'Niet bij de pakken neerzitter Pastorieën duidelijk 'herkenningspunt' TM, een fiktie van verlichting PAGINA 2 GEESTELIJK LEVEN ZATERDAG 16 MEI 1987 'Contourennota' van bisdom Rotterdam Pastorie en kerk in Oud-Ade, een twee-eenheid. «foto wim Dijkman) Dr. Weijland in gereformeerd Jaarboek: Weijland. enorm veel werk in vrije tijd Voor het goed functioneren van de parochies en voor de dienstverlening aan mensen is het van belang dat de pasto res en hun medewerkers be reikbaar zijn. Er moet een dui delijk adres zijn waar men voor informatie of contact te recht kan. In de zojuist verschenen 'Contou rennota' die het bisdom Rotterdam aan pastores, parochie- en kerbe- sturen en kerkelijke organisaties heeft verzonden, beschrijft het bis dombestuur zijn pastorale doel stellingen en prioriteiten. Het deed dat op verzoek van de pastorale raad. die bij de beoordeling van de jaarlijkse begroting ook graag een 'algemene beschouwing' wilde zien. en van het pastorale centrum in het bisdom. De pastorie is dikwijls een duide lijk herkenningspunt. Vandaar dal pastorieën bij voorkeur behouden moeten worden voor bewoning door de pastor en voor activiteiten van het parochiesecretariaat en de werkgroepen, zegt de nota. Dit vraagt om nadere regelingen. Want het mag niet zo zijn. dat voor elke informatie of activiteit de pastor wordt benaderd. Maar ook niet dat mensen almaar een antwoordappa raat te horen krijgen. Ten minste zal er de halve dag een gastvrouw of bemand parochiesecretariaat moeten zijn, is een van de aanbeve lingen. Als dat regelmatig wordt bekendgemaakt, zal men veel men Toen sinds het eind van de ja ren 70 de jacht op sekten uit Duitsland naar hier dreigde over de waaien, ontstond in de publie ke opinie een nogal vertekend beeld van op oosterse leest ge schoeide religieuze groeperingen. Dat kon moeilijk bijdragen aan een enigszins objectief oordeel over een verschijnsel ais bijvoor beeld 'transcendente meditatie' (TM). De moeilijkheid was ook dat er vooral van buitenaf over werd geschreven. Het boek van de Rijnsburger Rolf Wennekes (36) 'Tussen we tenschap en mystiek - TM een fiktie van verlichting' past niet op de plank van oppervlakkige lectuur, omdat het is geschreven vanuit een bijna tienjarige beoe fening van TM. Acht jaar heeft Wennekes voor de organisatie gewerkt, eerst in Maharishi's di recte omgeving voor de interna tionale beweging in Zwitserland, later voor de nationale tak in Ne derland. In 1983 kapte de Rijnsburger ermee. Een jaar lang moest hij er over nadenken of hij zijn ervarin gen en gedachten wel publiek zou maken. Begin 1985 was hij zover, dat hij vond dat dit boek geschreven moést worden. Honderden mensen die TM beoefenden heeft hij meege maakt. Velen voelden zich min of meer teleurgesteld in de belof ten op grond waarvan ze met de sen een dienst bewijzen en teleur stellingen besparen. Fonds In de dertig jaar dat het bisdom Rotterdam nu bestaat zijn 81 ker ken gebouwd, meestal in nieuw- bouw-wijken. Ook nu nog zijn er een paar in aanbouw. Deze paro chies zijn niet in staat zelf de nieuwbouw te realiseren, vroeger trouwens meestal ook niet. Maar nu zijn de bouwpastores niet meer in de gelegenheid, het bisdom rond te gaan om voor hun nieuwe kerk te preken. En dat was vroeger wél het geval. Daarom heeft het bisdom met gelden van de gezamenlijke paro chies en uit de opbrengsten van het congrescentrum 'Leeuwen horst' in Noordwijkerhout een soli dariteitsfonds opgezet om noodza kelijke nieuwbouw voor parochies mogelijk te maken. En als paro chies door noodzakelijk groot on derhoud van hun bestaande kerk gebouw financieel in blijvende te korten zouden komen, kunnen zij voor subsidiëring een beroep doen op dit fonds. In de dertigjarige geschiedenis van het bisdom zagen 25 parochies zich gedwongen hun kerk te slui ten. Vaak werd die vervangen door een kleinere kerkgelegenheid. "Kerksluiting is bijna altijd een zeer pijnlijke zaak. die zoveel mo gelijk moet worden voorkomen", zeggen de samenstellers van de no ta. "Maar de lasten kunnen ertoe ze oosterse meditatievorm waren begonnen. Anderen kwamen in ernstige problemen, een tendens die lijkt toe te nemen sinds in 1977 een programma voor gevor derde beoefenaars op grote schaal werd geïntroduceerd. Geen verzinsels Ieder reageert anders op te leurstellingen. Zeven Amerika nen bijvoorbeeld eisen van de TM-beweging een enorme scha devergoeding. Wennekes' reactie - zo nuchter mogelijk, maar des alniettemin persoonlijk - ligt vervat in dit boek. Dat negatieve ervaringen met TM geen kwaad aardige verzinsels hoeven te zijn, wil hij hierin grotendeels duide lijk maken. Op een inleiding die TM in een groter historisch en maatschap pelijk verband plaatst volgt een presentatie zoals die in deze be weging gebruikelijk is. Daarop stoelt de hele verdere uiteenzet ting: de geestesgeschiedenis van TM met haar oosterse en wester se invloeden, 'de meditatietech nieken en het stress-concept, de door TM voorgestane levenshou ding en ethiek, de wordingsge schiedenis van Maharishi Ma- hesh Yogi en zijn betekenis als geestelijk leidsman. Ten slotte wordt, in het kader van een dia loog tussen oost en west, een aantal open vragen geformu leerd. dwingen. Bovendien kan een klei nere kerkgelegenheid, meer aange past aan de gemeenschap, voor de liturgie een verbetering, ja zelfs een weldaad zijn". Solidair De contourennota - bedoeld voor hen die bij de parochies be trokken zijn - doet een beroep op de onderlinge solidariteit. In het bisdom zijn parochies met 1000 tot 2000 parochianen, maar ook met 8000 a 10.000. Bovendien verschil len de parochies sterk in financiële draagkracht en in de aantallen en soorten medewerkers. Verder lo pen de leeftijden van de pastores soms ver uiteen. "Velen van hen zouden al van een verdiende rust genieten als zij een functie in be drijf of maatschappij hadden ver vuld". Om deze en nog andere redenen kan de nota de doelstellingen van het pastorale beleid slechts globaal beschrijven en kunnen prioriteiten alleen met een zekere betrekkelijk heid worden gesteld. Het stuk biedt dan ook een aantal 'pastorale beleidsintenties', die ter realisering worden aanbevolen. 'Contouren', die de bestuurlijke en pastorale medewerkers(sters) nader kunnen invullen. Het ontwerp is bespro ken met de priesterraad, de de kensvergadering en de staf van het pastorale centrum. Niet alle sug gesties konden in een harmonieus geheel worden opgenomen, maar het bisdombestuur vertrouwt erop Opzet van de schrijver was. TM, haar leer en meditatie zo vol ledig mogelijk in kaart te bren gen en kritisch te beoordelen. Religieuze bewegingen, zegt hij, konden jarenlang profiteren van de onwetendheid van de wester ling op het haast oeverloze ge bied van oosterse spiritualiteit. "Vooral in het geval van TM gebeurt het nog regelmatig, dat mensen ophouden met medite ren als ze ontdekken dat de neu trale presentatie van TM in te genspraak is met de werkelijke religieuze en spirituele strekking van de TM-leer. Achter de weten schappelijke presentatie gaat een hindoeïstisch leerstelsel schuil, waarin men stap voor stap wordt geïntroduceerd". Dat een beweging als TM in dat op zicht geen kleur bekent is, vol gens Wennekes, een van de din gen die het sterkst hebben bijge-, dragen tot het negatieve beeld in de publieke opinie. Het bijzondere van dit boek is, dat de schrijver - nu werkzaam als vertaler, letterkundige en pu blicist - een 'ingewijde' is. die met wetenschappelijke helder heid uiteenzet waarom TM hem niet blijvend kon boeien. Infor matie én distantie op basis van kennis en persoonlijke ondervin ding. (Uitgeverij Kok-Agora, Kampen, 199 bladzijden). dat de parochies hier toch een steun en stimulans voor hun werken zullen vinden. De aanvulling van het priester bestand blijft een grote zorg, er kent de nota. Ieder die in de pasto raal werkt zou jongeren meer moe ten attenderen op de behoefte aan mensen die zich fulltime als pasto raal werker(ster) of priester aan de kerkelijke dienst willen wijden. Dekenaten Over de dekenaten zegt de nota, dat die in de nabije toekomst een eigen dienst of functionaris (deel werk) voor opbouwwerk moeten hebben ten dienste van de afzon derlijke parochies of de parochies onderling. Als een dekenaat zo'n functionaris moet aantrekken, maar niet over voldoende finan cien beschikt, is het bisdom bereid een vaste tegemoetkoming daar voor te verstrekken. De nota noemt verdere versterking van de dekenaten in hun begeleiding van de parochies een goede zaak. (De 'Contourennota' is een uitgave van het bisdom Rotterdam, Koningin Emmaplein 3. 3016 AA Rotterdam, 010- 4362888). Tussen begin 1981 en eind 1985 is het aantal leden van de Gerefor meerde Kerken in Nederland - be lijdende leden en doopleden - met 26.025 afgenomen. De daling, die in 1983 het grootst was, wordt nu jaarlijks weer minder. Het finan ciële resultaat heeft onder dit le denverlies niet geleden. De inkom sten vertonen nog steeds een stij ging. zij het gering. Er zijn in to taal 822 plaatselijke kerken. Een en ander vermeldt het deze week verschenen Jaarboek 1987 In zijn jaaroverzicht noemt dr. H. B. Weijland, adviseur in algemene dienst, de 14de november 1986 een 'historische dag'. Toen verklaarde de gemeenschappelijke hervorm de en gereformeerde synode, dat beide kerken zich 'in staat van her eniging' bevinden. Daarmee werd bedoeld dat ze niet meer vrijblij vend tegenover elkaar staan en het proces naar eenheid doorgaat en zoveel mogelijk zal worden gesti muleerd. Aan die intentieverklaring ging een uitvoerige raadpleging van de plaatselijke kerken vooraf. Alleen al de gereformeerde reacties be sloegen een boekwerk van 245 pa gina's. Daaruit bleek, dat 83 pro cent van de kerken had gerea geerd, waarvan 88 procent vóór was en 12 procent tegen. Positief reageerden 612 kerkeraden, nega tief 80, terwijl 146 de vragen on beantwoord lieten. Dat laatste be tekent nog met. dat deze kerken te gen waren. Samenstelling van deze pagina: S. J. de Groot De weg naar hereniging zal nog lang zijn, voorziet de gereformeer de predikant in algemene dienst, tevens hoogleraar in Kampen. Naar zijn indruk zijn het vooral de vele kerkordelijke en organisatori sche hobbels die een spoedige een wording bemoeilijken. Daarnaast liggen er zowel bij gereformeerden als hervormden veel gevoelighe den. Weijland: "Naast confessioneel onbehagen bij de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk over recente ontwikkelingen in de Ge reformeerde Kerken speelt ook de 'beheerskwestie' een belangrijke rol. De weg naar kerkelijke hereni ging gaat zelden rechttoe-rechtaan, maar bijna altijd in golfbewegin gen van enthousiasme en tegenzin. Beide kwamen wij in 1986 tegen". Voorzichtig Wat de kerkelijke toestand in het algemeen aangaat, ziet dr. Weijland geen reden om bij de pakken neer te zitten. "Wij moeten voorzichtig zijn met al te snelle conclusies over de ker kelijke afbrokkeling. Nog steeds wordt door duizenden ambtsdra gers week aan week in getuigenis, pastoraat en dienst enorm veel werk verzet. En dat veelal in vrije tijd. Tegen de stroom van wegglij dende structuren (verenigingen, clubs en dergelijke) behoudt de kerkelijke gemeente haar belang rijke functie. Waar temidden van sterk veranderende leefpatronen met fantasie werd gewerkt, kon veel worden bereikt. Ook jongeren willen erbij betrokken blijven, zij het anders dan vroeger" Niet alleen in de massale deelne ming aan evangelische meetings en rally's ziet Weijland een positie ve aanwijzing, ook in het feit dat de daling van de kerkelijke ledental len niet in versnelde beweging doorgaat. Die is 'tot een zekere sta bilisatie' gekomen. "We staan weer op het cijfer van 1981, nog geen 5000". Ook de geldwerving loopt nog altijd goed. Ten aanzien van het predikan tenbestand merkt dr. Weijland op. dat oudere predikanten ten behoe ve van de jongeren "hun tijd moe ten weten". Het aantal vacatures neemt af, maar het aantal kandida ten groeit. "Arbeidstijdverkorting zoals de overheid en het bedrijfsle ven dat doen - bijvoorbeeld één extra vrije dag per maand - is in dit werk bijzonder moeilijk. Daarom is het goed dat de synode de vut- leeftijd voor predikanten op 62 jaar heeft gebracht". Ook werd de over gang op latere leeftijd naar een kleinere gemeente aantrekkelijker gemaakt. Een vraag die vanuit de plaatse lijke kerken telkens weer op tafel komt is, of iemand die de kinder doop afwijst ambtsdrager kan wor den. In nauwe samenhang daar mee wordt ook regelmatig ge vraagd naar de mogelijkheid om kinderen in de kerkdienst 'op te dragen' in plaats van te dopen. "Het probleem is", schrijft Weij land, "dat het hier om een zaak gaat die in de belijdenis zeer na drukkelijk is verwoord". Toch be sloot de synode on lijk a- men met de herv een diepgaande 'Zonnig'. De to«.-komst van de Bijbel Kiosk Vereniging (BKV) en de Vereniging tot verspreiding van de Heilige Schrift - die begin dit jaar een fusie aangingen - ziet er 'zonnig' uit. Zo reageerde directeur J. Ruijsink op een scriptie van drs. C. Ton, oud-penningmeester van de BKV. Ton kwam tot de conclu sie dat het voortbestaan van de ge fuseerde vereniging bij ongewij zigd beleid in gevaar komt. Het beleid is al gc,-'ij/igd. stelt Ruijsink daartegenover Lr beslaat al een goede saevin i ie .iet het Bijbelgi n en de christelijke on pi :i n buck! a - dels. Hij wijst oo! o; lectuur centrum van de BK m Drieber gen, de contacten met personen en organisaties in het hele land en het nieuwe onderkomen dat binnen kort in Amsterdam wordt betrok ken. Doel blijft, lectuur uit en over de bijbel in handen te brengen van zo veel mogelijk mensen tegen een zo laag mogelijke prijs. De toenemen de belangstelling voor deze uitga ven geeft, volgens Ruijsink, vol doende aanleiding om de toekomst met vertrouwen tegemoet te zien. Boek van Rijnsburger Bethelkerk (hervormd) in RIJNSBURG. «foto wim Dijkman) LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Eekhof, 11.45 studentenekklesia; Mare- kerk 10 dr. Meijers, 5 ds. v.d. Pol, Bos koop; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Koolstra; Oecumenische geloofsge meenschap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 ds. De Mey-Meulendijk, 11.15 pas toor v. Well; Bethlehemkerk (Driftstr.) 10 ds. Keyser, Utrecht, gez. dienst; Be- vrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Jan sen, 5 ds. Rietveld; Vredesk. (Burggra ven!.) 10 ds. Nauta; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs. Wijk 'Stevens- hof zie na geref. kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. v. Beinum. Diako- nessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. Vroegindeweij, Kat wijk aan Zee. Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) zie Bethl.kerk Driftstr.; Oude Vest 10 ds. G. W. Rijks- en, S.heim; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrydingsk. zie herv. gem.; bejaarden huis Groenhoven 10 ds. Verdoorn. Me renwijk zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk) 10 kand. mevr. H. J. Buijs, aansluitend buiten dag. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 lees- dienst, 3 ds. R. Houwen. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 9.30 en 5 ds. J. P. v.d. Boomgaard. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. A. B. v.d. Heiden, Doetinchem. Geref. Gem. in Ned. (Bethlehemkerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) geen dienst ivm boot tocht. Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. Agtereek. Evang. Gemeenschap (Mid- delstegr. 3) 9 evang. J. Faber, 10.30 evang. T. J. Korff. Evangeliecentrum- Pinksterbew. (Bethlehemskerk Lam mermarkt) 10 evang. Zijlstra, 7.30 go spelconcert Petra-gospelkoor, wo. 8 evang. Zijlstra, vr. 8 jeugddienst. Pink- stergem. (O. Vest 13) 10 evang. W. Oo- stra. Leger des Heils (hoek Vestestr./ Groenesteeg) 10 en 5 feestel. samen komsten tgv 100-j. bestaan L. des Heils. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedag-adventisten ('De Ontmoeting', Noordhofland V.schoten) elke zat. 9.45 bijbelstudie. 10.45 predikdienst. Christelijke Weten schap (Steensch. 6) 10.30. 'De Christen gemeenschap' (beweging tot religieuze vernieuwing) zat. 23 mei 9.45 mensen- wijdingsdienst in oud-kath. k. Zoeterw- singel. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) zo. 10. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 9.30 en 11; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10. 11:30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, Ï0.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. Wijn gaarden, 7 hr. Hoffenaar, zangdienst. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 ds. Schilt, Leimuiden. Ge ref. Kerk 10 ds. Modderaar, jeugddienst, 6.30 ds. Wilschut. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Den Hartog, Veenendaal. Rk Kerk zat. 7. zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv Gem. Adventskerk 9.30 ds. Jonkman, 6.30 ds. Moll; Kruiskerk 9.30 dr. R. J. Mooi, Den Haag; Opstandingskerk 9.30 ds. De Graaf, H.woude, ha, 6.30 ds. v.d. Heuvel, Harmeien; G. Herderkerk 10 ds. Tase- laar, 7 ds. Nieuwenhuis: De Bron 9.15 ds. Nieuwenhuis, 10.15 ds. Verheul, 6.30 ds. Verheul; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Mulder jeugddienst; Driehoorne 7 nam. ds. Ter Bals; OudshoornSe kerk 10 ds. N. C. Smit, Beverwijk; Sionskerk (Me teoorlaan) 9.30 en 6.30 ds. Ouwendijk, ha. Geref. Kerk Mar.kerk 9.30 ds. Wil schut, 6.30 ds. Boer; Salv.kerk 9.30 ds. Boer, 6.30 ds. Wattel, Hoofddorp. Geref. K. Vrijg. (aula school Bospark) 9.30 en 5 ds. Room. Ned. Geref. Kerk (school Wil- lemstr.) 9.30 ds. M. de Jong, 4.30 ds. Horsman. Dordrecht. Chr. Geref. Kerk (Grijpensteinstr.) 9.30 en 4.30 ds. v.d. Meij. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 evang. R. Harland, 6.30 ds. Koekkoek, mmv zanggroep 'Voice' uit Eindhoven. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10-en 6.30 hr. N. van Gemeren. Volle- evang.gem. ('De Ark', Pr Hendrikstr. 54) 10 hr. A. v.d. Hoorn. Pinkstergem. (school Batestein 16) 10. Christenge meente 'De Hoeksteen' (geb. 'Bethel', hoek Emmalaan) 10. Leger des H. (Zon neweg 3) 10 en 7. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7. zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11 BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 en 6 ds. Boer, ha. Geref./Herv Gem. (dorps huis 'De Tas') 10 dr. C. Klapwijk, Den Haag. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. v. Aalst, 21 mei 7.30 ds. C. Vogelaar (Canada). BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 9.30 ds. v.d. Hoef. 6.30 kand. T. C Zorge, Ouderkerk a.d. IJssel; Salv.kerk 9.30 ds. Hordijk, Heerjansdam, 6.30 ds. Schipaanboord, Wadd.veen; Bethl.kerk (Nieuwerbrug) 9.30 ds. Geertsema, Zwijndrecht, 6.30 ds. v.d. Hoef. Geref. Kerk 9.30 ds. Elderman, 6.30 ds. v.d. Berg.'Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 leesdienst. Evang.-Luth. Gem. 9 ds. v. Beek BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds Vlasblom, 6.30 dr. Haitsma; De Stek 9.30 ds. v. 't Hoff. Geref. Kerk 9.30 ds. G de Jong, 5 ds. Niemantsverdriet, Moor drecht. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem. 9.30 leesdienst, 3.30 ds. Rietdijk, 20 mei 7.30 ds. Chr. v.d. Poel. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 kand. v. Dis, Wassenaar, 5 ds. De Graaf, gez. kerk en school-dienst. Geref. Kerk 9.30 ds. Huisman, 5 ds v.d. Woude. zie ook herv gemeente. Rk Kerk: dorp zat. 7. zo. 10 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7, zo. 10. HILLEGOM; Herv. Gem. 10 ds. Kolde- wijn, De Kaag, jeugddienst. Zie ook ge ref. kerk. Geref. Kerk ('Hoeksteen') 10 en 7 ds. Hofland. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. v. Langevelde. Rk Kerk: Mart. zat 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7. zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Aal- ders, Woubrugge. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 9.30 ds. J. v. Veen, Wassenaar. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 9.30 ds. Aarents, 6 ds. Sloof; Ontm.kerk 10 ds. Sloof, 6.30 ds. Aarents. Herv. Gem. 'De Rank' (P Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Ge ref. Kerk 9.30 ds. v.d. Horst, 5 ds. Verse- put, O.geest. Vliegkamp Valkenburg 9.30 pater H. Buskermolen, euch.vie ring. thema: "Bevrijding voor de uitge stotenen uit de samenleving; anders kij ken naar derden". Rk Kerk zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N Kerk 10 ds. Visser, 6 ds. Schuurman; O. Kerk 10 ds. Sjollema, 6 ds. v. Sliedregt. Scherpenzeel (G Ichthusk. 10 ds. Drie bergen, 5 ds. Vroegindeweij; Pniëlk 9.30 ds?Hovius, 5.45 samenzang, 6 Sjol lema, jeugddienst; Maranathakerk (Rijnsoever) 10 ds. v. Roon, Zeist, 6 ds Hovius. Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. 'De Hoeksteen' (Burgersdijkstr.) 10 doven- dienst, hr. P. C. v.d. Bos. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frede- rikdreef 15) 10 hr. P. C. Wolfskeel, Noordwijk. Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 mr. Vreugdenhil. Koudekerk, 5 ds. v. Breevoort; Triumfatork. 9.30 ds. v Bree- voort, 5 ds. v.d. Horst. Geref. K. Vrijg. 9.30 leesdienst, 5.30 ds. Heida. Ned. Ge ref. K. (aula Bestevaer-mavo) 11 ds. Brink, Haarl.meer, 7 leesdienst. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 ds. Boogaard. Leiden, ha, 5 ds. Boogaard, 20 mei 7.30 ds. B. Reinders. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang- gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptis tengem. (Ambachtsweg 2) 10 br. A. Drie sprong, Dordrecht. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Herv. Gem zie geref. kerk. Geref. Kerk 9, 10.30 en 7 ds. Lapre, Samen op weg- diensten. LEIDERDORP: Herv Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 en 6.30 (cantatedienst) ds. v. Loenen; Hoofdstr. 10 ds. Knorth; Scheppingsk. 9 en 10.30 mevr. ds. E. Visser. Leythenrode 10 ds. De Leeuw. St. Elisabeth-ziekenhuis 9.30 hoogmis, 11 ds. Brommet, ha. Bapt.gem. (wijk- geb. Zijlkw.) 10 hr. J. v.d. Zeeuw. Rk Kerk zat. 7. zo. 10 en 11.30 LEIMUIDEN. Herv. Gem. 9.30 ds. Schilt. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Kooi, 7 hr. J. Schoenmaker. Rk Kerk zat. 7, zo. 7.30. 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. 't Hooft; Pauluskerk 10 ds. De Gelder, ge- zinsdienst, 7 zie geref. kerk. Geref. Kerk 10 ds. Bovenberg, Leiden, 7 zendings predikant P. ter Veen. jeugddienst, mmv koor. Geref. K. Vrijg. 9.30 lees dienst, 3 ds. Geelhoed. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 ds. Vos, 5 leesdienst, br. P. Pols. Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. v. Dijken. Geref. Gem. 10 en 4 ds. Den Boer. Evangehegemeente (Heereweg 52a) 9.45 hr J. v.d. Berg. Rk Kerk: Aga- thakerk zat. 7, zo. 10.30; Poelpolder zat. 7. zo. 10.30: Mariakerk zat. 7, zo. 9 en 10.30; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30 en 11. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Wegenf. 6 30 ds. W. de Jong. R.dam. Ge ref. Kerk 9.30 ds. Nooteboom, 5 leer- dienst mmv Mario Coolen uit Guatema la. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesdienst, 2.15 ds. v.d. Meij. Remonstr. Gem. 9.30 ds. Friederich, mmv rk. kerkkoor. Evang. gem. (Kruispunt. Kennedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. N1EUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Leeuw, Maarn, gezinsdienst, 6.30 ds. Rietveld, Overberg. Geref. Kerk 9.30 ds. Baane. 7 ds. Elderman, Bodegraven. Rk Kerk zat. 7. zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds Ten Voorde, 7 ds. Bergsma, Lekker- kerk. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Visser. Rk Kerk zat. 7. zo. 10. NOORDEN. Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geuze. Geref. Kerk (W. Verlaat) 9.30 hr. M. Schreuder, 7 ds. J. Bruijn, Gouda. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St Jeroensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee, ha, 5 ds. v.d. Sluijs, A.dam, 7 ds. Kuiper; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Ruitenburg; Sole Mio 9 ds. v.d. Lee; De Rank (Golfbaan) 10 ds. Vergunst. Zoetermeer. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Kui per, 7 ds. Ruitenburg; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. B. J Roosjen; Stichtingskerk 11 hr. Th. de Bock, Den Helder. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 ds. J. Spijker. Den Haag. Evangeliegemeente 'Shalom' (geb. 'Buitenzorg', Zeereep) 7 nam. Rk Kerk Zee zat. 7. zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 9.30 en 11. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 hr. J. v. Duijn, Noordwijk, jeugddienst, 7 ds. Krispijn. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7. zo. 10.30. OEGSTGEEST Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 prof. dr. v Gennep; Paulus kerk 10 mevr. I. M. J. Eggink-Hoog; Ge meentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. A. v.d. Poel, Den Haag, 7 drs. G. Schwencke, themadienst. Geref. Kerk 10 ds. Plomp, jeugddienst. St. Willibrordkerk 10.30 oe- cum. viering, ds. Kooman en pastoor D Koster. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilderschool) 9.30 leesdienst, 4.30 ds. Strating, A.foort. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 en 4 (gezinsdienst) ds. De Lange. Van Wijckerslooth 4 ds. Kooman. Endegeest 10 pater Boshou wers. Volle-evangeliegem. (Gem.cen- trum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING Herv. Gem. 9.30 dr,s. G. Zijl. Geref. K 9.30 ds. De Korte, 6.30 ds. v.d. Kooi, Lei muiden. Remonstr. Gem. 10 prof. dr. Adriaanse. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9.30 en 11Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Kamp, 7 ds. Smaling, Rijnsburg. Chr. Geref. K. 9.30 leesdienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Wagter, 5 ds. Smaling; Be thelkerk 9.30 ds. Smaling. Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Wierda, Zaandam, 3 ds. Snel, aangepaste dienst; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Snel, 5 ds. Ribberink, jeugd dienst; Mar.kerk 9.30 ds. Ribberink, 5 ds. Feenstra, R.dam. Geref Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Jac. v. Nieuwkoop. Chr. Geref. K. 9.30 leesdienst, 3.30 ds. H. de Boer, Eemdijk. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 br. P. Gerrets, Den Haag. Rk Kerk zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 10 ds. Ger mans, ha, 7 ds. Bras, ha. Geref. Kerk 9.30 ds. Baas, ha. Chr. Geref. K. 10 en 7 ds. Aamoudse. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) 10 mevr. J. Broström-Bruin. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11 TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. Hey- mans. Alphen, 6.30 ds. Stam. Geref Kerk 9.30 ds. De Reus, 6.30 mevr. ds. At- tema-Roosjen, ha. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG Herv. Gem. 10 ds Ba telaan, V.schoten, 6.30 dr. Vermeulen Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Velden, Leiden, 6.30 ds. v. Breevoort, Katwijk. Geref. K Vrijg. 9.30 en 4 ds. Heida. Vliegkamp Valkenburg: zie Katwijk aan den Rijn. VOORHOUT Li...Geiel. Kerkge meenschap 10 ds. C cle Jong. Rk Kerk zat 7. zo. 9.30 en 11 VOORSCHOTEN Herv. Gem Dorps kerk 10 ds. Blanken; De Ontmoeting (Noordhofland) 9.30 ds. v.d. Schoot. Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 dr. Vei - heule. Herv. evang. op geref. grondslag (kerkgeb. 'Rehoboth'. A. van Leeuwen- hoekkade) 9.30 en 4.30 ds. v. Kooten. Geref. Kerk 9.30 ds. De Zeeuw. 7 ds. v.d. Schoot. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 8.30 ds. Grutter, R.burg, 2.30 ds. J. Knjten- burg. Aulagemeenschap Noordhofland 10.30 gebedsdienst. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7. zo. 11. M. Godskerl: zat 7. zo 9.30. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands. J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN Herv Gem Brugk. 9.30 ds. Kunz, 5 ds Goossen. Hoeksteen 9.30 ds. Schipaanboord. 6.30 ds. Kunz, Bethelk. 9 30 ds. Goossen, 5 ds. Ver- maat, Maassluis; Imm.kerk 9.30 ds. v. Middcndorp-Sonneveld, Reeuwijk. 7 ds. Brok. Zeist. Geref. Kerk Kruisk. 10.30 en 5 ds. Bongers; Ontm.kerk 9.30 ds. De Moor. Geref. K. Vrijg. (Kruis kerk) 8.45 ds Blijdorp, Wageningen, 2.45 ds. Room. Alphen. Chr. Afgesch. Gem. 9 30 en 5 ds. v.d. Want. Oud-Geref Gem. (Mercuriusweg 29) 10 en 6.30 lees dienst. Remonstr. Gem. 10 dr. Mete ring, O.geest. WARMOND Herv Gem. 10 ds. Muis. Rk Kerk zat. 7. zo. 8.30 en 10. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk 10 ds. Steenstra. 4.30 kand v. Dis; Kie- vietk. ('Samen op weg') 10 ds. Janse de Jonge; Messiask. 10 ds. v. Waasbergen; Dorpscentrum 9.30 ds. Beens, Krimpen а.d. IJssel. Geref. Kerk Zijllaan 10 ds. v.d. Woude, 7 ds. Huisman. H.woude. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 ds. FQckema Andreae. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. v. 't Hof, 6.30 ds. A. J. de Jong. Leiden. Ge ref. Kerk 9.30 ds. v.d. Bos. Gouda, 6.30 ds. De Boer. Hoofddorp. Rk Kerk zat. 7. zo. 10 ZEVENHOVEN Herv. Gem. 9 30 hr. De Haan. 7 hr. Goedhart, Nieuwkoop. Ge ref. Kerk 030 dr. Fernhout, Alphen, 7 hr. M. Schreuder. ZOETERWOUDE Herv. Gein. 10 ds. Rietveld, gezinsdienst. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30. zo. 9.30, Chr. Dienaark. zat. 7. zo 10; Meerburgkerk H. Rijndijk zat 7, zo 9.30 en 11. ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 9.30 kand C. v. Nieuwenhuizen, Nunspeet, 6 30 ds. Eijsenga Geref. Kerk 9.30 en б.30 hr. P. Noordam, Soest, zendings zondag

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2