de vingers bij af te likkei Rijnwater om ABP-beerput blijft nog wagenwijd open Maar zelfe aan de bron past men op z'n tellen JL Hotel-café Rheinquèlle, een eenzame voorpost in het Zwitserse Gotthardt-massief, ligt op lechts luttele kilometers van het Toma-meer, de oorsprong van de Voorrijn. Restaurant De Blaasbalg in Hoek van Holland is de laatste bewoonde stek voordat het Rijnwater zich mengt met het zilte nat van de Noordzee. Tussen die twee etablissementen speelt zich het drama van de vervuilde rivier af. In dat eerste huis aan ier begint de tweede aflevering serie over de Rijnvervuiling. .:.:y ZATERDAG 16 MEI 1987 g "ft De twee gezinnen die Hotel Rhein- quelle beheren, vormen met z'n ach- ttt; ten precies de helft van de bevol- king van Tschamut, een Rhetoro- maanse nederzetting bestaande uit een paar huizen, slordig neerge- kwakt in de barre witheid, die de oorsprong van de Rhein Alteriur i B| zo'n acht maanden per jaar ver- >B bergt. door Joop Holthausen De oorsprong van de Rijn bij de nederzetting Tschamut. dingsmiddelen in de landbouw, zoals atrazine en endosulfan". Dat laatste middel veroorzaakte in 1969 na een lozing door het Hoechst- concern een massale vissterfte in de Rijn. Volz: "In Nederland wordt endo sulfan nog steeds toegepast. In 1984 trad er nog een grote vissterfte op in de Noordoostpolder. Het was daar op het land gemikt en de sloten in gespoeld. In de champignonkwekerijen in het Maas- stroomgebied wordt het voor de grond- ontsmetting gebruikt. De chemie moet toch middelen kunnen bedenken die hetzelfde effect hebben voor de land bouw zonder dat het milieu daar last van heeft?". Meer en meer maken milieudeskundi gen en de verantwoordelijken bij de wa terleidingbedrijven zich zorgen over de verwoestende werking van landbouw- bestrijdingsmiddelen. Luister maar naar Klaus Lindner van de Arbeitsgemein- schaft Rhein-W asserwerke in Keulen. "Dertigduizend ton van hetgeen in de landbouw aan bestrijdingsmiddelen wordt gebruikt, komt uiteindelijk in het water terecht. Het risico dat de land bouw oplevert, mag niet worden onder schat. Er zijn plaatsen waar het Rijnwa ter van betere kwaliteit is dan het grond water, en dat wil toch wel wat zeggen". Grenswaarden De waterleidingbedrijven, internatio naal verenigd in de Internationale Ar- beitsgemeinschaft der Wasserwerke ïm Rheinschutzgebiet (IARW) hebben op de minstersconferentie van de Rijn-oever- staten geëist dat de productie van gifti ge, natuurvreemde stoffen dient te wor den verboden. Professor Malle, woordvoerder van de chemische industrie in West-Duitsland, heeft daar zo zijn eigen ideeën over. "In levensmiddelen wordt ook een zekere mate van giftigheid geduld. Er worden grenswaarden vastgesteld. Bij water wordt gezegd: alle natuurvreemde stof fen moeten er voor honderd procent uit. Dat is een stelling waarvan de waterlei dingbedrijven op zekere dag afscheid zullen moeten nemen. Men zal daar ook met grenswaarden moeten werken". En dus meer risico's moeten nemen? Malle glimlacht: "Neen, niet meer risi co's. Wat nu in het drinkwater zit, was er vroeger ook al in aanwezig. Alleen: toen wist men het niet". De chemische industrie gaat kennelijk uit van het standpunt: wat niet weet, dat niet deert. gentig procent van die stoffen kenne we de aanwezigheid, maar we kunnen ze niet benoemen. Dat is onze grootste zorg. We hebben er te weinig greep op. We weten niet om welke stoffen het gaat. En je kunt pas dan wat over het gevaar van chemische stoffen zeggen als je weet waarover het gaat". Verstoppertje De vraag dringt zich op: worden we bedonderd door de industrie? Volz: "Het is een soort verstoppertje spelen met de chemische wereld. De bedrijven weten natuurlijk in grote trekken wat er in hun afvalwater zit. Wij moeten meten met gigantische verdunningen. Maar zij houden hun lozingsgegevens zoveel mo gelijk achter. Bedrijfsgeheim, zo heet het dan. Het zou heel wat eenvoudiger zijn als we precies wisten wie wat loos de. Dan kun je je maatregelen daarop af stemmen. Als wij wat in het water vin den weet je nog niet waar het vandaan komt. Er zijn zeshonderd grotere en klei nere bedrijven. Al heb je het grootste ge nie ter wereld in dienst, al heb je de be schikking over de beste computer, dan nog kun je niet precies bepalen waar ie dere stof vandaan komt". Een gedeelte van de afvalproducten van de chemische industrie bevat stof fen die de erfelijkheid kunnen beïnvloe den of die kankerverwekkend zijn. In de rivier zelf ontstaan chemische reacties doordat stoffen met elkaar in aanraking komen. Volz: "Wij vinden natuurvreem de stoffen die niet in het water thuis ho ren. We realiseren ons datje geen enkele stof voor de volle honderd procent kunt verwijderen". Dat betekent dus dat we voortdurend risico's moeten nemen, ook met het drinkwater? Volz: "Ja, maar we leven nu eenmaal met risico's. Wij proberen dat risico zo laag mogelijk te houden. Maar te stellen dat er geen risico is, nee, dat kunnen we niet". Ondanks alles is het verhaal dat Volz nu houdt aanzienlijk rooskleuriger dan hetgeen hij vijftien jaar terug had moe ten vertellen. "Er zijn successen be haald. De zuurstofhuishouding in de Rijn is hersteld. De lozing van zware me talen is afgenomen en een aantal lokale problemen is opgelost". "De Rijn is niet zo slecht als zijn faam doet vermoeden", zegt Gerold Damm. "Maar toch moeten we oppassen met de uitspraalf dat de Rijn veel beter is ge worden". Jurgen Volz verduidelijkt dat. "Er wordeh nog wel wat zware metalen ge loosd, maar daar lig ik niet echt wakker van. Slapeloze nachten krijg ik van de lozing van organisch moeilijk afbreek bare stoffen. Die zijn voor het hele ecolo gische systeem veel bezwaarlijker om- datje er minder greep op hebt. De huidi ge afvalwaterzuiveringen helpen niet echt tegen de lozing van giftige organi sche stoffen". Verbieden Wat moet er dan dan gebeuren? "Als je het goed wilt aanpakken moetje de che mische industrie gewoon verbieden om bepaalde producten nog te maken. En dan heb ik heb met name over bestrij- Gulastia en Jakob Peder, woonachtig aan de oorsprong van de Rijn: "Eén glas kan misschien geen kwaad". voerd, wordt in het meer afgebroken". Heel wat anders is het bij de Samen werkende Rijn- en Maaswaterleidingbe drijven (RIWA) in Amsterdam. Alle ver vuilende ellende die zich tussen het Bo- denmeer en Nieuwegein voordoet dient hier overwonnen te worden voordat - bijvoorbeeld - in Amsterdam de kraan met een gerust hart kan worden openge draaid. "Een van de grote problemen", zegt Jurgen Volz van de RIWA, "is dat we wel enorm ons best doen, maar dat we niet op alles vat kunnen krijgen. Er wordt gemeten bij het leven, we hebben duizenden gegevens per jaar. Maar er zijn tienduizenden stoffen in de Rijn ter wijl we maar op zo'n 500 of 1000 een naambordje kunnen plakken. Van ne- Gulastia Peder, een kromgewerkte boerin, is met haar 78 jaar de oudste in woner van Tschamut. Vroeger ja, toen deed ze de was nog in de rivier, die hier als een pril beekje oostwaarts kabbelt. "Maar", zo zegt echtgenoot Jakob Josef 1 Rieori, "dat kan niet meer. Sinds een I jaar of twintig is de streek ontdekt door I de toeristen. En die smijten alles in het I Toma-meer. De Rijn is de Rijn niet meer. Uit de rivier drinken? Nou ja, een glas kan misschien geen kwaad. Maar meer zou ik niet aandurven". Tja, als er hier nu al problemen zijn... Grillig Op naar Juf, dat op 2126 meter het hoogstgelegen dorp van Europa is. Hier ontspringt de Juferrhein, die zich in gra nieten rotspartijen zo'n dertig kilometer lang een grillige weg heeft uigeslepen al vorens uit te monden in de Achterrijn. Drie families, samen zeventien mannen en vrouwen sterk, bewaken de maagde lijke stroom die via de Achterrijn bij Rei- chenau samenvloeit met de Voorrijn en dan richting Bodenmeer trekt. Een verwende Zwitser mag hier dan zo zijn bedenkingen hebben tegen het drinken van een glas puur Rijnwater, in de ogen van de waterleidingbedrijven die honderden kilometers stroomaf waarts op dezelfde rivier zijn aangewe zen is de kwaliteit van het water hier om de vingers bij af te likken. Gerold Damm van de Arbeitsgemeinschaft Wasserwer ke Bodensee-Rhein boft. En met hem zo'n drieëneenhalf miljoen Duitsers, Zwitsers en Fransen die het water uit het kristalheldere Bodenmeer halen. "De vervuiling die hier wordt aange- Méér strafzaken, schadevergoedingsprocedures, meineed-affaires en lasterklachten: het lijkt alsof de ABP-affaire pas begint na het vonnis tegen hoofdverdachte E. Masson, volgende week donderdag. Zijn maandenlange proces trok natuurlijk de meeste aandacht, hij was een van de topmensen van het grootste ambtenarenpensioenfonds, verdacht van fraude op grote schaal. Maar met het vonnis tegen Masson is de beerput bij lange na niet leeggezogen. door Madeleen Wesseling Bij het optillen van de deksel in 1983 had niemand het flauwste vermoeden van de stinkende massa die zich daaron der bevond. Het ene onderzoek lokte het andere uit. Van steekpenningen stuitte men op mogelijk geknoei met onkosten- declaraties van ABP-medewerkers. Om oer de hele subsidiezaak nog maar te zwijgen. Dapper begon de overbelaste recht bank in Maastricht begin 1986 met de processen tegen de hoofdverdachten, het duo Van Zon-Masson. Nu, ruim een jaar later, blijkt pas het topje van de ijs berg eraf te zijn. Masson kreeg alweer een nieuwe dagvaarding in huis. Nu we gens het aannemen van steekpenningen in de vorm van huizen. Een uitspraak in de zaak Van Zon laat voorlopig nog op zich wachten. Het Openbaar Ministerie beslist bin nenkort over het al dan niet vervolgén van nog eens dertig verdachten: AB- P'ers wegens het innen van valse onkos- tendeclaraties, bouwbedrijven die steek penningen zouden hebben betaald aan ABP-functionarissen, rechtspersonen en anderen die mogelijk bij diezelfde rechtbank terecht zullen moeten staan. Daarnaast zette de affaire kwaad bloed bij tal van mensen. Er lopen verscheide ne civiele schadevergoedingsprocedu res, vooral tegen het ABP. Er zijn pro cessen wegens laster en smaad aange kondigd en sommigen overwegen een klacht wegens meineed. Hoger beroep Niet alleen de rechtbank in Maastricht krijgt met het ABP-vervolgverhaal te maken. In Den Bosch bereidt een aparte kamer bij het gerechtshof zich voor op het hoger beroep in de zaak Masson. De Hoge Raad is druk in de weer met het bezwaarschrift dat Masson indiende te gen zijn nieuwe dagvaarding. Op alle fronten duiken magistraten in de hoe langer hoe dikker wordende brij van fei ten, verdenkingen en meningen. De lijst strafzaken op het bureau van de Maastrichtse officier van justitie mr. H. Laumen telt nog 29 verdachten, ex clusief Masson en Van Zon. Onder hen is een aantal ABP'ers, mindere goden bin nen de organisatie die worden verdacht van knoeien met onkostendeclaraties. Daarnaast is er bijvoorbeeld het Rotter damse bouwbedrijf Kruithof dat steek penningen zou hebben betaald aan Mas son in ruil voor de financiering door het ABP van bouwprojecten. De gerechtelijke vooronderzoeken in deze zaken zijn inmiddels bijna allemaal afgesloten. De komende weken moet het Openbaar Ministerie beslissen wat er verder met de verdachten gebeurt. Er zijn drie mogelijkheden. De eerste is dat de zaak wordt geseponeerd. Ook kan de officier een schikkingsvoorstel doen, meestal in de vorm van een boete. Gaat de verdachte hiermee niet akkoord, dan volgt alsnog een rechtszaak. Dagvaar den is de laatste mogelijkheid. Laumen sluit een aantal dagvaardingen niet uit. Welke zaken er worden uitgevist wil hij echter nog niet zeggen. Naast de strafzaken zijn er de al lopen de en nog komende civiele schadever goedingsprocedures. Met name het ABP blijkt daarbij „de gebeten hond". Cura tor mr. Stoffels in het faillissement van Sport en Spel BV, de onderneming van tennishallenexploitant A.F. Poot die door toedoen van het ABP failliet zou zijn gegaan, wil twaalf miljoen gulden van het pensioenfonds hebben. Stoffels wacht met het instellen van zijn vorde ring op het vonnis van Masson. Aanleiding De affaire Poot was in 1983 de directe aanleiding tot de ABP-affaire. Poot zou aan J. van Zon, de zakenvriend van Mas son, geld hebben betaald in ruil voor het bekende goede woordje' dat Van Zon vervolgens via Masson bij het ABP zou doen voor de financiering van tennishal len die Poot wilde bouwen. Toen Poot zich .financieel uitgekleed' voelde en weigerde nog meer steekpenningen te betalen, staakte het ABP de financiering en ging Poot failliet. Poot, inmiddels weer uit de financiële problemen en eigenaar van een leerbe drijf, heeft zelf ook nog een appeltje van 15 miljoen gulden te schillen met het ABP. „De 12 miljoen die mijn curator vordert is de boedelschade die Sport en Spel leed door het stopzetten van de fi nanciering door het ABP. Privé ben ik voor 15 miljoen gulden het schip in ge gaan", aldus de voormalige tennishal lenexploitant uit Nuenen. Ook hij wacht op het vonnis in de zaak Masson met het definitief instellen van zijn klacht. W. Meijer, de zakenman die indertijd de claim van Poot op het ABP voor een gedeelte overnam, claimt tien miljoen gulden van burgemeester Gruijters van Lelystad, ex-minister van Volkshuisves ting. Gruijters bracht drie jaar geleden in opdracht van wijlen minister Riet kerk rapport uit over onrechtmatighe den met betrekking tot onroerend goedtransacties bij het ABP. Daarbij noemde Gruijters Meijer een chanteur, omdat deze van Masson geld had willen lospeuteren. Door die betiteling zou Meijer zijn goodwill als zakenman zijn kwijtgeraakt en aan de bedelstaf zijn ge raakt. In eerste instantie ving Meijer bot met zijn claim: de rechtbank in Zwolle vond dat Gruijters een juist oordeel had gege ven en wees de schadeclaim af. Op 19 mei dient bij het gerechtshof in Arnhem de zaak in hoger beroep. Van de gemeente Nieuwegein kan het ABP op korte termijn een claim van bij na een miljoen gulden tegemoet zien, al dus een woordvoerder van die gemeen te. Het ABP zou de verplichting tot de bouw van 120 parkeerplaatsen bij het centrum Cityplaza niet zijn nagekomen. ABP-woordvoerder Jadoul reageert laconiek op de dreigende vorderingen. „We wachten rustig af totdat de proce dures bij de rechtbank worden inge steld". Volgens hem is de organisatie van het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds inmiddels dusdanig verbeterd dat fraudes zoals die in de tijd van Masson vrijwel niet meer mogelijk zijn. Masson was indertijd directeur beleggingen en had in veel zaken vrij spel. In de nieuwe structuur wordt de supervisie over het beleggingenbeleid verspreid over drie directeuren, die ieder een deel beheren. „Solistisch optreden is bijna onmogelijk geworden", aldus Jadoul. Het ABP heeft ook zelf een schade claim ingediend. Het fonds vordert ruim vier ton van de Rotterdamse onroerend goedhandelaar Niels Hemmes omdat de ze, volgens het ABP ten onrechte, dit geld inde als provisie bij de verkoop van het Weena-gebouw in Rotterdam. Hem mes verdiende destijds in één dag vijf miljoen gulden aan de verkoop van het gebouw, dat voor 55 miljoen gulden door het ABP werd aangekocht. Daarby bracht hij het ABP 412.000 gulden „be- middelingskosten" in rekening hoewel hij als verkoper optrad en derhalve geen recht op provisie kon doen gelden. Hem mes werd, als eerste in de serie verdach ten in de ABP-zaak, al veroordeeld tot vier maanden voorwaardelijke gevange nisstraf en een boete van 50.000 gulden. Zijn hoger beroep tegen het vonnis dient binnenkort in Den Bosch. Ook het Openbaar Ministerie kreeg de laatste jaren een flinke portie kritiek voor de kiezen. De bouwgroep Nelissen- Van Egteren voelt zich door officier van justitie Laumen beledigd en geschaad. Laumen zou tegen verslaggevers tijdens het proces Masson hebben gezegd dat Nelissen-Van Egteren het ABP oneerlijk heeft behandeld door opdrachten niet Masson: 'bedrogen, verbijsterd en aangeslagen'. <rotoANP> uit te voeren of die twee keer te laten betalen. Of rectificatie of een schadever goeding wordt gevraagd wordt no& be keken. 'Bedrogen' De schijnwerpers in de ABP-affaire zijn voorlopig gericht op het vonnis te gen Masson. De officier eiste viereneen half jaar cel, een ton boete en terugbeta ling van ruim twee ton aan steekpennin gen. Masson voelt zich „bedrogen, ver bijsterd en aangeslagen". Na ruim acht maanden van zittingen is het woord aan de rechtbank. Masson heeft al negen maanden in voorlopige hechtenis door gebracht. Gezien het hoger beroep dat, afhankelijk van het vonnis, door het Openbaar Ministerie dan wel Masson wordt ingesteld, kan het nog maanden, zo niet jaren duren voordat er een defini tief rechterlijk oordeel ligt over de schuld of onschuld van de voormalige ABP-topman. (ANP)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 23