Grote tekorten nopen EG tot oodsprongen Rustig protest bij Shell /sc/rr/$0^ n Volvo voorziet meer winst 'Betalen gaat binnenkort geld kosten' Scheepvaart: reddingsplan van overheid onvoldoende Bezetting brouwerij Oranjeboom beëindigd Reclameraad: ster spot met Koos Postema misleidend Philips gaat in China beeldbuizen produceren 1967 1987 VRIJDAG 15 MEI 1987 PAGINA 7 DEN HAAG (GPD/ANP) - De Ne derlandse rederijen hebben even als de scheepswerven weinig ver trouwen in een plan van de minis ters De Korte (economische zaken) en Smit-Kroes (verkeer en water staat) om de scheepsbouw en de scheepsvaart voor ons land te be houden. Om internationaal de con currentie aan te kunnen, gaan de plannen niet ver genoeg. Dit zei den vertegenwoordigers van grote rederijen en de vereniging van scheepsbouwers, Cebosine, giste ren na afloop van een mondeling overleg tussen de ministers en de betrokken commissies in de Twee de Kamer. De beide ministers presenteer den een plan, mede op aandringen STRAATSBURG (ANP/GPD) - De Europese Commissie redere fn we^n me^fininciïle zal een deel van haar betalingsverplichtingen dit jaar niet armslag te geven. Hoewel t meer nakomen, als er niet op zeer korte termijn een oplos sing wordt gevonden voor de acute financiële crisis van de Gemeenschap. Sinds een dag of vijf staat de Commissie rood bij de bank. In juli zal het tekort zijn opgelopen tot 2,5 miljard ecu (de ecu is 2,34 gulden waard) en aan het eind van dit jaar dreigt een gat van vijf miljard. Deze dreigementen heeft Europees Commissaris Henning Christop- hersen gisteren geuit in het Euro pees Parlement in Straatsburg. Hij diende daar een aanvullende be groting in voor dit jaar en boven dien een ontwerp-begroting voor lopig niet meer geld beschikbaar komt voor de beide bedrijfs-secto- ren, wordt het toekennen van sub sidies anders vorm gegeven dan tot nu toe gebruikelijk was. Hoewel er nogal wat vraagtekens bleven tij dens het mondeling overleg met de Kamer over de precieze uitwerking van de voorstellen, reageerden de fracties van de beide regeringspar tijen, CDA en WD, in eerste in stantie zeer positief. De oppositie partijen zagen nog teveel haken en ogen om van harte met de nieuwe voorstellen in te kunnen stemmen. De plannen zijn er voor een be langrijk deel op gericht dat orders van Nederlandse rederijen eerder worden geplaatst en dan vooral ook bij Nederlandse scheepsbouw- werven terecht komen. Daarvoor is de regeling waarmee reders een premie krijgen voor investeringen verhoogd van ongeveer 20 naar 25 procent per order. Werven krijgen voortaan een subsidie die afhangt van de grootte van de order. Al met al wordt het nu mogelijk om voor bepaalde schepen bijna het maxi maal door de EG toegestane steun- percentage van 28 procent van de koopsom gesubsidieerd te krijgen. Minister Smit verwacht dat de rederijen nu eerder zullen beslui ten tot investeringen en orders vooral bij Nederlandse werven zul len plaatsen. Volgens de minister betekent de nieuwe regeling ook dat het kabinet laat zien dat het be houd van de zeescheepvaart voor Nederland is. Vertegenwoordigers van grote Nederlandse rederijen, evenals Ce- bosine-voorzitter Ter Hart, toon den zich aanmerkelijk minder en thousiast over de plannen. Volgens hen is de subsidiering onvoldoen de om de concurrentie met het Verre Oosten, waar de meeste schepen worden gebouwd, aan te kunnen. Op dit moment zijn de Neder landse reders nog de grootste op drachtgevers voor de Nederlandse werven. Door het' grote prijsver schil met het buitenland, voor een belangrijk deel veroorzaakt door subsidies in andere landen, drei gen ze echter meer en meer naar het buitenland uit te wijken. Diver se Tweede Kamerleden wezen op het onlogisiche van de bestaande investeringspremieregeling voor reders, die ook wordt gegeven als in het buitenland besteld wordt. Volgens de reders zijn de voorge stelde maatregelen onvoldoende. Hun grootste probleem bij het blij ven varen onder Nederlandse vlag zijn de hoge arbeidskosten. Hier over wordt maandag in de Tweede Kamer gedebatteerd, maar de gis teren ontvouwde plannen geven hier nog geen oplossing voor. Fiscus VS strijkt wir op DEN HAAG (ANP) - Wir-pre- mies (investeringssubsidies voor bedrijven) die in ons land worden uitgekeerd aan vesti gingen van Amerikaanse be drijven komen voor een deel bij de Amerikaanse fiscus terecht komen. Het ministerie van fi nanciën erkent dat het jaarlijks om 75 tot 100 miljoen gulden kan gaan. ligt. Dit blijkt uit ant woorden van staatssecretaris Koning (financiën) op vragen van het Tweede-Kamerlid Ver meend (PvdA). Op verzoeken van Nederland om hieraan een eind te maken hebben de Ame rikanen afwijzend gereageerd. Zij beschouwen de wir als een subsidie, waarover belasting moet worden betaald. De commissie wil dat de lidsta ten uiterlijk begin juli 2,1 miljard ecu extra op tafel leggen. Omdat nog maar 627 miljoen ecu beschik baar is, moet er 1,5 miljard ecu bui ten de begroting om worden gefi nancierd. Met dit geld hoopt de Commissie het gat te dekken dat is ontstaan door de overdracht van het tekort over 1986 naar dit jaar en het tegenvallen van de inkomsten uit douanerechten en landbouw- heffingen. De rest van het tekort, dat is ont staan door het uit de hand lopen van de landbouwuitgaven met 2,8 miljard ecu, moet worden gedicht door de lidstaten geen voorschot ten meer te geven voor hun land bouwuitgaven, maar deze pas achteraf te betalen. Door eind dit jaar op dat stelsel over te stappen zou er in Brussel enige lucht ontstaan. In feite wil de Commissie dit jaar maar tien maanden van het landbouwbeleid voor haar rekening nemen. Een meerderheid van de lidstaten voelt hier wel voor, zo bleek begin deze week tijdens een bijeenkomst van de EG-ministers van Financiën. Als de EG-landen niet voor begin juli akkoord gaan met de overige voorstellen zit er niets anders op dan het staken van de betalingen, aldus Christophersen. Christop- hersen heeft zijn begroting voor 1988 (totaal 92/miljard gulden) ge baseerd op een hieuwe grondslag, waarvan hij hoopt dat die voor het eind van dit jaar wordt goedge keurd. Het onmiddellijke voordeel daarvan is dat hij geen rekening hoeft te houden met beperkingen van de huidige btw-sleutel. Het nieuwe uitgavenplafond wordt ge legd bij 1,4 procent van het Bruto Nationaal Produkt van de EG-lan den. Die grens zal pas tegen 1992 worden bereikt. De begroting van 1988 vergt nog maar 1,12 procent van het BNP. Landbouw Het Europees Parlement staat achter een heffing op oliën en vet ten, een verlaging van de graan prijs en een herziening van het aan- gen van de Commissie wordt de uitspraak van het parlement gezien als een belangrijke steun in de rug van landbouwcommissaris Frans Andriessen. Maandag worden in Brussel de prijsonderhandelingen met de EG-ministers hervat. And riessen staat in de Raad onder zwa re druk om zijn 'margarine-belas ting' te laten vallen. Engeland, Duitsland en Nederland zijn tegen, terwijl Denemarken, Portugal en Spanje nog grote bedenkingen hebben tegen het voorstel. Staal Het Europees Parlement heeft gisteren aangedrongen op een om vangrijke herstructurering van de noodlijdende Europese staalindus trie. Volgens het parlement blijkt uit cijfers van de Europese Com missie dat er jaarlijks 25 tot 30 mil joen ton staal te veel wordt gepro duceerd in de EG. De Commissie probeert de Euro pese staalindustrie, verenigd in Eurofer, al een tijdlang te bewegen tot een produktievermindering in die orde van grootte. Maar de staal fabrikanten willen minder ver gaan. Ze kunnen het bovendien onderling niet eens worden over een verdeling van de inkrimpin gen. Handelstekort VS verminderd WASHINGTON (Rtr/VWD/UPI) - Het tekort op de handelsbalans van de Verenigde Staten is vermin derd van 15,06 miljard dollar in fe bruari tot 13,63 miljard dollar in maart, zo heeft het Amerikaanse ministerie van handel gisteren be kendgemaakt. Verwacht was dat het tekort nog kleiner zou uitval len. De waarde van de Amerikaan se import steeg in maart met 2,9 procent tot een recordniveau van 34,7 miljard dollar. De export groeide met 12,9 procent tot 21,1 miljard dollar, het hoogste bedrag sinds maart 1981. Het tekort op de balans van de handel met Japan verminderde iets van 5,06 miljard dollar tot 4,95 miljard dollar. Uit cijfers die woensdag zijn gepubli ceerd door de Japanse regering blijkt echter dat het tekort in april weer is toegenomen. Uit een onderzoek van het begro tingsbureau van hef Witte Huis blijkt dat het tekort op de Ameri- HELMOND (ANP) - De president van Volvo Car BV, ir. A. Deleye, wil een zeer grote toename van de winst. Hij zei dat gistermiddag in Helmond bij de presentatie van het jaarverslag 1986. "Een verdubbe ling van de winst dit jaar zit er ze ker in, maar we streven naar een verdrievoudiging, ook voor 1988 en 1989. Dat betekent dit jaar een winst van vijftien miljoen gulden. Volgend jaar moet dat 45 miljoen worden en in 1989 135 miljoen." Al eerder maakte het bedrijf bekend dat in 1986 bij een omzet van 2,2 miljard gulden een winst is ge maakt van 5,4 miljoen. Deleye gaat er bij zijn verwach ting van uit dat de koersen van vooral de Amerikaanse dollar en het Engelse pond zullen stijgen. "Wij zien de toekomst met vertrou wen tegemoet. Zonder hulp van de overheid is het echter erg moeilijk om dat vertrouwen om te zetten in resultaat", aldus Deleye. De Nederlandse overheid moet volgens hem snel iets doen aan de harde gulden. "Gebeurt er niets dan wacht Nederland over enkele jaren dezelfde kater waarmee Duitsland nu al wordt geconfron teerd", zo zei hij. Door de harde Duitse mark loopt de kwaliteit van produkten uit West-Duitsland met sprongen achteruit, aldus de presi dent van Volvo Car BV. "Minder eisen stellen aan de kwaliteit is voor Duitse bedrijven vaak nog de ROTTERDAM (ANP) - De bezet ting van de Oranjeboom-brouwerij in Rotterdam is gistermiddag beëindigd. Op voorstel van het ac tiecomité en de Industriebond FNV besloten de werknemers de bezetting met onmiddellijke in gang op te heffen. Het besluit van de werknemers betekende dat geen uitspraak werd gedaan in het kort geding dat de directie van Al- lied Breweries tegen de Industrie bond FNV had aangespannen om een einde te maken aan de bezet ting. Volgens bestuurder J. Duynho- ven van de industriebond hebben de werknemers met hun actie een signaal willen geven aan de direc tie. Die zal volgende maand beslis sen over een reorganisatie van het bedrijf. Er zijn drie modellen, waarbij volgens het meest vergaan de plan de brouwerij in Rotterdam wordt gesloten. Daarbij zouden in vijf jaar 330 arbeidsplaatsen verlo ren gaan. Volgens de Industrie bond is dat echter niet nodig en ze heeft een alternatief reorganisatie plan opgesteld. enige mogelijkheid om de kosten te drukken. Vroeger voldeden bij na alle produkten van onze toele veranciers in West-Duitsland aan de door ons opgegeven specifica ties. Nu komt het wel voor dat we hele partijen moeten afkeuren." Als die situatie zo blijft zal Volvo Car BV moeten uitkijken naar an dere toeleveranciers, zo verwacht Deleye. Deleye noemde 1986 een 'knal jaar' voor zijn onderneming. „De resultaten zijn erg mooi, zeker ge zien de dalende koers van het En gelse pond. Dat heeft ons 81 mil joen gulden gekost. Door andere valutaschommelingen hebben we nog eens 19 miljoen gulden verlo- Deleye weigerde in te gaan op het verschil van mening dat in maart is ontstaan over het terugbe talen van de 346 miljoen gulden die het bedrijf in 1977 en 1979 van de overheid heeft gekregen om te overleven. Tijdens een bezoek van minister De Korte (economische zaken) aan het produktiebedrijf van Volvo Car BV in Born in maart zei Deleye dat er in principe over eenstemming was bereikt met het ministerie dat dat geld opnieuw ge bruikt zou mogen worden voor de ontwikkeling van nieuwe model len. Eerder was dat dat bedrag zou moeten worden terugbetaald als er meer dan 30 miljoen gulden winst werd gemaakt. Later verklaarde minister de Korte dat er nog helemaal geen sprake was van een dergelijke overeenkomst. LONDEN - Guinness-topman Ernest Saunders heeft kennelijk geen geld meer voor de taxi e wacht op de bus in het hartje i Londen. De na het schan daal omtrent de overneming i het bedrijf Distillers Com pany ontslagen zakenbons, is x de week op borgtocht (onge veer 1,65 miljoen gulden) vrij gelaten. Hij werd vastgehouden verband met het onderzoek lar de illegale praktijken bij de overneming (foto ap> ARNHEM (GPD/ANP) - Reke ninghouders zullen binnen drie jaar moeten gaan betalen voor de diensten van de banken. Die voor spelling deed drs. J. Janssen giste ren bij de presentatie van de kaanse begroting van het op 1 ok ElS';rSnrïan' tober beginnende begrotingsjaar koopbeleid voor granen. In krin- 1007/00 7Pvpr 97 miliarH Hnii^r w Kort Zakelijk Airbus De Britse regering heeft besloten de vliegtuigbouwer British Aeros pace 450 miljoen pond (ongeveer het Congres. Reeds 1,5 miljard gulden) aari steun te verlenen ten behoeve van de bouw van twee nieuwe vliegtuigtypen door het Europese consortium Air bus Industrie. Airbus wilde 750 miljoen pond van de Britse rege ring, maar Londen wilde aanvan kelijk niet verder gaan dan 400 mil joen pond. Dit bedrag is nu dus verhoogd tot 450 miljoen. BASF Het Westduitse chemieconcern DEN HAAG (ANP/GPD) - Sinds BASF is voorzichtig optimistisch verschillende grote concerns zich gestemd over het lopende boekjaar hebben teruggetrokken uit Zuid- 1987. In het eerste kwartaal ging de Afrika, is noch de regering daar winst omhoog, maar president-di- noch de blanke gemeenschap in recteur Hans Albers waarschuwt paniek geraakt. In feite beginnen voor al te simpele voorspellingen apartheidsaanhangers terugtrek- van de jaarcijfers. Over de eerste king van buitenlands bezit zelfs toe drie maanden van dit jaar zag te juichen. Het vergroot het blan- BASF de bruto-winst voor belas- ke, binnenlandse eigendom van ting in vergelijking met dezelfde goede bedrijven tegen weggeef- periode vorig jaar met 3,1 procent prijzen en brengt tegelijk lokale stijgen tot 670 miljoen mark. Daar- critici tot zwijgen. Voorstanders entegen ging de omzet omlaag met van de apartheid en actiegroepen buiten het land vragen nu om te rugtrekking van buitenlandse be drijven. "Voorwaar een zonderling bondgenootschap", zei Shell-top- man Van Wachem gisteren bij het begin van de jaarvergadering. Terugtrekking van buitenlandse Zuid-Afrika jor het men- dat land afspeelt. Ook het vertrek van de geen feitelijke betekenis hebben. De be- 1987/88 zeker 27 miljard dollar ho ger zal uitvallen dan aanvankelijk is voorspeld. Het bureau komt uit DEN HAAG (GPD) - De Postbank moet stoppen met de Ster-spot waarin op een prognose van 135 miljard tv-presentator Koos Postema optreedt. Dit heeft de Reclameraad be- dollar. President Reagan ging in paald. De Raad vindt dat de kijkers eventueel misleid kunnen worden zijn begrotingstoespraak tot het omdat de indruk die Postema in zijn reclameboodschap wekt, weieens Congres in januari nog uit van 108 kan worden opgevat als een journalistieke bewering. De Postbank heeft miljard dollar. Regeringswoord- inmiddels beroep aangetekend tegen de beslissing van de Reclameraad, voerder Marlin Fitzwater verklaar- De Reclameraad heeft met vooral bezwaar tegen de 'setting' waarin de gisteren dat hierdoor de druk Postema voor de televisie optreedt. Het decor waarin Postema zijn tek- wordt vergroot om nog meer te be- sten uitspreekt wekt een zeer betrouwbare indruk en zou gemakkelijk zuinigen. kunnen worden aangezien als het bureau van een serieuze actualiteiten- De nieuwe prognose komt onge- rubriek. De Reclameraad meent dat Postema zijn werk voor de Postbank veer overeen met een eerdere voor- kan voortzetten als de spot in een andere vorm wordt uitgezonden, spelling van het budgetbureau van De klacht tegen de bewuste spot is ingediend door het reclamebureau het Congres. Reeds in februari liet Prat. De advocaat van dat bureau werkt ook voor de concurrent van de dit bureau weten de prognose van Postbank, de Algemene Bank Nederland. Reagan te laag te vinden omdat de- Volgens de Postbank kan er geen misverstand over bestaan dat de ze zou uitgaan van een te optimisti- Postema-boodschap reclame is. In de Ster-tijd zit Postema met zijn aan- sche kijk op de toekomst van de prijzingen voor de Postbank tussen de zeep- en luierreclame, zegt een Amerikaanse economie. woordvoerder van de Postbank. jaarverslagen van de Gelders- Utrechtse Spaarbank (GUS) en de Spaarbank Limburg. Ook de Postbank, die nog zeer recent heeft gezegd, er niet over te peinzen particulieren te laten beta len voor het betalingsverkeer, zal volgens Janssen door de knieën gaan. De banken komen door on der meer de automatisering voor zulke hoge kosten te staan dat zij hun dienstverlening niet gratis kunnen blijven verlenen, meent hij. Gisteren werd bekend dat de GUS en de Spaarbank Limburg een samenwerkingsverband zijn aangegaan. De Nederlandsche Bank heeft de vereiste vergunning afgegeven. De nieuwe combinatie (104 kantoren) heeft 780 mensen in dienst en is naar grootte de vierde spaarbank in Nederland. De be staande werkgelegenheid zal niet worden aangetast, aldus de direc ties gisteren. In de loop van dit jaar zal een nieuwe ondernemingsraad voor de hele eenheid aantreden. De fusie krijgt juridisch vorm door de op richting van de houdstermaat schappij Sanes Holding nv. De aandelen van deze vennootschap komen voor de helft in het bezit van de GUS en voor de helft in het bezit van de Spaarbank Limburg Beide banken zullen ieder onder eigen naam hun activiteiten voort zetten. Ook behouden ze een grote mate van zelfstandigheid. "Er is geen hoofdkantoor waar vandaan alles wordt gedicteerd. Zo behou den wij de voordelen van een re gionale bank, de nadelen worden opgeheven doordat particulieren toch bij alle spaarbanken in het land terecht kunnen om geld op te nemen", aldus Janssen. Verdere besprekingen zijn op dit moment niet gaande maar Janssen stak niet onder stoelen of banken dat de nieuwe combinatie graag meer spaarbanken onder haar vleugels wil hebben. NANJING (GPD) - Philips gaat vanaf volgend jaar beeldbuizen fa briceren in de Zuidchinese stad Nanjing. Gisteren heeft Philips daartoe een contract ondertekend met de autoriteiten van de provin cie Jiangsu, waar Nanjing de hoofdstad van is. Premier Lubbers was bij die ondertekening aanwe zig. Philips gaat voor deze fabriek een samenwerkingsverband aan met twee bedrijven, één uit Nan jing en één uit Hongkong. Philips Sphinx Bij de keramiekonderneming Sphinx is de nettowinst in het op 31 maart geëindigde boekjaar met investeringen u.i 34 procent gestegen. De direcüe ^edt eeen oolojsYnrt beoordeelt de vooruitzichten op Sf^°P'°dsastm? h langere termijn onverminderd afsnSlt O^k het vert.. gunstig. Zij denkt dat de omzet dit Koninkiijk/Shell Groep jaar weer zal stijgen en dat de winst feitelijke betekenis hebb„.. Wn°:d™,?lS atüngen kunnen het land niet uit. het afgelopen jaar. De netto winst steeg van 5,5 miljoen gulden in 1985/86 tot 7,4 miljoen in 1986/87 Royal Nederland De verzekeringmaatschappij Royal Nederland heeft over het eerste kwartaal van dit jaar een verlies na belasting van 3,6 miljoen gulden geleden, zo heeft zij giste ren bekendgemaakt. Over dezelfde periode van 1986 was er een verlies van een miljoen. De verwachtin gen voor het hele jaar zijn door het verlies enigszins getemperd. Zij zouden door anderen worden overgenomen en de activiteiten zouden doorgaan. De werknemers zouden zich in de steek gelaten voelen. Voor het uitoefenen van een positieve invloed in Zuid-Afri- zich uitspreekt voor politieke zeg genschap voor alle inwoners en naar aanleiding van de aanval op de grootste vakfederatie COSATU begin deze maand voor vrijheid van vereniging. De aanwezige actievoerders na men geen genoegen met de stand punten van Shell. Zij bleven allen sterk aandringen op het vertrek van Shell, soms zeer zakelijk ("een Spanje chaos door staking MADRID (DPA) - Een staking van artsen en verplegend personeel van 83 grote rijksziekenhuizen in Spanje heeft geleid tot chaos in de openbare gezondheidszorg. Woordvoerders van de artsen deel den gisteren in Madrid mee, dat aan de staking sinds 4 mei door meer dan 70 procent van de artsen wordt deelgenomen en dat alleen nog noodgevallen worden behan deld en noodoperaties uitgevoerd. Bij de staking gaat het om meer rijkssubsidie voor de gezondheids zorg en het nieuwe artsenstatuut voor de rijksziekenhuizen. De dok- investering in Zuid-Afrika is een slechte investering en duidt op mismanagement"), soms op meer emotionele gronden, zoals een ver tegenwoordigster uit de frontlijn- staat Zimbabwe, die erop wees dat er zonder olie geen bommenwer pers kunnen vliegen, of met het verzoek de Zuidafrikaanse investe ringen over te hevelen naar de be dreigde staten rondom het land. De Koninklijke Shell/Groep heeft de netto-winst in het eerste kwartaal van dit jaar licht zien da len in vergelijking met het eerste kwartaal van 1986. Het netto-resul taat daalde 3 procent van 718 mil joen Britse pond naar 698 miljoen. Oorzaak van de lichte winstdaling is vooral veroorzaakt door vermin derde opbrengsten van ruwe olie en aardgas. De lagere opsporings kosten en toegenomen afzet van aardgas hebben deze teruggang niet kunnen bijhouden. De jaarvergadering van Shell was voor iedereen toegankelijk: aandeel houders, pers en actievoerders. Alleen deze cameralieden van de NOS kwamen er niet in. Waarom werd hun niet duidelijk. (foto anpj zelf zal een aandeel van dertig pro cent hebben in de nieuwe onderne ming. De produktie zal vermoedelijk in april 1988 beginnen. Voor het zover is, moeten er nog enige formalitei ten vervuld worden met de Chine se regering. De fabriek zal op den duur 1,6 miljoen beeldbuizen per jaar produceren, waarvan onge veer dertig procent voor de export bestemd is. Het samenwerkingsverband dat de Chinese autoriteiten nu met Philips aangaan, is een van de grootste zogeheten joint-ventures ooit door China met een buiten lands bedrijf gesloten. In de elek tronica is het zelfs de grootste. Aanvankelijk zal Philips het mana gement van het bedrijf voor haar rekening nemen, om op dit manier de kwaliteit van de produkten te kunnen garanderen. De Eindho- vense gloeilampenfabriek steekt ongeveer 200 miljoen gulden in dit project. Voor de produktie van de beeld buizen zal Philips zoveel mogelijk onderdelen in China zelf kopen. Het nadeel van het betrekken van onderdelen uit het buitenland is namelijk dat dat deviezen kost, die in China zeer schaars zijn. Philips heeft nog enkele projec ten in China op stapel staan, die in de komende maanden tot een af ronding moeten komen. Dat be treft onder meer de produktie van glasvezelkabel voor telefoonver bindingen en een iets kleiner sa menwerkingsverband voor de pro duktie van tl-buizen. Bovendien is overleg gaande over een fabriek voor gecombineerde compact- en laserdisc-spelers. ADVERTENTIE ka zou bovendien geen mogelijk- ters protesteren tegen een volgens heid meer bestaan, aldus de Shell- hen rampzalig gebrek aan perso- topman. neel, bedden, operatieinrichtingen. Van Wachem verweet sommige medisch materiaal en te lage sala- actiegroepen nauwelijks acht te slaan op de waarheid. Als voorbeeld noemde hij het de arbeidsconflict bij de nationale plaatsen van advertenties in Zuid- luchtvaartmaatschappij Iberia is afrikaanse kranten, waarin Shell beëindigd. Voor adressen zie Gouden Gids Nog niet ontvangen... hij ligt klaar in ons (iliaal bij u in de buurt, ot bel 4a> 020-1314 55 en u krijgt hem thuis gestuurd!

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7