QTAD LEIDEN Levers, plakjes dijbeen, en afwijldngen op sterk water 'Taak parkeerpolitie uitbreiden' Onderkomen patiënten Bastiaans op tijd klaar Anatomisch museum mogelijk open voor publiek Goe koop geeft schot voor de boeg: Celstraf voor overvallers Dagmarkt Waterzuivering Leiden-Noord geopend LEIDEN - W.J.Mulder. Ooit was hij houtbewerker, tegenwoordig houdt hij zich bezig met het pre pareren van menselijke organen en ledematen, het verversen van de 'natte collectie', het rondlei den van studenten en het in stand houden van wat Neder lands meest bizarre instituut mag worden genoemd: het ana- tomisch-embryologisch mu- door Annemiek Ruygrok Was het museum vroeger slechts toegankelijk voor de da mes en heren medische studen ten, tegenwoordig bezoeken hele horden toekomstige verpleeg kundigen, fysiotherapeuten en anderen die zich bezighouden met de gezondheidszorg deze oudste verzameling foetussen, skeletten en preparaten van Ne derland en bijna zeker zelfs van de hele wereld. Tijdens het museum weekein de, dat begin mei werd gehou den, was de collectie ook voor het 'gewone publiek' toeganke lijk. Zeker 3.000 mensen stroom den die twee dagen toe om zich te vergapen aan de enigszins lu gubere verzameling menselijke resten, die daar in 18 vitrines is opgeslagen. Reden voor Mulder en de zijnen om erover te denken het museum wat vaker voor het publiek open te stellen. De con servator denkt hierbij aan twee of drie dagen per week. Maar voor het zover is, moet er nog heel wat gevochten worden. Voor financiële en personele middelen. Mulder: "In de perso nele sfeer zou de universiteit misschien kunnen bijspringen. Maar in deze tijd van bezuinigin gen heb ik daar enige twijfel over. Ik denk niet dat het kan. Vandaar dat ik binnenkort eens op het ministerie van wvc ga pra ten. Hopelijk kan men daar enig soelaas bieden". Belangstelling Mulder merkt dat de mens zich steeds meer voor zijn eigen li chaam gaat interesseren. Zijn museum, dat onder meer een goed beeld geeft van het wor dingsproces van de mens, kan een aanschouwelijke bijdrage le veren. Al is het taalgebruik niet altijd even begrijpelijk voor ge wone mensen: de vitrine met de 'natte collectie' van (misvormde) menselijke en dierlijke foetussen bijvoorbeeld wordt nog opge sierd met bordjes met Latijnse termen. Mulder: "Dat is misschien niet zo toegankelijk, inderdaad. Maar aan de andere kant: mensen ra ken met die termen meer en meer vertrouwd. Door televisie programma's over gezondheid en dergelijke. Trouwens, als je deze vitrine ziet, waarin met mo dellen de ontwikkeling van de mens van embryo tot baby is uit gebeeld; die is toch heel duide lijk. Deze vitrine is helemaal ge moderniseerd. Met begrippen in het Nederlands. Aan de hand van deze vitrine krijgen we vragen over abortus en in vitro-fertilisa- tie (reageerbuisbaby's). Niet dat we een standpunt vóór of tegen deze ontwikkelingen innemen. Maar we kunnen de mensen la ten zien hoe groot een vrucht is op het moment van de abortus". Mocht het museum voor het publiek open gaan, dan denkt Mulder toch aan een in de medi sche wetenschap geïnteresseerd publiek, dat wil zien hoe een le ver of een hart er nu in het echt uitzien. Ook moderne onderzoekme thoden als scanning, waarbij een bepaald orgaan of lichaamsdeel fotografisch in plakjes wordt vastgelegd, worden de bezoeker van het museum beeldend ge toond: naast scans (foto's) van een dijbeen ligt ook een écht dij been in dezelfde plakken ont leed. Deze nieuwe methode van prepareren is het werk van Mul der. De plakjes dijbeen worden in polyester gegoten, wat de houdbaarheid ervan danig ver groot. Mulder kwam in dienst van het museum als houtbewerker met het doel de houten afbeeldingen van menselijke lichamen, be stemd voor de anatomische les aan medische studenten, te on derhouden en zo nodig nieuwe te maken. Mulder begon zich in die tijd meer en meer voor de ge neeskunde te interesseren, haal de in zijn vrije tijd het einddiplo ma atheneum en volgde vervol gens colleges medicijnen. Een aantal jaren later werd hij be noemd tot conservator van het anatomisch en embryologisch museum. Houtbewerken is nu nog een hobby; in de praktijk van het dagelijks werk komt hij er nauwelijks meer aan toe. Al staat er op het ogenblik een torso uit Groningen die gerepareerd moet worden. "Een prachtig ex emplaar die in 3.000 anatomische punten uit elkaar kan worden ge haald". Rooftocht Anatomie, het 'snijden in licha men', waardoor de medische stu dent het menselijk lichaam leert kennen, is een wetenschap die in de zestiende eeuw werd ontwik keld. Maar lichamen waren niet altijd voorradig. Het kwam voor dat de hoogleraar anatomie 's STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN LEIDEN - De bevoegdheden van de parkeerpolitie, die zich nu tot het stilstaand verkeer beperken, zouden wellicht kunnen worden uitgebreid tot het rijdend verkeer. Burgemeester Goekoop ventileer de die suggestie gisteren tijdens de opening van het bureau voor par keerpolitie aan de Zonneveld straat, het voormalige, nu 60 jaar oude onderkomen van de Leidse politie. Goekoop stelde dat de politie volgens een onderzoek gemiddeld zo'n 28 procent van haar tijd aan verkeerszaken besteedt. "Dat is re delijk veel als men bedenkt dat de politie steeds meer taken krijgt op het gebied van onder meer zware misdaden en het bestrijden van vandalisme. Dat moet voorrang hebben en bovendien mag de dienstverlening aan het publiek niet verminderen. Als je dan de vraag stelt waar nog capactiteit is, is het wellicht niet onlogisch het takenpakket van de parkeerpolitie te bekijken". De parkeercontro- leurs zouden volgens deze "nieuwe gedachte" 'traffic controlers' wor den. Hun takenpakket wordt er veelomvattender en wellicht ook boeiender op, aldus Goekoop. Wethouder J. Peters van verkeer, met wie Goekoop de openingshan deling (het onthullen van een foto van de originele bouwtekening van de hal van architect J. Neysingh uit 1927) verrichte, toonde zich voor alsnog geen voorstander van de suggestie. Volgens hem heeft de parkeerpolitie het met haar huidi ge taken druk genoeg en zou er dus in elk geval meer personeel bij moeten komen. Hij veronderstelde dat Goekoops suggestie voortkomt uit jaloezie over hoe goed de par keerpolitie functioneert. "En ik be grijp wel dat de burgemeester zou willen dat het bij de rest van de po litie ook zo gaat". Hij stelde voor de zaak in het college maar eens te be spreken. Boetes Goekoop nam in zijn toespraak de plannen voor zogenoemde fiscali- Atletiekwedstrij d Leidse scholen LEIDEN - Ongeveer 150 middelba re scholieren hebben hun beste beentje voorgezet bij schoolatle- tiekwedstrijden. Negen scholen waren gisteren ondanks het matige weer in de Leidse Hout aanwezig. Opvallende prestaties leverden Je roen Sunter (Louise de CoÜgny) 80 meter in 8.9, Peter Geerlings (Vliet- schans) 11.82 kogelstoten, Nellerie- ke de Voogd (Stedelijk gymna sium) 80 meter in 11.0, Annemarie van Brecht (Lucas College) 9.59 ko gel, Ingmar Gorgel (Nieuwe Vaart) 10.57 kogel en Roderik Bouwens (Nieuwe Vaart) 5.41 verspringen. De snelste 4x400 meter werd afge legd door de jongens van de Louise de Coligny. Voor de heropening van het bureau aan de Zonneveldstraat, werd de nieuwe sleepwagen gedemonstreerd. Wethouder Peters van verkeer denkt er het zijne van. (foto Jan Holvast) DEN HAAG/LEIDEN - Het nieu we onderkomen bij het Oegst- geestse Centrum '45 voor de pa tiënten van professor Bastiaans wordt rond de jaarwisseling in ge bruik genomen. Minister Brink- DEN HAAG/LEIDEN - Twee Ha genaars, 22 en 25 jaar oud, zijn gis teren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot onvoorwaardelijke gevangenisstraffen van drie en vier jaar met aftrek van voorarrest. De twee kregen de straf voor twee overvallen en een poging daartoe. Tijdens de zitting bekenden de twee een overval op de Dagmarkt aan de Leidse Stationsweg in de cember 1986 en een overval op een geldloper op de Wassenaarse Schouwweg in april van dat jaar. Ook een mislukte overval op een geldloper in Den Haag werd toege geven. Deze liep alleen mis omdat de geldloper de cassette al in de nachtkluis van een bank had ge stopt. In alle gevallen was er ge dreigd met een vuurwapen. man (welzijn, volksgezondheid en cultuur) schrijft in antwoord op schriftelijke vragen van het PvdA- Tweede Kamerlid Worrell dat de bouw alleen nog kan worden ver traagd door beroepsprocedures. Blijven die uit dan zal in augustus worden begonnen met de bouw van de nieuwe kliniek, die de hui dige villa van Bastiaans moet ver vangen. Worrell toonde zich een maand geleden in vragen aan Brinkman bevreesd voor de mogelijke vertra ging die is opgetreden bij de her huisvesting van de oorlogsslacht offers die door Bastiaans worden behandeld. Volgens Worrell dreig de de ver- en nieuwbouw van Cen trum '45 te laat klaar te zijn. De patiënten van Bastiaans wor den nu nog behandeld in een oude villa op het terrein van het psychia trisch ziekenhuis Endegeest. De nieuwe eigenaar van de villa wilde het pand eigenlijk op 1 januari 1938 opgeleverd hebben, waardoor de patiënten mogelijk op straat kwa men te staan. Door de vertraging zou de nieuwbouw pas in het voor jaar van '88 gereed zijn. Maar vol gens minister Brinkman kan de nieuwe kliniek al rond de jaarwis seling worden betrokken. Mocht er nog meer vertraging optreden, bij voorbeeld doordat mensen be zwaar maken tegen de verbouwing en uitbreiding van Centrum '45, dan zal naar een tijdelijke huisves ting moeten worden uitgekeken, schrijft Brinkman. Opvolger Worrell was verder bezorgd over de moeite die Centrum '45 had met het vinden van een opvolger voor professor Bastiaans. De 70-jarige professor, een internationaal be kend specialist in de behandeling van oorlogs- en geweldsslachtof fers, gaat op 1 november met pen sioen. Hij heeft echter de toezeg ging gehad dat hij zijn opvolger mocht inwerken. Met name zijn pa tiënten hadden hierom gevraagd. Een eerste kandidaat-opvolger is inmiddels al weer afgevallen. De samenwerking met zijn opvolger, die op 1 september vorig jaar be gon, verliep niet bevredigend, schrijft Brinkman. Na twee maan den werd de samenwerking beëin digd, omdat diverse pogingen van Centrum '45 om beide psychiaters op één lijn te krijgen mislukten. Nu is gekozen voor een andere oplossing. Een psychiater, die al in dienst is bij Centrum '45, zal de pa tiënten in deeltijd behandelen. De wervingsprocedure om een twee de, eveneens part-time opvolger van Bastiaans te vinden is inmid dels begonnen. Op korte termijn zal deze worden aangesteld. Beide psychiaters krijgen dan een half jaar de tijd om zich de behande lingsmethodiek van Bastiaans ei gen te maken, aldus de minister. sering onder de loep, waarbij de parkeerboete die nu in de kas van het rijk verdwijnt een gemeentelijk belasting wordt. Volgens hem zit ten er zowel voor- als nadelen aan zo'n systeem. Het parkeerbeleid ligt bij de gemeente en dat is te recht, dat maakt het mogelijk om controle uit te oefenen. Maar de boetes voor parkeerovertredingen verdwijnen in de kas van het rijk in plaats van die van de gemeente en dat is droevig. Als de gemeenten de boetes zelf kunnen innen, wor den de procedures gemakkelijker en krijgt de gemeente meer inkom sten en kan dus meer parkeerplaat sen aanleggen". Meer inkomsten komen niet direct door de inning van de boetes (Goekoop verwacht dat het rijk daar onmiddellijk een extra korting op het gemeente fonds tegenover zal zetten) maar "doordat mensen, als ze sneller worden bestraft, beter van de voor zieningen gebruik maken. Zo ont vangt de gemeente indirect meer geld". Daar staat, stelde de burgerva der, als nadeel tegenover dat met de fiscalisering de uitvoerende. controlerende en beboetende macht in een hand komen, name lijk die van de gemeente. "Je kunt je afvragen of dat wel een princi- peel goede zaak is. Persoonlijk vind ik dat de 'trias politica' ook in kleine zaken zoveel mogelijk ge handhaafd moet blijven. De over heid moet daar goed over naden ken". Wethouder Peters reageerde daarop met: "Ik ben een groot voorstander van trias politicas, maar belangrijk is ook dat de ge meenteraad eindelijk eens kan ver ifiëren of iets lukt of niet. Vaak kan dat bij verordeningen niet". Handy tandy Commissaris van politie Mostert pleitte in zijn toespraak voor de aanschaf van zogenoemde 'handy tandy's'. Deze apparaatjes, die de parkeerpolitie in Utrecht al ge bruikt, maken het mogelijk dat de parkeerpolitie op straat de gege vens van parkeerovertreders kan intikken en de discette vervolgens op het bureau afleveren. "We heb ben dan minder beeldschermtypis tes nodig en er is geen dubbele 'in voer' meer. Ik vraag een snelle be slissing deze hulpmiddelen aan te schaffen". Dit ook met het oog op de naar schatting 50.000 (vorig jaar 35.000) verbalen die dit jaar zijn te verwerken. Groen in de Zonneveldstraat, was waar Mostert ook om vroeg. "Als finishing touch voor dit ge bouw. Dit is een vrij 'betonnen' straat. Toen de politie hier nog zag, moest het groen weg omdat beto gers zich er dan niet achter konden verstoppen of erin klimmen. En die tijd is voorbij". Zowel Goekoop als Peters en Mostert staken de loftrompet uit over het onderkomen van de par keerpolitie. De twintig medewer kers, van wie 10 vrouwen, hebben de beschikking over een fris ogend en zeer ruim gebouw. Peters doet het gebouw, anders dan vroeger, niet meer denken aan een zieken huis. "Ik was vroeger altijd blij als ik weer buiten stond". Peters vindt het een juiste beslissing dat het ge bouw, thans 60 jaar oud, is opge knapt en dat niet voor een goedko pere oplossing, nieuwbouw, is ge kozen. LEIDEN - Met het in werking stellen van een schaalmodel, opende burgemeester Goekoop (zie foto Jan Holvast) gistermiddag de nieuwe waterzuiveringsinstallatie in Leiden-Noord van het hoogheemraadschap Rijn land. De nieuwe installatie heeft 40 miljoen gulden gekost en kan het afvalwater van 90.000 mensen verwerken. Tesamen met de waterzuivering in Zuid-West is er daarmee voor de komende jaren meer dan voldoende capaciteit om het vuile water in de Leidse regio te reinigen. De nieuwe zuivering is gebouwd naast de reeds bestaande installaties in Leiden-Noord. Zowel in de oude als de nieuwe installaties zorgen bacteriën er voor dat de afvalstoffen in het water worden afgebroken. Het slib dat achterblijft, wordt gebruikt als meststof in de landbouw. Het gereinigde water wordt teruggeleid naar het oppervlaktewater, in dit geval de Slaaghsloot. Nu de nieuwe installatie in gebruik is zal ook de kwaliteit van het water in de naburige sloten, zoals bijvoorbeeld de Trekvaart, aanmerkelijk verbeteren, zo is de verwachting. Het hoogheemraadschap heeft momenteel 72 van dit soort installaties in gebruik. Conservator W.J. Mulder van het anatomisch-embryologisch teresseerd in zijn eigen lichaam". nachts bij de kerkhoven of de galgenvelden op roof uit ging. Tegenwoordig stellen zoveel mensen hun lichaam ter beschik king van de wetenschap, dat er een overschot is ontstaan. In die 'gebrekkige' tijden moest de student zich 'behelpen' met afbeeldingen. Eerst werden die van papier maché (papier- deeg) gemaakt. Daarvan is een prachtig exemplaar, vervaardigd in de vorige eeuw in Frankrijk, aan de Wassenaarseweg te zien. Later werden wassen afbeeldin gen gemaakt en tegenwoordig worden de studielichamen van plastic vervaardigd. Maar er gaat niets boven een echt lichaam, waarvoor in de loop der jaren steeds betere ont leed- en preparatietechnieken werden ontwikkeld. Behalve goed bewaarde preparaten van menselijke 'onderdelen', is het museum in ruime mate voorzien van zogenaamde monstra, afwij kingen 'op sterk water'. Vooral die menselijke en dier lijke gedrochten gaven het mu seum zijn naam en faam. Niet mens raakt steeds meer gein- (foto Holvast) onterecht, want de in drie eeu wen verzamelde rariteiten, zijn even bizar als intrigerend. Maar nu de mens zijn lichaam meer en meer ontdekt, groeit het belang van het museum, vooral waar het aansluit op hedendaagse ontwik kelingen. Vandaar Mulders in spanningen om het vaker en voor meer mensen open te stel len. Die moeten dan wel een ster ke maag en stalen zenuwen heb ben. Want hoe intrigerend ook, een misvormde foetus is dood eng om te zien. Al staat hij op sterk water.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9