Leiderdorpse kerk wellicht afgestoten Zeven keer per dag dezelfde klant Plan Weipoortseweg herbergt verrassingen Nu hondenroute, straks hondepoepgrijper in Oegstgeest? Tekorten hervormden/gereformeerden lopen op Variatie is troef bij expositie Kunstkring LEZERS LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD LETOP!!r f\ ALWEER VELE GULDENS KORTING VOORU DINSDAG 19 MEI 1987 OEGSTGEEST - Terwijl D66-Oegstgeest de hondepoepgrijper aan de man tracht te brengen, worden in de nieuwbouwwijk Haaswijk de voorbereidingen getroffen voor de feestelijke gebeurtenissen, zater dag, ter inwijding van een ander middel om de hinder van hondepoep te bestrijden. Za terdag zal namelijk de hondenroute in Haaswijk worden geopend door wethouder Kohlbeck (PvdA, hondepoepzaken). De be stuurder zal dat doen door een bordje dat de route aangeeft, te onthullen. De hondenroute in Haaswijk, legt de ge meentevoorlichtster Jolanda van Kolff- schoten uit, is in tegenstelling tot de door D66 voorgestelde hondepoepgrijper en soortgelijke maatregelen zoals verhoging van de hondepoepbelasting en het aanlijn- gebod "geen pressiemiddel". Seminars over dit onderwerp leidden veelal tot de conclusie dat het wellicht aanbeveling ver dient "stappen te doen, op weg naar een mentaliteitsverandering". Een hondenrou te is zo'n stap. Overigens dient de hondenroute niet te worden uitgelegd als een afwijzende reactie op het D66-voorstel. De plannen voor de hondenroute waren er eerder dan die voor de grijper. Bovendien bestond er in de wijk in wording nog wel gelegenheid om een hondenroute uit te stippelen terwijl zoiets in de rest van Oegstgeest niet zo eenvoudig is. De ene maatregel sluit ook de ander niet uit. De hondenroute is er mede op aandrin gen van de Buurtgroep Haaswijk gekomen. In de wijk wemelt het van de jonge kinde ren maar wemelt het ook van de honden. Een festijn als het pleintjesfeest wordt nog al eens gefrustreerd door de her en der ver spreide bruine hoopjes. In het vervolg zal dat - bij een goed gebruik van de honden- route - niet meer gebeuren. Dat komende zaterdag in Haaswijk tevens het pleintjes- feest wordt afgewerkt is dan ook beslist geen toeval. Gehoopt wordt op het eerste poepvrije pleintjesfeest. Het pleintjesfeest begint om 13.00 uur, een half uur nadat wet houder Kohlbeck de route voor gebruik heeft vrijgegeven. Met de Buurtgroep Haaswijk is de hon denroute tot in de finesses doorgenomen. Ook het opschrift van de bordjes. Daarop is nu een herdershond te zien. De Buurtgroep had liever een poedel gehad. Die oogt wat vriendelijker, heet het. De route loopt om heel Haaswijk heen, is de bedoeling. Thans is het eerste gedeelte klaar. De route loopt nu van het wandelpad langs de terrasflats, de houtwal, de Haas- wijklaan, de Haarlemmerstraatweg en de Willem Pijperlaan. Uitbreiding is op komst. LEIDERDORP - De Leiderdorpse Hoofdstraatkerk wordt wellicht afgestoten. De geza menlijke kerkeraad van de hervormde en gereformeerde gemeenschap overweegt dat om de tekorten waarmee zij kampt terug te dringen. Wat de toekomst van het kerkgebouw zal zijn, is voor de kerkeraad nog uiterst onzeker. Eerst wil men de leden van de gemeenschap om advies vragen. Bovendien weet de kerkeraad zelf nog te weinig over de mogelijkheden, aldus voorzitter H. Marck. Zeker is dat het tekort dit jaar wordt begroot op 104.000 gulden, terwijl wordt verwacht dat het rond 1991 zal zijn opgelopen tot 221.000 gulden per jaar. Als de kerk niet bezuinigt, dan teert men voort durend in en heeft men aan het eind van dit jaar nog maar 150.000 gulden beschikbaar, nauwelijks genoeg om de rekeningen en sala rissen van het eerste kwartaal 1988 te betalen. De kerkeraad wil nu een beleids plan opstellen waarin adviezen ko men te staan over de te nemen en gereformeerden gedaan om de eigen bijdrage te verhogen. Ook zal er moeten worden bezuinigd, waarbij aan een lastenverlichting van 20 procent wordt gedacht. Als oorzaken voor de verwachte voortgaande daling van inkomsten noemt de gezamenlijke kerkeraad m haar blad factoren als de terug gang in kerkbezoek (minder collec te-opbrengsten), de terugloop van het aantal leden en "onvrede onder gemeenteleden om allerlei redenen die de offerbereidheid vermin dert". bijdrage een van de weinige manie ren om dat kenbaar te maken. In het kerkblad worden alle le den van de gemeenschap opgeroe pen om morgenavond hun zegje te doen tijdens een speciale vergade ring in gebouw Irene. Vooruitlo pend daarop benadrukt kerkeraad- voorzitter Marck dat er koste wat het kost zal worden geprobeerd om sloop te voorkomen. Het laatste waaraan men denkt is het gebouw in handen te geven van een pro jectontwikkelaar. Men wil het bij na honderd jaar oude gebouw als f De Leiderdorpse Hoofdstraatkerk: toekomst is onzeker zijn. Als voordeel zag hij ook de snelheidsremmende werking ten opzichte van asfalt. De weg is een provinciale weg. Aangezien de provincie driekwart van de kosten betaalt, moet met de pro vinciale eisen rekening worden gehouden. Zo wil men van pro vincie-zijde niet toestaan dat er wegversmallingen worden aan gebracht. De redenatie is dat op doorgaande provinciale wegen de weggebruikers geen wegvers mallingen verwachten. Door de ze onverwachte obstakels vreest men een toename van het aantal ongevallen. In het schetsplan wordt geprobeerd de verkeers snelheid af te remmen door en kele krappe bochten te realise ren. Ook denkt men door het aanbrengen van dichte beplan ting op enkele plaatsen een vi suele versmalling te bewerkstel ligen, waardoor de automobilist zijn snelheid zal beperken. De zeer vele aanwezigen von den dit het minst geslaagde deel van het plan. Men kon niet aan nemen dat de genoemde maatre gelen verkeersremmend zullen gaan werken. Aangezien het wegdek verbeterd wordt en de fietsers, "het remmende vlees", van de rijbaan zullen verdwij nen, zal er nog sneller gereden worden dan nu, werd er betoogd. Met klem werd erop aange drongen dat de gemeente nog eens bij de Provincie de weg versmallingen gaat bepleiten. Burgemeester Houdijk zegde toe dit in ieder geval te gaan doen, hoewel hij zich pessimistisch toonde over de uitkomst van het overleg. Hij zou, als alternatieve mogelijkheid een verhoogde scheiding van de rijbanen in de bochten ter sprake brengen. De burgemeester kondigde aan dat in de commissievergade ring van Openbare Werken op 4 juni a.s. het definitieve plan be sproken zal worden door de raadsleden. Ook de Weipoortbe- woners kunnen in deze vergade ring weer hun zegje doen. Jubileumboekje over historie Zoeterwoudse familie Van der Krogt maatregelen. Nu al wordt de leden in het kerkeblad voorgespiegeld dat er meer geld zal moeten ko men. Er wordt dan ook een beroep op de Leiderdorpse hervormden Tentoonstelling van leden van de Voorschotense Kunstkring, t/m 24 mei. Voorschotense Kunstkring, Voorstraat 12, Voorschoten. Ope ningstijden wo. t/m zo. van 14.00-17 00 VOORSCHOTEN - Tot en met 24 mei is op de zolder van het Ambachts- en Baljuwhuis in Voorschoten een tentoonstelling ingericht met werk van leden van de VKK- de Voorschotense Kunstkring. Deze expositie om vat, behalve tekeningen, schilde rijen, grafiek en sculptuur, ook keramiek en als aardige afwisse ling nog sieraden van de hand van Cees Post. Het aanbod weer spiegelt de verscheidenheid, die kunstenaarsverenigingen eigen is. Op een tentoonstelling van de Voorschotense Kunstkring mag werk van het erelid Sierk Schro der natuurlijk niet ontbreken. Zijn bijdrage is een grote teke ning in houtskool en krijt, 'Fan ny' getiteld, die zich in meerdere opzichten onderscheidt, het werk is het enige voorbeeld van portretkunst onder de ongeveer zestig tentoongestelde stukken en staat door de manier, waarop die goed getroffen vrouwenpor tret getekend is, nog in een zui ver academische traditie. De grafiek neemt op de ten toonstelling een heel bescheiden plaats in. In zeer letterlijke zin geldt dit voor de kleine etsen van Annie Goddijn. De van driehoe ken afgeleide vormen met gele kleuraccenten sluiten aan bij het werk dat ik van haar ken, van daar dat ik bijzonder verrast werd door de vlotte en raak weergegeven liggende koe, die elders op de expositie opdook. Deze uitersten betekenen een wereld van verschil voor wie be kend is met de abstractie van Goddijn. Een ander contrast laat zich aanwijzen binnen het werk van André de Regt. De Regt heeft voor zijn twee prenten de Nike van Samothrake als uit gangspunt genomen. Dit beeld van de gevleugelde Victorie uit de collectie van het Louvre in Parijs, was voor hem aanleiding tot het maken van een in heftig kleuren uitgevoerde, eigentijdse bewerking in houtsnede, terwijl de krachtig geetste tegenhanger, een meer klassieke benadering Die onvrede is niet typisch 'des Leiderdorps'. Leden van kerkge meenschappen worden in het alge meen steeds mondiger en als hen iets niet bevalt, is korten van de toont. De plooival en de scha duwwerking zijn hierin op knap pe wijze weergegeven. Een ander voorbeeld uit de grafiek is de ets 'Winterwande- ling' van Ronnie Meerts. Vanuit een hoog gekozen standpunt (de 'Pier in Scheveningen?) laat Meerts in deze voorstelling de donkere silhouetten zien van de vele wandelaars, die op een win terse dag het strand bevolken. Hier is vooral de sfeertekening van belang, anders, dan bijvoor beeld het geval is bij de land schappen van Marijke Verhoef en Marguenta Garces. Garces komt tot een abstrahering van de natuur bij de twee in grote kleur vlakken opgedeelde landschap pen. De vormen in de sculptuur van Luut de Gelder en Anne Rogaar roepen in gelijke mate associa ties op met een vrouwenlichaam. Heel suggestief is de groene tint van het materiaal bij de zeemeer min van Annie Rogaar. Op enkele parallellen na, staat de expositie van de Voorscho tense Kunstkring vooral in het teken van de diversiteit. Op de subtiel bewerkte abstracte com posities van Fanny Mazure, vol gen de uiterst gestileerde lino's van Ina Versteeg, die in vorm en kleurgebruik oosterse inspiratie doen vermoeden. Bij de catego rieën tekeningen en schilderijen vindt men werken van zeer uit eenlopende aard. De verschillende indrukken, variërend van aardig of redelijk tot goed werk, zoals de beide te keningen van Fiet van de Vijsel. die mij deden denken aan werk van de Cobra-beweging, maken het moeilijk een duidelijk beeld van het totaal te geven. Veelzijdigheid in disciplines en de aard van het geëxposeerde werk, is bijna onlosmakelijk ver bonden met het verschijnsel le- dententoonstelling. Opvallend bij deze expositie was het feit dat een aantal deelnemers enige tijd geleden ook te zien waren op de Ars-ledententoonstelling in Lei den, zoals Nel Pot, Fanny Mazu re, Bettien Scherft, Johan Tim- mers en Rudi Augustinus. De meesten van hen kozen voor va riatie in het gepresenteerde werk, maar het is jammer om na genoeg dezelfde stukken van een van de exposanten hier terug te NANCY STOOP. zodanig graag in stand houden. Enerzijds omdat het hier om een 'dorpsbeeldbepalend' gebouw gaat, anderzijds omdat zoveel Lei derdorpers er bepaalde herinnerin gen aan hebben en de Hoofdstraat kerk dus "een geweldig stuk ge voelswaarde" heeft, weetMarck. Liever denkt de kerkeraad dan ook in de richting van verkoop aan een instantie of andere kerkge meenschap, die de kerk in stand laat en het de hervormde/gerefor meerde kerkgemeenschap zelf ook nog laat gebruiken. Dat zou dan een kerkgemeenschap moeten zijn als bijvoorbeeld de baptistenge meente. Een beweging die juist de laatste jaren snel groeit en dus op zoek zou zijn naar een onderko- Rijksweg Probleem bij eventuele verkoop van het kerkgebouw is dat het pal op de drukbereden rijksweg A4 staat. Bovendien bestaat de kans dat de snelweg in de toekomst (me dio 1992) wordt verbreed. Andere moeilijkheid is dat het gebouw de eerstkomende jaren veel onderhoud zal vergen. De ge meente Leiderdorp heeft al laten weten niet van plan te zijn om bij te dragen in de onderhoudskosten. Het gebouw valt nu eenmaal niet onder Monumentenzorg en subsi diëring zou 'politiek erg gevoelig' liggen. Tas gestolen SASSENHEIM - In de ontbijtzaal van een motel in Sassenheim is vanmorgen de handtas van een 28- jarige vrouw uit Duitsland gesto len. In de tas bevonden zich onder meer twee paspoorten, een aantal cheques, 250 Duitse marken en een bedrag aan Nederlands geld. De vrouw werd tijdens het ont bijt aangesproken door een man. Op het moment dat zij was afgeleid ging een tweede man er met haar handtas vandoor. Bromfietser komt tussen palen terecht OEGSTGEEST - Een 54-jarige Oegstgeestenaar heeft gisteroch tend bij een verkeersongeval op de Rijnhofweg, ter hoogte van het Rustenburgpad, een kwetsuur aan zijn kniegewricht opgelopen als mede zijn onderbeen gebroken. Hij moest naar het AZL worden over gebracht. De man reed op zijn brommer toen vanuit een zanduitrit een auto kwam aangesneld. Verkeer dat van een uitrit vandaan komt, dient voorrang te verlenen. Volgens de politie is het een geluk bij een on geluk dat de bromfietser tussen twee betonnen palen terecht kwam en niet onder de auto ZOETERWOUDE - Een halve eeuw geleden startte de 21-jari ge Gerardus P. van der Krogt aan de Zoeterwoudse Wei poortseweg een bakkerijtje. Hij bediende met fiets plus mand het 'Zoeterwoudse' dat .toen welgeteld 4381 inwoners rijk was en voor het merendeel uit agrariërs bestond. Daarvoor had Gerardus van zijn vader een oventje gekregen, dat met bakmeelbonnen bijeen was gespaard. Dat oventje stond op een tweepits olietoestel en er konden wel negen koekjes tegelijk op wor den gebakken. Maar ze werden goed verkocht. Zo goed dat er al snel een oven op een dubbel oliestel kon worden aangeschaft en men aan het kleine kruidenierswinkeltje waarover de familie beschikte een bakkerij bouwde. En nu, vijftig jaar later, is het zwoegende bakkertje van toen uitgegroeid tot een familiebedrijf met drie supermarkten (Kromarkt) in Zoeterwoude, Schiedam en Val kenburg, restaurant 'Meerbourgh' aan de Hoge Rijndijk en een bak kerij in Katwijk. Een bedrijf dat werk biedt aan 65 mensen. Dat staat er te lezen in het boekje 'Een terugblik op een halve eeuw Van der Krogt', dat gistermiddag door burgemeester Houdijk is gepresen teerd. De familie was ook groot genoeg om het bedrijf te laten groot- groeien: tussen 1943 en 1959 wer den er twaalf kinderen geboren in het woonhuis bij het winkeltje. Maar de Weipoort werd op den duur te klein voor de familie. Het buurtschap telde maar liefst drie kruidenierswinkeltjes en dat was teveel. Daarom liet 'pa' Van der Krogt het oog vallen op een stuk bouwgrond. Kruidenier Zwetsloot hoorde van die plannen en bood Van der Krogt zijn winkel te koop De vestiging aan de Hoge Rijn dijk, op de plaats waar nu het res taurant staat, was een feit. De om zet was inmiddels gestegen van 200 gulden per maand in 1937 naar 2000 gulden per week in 1960. Maar er waren meer grote verschillen. In de Weipoort kwam men aanvanke lijk net zo gemakkelijk voor- als achterom. "Een boerin die haar kerkcenten was vergeten vroeg een dubbeltje losse centen en liet die dan opschrijven", aldus het ju bileumboekje. En: "Je had klanten die zeven keer per dag kwamen, 's Ochtends om thee, slaolie, koekjes en vermicelli, 's middags om losse stroop, lucifers en brussels aarde, een schuurmiddel. En 's avonds om koffie" Het 'winkelen' op de Hoge Rijn dijk was anders. Klanten met een jaarrekening bijvoorbeeld kwa men niet meer voor. Gerard kreeg het er zo druk dat hij geen tijd meer had om de kermissen in Oegstgeest, Leimuiden, Rijpwete- ring en wijde omgeving te bezoe ken waar hij patat en kroketten bakte en bovendien worst ver kocht. Weipoortse meiden Wat bleef was de combinatie kruidenierswinkel en banketbak kerij. Op de Hoge Rijndijk werkte pa aanvankelijk met zijn vrouw, zuster, kinderen, een winkelmeisje en een knecht. Na driejaar maakte hij van zijn winkel een zelfbedie ningszaak en beschikte Van der Krogt in ëén klap over de modern- ZOETERWOUDE - Het voorlo pige schetsplan voor de recon structie van het zgn. Voorend van de Weipoortseweg in Zoeter woude bracht voor vele bewo ners enkele aangename verras singen op de gisteren gehouden inspraakavond. Zo kon de direc teur Openbare Werken, ing. Veen meedelen, dat gehouden verkeerstellingen de provincie ervan hadden overtuigd dat er naast de weg een vrijliggend fietspad moet komen. De weg zelf zal in het algemeen verder van de woningen komen dan nu. Dat kan variëren van IV2 meter tot zelfs 14 meter. Mensen wier huis thans direkt aan de weg grenst, stemden uiteraard en thousiast in met deze voorne- Er zal zoveel mogelijk worden geprobeerd de weg, inclusief fietspad, aan te leggen op de be staande ruimte. Voor enkele plaatsen zal de gemeente echter met grondeigenaren in de slag moeten om aan de benodigde stukken grond te komen. Burge meester Houdijk denkt hierbij aan koop of grondruil. De verho ging van de weg tot 65 cm boven het peil van de Weipoortse Vliet heeft tot doel zo weinig mogelijk water in het weglichaam te krij gen, waardoor het wegdek beter in stand gehouden kan worden. Daarnaast dient de weg nog al tijd als waterkering. Bij sommi gen was de vrees ontstaan voor wateroverlast, maar die vrees, werd weggenomen, doordat er in het plan een goede waterafvoer was opgenomen door middel van waterkolken in verhoogde trot toirs. Het wegdek zal gaan bestaan uit klinkers. De nutsbedrijven hebben in het weglichaam de ka bels en de buizen aangebracht en daar moet men bij kunnen. Ing. Veen had geen vrees voor ver slechtering van het wegdak na enkele jaren. Naar zijn mening moet op een goed aangebrachte onderlaag een goed houdbare klinkerbestrating aan te leggen ste winkel van heel Zoeterwoude. Daarvan kon Gerard niet lang ge nieten: hij overleed in 1964. De la tere directeur Peter zou nog lang doorgaan met het bakken van 'Wei poortse meiden', zoals zijn zand koekjes heetten. De familie moest het bezorgen er in die jaren zestig aangeven, maar de koekjes bleven nog lang aan huis afgeleverd. Dat was een van de belangrijke pijlers van het bedrijf en bovendien bete kende het klantenbinding. De Van der Krogts werden gro-, ter en groter en in 1972 kwam de eerste uitbreiding buiten Zoeter woude: een levensmiddelenwinkel met brood- en banketbakkerij - la ter omgevormd tot supermarkt - in Valkenburg. Een paar jaar later ge volgd door de overname van een groentehandel en een vestiging in Katwijk. Intussen verdienden vijf tien mensen hun brood in het fami liebedrijf. Maar niet alleen de familie groei de, ook het verkeer nam toe. De Hoge Rijndijk in Zoeterwoude werd zo druk en de meeste klanten woonden aan de overkant. De win kel moest meet naar de klanten toe en werd dan ook verplaatst naar de Nassaulaan: in het oude pand kwam een restaurant. Deze ge dwongen verhuizing bood de fami lie de gelegenheid een moderne su permarkt neer te zetten. Anno 1987 is deze nog altijd de eerste en enige in Zoeterwoude-Rijndijk. Aan die zelfde Rijndijk is de laatste loot aan de Van der Krogt-stam begon nen: de Bedrijvenservice, een on derneming die alles op huishoude lijk gebied aan bedrijven levert. Avond-Laura ALPHEN - De rijwielvierdaagse Avond-Laura in Alphen heeft veel minder belangstelling getrokken dan andere jaren. Vorig jaar namen aan dit evenement 2.100 fietsers deel, gisteravond meldden zich bij de start op het Laura-plein niet meer dan 1.500 wielrijders. De ver minderde belangstelling wordt toegeschreven aan een ander sportevenement in Alphen dat te gelijkertijd wordt gehouden. 4 - Lezersservice biedt u in samenwerking met de Nederlandse Spoorwegen 41korting aan op een gezinstourkaart. Gedurende de maanden juni, juli en augustus kunt u dan met uw hele gezin op vier door u te bepalen dagen kris kras door Nederland reizen, als u dat maar binnen een periode van tien dagen doet. Koop bij een van onderstaande adressen een cheque voor een Gezinstourkaart. U betaalt dan. 2e klas: geen 140,- maar 99,-. 1e klas: geen 200,- maar 159,-. Op de eerste dag dat u gaat reizen, ruilt u deze cheque bij een NS-loket om voor een Gezinstourkaart. De aktie loopt tot 29 mei a.s. Gezin is voor de NS een rekbaar begrip moeder en/o' v twee personen die verklaren dat ze tenminste een jaar ,j samenwonen) en verder alle eigen, pleeg- ol stielkindert 'f/1 Kaa1.Ve'fiit,fibiidnkauTn SSS/i van het Leidsch/Alphens Dagblad: vuurbaakplein, Katwijk

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 12