Nieuwe bussen in stad en streek Vteinig lijn in effectenkoersen Nederlandse exporteurs onder druk Chipfabriek in Nijmegen nu geheel afgesloten Meer comfort, lagere kosten China voor Nederlandse bedrijven land van de toekomst 'Rime rate' verhoogd VS: belast spijsolie niet ZATERDAG 16 MEI 1987 NOORDWIJK (GPD) - Meer comfort voor passagiers en chauffeur, technisch betrouw baar en lage exploitatiekosten: dat zijn de belangrijkste kenmerken van de nieuwe stan daardbus voor het stads- en streekvervoer, die gisteren in Noordwijk is gepresenteerd. De komende maanden wordt onderzocht of de nieuwe bus ook in de praktijk voldoet. isaMiwiiEE De nieuwe bus, zoals die gisteren in Noordwijk werd gepresenteerd. Met meer comfort voor de passagiers e chauffeurs. (foto gpi Extra inspanning nodig om plaats op Duitse markt te houden Die testen zullen plaatsvinden in Amsterdam, Groningen en Rotter dam en op lijnen in Noord- en Zuid-Holland en in Noord-Bra bant. Daarna zal de nieuwe bus het huidige type, dat sinds 1965 rond rijdt, geleidelijk gaan vervangen. Hiermee is jaarlijks een bedrag ge moeid van ongeveer 140 miljoen gulden. Een van de belangrijkste ver nieuwingen is de toepassing van luchtvering. Dat maakt het moge lijk dat de bus door de veren zakt, waardoor de instaphoogte wordt verlaagd van 36 centimeter tot 15 centimeter boven de grond. Dit 'knielen' is een uitkomst voor men sen die slecht ter been zijn. Deze faciliteit veroorzaakt geen vertra ging, omdat bij het sluiten van de deuren de bus meteen weer in de normale stand komt. De luchtve ring voorkomt ook trillingen en schokken en zorgt voor een goede wegligging. Het lawaaiis zowel buiten als in de bus sterk teruggedrongen. Een speciaal systeem zorgt ervoor dat de reuk van uitlaatgassen nauwe lijks meer in de bus kan binnen dringen. De bus, die is voorzien van een „schone" dieselmotor, biedt ook meer zitruimte. Er is een speciale zitplaats gereserveerd te bouwen waarvan de kleinste de tails een dikte hebben van 0,7 mi cron. Dat is minder dan 1/100 van de doorsnede van een menselijke haar. Deze zogenaamde submi- crontechnologie moet het in de na bije toekomst mogelijk maken op een oppervlakte van één vierkante centimeter 6 miljoen transistoren samen te pakken. De 'superchip' kan daarmee een hoeveelheid van 1 miljoen bits (1 megabyte) aan in formatie opslaan. Stof Om zulke verfijnde structuren op silicium te kunnen afbeelden èn te laten functioneren is naast verfijnde en vooral ook kostbare apparatuur een bijna absolute af wezigheid van stof nodig. De ei genlijke produktieruimten van de nieuwe fabriek zullen uiteindelijk minder dan één deeltje stof ter grootte van een halve micron per 30 liter lucht bevatten. Ter vergelij king: een mens produceert onge veer 100.000 tot 500.000 stofdeeltjes per minuut, hoofdzakelijk in de vorm van huidschilfers. De extreme eisen die gelden bij Kabeljauw Minister Braks van landbouw en visserij heeft de Nederlandse vis sers met ingang van 19 mei verbo den te vissen op kabeljauw in de Noordzee en de Noorse-Zee. De visserij op deze soort was op 25 april al deels verboden, maar nog toegestaan aan de ongeveer twintig vissers die over een speciale ver gunning, beschikten. Uit cijfers is gebleken dat de vissers hun totale toegestane vangsthoeveelheid van 13.490 ton, nog voor de helft van het jaar voorbij is, al hebben opge vist. Dollar De koers van de Amerikaanse dollar is gistermorgen op de Euro pese valutamarkten verder ge daald tot dicht bij de grens van twee gulden. De dollar sloot op 2,0040 gulden. De daling van de dollarkoers ging zoals gewoonlijk gepaard met een stijging van de prijzen van de edele metalen. De goudprijs steeg met zes dollar tot 466,75 dollar per ounce (31,1 gram), de zilverprijs steeg tot 8,98 dollar per ounce. voor mindervaliden. Alle stoelen zijn gemaakt van materiaal waar aan vandalen weinig kunnen ver nielen, tenzij een draagbare cirkel zaag wordt meegebracht. Ook aan het comfort van de chauffeur is veel aandacht besteed. De zitplaats en het stuurwiel zijn in alle gewenste standen te verstel len. De werkplek wordt tegen bot singen beveiligd door middel van een verstevigde kooiconstructie. Verder heeft de chauffeur de be schikking over veel electronische snufjes. Een commissie van vertegen woordigers van de ministeries van verkeer en waterstaat en economi sche zaken en van het stads- en Streekvervoer heeeft er zeven jaar over gedaan om alle eisen te for muleren waaraan de bus moest voldoen. Een van de belangrijkste uitgangspunten was om door stan daardisatie kosten te besparen. Voor lage onderhoudskosten is een „voertuigmanagementsys teem" ontwikkeld. Dit apparaat verzamelt continu gegevens over de conditie van motor, de remmen en andere onderdelen. Deze gege vens kunnen worden overgedra gen aan een computer in de garage, waardoor monteurs meteen kun- tiging van andere bedrijven heeft de regio Nijmegen zeker geen win deieren gelegd. Een groot aantal van de toeleveranciers komt uit de omgeving. „Bovendien", zo stelt de woordvoerder, „hebben de strenge eisen die wij moesten stel len zeker een soort opvoedend ka rakter gehad voor diverse bedrij ven. Ze hebben dingen moeten doen die ze nog nooit gezien had den en daar kunnen ze in de toe komst ongetwijfeld hun voordeel mee doen". nen zien of een onderhoudsbeurt nodig is. Het systeem kan ook wor den aangesloten op passagiersin formatie- en verkeersbeinvloee- dingssystemen. De nieuwe bus, die rond de 280.000 gulden per stuk kost en een geschatte levensduur heeft van ruim 12 jaar, is een geheel Neder lands produkt. Daf Trucks levert de motor en het chassis. Hainje in Heerenveen bouwt de carrosserie voor de stadsbussen en Den Oud sten in Woerden doet dat voor de streekbussen. ESSEN/ DUSSELDORF (GPD) - 'Nederlandse exporteur let op uw zaak'. Dat is kort maar krachtig de conclusie van een rapport over de Nederlandse export naar West- Duitsland, dat het Zwitserse bu reau Prognos in opdracht van de ZÜRICH - De Amerikaanse han delsafgevaardigde Clayton Yeutter heeft de Europese Gemeenschap gisteren te verstaan gegeven dat de Verenigde Staten tegenmaatrege len zullen nemen als de EG een heffing legt op plantaardige vetten en oliën. Het Europarlement stemde don derdag met de heffing in teneinde de produktie van plantaardige olie en vet af te remmen waardoor min der geld behoeft te worden uitge- Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel en de Exportbevorde ring-en Voorlichtingsdienst heeft gemaakt. Het rapport werd gistermiddag door voorzitter Lardinois van de keerd uit het landbouwfonds. Maar de maatregel, die overigens nog moeten worden goedgekeurd door de ministerraad in Brussel, leidt er ook toe dat de export van Ameri kaanse sojabonen naar de EG zwaarder wordt belast. Volgens Yeutter is de maatregel een „bewuste en zware" schending van de vrijhandelsbeginselen en „volledig onaanvaardbaar" voor de VS. Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel in Kettwig bij Essen aangeboden aan de staatssecretaris voor buitenlandse handel, me vrouw Yvonne van Rooy. Prognos somt een aantal ontwik- Economische groei in gevaar door harde gulden DEN HAAG (GPD) - De economi sche groei zal volgend jaar zeker niet de twee procent bedragen die in het regeerakkoord werd voor zien. Volgens minister De Korte (Economische Zaken) is het onver mijdelijk dat de harde gulden en de hoge wisselkoersen een negatief effect op de groei zullen hebben. Op de lange termijn is de minis ter echter wel optimistisch over de ontwikkeling van de economie, met name vanwege de afspraken die de landen van de OESO heb ben gemaakt over de economische groei in de verschillende lidstaten. De Nederlandse export is de laat ste tijd gedaald doordat de gulden in verhouding tot andere valuta fors in waarde is gestegen. Daar door zijn Nederlandse produkten voor het buitenland veel duurder geworden. De Korte verwacht dat het Nederlandse bedrijfsleven op de korte termijn zal proberen zijn positie op de buitenlandse markt te handhaven door de prijzen te verlagen. Op de lange termijn zullen vol gens de minister andere maatrege len nodig zijn om te voorkomen dat bedrijven hun investeringen in ons land stoppen. „We zullen de ef fecten van de wisselkoersen moe ten aanpakken via loonmatiging". kelingen op bij onze grootste han delspartner, die voor de Neder landse exporteurs van groot be lang zijn. Centrale punten zijn de vergrijzing in West-Duitsland, het feit dat de particuliere consumptie niet meer automatisch de motor van de economische groei is, de te rugloop van de bevolking, de ont wikkeling van de Westduitse han del en de verschuiving van het eco nomische zwaartepunt van het met oude industrieën 'behepte' Noord- rijn-Westfalen naar de zuidelijke deelstaten. Hoewel Prognos stelt dat Noord- rij n-Westfalen onze belangrijkste afzetmarkt blijft, vindt de echte groei in deelstaten als Baden-Wurt- temberg en Beieren plaats. De bij drage van deze beide deelstaten aan het nationaal inkomen van de Bondsrepubliek is nu al negen pro cent groter dan dat van het tradi tionele trekpaard Noordrijn-West- falen. Prognos-directeur Wolff bena drukte dat inspelen op deze ont wikkelingen noodzakelijk is voor onze export. Hij gaat ervan uit dat het acht tot 15 jaar duurt voordat pogingen om deze, voor ons land tamelijk onbekende, markten bin nen te dringen, resultaat opleve- Wolff stelde verder dat door de vergrijzing de behoeften heel an ders komen te liggen. De oudere generatie heeft meer geld beschik baar en is sneller geneigd om selec tief te kopen. Meer luxe en variatie van het Nederlandse genotsmidde lenpakket is nodig, zei hij. Opvallend is dat de traditionele EG-landen terrein hebben verloren aan de nieuwkomers binnen de Gemeenschap. Lardinois tekende daarbij aan dat onze industrie zich wel degelijk inspant om toegang te krijgen tot de nieuwe groeigebie- den. „Maar", aldus de voormalige minister van landbouw en visserij, „onze export wordt voor een groot deel gedragen door middelgrote bedrijven en voor die tak is de stap naar Zuid-Duitsland nog te groot". Mevrouw Van Rooy was on danks een wat tegenvallende ont wikkeling in de Nederlands-Duitse handel niet pessimistisch. Wel be nadrukte ook zij de structurele ver andering in de Bondsrepubliek, waar het economische zwaarte punt steeds meer in het zuiden komt te liggen. Zij voegde daaraan toe dat juist daar bedrijven zich vestigen die gericht zijn op de ex port, hetgeen de positie van onze eigen bedrijven er niet makkelijker op maakt. Deze verschuiving betekent ook dat ons land en het noorden van de Bondsrepubliek meer aan de bui tenkant van de EG komen te lig gen, waardoor de traditionele be langrijke rol van de havens minder wordt. Zij sluit een verzwakking van de positie van Rotterdam door deze ontwikkeling niet uit. PAGINA 7 SHANGHAI (ANP) - Premier Lubbers en VNO-voorzitter Van Lede zijn gematigd optimistisch over de kansen van het Nederland se bedrijfsleven om meer zaken te doen met China. Zij hebben de af gelopen week bij hun bezoek aan de Volksrepubliek de indruk ge kregen dat de economische hervor mingen in dat land goed worden doorgevoerd. Aan de vooravond van zijn ver trek naar Nederland zei Lubbers dat de mogelijkheden voor het Ne derlands bedrijfsleven, dat met een zware delegatie met de premier meereisde, door het bezoek van de eerste in de tweede versnelling zijn gekomen. „Maar we zitten zeker nog niet op de snelweg". Het enthousiasme en zelfver trouwen waarmee de Chinese eco nomie wordt hervormd hebben op Lubbers grote indruk gemaakt. De politieke en economische autori teiten met wie hij heeft gesproken, hebben vooral het accent gelegd op de wenselijkheid van gezamen lijke projecten en bedrijven, waar in techniek en kennis op de Volks republiek kunnen worden overge dragen. Dat geeft volgens de pre mier aan hoe serieus de Chinezen met het moderniseringsproces be zig zijn. Lubbers ziet voor Nederlandse bedrijven vooral kansen op het ge bied van de agro-industrie, trans port en waterbouwkundige werken en technisch geavanceerde projecten als de vliegtuigindustrie en elektronica. Voorzitter Van Lede van de Ver eniging van Nederlandse Onderne mers gaf aan dat de Chinezen geen kans onbenut hebben gelaten te beklemtonen dat de economische hervormingen ondanks interne strubbelingen gewoon doorgaan. Volgens Van Lede bestaat voor die koers ook brede steun. „Een gedisciplineerd, spaarzaam en ijverig volk" zo typeerde de VNO-voorzitter zijn gastheren en -vrouwen. Hij zei onder de indruk te zijn van de groei van de Chinese economie die de afgelopen jaren tien tot vijftien procent bedroeg en prees het besef van de Chinese lei ders dat het land hierdoor niet mag worden opgezadeld met een grote schuldenlast. Op de langere termijn verwacht de VNO-voorzitter veel van de in dustrialisatie van het Chinese plat teland. Driekwart van de bevol king is in de agrarische sector werkzaam. Als dat net als in Euro pa zou worden teruggebracht tot vijf procent stijgt de investerings behoefte en koopkracht van 600 miljoen Chinezen. „Tel uit je winst", aldus Van Lede. Voor de korte termijn moeten Nederlandse ondernemers volgens hem de markt echter nuchter aftas ten en zich realiseren dat de Chine zen in sommige projecten vee) meer geintereseerd zullen zijn in de inzet van goedkope arbeids kracht dan in de aanschaf van dure produktiemiddelen. Die zijn we gens het tekort aan deviezen voor hen vaak niet te betalen. Maar de VNO-voorzitter noemde het ook van belang Chinezen naar Neder land te halen om hen meer inzicht te geven in het technisch kunnen van ons land. Het Nederlandse bezoek heeft vier concrete overeenkomsten op geleverd voor nauwere samenwer king van Nederlandse bedrijven met Chinese partners. De twee voornaamste zijn een krediet van 300 miljoen gulden dat de Amro- bank volgend jaar wil geven als de Chinezen goederen uit Nederland willen importeren en een voorlopig contract over de opzet van een beeldbuizenfabriek in de stad Nan jing, waarin Philips voor 30 pro cent (200 miljoen aan investerin gen) deelneemt. Premier Lubbers sluit zijn be zoek aan China vandaag af met de officiële opening van een handels kantoor van de stad Rotterdam in Shanghai, waarin 25 bedrijven uit Rotterdam samenwerken. AMSTERDAM - Het blijft sud deren. Ook deze week kwam het internationale effectenbeurswe- op gang. Afwach- s vrijwel overal het parool. Daarom viel er ook nergens een bepaalde lijn te ont dekken. Enkele dagen met koersstijgingen werden opge volgd door een reactie, die op zijn beurt weer werd omgezet in enig herstel. De houding om de verdere dingen af te wachten en aan te zien, werd vooral ingege ven door de deze week in Parijs gehouden grote vergadering van de leden van Oeso, waar de mi nisters van financiën en econo mische zaken van vele landen bijeen waren. Toch was het een belangrijke week voor onze beurs. De met spanning tegemoet geziene grote aandelenemissie van Philips kreeg woensdag zijn beslag op een emissiekoers van 24 dollar, waardoor de koers in Amster dam tot circa 48 gulden inzakte. Dat was voor aandeelhouders na tuurlijk wel een tegenvaller. Maar voor de inkopende banken een voordeeltje. Daarnaast kwam de Koninklijke Shell don derdag met kwartaalcijfers.over de brug, die voor ons hoofdfonds Koninklijke Olie nu eenmaal van wezenlijke betekenis zijn. Ook ditmaal was de koersreactie niet gering. Want in ponden uitge drukt, de hoofdvaluta van het concern, is de winst in de eerste drie maanden slechts drie pro cent teruggelopen. In guldens uitgedrukt: 18 procent. Vergele ken met de Amerikaanse colle ga's, die in hetzelfde kwartaal veertig tot zestig procent in winst terugmoesten, een bagatel, zodat het Damrak er ook fors op reageerde. De koers van de olies liepen deze week bijna tien gul den door op. Onzekerheid Ook de Newyorkse effecten beurs had ditmaal duidelijk moeite met het bepalen van zijn positie. Van de in april verloren gegane 150 punten zijn er nu 80 ingehaald. Maar de onzekerheid over de in maart verlopen bui tenlandse handel van de Ver enigde Staten deed de koersont wikkeling deze week aanvanke lijk aarzelen. Maandag gingen er 15 punten verloren, die er dins dag weer bovenop kwamen en woensdag was de markt licht verdeeld. Onder de beursmensen van de vloer zijn de meningen over de nabije toekomst zeer ver deeld. Optimisten wijzen op de vorig jaar herfst omgebogen winst trend. Toen bleek dat na zeven neergaande kwartalen de totale winst van het Amerikaanse be drijfsleven weer kon stijgen. Die trend heeft zich in het eerste kwartaal voortgezet. Want uit de gebruikelijke becijfering van het Newyorkse beursblad 'The Wall Street Journal' kwam voor ruim 500 van de grootste op Wall Street genoteerde ondernemin gen een gezamenlijke winststij ging van elf procent te voor schijn. Hierdoor wordt in som mige analistenkringen een Dow- Jonesstand van 2500 nog in deze voorzomer niet voor onmogelijk gehouden. Maar anderen, meer voorzichtige beurskringen, wij zen op de stijgende rente en de oplopende inflatie. Bedoeling Tegenover de rentestijging in de Verenigde Staten stelt zich nu een duidelijke renteverlaging in de rest van de industriële wereld op, wat eigenlijk ook de bedoe ling is. Japan ging dit jaar al ver schillende malen met het officië le disconto (de rente die de cen trale bank berekend aan de pari- culiere banken) overstag en ook in Engeland is er een duidelijke daling van de rente opgetreden. De Duitse Bondsrepubliek is met dit wapen veel voorzichtiger uit door de historie ingewortelde panische angst voor inflatie. Maar ook daar is een renteverla ging ingezet. Ook in ons land valt op korte termijn een nieuwe dis contoverlaging te verwachten. Dit zou voor het Damrak een for se opkikker betekenen, want on ze beurs worstelt al maanden met vooral uit het buitenland af komstige onverschilligheid. Al leen enkele topfondsen uit de in ternationale hoek hebben de eer hoog kunnen houden en konden de internationale beurshausse op afstand volgen. Wel bestaat de indruk dat het achterblijven van de Amsterdamse effectenbeurs in het buitenland steeds meer opvalt, maar voor Amerikanen is de gulden'nog altijd te duur en Japan heeft voor onze effecten geen belangstelling. Met als ge volg een blijvende aarzeling voor vooral de lokale markt en een sterk verdeelde koersontwikke ling. Zo kwam Aegon vijf pro cent in beurswaarde hoger te staan en liepen Bredero, Wijers, Leidsche Wol en Bührman-Tet- terode tien procent in koers op. Daartegenover moest Ceteco 15 procent van zijn beurswaarde in leveren en Borsumij vijf procent. Ook Bols, VNU en Gamma wa ren lager. De Europese optiebeurs had een drukke week. Het aantal af gesloten contracten steeg van 162.300 tot 245.000. Opvallend was de enorme belangstelling voor calls Koninklijke Olie, die de handel elke dag domineerde. Later in de week nam ook de be- langsteling voor opties op staats fondsen aanzienlijk toe. NEW YORK (RTR/UPI) - Chase Manhattan Bank heeft vrijdag de „prime rate", het rentetarief dat zij berekent aan haar meest kredietwaardige cliënten, met onmiddellijke ingang verhoogd van acht tot 8,25 procent. Een woordvoerder van de op twee na grootste bank van de Verenigde Staten weigerde vrijdag commentaar te geven over het tijdstip en de redenen van de renteverhoging. Later volgden de andere grote banken het voorbeeld van Chase Manhattan. Twee weken geleden hebben de Amerikaanse banken de prime rate, die ook wel de basisrente wordt genoemd en een richtlijn is voor de vaststelling van andere rentetarieven, reeds verhoogd van 7,75 tot acht procent. De banken, met Citibank voorop, reageerden toen op een lichte verstrakking van het monetaire beleid door het stelsel van centrale ban ken in de VS, die een toeneming van de inflatie moest verhinderen. Het besluit van Chase Manhattan volgt op de bekendmaking door het Amerikaanse ministerie van arbeid dat de groothandelsprijzen in de VS in april met 0,7 procent zijn gestegen. Dit is de grootste stijging sinds oktober 1985 en groter dan door deskundigen werd verwacht. Het nieuws versterkt de vrees voor hernieuwde aanwakkering van de inflatie. Volgens deskundigen staat hierdoor de „Fed", het bestuur van het stel sel van centrale banken in de VS, onder toenemende druk om het discon to, de rente die de centrale banken berekenen aan de commerciële ban ken, te verhogen. Op dit moment bedraagt het disconto 5,5 procent. NIJMEGEN (GPD) - Europa's grootste chipfabriek, die momen teel bij Philips Nijmegen in aan bouw is, wordt vandaag herme tisch afgesloten. Alleen gekwalifi ceerd personeel krijgt nog toegang tot het imposante gebouw. Reden voor deze maatregel is dat de nieu we fabriek volledig stofvrij moet worden gehouden. Volgens een Philips-woordvoer- der heeft stof bij het produktiepro- ces van chips een even verwoes tend effect als een bom die op een stad wordt gegooid. Als in april de produktie van chips begint zal de fabriek de schoonste plek van heel Nederland zijn. De razendsnelle ontwikkeling in de computertechnologie dwingt fa brikanten van chips ofwel 'integra ted circuits' (IC's) hun produkten steeds kleiner te maken. Philips is van plan in de nieuwe fabriek IC's de produktie van de superchip hebben Grtoe geleid dat van de to tale inhoud van het gebouw - 175.300 kubieke meter, vergelijk baar met 400 ruime eengezinswo ningen - slechts 14 procent be stemd is voor produktie. Het over grote gedeelte van de ruimte is vol gestouwd met luchtbehandelings- apparatuur: ventilatoren, filters en vochtigheidsregelaars. De ongeveer 250 werknemers die straks in vijf-ploegendienst in de fabriek aan het werk gaan, zullen voor zij in speciale kledij hun werkplaats mogen betreden maar liefst drie kleed-sluizen moeten passeren. De bouw Van FAB 87, zo als de codenaam van de fabriek is, heeft 500 miljoen gekost. Nijmegen is het High-Tech-cen- trum van Nederland geworden, volgens de Philips-woordvoerder. De bouw van de FAB 78 en de ves-

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7