U KOOPT ELKE DAG ONZE KRANT? X Watersporters 'De Kaag' ontlopen met obligaties belasting Dit werk is een afspiegeling van de maatschappij' Leiderdorp kampt met grote aantallen diefstal autoradio's Feest voor jong en 'oud' Leiderdorp Unieke actie voor renovatie ZATERDAG 16 MEI 1987 PAGINA Tl WARMOND - Driehonderd van de 1.400 leden van de koninklijke watersportvereniging 'De Kaag' hebben inmiddels een obligatie van 500 gulden gekocht. Penningmeester J.A. Nijenhuis weet niet of hij nu tevreden is of niet met die score. Hij bekent dat toen het I bestuur van De Kaag begon met de obligatielening, eind vorig jaar, hij de hoop koesterde dat de benodigde 1,4 miljoen gulden in zijn geheel met de obligatielening kon worden bijeengebracht. "Een kwestie van nuchter doordenken. We hebben 1.400 leden. Trek daar de 400 jeugdleden vanaf. Als die andere duizend leden nu ieder twee obligaties (van 500 gulden per stuk, WK) zouden kopen...". De watersportvereniging heeft geld nodig om de sociëteit, haven west, haven oost en de haven bij de sociëteit op te knappen. De wijze van financiëring heeft van begin af aan de nodige aandacht getrokken. Aanvankelijk dreigde het voor nemen van het bestuur om een le ning aan te gaan van 1,4 miljoen gulden, de uitwerking van een splijtzwam te krijgen. Een krappe meerderheid der leden verweet het bestuur de club op te zadelen met een nauwelijks te dragen rentelast. En dat nog wel voor een periode van zo'n kwart eeuw. Het bestuur op zijn beurt hield de leden voor dat doorVerdere besluiten in diver se ledenvergaderingen het bestuur in feite al was gemachtigd de le ning aan te gaan. Bovendien zou het aangaan van een lening, zo ver telde voorzitter W.F. de Vreeze in deze krant, goedkoper zijn dan het elk jaar apart opzij zetten van een bepaald bedrag voor het onder houd van de accommodatie. Dat bedrag zou pas na lange tijd vol doende zijn om er echt iets mee te doen. En een bekend gegeven is, dat hoe langer er wordt gewacht met onderhoud, hoe duurder dit wordt. Onder de watersporters ontstond een gespannen sfeer. De Vreeze gooide zelf nog wat olie op het vuur door in een brief aan alle le den uiteen te zetten dat hij en de andere bestuursleden het niet krij gen van toestemming voor het aan gaan van de lening zouden opvat ten als een motie van wantrouwen. In dat geval zouden voorzitter De Vreeze, penningmeester Nijen huis, secretaris L. Nooteboom en vice-voorzitter J.B. van der Klugt hun bestuursportefeuilles inleve- Zo ver kwam het niet. Er werd een soort van compromis bereikt. Het bestuur moest voor een zo laag mogelijk bedrag de geldmarkt op; dit teneinde de rentelasten te druk ken. Door de verkoop van obliga ties door De Kaag aan de leden diende het benodigde "vreemd ka- door Wim Koevoet pitaal" aan banden te worden ge legd. Eigenlijk werden de leden alsnog zelf voor het blok gezet. Hoe minder obligaties ze kopen, hoe meer geld er moet worden geleend. En waarom zouden ze kopen. De obligatielening is nota bene rente loos. Er valt dus niets te verdienen. Oude sok Penningmeester Nijenhuis ech ter: "Dat je aan zo'n obligatie niets hebt, is niet waar. Zou je die 500 gulden namelijk zelf gewoon hou den dan moet je over de rente er van belasting betalen. En juist dan houd je er niet veel van over. Als alle leden obligaties zouden kopen dan besparen ze de vereniging 1,4 miljoen gulden". Dit soort redeneringen zijn ook terug te vinden in het nieuwsblad van 'De Kaag' waarin Nijenhuis de leden in ferme taal aanspoort een obligatie te kopen ("Ieder lid een obligatie voor de renovatie") of een schenking te doen. Opvallend daarbij is dat Nijenhuis met zijn pleidooiën niet zozeer inspeelt op de liefde voor de club alswel op het idee dat er niets nuttelozer is dan geld aan de fiscus af te staan. Enkele citaten: "Behalve met een obligatielening is er nog een in teressante manier om de fiscus te betrekken bij de financiën van on ze vereniging, namelijk via schen kingen. Schenkingen zijn meer be doeld voor die leden die van de top van hun inkomen 61-72 procent be lasting betalen en daarbij het ge voel hebben dat dit in een bodem loze put verdwijnt. Welnu, hier is uitkomst voor u. U kunt dit geld ook voor uw vereniging bestem- Een rekenvoorbeeld volgt. "U schenkt vijf jaar lang 900 gulden, totaal 4.500 gulden. U betaalt 70 procent belasting over de top van uw inkomen. Fiscale bijdrage is 3.150, uw eigen bijdrage 1.350 gul den. Voordeel voor de vereniging: 4.500 gulden!". Voor de cijferinfor- matie putte Nijenhuis uit Elseviers belastingalmanak. Nijenhuis gooit nogal met bedra gen. Schenkingen van 900 gulden, obligaties van 500, me dunkt. Hij zegt daarover: "Er zijn er zat die zulke bedragen in een ouwe sok hebben, hoor. Zulk geld is dan be doeld om later eens op het boekje van de (klein)kinderen te storten. Alleen moet je dan de rente opge ven bij de belasting. Dan Kun je het beter aan de vereniging overma ken. Als de kinderen lid zijn ten minste, ha! Kijk, bij ons heeft ie dereen een boot en bootbezitters behoren niet tot de laagstbetaal den. U vindt duizend gulden "niet niks". Er zijn mensen die tien mille "helemaal niks" vinden. Nijenhuis schrijft in het clubblad - na het rekenvoorbeeld: "Er zijn niet zo veel Nederlanders met een dergelijk hoog inkomen maar vol gens de statistieken moeten er bij onze vereniging toch wel ruim 100 rondlopen". Nijenhuis schiet in de lach als hem wordt gevraagd of hij door al die aansporingen om de fiscus te mijden geen last heeft gekregen van gewetenswroeging. "Kom nou. Dit is wel het laatste waar ik wak ker van zou liggen. Ik pas gewoon de wet toe. Bovendien zijn er in de Tweede Kamer pas vragen gesteld over het verruimen van mogelijk heden voor sportverenigingen om aan geld te komen. Of je nu geld aan de belasting of aan de vereni ging ten goede laat komen, dat maakt in principe niet uit". Een woordvoerster van het mi nisterie van financiën kan inder daad niets illegaals ontdekken aan de obligatielening. "Het is wette lijk toegestaan, wij kunnen er niets tegen doen. Ook niet tegen die aan sporingen, nee. In het ochtendblad De Telegraaf worden hele specials gewijd aan trucs om het belastbaar inkomen zo laag mogelijk te laten GULDEN bovengenoemde geldlening n de K.W.V. "DE KAAG" De PenningnW^Hf r, De Secretaris, De Voor2 zijn, daartegen treden we ook niet op". Wat vraagtekens plaatst zij ach ter de schenkingen. Volgens haar zijn alleen die schenkingen van de belasting aftrekbaar die ten goede komen aan een stichting die een al gemeen nut dient. "En met alle res pect voor 'De Kaag', een algemeen nut dienen watersporters niet". Navraag bij het belastingkantoor in Leiden leert echter dat penning meester Nijenhuis met zijn plan tot schenkingen inderdaad binnen de wet opereert. Het regel van alge meen nut dienende clubs geldt niet als er sprake is van giften in de vorm van termijnen van lijfrenten, meldt woordvoerder Faber. De verplichting zo'n schenking te doen, dient voorts bij notariële ak te te worden aangegaan. En de schenking moet in die akte voor minimaal vijf jaar zijn vastgelegd. Aan al die voorwaarden voldoet 'De Kaag'. De woordvoerster van het ministerie van financiën weer: "Nee, ik heb hier geen moreel oor deel over, daarvoor zit ik hier niet. Je kunt hoogstens zeggen: het is al les bij elkaar handig van die ver eniging". Gemeentegarantie Uit nóg meer blijkt dat de water sporters hun financiële zaakjes pri ma voor elkaar beginnen te krij gen. Volgens penningmeester Nij enhuis zit het er niet meer in dat het totale bedrag via schenkingen en de obligatielening de clubkas zal binnenrollen. Er zal toch voor een deel moeten worden geleend. B en W van Warmond nu zouden de schriftelijke toezegging aan het Kaag-bestuur hebben gedaan om de gemeenteraad voor te stellen de gemeente Warmond voor zo'n le ning garant te laten staan (gemeen tegarantie). Gemeentesecretaris Zoetemelk bevestigt dat B en W hierover een positief standpunt hebben ingenomen. Hij voegt eraan toe: "Met deze kanttekening: als de garantie al leen maar wordt gebruikt om de bank zo ver te krijgen dat deze een lager rentepercentage in rekening brengt, dan gaat van onze kant het feest niet door. Wij vinden dat niet tot onze taak behoren. Mochten de plannen echter vastlopen op het niet krijgen van een gemeente garantie dan willen B en W, mits de raad akkoord gaat, die garantie verlenen, ja". Is het überhaupt de taak van de gemeente om een uit hoofdzakelijk hogere inkomensgroepen bestaan de club een gemeentegarantie te geven? Zoetemelk: "Louter naar de inkomens gekeken, is er toch sprake van een heterogeen gezel schap. Ik weet dat er naar buiten toe de indruk bestaat dat De Kaag er louter voor de beter gesitueer den is, maar de vereniging is wat dit betreft in de jaren zeventig een andere koers gaan varen. Nu kan iedereen lid worden al wordt er nog immer aan ballotage gedaan, Voorts zijn B en W met het bestuur van De Kaag van mening dat er sprake is van achterstand in onder houd van de verschillende installa ties en dat die achterstand moet worden ingehaald. Ook mogen we niet vergeten dat in het zichzelf re creatiegemeente noemende War mond, De Kaag een voortrekkers rol heeft vervuld als het om de wa tersport gaat", aldus de eerste ambtenaar. LEIDERDORP - Het aantal diefstallen van autoradio's neemt nog altijd toe in Leiderdorp. Dat deelde burgemeester Bruggeman de leden van de raadscommissie bestuurszaken deze week mee. Volgens de burgemeester, die, zoals bekend ook hoofd van de politie is, maken ook drugsverslaafden uit de hoofdstad van plaatsen als Leider dorp steeds vaker hun 'werkterrein'. Het dorp is wat dat betreft natuur lijk makkelijk bereikbaar, mede dankzij de snelweg. Wel zijn er de laatste tijd heel wat daders gepakt, zo deelde de burge meester mee. En, zo zei hij verheugd: de meldingsbereidheid onder Lei derdorpers is stijgende. Men neemt vaker dan voorheen de moeite de politie te bellen als er iets 'verdachts' wordt geconstateerd. De politie speelt op de hausse aan auto-inbraken in door 's avonds vaker door de wijken te patrouilleren. Men heeft daar ook extra personeel voor beschikbaar gesteld en houdt geregeld automobilisten staande. Overigens hoopt de Leiderdorpse politie per 1 juli weer op 'normale sterkte' te zitten. Dit nadat men lange tijd kampte met een personeelste kort. Het verloop in Leiderdorp is groot. Heel wat politiefunctionarissen verkiezen rustiger provincies boven de drukke Randstad. Onder de nieuw aangenomen politiemensen een rayoncommandant, die belast wordt met de dagelijkse leiding van het politiebureau in Lei derdorp. Zijn naam: A.A. van Eeden-Petersman. Hij is al begonnen met zijn werkzaamheden. Door leden van de raadscommissie bestuurszaken werd gisteravond voorgesteld om de politie een computer in bruikleen te geven. Een com puter die verlichting zou moeten brengen in het vele administratieve werk van de politie. Nu nog werken er drie man drie dagen per maand lang aan de samenstelling van het dienstrooster, om maar een voorbeeld te noemen. Duinrell Het Wassenaars recreatiepark Duinrell krijgt de komende dagen belangstelling van radio en tv. Aanstaande zondag worden er vanaf 12 uur tv-opnames gemaakt voor een AVRO-programma met Leonie Jansen. Bij regen wordt er opgenomen in de carrouselhal, bij droog weer of in de kikkeracht baan, of in de rodelbaan. Aan staande maandag is er een recht streekse radio-uitzending op Radio 3 van AVRO's Hollands Glorie met Krijn Torringa. En zaterdag 23 mei komt Sky Channel naar Wasse naar om in Duinrell diverse video clips op te nemen. Leythenrode De braderie die het Leiderdorps verpleeghuis Leythenrode afgelo pen zaterdag heeft gehouden, is een groot succes geworden. De op brengst bedraagt ruim 8000 gul den. Bovendien is de naamsbe kendheid van Leythenrode weer vergroot, zo concluderen de organi satoren. Zo hebben de medewerkers van de ziekenomroep er weer tien tallen donateurs bij. Er bestaan nu al plannen om volgend jaar een 'open huis' te houden opdat (nog) meer Leiderdorpers het verpleeg huis leren kennen. Kindertheater Buurtgroep Haaswijk brengt vanmiddag om drie uur in samen werking met SJJO een kinderthea ter in de Pedagogische Academie aan de Hazenboslaan. Het gaat om de voorstelling 'Ben je helemaal be- kofferd' van Sanders Co, bedoeld voor kinderen vanaf vijf jaar. Ook ouders zijn welkom. Leden hebben gratis toegang; niet-leden betalen drie gulden. Toneel Een aantal amateur-toneelspe lers voert vanavond een eenakter op in de Westender. naast de Z.oe- terwoudse sporthal 'de Klaverhal'. Onder regie van Wil van Leeuwen brengen vijf enthousiastelingen de belevenissen van een detective-ro manschrijver, die met behulp van zijn vrouw een nieuwe roman gaat schrijven. De zaal gaat vanavond om half negen open. Voorjaarsconcert Het Symfonieorkest Bloembollen streek geeft vanavond zijn tradi tionele voorjaarsconcert in de her vormde kerk van Warmond. Het or kest speelt voor de eerste keer in Warmond, maar laat nu al weten dat het niet bij die ene keer zal blij ven. Dirigent is Wim van Duijn. Het orkest brengt werken van Von Gluck, Haydn, Holst, Orff en And- Leiderdorps sociaal-cultureel centrum 'Sjelter' viert koperen jubileum LEIDERDORP - "We hebben laatst de bruine vitrages maar eens vervangen. Want toen de Sjelter 12V2 jaar gele den werd geopend waren de modekleuren bruin en oran je", zegt L. van Blijswijk lachend. Ze is coördinatrice van het sociaal cultureel centrum de Sjelter in Leiderdorp. Sjelter viert vanmiddag haar 'verjaardag' voor de kinderen en vanavond zijn, naast de genodigden, alle Leiderdorpers welkom in het centrum aan de Heemraadlaan 67. De Sjelter kwam \2xh jaar geleden voort uit de Stichting Jeugdwerk Leiderdorp. De stichting, geleid door vrijwilligers, organiseerde al lerlei activiteiten voor de jeugd. Haar locaties wisselden van kerk LEIDERDORP - Sjelter heeft voor vanmiddag en vanavond een lijvig feestprogramma op gesteld. Vanaf vanmiddag half twee zijn kinderen van vier tot twaalf jaar welkom in het cen trum aan de Heemraadlaan. Ze kunnen zich "net zo mooi ma ken als de clowns die ook op het feest zijn". Daarna kunnen de kinderen ballonnen oplaten: de bezitter van het exemplaar dat het verst komt, wacht een prijs. Vervolgens gaat het richting Tamarco-veld. Daar zijn zo'n twintig spelen uitgezet, varië rend van stokken vangen tot ringgooien. Mocht het slecht weer zijn, dan blijft men in het gebouw van Sjelter. Daar staat ook een rad van avontuur opge steld. Het kinderfeest is rond half vijf afgelopen. Een paar uurtjes later, rond acht uur, zijn de vol wassenen aan de beurt. Eén in- formatie-fotostand laat zien wat Sjelter de afgelopen jaren zoal heeft gedaan en wat er mo menteel aan activiteiten plaats vindt. Op gezette tijden zullen prominenten uit Leiderdorp het rad van avontuur een slinger geven. En er is gelegenheid om een dansje te wagen op muziek die verzorgd wordt door leerlin gen van de Streekmuziekschool 'Rijnakkoord'. tot parochiehuis: een eigen onder komen was er niet. Daar kwam in 1974 verandering in toen, inmid dels met vaste, professionele krachten, het huidige gebouw aan de Heemraadlaan werd betrokken. Hoewel de naam Sjelter oorspron kelijk alleen de naam van het ge bouw was, werd de stichting al snel met dezelfde naam aangeduid. In tegenstelling tot de meeste centra heeft Sjelter nauwelijks te lijden onder de recente bezuinigin gen in het sociaal-cultureel werk. Het centrum heeft bijvoorbeeld pas nog een conciërge in dienst ge nomen. "We hebben dit jaar weer meer subsidie toegewezen gekre gen", licht bestuurssecretaris J. Dubbeldam de Financiële situatie toe. "Ook krijgen we jaarlijks meer geld binnen van cursussen en an dere activiteiten. Gelukkig maar, want onze inkomsten stijgen ook jaarlijks". door Letty Stam Sjelter organiseert niet alleen al lerlei activiteiten voor de wat jeug diger Leiderdorpers. Naast bij voorbeeld de timmer-, kook-, naai en danscursussen voor de kinde ren kunnen de volwassenen in het centrum terecht voor jazzgymas- tiek, klaverjassen of square dan sen. Voor vrouwen zijn er activitei ten als een klussencursus, zelfver dediging, een eetgroep. Ook orga niseert het centrum regelmatig thema-avonden voor vrouwen. Met de volwassenencursussen als U HAD 'T KUNNEN LEZEN IN DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERUND e eerste 2 weken ontvang ik de krant gratis Pas daarna betaal ik 23,25' Per kwartaalt 68.95 Per halfjaar f137.90 DPeri beweging. Hebben de bezoekers belangstelling voor bepaalde acti viteiten, dan nemen wij die wensen op in ons programma". Sjelter is in 1983 begonnen met cursussen voor buitenlanders. "Al snel bleek dat de mannen praktijk gerichte opleidingen wilden", ver telt Van Blijswijk. "Beroepsoplei dingen vallen buiten het sociaal- culturele werk. Nu -geven we aan vrouwen bijvoorbeeld fiets- of zwemlessen. Dat gaat wat moeilijk want je krijgt niet alleen te maken die taalbarrière. Buitenlanders hebben vaak heel andere behoef ten en wensen, maar die worden niet duidelijk gemaakt. We kunnen daar dan ook niet goed op inspe len". Voor een van haar activiteiten heeft Sjelter twee jaar geleden een bekeuring gekregen. Dubbeldam en Van Blijswijk kunnen er nog steeds om lachen. "In de zomer vakanties organiseren we ook van alles en nog wat", begint Dubbel dam. "Dat jaar hadden we hutten- bouwen op het programma staan en na afloop zou al dat afvalhout verbrand worden. Van te voren hadden we de brandweer gewaar schuwd en we dachten dat die al aanwezig was toen we de boel in de fik staken. Het was zo'n prachtige brand dat de omwonenden veilig heidshalve de brandweer belden. Dat gaf heel wat stampij de politie en de burgemeester kwamen er ook aan te pas. Dat kwam ons op een bekeuring van 25 gulden te staan. De kinderen vonden dat bij na nog mooier dan de brand", ver telt hij nog nagrinnekend. Nuiver: 'Je moet gewoon heel soepel zijn...'. Leonie van Blijswijk en Hi broodfiguren bakken of bloem schikken moest Sjelter op een ge geven moment stoppen omdat K&O in Leiderdorp die ook aan bood. Breakdansen kunnen de Leider dorpers nu niet meer leren bij Sjel ter. "Daar werd toen om gevraagd, dus organiseerden wij breakdance- lessen", zegt Van Blijswijk. "Maar (foto Holvast) met een jaar was die mode weer over. In het sociaal-cultureel werk ,moet je gewoon heel soepel zijn, want het is een afspiegeling van de maatschappij en die is constant in ■ïih,\wW

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11