Huizen bouwen als derde huid DeHéma heeft deprijsgedzopt. Fornuis van oma in technisch modern jasje Grasdak bekroont milieubewuste woning Slimme bergruimte achter deur 285 235 125 170 HEMA DINSDAG 19 MEI 1987 Bouwen en natuur hebben weinig met elkaar te maken. Onze huizen zitten vol met kunststoffen, chemische produkten en energievretende materialen. De Bossche architect Renz Pijnenborgh is ervan overtuigd dat dat de oorzaak is van zeer veel ongehagen, pijnklachten en ziekte: „Een huis hoort als een derde huid te zitten, het hoort te ademen, net als goede kleding. De meeste huizen ademen niet, er wordt alleen maar gekeken of ze wel energiezuinig zijn maar niemand let op het leefklimaat". door Runa Hellinga Pijnenborgh is zelf een van de eer ste bewoners van een project waar hij zijn ideeën over woningbouw volledig uit heeft kunnen werken: het woonwerkerf MW2 in de wijk Maaspoort in Den Bosch. Zestien woningen met bijbehorende werkruimte, door de eigenaar-be woners in gezamenlijke inspan ning zelf gebouwd. Het meest in het oog springende van de huizen is de dakbedekking van gras. Ongewoon in Nederland, maar elders in de wereld wordt gras volgens Pijnenborgh vaak voor dit doel gebruikt. Zowel bij extreme kou als bij extreme warm te is het een perfect isolatiemate riaal, dat bovendien nog bijdraagt een frisse, zuurstofrijke woonom geving. Pijnenborgh is een paar jaar be zig geweest met de ontwikkeling van zijn grasdaken. Niet elke soort gras is ervoor geschikt. Hij heeft gezocht naar inheemse gras soorten die elkaar in evenwicht houden, niet langer dan een centi meter of dertig worden en goed in staat zijn om hete droge periodes in de zomer te doorstaan. Uiteindelijk heeft hij, met hulp van een hovenier, een grasmengsel gevonden dat aan deze eisen vol doet. De dakbedekking wordt in plaggen gelegd op een aardelaag van 15 centimeter dik. Daaronder zit afdekfolie, bestand tegen wor- teldoorgroei, anders ontstaan er lekkages. Het ontwerp van de woningen gaat uit van zogenaamde bouwbio- logische principes: bouwen in overeenstemming met de natuur. De huizen zijn gebouwd van mas sief grenen balken, die op elkaar gestapeld zijn als een blokhut. Het hout, dat uit Finland is geimpor- teerd, is op de bouwplaats zelf geimpregneerd met een boraxop- lossing. „Dat is wat meer werk, maar de impregneermiddelen uit de fabriek zijn heel schadelijk voor het milieu", aldus Pijnenborgh. Bewust is ook voor grenen geko zen en niet voor bijvoorbeeld een tropische houtsoort: „Dan werk je mee aan het kappen van het tropi sche regenwoud en daarmee breng je het milieu ook schade toe". Hoewel hout als bouwmateriaal iets duurder is, had de keuze voor dit materiaal twee voordelen. Zelf bouwers kunnen met zo'n systeem makkelijk uit de voeten. Boven dien is de isolatiewaarde van hout hoog en dat betekent dat er weinig isolerende materialen gebruikt hoefden te worden. Pijnenborgh: „De produktie van glas- en steenwol kost ontzettend veel energie. En het is toch heel raar om materialen te gebruiken die aan produktie meer energie hebben gekost dan ze tijdens hun hele levensduur van vijftien jaar kunnen besparen". Bovendien ademt hout, terwijl veel energiebe sparende materialen een huis hele maal afsluiten, met problemen als vochtoverlast en vervuilde lucht als resultaat. Waar het kon, zijn natuurlijke materialen gebruikt die ruim voor handen zijn. In vloeren en woning- scheidende wanden zijn ongebak ken bakstenen verwerkt. Dergelij ke lemen stenen hebben namelijk uitstekende vochtregelende eigen schappen. Het gebruik ervan is volgens Pijnenborgh heel oud: „Middeleeuwse gebouwen hadden om die reden ook lemen binnen wanden". Lijnolieverf bui- Bij het schilderwerk in tenshuis is voor gebruik tuurlijke verven gekozen. De pro duktie en het gebruik van syntheti sche verfsoorten is een zware be lasting voor het milieu en de ge zondheid. De ervaring op het woonwerkerf is, dat de natuurlijke verfsoorten minstens even goed voldoen. Van lijnolieverven wordt altijd gezegd dat ze minder snel zouden drogen maar volgens Pijnenborgh is dat met de huidige lijnolieverven eigenlijk geen probleem meer. Ook professionele schildersbedrijven hebben al belangstelling getoond voor de in het bouwproject opge dane ervaringen, omdat men daar weet, hoe slecht synthetische ver ven voor de gezondheid zijn. Over het verwarmingssysteem is ook grondig nagedacht. De wonin gen worden voor een groot deel verwarmd met tegelkachels. Tegel kachels worden vooral in Duits land en Oost-Europa veel toepast. Het zijn in feite gigantische blok ken steen. Twee of drie keer per dag wordt een klein, heel heet vuurtje in de kachel gestookt, en de stenen massa van de kachel slaat de warmte op om die in de loop van de dag langzaam uit te stralen. Pijnenborgh is zeer te spreken over de kachel, die hij heeft laten bouwen door een tegelkachelbou- wer uit Alkmaar. De stookkosten zijn laag, de kachel verbruikt dage lijks een paar handjes hout, en om dat het om stralingswarmte gaat is het in huis al bij vrij lage tempera turen (zo'n zeventien graden) echt behaaglijk. Op MW2 wordt niet alleen ge woond maar ook gewerkt. Bij de woningen zijn werkplaatsen ge bouwd. Pijnenborgh is een groot voor stander van wonen en werken in één wijk: „Voor mensen met een gezin biedt dat veel mogelijkhe den, en sociaal gezien is een wijk waar van allerlei gebeurt natuur lijk ook leuker dan een wijk waar alleen maar gewoond wordt. Bo vendien hoefje geen dubbele infra structuur aan te leggen. Als je wo nen en werken scheidt, moetje we gen aanleggen om mensen van hun huis naar hun werk te laten gaan, parkeerplaatsen, extra openbaar vervoer. Dat is een grote belasting voor de omgeving. Bouwbiologische principes wor den in Nederland nog maar op zeer beperkte schaal toegepast. Er is Luuk van Dinteren op zijn dakgazo één aannemer, het Biologisch Bouwcollectief in Sint-Michielsge stel, die volgens deze principes werkt. Pijnenborgh heeft inmid dels wel ervaren dat de belangstel ling voor de ideeën achter MW2 heel groot is. Het grote boerenfornuis, generaties geleden een bekende verschijning vooral op het platteland en in de roya le keukens van herenhuizen, trekt steeds sterker de belangstelling van mensen die in het interieur een 'nostalgische noot' willen aanbren gen. De antiekmarkt is op kachelgebied vrijwel uitverkocht maar er worden nu nieuwe versies gefabriceerd om aan de duidelijke vraag naar oma-for nuizen tegemoet te komen. Ze heb ben het voordeel dat ze in technisch opzicht superieur zijn aan de fornui zen uit vervlogen tijden. Ringlever heeft een serie nostalgi sche kachels gelanceerd, waarin het fraaie tegelfornuis naar klassiek mo del een topper is. Er is ook een uit voering zonder tegels. Je kunt die kachels en fornuizen op alle vaste brandstoffen stoken. Kijk wel uit watje erin stopt: geen spullen die sterke milieuverontreiniging op leveren. Behalve als voor- en najaarsverwar ming (als de cv buiten werking is) en als bijverwarming in de winter, heeft het ook een praktische functie. Je kunt erop koken, bakken en braden. Er zit een fors stuk moderne techno logie in, waardoor het rendement hoog is. De keramische tegelbekle ding houdt de warmte lang vast en straalt die uit nog lang nadat het vuur gedoofd is: het accumulatie-effect. Het fornuis geeft geen zicht op het vuur; als je zo'n zichtbaar vlammen spel wilt kun je een kachel met een grote glasdeur kiezen. Ze hebben alle hun voor- en nade len. Het stoken van vaste brandstof fen levert as en stof op en dat moet opgeruimd worden. Het prijskaartje liegt er overigens ook niet om. Het hier afgebeelde exemplaar kost 6750 gulden, niet niks dus. Zo'n moderne replica gaat echter wel een heel men senleven mee en kan zelfs een erfstuk worden. Wat Ringlever op kachel- en for- nuisgebied te bieden heeft kun je te weten komen door het de fabrikant te vragen: hij zit in Leerdam, tel. 03451- 16944. In de meeste huizen bevinden zich gewoonlijk behalve een redelijk royale ouderslaapkamer enkele kleinere vertrekken. Deze zijn vaak zó krap bemeten dat je er moet woekeren met de ruimte. De toegangsdeur bevindt zich in de meeste gevallen in een hoek en dat is dan ook in de praktijk een 'dode hoek'; op het muurvlak dat door de geopende deur wordt beslagen kun je niks kwijt. Toch is daar wel een oplossing voor. De deur hoeft immers niet beslist helemaal (90 graden) geopend te worden. Wandkast Door een open wandkast met taps toelopende legplanken te ma ken kunnen daar toch weer aardig wat spullen opgeborgen worden Aan de ene kant dienen de planken bijna spits af te lopen, met een haaks vlakje van hoogstens enkele centimeters. Het brede uiteinde kan 25 (maximaal 30) cm zijn, want de doorloopruimte van de deur moet uiteraard voldoende blijven. De lengte van de planken kan ge lijk zijn aan de breedte van de deur. Voor de bevestiging wordt in de hoek achter de deur een lat beves tigd, die als montageklamp voor de legplanken dient Aan het brede uiteinde kunnen de planken op verschillende manieren bevestigd worden. Het montagemateriaal (in diverse lengten verkrijgbare) be staat verder uit vierkante pootjes, die voorzien kunnen worden van zgn. stokschroeven. Het is ook mo gelijk om een paneel, ter breedte van het uiteinde van de planken, tussen vloer en plafond aan te brengen. De verbindingen tussen paneel en legplanken kunt u dan maken met schroeven of deuvels. Ook aan de spitse kant moet een betrouwbare bevestiging tussen planken en hoeklat verzekerd zijn. om het meubel zoveel mogelijk sta biliteit te geven. Meetwerk Met wat meetwerk is het moge lijk uit een rechthoekige plank twee gelijkvormige tapse planken te zagen. Dat scheelt een stuk op de kosten. Bij gebruik van de be kende kunststofpanelen met afge werkte langskanten is er verder weinig werk aan: alleen even de kopse uiteinden van elke legplan ken met een kantstrookje beplak ken. Bouw het schuine wandmeu- bel op een plintje en schroef daar een rubber stootdop op. Let er ten slotte op dat de deurkruk niet te gen een plank kan stoten. GAKO IS ECHT VOORDELIGER r5Au--n/ Boerenwit of boerenbruin. Gratis gesneden. 2.30 qc Paprika knabbelnoten, 250 gram 2.95 Krentenbollen Zak a 4 stuks 185 «r Drop, drop en nog 'ns drop. Kies uit boerderijdrop, dubbelzoute drop, mintdrop, gekleurde drop staafjes, sterrebeelddrop, yoghurtgums, dropwolkjes, geveldrop, colagumf lesjes, winegums, fabeltjesdrop, kokindjes, salmiak-rondo's, cherry-colagums, vruchtendrop- staafjes, dropgezichten, menthol-kruisdrop, salmiakmunten, Hema-drop, Engelse drop, gekleurde dropvoetjes, salmiakruiten, ^verkeersdrop, griotten, muntdrop, honing- MtHn* drop, katjesdrop, hoestmelange, salmiakpastilles en mini Engelse drop. Naar keuze 250 gram. 2.35 NÜ 1.95 vruchtensalade. Bakje a 200 gram 295 050 NU Kiwi - salade. Bakje a 200 gram 3.35 f Mintchocolade-en butterscotchsticks. Doos a 100 gram 2.75 Boeren snijworst 100 gram 1.45 Wener aardbeientaart gevuld met banketbakkersroom 8.75 7501 Wmk Leverworst speciaal per stuk a 400 gram lil2'25 195 ilM NUl. Aardbeienvlaai met slagroom en heel veel verse aardbeien 11.75 Gekookte schouderham. 150 gram 2- Echt Waar Voor Je Geld—

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9