Kamer wil snel steun voor reders 'Goed geschoolde werklozen aanpakken' mmj Winst Unilever fors hoger Grens garantie Bovag omhoog 'Topmensen trekken weg naar de VS' Loougolf-paiiiek is storm in glas water' Landbouwministers gaan laatste ronde in Werkloosheid onder schoolverlaters daalt Rotterdamse hoogleraar denkt aan korting op uitkering i MNSDAG 19 MEI 1987 PAGINA 7 Goedkopere zeelieden DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer vindt dat de reders meer mogelijkheden moeten krijgen goedkopere buitenlandse ar beidskrachten in dienst te nemen. Een meerderheid van de ka mer blijkt gevoelig voor de waarschuwing van de reders dat an ders veel Nederlandse schepen onder een buitenlandse vlag zul len gaan varen. Dit bleek gisteren tijdens een uit gebreide commissievergadering over de nota 'Welvaren onder Ne derlandse vlag'. Een Kamermeer derheid bestaande uit CDA. WD,D66 en SGP, is gealarmeerd door de 'brandbrief van de reders en wil onmiddellijk maatregelen. ..Zonder bijzondere maatregelen blijven er weinig of geen zeesche pen over, die onder Nederlandse vlag varen", aldus mevrouw Jor- ritsma (WD). In hun brief waar schuwden de reders vorige week dat zij de concurrentie met het bui tenland dreigen te verliezen, om dat in de ons omringende landen RIJSWIJK (ANP) - Met ingang van deze maand mogen garagebedrij ven die lid zijn van de Bovag ge bruikte auto's met garantie niet verkopen onder de 7.500 gulden. Tot nu toe gold 5.000 gulden als grens voor een Bovag-garantiebe- wijs. Volgens de Bovag is in de prak tijk gebleken dat gebruikte auto's in de prijsklasse tot 7.500 gulden kwalitatief vaak te slecht zijn om de bedrijfszekerheid gedurende drie maanden na aankoop te kun nen garanderen. Een tweede reden voor het optrekken van de grens is dat veel autohandelaren auto's die eigenlijk .meer dan 5.000 gulden waard zijn, voor een prijs even daaronder verkopen om geen garantie te hoeven geven. Gelijktijdig met de nieuwe mini mumprijs voert de Bovag een aan vullende garantie in van negen maanden. Het normale Bovag- garantiebewijs is drie maanden geldig. Met de aanvullende garan tie verzekert de verkoper de auto mobilist een jaar lang tegen kosten van reparaties die niet het gevolg zijn van normale slijtage of van on oordeelkundig gebruik. de reders door de overheid veel meer worden gesteund. Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) zal in de toekomst al leen nog eisen stellen aan de be manningsleden die voor de veilig heid van het schip van belang zijn. Ruim 1600 boeren uit Twente en Salland hebben gisteren de formulieren voor de mestboekhouding terugge stuurd naar het ministerie van landbouw en visserij. Op de foto zijn boeren in Goor bezig met het verzamelen GOOR (ANP) - Ruim 1600 boeren Dat betekent in de praktijk dat de uit Salland en Twente hebben gis- voorgeschreven minimum-beman- ning zal bestaan uit een aantal offi cieren en een aantal matrozen met een Nederlands diploma. De gezel len die het schip schoonmaken en onderhouden, het grootste deel van de bemanning, zullen dan kun nen worden vervangen door goed kopere (veelal Aziatische) arbeids krachten. Van de zijde van de regerings partijen en ook door minister Smit- wordt ingevoerd. De voorkeur van de boeren gaat uit naar 1 januari 1988, zo hebben zij de bewindsman gisteren in een brief laten weten, i visserij oninge- Deze brief vergezelt de tientallen vuld teruggestuurd. Op deze wijze postpaketten met oningevulde demonstreerden de landbouwers boekhoudingen die gisteren tegen de naar hun mening te inge wikkelde en te uitgebreide voor schriften wat betreft de mestboek houding. geenszins de bedoeling is om, met uitsluiting van andere mogelijkhe den, de kosten voor de Nederland se reders te drukken door de deur wijd open te zetten voor de entree van Aziaten op Nederlandse sche pen. De Kamer drong ook aan op het verlagen van de belasting- en pre miedruk. Smit-Kroes kondigde aan binnenkort met minister Ru- ding (financiën) te gaan praten over gunstige fiscale regelingen voor de reders. AMSTERDAM (ANP) - Gezien de inkomensontwikkelingen van top mensen in het Nederlandse be drijfsleven vreest het Nederlands Centrum van Directeuren en Com missarissen NCD voor een weg stromen van geslaagde topfunctio narissen naar vooral de VS. Om dat te voorkomen moeten onder meer de toptarieven in de inkomstenbe lastingen worden verlaagd en een groter deel van het inkomen afhan kelijk worden gemaakt van de prestatie van de managers. Dit zei algemeen secretaris H.A.C. Kerk- hoff bij de presentatie van het tweejaarlijkse rapport 'De honore ring van directeuren en commissa- Detailhandel ris=en in Nederland'. De vaste inkomens van directeu- De geldomzet van de detailhan- ren in Nederland groeien de laatste del is in het eerste kwartaal van jaren met zo'n 3,5 procent per jaar. 1987 in vergelijking met het eerste Samen met de variabele delen van kwartaal van 1986 met één procent hun inkomen verdienen zij netto gestegen. In de foodsector van de ongeveer 55 procent minder dan detailhandel daalde de totale geld- hun collega's in de VS. Daarbij is omzet in de eerste drie maanden geen rekening gehouden met Se van 1987 met een half procent. In cundaire-voorzieningen zoals pen de non-food sector van de detail- sioenen, die in Nederland meestal handel waren de omzetontwikke- beter zijn dan in het buitenland, lingen in het eerste kwartaal van Het NCD stelt dat de verbeterde 1987 overwegend gunstig. In totaal gang van zaken in het Nederlandse steeg de omzet van deze sector met bedrijfsleven slechts beperkt tot Goor op de post zijn gedaan. De boerenorganisaties OLM (Overijs selse Landbouwmaatschappij) en ABTB (Aartsdiocesiane Boeren- en Tuindersbond) verwachten dat de komende weken nog zeker een paar duizend Overijsselse boeren hun formulieren oningevuld zullen retourneren. Bovendien gaan zij ervan uit dat de actie zich zal uit breiden naar andere provincies. Door de boekhouding niet in te vullen lopen de boeren het risico van een proces-verbaal, zo heeft minister Braks van landbouw vori ge week gedreigd. „Maar blijkbaar voelen de landbouwers zich zo in correct behandeld dat ze dat risico er best voor over hebben", aldus hun woordvoerder. Als minister Braks bij zijn harde opstelling blijft, zouden er volgens voorzitter Slijkhuis van de OLM wel eens harde acties kunnen volgen. ROTTERDAM (ANP) - Unilever stegen van 745 miljoen tot een re- heeft zijn concernresultaten over cord van 1,2 miljard gulden, dank- het afgelopen kwartaal sterk beterd. De nettowinst miljoen gulden. Dat is 47 procent meer dan in het eerste kwartaal zij belangrijk betere marges en stij ging van de verkochte hoeveel heid. Wisselkoersveranderingen hadden weinig invloed. In ponden 1986. Toen bedroeg de winst sterling uitgedrukt ging de kwar- 420 miljoen. De verkopen gingen omhoog met tien procent van 13,2 miljard tot 14,5 miljard. Per aandeel steeg de winst van 7,47 gulden tot 10,98 gulden. Unilever maakte deze ook voor beursspecialisten verrassen- taalwinst met 45 procent omhoog en in dollars met 57 procent. De na delige invloed van de wisselkoer sen op de nettowinst bedroeg uit eindelijk maar zes miljoen gulden. Van de omzetstijging was zes pro cent toe te schrijven aan Chese- de cijfers gisteren bekend, het be- brough-Ponds. Omzet, resultaten 2,3 procent. FGH joen gulden geboekt, dochtermaatschappij van het ver zekeringsconcern AEGON giste ren bekendgemaakt. Over 1985 was er nog een nettowinst van f 10,6 miljoen. Na voltooiing van de reorganisatie zal FGH naar ver wachting haar marktpositie als 'specialistische' hypotheekbank kunnen versterken en haar zaken- volume kunnen uitbreiden. Dat zal blijkens de bekendmaking op ter mijn ook in de resultaten tot uit drukking komen. uitdrukking komt in de gemiddel de beloning van de directieleden. Ook een gemiddelde beloning van 13.500 gulden voor een commissa ris voor veertien dagen in feite hooggekwalificeerd advieswerk heeft deze v*n<*t het NCD slecht betaald. stuur verwacht niet dat de groei zich in de rest van het jaar in het zelfde tempo zal voortzetten, maar het verwacht wel dat de winst vooruit blijft gaan. Chesebrough-Ponds, de grote aankoop die Unilever vorig jaar de cember deed in de VS, droeg per saldo 23 miljoen gulden bij aan de nettowinst. De bedrijfswinst van het concern is met 63 procent ge- INVESTERINGEN - De bruto-in- vesteringen in vaste activa (gebou wen, machines, transportmidde len) zijn in 1986 met acht procent toegenomen ten opzichte van 1985. Hiermee hebben de totale investe ringen nagenoeg het hoge peil van 1978 bereikt. Alleen de grond-, weg- en waterbouw zag de investe ringen dalen. De bedrijven inves teerden tien procent meer; de over heid twee procent minder. KINDERARBEID - Meer dan een half miljoen Italiaanse kinderen onder de 14 jaar moeten meest te gen een hongerloontje arbeid ver richten. Ze worden gebruikt als hulp in de huishouding, als schaapsherder of als loopjongen in de bouw en in werkplaatsen. Dit staat in een witboek van de Ita liaanse Arbeidersjeugd, een katho lieke organisatie die in het week einde in Milaan een congres hield. Het loon dat de kinderen voor hun werk krijgen, tart iedere beschrij ving, aldus het witboek. financieringskosten van onder Chesebrough-Ponds vallende be drijven die Unilever binnenkort denkt te verkopen zijn niet in de cijfers begrepen. Het gunstige resultaat werd vol gens de concerntop in alle geogra fische gebieden en bij alle produk- tiegroepen gehaald. In Europa was de bedrijfswinst van Unilever aan zienlijk hoger dan in het eerste kwartaal van 1986: 718 miljoen te gen 517 miljoen gulden. De omzet steeg van 8,6 miljard tot 8,8 miljard gulden. In Noord-Amerika behaal de Unilever een bedrijfswinst van 171 miljoen tegen een verlies van 41 miljoen gulden in het eerste kwartaal vorig jaar. De verkopen in Noord-Amerika stegen van twee miljard tot bijna drie miljard gul den. In de rest van de wereld waren de resultaten van bijna alle bedrij ven van Unilever bijzonder goed, aldus het bestuur. In Latijns-Ame- rika en het Verre Oosten waren de winsten uitstekend. De omzet ging van 2,5 miljard naar bijna 2,8 mil jard gulden. Voor het hele concern ging de winst vóór belasting met 48 procent omhoog van 762 miljoen naar 1,1 miljard gulden. DEN HAAG (GPD) - De voorspel ling dat bij de komende cao-onder handelingen een 'loongolf door het bedrijfsleven zal spoelen, is door vakbonden en werkgevers met verbazing ontvangen. Ook de Industriebond FNV, die de voor spelling zaterdag hielp lanceren, vindt het „veel te ver gaan" om nu al te speculeren over cao-akkoor den waarin forse loonsverbeterin gen worden afgesproken. Alleen de Industrie- en Voedingsbond CNV blijft het afsluiten van 'poen- contracten' vrezen. Bestuurders van de Industrie bonden FNV en CNV zeiden zater dag allebei te verwachten dat het tijdperk van de loonmatiging voor bij is. De eerste signalen daarvan zouden zichtbaar zijn in de chemi sche industrie, waar sommige be drijven loonsverhogingen van drie tot vijf procent per jaar bieden. Een ander teken is het cao-ak koord in de kartonindustrie, waar een loonsverhoging van 4,5 pro cent is afgesproken, aldus de In dustriebonden zaterdag. Woordvoerders van de vakcen trales FNV en CNV en de werkge versorganisaties NCW en VNO be schouwen die gebeurtenissen op het loonfront echter als incidenten. „Wij zien geen loongolf. Ik geloof dat men de feiten verkeerd inter preteert", aldus NCW-woordvoer- der D.E. Cnossen. „In het totaal zit ten we dit jaar op zo'n een procent loonsverhoging. Daar is niets ge weldigs aan", aldus Cnossen. Voor zitter C. van Lede van het VNO noemde vandaag de discussie over een mogelijke loongolf „psycholo gisch onverstandig". Zij mist bo vendien elke grond, meent ook Van Lede. Hij becijferde een loon stijging tot nu toe van 0,7 procent op grond van zo'n veertig al afge sloten cao's. Ook vice-voorzitter J. Stekelen burg van de vakcentrale FNV wijst erop dat recent afgesloten cao's „geen overantwoorde loonstijgin gen" bevatten. De Industriebond FNV noemt de uitlatingen van za terdag achteraf „hoogst ongeluk kig". De tijd is nog niet rijp voor dergelijke voorspellingen, aldus woordvoerder Noordermeer. Hij spreekt van een storm in een glas water. Een 'loongolf zou haaks staan op het beleid fan zowel de regering, als van de vakbeweging en de werkgevers. Alle drie willen op 2 juni, tijdens het zogeheten voor jaarsoverleg, afspreken dat de lo nen de komende jaren juist gema tigd worden. Hoewel de rendemen ten in de meeste bedrijven de afge lopen jaren sterk zijn verbeterd, zou een loongolf voor menig zwak ke onderneming funest zijn. De gematigde looneisen van de vakbeweging zijn overigens vooral ingegeven door het idee dat zo de kloof tussen werkenden in het be drijfsleven enerzijds, en ambtena ren en uitkeringsgerechtigden an derzijds, niet teveel groeit. „Je houdt zo behoorlijk rekening met de financiële problemen in de col lectieve sector. Maar we laten niet met een verwijtend vingertje naar ons wijzen wanneer werkgevers fors in de buidel tasten", aldus Ste kelenburg. Cao-coordinator J. Toxopeus van de Industrie- en Voedings bond CNV blijft intussen wel be ducht voor een cao-ronde van 'poencontracten'. „Er zijn geen af spraken over arbeidstijdverkorting en werkgelegenheidsbeleid te ma ken met de werkgevers. Maar wij merken dat met de werkgevers heel goed valt te praten over het hoodstuk loonsverhogingen", al dus Toxopeus. Hij verwijst daarbij ondermeer naar cao-onderhandelingen bij „een groot bedrijf in het Westen" waar binnenkort een tweejarig contract kan worden afgesloten dat voorziet in een loonsverhoging van bij elkaar tien procent. Om welk bedrijf het gaat wil de CNV-er overigens niet zeggen. „Maar alles boven de een tot anderhalf procent loonsverbetering is teveel", aldus Toxopeus. DEN HAAG (ANP) - De werkloosheid onder schoolverlaters blijft dalen. In 1985 waren gemiddeld nog ruim 100.000 schoolverlaters onder de 23 werkloos. Vorig jaar was dat aantal gedaald tot 84.000. Ook begin dit jaar zette de daling door, tot 76.000 eind februari. Verwacht wordt dat de daling de komende jaren zal doorzetten. Dat blijkt uit de jaarlijkse 'Schoolverlatersbrief van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid, die gisteren is verschenen. Daarin is informatie opgenomen over de positie van schoolverlaters op de arbeids markt. Volgens het ministerie hangt de daling samen met zowel de eco nomische opleving als met inspanningen van werkgevers en werknemers met betrekking tot jeugdplannen. Bij meisjes is de kans om langer dan een jaar werkloos te zijn aanzien lijk groter dan bij jongens, wat te maken heeft met de keuze van hun opleidingsrichting als (lager) huishoud- en nijverheidsonderwijs. Meisjes beginnen meer belangstelling te tonen voor economische en administra tieve opleidingen, maar nog nauwelijks voor technisch onderwijs. Het ministerie noemt de groei van het aantal schoolverlaters zonder diploma zorgwekkend, vooral ook in het middelbaar beroeps onderwijs (MBO). Blijkbaar bieden LBO-c en MAVO onvoldoende garantie op het met goed gevolg doorlopen van het MBO, aldus de brief. De kansen van drop-outs (jongeren zonder diploma) op de arbeidsmarkt zijn gering, net als die van jongeren uit minderheden, met een kunstopleiding en met een opleiding tot onderwijzer. Ook de universitaire studierichtingen psycho logie, sociologie en pedagogiek bieden weinig kans op werk. BRUSSEL (GPD) - De uitslag van de deelstaatverkiezingen van zon dag in West-Duitsland lijkt een stempel te gaan drukken op het overleg in de EG-ministerraad over de landbouwprijzen. Naar ver wachting zal vooral het verlies van de christendemocraten in Rijn land-Palts leiden tot een hardere opstelling van de Duitse land- bouw-minister Ignaz Kiechle (CSU). Gisteren begonnen de twaalf landbouwministers in Brussel aan de beslissende slag over de land bouwprijzen. Het wordt een moei lijk beraad, dat vele dagen en mo gelijk ook nachten zal gaan duren.' Vandaag trokken minstens tien duizend protesterende boeren uit alle EG-landen naar Brussel, om daar hun ongenoegen over de EG- plannen kenbaar te maken. De Duitse Bondskanselier Hel mut Kohl liet gisteren weten 'de boodschap van de boeren goed te hebben begrepen'. De boeren in Rijnland-Palts, het land met de meeste landbouwers, zijn zondag bij de deelverkiezingen massaal thuisgebleven. Zij verwijten de Bondsregering allang veel te lank moedig te staan tegenover de Brus selse maatregelen. Voor de Duitse boeren komen die maatregelen neer op verlagin gen Vein de prijzen voor met name graan. Bij het overleg van deze week, dat mogelijk ook nog vol gende week zal worden voortgezet, gaat het er dan ook vooral om hoe Europees landbouw-commissaris mr. Frans Andriessen en de voor zitter van de raad, de Belgische staatssecretaris Paul De Keers- maeker, er in slagen de Duitsers te vreden te stellen. De Duitsers verbetten zich vooral tegen het voorstel om de compen satie voor de waardestijging van de mark (en de gulden) ten opzichte van andere EG-landen af te schaf fen. De Nederlandse landbouwmi nister ir. Gerrit Braks is daarvoor, maar zijn Duitse collega Kiechle heeft zich daar fel tegen verzet. De Keersmaeker heeft gisteren een compromis voorgesteld op dit punt. Dat houdt in dat de compen satie wordt gehandhaafd, mits die niet leidt tot (ongewenste) prijsda lingen. De Keersmaeker deed gisteren ook verwoede pogingen de proble men rond de voorgestelde heffing op plantaardige olieên en vetten op te lossen. Tot nog toe hebben Groot-Brittannië, Nederland, West-Duitsland, Denemarken en Portugal zich verzet tegen deze heffing, die een pakje margarine 15 cent duurder zou maken. Deze vijf landen kunnen een besluit over de heffing blokkeren. Maar dat verzet brokkelt af. Door visolie (basisstof voor goedkope margarines) uit te sluiten hoopt De Keersmaeker De nemarken en Portugal uit het kamp van de oppositie los te we ken. Hij rekent er ook op dat Duits land zal toegeven, omdat de Duitse boeren alleen maar profiteren wan neer de duurdere plantaardige olie straks vervangen gaat worden door dierlijke vetten. Lukt dat, dan blij ven alleen Groot-Brittannië en Ne derland - grote verwerkers van plantaardige vetten - over, en die hebben onvoldoende stemmen om besluitvorming te kunnen tegen houden. ADVERTENTIE ROTTERDAM - Een van de meest wrange bijverschijnselen van de massale en langdurige werkloos- Nlltricia heic* *s verspilling van kennis. Tot de harde kern van werklozen De omzet en het bedrijfsresultaat behoren vele duizenden jongelui, van Nutricia zijn in het eerste die beschikken over gezond ver kwartaal van dit jaar tegengeval- stand en een goede opleiding. Het len. De voornaamste oorzaak is de probleem van mensen met bepaal- harde gulden, waardoor de expor- de kennis is dat de maatschappij, tresultaten zijn verslechterd. De althans het bedrijfsleven, niet al- gunstige gang van zaken in Neder- tijd behoefte aan hen heeft. Anders land en België bood hiervoor on- gezegd: sommige studies zijn in- voldoende compensatie, aldus pre- courant; wie ze heeft gevolgd, sident-directeur Van der Hagen tij- heeft een opleiding achter de rug tussen de 25 en 35 jaar, in wie de samenleving veel geld heeft geïn vesteerd". Volgens Bomhoff moeten goed geschoolde werklozen de kans krij gen om zich om- of bij te laten scholen. „Waarom zou iemand die een journalistieke studie heeft ge volgd en geen enkel uitzicht heeft op een baan, niet ingezet kunnen worden om secretaresses de tech niek van de tekstverwerking bij te brengen?" dens de jaarvergadering. tot I uitkering Langdurig Levensverzekering door De produktie van nieuwe levens- n Möiiör verzekeringen is in het eerste riarry IVieijer kwartaal van 1987 met 2,8 miljard gulden ofwel 21,3 procent toegeno- Juist voor dat begaafde deel van men ten opzichte van het eerste de werklozen, zouden arbeids- kwartaal van 1986. In het eerste marktbeleid en sociale zekerheid kwartaal van 1987 werd in Neder- minder 'zacht' moeten zijn, vindt land den aan nieuwe levensverzekerin gen afgesloten tegen 13,2 miljard gulden in het eerste kwartaal van 1986. Van deze totale produktie werd 13,5 miljard gulden gereali seerd door de Nederlandse levens totaal 16 miljard gul- prof. dr. Eduard Bomhoff, hoogle raar Monetaire Economie Erasmus Universiteit in Rotter dam. Hij denkt aan kortingen op sociale uitkeringen. „We praten dan niet over gastarbeiders, die hun hele leven keihard in de fa- verzekeraars. Dit betekent een stij- briek hebben gewerkt, over hun ging van 2,4 miljard gulden (21,1 kinderen die tweetalig zijn opge- procent). voed, maar over begaafde jongelui De overheid zou garant moeten staan voor bankleningen ter finan ciering van de bijscholing. Wie on danks alle faciliteiten geen andere ambities blijkt te hebben dan een langdurig verblijf in de bestanden van het arbeidsbureau, moet maar op de uitkering worden gekort, al dus Bomhoff. Niet alleen in het be lang van de belastingbetaler maar ook voor de toekomst van de be trokkenen. „Wanneer ik in de Verenigde Staten collega's tegenkom, blijkt dat ze zich niet kunnen voorstellen dat we in Nederland tweeduizend werkloze artsen hebben. In Ameri ka zijn werklozen mensen die wei nig kunnen. Lieden die nu een maal een slecht lot hebben getrok ken. Dat kan iedereen zich voor stellen, maar niet dat begaafde en gezonde jongelui werkloos zijn". Bomhoff ergert zich aan de 'ver algemenisering' van de werkloos- heidsproblematiek in de discussies over de economie. „Je mag van werklozen met een Hogere Be roeps Opleiding meer verwachten dan van ongeschoeldeh. De ge meenschap heeft deze mensen in de gelegenheid gesteld om een op leiding te volgen. Er ontbreekt dan nog een stap aan en dat is bijscho ling". Handkar „Er is toch al een wrang verschil tussen iemand die in zijn hoofd wil investeren en iemand die in een handkar wil investeren. In het ge val van de handkar draait, als je het wat ongenuanceerd stelt, de be trokkene op voor eventuele mis lukking. Een investering in kennis komt voor rekening van de over heid, het risico van de achteraf ver keerde keuze ligt nu ook bij de ge meenschap. Een deel van dat risico zal door betrokken gedragen moe ten worden. Iedereen heeft natuur lijk het recht om te studeren wat hij wil. Het kan wellicht veel inte ressanter zijn om je te verdiepen in negentiende eeuwse opera's. Maar er hoort wel een persoonlijk risico aan vast te zitten". Bomhoff: Je mag van werklozen met een Hogere Beroeps Opleiding meer verwachten dan van onge schoolden. (foto GPD) Volgens Bomhoff is de huidige werkloosheid voor een deel het re sultaat van een zeer gebrekkige wisselwerking tussen arbeids marktbeleid en inkomenspolitiek. Terwijl de arbeidsbureaus nauwe lijks aan het controleren en bege leiden van werklozen toe komen, werken starre inkomensverhou dingen apathie en berusting in de hand. „De maatschappij moet er voor zorgen dat de keuzen en de prikkels voor jongelui, die een keu ze voor een bepaalde studie moe ten maken, duidelijk zijn. Dat is ook wat ouders willen". Voor sommige beroepsgroepen is de werkloosheid het resultaat van een gefrustreerde onderne mersvrijheid. Verontwaardiging Pleidooien voor een wat hardere aanpak van werklozen, zoals Bom hoff voor een deel daarvan bepleit, lopen in Nederland al gauw stuk op massieve verontwaardiging. Bomhoff: „Vooral de vakbeweging protesteert tegen dergelijke zaken. Zo'n FNV heeft natuurlijk een ge mengd belang. Enerzijds wordt so lidariteit beleden met de werklo zen en solidariteit is natuurlijk een prijzenswaardig sentiment. Aan de andere kant moet de FNV de be langen van de werkende leden die nen en die zijn nu eenmaal niet ge baat bij te veel concurrentie op de arbeidsmarkt. De vakbeweging heeft belang bij hoge uitkeringen dicht tegen het minimumloon. Dat houdt mensen van de arbeids markt. Daarom moet ieder protest van de vakbeweging zeer zorgvul dig worden geanalyseerd".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7