Raad van toezicht'Ons Doel' schorst aantal bestuursleden Gemeente dreigt vestiging Piet Kerkhof te ontruimen Beurs Huis '87 in Groenoordhallen Ruzie over nieuwe sloten aanleiding conflict LEIDEN - Het grootste deel van het bestuur van de woningbouwvereniging Ons Doel staat, naar nu be kend is geworden, sinds eind maart op non-actief. De drie leden van het dage lijks bestuur van deze cor poratie zijn vanwege inter ne conflicten op 24 maart geschorst door de raad van toezicht. Uit solidariteit heeft vervolgens ook een lid van het algemeen bestuur zijn werk neergelegd. Twee kandidaat-bestuursleden besloten daarna om dezelf de reden voorlopig niet tot het algemeen bestuur toe te treden. De woningbouwvereniging wordt nu in feite geleid door twee leden van het algemeen bestuur. Zij zijn LEIDEN - De gemeente staat niet toe dat het bedrijf Piet Kerkhof een filiaal opent in het pand van de voormalige Codi-markt aan de Haarlemmerweg. Het bedrijf heeft aangekondigd een dezer dagen de deuren te openen, maar de ge meente zal dan laten weten dat de vestiging met behulp van de politie weer wordt ontruimd. Tegen dat dreigement van de gemeente is overigens beroep mogelijk bij de Raad van State. Het is dus uitein delijk de rechter die uitmaakt of de vestiging van het bedrijf aan de Haarlemmerweg legaal is of niet. Volgens de gemeente is de vesti ging van de supermarkt in kleding, schoeisel en sportartikelen op die plaats in strijd met het geldende bestemmingsplan. Daarin is be paald dat alleen 'dagelijkse goede ren' in het winkelpand mogen wor den verhandeld Kerkhof, die in totaal zes filialen het weliswaar eens met het dage lijks bestuur, maar zijn 'in het be lang van de vereniging' blijven zit ten. De twee bestuursleden mogen echter geen belangrijke beslissin gen nemen. De directe aanleiding voor de schorsing van het dagelijks be stuur was het feit dat het nieuwe sloten liet zetten op de deuren van het bestuurshuis. Dat gebeurde volgens bestuursleden omdat niet duidelijk was wie sleutels hadden van het gebouw. Omdat er in het bestuurshuis onder meer vertrou welijke gegevens liggen opgesla gen van huurders en spullen van medewerkers, was het bestuur niet gelukkig met die situatie. Gepasseerd De raad van toezicht, die namens de leden het bestuur moet contro leren, voelde zich gepasseerd. Van tevoren was namelijk niet met de raad overlegd. De leden van de raad van toezicht vinden deze gang van zaken 'onbetamelijk en op het in Nederland heeft, meent echter dat schoenen, kleding en sportarti kelen wel tot de dagelijkse goede ren kunnen worden gerekend. "Er zat in dat winkelpand een super markt die een breed assortiment artikelen verkocht. Dan is het naar mijn mening ook toegestaan dat daar een deel van dat assortiment wordt verhandeld", aldus direc teur Kerkhof. Volgens Kerkhof is hij al gerui me tijd bezig om aan de Haarlem merweg een vestiging te openen. "Anderhalf jaar geleden heb ik al geïnformeerd of ik daar een filiaal kon openen. Van een gemeente ambtenaar hoorde ik dat er geen belemmeringen waren. Toen ik echter een bouwaanvraag indien de, kreeg ik te horen dat een schoe nendiscount op die plaats niet mo gelijk was". Kerkhof wacht nu af tot de ge meente de aankondiging doet poli- beledigende af. Het besluit is bo vendien opgevat als een poging van het dagelijks bestuur om de raad een vrije toegang tot het be stuurshuis te ontzeggen. De raad eiste daarom een aantal sleutels van het kantoor op. De raad is het er verder niet mee eens dat het bestuur een sleutel had gegeven aan een vertegen woordiger van de federatie van Leidse woningbouwverenigingen. Tenslotte meent de raad van toe zicht dat het dagelijks bestuur de boel heeft misleid door te stellen dat het besluit om nieuwe sloten aan te brengen was genomen door het hele bestuur, terwijl het in feite slechts een beslissing was van het dagelijks bestuur. Volgens penningmeester W.H.M. Meuwese - hij zou formeel op 6 april voorzitter zijn geworden als hij niet was geschorst - ging het het dagelijks bestuur er helemaal niet om de raad van toezicht buiten te sluiten. "We hebben die nieuwe sloten niet laten plaatsen omdat we tied wang te gebruiken. Daartegen staat een spoedprocedure open bij de Raad van State. Die moet dan uitmaken of kleding en schoenen als dagelijkse goederen moeten worden beschouwd. Wethouder Peters van ruimtelij ke ordening heeft inmiddels aan het Kerkhof laten weten de geko zen procedure 'ongelukkig' te vin den. De wethouder heeft het be drijf wel andere plaatsen in de stad aangeboden. Volgens Kerkhof is juist het pand aan de Haarlemmer weg erg geschikt. "Er is parkeerge legenheid en er is veel ruimte voor een redelijke prijs". Kerkhof vindt het jammer dat hij zoveel tegenwerking van de ge meente krijgt. Hij blijkt daarbij vooral het belang van de Leidse be volking in het oog te hebben. "Die wordt nu de mogelijkheid onthou den om goedkoop kleding en schoenen te kopen". het vermoeden hadden dat er - door wie dan ook - onregelmatig heden zouden zijn gepleegd. We wilden slechts voorkomen dat er iets onregelmatigs kón gebeuren. Zelfs de indruk dat dat mogelijk zou zijn, wilden we wegnemen. On ze bedoelingen hebben we echter niet kunnen uitleggen. Voordat we er met de raad van toezicht over konden praten, waren we ge schorst". Wrijvingen De 'sleutelkwestie' was welis waar de directe, maar niet de enige reden voor de schorsing van het dagelijks bestuur. Meuwese ver klaart dat er al geruime tijd sprake was van wrijvingen. Wrijvingen die vooral betrekking hadden op de manier waarop de vereniging moest worden geleid. Zo zou de raad van toezicht zich verzetten tegen een verdergaande democratisering van de vereniging en participatie van bewoners. Een werkgroep, bestaande uit leden, bestuursleden en leden van de raad van toezicht onderzoekt hoe een en ander wat dit betreft vorm moet krijgen. De raad van toezicht is ontevreden over zijn inbreng in deze werkgroep. Ook verzet de raad van toezicht zich tegen de nieuwe werkwijze van het bestuur. Het plan was om de verschillende bestuursleden, meer dan nu het geval, afgebaken de taken te geven. Daarbij zouden de bestuursleden ook gemakkelij ker taken van elkaar moeten kun nen overnemen. Met dit alles wilde het bestuur voorkomen dat het werk op een bepaald terrein stil zou komen te liggen wanneer een bestuurslid zou vertrekken. Het bestuur dacht dit onder meer te kunnen bereiken door de verschillende functies - zoals het voorzitter- en penningmeester schap - geregeld door verschillen de mensen te laten bezetten. Ook op die manier zou de vereniging niet teveel afhankelijk worden van één persoon. Nalaten De raad van toezicht wilde het, zo blijkt ook uit de aan de geschor ste leden geschreven brieven, min of meer bij het oude houden. Hij meent bovendien dat een voorzit ter zijn functie niet kan neerleggen vanwege de doorstroming, maar al leen na een motie van wantrou wen. Met andere woorden: Meuwe se hoefde wat de raad betreft geen voorzitter te worden. De raad zag liever dat zijn voorganger, De Bock, aan het roer bleef. Het zit de raad al met al behoor lijk dwars dat het bestuur al eind vorig jaar volgens de nieuwe opzet begon te werken, terwijl die nog niet met de raad was besproken. Ook steekt het de raad dat Meuwe se tijdens een gesprek met de raad van toezicht - in februari - heeft nagelaten daarover iets te vertel len. Dat is pas half maart gebeurd, nadat de raad daarom dringend had verzocht. Meuwese meent dat de nieuwe opzet louter een zaak was voor het bestuur. Het hoefde volgens hem daarvoor geen toestemming te vra gen aan de raad van toezicht. Ove rigens heeft de raad De Bock - die na zijn aftreden als voorzitter lid van het algemeen bestuur is geble ven - gevraagd het voorzitterschap weer op zich te nemen. Hij zou de leiding in elk geval in handen moe ten houden tot de leden een uit spraak hebben gedaan in de kwes tie. Wrijving Een ander onderwerp waarover wrijving bestaat is het feit dat het bestuur de taken van de medewer kers, bestuursleden en leden van de raad van toezicht strikter wil scheiden. "Het is onverantwoorde lijk als de bestuursleden, die het werk in hun vrije tijd doen, ook moeten zorgdragen voor de uitvoe ring van hun beslissingen", zegt Meuwese. "Dat moet je overlaten aan de professionele medewerkers. De raad van toezicht aan de andere kant, moet controleren of het be stuur zich aan de uitgangspunten van het beleid houdt. De raad moet zich niet met allerlei details be moeien. Wij hebben de indruk dat de raad van toezicht dat nu juist wél wilde blijven doen". Het bestuur opperde het idee om de raad van toezicht een paar maal per jaar bij de bestuursvergaderin gen aanwezig te laten zijn en niet meer, zoals dat nu gaat, bij elke vergadering. "Dat schoot volledig in het verkeerde keelgat", stelt me vrouw J. Cambier. de geschorste secretaris. "Hoewel het nog geen definitief standpunt van ons was. We wilden de raad voorstellen om over deze zaak met de Nationale Woningraad te praten, maar dat is er door de schorsing niet van geko- Triest Mevouw Cambier en Meuwese vinden de schorsing een spijtige zaak. Niet alleen voor henzelf en LEIDEN - In Leiden komt een nieuwe, grote beurs: Huis '87. Van 28 tot en met 31 mei is het evene ment in de Groenoordhallen te be zoeken. Huis '87 verschaft informa tie over alle zaken die maar iets te maken hebben met het kopen en bouwen van een huis. In Leeuwarden, Borne, Arhnem en Kerkrade kreeg de pas opgezet te beurs Huis '87 grote aandacht. Daar bezochten tussen de 9000 en 14.000 mensen de beurs. Bijna alle standhouders die deelnamen, schreven gelijk voor volgend jaar in om weer mee te doen. De heer Kaak, administrateur bij de directie van de Groenoordhal- Tijdelijke baan voor 100 jongeren LEIDEN - De gemeente Leiden gaat 100 werkloze jongeren aan een tijdelijke baan helpen. De gemeen te heeft 100 plaatsen geclaimd in het kader van een regeling van het ministerie van sociale zaken. Deze regeling dient voorlopig als ver vanging van het Jeugdwerkgaran tieplan (JWG), dat vermoedelijk in de loop van volgend jaar wordt in gevoerd. De jongeren worden voor de duur van minimaal zes maanden geplaatst bij een werkgever in de collectieve sector. In Leiden bete kent dat dat de meeste jongeren bij de gemeente of het Academisch Ziekenhuis worden ingezet. De werklozen krijgen bij hun baan van 19 uur een opleiding, zodat zij gemakkelijker een vaste baan, eventueel in het bedrijfsleven, kunnen vinden. Wethouder De la Mar van sociale zaken sluit overigens niet uit dat de gemeente een extra bijdrage doet - de loonkosten komen voor rekening van het rijk - voor extra scholing of het inzetten van jonge ren in banen van meer dan 19 uur. Ook zal de gemeente bemiddelen in het vinden van een definitieve baan. De la Mar denkt dat Leiden er in slaagt om de 100 tijdelijke vacatu res te vervullen. In totaal telt het bestand van de sociale dienst 216 jongeren die voor een baan in het kader van deze regeling in aanmer king komen. Aanvaarding van een baan geschiedt overigens op vrij willige basis. voor hun geschorste collega J. Landkroon, maar ook voor de ver eniging zelf. "Zoveel beroering is niet goed voor de vereniging. Het had wat ons betreft ook niet in de publiciteit hoeven te komen. Maar aan de andere kant: wat er nu is gebeurd raakt kant noch wal". Meuwese vindt dat de leden snel een uitspraak moeten doen. "De vereniging zit nu in feite zonder be stuur. Daardoor kunnen geen be slissingen worden genomen over allerlei belangrijke zaken. En er moeten nogal wat onderhoudspro- jecten worden uitgevoerd". Alle geschorste bestuursleden zijn overigens bereid hun functie weer op te nemen als de leden daarom vragen. Ook als de huidige leden van de raad van toezicht aan blijven. "Misschien worden we la ter dan wel weer met dit soort con flicten geconfronteerd, maar goed, dat moeten we dan maar afwach ten", zegt Meuwese. De voorzitter van de raad van toezicht van Ons Doel, M. Hout man, was niet voor commentaar bereikbaar. Een ander lid van de raad, A.J.M. Bergers, weigerde vanochtend elk commentaar. len, vertelt dat deze beurs is opge zet op initiatief van vijf samenwer kende hallen. Twee jaar geleden is de Vereniging van Exploitanten van Tentoonstellings- en Evene menten Accommodaties in Neder land (VETA) opgericht als tegen hanger van het RAI-complex in Amsterdam. Deze vereniging is een samenwerkingsverband van 13 evenementenhallen in ons land. Vijf van deze hallen hebben met el kaar besloten de beurs Huis '87 op te richten, die jaarlijks zal terugke- Volgend jaar wordt de beurs tus sen 14 en 17 april in Leiden gehou den. "Het is gunstiger de tentoon stelling eerder in het jaar te hou den omdat de mensen in mei al met de vakantie in hun hoofd lo pen. Dit jaar waren de Groenoord hallen al zo druk bezet dat er geen andere mogelijkheid was dan eind mei", vertelt Kaak. De overige aan gesloten hallen hadden te weinig ruimte of geen interesse. "De beurs moet zo goed worden aangekleed dat het net is of je een huiskamer komt binnenstappen. Overal vloerkleden en een degelij ke, rustige sfeer", stelt Kaak zich voor. In het totaal zullen er zo'n 40 stands op de 4000 vierkante meter beschikbaar gestelde ruimte ko men te staan. Gemeenten uit de re gio zullen met hun bestemmings plannen en luchtfoto's bij de kra men staan met de bedoeling om duidelijk te maken waar grond te koop is voor woningbouw. Daarnaast zijn ook verschillende banken en makelaarskantoren ver tegenwoordigd, evenals woning bouwverenigingen, aannemersbe drijven en het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke orde ning en milieubeheer. Officieel wordt er op deze beurs geen aan dacht besteed aan het interieur van huizen, maar er zullen toch enkele stands voor binnenhuis- adviezen aanwezig zijn. Een aantal bedrij ven, naar schatting 10 procent van het totaal aantal stands, heeft ook deelgenomen aan de beurzen in de vier andere steden. De meeste stands worden ingenomen door re gionale gerichte bedrijven. Kaak: "Financieel moet Huis '87 het geheel van de standhuur en en treegelden hebben. Dit jaar gaan we misschien nog met hakken over de sloot, maar zoals het er nu uit ziet, zullen we volgend jaar winst gaan maken. De beurs is alle dagen toegankelijk van 11.00 tot 17.00 uur. Bovendien ook vrijdagavond van 19.00 tot 22.00 uur. Gekras Hoezo kras? J.L. Wolsink, 85 jaar oud en be woner van de Korevaarstraat, heeft zich strijdlustiger getoond dan menig minder bejaarde me deburger. Dinsdag nam hij een pot gele verf ter hand en smeerde de inhoud met behulp van een bezem op een deel van de trot toirband voor zijn huis op de hoek met de Cathrijnestraat. "Ik zei nog: doe het nou maar niet", zegt zijn 81-jarige vrouw een dag nadien hoodschuddend. En die raad had hij wellicht beter kun nen opvolgen. Wolsink was nog niet uitgeverfd of de politie reed voor. Of hij daar maar mee wilde ophouden, want dat gesmeer is illegaal. Oh, als we het dan over illegaal gaan hebben... Mevrouw Wol sink verhaalt van auto's die con sequent en vooral in het week einde net niet in de huiskamer worden geparkeerd. De stoep voor het huis wordt veelvuldig en vooral in het weekeinde door automobilisten in beslag geno men, zegt ze. Met als gevolg dat er voor haar man, die vaak voor het raam zit, geen uitzicht meer overblijft. En soms staan de auto's vol gens haar dusdanig geparkeerd dat haar man, die slecht ter been is en bovendien niet zo goed meer kan zien, nauwelijks zijn huis uit kan. Praten met de over treders heeft tot nu toe niets ge holpen. Gisteren besloot Wol sink in een opwelling het recht nu maar in eigen hand te nemen. Niet dat de verwachting was dat een gele band de automobilisten echt zou afschrikken, "maar hij was het zo verschikkelijk zat". Waarom de politie niet inge schakeld? Tja, dat is het hem vol gens mevrouw Wolsink juist. Dat heeft volgens haar zelden tot nooit iets uitgehaald. "De politie hebben we al zo vaak gebeld. We komen zo even kijken, mevrouw, zeggen ze dan. Nou, ze moeten nóg komen". Kwaad is ze dan ook dat de politie haar woning aan de Korevaarstraat dinsdag wel ineens wist te vinden. Na een telefoontje van een haar voorals nog onbekende buurtbewoner. "In elk geval een lafbek", oor deelt ze. "Die agenten zeiden ook nog dat we die stoep moeten schoonmaken. Dat kan je zulke oude mensen toch niet aandoen, mijn man kan niet eens meer bukken". De politie zal hem dat ook niet aandoen, blijkt uit de woorden van politiewoordvoerder Dick Graveland. Volgens hem hebben de agenten Wolsink gevraagd of hij die verf er nog af zou kunnen krijgen. "Die meneer zei dat hij dat niet van plan was en daar is het bij gebleven". Graveland toont zich overi gens hogelijk verbaasd over de bewering dat de politie nooit heeft gereageerd op telefoontjes over de parkeeroverlast. Nergens op het bureau weten ze namelijk dat die telefoontjes zijn binnen gekomen. Hoe dan ook, hij doet het echtpaar de suggestie aan de hand over de kwestie een briefje aan de politie te schrijven met het verzoek op het desbetreffen de stukje stoep een paar palen neer te zetten. "Dat soort verzoe ken wordt heel serieus beke ken". Hij acht de Wolsinks geenszins kansloos. De verguisde Waal-palen wacht nu eens een warm wel kom. Bukman Hoeveel geld heeft minister Buk man van ontwikkelingssamen werking jaarlijks te besteden? Waar komt dat geld vandaan? Vindt hij het leuk om al die verre reizen te maken en zijn de men sen in die landen eigenlijk wel aardig? Leerlingen van de school voor speciaal onderwijs De Weerklank waren naar antwoor den op bovenstaande en andere vragen zeer benieuwd. Gisteren konden ze die van de minister persoonlijk krijgen. Ter gelegen heid van het project 'Ik ben Ne derlander, en jij?' liet Bukman Den Haag gisterochtend even voor wat het was en toog naar de Leidse Robijnstraat om zich aan een vragenvuurtje, een 'werelds' modeshowtje, zang en dans te onderwerpen. Nou, hoeveel geld geeft Ru- ding hem? "Een heleboel hoor", vindt Bukman zelf. "Ruim vijf miljard gulden". "Zo hé", lieten ook sommige leerlingen weten dat een indrukwekkende berg geld te vinden. Maar echt heel veel is het eigenlijk ook niet, zei de minister in tweede instantie. "Hoeveel mensen wonen er in de wereld?" Vijf miljard, hadden een paar kinderen in de krant ge lezen. "Juist. Dus die vijf miljard is net genoeg om één per keer jaar iedereen een gulden geven. Dat is dus niet zoveel". Nee, geld is niet het enige mid del waarmee Nederland hulp aan arme landen geeft, antwoordde hij op een vraag van die strek king. "De mensen moeten zelf ook leren voedsel te produceren. We geven bijvoorbeeld ook hen gels en dan zeggen we: vissen, jullie". Bukman vindt het reizen naar arme landen niet leuk, onthulde hij. "Je ziet veel armoe: mensen die niet genoeg geld hebben voor kleding en in kleine, armetierige huisjes wonen zonder waterlei ding. Je wordt er niet altijd vro lijker van. Maar ik moet er wel naa~ toe, om te kijken wat ze nou precies voor hulp nodig heb ber". Aan de andere kant komt hij er "toch altijd blij vandaan. Want de mensen zijn heel aardig. Wij denken: mensen die zo moe ten leven, zullen wel heel erg ver velend, akelig en lastig zijn. Maar dat is niet waar. Ze zijn heel vriendelijk en ontzettend blij mei het weinige dat ze nog heb ben". Na de vragen werd Bukman getrakteerd op een lied. En ja hoor, hij zong braaf alle couplet ten mee. Ook bleek hij niet te be roerd mee te doen aan het onder deel dansen. Niet dat hij op de tonen van Jingle Bells deelnam aan de eskimo-dans of oehoeoe- hoeoehoe roepend meehuppelde in de krijgsdans van een aantal als Indianen verklede leerlin- getjes - een minister stelt zo zijn grenzen aan de inbreuk op zijn waardigheid. Hij bleek echter wel bereid een kleermakerszit aan te nemen en een vredespijp met hen te roken. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13