'nieuw' Leiderdorp spitst zich toe op Diefstal uit auto's DE KRANT MEE OP VAKANTIE Oegstgeester Duinzichtstraat in twee kampen verdeeld 'Laat kerkgebouw Hoofdstraat staan' Illegale beschildering in Leiderdorp? Bekende Zoeterwoudenaren aan de bal PAGINA 14 11 li ill iïran DONDERDAG 21 MEI 1987 LEIDERDORP - Zeventien opengebroken auto's. Dat is in Leiderdorp de 'oogst' van vier dagen. Het aantal dief stallen van autoradio's neemt in Leiderdorp de laatste week schikbarend toe. Met name in 'nieuw' Leiderdorp is het vaak prijs. Rechercheur Gé de Jong: "We krijgen voornamelijk meldingen uit de nieuwbouw en vanuit de flats. In het oude dorp gebeurt het vrijwel nooit. Juist het gebied rond de kreken, en, zoals af gelopen weken, rond Winkelhof. En verder springen Alberts Corner en het Ibis-hotel aan de Persant Snoepweg er uit". Dat de inbrekers het oude dorp mijden heeft volgens De Jong wei nig of niets te maken te maken met de eventuele grotere sociale con trole aldaar, maar veel meer met de betere bereikbaarheid vanaf de snelweg. Het oude dorp telt nau welijks doorgaande wegen. Boven dien staan auto's in en om de Hoofdstraat keurig voor de deur geparkeerd, terwijl in de bouw veel meer parkeerplaatsen zijn waar de wagens bij elkaar moeten staan. En: "Auto's worden voornamelijk in de nachtelijke uren opengebroken. En je kunt niet verwachten dat mensen 's nachts op de uitkijk staan. Boven dien: er wordt bijna geen geluid bij gemaakt. Het is echt een kwestie van een minuutje werk, soms nog minder. Meestal wordt een auto opengemaakt door het inslaan van een ruitje of via een ijzerdraadje, waarmee de deur wordt gefor ceerd. Echt, dat hoor je haast niet". Het opmerkelijke doet zich voor dat het aantal diefstallen van auto radio's in Amsterdam daalt, terwijl het in de hele Leidse regio almaar toeneemt. De Jong denkt te weten waarom: "De gemiddelde Amster damse autobezitter heeft z'n maat regelen al genomen. Heeft bijvoor beeld een slede aangeschaft en haalt die autoradio er uit. Uit ver horen van verdachten is ook geble ken dat men eerst in de auto kijkt wat er precies te halen valt en be paalde gebieden in Amsterdam mijdt, omdat die sleden steeds meer furore maken. Wat doen ze dan: ze pakken de rijksweg en stro pen de buitengemeenten af. Lei derdorp (dat direct aan de snelweg Radiodieven ook actief in Oegstgeest OEGSTGEEST - Ook in Oegst geest zijn autoradio-dieven in de weer. Vannacht werden ne gen auto's opengebroken. De meeste 'slachtoffers' stonden geparkeerd in en rond de Govert Flincklaan en de Jan van Ruysdaellaan, alsmede in de Irenelaan. Overal werd de radio-cassetterecorder uitge haald. Uit één wagen werd ook een videorecorder en een tele visie verwijderd. De Oegstgeester politie ver moedt dat het in alle gevallen om één en dezelfde dader(s) gaat, gezien de werkwijze: steeds werd het ruitje van het achterportier ingeslagen. Van de daders (nog) geen spoor. ligt, red.) is daar de dupe van, maar omliggende plaatsen zijn dat ook. Het is een regionaal probleem". Waarbij De Jong en de zijnen zich in alle oprechtheid afvragen of de markt in tweedehands autora dio's en -cassetterecorders nog steeds niet is verzadigd ("Ik be doel: het gaat met grote hoeveelhe den tegelijk, het is hier elke nacht raak"). Preventie Wat kan de gemiddelde Leider dorper doen om te voorkomen dat hij of zii 'de klos' is? Een nepplaatje voor de kostbare radio-cassetterecorder bevestigen? "Zinloos", zegt De Jong. "Dat zien ze. Bovendien zien ze de boxen en antenne". Zo goedkoop mogelijke apparatuur aanschaffen? "Dat kan schelen. Het hele goedkope spul la ten ze meestal ongemoeid. Maar dat hangt ook af van de professio naliteit van de dader. Als 'ie de hele week autoradio's steelt, dan heeft hij er kijk op en pakt hij alleen het duurdere spul. Maar als de dief ie mand is die het ook eens wil probe ren, dan pakt hij. alles". De auto dan maar openlaten, juist om de doorgaans veel aan zienlijker braakschade te voorko men? "In geen geval doen" zegt De Jong, "dat geeft maar problemen met de verzekering. En een alarm installatie heeft meestal ook niet zoveel zin. De buurt is wakker, maar doorgaans komt er niemand kijken en zo'n alarm is verschrik kelijk gevoelig. Komt er een kind met een bal tegen je auto, dan be gint die installatie ook te loeien". Watje dan wel kunt doen: je wagen onder een lantaarnpaal zetten of op een drukke weg" Wat de politie zelf doet? Intensie ver surveilleren, zegt De Jong. Vol gens hem bestaat het Leiderdorpse politiekorps uit "jonge jongens" die enthousiast zijn en bst een ex tra nachtdienstje willen draaien. Feit blijft echter dat men 's nachts doorgaans maar over één surveil lancewagen beschikt en dat die wagen ook omliggende gemeenten als Hoogmade, Woubrugge en Koudekerk moet bedienen. De Jong tot slot: "We zetten, als het even kan, de afgelopen tijd wel meer wagens in. Maar je moet niet denken dat je er daarmee bent. De dader kiest nu eenmaal zelf zijn tijdstip uit, en van dat tijdstip wor den wij nooit op de hoogte ge steld..." LEIDERDORP - Het trafohuisje nabij de Leiderdorpse Muzenhof is onlangs toch beschilderd. Dat terwijl burgemeester en wethouders van Leiderdorp onlangs 'nee' hadden gezegd tegen het vèrzoek van de Kunstkring om het obstakel te mogen verlevendigen. Hetgeen zelfs leidde tot vragen van PvdA-raadslid Mieke Holierhoek. Ondanks die aandrang bleef het nee: burgemeester en wethouders oordeelden dat het huisje zich niet voor een dergelijke beschildering leende. Het is toch gebeurd: een staaltje van burgerlijke ongehoorzaamheid? Navraag leert dat hier meer sprake is van bestuurlijke verwarring. Aanvankelijk zou de Kunstkring wel toestemming hebben gekregen. Daarna vond er echter een wisseling van de wacht plaats bij het secretariaat van de Kunstkring en werd het verzoek per ongeluk nog een keer ingediend. Waarop een afwijzing volgde. Pas later ontdekte het gemeentebestuur dat de toezegging al was gedaan en besloot men de beschildering maar te 'gedogen'. Het gaat overigens om een winnend ontwerp, afkomstig van een leerling van de Springschans-basisschool. (foto Wim Dijkman) ZOETERWOUDE - Alle vier Zoe- terwoudse basisscholen doen aan staande zaterdag, 23 mei, mee aan de sponsorfietstocht, die door heel Nederland door de vereniging We reldkinderen wordt georganiseerd. Dat is een vereniging met ongeveer 6000 leden, die zich, verdeeld over 20 regio's, inzetten voor kinderen in nood in ontwikkelingslanden. Het is de bedoeling dat de kinde ren buren, vrienden en familie vra gen hen te sponsoren voor een be paald bedrag per kilometer. Het bedrag dat wordt opgehaald is be stemd voor de inrichting van een nieuw te stichten school in de Do minicaanse Republiek, één van de armste landen ter wereld. De fietstocht, die in tal van plaat sen wordt gehouden, is 25 kilome ter lang en wordt begeleid door veel ouders en leden van 'Wereld- kinderen'. De start is tussen half tien en half twaalf vanaf basis school Westwoud aan de Veld zichtstraat in Zoeterwoude-dorp. VOORSCHOTEN - Een 32-jarige fietser uit Voorschoten heeft van morgen schaaf- en hoofdwonden opgelopen bij een botsing op de plaatselijke kruising Veurseweg/ Karei Doormanlaan. De man reed over het fietspad richting Leid- schendam en kreeg geen voorrang van een automobilist die uit de Ka- rel Doormanlaan kwam. De fietser is ter observatie naar het Leid- schendamse Antoniushove overge bracht. Zijn fiets was totaal ver nield. Speeltuigjes inzet van met telefoon, briefjes, verwensingen en handtekeningen gevoerde strijd OEGSTGEEST - In de flink opgeknapte en zeer vriendelijk ogende Duinzichtstraat in Oegstgeest lijkt aan de buiten kant alles pais en vree. Wie zijn oren achter de deuren van de 45 huizen te luisteren legt, merkt al gauw dat de sfeer er om te snijden is. De straat is in twee kampen verdeeld. door Wim Koevoet Ten gemeentehuize krijgen betrok ken ambtenaren, zeker de laatste dagen weer, telefoontje op tele foontje. Inzet van de met telefoon, briefjes, verwensingen, roddels en met vooral handtekeningen ge voerde strijd is de inrichting van de straat in het algemeen en de speeltuigjes in het bijzonder. Ook raadsleden worden platge- beld. Dan worden ze weer eens voor dit, dan weer voor dat karretje gespannen. Dorpspolitiek op zijn boeiendst of op zijn kneuterigst? Betrokkenen nemen de zaak hoe dan ook zeer serieus. De gemeente ook. Vanavond worden de bewo ners verwacht in de trouwzaal van het gemeentehuis om de dingen nu eens goed uit te praten. Er is maar een uur de tijd voor, want om 19.30 uur begint de raad te vergaderen. Het ziet er niet naar uit dat in dat ene uurtje recht kan worden ge trokken wat al zo'n zes jaar schots en scheef zit. De ene groep bewoners, die me vrouw Kniest van nummer 44 naar voren schuiven als hun woordvoer der, voelen zich gepasseerd door de gemeente en bedonderd door de 'andere' partij, die van de dames Vogelezang, Wempe en Hennes, bewoners van respectievelijk de nummers 12, 28 en 7. Samen met meneer Vogelezang heeft dit drietal voor zaterdag een feest georganiseerd om de Duin zichtstraat-nieuwe stijl officieel in gebruik te nemen. Ambtenaren en wethouder Kohlbeck (PvdA. De door een rel geplaagde Duinzichtstraat in Oegstgeest. De nieuwe inrichting van de straat zou alleen de drie initiatiefneemsters bevallen en de andere bewoners door de strot zijn geperst. Rechts het gewraakte "wiebel- dina". opemnbare werken) zijn uitgeno digd. Als het aan mevrouw Kniest ligt, zijn dat de enige feestgangers. "De mensen zijn geladen. Ik bid dat er geen raadsleden komen want dan sta ik niet voor de gevol gen in". Kniest weet te vertellen dat enige van haar medestanders voor zaterdag reisjes naar hei of bos hebben geplanned, bang als ze zijn dat ze de gebeurtenissen in hun straat niet meer kunnen aan zien. Ze heeft met de gedachte ge speeld om zaterdag uit protest on der de glijbaan te gaan zitten of het gewraakte ding in te zepen. "Maar zoiets kun je niet doen. Toch pes ten zij ons ook. Je had ze moeten zien zitten, met zo'n triomfantelij ke blik in hun ogen, op dat bankje. Mooie kinderstraat, hé, zeggen ze dan. We zouden er toch over pra ten. vroeg ik. Jij houdt niet van kinderen, sneren ze dan". Me vrouw Vogelezang: "Toen mijn dochter op de glijbaan zat, is er te gen haar gezegd: speel maar lek ker. Nu kan het nog, volgende week is alles de grond uitgerukt". De twee kampen praten met wei nig respect over elkaar. Kniest be titelt haar drie opponenten bij her haling met "baas-in-eigen-buik- vrouwen" en "wijven". Zij en de andere bewoners van het laatste blok huizen worden zelf "de be jaarden" genoemd. Mevrouw Kniest is 58 jaar. Dat ze een hekel heeft aan kinderen, zoals haar zou zijn verweten, is een pertinente leugen. Hoe kan ze anders zelf in het onderwijs werkzaam zijn? (Foto Wim Dijkman) als de locatie van speeltuigjes tot deze straatrel heeft kunnen leiden. Vogelezang, Wempe en Hennes vertellen dat zij ergens in 1981 zijn begonnen met initiatieven om hun straat leefbaarder te maken. De straat, lang, smal en recht zoals zij was, nodigde uit tot hardrijden en werd gebruikt als sluiproute. Het aantal mensen in de straat met kin deren nam toe. Vandaar de grote bezorgdheid. In nauwe samenwer king met 'Stop de Kindermoord' droegen de actieve, jonge vrouwen ideeën aan voor de herinrichting van de Duinzichtstraat. Ze hielden handtekeningenacties. Met succes want vrijwel iedereen tekende. Ook mevrouw Kniest. Dorpspoliti ci werden gebeld, wethouders kre gen vertegenwoordigers over de vloer van hun werkkamers. De Duinzichtstraat leek één blok. Kniest: "We hebben inderdaad getekend maar niet voor de inrich ting van de straat zoals nu is ge beurd, we hebben een of ander zin netje over het verkeersveiliger ma ken van de straat ondertekend. Al les is op valse handtekeningen ge baseerd. Het wordt hier een achter buurt. Nu al zitten ze aan auto's te rotzooien. Op die speeltuigjes heb ik nog niet een kind van vier zien zitten. Het is allemaal van dat ou dere spul". Toen de Duinzichtstraat aan de beurt was voor de 'operatie riool', die in de hele dorpskern wordt ge pleegd, wilde de gemeente direct twee vliegen in.één klap slaan. De Duinzichtstraat werd heringericht. De as van de weg werd verscho ven, de parkeerplaatsen duidelijk gemarkeerd waardoor de straat nog smaller oogde en de stoep werd wat breder. Op diverse plek ken werden plateaus aangelegd. Daar moesten wat speeltuigjes op grote veren komen. Vogelezang, Wempe en Hennes zijn dik tevre den met de straat zoals die er nu bij ligt. Mevrouw Kniest helemaal niet. "Wij houden niet van al die poespas. Bovendien werd er niet te hard gereden. Het lijkt hier nu op de zwaar verpeste Mariënpoel- straat in Leiden. Hier vlakbij is de Duinzichtschool. Leerlingen ko men door onze straat en ik heb er al heel veel zien vallen. Behalve die drie vindt iedereen hier dat de straat niet geschikt is voor al die dingen". Nog groter werd de woede van Kniest toen deze week vlak voor haar deur een stukje groen met de vloer werd gelijkgemaakt. Haar was toegezegd, ze heeft het zwart op wit staan, dat er over de even tuele speeltuigen nog zou worden gepraat. Maar diezelfde dag nog verschenen de speeltuigen op de plek waar eens wat struiken groei den, pal voor haar deur. Niet op de plateaus elders in de straat dus. Volgens Kniest is er ten gemeen tehuize alleen maar naar haar drie opponenten geluisterd. En die doen nog voorkomen alsof ze de Vogelezang, Wempe en Hennes houden vol dat ze de hele straat bij herhaling hebben uitgenodigd om te bekijken voor welke oplossin gen meerderheden waren te vin den. Kniest: "Daar gingen we nooit op in, ik kan ook wel uitnodigin gen in de bus gaan stoppen". Voge lezang c.-s.: "Als er niemand komt, nooit iemand reageert, wat moetje dan? Wij zijn doorgegaan. Pas toen alles klaar was, kwamen er mensen die riepen: wij willen onze straat houden zoals die is". Over de groene strook: "Wij wil den die niet weg hebben. Dat heeft de gemeente gedaan terwijl die in derdaad heeft beloofd dat er over de speeltoestellen nog gepraat zou worden. Ik vraag me trouwens af of je met bejaarden moet gaan pra ten of die wiebeldingen nu wit of rood moeten zijn, hoor. Maar voor het overige niets dan goeds over de gemeente, dit is gewoon een schoonheidsfoutje". Over de valse handtekeningen: "Alsof wij almaar om handtekeningen hebben lopen leuren. Wij zijn drie keer langs ge weest, mevrouw Kniest heb ik wel zes keer gezien, je wordt hier nog eens handtekeningenblind". "Ach, weet je, mevrouw Kniest gaat tegen alles tekeer. Ze maakt altijd van die protest-gedichtjes voor het weekblad. Ze is echt zo'n 5 december- pöeet. Ze is gewoon overal tegen. Tegen mini-contai ners, tegen speeltuigjes. Tegen el ke verandering. Kniest en de haren hebben nooit kunnen geloven dat het ons zou lukken, ze dachten, ach, die jongelui". "Maar wij willen niet provoce ren, geen ordinaire burenruzie, in deze straat, s.v.p. Wij krijgen nu overal de schuld van. Bij de een ging tot zijn grote woede de lan taarnpaal weg, maar bij ons zelf ook drie bomen. Anderen kregen een auto voor de deur. Allemaal onze schuld. Onzin natuurlijk, want het plan dat is uitgevoerd, is een gemeentelijk plan. Iedereen heeft kunnen inspreken. En per fect kan het natuurlijk nooit". Sponsortocht in Zoeterwoude LEIDERDORP - De meeste le den van de hervormde/gerefor meerde gemeenschap in Leider dorp willen de bijna honderd jaar oude Hoofdstraatkerk graag behouden. Het gaat hen aan het- hart als de gezamenlijke kerke- raad moet besluiten om de kerk af te stoten. Als het enigszins kan, moet het kerkgebouw blij ven staan. Dat bleek gisteravond tijdens een speciaal belegde vergadering in gebouw Irene. Een vergade ring die door de kerkeraad was uitgeschreven omdat ze de leden van de Leiderdorpse kerkge meenschap naar hun mening wil vragen over het eventueel afsto ten van de Hoofdstraatkerk. De kerkeraad overweegt dat om de tekorten waarmee men kampt te rug te dringen. Verwacht wordt dat het tekort, voor dit jaar be groot op 104.000 gulden, rond 1991 zal zijn opgelopen tot 221.000 gulden per jaar. Zo'n 200 leden (van de 3000 'pastorale eenheden' die Leider dorp telt) waren gisteravond naar gebouw Irene gekomen om te zeggen hoezeer het verlies van de Hoofdstraatkerk hen aan het hart zou gaan. Hetgeen overigens ook geld voor de gezamenlijke kerkeraad zelf. Het liefst zou de ze zien dat de kerk als zodanig in gebruik blijft, eventueel samen met een andere kerkgemeen schap die het gebouw zou moe ten kopen. Sloop is het laatste waaraan men denkt. Knopen konden er gisteravond niet worden doorgehakt. De ge zamenlijke kerkeraad zal, met in het achterhoofd alle op- en aan merkingen die gisteravond wer den gemaakt, de komende tijd proberen om tot een besluit te komen. ZOETERWOUDE - De lustrum week van de Zoeterwoudse sport hal 'De Klaverhal' en het centrum voor gehandicapten 'Swetterhage' is in volle gang. Zo vermaakten zich gistermiddag ongeveer 40 kin deren bij de kinderdisco op het Swetterhage-terrein. Vanavond is er vanaf kwart voor acht in de Kla verhal het voetbaltoernooi, waar aan louter bekende Zoeterwoude naren deelnemen. Tijdens dit toer nooi zullen de speakers, Ton van der Meer en Gerard van der Hoe ven, de toeschouwers bijzonderhe den vertellen over de deelnemers. Er zijn acht teams gevormd die on der leiding van coaches als Anne- marie Kolff, Cees Straver en burge meester Houdijk, tegen elkaar ten strijde trekken. Om ongeveer half elf vanavond is de prijsuitreiking, waarna men nog lange tijd hoopt na te praten. Swetterhage organiseert zater dag voor de negende keer het 'Pinkstervolley'-toernooi. Dit jaar heeft men als thema gekozen voor 'variété'. Om tien uur 's morgens wordt het spektakel geopend door drumgroep 'Beat It', een kwartier later beginnen de wedstrijden. waaraan veertien teams meedoen. Titelverdediger 'Grasshoppers' heeft nu de wisselbeker in haar be zit. De finale wordt rond half zes gespeeld. Om kwart voor drie is er een ballonnenwedstrijd bij Swet terhage waaraan de hele Zoeter woudse jeugd kan meedoen. Het grote slotfeest vindt aan staande zaterdagavond vanaf acht uur plaats in de Klaverhal. De avond begint met een optreden van de groep Telephone en Fer van der Giesen. Daarna volgen optre dens van de zangers Willem Duyn en Lee Towers. Er zijn 950 plaatsen beschikbaar; op dit moment zijn er ruim 600 kaarten verkocht. De organisatie verzoekt alle Zoe terwoudenaren niet met de auto naar de Klaverhal te komen. Het parkeerterrein wordt namelijk om veiligheidsredenen afgesloten. Parkeren kan alleen in de straten van het dorp en daar is al niet al teveel ruimte. Wanneer u uw vakantie-adres uiterlijk 14 dagen voor uw vertrek aan ons opgeeft, ontvangt u daar uw eigen krant Voor het verzenden van uw krant (binnen Europa) wordt 3,50 per dag berekend. Het nazenden op uw vakantie adres in Nederland of België is gratis. Aangezien wij niet kunnen instaan voor een regelmatige postbezorging door de PTT geschiedt toezending naar binnen- en buitenland voor eigen risico. Ter voorkoming van fouten kunnen uw opdrachten niet telefonisch worden behandeld. Vult u dus nevenstaande bon nu alvast even in? Dan wensen wij u alvast een fixattlqe Vakantie VAKANTIEPERIODE Weg op:Terug op: HUISADRES NAAM VOORL.: ADRES WOONPLAATS: TEL.: VAKANTIE-ADRES ADRES: HUISNUMMER: PLAATS: POSTCODE: LAND: Zend uw opgave aan: Leldsch/Aiphens Dagblad, afd. Abonnementenadmini stratie, Postbus 54, 2300 AB Lelden. S.v.p. frankeren als brief.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14