mm hoi ilia Zwemmers hebben ontspanning nodig' Historische zege Herrera Bert Sitters ziet ook taak als 'reisbureau Emill Hagens naar Akrides cM® ZATERDAG 16 MEI 1987 redactie: Rob Onderwater, Fred Segaar, Jaap Visser Oproerkraaier (3) Douwe de Haan ziet het weer zit ten. De voetbalscheidsrechter die op zaterdag 4 april een regel rechte nachtmerrie beleefde in Ridderkerk, heeft even met de gedachten gespeeld zijn fluitje op te bergen. Maar anderhalve maand nadat hij onder bescher ming het veld van RWH had moeten verlaten, blaast de Rijns- burgse gemeente-ambtenaar er in zijn vrije tijd weer vrolijk op los. Zeker nu hij heeft vernomen dat de tuchtcommissie van de KNVB hem in het gelijk heeft ge steld. Volgens 'Zeist' was niet De Haan, maar voorzitter Rikkert Beukers van Spakenburg schul dig aan de chaotische taferelen tijdens en na afloop van het tref fen tussen de zaterdageersteklas sers RWH en Spakenburg. Beukers heeft deze week een brief gekregen van de voetbal bond waarin staat dat hij twee maanden lang niet de voorzit tershamer mag hanteren en dat zijn club een boete van vijfhon derd gulden moet betalen. De reactie van De Haan op de schrif telijke uitspraak van de tucht- "Ik had al zolang niets meer van deze zaak gehoord dat ik dacht dat die in de doofpot was gestopt. Deze uitspraak doet mij goed. Het is fijn om te constate ren dat je door Zeist wordt ge steund". De reactie van Beukers: "Deze straf is ontstellend bela chelijk. Ik wil liever zo min moge lijk woorden aan deze affaire vuil maken, maar in elk geval gaan we in hoger beroep. In af wachting daarvan hebben we de bond gevraagd de straf voorlo pig op te schorten". De voorgeschiedenis: op 4 april kreeg de dit seizoen op het hoogste amateurniveau (groep' 1) debuterende Douwe de Haan het aan de stok met Rik kert Beukers nadat hij diens zoon Melrik en Dick Hartog uit het veld had gestuurd. Hoewel de voorzitter van Spakenburg beweerde dat hij tijdens de wed strijd het veld was opgerend om de goede vrede te bewaren, schreef De Haan in zijn rapport dat Beukers senior zich buiten gewoon onsportief had gedra gen. "De voorzitter van Spaken burg is tot twee keer toe in het veld geweest en heeft tegen mij geroepen dat dit mijn laatste wedstrijd in groep 1 was. Hij zou daar hoogstpersoonlijk voor zor gen", rapporteerde De Haan aan de bond. nadat hij door oud- scheidsrechter Aad van der Spoel en zijn beide grensrechters bij het verlaten van het veld in bescherming was genomen te gen Spakenburgse heethoofden, die het puntverlies van de titel- pretendent (het werd 3-3 in Rid derkerk) op de Rijnsburger wil den verhalen. Het rapport van De Haan was voor de tuchtcommissie aanlei ding om Beukers junior en De Hartog voor twee wedstrijden te schorsen en pa Beukers op het matje te roepen. De rol van De Haan in de hele affaire was na het opstellen van het rapport uitgespeeld. Toch had arbiter nog een tijdje last van de Ridderkerkse nachtmerrie. De Haan: "Vlak na RVVH-Spa- kenburg had ik eigenlijk ook de wedstrijd ASWH-Spakenburg moeten fluiten, maar daar heb ik van afgezien. Ik heb met een col lega geruild en van hem de wed strijd Barendrecht-Excelsior Maassluis overgenomen. Dat ging prima en het mooie was dat ik daarna kreeg te horen dat ik een heel hoog cijfer voor RVVH- Spakenburg had. gekregen, een 8,17. Dat deed me natuurlijk goed, evenals de steun van colle ga's die me na die affaire in Rid derkerk opbelden om te zeggen dat ik me niet uit het veld moest laten slaan en dat iedere scheids rechter wel eens zoiets mee maakt". De Haan vervolgt: "Ik heb na al die toestanden een tijdje lopen piekeren, maar dat is nu hele maal voorbij. Wat mij betreft ge ven ze me binnenkort weer een wedstrijd van Spakenburg, dat bal een wippertje geven. De scheidsrechter dacht dat ik de doelman daarbij raakte, maar daarvan was geen sprake. Daar durf ik mijn hand voor in het vuur te steken". Niettemin kon Koet 120 secon den de kant opzoeken. Althans, dat was de wil van Ammerlaan, maar de speler dacht daar anders over. Die probeerde Ammerlaan van zijn ongelijk te overtuigen. Koet: "Ik liep naar die keeper en vroeg hem: 'heb ik je geraakt?' Hij zei duidelijk 'nee'. Dus ik ging naar de scheids toe en zei: 'nou, je hoort het zeker wel. Ik heb niemand geraakt". Ammerlaan was echter niet te "Oplazeren", voegde hij Koet toe. Die daar op antwoordde: "Nou scheids, je hebt zeker ru zie met je vrouw gehad". Die opmerking kostte Koet drie minuten tijdstraf extra. Leuk vond-ie dat bepaald niet. In zijn woede pakte Koet een water fles en smeet het projectiel in de richting van Ammerlaan, die daarop tot een staking besloot. Nadat de gemoederen wat waren bekoeld werd het duel (4-3 voor Grovo) hervat. Zonder Koet evenwel. Hij mocht vanwege "dreigende taal" en zeg maar verkeerd gebruik van een water fles in de kleedkamer achterblij ven. Koet: "Ik weet niet wat de gevolgen zullen zijn. Of ik spijt heb? Ik kan het niet uitstaan dat die man een seizoen voor mij aan het verpes ten is. Ik wist dat het geen top- scheidsrechter was, maar hij moet mij niet met een grijns op z'n gezicht het veld uitsturen. Dan word ik kwaad". De kwestie zal ongetwijfeld worden voorgelegd aan de tucht commissie. Koet hoeft voorals nog niet bang te zijn dat hij wordt uitgesloten van de wed strijden om het landskampioen schap (Glasbergen speelde gis teravond het eerste duel), want het zal nog wel enige maanden duren voordat het 'rechtscollege' een beslissing neemt. "Het is natuurlijk makkelijk om te'zeggen dat de scheidsrech ter het slecht heeft gedaan oordeelt de verder weinig me dedeelzame arbiter Ammerlaan over het voorval. "Ik heb Glasbergen eerder ge floten. Ik heb ze diverse keren on der mijn hoede gehad. Alles was altijd koek en ei. Maar maandag begonnen ze met deuren te smij ten. Dat heb ik niet goed begre pen. Waarom ik die speler er uit heb gestuurd? Die mening houd ik liever voor me. Vraag de in houd van het wedstrijdformulier maar op". Met het oog op een eventuele straf, is de letterlijke weergave van Ammerlaan op het KNVB- epistel niet onbelangrijk. Koet geeft onomwonden toe de fles naar het hoofd van Ammerlaan te hebben gegooid. Blijkt dat schriftelijk weergegeven, dan wordt niet alleen Glasbergen, maar ook Rijnsburgse Boys hoogstwaarschijnlijk de dupe van het voorval. In 'zware' geval len immers houdt de tuchtcom missie een voetballer zowel voor het veld als voor de zaal aan de kant. 'Slachtoffer' Ammerlaan beweert dat-ie de fles niet naar z'n hoofd heeft gekregen. Rien van Elk, voetballer van Grovo: "Dat is inderdaad zo. Koet gooide de fles vlak naast de scheidsrechter op de vloer. Maar ik weet haast wel zeker dat Am merlaan op het formulier heeft geschreven dat hij de fles naar zijn hoofd kreeg geworpen. Ron Bekooy las de tekst op het wed strijdformulier na afloop hardop Overigens kan de Rotterdamse KNVB-administrateur Sluymer nog geen mededelingen doen over de bevindingen van Am merlaan om de simpele reden dat het wedstrijdformulier nog niet in zijn bezit is. Terwijl grensrechter Van der Linden doet alsof zijn neus bloed wordt de verschrikte Douwe de Haan door oud-scheidsrechter Aad van der Spoel en grensrechter Vermeij in bescherming genomen tegen Spa kenburgse heethoofden. De Haan zou in Ridderkerk veilig de kleedkamer bereiken. (foto wim Smeets» durf ik best aan. Ik heb beslist geen afkeer van Spakenburg ge kregen. Ze zijn nu zo goed als ze ker kampioen en dat gun ik ze van harte. Ik heb begrepen dat ze zich na die wedstrijd tegen RWH keurig hebben gedragen. Ze hebben kennelijk hun lesje ge leerd". Dat blijkt wel mee te vallen, getuige de reactie van Beukers, die gewoon van plan is vanmid dag in de Spakenburgse be stuurskamer als gastheer op te treden. Beukers: "We kunnen tegen Roda Boys kampioen worden dus er zal wel een vertegenwoordiger van de bond komen. Dat zegt me niets. Ik ben geschorst voor mijn activiteiten als voetbalbestuur der. Toevallig is Spakenburg om- nivereniging, dus ik ben vanmid dag gewoon in functie als voor zitter van de omnivereniging Spakenburg". Waterfles Echt naar zijn zin had Hennie Koet het maandag niet bij het zaalvoetbalduel tussen Glasber gen en Grovo om de districtsbe ker. De Leidenaar in Rijnsburgse dienst ergerde zich in Waddinx- veen groen en geel aan de arbi trage van arbiter Ammerlaan. En met hem heel Glasbergen. Toen de Haagse scheidsrechter Koet tien minuten voor tijd wegens een (vermeende) overtreding twee minuten naar de kant stuur de, kreeg de zaalvoetballer het even te kwaad. Koet: "Er gebeurde werkelijk niets. Vlak voor de keeper wilde ik de AMERSFOORT (GPD) - De vaderlandse zwemtop slaakte anderhalve maand geleden een zucht van verlichting toen bondscoach Ruud Beele de handdoek wierp, sprong een gat in de lucht toen deze week zijn opvolger, Bert Sitters, definitief werd vastgelegd, maar kan in de aanloop naar de Europese kampioenschappen en de Olympische Spelen in Seoul nog wel eens van een koude kermis thuiskomen. Bert Sitters (45) is namelijk niet van plan al te veel af te wijken van de lijn die Ruud Beele de afgelopen vier jaar bewan delde. En die werd door het merendeel van de nationale zwemselectie als kil, onmense lijk en dus als onaanvaardbaar ervaren. „Zover wil ik het nu ook weer niet laten komen", aldus de nieuwe trainingsadviseur/bondscoach van de KNZB, „maar de zwemmers moeten zich terdege beseffen dat ik geen behoefte heb aan uitge bluste toeristen in mijn selectie. Het presteren staat voorop, laat dat duidelijk zijn. Wie niet aan de ver wachtingen voldoet, wordt keihard aan de kant gezet". „Ik heb", vervolgt Sitters, „het vertrek van Ruud Beele aan zien komen. Het had wat langer of kor ter kunnen duren, maar het stond vast dat hij zijn taken neer zou leg gen. Kijk de sportarchieven er maar op na, daar waar spanningen ontstaan tussen sporters en een coach, trekt de coach altijd aan het kortste end. De weg van de minste weerstand". De verantwoordelijke man voor de 'zwemtechnische' zaken in het Sportfondsenbad in Amersfoort had zelf overigens al eerder zijn conclusies getrokken. „Ik heb me er over verbaasd dat Ruud na de WK in Madrid vorig jaar alsnog be sloot zijn contract met de KNZB te verlengen. Als ik na een toernooi zo overladen was met kritiek als met hem is gebeurd, had ik meteen weg geweest. Maar goed, dat zal al tijd wel een persoonlijke inschat ting van zaken blijven". Spoeling IJMUIDEN - De nieuwe IJmui- dense eredivisie-basketbalclub Akrides heeft gisteren met het aantrekken van de veelvoudige international Emill Hagens voor een opzienbarende transfer ge zorgd. De Haarlemmer verlaat landskampioen Nashua Den Bosch en ziet ook af van een overgang naar het Amsterdamse Sportlife Canadians. „Den Bosch", zo motiveert Ha gens zijn beslissing, „was ge woon niet meer haalbaar. Die ploeg speelt voor mij eenvoudig drie uur te ver weg. Voordat ik voor Akrides tekende, heb ik nog een gesprek gehad met Edwin van der Hart van Canadians, maar ben het eenvoudig niet eens geworden met het Amster damse management". De overgang naar Akrides be schouwt Hagens zeker niet als een stap terug. Contacten met Sander Kales, die leidden tot een gesprek met coach Paul van der Ree, deden de vonk bij de oud- Leiden speler overslaan. Sitters was nauwelijks verrast toen hij onmiddellijk na het op stappen van Beele door de KNZB werd benaderd om het roer, dat hij al van 1973 tot 1983 in handen had, weer over te nemen. De spoeling in zwemland blijkt dun. „Er kwamen naar mijn mening drie mensen in aanmerking om Ruud Beele te ver vangen: Ton van Klooster (bonds coach van de jeugd, red.), Kees Vervoorn (trainer van De Dolfijn) en mijn persoontje. Van Klooster liet meteen weten niet bij de jeugd weg te willen, en toen was het lo gisch dat ik het zou worden. Lo gisch, omdat Vervoorn het uitste kend doet bij De Dolfijn en het dus doodzonde zou zijn om hem bij die club weg te trekken. Ik was de eni ge die niets om handen had. Buiten mijn werkzaamheden voor het Sportfondsenbad dan". Die werkzaamheden waren er di rect oorzaak van dat de uiteindelij ke afronding van zijn overeen komst met de KNZB langer op zich liet wachten dan werd ver wacht. „Het bestuur vah het Sport fondsenbad wilde geen overspan nen werknemer in dienst hebben, dus is er lang doorgepraat over het behouden van mijn vakantieda gen. Minimaal drie weken per jaar. Daar is men het nu over eens ge worden. De overige dagen zullen volledig worden besteed aan KNZB-werkzaamheden. Nee, ik heb daar geen enkele moeite mee. Door gebrek aan financiële midde len blijft de functie van bonds coach bij de KNZB een part-time- gebeuren, en dat is bepaald niet ideaal, maar ik blijf het werk op zich leuk vinden. En als je iets leuk vindt om te doen, maakt het niet uit hoeveel uren er in gaan zitten". De voorganger/opvolger van Ruud Beele confronteerde het KNZB-bestuur met drie eisen, waaraan voldaan moest worden wilde men Sitters vast leggen tot en met de Olympiade van volgend jaar. Acht Centrale Trainingen per jaar, twee weken trainingskamp op hoogte of in een zonnig land per vier weken aaneenge sloten voorbereiding op de grote toernooien. Tot ieders verrassing ging de zwembond vrijwel onmid dellijk overstag. Vreemd, omdat Ruud Beele vorig jaar in de aan loop naar de WK slechts de finan ciële middelen kreeg om een trai ningskamp in Belgie op te slaan. Bovendien moest daar op de kos ten gesnoeid worden door de ene dag geen voor- en de andere dag geen nagerecht op te laten dienen. om weer met de bond in zee te gaan, en daar heeft men aan vol daan. Ik ga me dan niet afvragen waarom zoiets bij mijn voorganger niet kon". Opluchtig Het KNZB-bestuur sputterde ook al niet tegen toen Sitters ken baar maakte zich niet aan oude af spraken tussen Beele en de natio nale selectie te zullen houden. Tot opluchting van het merendeel van die geselecteerden, die zich zo doende niet meer gedwongen zag een keuze tussen de Universiade en de EK te maken. Volgens Ruud Beele waren beide evenementen om trainingstechnische redenen niet met elkaar te combineren. „Ik kijk daar wat anders tegenaan", geeft Sitters gestalte aan zijn 'men selijke' karakter dat hem door zijn selectie wordt toegedicht. „Wan neer de sporter zich in staat voelt op beide evenementen te pieken, dan moetje hem in zijn waarde la ten. Blijkt achteraf dat een en an der toch te zwaar is geweest, en bij voorbeeld de EK als laatste toer nooi flopt, dan zijn de consequen ties voor de zwemmer zelf. Zo sim pel liggen de zaken". Vanuit die filosofie geredeneerd vindt Sitters het dan ook „onvoor stelbaar" wat er allemaal tijdens de WK in Madrid is voorgevallen. De Nederlandse ploeg werd daar als kleine kinderen naar bed gestuurd, op uren dat de in hetzelfde hotel verblijvende Engelsen en Oost duitsers nog bezig waren het ont spanningsprogramma af te werken. Bert Sitters: „Daar heb ik me inderdaad over verbaasd. Ruud Beele riep in de kranten uit dat hij niet als een reisbureau gebruikt „Tja, vraag me niet waarom de KNZB in mijn geval wel akkoord is gegaan", glimlacht Bert Sitters. „Dit waren voor mij mininale eisen Zwemcoach Bert Sitters: ,.Ik heb geen behoeft wilde worden, maar ik zeg dat dat juist een van de taken van de bondscoach is. Vergeet niet dat zwemmers in de voorbereiding op grote toernooien wekenlang op el- kaars hp zitten en ontspanning no dig hebben. En als er een stad is waar je dat onbeperkt kunt doen, is dat Madrid wel (Sitters heeft als coach van de Spaanse zwembond ruim twee jaar in Madrid gewoond, red.)". Golfbaan „Vlak achter het hotel van-de Ne derlandse ploeg ligt een schitteren de golfbaan, daar zijn ze niet eens gaan kijken. Op twintig kilometer van Madrid tref je de mooiste na tuur die je je maar kunt voorstel len, en zestig kilometer verder ligt Toledo, een stad die bijna uit zijn voegen barst van de historische ge bouwen. Dat zijn geen mogelijkhe den, nee, dat zijn zelfs verplichte nummers tijdens zo'n trainings kamp. Maar naar wat ik heb begre pen is men in dat hotel blijven han gen, dag na dag, week na week. Niet vreemd dat er op een gegeven moment een verziekte sfeer hing waarin nauwelijks meer gepres teerd kon worden. Er was geen uit laatklep. Dat is naar mijn mening de grootste fout van 'Madrid' ge weest". Bert Sitters staat dus weer te trappelen om met zijn eigen aanpak de tijden van weleer te doen herleven. Hoewel hij nog geen tijd heeft gehad kennis te ma ken met de huidige internationals, zet hij wat dat betreft dit weekend reeds een eerste stap met de inter- land tegen West-Duitsland en Groot-Brittannie. „We zullen flink op ons flikker krijgen", voorspelt de bondscoach, die van 1958 tot en met 1965 deel uitmaakte van de na tionale zwemploeg en in die perio de aan twee Olympische Spelen deelnam. „Maar dat kan geen kwaad. Laat degenen die Ruud Beele zo'n klootzak vinden, dat nu maar eens bewijzen. En lukt ze dat niet meteen, dan staat iedereen weer met de beentjes op de grond. Precies daar waar ik ze wil hebben. Beginnen vanaf het nulpunt is nog altijd het beste, zeker voor spor ters". MADRID (ANP) - De Ronde van Spanje heeft voor het eerst in zijn 42-jarige historie een niet-Europe- se winnaar gekregen. Luis Herrera maakte gisteren in de 22e en laatste etappe van de monstertocht geen fout en zorgde voor de eerste Co lombiaanse zege in een van de drie grootste Europese wielerrondes. Dat was veel meer dan de klim- specialist voor het begin van de Vuelta gehoopt had. De 26-jarige renner, die in het voorseizoen niet in zijn ritme kwam en op advies van zijn ploegleider Rafael Nino koos voor de zware beproeving in Spanje, wilde de Vuelta besluiten met de overwinning in het berg- klassement. „Lucho" Herrera bleek niet alleen de beste klimmer, maar ook de sterkste rijder van het peloton, dat met 179 renners op 23 april startte in Benidorm en met 88 man bij het Bernabeu-stadion in Madrid arriveerde. Met zijn overwinning ontketen de Herrera een massaal feest in Co lombia. Honderdduizenden men sen gingen in de hoofdstad Bogota de straat op om de zege te vieren. Vrijwel alle kantoren, fabrieken en winkels bleven dicht. Kort na het einde van de laatste etappe, die in Colombia vanaf vijf uur 's och tends rechtstreeks werd uitgezon den, werden in het centrum van Bogota miljoenen papiersnippers uit de ramen gegooid. De aan- ADVERTENTIE A.S. MAANDAG Sporthal "Cleyn Duin" Voor het kampioenschap van Nederland GLASBERGEN-DE BEST KEEL KAMPERS Aanvang 20.00 uur. Aangeboden door Petit Restaurant SNACKBAR VAN EGMOND ADVERTENTÏF, Sportcomplex „Kikkerpolder" 1 ZONDAG XX 14.30 UUR HOOFDKLASSE U-V.S- - D.H.C. J uw tekstverwerking up to date ir i ikvvv;x.£^v::v iWI'i'H L breestraat 122-124 145 Leider komst in Madrid was het startsein voor een verlaat carnaval ter ere van de bekendste inwoner van Fu- sagasuga, een dorp vijftig kilome ter ten westen van de hoofdstad. De kleine tuinman van Fusaga- suga", zoals Herrera in eigen land liefkozend wordt genoemd, zag in de Spaanse wielerronde de serieu ze concurrenten één voor één af vallen. Sean Kelly gaf dinsdag hui lend op. Wereldkampioen Moreno Argentin zag de Vuelta als een goedbetaalde training en stapte al snel af. De Westduitser Raimund Dietzen, die in de algemene rang schikking als tweede op ruim een minuut eindigde, bleek in de laat ste week niet bij machte zich on danks de Colombiaanse combine te verbeteren. De als derde geëin digde Laurent Fignon, voormalig winnaar van de Ronde van Frank rijk, leverde in de eerste week zwakkre prestaties en verloor toen al teveel ten opzichte van de latere De laatste etappe, een rit van 173 kilometer van Alcala Henares naar Madrid, had weinig om het lijf. Het uitgedunde peloton, dodelijk ver moeid van de inspanningen van de afgelopen weken, onderhield op weg naar de finish bij het Berna beu-stadion geen al te hoog tempo. In de straten van Madrid werden de renners opgewacht door naar schatting drie miljoen mensen. Jai me Villamajo, een ploeggenoot van onder anderen Matthieu Hermans, vierde het slot van de Vuelta met een sprintzege. Herrera ging als twintigste over de eindstreep. De dolgelukkige renner maakte vervolgens aan ver slaggevers duidelijk dat de zege in de Vuelta de mooiste overwinning van zijn carrière is, maar dat zijn hoofddoel voor dit seizoen de eind zege in de Ronde van Frankrijk blijft. „Deze wedstrijd was zwaar, maar de Tour de France eist meer van de renners en heeft meer uit straling." Slechts twee van de tien Neder landers die aan de start versche nen, volbrachten de bijna vierdui zend kilometer: Luc Suykerbuyk. rijdend voor de Spaanse ploeg van Maximino Perez, en Marc van Or souw, de pupil van Gisbers.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15