TAD LEIDEN 'Eigenaars moeten uitwerpselen van honden maar zelf opruimen' 'Investering van 4 ton in LBC zinloos' LEIDSCH DAGBLAD V'oor zomer maatregelen tegen hondepoep in Leiden Huurders moeten meewerken aan opknappen van huizen AZL loopt achter op bezuinigings plannen Kampeerder bestolen Jongens uit Leidse regio opgepakt voor stelen examenopgaven s LEIDEN - Nog voor de zomer ver wacht de gemeente Leiden maatre gelen te nemen tegen de honde poep. Een speciaal daarvoor in het leven geroepen werkgroep legt momenteel de laatste hand aan een serie voorstellen. De belangrijkste bijdrage tot het schoonhouden van straten is de in het plan geopperde verplichting dat hondenbezitters de uitwerpselen van hun viervoe ters zelf moeten opruimen. In de aanbevelingen van de werkgroep is ook de aanleg van een aantal ex tra uitlaatstroken opgenomen. Het probleem hondepoep houdt de Leidse politiek al enkele jaren bezig. Het is dan ook niet de eerste keer dat de werkgroep met voor stellen komt. Eerdere arbeid van deze deskundigen werd beloond met de aanleg van uitlaatstroken in het Kooipark en het parkje Hortus- zicht. Vorig jaar werd bovendien een extra controle op het betalen van hondenbelasting ingelast. Dat leverde weliswaar een ton extra op voor de gemeentekas, maar de uit werpselen bleven in dezelfde om vang op straat liggen. De op brengst van de hondenbelasting wordt namelijk niet rechtstreeks aangewend om het poepprobleem te bestrijden. Poepbrommer Verantwoordelijk wethouder Kuijers is van plan het probleem doortastend aan te pakken. Hij wil strenge naleving van het aanlijn- verbod, een maatregel die sinds '78 in de Algemene Plaatselijke Veror dening (APV) is opgenomen waar bij het hondenbezitters op straffe van een boete verboden is hun honden los te laten lopen. Kuijers: "Voorts willen we de ei genaren verplichten om de drollen van hun honden op te ruimen. We zijn nog aan het uitzoeken hoe we dat het beste in een juridisch aan vaardbare vorm kunnen gieten. Het probleem is natuurlijk dat het DEN HAAG/LEIDEN - Twee huurders van woningen in de Munniken- straat en de Oosterstraat moeten op straffe van een dwangsom hun mede werking verlenen aan een opknapbeurt die de Woningbouwvereniging Leiden, de huiseigenaresse, wil uitvoeren. De twee hadden in korte ge dingen de bouwwerkzaamheden aan hun woningen aangevochten, maar zijn door de president van de Haagse rechtbank in het ongelijk gesteld. De huurders verzetten zich vooral tegen de raamkozijnen van kunststof die de woningbouwvereniging wil aanbrengen. Volgens de twee is dat minder mooi en zijn de nieuwe kozijnen ook onhandig. Rechtbankpresi dent mr. Offers zegt in zijn vonnissen aan dit standpunt van de huurders minder waarde te hechten dan aan het belang van de woningbouwvereni ging die voor hogere kosten zou komen te staan als moet worden voldaan aan individuele eisen van de bewoners. allemaal te controleren moet zijn". Het aantrekken van enkele park wachters zou volgens Kuijers een goede zaak zijn, zij het dat het in het kader van bezuinigingen niet direct voor de hand ligt extra ge meentelijk personeel aan te trek ken. Inmiddels heeft het college echter voorgesteld de hondenbe lasting met tien procent te verho gen tot 100 gulden per jaar per hond. Dit moet een extra bedrag van ruim 130.000 gulden opleve ren. De bereidheid om voor het schoonhouden van de stad twee miljoen gulden meer uit te trek ken, spraken B en W al eerder uit. Wellicht dat deze financiële ruimte de aanschaf van speciale machines toelaat die de poep op ruimen. Kuijers is tenminste van plan de raadscommissie bij de be handeling van de 'poepnota' een uitgebreide demonstratie voor te schotelen met verschillende types 'poepbrommers' die in Den Haag en Amsterdam in gebruik zijn. Hulpmiddel Onlangs boog ook de Nederland se Vereniging van Reinigingsdirec teuren (NRVD) zich over de vader landse hondepoep. Belangrijkste aanbeveling van de NRVD is dat iedere hondenbezitter verplicht moet worden om een goedgekeurd hulpmiddel bij zich te dragen om de poep te verwijderen. De Leidse reinigingsdirecteur Logtenberg was ook bij de vergadering aanwe zig cn onderschrijft deze aanbeve ling. Logtenberg: "Men vond dat er juridisch nog al wat haken en ogen aan het voorstel zaten. Ik denk daar wel wat anders over: wanneer je met je hond deelneemt aan het maatschappelijk verkeer moet je ook de beperkingen aanvaarden die door de maatschappij gesteld worden. Er waren ook wat proble men met de bewijslast, maar ik ben daar niet zo bang voor". Die pro blemen kunnen bijvoorbeeld op treden wanneer hondenbezitters die niet het vereiste hulpmiddel hebben verklaren dat hun viervoe ter nooit buitenshuis zijn behoefte doet, danwel ontkennen de recht matige eigenaar te zijn van het dier. De NVRD hoopt over enkele maanden definitief uitsluitsel te geven over de vraag op welke wijze de hondepoep effectief aangepakt kan worden. Logtenberg pleit er voor die aanbevelingen af te wach ten voordat Leiden eigen beleid gaat maken. Boetes Jaarlijks gaan in Leiden 6000 aanslagen de deur uit voor de hon denbelasting. Daarvan worden er 5500 betaald. De overige 500 krij gen ontheffing, bijvoorbeeld om dat het oudere mensen met een laag inkomen betreft. De op brengst van de hondenbelasting verdwijnt in de algemene kas van de gemeente. De belasting wordt vooral gezien als middel om men sen de animo tot het houden van meer honden te ontnemen. Volgens chef belastingen Kruijs- haar is de hondenbelasting echter een weinig effectief middel om geld binnen te halen. Ongeveer 40 procent van de opbrengst wordt besteed aan het innen van de belas ting. Bij andere belastingen wordt als norm gehanteerd dat de kosten van het incasseren niet meer dan 10 procent mogen bedragen. Bezitters van honden gaan wellicht een moeilijke tijd tegemoet in Lei den. Zodra de trouwe viervoeter zijn behoefte heeft gedaan, moet de baas de rotzooi opruimen. (foto Henk Bouwman) Kruijshaar ziet weinig in het in ere herstellen van de hondepen ning zodat op gemakkelijke wijze gecontroleerd kan worden of de belasting voor het dier is betaald. "Zo'n aluminium dingetje met een nummer er in is gemakkelijk na te maken. En wanneer het om belas tingen gaat, is de vindingrijkheid van het publiek groot. Bovendien, zo'n hondepenning veronderstelt dat je een hondevanger in dienst moet nemen en een asiel moet op richten waar je die beesten kwijt kan en dat zie ik niet zo gauw ge beuren". Het meest doelmatige middel in de strijd tegen de hondepoep is volgens Kruijshaar het heffen van forse boetes: "Een boete op het niet aanlijnen van de hond, een boete op het uitlaten van de hond buiten de daarvoor aangewezen stroken en nog eens een forse ver hoging wanneer de eigenaar de drol niet weghaalt. Het is uiteinde lijk een vorm van kleine criminali teit om alles maar achter je neer te gooien". WOENSDAG 20 MEI 1987 LEIDEN - Het Leidse Academisch Ziekenhuis heeft in het eerste kwartaal van dit jaar slechts de helft van de voor die periode beoogde bezuinigingen gereali seerd. In plaats van de voorgeno men 3,6 is er in de eerste drie maanden van dit jaar slechts 1,8 miljoen gulden bezuinigd. Volgens woordvoerder Van Dam van het AZL komt dat, omdat de bezuinigingsmaatregelen pas half maart konden ingaan. Zo was de herbezetting van vacatures al in volle gang op het moment dat de stringente bezuinigingsmaatrege len moesten worden genomen. "We lopen iets achter, maar dat was te voorzien. We hopen de voor 1987 vastgestelde bezuinigingen toch in te lopen". Dat zou onder meer moeten ge beuren door de vacaturestop en de beperking van het aantal uitzend krachten te handhaven. Met de verschillende diensten van het zie kenhuis wordt op dit moment overleg gevoerd over meer structu rele bezuinigingsplannen. In totaal moet het AZL dit jaar ruim 27 mil joen gulden bezuinigen: daarvan is 14 miljoen bestemd om het vorig jaar opgelopen tekort weg te werken en de rest om de begroting voor dit iaar niet te overschrijden. LEIDEN - Een 41-jarige man uit Delft is gistermiddag voor het postkantoor aan de Breestraat be stolen van zijn kam peer-uitrusting die hij op zijn fiets had gebonden. De man die op de fiets door Ne derland trekt, ging even geld halen in het postkantoor. Bij terugkomst was zijn bagage verdwenen. DEN HAAG/LEIDEN - De Leidse Betoncentrale (LBC) aan de Zoe- terwoudseweg kan niet voldoen aan de door de provincie gestelde geluidsmaximum. Zelfs al worden de 400.000 gulden kostende maat regelen genomen, dan nog wordt er meer dan 70 decibel geluid ge maakt, 15 decibel meer dan is toe gestaan. Woordvoerder Van der Velden van de LBC zei gisteren tijdens een zitting van de Raad van State dat het bedrijf nooit aan de eisen in de Wet op de geluidhinder kan vol doen. Zelfs als de provincie een ontheffing verleent tot 65 decibel, dan nog is dat onhaalbaar, aldus Van der Velden. De Raad van State hield de hoorzitting naar aanlei ding van het bezwaarschrift dat de LBC tegen het besluit van de pro vincie had ingediend. De provincie heeft de door de gemeente verleen de hinderwetvergunning aange scherpt. Het bedrijf bestreed die nieuwe, strengere voorschriften, omdat het doel - maximaal 55 decibel - toch niet wordt bereikt. Bovendien speelt mee dat verplaatsing van de LBC naar het Wernink-terrein wordt onderzocht. Daarom is het onzin om op dit moment honderd duizenden guldens te investeren die niet alleen het gewenste effect niet sorteren, maar ook nog eens zeer waarschijnlijk slechts voor korte tijd nodig zijn. Over enkele maanden komt er een rapport uit over de mogelijke verplaatsing naar het Wernink-terrein. Om deze reden pleitte mr. Velle- koop namens de gemeente Leiden ook voor intrekking van de ver gunning. Aanscherpen van de ver gunning heeft geen zin, zei hij. Op heffing van het bedrijf aan de Zoe- terwoudseweg moet het streven zijn. „Bij liquidatie hoort intrek king van de vergunning. Laten we dat dan ook maar doen', aldus Vel- lekoop. Vertegenwoordiger Bos van de provincie wees dat af. Intrekking van de vergunning zou de onder handelingen over de verplaatsing bemoeilijken en de rechtsbescher ming van omwonenden en de con currentiepositie van het bedrijf aantasten. Hij pleitte voor het handhaven van de scherpere voor waarden, ook al zou het doel niet helemaal worden bereikt. Op die manier kan toch nog enigszins te gemoet worden gekomen aan de klachten van omwonenden die de provincie nog wekelijks benade ren, aldus Bos. Hij erkende overi gens dat handhaving van de voor waarden uiteindelijk tot sluiting van het bedrijf kan leiden. De Raad van State zal nu een ad vies uitbrengen aan de Kroon over het bezwaarschrift, waarna de laat ste een beslissing neemt. DEN HAAG - De Haagse politie heeft gisteren twee medewerkers gearresteerd op verdenking van het verdonkeremanen en naar bui ten brengen van examenopgaven. De twee medewerkers zijn beide 18 jaar en afkomstig uit Koudekerk aan den Rijn en Leiderdorp. Ze werkten op de afdeling waar de ex amens werden gedrukt. Een van de jongens heeft bekend de examenopgaven de opgaven naar buiten te hebben gebracht voordat die naar de scholen wer den gestuurd. Hij zou dit hebben gedaan om een vriendin te helpen. Hoe de opgaven vervolgens verder zijn verspreid, is niet duidelijk. Evenmin is duidelijk wat het aan deel is van de tweede jongeman. De opgaven zijn in handen geko men van leerlingen van een aantal scholen in Leiden, Alphen aan den Rijn en, naar nu is gebleken, een school in Oegstgeest. De woord voerder van de Haagse politie kon vanmorgen niet vertellen om wel ke school het ging. Overigens stelt ook de onder wijsinspectie een onderzoek in naar de omvang van de fraude en het aantal betrokken scholen. De ouders van een van de van herexa men uitgesloten leerlingen hebben geëist dat de staatssecretaris haar beslissing terugdraait. Het ministe rie van onderwijs kon vanmorgen nog geen commentaar geven op deze eis. Zuil (13) Heel wat automobilisten op de Plesmanlaan drukten gisteren ter hoogte van de reclamezuil met de rokende cowboys even op de claxon. De duimen van de inzittenden gingen bemoedigend omhoog. "Collega's die niet kon den meedoen, maar ons wel steu nen", verklaart een van de actie voerende artsen terwijl ze met de ene hand even voor tentharing speelt en met de andere terug zwaait naar een volgende langs rijdende medestander. De hardnekkigheid van de te genstanders van de immense zuil met tabaksreclame doet vermoe den dat het wethouder Jit Peters van ruimtelijke ordening minder moeite zal kosten van het con tract met het desbetreffende re clameconcern af te komen dan van huisarts B. Crul (die al tallo ze brieven schreef) en longarts van het AZL dr. C. Franken (die de zuil enkele maanden geleden met collega's van aanplakbiljet ten voorzag) en consorten. Al is de cowboy-kwestie ver worden tot een welles-nietes- spel, de moed wordt niet opgege ven. Zolang de gemeente deze volgens de artsen in tweeërlei opzichten horizonvervuilende reclame toestaat, zolang Cruis wens dat het bouwsel 'spontaan ineen moge storten' niet is geho noreerd en zolang de gemeente dergelijke ongezonde reclame boodschappen als visitekaartje van Leiden wenst te hanteren en dat ook nog ten overstaan van de patiënten van de longafdeling van het AZL, zolang houdt de ac tie tegen de zuil stand. Gisteren had dus, na een paar maanden van betrekkelijke stil te, de zoveelste aflevering van de actie plaats, deze keer weer op initiatief van Franken. Met colle ga's en hulp van de uiteraard ook uitgenodigde Crul zette hij letter lijk anti-reclame tegenover de zuil. Een groot spandoek op lat ten werd in de grond 3gestampt. "Roken schaadt de gezondheid. Ministerie van volksgezondheid, stop hinder en (zelf)moord", al dus de tekst die niets aan duide lijkheid te wensen over laat. Hoe wel, Franken kan er niet genoeg toelichting op geven. "Het is ab surd dat de regering zo ontzet tend veel geld uittrekt voor een campagne tegen aids, een ziekte die over een paar jaar 4000 doden zal hebben gevergd. Aan deze re clames doen ze helemaal niets, terwijl er alleen al dit jaar 20.000 mensen aan de gevolgen van ro ken zullen overlijden". Zuil (14) Wethouder Peters, die stug volhoudt dat er met die zuil, de locatie en de erop aanwezige re clame niets mis is, beschrijft hij in deze als "een soort Pilatus die zijn handen in het water houdt en van niks weet". Maar Franken weet wel iets en dat is dat een reclame voor alcoholhoudende dranken "er hier bij de snelweg nooit zou komen. Of een in de trant van: Vrij veilig op een ma tras van... Maar wel dit soort in validerende merkartikelen", zegt hij, de onverstoorbaar doorpaf- fende cowboy andermaal een veelzeggende blik toewerpend. Hij wijst er vervolgens naar en vraagt half serieus, half ironisch aan het verzamelde clubje pers fotografen of ze de diagnose van die ietwat moeilijk op zijn paard zittende, rechtstreeks uit Raw Hide komende koeienjongen kunnen stellen. Ja, aambeien zal hij misschien ook wel hebben, zoals een van de fotografen gek scherend suggereert, want dat kun je van al dat hoesten inder daad krijgen. Maar zelf denkt hij aan een longemfyzeem. "Hij rookt namelijk al zolang". Dat de strijdbijl na een paar maanden van stilte weer is opge graven, heeft verschillende rede nen. Allereerst is het natuurlijk weer een prikkel richting ge meente om die zuil uit het stads beeld te verwijderen. Zeker nu er een wijziging van de Tabakswet bij de Tweede Kamer ligt die on der meer behelst dat tabaksrecla me bij algemene maatregel van bestuur in bepaalde gevallen aan banden kan worden gelegd. Maar de staatssecretaris van volksgezondheid wil dat volgens Crul vooralsnog aan de tabaksin dustrie zelf overlaten. "En daar hoef je je niet veel van voor te stellen", voorspelt hij somber. Andere reden voor dit protest is het onlangs gehouden congres 'Roken en gezondheid'. Geen be zoeker die niet op enigerlei wijze van de omstreden zuil had ge hoord en de vraag waarom er nou toch niets aan wordt gedaan, klonk veelvuldig. Franken kon dat niet zomaar voorbij laten gaan. En nu maar hopen dat de ge meente de handen net zo angst vallig van het spandoek afhoudt als van de zuil. Krantz (2) Longarts dr. C. Franken (links), een van de meest notoire tegenstanders t medestanders bij wijze van actie pal voor de zuil een spandoek de grond in. vangen, maar het bestuur wil niet blindvaren op overlevering. Bouwtekeningen, foto's; alles wat als verantwoorde leidraad kan dienen zal de vereniging der halve met gejuich ontvangen. En als er dan ook nog wat geld vanafkan... De Vrienden hebben namelijk op de maandag gehou den ledenvergadering beslist dat het "best aardig zou zijn als van uit de bevolking geld bijeen zou worden gebracht". Net als in 1933. Mante heeft ons een kopie van een brief aan de bevolking van de toenmalige Stichting De Leidse Hout doen toekomen. Daarin wordt "in de veronder stelling dat verschillende vrien den van Krantz er prijs op zullen stellen aan de oprichting van dit gedenkteeken te hebben mede gewerkt" een gironummer ter De vereniging Vrienden van de Leidse Hout wil die bank van Krantz nou wel terughebben, maar wil degene die kan vertel len hoe-ie eruit zag even op staan? Al vaart morgen een schip met goud binnen waarmee de herbouw van de bank kan wor den betaald, zonder ontwerp be ginnen de Vrienden niets. Secre taris Mante heeft twee mondelin ge beschrijvingen mogen ont- beschikking gesteld. Destijds werkte het, want die bank kwam er en ging qua kosten niet eens "den prijs van 400 gulden" te bo ven. Nu heb je voor dat bedrag tegenwoordig waarschijnlijk nog geen leuninkje, maar wat 44 jaar geleden kon. kan naar de vereni ging hoopt nu weer. Wie zich geroerd voelt door het plan om Krantz - die volgens de brief uit '33 "als secretaris-pen ningmeester steeds met groote voorliefde een groot deel van zijn energie aan het tot standkomen van den Hout heeft gegeven" - zijn gedenkteken terug te geven en daarvoor geld, fotomateriaal of een creatieve geest ter be schikking wil stellen, kan zich bij Mante (Johan de Wittstraat 3, tel. 154770, na 19.00 uur) vervoe gen. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13