Turks kind moet eerst Turks leren' Alfa 331,7 Quadrifoglio Verde: een supersprinter Vier-seizoenenband Unifillers kampen met psychische problemen Rechter hoort getuige die Barbie wilde doden A[oza"Èl(,lie 1 AUTO Opel gaat lak op waterbasis gebruiken DONDERDAG 21 MEI 1987 PAGINA 11 Onderzoeker bepleit tweetalig onderwijs op basisschool ARNHEM - Het lees- en schrijfon derwijs op basisscholen sluit niet goed aan bij de achtergrondsitua tie van Turkse kinderen. In verge lijking met Nederlandse leeftijdge noten raken Turkse kinderen, ook nadat ze Nederlandstalig kleuter onderwijs gevolgd hebben, van meet af aan sterk achterop. Turkse kinderen op een Nederlandse school zouden eerst Turks moeten leren; daarna leren ze des te beter en sneller redelijk Nederlands. door Jennifer Faasen Dit is een van de belangrijkste conclusies uit een onderzoek waar op dr. L. Verhoeven (36) uit Arn hem morgen promoveert aan de Katholieke Universiteit Brabant. Verhoeven, werkzaam bij de vak groep Taal en Minderheden en zelf Turks sprekend, betrok in de pe riode 1982-1986 in totaal 100 Turk se en 50 Nederlandse kinderen uit Arnhem, Nijmegen, Deventer en Enschede bij zijn onderzoek. Van de Turkse kinderen bezocht het merendeel een klassieke basis school; 25 Turkse kinderen zaten op een experimentele school (de Heyenoordschool in Arnhem en een school in Enschede), waar van uit het Turks begonnen wordt met lesgeven. Volgens Verhoeven doet tweeta lig lees- en schrijfonderwijs waarin de minderheidstaal van begin af aan een belangrijke plaats heeft, meer recht aan de achtergrondsi tuatie van Turkse leerlingen op het moment dat met het leren lezen en schrijven wordt begonnen. „Bij Turkse kinderen blijkt ook na de kleuterschool het Turks de sterkst ontwikkelde taal te zijn", aldus Verhoeven. „De ouders spreken vrijwel una niem Turks en geven te kennen dat ze dat ook zullen blijven doen; ze vinden het belangrijk dat hun kin deren de eigen taal leren. De kinde ren onder elkaar spreken ook in hoge mate Turks. Het is een mis vatting om te denken dat het na de kleuterschool wel los zal lopen. Het ministerie heeft de zaak onder schat door de faciliteitenregeling terug te draaien. Men dacht dat men na een aantal jaren wel met een beperkter scenario uit de voe ten kon, maar de hang naar de ei gen taal blijft groot, ook bij volgen de generaties". Achterop Op vrijwel alle basisscholen in Nederland leren kinderen van etni sche minderheden lezen en schrij ven in het Nederlands. Tijdens zijn onderzoek heeft Verhoeven de lees- en schrijfresultaten van Turk se kinderen over een periode van twee jaar vergeleken met die van Nederlandse kinderen uit dezelfde klassen en met een vergelijkbare sociaal-economische achtergrond. Al na vijf maanden blijken Turkse kinderen beduidend achterop te raken. Bij het pleiten voor lesgeven in de eigen taal betrekt Verhoeven niet alleen het onderwijskundige maar ook het sociaal-culturele as pect: „Turks is onderhand de twee de taal in Nederland, ruim 100.000 mensen hier spreken Turks. Het gebruik neemt eerder tóe dan af. De samenleving ontkomt er niet aan om een tweetalig spoor te kie zen. Wel zijn er dan enkele voor waarden nodig. Zo moeten scholen een werkplan opzetten en moeten er voldoende faciliteiten te zijn. Buitenlandse leerkachten dienen een gelijkwaardige plaats in te ne men; nu zijn dat vaak nog twee ge scheiden werelden. Ook moeten de leermiddelen, in twee talen, op el kaar zijn afgestemd. Middelen uit het land van herkomst sluiten niet aan op de belevingswereld van een kind. Dan zie je weer dat ezeltje in de bergen". Verhoeven heeft het theoreti sche met het praktische verenigd door het initiatief te nemen tot het opzetten van een werkgroep, die inmiddels een Turkse lesmethode heeft ontwikkeld. Er zijn onlangs vier kleurige leesboekjes voor Turkse kinderen uitgegeven, waar voor bij diverse gemeenten de ani mo groot is. De Turkse methode is op Nederlandse leest geschoeid en er kan zowel vanuit het Turks als vanuit het Nederlands of vanuit Leraar Mustafa Aykar geeft les aan Turkse leerlingen op de Europa- school in Enschede. Zij blijken hun Nederlandse klasgenoten beter bij te kunnen benenwaar het gaat om lees- en schrijfvaardxgheden. (foto gpd> DEN HAAG (GPD) - Honderden Nederlandse militairen die tussen 1979 en 1985 deel uitmaakten van het Unifil-bataljon in Libanon, hebben daar geestelijk zwaar onder geleden. Volgens een rapport van de Koninklijke Landmacht gaat het om ongeveer 800 man, dat is tien procent van de 8109 militairen die in die tijd in Libanon waren gelegerd. Een aantal dat veel hoger ligt dan vorig jaar werd verondersteld. De meeste klachten betreffen moeite met aanpassing (27,5 procent), depressiviteit (15,9 procent) en agressiviteit (13 procent). Ongeveer de helft van de 800 militairen heeft inmiddels geen problemen meer nadat ze de hulp hadden ingeroepen van artsen. RIAGG, psycholoog of psychia ter. Van de militairen die problemen kregen, heeft bijna tachtig procent van dichtbij incidenten te hebben meegemaakt, waarbij slachtoffers vie len. Uit het rapport blijkt dat soldaten, die een redelijk tot goede relatie met hun meerderen hadden, rpinder last van geestelijke nood hebben gehad dan de anderen. Vandaar dat de onderzoekers voorstellen dat de landmacht in het vervolg juist op-dit punt nauwkeuriger selecteert. Goed leiderschap en hechte groepsbanden blijken essentieel. De meeste Libanongangers bleken zeer gemotiveerd. Zij kozen voor een optreden in het Midden Oosten uit idealisme, waardering, avontuur, geld, de uitdaging en vlucht. De militairen werden ingezet in de VN- macht. die de strijdende partijen in Zuid-Libanon uit elkaar moest hou den. Dat bleek het moeilijkste gebied waar de VN-militairen zijn ingezet. LYON, (AP) - In het proces tegen de van oorlogsmisdaden verdachte Klaus Barbie is gisteren de 48-jari- ge Michel Goldberg gehoord, de getuige die van plan is geweest Barbie in Bolivia te doden. Een maal oog in oog met hem kwam hij tot de conclusie dat hij Barbie "daarvoor niet genoeg haatte", zo verklaarde hij tegenover de recht bank in Lyon. In de jaren 70, toen Barbies ware identiteit in Zuid-Amerika bekend werd, besloot Goldberg hem op te zoeken en te doden. Zich voor jour nalist uitgevend wist hij in april 1975 een ontmoeting met Barbie te arrangeren. Barbie leefde toen in Bolivia, onder de naam Klaus Alt- mann. Hij gaf tijdens een vraagge sprek toe dat hij in Lyon de absolu te dienst had uitgemaakt. Goldberg zei dat hij zijn vader had willen wreken die in februari 1943 werd opgepakt tijdens een in val bij de Algemene Unie van Is raëlieten in Frankrijk (UGIF) in Lyon en vervolgens naar Ausch witz werd gedeporteerd, waar hij werd vermoord. Goldberg ver klaarde echter dat de holocaust voor hem een soort abstractie is ge worden. Hij hoopte met zijn ver klaring eer te betuigen aan alle jo den die in de Tweede Wereldoorlog om het leven zijn gebracht en de herinnering aan alle doden tast baar te maken. De nu 73-jarige Barbie stond i Lezers schrijven zetsmensen te hebben laten oppak ken, martelen en deporteren. Henri Bulawtro, een van de ove rige drie getuigen die gisteren wer den gehoord, beschreef hoe hij op transport was gesteld naar Ausch witz. Bij aankomst werden de men sen door SS-soldaten verdeeld in twee groepen. De ene groep werd rechtstreeks naar de gaskamers af gevoerd; de andere werd in het kamp te werk gesteld. Bulawtro hoorde tot de kleine groep die niet meteen naar de gaskamers ver dween. "Het heeft ons lange tijd gekost om dat te begrijpen", zei hij Inval plaats. Zij wist de SS ervan te over tuigen dat zij terug naar huis moest en dook onmiddellijk onder, sa men met andere joodse families. Voorts getuigde Eva Gottlieb, nu werkzaam bij het Israëlische mi nisterie van buitenlandse zaken in Jeruzalem. Zij vertelde over haar werk bij de UGIF. Ook zij werd destijds bij de inval opgepakt, maar werd later vrijgelaten omdat zij in het bezit was van Franse identiteitspapieren, waarop niet was aangegeven dat zij joods was. Barbie, die heeft geweigerd het proces verder bij te wonen, was ook ditmaal niet in de rechtszaal aanwezig. Het getuigenverhoor treerde zich verder voornamelijk op de inval bij de UGIF, een orga nisatie die joden hielp te vluchten naar Zwitserland. Bij de inval wer den 84 joden opgepakt en vervol gens naar concentratiekampen af gevoerd, waar zij allen om het le- kwamen. De 61-jarige getuige april schreef u over de positieve en negatieve ervarin gen van mijn ex-collega Ben Zech in Mozambique. De bureauocratie, de zwakke collega's en het gebrek aan organisatie en transport fru streerden hem. Deze kenmerken van onderontwikkeling zijn voor mij juist redenen om in Mozambi que te werken. Ben Zech vermeldt terecht als grote oorzaak van de ellende niet de natuurrampen maar de terreur door de MNR. Onjuist is de opmer king dat de MNR zou voortkomen uit etnische conflicten en een fa lend economisch beleid. Integen deel: de economische achteruit gang wordt juist grotendeels ver oorzaakt door de MNR-terreur en stammentegenstellingen zijn in Mozambiouf» eerine In het boek 'Destructive Engage ment' beschrijft de journalist Da vid Martin gedetailleerd de oor sprong van het zogenaamde "ver zet": De MNR is als huurlingen bende opgezet door de Rhodesi- sche Geheime Dienst en in de na dagen van het regime Ian Smith overgevlogen naar Zuid-Afrika Sindsdien wordt de MNR zwaar bewapend en betaald door de Zuidafrikaanse overheid. Vandaar dat de beweging ook geen blijk geeft van politieke idea len: opdracht is het voorkomen van een welvarende zwarte buur staat voor Zuid-Afrika. Daartoe worden oogsten en voedseltrans- porten vernietigd, scholen en zie kenhuizen verwoest, dorpen plat gebrand en fabrieken opgeblazen. En telkens worden de bewoners gruwelijk verminkt en vermoord. Zonder stopzetting van deze ter reur van Zuid-Afrika in Mozambi que zal Mozambique alleen maar verder aftakelen, ondanks alle ont wikkelingshulp. a. van Oort PSO/Mozambique p/a Koeriersdienst B/Z/ Postbus 20061 2500 EB Den Haag de oorlog bekend als 'de slachter Lea w.eiss vertelde de rechtbank van Lyon'. Hij wordt er van be- a*s j°n8 nieisje schuldigd in de jaren 1942-1944, als hoofd van de Gestapo in deze stad, honderden joden en Franse ver- UGIF was gegaan om medische hulp voor haar zieke moeder te vra gen. Op dat moment vond de inval AMSTERDAM (ANP) - De kanton rechter in Amsterdam heeft acht mannen uit Nederland en Joego slavië veroordeeld tot boetes van 1.000 tot 5.000 gulden voor het or ganiseren van het verboden (straat- )gokspel balletje-balletje. Het be trof recidivisten die in januari ook vanwege dit spel al een boete opge legd kregen van gemiddeld 250 gulden. De straf moet thans veel hoger zijn, aldus de overweging van de Forse boetes voor 'balletje-balletje kantonrechter, omdat balletje-bal letje „grote overlast" veroorzaakt. De rechter volgde met zijn vonnis de eisen van het openbaar ministe rie. Dat ging uit van 1.000 gulden boete per overtreding. Het speel geld van de acht verdachten (enke le honderden guldens per persoon) werd verbeurd verklaard. De autoriteiten in Amsterdam trachten al geruime tijd balletje balletje uit de weg te ruimen. Bal letje-balletje is een behending- heidsspel met één klein voorwerp onder drie doosjes. De toeschou wer moet tegen een inzet van mini maal honderd gulden raden onder welk doosje het razendsnel heen en weer geschoven voorwerp, meestal een balletje, terecht is ge komen. RIJ-IMPRESSIE Goodyear sprong vijf jaar geleden met haar eerste vier-seizoenen band in een gat in de Europese markt. Met de soms snel en sterk wisselde weersomstandigheden kon de Westeuropese automobilist best een band gebruiken, die zowel felle zon als overvloedige regen aan kon. Samengesteld door Koos Post BX zestienklepper De BX GTI zestienklepper van Ci troén. die onlangs in Frankrijk werd geïntroduceerd, zal pas tegen het einde van dit jaar in ons land leverbaar worden. De prijs is nog niet bekend, maar zal naar ver wachting omstreeks 50 mille be dragen. Deze GTI wordt de top van de BX-serie, die daarmee zeven ben zine- en twee dieselversies omvat. Deze topper acceleert in 7,9 secon den uit stilstand naar een snelheid van 100 km/uuY en haalt een top van 218 km/uur. Citroen heeft inmiddels de prijs van de kleine sportieve AX Sport vastgesteld op f 24.900,-. ther'. De band werd een succes. Maar alles kan altijd nog beter, dus heeft Goodyear nu een tweede ge neratie vier-seizoenenband (de 'Vector') op de markt gebracht, die door zijn speciale rubbersamen stelling en bijzonder loopvlakpro- fiel weer meer comfort en meer veiligheid zou hebben te bieden. Het is al meer gezegd: de compu ter speelt in de bandenindustrie vandaag de dag een doorslagge vende rol. Een loopvlakprofiel wordt geheel door de computer be rekend. Het geluidsniveau van de band kan worden gesimuleerd en zo nodig gecorrigeerd. Met behulp van de gegevens, die de computer verstrekt, wordt geleidelijk een band samengesteld, die aan de ge stelde eisen voldoet. De 'Vector' geeft volgens Good year: - wegvastheid onder alle weers omstandigheden, - grotere trekkracht op elk type wegdek, - verminderde kans op aquapla ning door betere afvoer van regen water in de groeven van het profiel, - lagere rolweerstand en dus brandstofbesparing - en ten slotte ook nog een lager geluidsniveau. Deze 'ideale' Vector is goedge keurd als S en T band, dat wil zeg gen voor snelheden tot respectie velijk 180 en 190 km/uur. De band heeft een polyesterö karkas dat door twee gordellagen (en met een nylonafdeklaag in de T-versie) wordt gestabiliseerd. De band is verkrijgbaar in de gangbaarste ma ten in de 80-, 70- en 65-serie. Fiat en de vakbonden onderte kenden kortgeleden een con tract over de toekomst van de nieuwe onderneming 'Alfa- Lancia'. Lancia behoort al sinds het einde van de jaren zestig tot het Fiat-concern. Alfa Romeo kwam er vorig jaar november bij. Fiat maakte er één bedrijf van: Alfa-Lancia. Dat schept aan beide zijden rechten en plichten, maar de Alfa-mensen zijn niet ongelukkig met het re sultaat. Investeren Fiat zal in de komende jaren onge veer 8 miljard investeren in het eens noodlijdende bedrijf. Er zul len 5.000 arbeidsplaatsen verloren gaan, maar ontslagen vallen er niet. Maar daar moet wel tegenover staan dat de produktiviteit bij Alfa met meer dan een derde wordt ver hoogd. Zoals eerder bericht zijn de ta ken bij Alfa-Lancia gesplitst, Alfa Romeo moet het sportieve deel verzorgen. De uitbreiding van de 33-serie past uitstekend in dat ka der. Aan de top kwam er kortgele den een 33 1,7 Quadrifoglio Verde bij. Voor nog geen dertig mille een echte Alfa, die een snelheid van te gen de 200 km/uur kan halen. Eer inleggen Een wagen waar Alfa eer mee kan inleggen. De 1712 cc metende krachtbron is afgeleid van de ge wone 1,3 en 1,5 liter viercilinder boxermotor van de serie. Door ver groting van boring en slag kon het vermogen op 118 pk worden ge bracht. De onmiskenbare en karakteris tieke Alfa-brom is nadrukkelijk aanwezig, maar geen Alfa-liefheb ber zal daarover brommen als hij fel jagend binnen in net 9 seconden op een snelheid van 100 km/uur zit en tot om en nabij de 150 km/uur stevig kan blijven doortrekken om daarna te ervaren, dat hij in de hele echte vijfde versnelling pas voorbij de 195 km/uur aan de top komt. Men moet nu eenmaal enkele dingen voor lief nemen. De draai- cirkel van de Alfa 1,7 met het groe ne klavertje is zonder meer groot. Als men dat voegt bij de zware be sturing, dan kan men rustig con cluderen dat manoeuvreren niet zo gemakkelijk gaat. Temeer niet, omdat die extra spoiler op de kof ferdeksel het zicht naar achteren danig belemmert. Het is elke keer Het slot zit verankerd aan de car rosserie, het heeft een solide sluit- systeem, dat is beveiligd tegen bo ren en op andere manieren force ren van het slot. Het Haagse bedrijf wijst er op dat het eenvoudig is in stalleren zowel op poken van auto maten als op die van handgescha- kelde bakken. Het past in de mees te typen auto's. Versnellingslot tegen autodiefstal 'Emkalock' in Den Haag (te- 1.501489) brengt een versnellingslot op de markt, dat een afdoende be veiliging tegen autodiefstal zou ga randeren. Het is niet bepaald goedkoop. Ongeveer 400 gulden. Maar voor dat bedrag kan volgens de distri buteur het Mul-T-Lock de automo bilist een heleboel ellende bespa- Ik zal niet weer alle eigenschap pen opsommen van de 33-sene, die natuurlijk in de best mogelijke vorm in dit topmodel zijn terug te vinden. Het interieur ziet er uitste kend uit met goed ogende kuip- stoelen, waarmee ik echter nogal aan het bakkeleien ben geweest om een aangename zit te verkrij gen. Ik weet nog niet of het mij of aan die stoel lag. Het algeheel comfort ligt op een uitstekend niveau. Buiten die be kende Alfa-brom maakt de motor betrekkelijk weinig geluid, ook niet bij hogere snelheden. Het windgeruis is in feite heel wat on aangenamer. Het verbruik blijft aan de bescheiden kant. Om en na bij de 1 op 11 is goed haalbaar. De prestaties van de wagen ma ken echter alles goed. Daarin her kent men de kracht van deze Ita liaanse fabriek. Met de financiële steun van het machtige Fiat-con cern in de rug en ontslagen van de plicht een breed gamma te produ ceren, kan Alfa wellicht via derge lijke sportieve modellen de weg naar omhoog terugvinden. Technische gegevens Alfa 33 1,7 Quadrifoglio Verde. Viercilinder bo- xennotor van 1712 cc. Vermogen 118 pk. Koppel 148 Nm bij 3500 L/m. Com- pressieverhouding 9,5:1. Vijf versnel lingen. Tandheugelbesturing. Inhoud benzinetank 50 liter. Gewicht 910 kg. Aanhanger geremd 1000 kg. Accelera tie 0-100 km/uur in 9 sec. Topsnelheid 196 km/uur. Prijs 29.525. maar hopen, dat er geen paaltje of ander obstakel staat. Daar staat tegenover dat de wa gen verder prachtig op de weg ligt en grote stuurvastheid kent. Pas bij hogere snelheden wordt het wegcontact voor het gevoel wat minder. Die nauwkeurige bestu ring is mede te danken aan de ex tra aandacht die de constructeurs van deze Alfa-sprinter aan het on derstel hebben gegeven. Sportief De technische mannen pasten het onderstel aan bij de krachten, die door de krachtbron onder de motorkap kunnen worden ontwik keld. Ook de versnellingsbak werd om zo te zeggen op maat gesneden voor dat 'sportieve' karakter. Korte afstanden tussen de overbren gingsverhoudingen van de ver schillende versnellingen en daar door grote trekkracht. Jammer, dat de bak in mijn testauto niet altijd even soepel schakelde, maar dat kan aan het exemplaar hebben ge legen. En natuurlijk passen bij zo'n krachtige motor ook krachtige remmen: zogenaamde 'zelf-venti- lerende' remmen op de voorwie len. Opel gaat binnenkort als een van de ejerste binnen de autowereld over op lak op waterbasis. De Westduitse GM-dochter heeft een geheel nieuw, schoner spuitproces ontwikkeld, ook voor metallic lak ken. Deze verf op waterbasis wordt geheel automatisch en elëktrosta- tisch aangebracht. Na droging krijgt de carrosserie een transpa rante deklaag. Dat spuiten met waterverf ge beurt in Bochum, waar de koets werken in een stofvrije ruimte met bijna klinisch zuivere lucht wor den gespoten. Werknemers dragen pluisvrije kleding en kunnen de spuitruimte alleen via speciale luchtsluizen bereiken. Op de tekening kan men als het ware door een vergrootglas de vele lagen zien, die de carrosserie van een auto beschermen. Links is de binnenzijde, rechts de buitenkant van de plaat. 1. Plaatstaal. 2. Zink nikkellaag 3. Zink fosfaatlaag. 6. Waterverdunde metallic-lak. 4. Dompel grondlaag. 7. Heldere afdeklaag. 5. Grondlak. 8. Waslaag. De extra spoiler op de kofferdeksel belemmert het zicht naar achteren danig. (foto pr>

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11