'Dieptepunt klein links nog niet bereikt' 'We zijn een sociale beweging' 'Paus Pius betrokken bij complot tegen Hitier' Radicale partijen worstelen met somber toekomstperspectief PAGINA 2 DINSDAG 19 MEI 1987 De PPR die het geitewol- lensokkenimago inruilt voor een snel, nieuw ge zicht. Het enig overgeble ven PSP-kamerlid Andrée van Es morrelt wat aan het orthodox-pacifistische standpunt van haar partij en voormalig PSP-voorman Fred van der Spek kondigt de oprichting van een nieu we partij aan. Klein links is weer eens volop in bewe ging. Dat mag ook wel, want klein links werd bij de kamerverkiezingen van vo rig jaar gereduceerd tot een politieke curiositeit door het verlies van vijf van de acht kamerzetels. door Sjaak Smakman En het dieptepunt is wellicht nog niet eens bereikt. Volgens de Gro ningse politicoloog Van der Eijk heeft een aanzienlijk deel van de klein-linkse stemmers lang geaar zeld of ze toch maar niet op een an dere partij - in de meeste gevallen de PvdA - zouden stemmen, en een deel van hen zal dat bij een volgen de gang naar de stembus wellicht ook doen. De stelling dat klein links met de huidige drie zetels op het absolute minimum zit, gaat dan ook niet op, stelt Van der Eijk in het net uitgekomen politieke jaar boek 1986 van het Documentatie centrum Nederlandse politieke partijen (DNPP). De gloriedagen van klein links, toen de PPR 7 zetels had en in het kabinet Den Uyl zat. zijn al lang voorbij. De discussies over hoe het verder moet teisteren de linkse ge lederen al jaren en hebben diepe wonden geslagen. Het eerst in de CPN. waar de orthodoxe co nisten zich in het Verbond van Communisten in Nederland (VCN) afscheidden van de moederpartij. Daarna kwam de PSP aan de beurt. Het politieke gezicht van de pacifisten, Fred van der Spek. dolf het onderspit in een stammenoor- log over de pragmatische, op sa menwerking met de andere kleine linkse partijen gerichte koers die zijn mede-kamerleden Andrée van Es en Wilbert Willems wilden va ren. Medestanders van Van der Spek richtten de Partij voor Socia lisme en Ontwapening (PSO) op, maar dat initiatief liep in no-time op de klippen wegens interne me ningsverschillen. Het PSP-kamerlid Van Es door brak de stilte rond de pacifisten. Aan de vooravond van het 30-jarig bestaan liet ze weten dat wat haar betreft de pacifisten aan een rege ring moeten deelnemen ook als Nederland dan (nog) lid is van de NAVO. Gooide Van Es daarmee het meest principiële uitgangspunt van de pacifisten niet te grabbel? Nee hoor. zei ze in een vraagge sprek met de Volkskrant, want in het regeerakkoord van een links meerderheidskabinet moet wel op genomen zijn dat Nederland uit de NAVO stapt. "Als dat zou lukken, vind ik dat een fantastisch succes voor de anti-Navopolitiek van de PSP", stelde ze. Ex-PSP'er Van der Spek zorgde ook voor enige opschudding door zijn rentree in de politiek aan te kondigen in een nieuwe pacifisti sche politieke partij. Zelf wil hij die partij niet oprichten en voorals nog is het onduidelijk of en wan Klein links in betere dagen: de partijraden van PPR en PvdA vergaderen broederlijk verenigd in de Amster damse RAI, waar ze net een regeerakkoord hebben gesloten voor het kabinet-Den Uyl. Wim Duisenberg. Bas de Gaay Fortman en Joop den Uyl vermaakten zich. er prima bij. (archieffoto anp> neer die (nieuwe) tegenhanger van de PSP er komt. De PPR zorgde ook voor enig vuurwerk. Zaterdag gingen de le den in navolging an het bestuur ak koord met een rapport van een in terne werkgroep waarin radikaal wordt gebroken met de partijcul tuur van de Radikalen. Een politie ke partij is volgens die werkgroep een bedrijf dat een produkt aan de man moet brengen. Voor 'softige vrijblijvendheid' (zeg maar: het geiteharenwollensokkensfeertje) is geen plaats meer. De PPR heeft een betere promotie, positieve beeldvorming en een zakelijke aanpak nodig. Op een 'energieke, vrolijke en nuchtere' toon moet de partij zelfbewustheid en betrouw baarheid uitstralen en daarbij uit dagend ('niet afzetten, wel de dis- kussie zoeken') en relativerend ('het leven is meer dan politiek') te werk gaan. "Waar de PPR van af wil is het beeld van kneuterigheid dat de focus op die geitewollensok- ken oproept. De PPR heeft serieu ze. zakelijk gemotiveerde ideeén die voor de problemen van van daag een oplossing kunnen bieden Toch zoekt de partij het niet al leen in verandering van beeldvor ming. Intern moet zakelijker wor den gewerkt. De partij wil af van de vergadercultuur die wordt ge kenmerkt door hobbyisme en vrij blijvendheid". verduidelijkte sena tor Bas de Gaay Fortman Maar de vraag is of dat klein links nog kan redden. De al eerder genoemde politicoloog Van der Eijk schetst in elk geval een som ber perspectief. Voor de CPN ziet het er nog het slechtste uit. Het is. zo constateert hij, na de Tweede Wereldoorlog nog nooit een poli tiek partij die uit de TweedeKamer verdween, gelukt om een come back te maken. Maar voor PSP en PPR zijn de perspectieven nauwelijks beter. Ze hoeven, aldus Van der Eijk, beslist niet te denken dat ze met de huidi ge drie zetels op een absoluut diep tepunt zitten. Bij een verkiezings- onder?oek op 21 mei zei 19 procent van de klein-linkse stemmers dat ze in de toekomst waarschijnlijk wel eens op de PvdA zullen stem men. en 9 procent ziet zich nog ver der naar rechts afdwalen. Maar helemaal hopeloos is de si tuatie ook niet. Veel klein-linksers hebben in '86 op de PvdA gestemd, maar dat betekent niet dat ze nooit meer naar PSP. PPR of CPN zul len terugkeren. Ongeveer 15,5 pro cent van alle Nederlandse kiezers i sluit niet uit dat ze ooit op klein links zullen stemmen. Alleen: vo rig jaar deden ze dat niet. En dat komt vooral, aldus Van der Eijk, omdat de PvdA in de ogen van de kiezers naar links is opgeschoven. En dat terwijl de partij zelf zijn best doet om naar het midden te komen. De ideologische afstand tussen de sociaal-democraten en radicaal links werd zo klein, dat j veel stemmers zwichtten voor het i centrale thema in de PvdA-cam- pagne dat de sociaal-democraten weer in de regering moesten (en dus zo groot mogelijk moesten worden). Maar hoe kan klein links die stemmen terugwinnen? De groot ste hobbel is volgens de Groningse politicoloog dat klein links in de ogen van de kiezer geen effectieve politieke invloed heeft. Een mogelijke uitweg uit de im passe is volgens hem een bunde ling van de krachten, waarmee de vrees voor het weggooien van de stem 'grotendeels zou komen te vervallen'. Die mogelijkheid duikt binnen alle partijen met hardnek kige regelmaat op, maar heeft tot niets geleid. Integendeel, het leid de steeds tot diepe kloven en soms (PSP/PSO) tot splitsingen. Maar toch. Met een scheef oog naar het succes van de Duitse Grünen stel de Van Es dat 'groene politiek mij als stragie wel aanspreekt', en in de PPR is 'groen' al jaren een ver trouwde term. En inmiddels is groen een, zij het uiterst bescheiden, politieke reali teit. Roel van Duijn zit voor de Groenen in de Amsterdamse ge meenteraad, en bij de statenverkie zingen deden de Groenen in Noord-Holland. Zuid-Holland en Gelderland mee. Alleen in Noord Holland lukte het, in Zuid-Holland bleven de Groenen ruim beneden de kiesdrempel en in Gelderland kwamen ze een paar honderd stemmen te kort. De Groenen, een alternatief in wording? Groenen willen indeling bij klein links voorkomen AMSTERDAM - "We wülen geen dependance van de Duitse Grünen worden. We hebben wel degelijk een eigen invalshoek, en boven dien kun je de situatie hier niet ver gelijken met die in Duitsland. Je hebt hier het hele klein-links ge beuren waarin veel mensen zitten die groene ideeën hebben. In Duitsland heb je die keuze niet". Arie van Genderen, oprichter van de Alternatieve Konsumenten- bond en tegenwoordig secretaris/ directeur van de stichting Keur merk Alternatief voortgebrachte Landbouwprodukten (SKAL), is sinds een paar maanden het enige groene statenlid van Nederland Bij de provinciale verkiezingen van maart werd hij in de Provincia le Staten van Noord-Holland geko zen en daarmee ook de hoogste po litieke vertegenwoordiger van deze politieke partij in oprichting. Want de Groenen bestaan als landelijke partij nog niet. Maar voor het einde van het jaar moet het zover zijn. Wat de Groenen precies zijn, is niet makkelijk aan te geven. Een diffuse club van mensen die vanuit een ecologische visie politiek pro beert te bedrijven, zegt hij zelf. Toegespitst op de landbouw bete kent een ecologische visie het ont wikkelen van een 'duurzaam land bouwsysteem met gebruik van zo veel mogelijk natuurlijke hulpmid delen en zo min mogelijk gif en kunstmest'. Wat voor de landbouw geldt, geldt ook voor het economische model dat de Groenen voorstaan: binnen de randvoorwaarden blij ven die de natuurlijke omgeving biedt. Op energiegebied betekent dat kiezen voor de energiedrager die 'ook op termijn' de minste mi lieuschade met zich meebrengt, absolute voorrang voor grootscha lige energiebesparingsprogram ma's en verdere ontwikkeling van zon- en windenergie en warmte/ Rijper Nieuw is dat geluid niet: minis ter Nypels (milieu) bracht zelfs on langs een nota uit waarin het terug dringen van het gebruik van land bouwgif centraal staat, en Econo mische Zaken stelde vorig jaar al 130 miljoen beschikbaar voor de ontwikkeling van windmolens. "Inderdaad", constateert Van Gen- deren, "de tijd is voor een aantal zaken rijper dan toen we begon nen. We zijn altijd een soort voor hoede geweest en het beleid begint nu een beetje bij te draaien. Maar op een aantal punten is het wel erg laat. Als je bijvoorbeeld kijkt naar het zure-regengebeuren. De scha de van nu en de schade die ons de komende tien. vijftien jaar nog te wachten staat is enorm. De kans is groot dat hij (wijst op zijn zoontje Gied) nooit een echt bos zal kun- "Waarom geven we die miljarden die we straks moeten uitgeven om de schade te herstellen, niet nu al uit. Voer een katalysator verplicht in voor alle auto's, verplicht de in dustrie tot het bouwen van rook gasinstallaties. desnoods met enor me subsidies. Maar de meeste poli tici kijken niet verder dan de vol gende verkiezingen. Ze worden be heerst door carrièredenken, dat merk ik nu al in de Provinciale Sta ten. Ze gebruiken de provincie als opstapje: deze keer zijn 40 van de 79 statenleden nieuw. Er wordt vaak geklaagd over de kwaliteit van de Staten, maar als mensen de provincie alleen als opstapje ge bruiken, kun je natuurlijk ook niet anders verwachten". Koepel min of meer alternatieve groepe ringen, werden in korte tijd de der de politieke partij van het land en is dat ondanks grote interne tegen stellingen nog steeds. Kunnen de Groenen net zo'n overkoepelende functie vervullen? Van Genderen 'Het zou een beetje arrogant zijn als ik 'ja' zeg. maar ik denk wel dat we met men sen uit klein links die discussie moeten aangaan. Voor een deel ge beurt dat ook al, vooral met men sen uit de PSP en de PPR. Ik merk dat dat CPN'ers, hoe aardig ik die mensen ook vind. meer op de PvdA-lijn zitten wat betreft de eco- nomie. dan op de lijn van de Groe nen. In de huidige situatie is bij voorbeeld het CE-scenario (een economisch scenario dat het Cen trum voor Energiebesparing lan ceerde bij de Brede Maatschappe lijk Discussie en waarin wordt aan getoond dat ook zonder noemens waardige groei economisch herstel en terugdringen van de werkloos heid mogelijk is, red.) voor de CPN onbespreekbaar". "Het zou ons wat waard zijn als we officieel met de PSP en de PPR en andere clubs, bijvoorbeeld de EVP. zouden kunnen praten zon der dat alle oude rancunes en stok paardjes een rol spelen. Waar we nu constant tegenop lopen, is dat er zoveel gevestigde belangen zijn mensen met banen in de politiek die ze niet willen opgeven voor een Groene Partij. Voor mij is het een voorwaarde dat alle mensen die nu in die partijen actief zijn, hun eigen functioneren en posities ter discus sie moeten stellen. Ik zeg bijvoor beeld niet dat Bas de Gaay Fort man uit de Eerste Kamer moet. maar als een grote groep mensen zegt: Basje hebben we nu wel ge zien, dan moet dat bespreekbaar zijn". - Leidt zo'n opvatting juist niet "Ik wil met zeggen dat dat per sé niet gebeurt. Maar we hebben wel hoog in het vaandel staan dat we juist vanuit een frisse, nieuwe aanpak een bundeling willen berei ken van alle groen-denkende men sen. Niet alleen in klein links trou wens. want ook in de grote partijen zijn steeds meer mensen die zich afvragen of hun partij nog wel het goede antwoord op de hedendaags problemen heeft. Het gaat toch om honderdduizenden mensen". - Stel dat je mensen uit PvdA, CDAVVD of D66 krijgt. Krijg je dan op termijn niet hetzelfde pro bleem als de Grünen: op het mo ment dat je echt moet kiezen krijg je "Dat risico lopen we inderdaad net zo hard als de Grunen. In feite heeft klein links die dilemma's de afgelopen jaren aan den lijve on dervonden. Wij moeten die probe ren te vermijden door te leren van de fouten die de andere partijen hebben gemaakt. Welke dat zijn? Noü, de PSP heeft zich bijvoor beeld altijd buitenspel gezet door haar rigoureuze pacifisme. D66 doet dat bijvoorbeeld juist door een zeer onduidelijke opstelling over het defensiebeleid. *Wij moe ten daar een beetje tussenin gaan zitten. Wij zeggen niet: Nederland moet uit de NAVO, maar we moe ten binnen die Navo wel een hele dissidente rol spelen". - Maar als je werkelijk wilt mee- regeren, dan zul je toch wel dege lijk grote concessies moeten doen. "Als we naar ons gevoel teveel compromissen zouden moeten sluiten, dan zouden we niet mee doen" - Wat dus betekent dat jullie je in de huidige politieke verhoudingen al bij voorbaat buitenspel zetten, net als de PSP. "Ja ja. missschien moeten we voorlopig maar accepteren dat we binnen de huidige machtsverhou dingen niet aan de bak komen. Ik zie het inderdaad echt niet gebeu ren dat we binnen drie jaar zo'n krachtige politieke organisatie kunnen opbouwen dat we de lan delijke politiek daadwerkelijk kunnen beïnvloeden. Maar we moeten daar wel naar streven" - Dan zullen jullie toch eerst het klein-linkse imago van je af moeten schudden. egt: Basje hebben we r nog eens heel uitdrukkelijk zeggen dat we niet vanaf het begin willen worden ingedeeld bij klein links. Ondanks dat we veel gemeen heb ben met klein links, zijn we geen socialistische partij. We zijn meer een sociale beweging dan een poli tieke partij". - Waar zetten jullie jezelf dan in het politieke krachtenveld? "We mikken op twee groepen mensen. Als je praat over de op bouw van een politiek kader, een politieke infrastructuur, dan denk ik dat we bij klein links het meeste gehoor vinden en dat we daar als eerste mee moeten gaan praten. Maar als je praat over de kiezer waar we op mikken, dan denk ik dat we moeten blijven proberen niet dat klein-linkse imago mee te krijgen van root! met een groen randje of groen met een rood rand- - Die twee dingen lijken niet met elkaar te verenigen. Je zult in je ka der hoe dan ook kopstukken uit klein links krijgen, en hoe kun je dan dat klein-linkse imago voorko- "Daarom moet ook de positie van dié kopstukken ter discussie staan". "Dat zou wel mijn voorkeur heb ben, ja. Maar in dat stadium zitten we nog helemaal niet". ROME (UPI) - Pius XII speelde in 1940 een belangrijke rol in een complot om Hitier de macht te ontnemen. Dat schrijft de Engel se hoogleraar Owen Chadwick in de tweede druk van zijn boek „Groot-Brittannië en het Vati- caan in de Tweede Wereldoor log". Pius XII was van 1939 tot 1958 hoofd van de Rooms-Katho- lieke Kerk. Hij is er vaak van beschuldigd dat hij heeft gezwegen over de gruwelen die het naziregime be dreef. Chadwicks beweringen zijn dit weekeinde bevestigd door de Amerikaanse historicus en jezuïet Robert Graham en de Italiaanse minister van buiten landse zaken Giulio Andreotti. Paus Pius XII zou een groep hoge Duitse officieren in 1940 hebben geholpen bij hun poging Hitier af te zetten en met Groot- Brittannië te onderhandelen over een waardige overgave van Duitsland. Chadwick baseert zijn beweringen op documenten van het ministerie van buiten landse zaken en op dagboeken Volgens de Engelse historicus stemde de paus toe te bemidde len tussen de Britse regering en de Duitse officieren. Hij zou het plan vervolgens hebben bespro ken met de Engelse ambassa deur bij de Heilige Stoel, sir d'Arcy Godolphin Osborne, waarna het opzij werd gelegd. Pius XII is er door andere his torici van beschuldigd te hebben gefaald omdat hij de gruwelijk heden van het naziregime niet openlijk heeft veroordeeld en zijn pauselijke macht niet heeft gebruikt om tegen Hitier op te treden. „Er zijn mensen die be weren dat de paus Hitiers half broer was. Belachelijk", aldus Graham. „De paus wijdde zich zelf aan het anti-Hitler-complot, hoewel hem dat in een uiterst ha chelijke positie bracht". Andreotti verwees in zijn reac tie op Chadwicks beweringen naar een artikel in de Osservato- re Romano van 11 februari 1946, waarin de rol van Pius XII in het complot tegen Hitler is beschre ven. Volgens de minister zou er meer bewijsmateraal zijn ge weest als de paus uit voorzorg in de oorlogsjaren niet een groot deel van zijn persoonlijke docu mentatie had verbrand. Voorzitter Lutherse Wereld federatie overleden. De voorzit ter van de Lutherse Wereldfede ratie, bisschop Zoltan Kaldy, is in de nacht van zondag op maan dag overleden. Hij is 68 jaar ge worden. Strakkere regelgeving voor katholieke scholen te verwach ten. De Nederlandse bisschop pen zullen komende maand een omschrijving geven van de voor waarden waaraan een katholieke school dient te voldoen. Tot voor kort bepaalde de Nederlandse Katholieke School Raad (NSKR) dat. De Katholieke Onderwijs Vakorganisatie gaat ervan uit dat de katholieke scholen voortaan met strengere regels te maken krijgen. Het nieuwe kerkelijke wet boek, dat in 1983 van kracht werd, schrijft voor dat wetgeven de bevoegdheden tot de taken van de bisschoppen behoren. Met dat voorschrift werd het van 1968 daterende besluit van het Nederlands episcopaat om alle bevoegdheden met betrekking tot het katholieke onderwijs aan de NSKR te delegeren, als het ware teruggedraaid. Op verzoek van de bisschop pen en de NSKR heeft een com missie onder leiding van de Nij meegse oud-hoogleraar dr W.L.C. van der Grinten een rap port samengesteld waarin wordt aangegeven hoe de'verhouding tussen het episcopaat en de NSKR in de toekomst zou moe ten zijn. De belangrijkste wijzi ging die de commissie voorstaat: in plaats van de NSKR dienen de bisschoppen het beleid ten aan zien van het katholieke onder wijs te bepalen. De commissie beklemtoont in haar rapport het belang van een landelijke rege ling van de voorwaarden waar aan een katholieke school moet voldoen. Naar de opvattingen van de commissie-Van der Grin ten is voor de religieuze identi teit van een katholieke school bepalend dat de onderwijskundi ge inrichting recht doet aan de inspiratie van waaruit wordt ge werkt: de Heilige Schrift, de ker kelijke leer en de traditie. Zowel de NSKR als de KOV (Katholieke Onderwijs Vakorga nisatie) meent dat binnen de nieuwe situatie niet zo veel ver andert. „Doorslaggevend is de uitwerking van de regelgeving en dat blijft een taak van de NSKR", merkt KOV-woordvoer- der Kees van Kortenhof op. „Wat we niet hopen is dat de diverse bisschoppen zelf gaan bepalen waaraan een katholieke school in hun bisdom moet voldoen. Mochten er toch problemen ont staan omdat er bijvoorbeeld lera ren worden ontslagen, dan blij ven we onze leden steunen" 'Zingend Geloven-dienst'. In de Vredeskerk aan de Katwijkse Voorstraat wordt zondag 24 mei vanaf 17.00 uur een 'Zingend Ge- loven-dienst' gehouden. Ds. P. van der Horst verkondigt de ver bindende teksten tussen de lie deren, die de Gemeente en het Vredeskoor onder leiding van Nan van Groeningen zullen zin gen. De liturgie bestaat uit psal men, gezangen en geestelijke lie deren. Op het repertoire van het Vredeskoor staan onder meer: 'Denk dan aan ons Heer; Heilig, heilig; De Heer is mijn leven" De muzikale omlijsting wordt verzorgd door organist Rob van Efferink. Nederlandse Hervormde Kerk. Beroepen door de Genera le Synode tot zendingspredikant voor de arbeid ten dienste van de predikantenopleiding van de Iglesia Presbiteriana te Colom bia: drs. G. van Ek, kandidaat te Salamanca (Spanje). Bedankt voor Katwijk aan Zee: A. de Lange te Wekerom; bedankt voor Stolwijk: J. P Nap te Hui- Gereformeerde Kerken. Be noemd tot geestelijk verzorger in bejaardencentrum De Wissel te Berkum, part-time: J. van Hou- weling, emeritus-predikant te Kootwijk, die deze benoeming heeft aangenomen. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt. Beroepen te Arnhem J. F. de Haan te Lutten Christelijke Gereformeerde Kerken. Beroepen te Veenen- daal (Bethelkerk): A. van der Veer te Zwolle. Gereformeerde Gemeenten. Beroepen te Randburg (Z-Afri- ka) en te Waarde: C G. Vreug- denhil, laatstelijk missionair pre dikant in Indonesië, wonende te Vlissingen; tweetal te Boskoop: A. Bac te Bodegraven en C. G. Vreugdenhil, laatstelijk missio- nair-predikant in Indonesië, wo nende te Vlissingen. Baptistengemeenten. Beroe pen te Delfzijl, tweede predi kantsplaats: G. Leuvenink te Al- melo-Geraniumstraat; beroepen te Hoogezand-Woldwijck: A. Wij- chers, kandidaat te Groningen, die dit beroep heeft aangeno- Beroepbaar gesteld: A. Wij- chers te Groningen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2