Sluip verkeer weren uit de Herenstraat WD wil het erfpachtakkoord openbreken Situatie volgens gemeente onhoudbaar Illegalen opgepakt Symposium van Leidse Rechtswinkel Subsidie van 30 mille voor wegloophuis Aangifte van aanranding Soepeler voor woningen; dan ook voor bedrijven Prijzen voor Leidse scholieren Krakers moeten pand wellicht verlaten 'Geen ruimte scheppen voor nieuw beleid' Actie tegen diefstal van rijwielen Tekort aan parkeerwachters: uitstel parkeermaatregelen DONDERDAG 21 MEI 1987 LEIDEN - De gemeente wil op kor te termijn maatregelen nemen om het sluipverkeer in de Herenstraat tegen te gaan. Gebleken is dat de aanleg van een winkelerf in 1982 de Herenstraat niet van doorgaand verkeer heeft verlost. Uit een enquête die enkele jaren geleden werd gehouden, bleek dat vooral voetgangers en fietsers de Herenstraat als onveilig ervaren. De ENFB drong onlangs nog aan op maatregelen van de gemeente. Op welke wijze de Herenstraat vei liger kan worden gemaakt, wil de gemeente dit najaar in de betref fende projectgroep aan de orde stellen. Volgens een woordvoerder kan dan 'hopelijk' volgend voor jaar het probleem worden opge lost. Het is niet de eerste keer dat de projectgroep - die bestaat uit verte genwoordigers van gemeente, on dernemers en buurtbewoners - zich met de verkeersveiligheid op de Herenstraat gaat bezighouden. Tot op heden waren de betrokken partijen echter verdeeld over de te nemen maatregelen. De winkeliers stelden zich op het standpunt dat de problemen zich vanzelf zouden LEIDEN - De Leidse Rechtswin kel houdt morgen in de Stadsge hoorzaal een symposium dat in het teken staat van recht en informati ca. Op deze dag, die begint om 9.00 uur, wordt bekeken wat de infor matica voor de rechtshulpverle ning kan betekenen. In de ochtend worden demon straties gegeven van computerpro gramma's waarbij mensen met be hulp van een computer zich advies kunnen verschaffen. Door het vol gen van een programma krijgen zij antwoorden op hun rechtskundige vragen en problemen. Volgens de Leidse Rechtswinkel is de Juricas (Juridische Computer Adviessys temen) voor Nederland uniek. Nu zijn er vier adviessystemen ver krijgbaar: ontslagrecht, erfrecht, voorlopige hechtenis en straftoe meting volgens Hulsman. Ver wacht wordt dat er in de komende jaren nog een groot aantal advies systemen zullen bijkomen. 's Middags discussieert het pu bliek met een forum onder leiding van prof. mr. H. Franken, lid van de Raad van State. Ook mr. C.J. van de Velde, projectleider van Ju ricas, heeft zitting in dit forum. Aan het symposium wordt deelge nomen door advocaten, vertegen woordigers van de rechterlijke macht, studenten en huurdersver enigingen. LEIDEN - De gemeente Leiden heeft een subsidie van 30.000 gul den verschaft aan het Meiden- wegloophuis. Het opvangcentrum wordt binnenkort in Leiden ge opend. Het MeidenWegloophuis is bedoeld voor meisjes die het ou derlijk huis zijn ontvlucht na in- cest-ervaringen. Het wegloophuis biedt plaats aan ongeveer tien meisjes. Het Jongeren Advies Centrum (JAC) heeft een nieuw onderko men. Het JAC betrekt een pand aan de Breestraat, waar voorheen platenzaak Plato was gevestigd. Het JAC is momenteel gehuisvest in de Witte Poort-kazerne, maar moet daar wijken voor de kantoren van woningbouwvereniging Lei den. LEIDEN - Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan houdt muziekver eniging Concordia op zaterdag 23 mei een jubileum voetbaltoernooi. Op het sportcomplex van UVS aan de Oegstgeesterweg zullen 16 mu ziekkorpsen uit Nederland hieraan deelnemen. Het toernooi begint om 9.15 uur met een optreden van de junioren en senioren van Con cordia zelf. Later op de dag zullen andere korpsen een optreden verzorgen. Vanaf 13.00 uur spelen achtereen volgens de volgende muziekgroe pen: Rijnmondband uit Schiedam, Bernhard uit Amersfoort, DVS uit Katwijk en K en G uit Leiden. Ook zal George Julien een aantal keren optreden. LEIDEN - Een 14-jarig meisje uit Leiden heeft gisteren aangifte ge daan van aanranding. Zij zou toen zij gistermorgen om tien over acht op de Boerhaavelaan reed, onzede lijk zijn betast door een ongeveer 25-jarige fletser. Volgens haar had dezelfde man dat ook al op 17 april op de Willem de Zwijgerlaan ge daan. oplossen door het verkeer vrij baan te geven. Zij pleitten er voor de vijf jaar geleden aangelegde 'drempels, knikken en andere obstakels' te verwijderen en de Herenstraat in oude staat te herstellen. De winke liers menen dat hun straat opti maal voor auto's bereikbaar moet blijven. Paaltjes De gemeente en de buurtbewo ners houden vast aan een winke lerf in de Herenstraat, zij het dat met aanvullende maatregelen het doorgaand verkeer de lust moet worden ontnomen deze straat als sluiproute te gebuiken. De straat is vooral in trek bij automobilisten die vanuit Leiden-Zuid naar de binnenstad willen maar de ver keerslichten op de Lammen- schansweg als lastig oponthoud mijden. Volgens verkeersambtenaar Van Groeningen heeft de gemeente twee varianten in gedachten. De meest verregaande is het afsluiten van de straat in het midden (ter hoogte van de Drie Octoberstraat) met paaltjes waardoor de doorgang van Zoeterwoudsesingel naar Ko- ninginnelaan onmogelijk wordt. Eenvoudiger is het om ter hoogte van de Koninginnelaan op de He renstraat een rechtdoor-rijverbod in te stellen zodat vanaf zuid-west een stuk moet worden omgereden om op de Herenstraat te komen. Een dergelijke maatregel kan volgens Van Groeningen het beste gecombineerd worden met het in stellen van een inrijverbod voor de Herenstraat op de kruising met de Zoeterwoudsesingel. Deze combi natie van maatregelen maakt de straat wel toegankelijk voor men sen die er willen winkelen, maar daarvoor wel een beetje moeten omrijden. De staart wordt op deze wijze onaantrekkelijk voor auto mobilisten die een sluiproute zoe ken. In de bijstelling van het gemeen telijk verkeerscirculatieplan, stel de het college al vast dat de Heren straat de laatste tijd een stuk onvei liger is geworden. De conclusie was dat er te hard wordt gereden en overmatig fout wordt gepar keerd waardoor Fietsers steeds va ker gebruik moeten maken van de stoep die hierdoor voor voetgan gers onveiliger wordt. In deze bij stelling van het verkeersplan, die in het vooijaar van '86 door het col lege werd vastgesteld, zijn al voor stellen gedaan om de Herenstraat veiliger te maken, maar tot op he den is het plan nog niet in de raads commissie behandeld. De Herenstraat, die steeds meer als sluiproute wordt gebruikt, biedt een chaotisch aanzicht. (foto Jan Hoivi LEIDEN - In een woning aan de Maredijk heeft de politie afgelopen nacht vier mannen in de leeftijd van 22 tot 26 jaar zonder juiste ver- blij fspapieren aangetroffen. Eén van de mannen had geen paspoort, de drie anderen hadden wel een paspoort maar geen geldig visum. Zij zijn voor onderzoek meegeno men naar het bureau. In het huis bevonden zich voorts twee man nen die niet aan hun meldings plicht hadden voldaan. De politie kwam bij de mannen terecht nadat agenten op de Haar lemmerstraat een bewoner van het bewuste pand aan de Maredijk hadden staande gehouden omdat hij op een fiets zonder licht reed. De man had geen papieren bij zich, waarna de agenten met hem mee naar huis gingen. De politie heeft later in de nacht een 34-jarige man zonder verblijfs vergunning naar het bureau over gebracht omdat hij uit Nederland had moeten vertrekken. De man had een vergunning aangevraagd maar het verzoek werd afgewezen. Hiertegen heeft hij hoger beroep aangetekend, de behandeling daar van mag hij echter niet in Neder land afwachten. LEIDEN - WD-fractievoorzitter Van der Nat meent dat het erf pachtakkoord tussen de drie colle gepartijen opengebroken moet worden. Van der Nat spreekt zich in een artikel in het Leidsch Libe raal Bulletin er openlijk voor uit dat in Leiden de mogelijkheid wordt geschapen de huur van de grond in een keer af te kopen. Dat zou betekenen dat de huur der van de grond een bedrag in eens betaalt voor de hele periode waarin hij van de grond gebruik maakt en niet meer te maken krijgt met tussentijdse bijstellingen. De WD wil slechts akkoord gaan met verruiming van de regels voor wo- ningbouworganisaties - zoals de PvdA wil - wanneer er ook een soe peler beleid voor bedrijven van de grond komt. Van der Nat zei vanochtend met zijn voorstel te willen inspelen op discussies binnen de PvdA over verruiming van de erfpachtregels. DEN HAAG/LEIDEN - De krakers die nu wonen in het pand Korte Mare 24 moeten er zeer waarschijn lijk uit. Rechtbankpresident mr. Offers heeft de gemeente Leiden gevraagd of er andere huisvesting voor de vijf bewoners is. Zij staan ingeschreven als woningzoeken den. De eigenaar van het pand heeft in kort geding ontruiming ge vraagd. De benedenverdieping is al leeg en wordt door hem gebruikt als opslagruimte voor zijn groot handel. Omdat de krakers op de bovenverdieping wonen, wil de verzekeringsmaatschappij zijn spullen alleen tegen hoge premies verzekeren. Daarom moet het pand leeg komen, zodat hij het kan ver huren en de verzekeringspremie weer normaal wordt. Hoewel de rechtbankpresident nog geen uitspraak heeft gedaan over de feitelijke ontruiming, lijkt hij daartoe wel geneigd. Hij wil van de gemeente weten of er alternatie ve woonruimte voor handen is. Als de rechtbankpresident een derge lijk verzoek doet, is dat meestal om te bepalen hoeveel tijd de krakers krijgen voordat ze het pand moe ten verlaten. Offers heeft de ge meente gevraagd voor 4 juni te rea geren. Zakennieuws PIETERS VAN DIEST - Het be drijf Pieters Van Diest, dat actief is op het gebied van communica tie, neemt dinsdag 26 mei het nieu we onderkomen in het bedrijfsver zamelgebouw Mostert aan de Mid delste Gracht 89 in gebruik. De be drijfsruimte zal officieel worden geopend door wethouder Fase van economische zaken. Ter gelegen heid hiervan zal Fase een prijs uit reiken voor 'de meest communica tieve onderneming van het jaar'. Deze prijs is door Pieters Van Diest beschikbaar gesteld. ZOETERMEER - De Leidse scholieren Saskia Jacquet, Marjolein Wals, Marcel Boeré en Jacco Spaargaren hebben de eerste prijs gewonnen in een nationale wedstrijd die werd georganiseerd in het kader van de Europese Schooldag. Zij kregen de groepsprijs in de categorie 17- tot 21-jarigen. Het opstel van Els Kleyn uit Oegstgeest won de eerste prijs in de leeftijdsgroep 10 tot 14-jarigen. De Noordwijkse Willebrord Mavo Schoolkrant kreeg een waardering in de categorie geschreven werk. De prijzen zijn gistermiddag uitgereikt door J.A. van Boven, plaatsvervangend secretaris-generaal van het minis terie van onderwijs en wetenschappen in Zoetermeer. De Europese schooldag wordt jaarlijks in 19 Europese landen gehouden om het denken over Europese eenheid onder scholieren te stimuleren. De daaraan verbonden teken- en opstelwedstrijd had dit jaar het milieu als thema. Op de wedstrijd hebben zo'n honderd scholen uit heel Nederland meegedaan. Scholieren konden kiezen uit het tekenen of schilderen van met uitsterving bedreigde wilde dieren in Europa of het maken van een poster om het Europees jaar voor het milieu meer bekendheid te geven. De schrijfopdracht bestond uit het maken van een opstel of gedicht over een Europees milieuprobleem. "Elke aanleiding om in die richting te werken, zullen wij aangrijpen", aldus Van der Nat. De ^^/D ver wacht dat een soepeler houding ten aanzien van bedrijven de be reidheid van ondernemers om in Leiden te investeren zal doen toe nemen. Binnen de gemeente wordt momenteel de laatste hand gelegd aan een nota waarin erfpacht in Leiden wordt beoordeeld. Volgens wethouder Tesselaar (grondzaken) worden in deze nota ook nieuwe voorstellen gedaan voor het grond beleid voor zowel woningbouwor- ganisaties als bedrijven. Om wat voor voorstellen het gaat, wil Tesselaar slechts gedeel telijk onthullen. Voor woningcor poraties en beleggers wordt voor gesteld de afkooptermijn te verrui men van 25 naar 50 jaar. Wat bedrij ven betreft, die momenteel al de mogelijkheid hebben tot afkoop voor 75 jaar, wil Tesselaar niet meer kwijt dan dat er 'verstandig over is nagedacht'. Al eerder liet de wethouder echter weten er per soonlijk voorstander van te zijn om ook de regels voor bedrijven te ver soepelen en eeuwigdurende af koop mogelijk te maken. Dat laat ste, zo is gebleken, ligt binnen zijn partij erg moeilijk. Met verruiming van de regels in de woningsector gaat de PvdA wel akkoord. Het is de bedoeling dat de erfpachtnota nog voor de zomer verschijnt. Het grondbeleid is in Leiden van oudsher een gevoelig politiek on derdeel. PvdA en WD bereikten er in 1980 slechts moeizaam een ak koord over, maar sindsdien heb ben de liberalen geen mogelijkheid onbenut gelaten om voor afschaf fing van de erfpacht te pleiten. In het WD-blad herhaalt Van der Nat dat 'de WD de voorkeur geeft aan eigendom boven erfpacht'. "Wanneer voor eigendom geen po litieke meerderheid is te vinden, dan is erfpacht met eeuwigduren de afkoop de op een na beste mo gelijkheid", aldus van der Nat. Het voordeel van eeuwigduren de afkoop van de erfpacht is vol gens Van der Nat dat de huurder van de grond precies weet waar hij aan toe is. Bijvoorbeeld wordt op deze wijze voorkomen dat de huur der bij de bijstelling van de erf pachtsom wordt geconfronteerd met plotselinge prijsstijgingen als gevolg van de rentestand of de grondwaarde. Deze prijsstijgingen zijn er volgens Van der Nat de oor zaak van dat de Leidse erfpachter in sommige gevallen slechter uit was dan de koper van gelijksoorti ge grond in een andere gemeente. Volgens de fractievoorzitter is de WD bereid mee te werken aan verruiming van de regels voor wo- ningbouworganisties - zoals de PvdA wil - mits ook bedrijven tege moet worden gekomen. In het collegeprogramma is op genomen dat het grondbeleid slechts bijgesteld kan worden wan neer alle drie de collegepartijen daar toestemming voor geven. Nu is gebleken dat WD en PvdA el kaar op enkele onderdelen van dit beleid kunnen vinden, is het de vraag wat Links Leiden er van vindt. Fractievoorzitter Van Lint van deze partij zei al eerder in deze krant geen enkele behoefte te heb ben aan bijstelling van het erf- pachtbeleid. LEIDEN - De WD-fractie vindt dat de belastingen in Leiden niet verhoogd mogen worden om geld vrij te maken voor nieuw beleid. In de bezuinigingsnota heeft het col lege voorstellen gedaan om voor 12 miljoen gulden te bezuinigen, ter wijl het tekort slechts 10 miljoen gulden bedraagt. Het verschil van twee miljoen gulden - dat overeen komt met het bedrag dat het colle ge door belastingverhoging denkt binnen te halen - kan onder meer aangewend worden voor nieuw be leid maar daar wil de WD niet WD-fractievoorzitter Van der Nat houdt vast aan de afspraak die in het collegeprogramma is vastge legd dat 'nieuw beleid slechts ge creëerd kan worden door middel van bezuinigingen'. De voorgestel de belastingverhoging om voor dit doel geld te verkrijgen, is volgens Van der Nat een oneigenlijk mid del. Nieuw beleid is volgens de fractievoorzitter slechts mogelijk wanneer er nog meer wordt bezui nigd. Hij sluit niet uit dat dat mo gelijk is want de huidige bezuini gingsvoorstellen zijn volgens van der Nat 'niet echt pijnlijk'. In het collegeprogramma werd rekening gehouden met een jaarlijkse uitga ve van een miljoen gulden voor dit nieuwe beleid. Van der Nat: "Wat ons betreft is belastingverhoging van de baan. Of dat uiteindelijk lukt, is te be twijfelen want er zitten nu eenmaal meer partijen dan alleen de WD in de gemeenteraad". Van der Nat noemt het een vreemde zaak dat de PvdA wel kan instemmen met een lastenverzwaring voor de Leidse burgers. De WD is tot dit oordeel geko men nadat de fractie enkele verga deringen aan de bezuinigingsnota van het college heeft gewijd. Ook binnen de PvdA is al verschillende malen gesproken over de bezuini gingen, maar de socialistische frac tie geeft haar mening niet aan de openbaarheid prijs voordat het col lege met een definitief voorstel komt. PvdA-wethouder Bordewijk (fi nanciën) heet deze week in een ar tikel in het PvdA-blad De Partijge noot gezegd dat het feit dat studen ten de gemeenschap al veel geld kosten, rechtvaardigt dat zij zelf de kosten van het muziekonderwijs op zich nemen. Bordewijk verde digde op deze wijze het college voorstel om het onderwijs op de muziekschool voor leerlingen van 18 jaar en ouder kostendekkend te maken. De groep die het onderwijs voor zijn eigen rekening moet gaan nemen, bestaat voor tweederde uit studenten. Bordewijk noemde de muziekschool: "Een dure voorzie ning waar maar heel weinig men sen gebruik van maken. Een stu dent die naar de muziekschool gaat, daar leggen wij meer geld bij dan het bedrag per inwoner dat de gemeente uit het gemeentefonds krijgt". LEIDEN - De Leidse politie en rij wielhandelaren gaan fietsendief stal bestrijden met een registratie systeem waarbij een opvallende gele huls van kunststof om de zit- buis van de fietsframe wordt be vestigd. Sinds gisteren kunnen fietseigenaren voor een tientje bij de rijwielhandelaren de postcode en huisnummer in de Fietsframe la ten graveren. Voor dat geld krijgt de eigenaar ook de gele huls die door de fietsenhandelaar wordt be vestigd. LEIDEN - De uitbreiding van het strengere parkeerregime wordt enkele maanden uitgesteld. Dat is gedaan omdat de gemeente niet voldoende parkeerwachters heeft kunnen aantrekken om goed toezicht te kunnen houden. Het strengere parkeerregime blijft daardoor voorlopig alleen van kracht in de Pieterswijk en Pancras-West. Het was aanvankelijk de bedoeling dat vanaf 1 juni het parkeeregime ook zou worden ingevoerd in De Camp en Pancras-Oost en in gedeelten van Levendaal-Oost en -West, de Academiewijk, Maredorp en Noordvest- West. In totaal zou dit een uitbreiding betekenen van 740 betaalde par keerplaatsen. Om daarop goed toezicht te kunnen houden wilde de ge meente vier parkeerwachters extra in dienst nemen. Van de drie geselec teerde kandidaten bleek uiteindelijk één kandidaat toch niet aan de ge stelde eisen te voldoen. Twee andere gegadigden trokken zich om een aantal redenen terug. Omdat door een gebrek aan parkeerwachters de uitbreiding zou kun nen mislukken, wil de gemeente wachten tot er alsnog voldoende wach ters zijn. Verwacht wordt dat dat voor 1 oktober is gebeurd. OEGSTGEEST - Het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest vierde gisteren, op de landelijke open dag van de psychiatrie, ook het 90-jarig bestaan. Ter gelegenheid hiervan was een aantal evenementen georganiseerd waaronder de inmiddels traditionele Endegeester Prestatieloop. Deze elfde loop werd georganiseerd door het team welzijn van Endegeest in samenwerking met de Leidse Politie Sportvereniging. 's Middags werd het feest ingeluid met draaiorgelmuziek, er was een kermis en belangstellenden konden het toneelstuk 'Een bruid te veel' gaan zien. Ook werd de film '80 jaar Endegeest' nog eens vertoond. Om half zeven werd er een voetbalwedstrijd Endegeest-Veteranen Endegeest gespeeld en het festijn werd afgesloten met een optreden van de country westernband 'Just for fun' en deformatie 'T.T. Togs'. Tot besluit was er een vuurwerk op het voetbalveld. (foto Jan Holvast)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15