'Mijn leven is bepaald door folklore' Mercedes Sosa op tournee door Nederland Grote namen in Lei Ise Chansonweek Griekenland schenkt Amsterdam expositie SDAG 19 MEI 1987 PAGINA 19 AMSTERDAM - In aanwezigheid van koningin Beatrix en Prins Claus is gisteren in het paleis op de Dam de manifestatie Amsterdamculturele hoofdstad van Europa' geopend. Op het moment dat minister-president Lubbers (rechts) een onderonsje had met de Griekse minister van cultuur, Melina Mercouri (links) en mevrouw Brinkman (midden) maakten stu denten van de Rietveld-cicademie van de gelegenheid gebruik om voor het paleis te demonstreren tegen de bezuinigingen in het kunstonderwijs. Ze hadden werkstukken meegenomen, die als stil protest op de Dam stonden opgesteld. (foto's anpi AMSTERDAM (GPD) - Mercedes Sosa, 'de Stem van de Andes' of'La Negra', zoals enkele van haar bijnamen luiden, is bezig met een uitgebreide tournee door Europa. Maandag 27 april was ze te zien op de Nederlandse televisie tijdens het 'Gast-aan-tafel' programma. De dag er na begon ze haar tournee in het muziekcentrum in Utrecht. In Nederland treedt ze verder op tijdens de chansonweek op 25 mei in de Leidse schouwburg en op 3 juni in het Concertgebouw in Amsterdam. Mercedes Sosa (52 jaar) werd in San Miguel de Tucuman in Ar gentinië geboren. In een hotelka mer in Amsterdam vertelt de be kendste vertolkster van het La- tijns-amerikaanse lied over haar leven. door Anton v.d. Kolk „Ik ben totaal bepaald door mijn jeugd en mijn geboorte streek", zegt ze. „De folklore hoort daar zo bij het leven, het is voortdurend aanwezig. Niet ie dereen houdt van folklore, maar de meerderheid wel. Je ontkomt er niet aan. al zou je 't willen". Mercedes Sosa werd vooral be kend nadat ze, samen met onder meer haar eerste man Oscar Ma- tus, de 'beweging van het nieuwe Argentijnse lied' had opgericht. De beweging had als doel de so ciale bewogenheid in de Argen tijnse folklore terug te brengen. „Er was een sterke behoefte om te zingen over de gewone mensen in Argentinië, vooral plattelandsmensen", vertelt Mer cedes Sosa. „Er was veel onwe tendheid over wat zich in Argen tinië afspeelde. De folklore had tot dan toe geen sociaal engage ment. Er was een soort 'ansicht kaart-traditie' van de schone schijn. We wilden de Argentijnen vertellen wat er gaande was. Het was geen verzet legen de tradi tionele folklore op muzikaal ge bied, maar de aansluiting van de sociale problematiek op de in houd van de folklore was zoek". - Heeft die beweging ook in vloed gehad op uw muzikale ont wikkeling? „Zeker. De muziek werd com plexer. de arrangementen en har monieën werden ingewikkelder. Veel artiesten uit de beweging hadden een jazz-achtergrond. Het was duidelijk een speurtocht naar een andere muzikaliteit, zonder de wortels van de folklore te verliezen". - Is de beweging in de loop der jaren veranderd? Ze heeft zich uitgebreid over geheel Latijns-Amerika. We wis selen veel materiaal uit met geestverwanten in de andere lan den. Het is meer een culturele stroming geworden van mensen die vernieuwingen willen door zetten. Jc moet 't niet zien als een organisatie, waarvan de leden ei kaar regelmatig ontmoeten. Het is een ontastbare inspiratiebron, iets dat in de lucht hangt". Mercedes Sosa schrijft haar lie deren niet zelf. Ze is voortdurend op zoek naar nieuw materiaal. „Ik let vooral op de muzikaliteit van een lied. Dat staat voorop", vertelt ze. „Daarna komt de tekst. Tegenwoordig is de tekst wat eenvoudiger geworden. In de beginjaren van de beweging waren we erg beinvloed door Pa- blo Neruda. Hij schreef comple xe teksten, rijk aan beelden. De mensen lezen nu minder gedich ten, waarschijnlijk door de in vloed van de televisie. Daarom zijn de dichters wat directer ge worden, om het de mensen mak keiijker te maken poëzie te lezen Mijn liederen zijn daardoor ook minder complex, maar de in houd blijft belangrijk". Ze kiest teksten van de beste dichters en zangers uit geheel Latijns-Amerika. Ze wil niet al leen een zangeres van het Argen tijnse volk zijn. Ze tracht zoveel mogelijk mensen in geheel La tijns-Amerika te bereiken. In 1979 ontvluchtte Mercedes Sosa Argentinië. Tijdens het re gime van dictator Videla werden haar liedjes gecensureerd en concerten verboden. Sosa ver trok naar Europa en leidde vier jaar het leven van een balling. Later noemde ze deze periode de ongelukkigste in haar leven. In 1982, na de Falkland-oorlog, keerde ze terug naar haar vader land. Als die periode ter sprake komt, leest Mercedes Sosa een gedicht voor waarin de ver scheurdheid van een balling tot uitdrukking komt: „De trein waarmee je komt. is dezelfde waarmee je vertrekt. Het mo ment van ontmoeting, is tevens het moment van afscheid", lui den enkele regels uit het gedicht, dat ze met bewogen stem voor leest. „Ik ben teruggegaan om te zin gen en om te blijven waken over de ontwikkelingen in Argenti nië", zegt ze. - Half april dit jaar kwamen militairen in Argentinië in op stand. Hoe heeft u die dagen er- Mercedes Sosa: „Wc waren erg geschrokken. Vooral in het be gin, op een vrijdag, toen de radio stations militaire persberichten doorgaven. De militairen hebben nooit naar de belangen van het volk gekeken. Iedereen was bang, omdat de militairen niet te vertrouwen zijn". „De dag van de grote manifes tatie om president Alfonsin te ondersteunen was ik aanwezig in het parlementsgebouw. Er wa ren veel artiesten. Met onze aan wezigheid wilden we onze sym pathie voor Alfonsin en de demo cratie laten blijken". „De democratie heeft voorlo pig overwonnen. De militairen zullen voor een keer de wil van het volk moeten respecteren. De eenheid is groot, niet alleen bij de regeringspartijen maar ook bij de oppositie. Het volk is be reid in actie te komen. Dat komt ook, denk ik, door de vele ballin gen. Zij hebben in het buiten land veel geleerd. Maar ook de De laatste schouwburgweek in dit seizoen staat geheel in het teken van het internationale lied. De week begint op maandagavond 25 mei met een optreden van de Argentijnse zangeres Mercedes Sosa, wier optreden vorig jaar tot de hoogtepun ten van de toen geho.uden chansondagen behoor de. (Elders op deze pagina een interview met Mer cedes Sosa). Drie vrouwen verschijnen op dinsdagavond 26 mei op de schouwburgplanken, te weten de Ne derlandse zangeressen Martine Bijl en Jasperina de Jong en de Belgische Delia Bosiers. De Amerikaan Randy Newman is op woensdag avond aan de beurt om zijn opwachting in het theater aan de Oude Vest te maken. In het voor programma treedt de Nederlandse zangeres Fay Lovsky op De Fransman Claude Nougaro komt op donder dagavond 28 mei naar de schouwburg, zijn eerste optreden in Nederland overigens. Zijn liefde voor het jazz-genre zal op deze avond tot uitdrukking moeten komen. De befaamde fado-zangeres uit Portugal, Ama- lia Rodrigucs, staat voor vrijdagavond 29 mei in de chansonweek geprogrammeerd. Wellicht zal ze zich op deze avond revancheren voor een minder geslaagd optreden enkele maanden geleden op de Nederlandse televisie. Michel Legrand sluit op zaterdagavond 30 mei de chansonweek af. Met zijn kwartet zal hij voor al aandacht schenken aan de jazzy kant van het Franse chanson. Zijn optreden moet één van de klapstukken van de chansonweek worden. nriESSJDEN- Het Leidse theaterleven uur. opt voor wat dit seizoen betreft L'dorp,ngzaam maar zeker af. Het en 424K presenteert deze maand nog ii reeks voorstellingen, die door Brandtheater zal worden ge- wen, om vervolgens tijdens het .atste mei-weekeinde te beslui- tn met Sofocles' Electraals ei- ?n produktie. Zoals elk jaar ijordt het LAK-seizoen afgeslo- rio»» 'n met een presentatie van alle tirsussen en een feest daarna. (Breeze LAK-Salon wordt gehouden Jij af"p vrijdagavond 5 juni. De toe- ye- &ang is gratis. 'ganls £)e Leidse Schouwburg biedt 2360.a navond nog een voorstelling an Paul van Vliets cabaretpro- ramma 'Over leven' en morgen- liddag een kindervoorstelling met 'Het Puntenland' als ti- el, zal worden verzorgd door I.ees Brandt. De schouwburg be- luit het seizoen met een interna tionale chansonweekdie duurt jan maandag 25 mei tot en met faterdag 30 mei. Het theater aan le Oude Vest verwacht overigens wlgende week dinsdagavond de estigduizendste bezoeker te mo len verwelkomen. De Cid Wat betreft het Brandtheater, lit gezelschap heeft 'De Cid' van °ierre Corneille tot onderwerp van een nieuwe produktie ge naakt. Het stuk van Corneille vertelt tegen de achtergrond van intriges, duels en nachtelijke <eldslagen het verhaal van Chi- nène en Rodrique. Niets kan de Raymonde de Kuyper, Marian Mudder, Bert Apeldoorn, Jak Bak ker, André Bessling en Eric van Auers spelen op 21,22 en 23 mei 'De Cid' in het LAK-theater. liefde tussen deze twee in de weg staanalthans zo lijkt het tot hun vaders ruzie krijgen en Rodri que. die het voor zijn vader op neemt, de vader van Chimène doodt. Chimène houdt van Rodri- qemaar ze haat de moordenaar van haar vader. Ze doet alles om haar vader te wreken en zodra dat lijkt te lukken krijgt ze er spijt van. Kortom de strijd tussen liefde en haat. Het Brandtheater heeft dit gegeven - het oorspron kelijke stuk dateert van 1636- op gepakt en op zijn eigen maniet geïnterpreteerd. Zij die het stuk in zijn oorpronkelijke rijm en rit me willen bewonderen zullen be drogen uitkomen. Trouwens ook degenen, die het stuk integraal of 'klassiek' willen zien, zijn tevo ren al gewaarschuwd. De regie is van Koos Terpstra, de vertaling van Christel Gouweleeuw. De voorstellingen zijn op 21,22 en 23 mei in het LAK-theater Electra Van de LAK-produktie 'Elec tra' zullen op 29 en 30 mei voor stellingen worden gegeven.' Elec tra is in deze tragedie van Sofo cles een jonge vrouw, die de dood van haar vader Agamemnon, waarvoor zijn echtgenote Cly- taemnestra en haar minnaar Ai- gisthos verantwoordelijk zijn. wil wreken. De LAK-produktie wordt geregisseerd door de Pu- bliekstheater-acteur Gijs de Lan ge. die bij de aanpak van deze 'Electra' zich zoveel mogelijk tracht te houden aan de door Pé Hawinkels vertaalde verzen. Het accent zal volgens het LAK voor al komen te liggen op het ontdek ken van de mechanismen achter deze taal. De bedoeling is om vanuit een verstandelijke bena deringswijze de geconstrueerd- heid van het Griekse drama in zichtelijk te maken. Een belang rijk aandeel in deze produktie is weggelegd voor de vormgeving, waarvoor de theaterzaal spe ciaal zal worden omgebouwd. Musical Voordat de Leidse Schouw burg. die het seizoen afsluit met een chansonweek. de deuren offi cieel sluit zijn er nog enkele ama- teurvoorstelingen. Zo geeft het Leidsch Studenten Tooneel mor- Even macaber als deze foto is het stuk 'Loot' van Joe Orton, dat op 3, 4, 5 en 6 juni in de Leidse Schouwburg zal worden opgevoerd. genavond een openbare opvoe ring van een speciaal voor het éénentwintigste lustrum geschre ven musical 'Pase lo que pase'. De musical is ingestudeerd door Adrienne Wurpel. Voorts heeft de LST-lustrumcommissie een mini- playbackfestival georganiseerd voor leerlingen van Leidse basis scholen. Dit festijn zal woensdag middag plaats hebben in socië teit Minerva. Het programma be gint om 14.00 uur. Loot Het Leiden English Speaking Theatre speelt op 3. 4, 5 en 6 juni in de schouwburg 'Loot' van Joe Orton. Het stuk heet een regel rechte aanvalte zijn op de rooms- katholieke kerk, het gezag en andre heilige huisjes. Een lijkkist in een Engelse huiskamer vormt het macabere beeld aan het begin van deze zwarte komedie. De kist moet dienen als bergplaats voor de buit (loot) van een bankover val. In de kist ligt echter de moe der van één van de bankoverval lers opgebaard. Het uit 1966 da terende stuk wordt gespeeld in de regie van John Harlnett. LEST is overigens uitgenodigd om deel te nemen aan een inter nationaal theaterfestival in New York. Het gezelschap geeft er voorstellingen van 'Cold Storage' (van 15 t/m 19 julien van 'Zoo Story' (20 en 21 juli). Augustinus Bij Augustinus (Rapenburg 24) kan men op 25, 26 en 27 mei terecht voor een amateur theater festival. Op 25 mei speelt Skias 'The Mousetrap' van Agatha Christie, op 26 mei spelen achter eenvolgens Augustinus-toneél (Decamarette. of wie bepaalt dat drie maal drie negen is?) en SSR- cabaret (De reden dat wij hier dus zijnen op 27 mei treden aan Teater Spitsboef (Dde dokter is een spitsboef) en LST-Minerva (Welwezen). Het theaterfestival van Augustinus wordt besloten met één feest voor bezoekers en deelnemers. Stelling Bij Stelling is er op zondag avond 24 mei een voorstelling. Bij Stelling is op zondagavond 24 mei de voorstelling 'Pitis Obi ter', een afstudeerproject van Karin Teske te zien. waarbij de beeldende kunst in de ruimste zin wordt gepresenteerd. De voorstelling, genaamd 'Pitis Obiter', is geschreven en geregis seerd door Karin Teske. Ze heeft dit stuk gemaakt ter afsluiting van haar studie tekenen/ handvaardigheid aan de lera renopleiding in Delft. Teske heeft geprobeerd een zo groot mogelijke eenheid te schep pen tussen beeld en beweging, ruimte, kleur en klank. Het gaat over Pitis Obitereen jonge man. die de afbraak en de dood wil ontvluchten. Hij gaat op zoek naar de mogelijkheden om er on deruit te komen. Onderweg ont moet hij bijzondere wezens en bi zarre extremen. Kaarten zijn op de avond van de voorstelling vanaf 19.30 verkrijgbaar aan de zaal (ingang Dolhuissteeg). Tartuffe De Wassenaarse Toneelcombi natie Dialoog geeft op vrijdag avond 22 mei en zaterdagavond 23 mei voorstellingen van de ko medie 'Tartuffe' van Molière. Beide voorstellingen hebben plaats in het cutureel centrum Warenar. Kaarten eveneens aan de zaal verkrijgbaar. Hans Liberg De pianist-cabaretier Hans Li- berg geeft morgenavond in de aula van het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest de allerlaatste voorstelling van zijn programma 'Berg berg'. De voorstelling heeft plaats onder auspiciën van K&O, afdeling Oegstgeest. Aan vang 20.15 uur. De Jonkies De Jonkies, toneelvereniging van de scholengemeenschap 'De Vlietschans'voeren deze week drie avonden achtereen Goldo- ni's 'De Venetiaanse Tweeling' op. De voorstellingen zijn op 21, 22 en 23 mei in de aula van het schoolgebouw aan de Apollo- laan. Aanvang 20.30 uur. Imperium Toneelgroep Imperium geeft vrijdag- en zaterdagavond weer voorstellingen van 'The Family' in het eigen Microtheater aan de Oude Vest. Aanvang 20.30 uur. Mercedes Sosa: 'Het wordt een vermoeiende tournee'. (fotoGPDi Argentijnen die gebleven zijn hebben tijdens de regering van Alfonsin geleerd. Zij beseffen nu wat democratie betekent". Met frisse moed begint ze aan, misschien haar laatste, tournee door Europa: „Het wordt een vermoeiende tournee met 29 concerten", vertelt ze. „In vier jaar heb ik veertig nieuwe liedjes opgenomen. Dit is waarschijnlijk het laatste jaar dat ik mijn reper toire vernieuw. In oktober heb ik een tournee in de Verenigde Sta ten. Volgend jaar wil ik uitrus ten. Daarna wil ik meer in La tijns-Amerika gaan optreden. Ik ben al in zeven jaar niet in Mexi co geweest. Ik heb mijn eigen ge bied de laatste jaren verwaar loosd. Daar hebben ze nog wat tegoed van mij". AMSTERDAM (ANP) - Grieken land zal als bijdrage aan de 'Cultu rele hoofdstad van Europa-mani festatie' de tentoonstelling 'Grie kenland aan de zee' van 28 oktober tot en met 9 december in de Nieu.- we Kerk in Amsterdam tonen. Dat maakte de Griekse minister van cultuur, M. Mercouri, gisteren be kend tijdens een persbijeenkomst in het bijzijn van haar collega Brinkman en burgemeester Van Thijn van Amsterdam, in het kader van de opening van de manifesta tie. Het is de eerste keer dat deze „unieke tentoonstelling" buiten Griekenland te zien is. De exposi tie werd al eerder in 1985 aan het publiek gepresenteerd - zij het in iets andere vorm - toen Athene cul turele hoofdstad van Europa was. Ook minister Mercouri is ervoor dat de „culturele hoofdstad van Europa-manifestatie" in de toe komst meer een oost-west-evene ment wordt. Dat is volgens haar zeer belangrijk, omdat in Oost-Eu ropa, maar ook in de Sowjet-Unie veel wortels van de Westeuropese cultuur liggen. Mercouri sloot daarmee aan op de visie die minis ter Brinkman tijdens de officiële openingstoespraak hierover uiteen zette. De tentoonstelling beslaat de he le geschiedenis van Griekenland. Centraal thema daarbij is „de com municatie tussen volkeren en na ties die de zee millenia lang heeft mogelijk gemaakt en de bevruch tende wisselwerking die dank zij de zee tot stand kwam" LUNCHCONCERT - Tijdens het lunchconcert dat Arie Hoek (clave- cimbel) donderdagmiddag om 12.45 uur in de Kapelzaal van het K&O-gebouw zal geven, worden composities uitgevoerd van Scar latti, Sweelinck, Bach en Fresco- baldi. Couperin staat op het pro gramma met diens Legons de Té- nèbres waarin de sopraanpartij door Mariët Kaasschieter wordt uitgevoerd.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19