voor het overgrote deel wel voor het publiek toegankelijk is. Binnen het terrein ligt wel het zogenaamde Koepelduin, het hoogste punt in dit natuurgebied. Naar dit uitzichtpunt loopt een wandelpad, dat volgens de Stich ting Katwijkse Golf ook na de aan leg van de baan kan worden ge handhaafd en vrij toegankelijk kan blijven. De stichting wil de plannen op korte termijn met Staatsbosbeheer bespreken. Deze dienst is tot nog toe alleen via de gemeente Katwijk van het initiatief op de hoogte ge steld. DONDERDAG Leiden Laktheater - 'De Cid' door Brandthea- ter, 20.30 uur. De Vlietschans - 'De Venetiaanse Twee ling', door De Jonkies, 20.30 uur. Kapelzaal K&O - Lezing over Godfried Bomans, 20.15 uur. Rijksmuseum Volkenkunde - cultureel- antropologische film 'Tobelo Marriage' 20 uur. Filmhuis LVC - film 'Hair' van Milos Forman, 21.15 uur. Ekklesia - Rapenburg, schrijfavond Amnesty International, 20 uur. Cleveringaplaats 1 (zaal 003) - Amnesty International houdt een lezing over de doodstraf in een aantal Amerikaanse staten, 20 uur. Troef - Stationsweg 32, voorlichting en begeleiding dienstweigeraars, 20-21.30 uur, inl. 149324/216180. Recreatietips niet alleen voor gezin DEN HAAG/REGIO - De pro- vincie. Zuid-Holland geeft dit jaar voor het laatst de brochure met tips voor actieve recreatie uit, toegesneden op het gezin. De nieuwe PvdA-gedeputeerde voor recreatie, E.P. van Heemst, kondigde gisteren aan dat hij volgend jaar ook tips wil geven voor andere doelgroepen dan het gezin. De provincie organiseert ge durende de zomermaanden al lerlei recreatieve activiteiten, zoals fietstochten (bij voor beeld zaterdag rond Vlietland), recreatiedagen, strandwande lingen, visdagen en een land- schapsverzorgende dag, waar bij in diverse natuur- en recrea tiegebieden vrijwilligers onder houd plegen. plicht, van 19-22 u Fraktiekamer PvdA - Breestraat 125, in loopspreekuur, 19-21 uur. Leiderdorp Muzenhof - Cor Gordijnssingel, klaver jassen en sjoelen bij buurtvereniging De Buitengewonen, 20 uur. Velocitas - De Bloemerd, avondvier daagse, start tussen 17.45 en 19 uur. Oegstgeest Gemeentehuis - Wilhelminapark, ge meenteraadsvergadering, 20 uur. Voorschoten De Springplank - Prof. Eykmanhof, the ma-avond over pleegzorg, 20 uur. Gemeentehuis - Leidseweg, gemeente raadsvergadering, 20 uur. Wassenaar Adelbert-college - Deijlerweg, toneel voorstelling 'De heer van Pourceaug- rtac', 20 uur. NOORDWIJKERHOUT - Het Leeuwenhorst Congres Centrum schenkt 14.000 gulden aan de Ver eniging Wereldkinderen. Het geld is afkomstig uit de fooienpot van het congrescentrum. Het personeel van het congres centrum neemt uit principe geen fooien aan van gasten die in het centrum verblijven. Leeuwenhorst huldigt de opvatting dat goede ser vice niet afhankelijk mag zijn van het al dan niet ontvangen van fooi en. Geld dat desondanks aan het personeel wordt gegeven, wordt gestort in een speciale pot. De Vereniging Wereldkinderen begeleidt ouders die een kind uit een ontwikkelingsland willen adopteren en stimuleert ontwikke lingsprojecten in die landen door middel van financiële bijdragen. RIJNSBURG - Tegelijk met het doorbreken van de zon verschijnt rond tien uur ook een glimlach op de gezichten van de bestuursle den van het 'Paardenmarktcomi té Rijnsburg'. Ze hebben het weer gelapt: -meer dan honderd paar den zijn aangevoerd. Uiteinde lijk zouden er gisteren 134 vier voeters door leden van het comité worden ingeschreven. Vorig jaar bleef de aanvoer nog op 120 paarden steken. door Monica Wesseling 's Morgens vroeg komt de paar denmarkt nog wat moeizaam op gang. Bij de opening om zeven uur is er in de verste verte nog geen paard te bekennen en de schaarse belangstellenden begin nen dan ook al opmerkingen te maken over het wegblijven van de handelaren. "Het komt best in orde. We ha len de 100 ruim", stelt bestuurslid en dorpsomroepër Willem van Egmond de aanwezigen gerust. "Die handelaren slapen ook graag uit, daar moeten jullie niet over zeuren". Van Egmond krijgt gelijk. Tegen half acht arriveert de eerste veewagen en kan ge meenteambtenaar Joop Glasber gen aan het werk. De Valkenburgse marktmeester C. Bol (links) en J. van Hazen- donk uit Benschop onderhande len over de aankoop van een paard. (foto Wim Dijkman) Glasbergen bezorgt elk paard een wit voetje, een teken dat de beesten zijn ingeschreven en dat er 35 cent marktgeld voor de ge meente Rijnsburg is betaald. "Vroeger was het ook een teken dat de paarden gezond waren", aldus Glasbergen. Voor de Rijnsburger is dit de 27ste keer dat hij de paarden 'een wit voetje' bezorgt. Hij be schouwt het zelf als een erebaan tje. Zelfs een aanbod om een vakantiereisje naar Oostenrijk te maken werd door Glasbergen afgeslagen. "De paardenmarkt mis ik niet graag. Daar offer is zelfs een reisje voor op". Handelaar J. van Hazendonk uit het Utrechtse Benschop is met 15 paarden naar Rijnsburg geko men. Van Hazendonk komt al ja ren naar Rijnsburg en treft op De Vliet de Valkenburgse markt meester C. Bol aan. Op de vraag welke markt het beste is geeft Van Hazendonk een diplomatiek antwoord: "Iedere moeder vindt haar kind het mooiste", roept hij lachend. Bol is echter goed te spreken over de Rijnsburgse markt. "Dit is toch een unieke plaats. Waar vind je een dergelij ke locatie zoals langs De Vliet in Rijnsburg", aldus de Valken burgse marktmeester. Minder goed te spreken is Van Hazendonk over de omzet. Even als de meesten van zijn collega's heeft hij nog geen paard of pony aan de man of vrouw kunnen brengen. "Ze kiezen voor de aan- voerpremie van 35 gulden", weet de 73-jarige oud-handelaar Piet Struik uit Zwaanshoek, die al ja ren naar de Rijnsburgse markt komt. Een mening die wordt gedeeld door L. Struik uit Woubrugge. "Als ik naar de veemarkt ga, moet ik voor elk paard betalen en hier krijg ik nog een leuke premie voor de moeite. Trouwens, wat krijg ik voor dit interview of ko pen jullie een paard van mij?" Wat somber over het folkloristi sche gebeuren is de 81-jarige F. van Starkenburg. Als oud-Vliet- bewoner heeft hij al vele markten meegemaakt, maar dit jaar spreekt het geheel hem niet erg aan. "Er staan wel veel paarden. Organisatoren tevreden over jaarlijks gebeuren Een beeld v maar zie je nu nog handelaren loven en bieden? Nee, er wordt geen paard meer verkocht. Het is meer een tentoonstelling". Ook niet erg te spreken over de markt is een jeugdig Rijnsburgertje van een jaar of vier. "Het stinkt hier". s morgens rond tien uur op de Vliet. zegt hij wijzend op een hoop paardevijgen. Zijn moeder bits: "Kan ik daar wat aan doen". De meeste bezoekers omschrij ven de markt toch als een groot succes. De belangstelling is later op de dag ook bijzonder groot. Dijkman) Rond elf uur kun je over de hoofden lopen. De marktkooplui die met hun kraampjes langs de Vliet staan doen goede zaken. En ook bij de verschillende kermisat tracties is het een drukte van be lang.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16