Baalberqen® teukenM Studiebeurs eind 1986 belastingvrij Axent 'Deetman moet zich bezinnen op functioneren universiteit' KATWIJK Nieuwe vredesorganisatie afgetreden ICTO-bestuur Te lang voor- en naspel breekt kerkorganist op Actie prostituees tot meer condoomgebruik Miljoenenroof uit kerken opgelost VRIJDAG 15 MEI 1987 nimh;IW;H PAGINA Staatssecretaris niet afwijzend DEN HAAG (ANP) - Over de studiebeurzen die in het laat ste kwartaal van 1986 zijn uitgekeerd wordt waarschijnlijk geen inkomstenbelasting geheven. Staatssecretaris Ko ning (financiën) liet gisteren bij de behandeling in de Tweede Kamer van een voorstel tot gedeeltelijke belas tingvrijstelling van de beurzen weten dat hij problemen heeft met het plan. Maar hij voegde eraan toe over het voorstel "geen messen te zullen trekken". Het vrijstellingsplan was inge diend door het PvdA-kamerlid Vermeend. Zijn WD-collega De Grave bepleitte vereenvoudiging van de huidige regelgeving en op perde de invoering van een vast staand (forfatair) belastbaar deel van de studiebeurzen. De staatsse cretaris zegde toe over dit onder werp met een schriftelijke notitie te zullen komen, reden waarom het debat nog niet geheel kon worden afgerond. Uit zijn antwoord werd duidelijk dat de staatssecretaris een volledi ge belastingvrijstelling van de stu diebeurzen om principiële redenen afwijst. Koning deelde de Kamer mee dat het bureau studiefinancie ring nog deze maand de betrokke nen de eindafrekening over het vierde kwartaal zendt. Begin vol gend jaar volgt de afrekening over Zelfverdediging in gymlessen AMSTERDAM (ANP) - B en W van Amsterdam hebben ruim 24.000 gulden uitgetrokken om gymlera ren in de hoofdstad in staat te stel len op hun scholen meisjes vanaf 15 jaar zelfverdediging bij te bren- gen. Het geld is bedoeld om de le raren daarop voor te bereiden, al dus de gemeente. De cursus aan de docenten is een gemeentelijk initiatief en ontwik keld in samenwerking met de aca demie van lichamelijke opvoeding, de koninklijke nederlandse vereni ging van leraren lichamelijke op voeding en docenten van de Berg stroom (vrouwencentrum Kenau). Het betreft een experiment. De cursus, die de leraren op hun beurt aan de meisjes geven, bestaat uit zes lessen. Doel ervan is volgens de gemeente om de meisjes te leren "doeltreffend te reageren op be dreigende situaties". DEN HAAG (ANP) - Enkele afge treden ICTO-bestuursleden heb ben de nieuwe vredesorganisatie VOKS (Vredesoverleg kerk en sa menleving) opgericht. Plannen hiertoe lagen al enkele maanden op tafel. De oud-bestuursleden hebben echter gewacht op de ver gadering van de ICTO-verenigings- raad van 2 mei in de hoop dat te rugkeer in het ICTO mogelijk zou worden. Toen echter oud-voorzitter mr. J.L. Janssen van Raay op de verga dering tot ere-lid werd benoemd "werd de deur voor ons dicht ge slagen", aldus drs. E. Boerma, be stuurslid van de nieuwe vredesor ganisatie. "Met zo'n benoeming be dank je iemand voor de bijdrage die hij heeft geleverd. Dat impli ceert dat de mensen die uit het IC TO zijn gestapt, fout zaten". In juni vorig jaar stapten vier be stuursleden van het ICTO op uit - onvrede met de koers die het comi té onder voorziterschap van Jans sen van Raay was gaan varen. Vol gens hen dreigde het oorspronke lijke karakter en de doelstelling van het comité in het gedrang te komen. Janssen van Raay zou te positief zijn over de nieuwe defen sieplannen van de Verenigde Sta ten, te weinig aandacht hebben voor de kerken en naar nauwe ban den met het Oud Strijders Legioen streven. De leden van het VOKS zijn af komstig uit verschillende kerken. Het bestuur wordt verder gevormd door ir. B.P.J.M. van Rijswijck (Sint Michielsgestel), I.W. van Leeuwen (Emmeloord), H.J. Hen- driksen (Bussum), T. Noorland- Luttinghuizen (Veenendaal), M. de Lange-Burger (Bergen) en A.T. Veenstra-Davids (Zeist). De nieuwe vredesorganisatie wil "een bijdrage leveren aan de bevordering van een evenwichtige discussie binnen de kerken, onder andere over de ontspannings- en de ontwapeningsonderhandelin gen". DE NIEUWE STIJL VANLEOLUX SCHEEMDA, MIDWOLDA (GPD) - De kerkvoogdij van de Nederlands hervormde kerk in Eexta bij het Groningse Scheem- da heeft deze week de organist J. Heikens (42) uit Midwolda op staande voet ontslagen. Als re den wordt door de kerkvoogdij opgegeven dat het voor- en na spel van Heikens tijdens de ere diensten te lang is. De Midwol- der is bijna vijftien jaar aan de kerk in Eexta verbonden ge weest. Het ontslag van Heikens is vol gens A. H. van der Veen, lid van de kerkvoogdij, niet uit de lucht komen vallen. „Hij speelt de laat ste paar jaar al slecht. Hoe dat komt, weet ik niet. Zijn totaal- spel is niet goed. Het is niet al leen het voor-en naspel, maar ik kan het niet uitleggen. Ik hou ge woon niet van zijn spel". Gemeenteleden dreigden de kerk de rug toe te keren als Hei kens nog langer bleef spelen. In december vorig jaar werd er met hem gepraat, maar volgens Van der Veen weigerde de organist net zo te spelen als de andere or ganisten van de kerk doen. „Er valt met de man niet te praten. Hij is net een grammofoonplaat. Hij blijft praten en wordt kwaad. Met de andere organisten heb ben we nooit problemen. Het is toch duidelijk dat het aan Hei kens zelf ligt. Hij moet de ge meente begeleiden en verder niks". In een brief, ondertekend door twintig gemeenteleden wordt opgegeven dat zijn voor- en na spel te lang is,maar Heikens be strijdt dat. „Dat duurt niet langer dan een halve minuut. De men sen hadden gezegd dat ze mijn voor-en naspel oneerbiedig von den. Ik weet niet wat ze daaron der verstaan". Heikes vermoedt dat er een hetze tegen hem wordt gevoerd. "Hier zit meer achter. Misschien heb ik wel moeten wijken voor hun oud-organist, die weer terug is in het dorp". de in 1987 verstrekte beurzen. Bij die afrekening wordt een jaarlijkse opgaaf verstrekt over het belaste deel van de studiebeurs. Van belas tingheffing zal, zo zette Koning uit een, slechts sprake zijn bij aanzien lijke neveninkomsten. Studietoelage De naar schatting 550.000 stu denten en scholieren met studiefi nanciering kunnen hun toelage voor deze maand op 15 of 16 mei op hun giro- of bankrekening ver wachten. Het zijn de eerste defini tieve studietoelagen nadat tot april van dit jaar steeds voorschotten op de studiebeurzen waren uitbe taald, aldus het ministerie van on derwijs. In de toelage van mei is ook de eerste verrekening van de voor schotten verwerkt. Bij een te laag voorschot wordt het verschil tege lijk uitbetaald. Is het voorschot te hoog uitgevallen dan wordt er van af mei 203,35 gulden per maand in gehouden tot het teveel uitkeerde bedrag is ingelopen. De definitieve vaststelling van de studietoelagen en de verreke ning van de voorschotten worden volgens het ministerie op de ken nisgeving bij de betaling vermeld. Ook wordt aangegeven hoe stude renden een bezwaarschrift kunnen indienen tegen de beslissing van de directie studiefinanciering. SMOKKEL (ANP) - Advocaat-ge neraal mr. J. Hulleman heeft giste ren bij het gerechtshof in Den Bosch zestien jaar geëist tegen een 31-jarige man uit Hees. De man werd vorig jaar september door de rechtbank in Den Bosch tot een zelfde straf veroordeeld omdat hij schuldig werd bevonden aan grootschalige heroïnesmokkel van Zuidoost-Azië naar Nederland. Hij zou het brein zijn geweest achter een grote organisatie die vorig jaar april door de Eindhovense politie werd opgerold. Huis van bewaring heropend: extra cellen Amsterdam AMSTERDAM (ANP) - Minister Korthals Altes (justitie) heeft giste ren in Amsterdam het nieuwe huis van bewaring aan de Havenstraat geopend. De inrichting is bestemd voor mannen en beschikt over een capaciteit van 198 cellen. Daarvan zijn 48 cellen exclusief bestemd voor het arrondissement Amster dam. In zijn toespraak zei Korthals Al tes dat de heropening van de 'Ha venstraat' - in 1979 gesloten bij de ingebruikneming van de Bijlmer bajes - een belangrijke stap bete kent bij de uitvoering van de uit breiding van het aantal cellen. "In de Randstad is het tekort aan cellen het grootst. In Amsterdam ligt het criminaliteitsniveau per 100.000 inwoners ruim 50 procent hoger dan in de drie andere grote steden. Bij bepaalde delicten als diefstallen van en uit voertuigen, uit woningen, zakkenrollerij en diefstal met geweld is de situatie in Amsterdam zelfs nog veel ongun stiger", aldus de minister. Korthals Altes weerlegde nog eens de kritiek die bij sommigen leeft op de extra cellen. De capaci teit van de gevangenissen schiet volgens hem tekort, waardoor een deel van de reeds gestraften onder dak vindt in de huizen van bewa ring. Deze hebben, mede daardoor, onvoldoende mogelijkheden voor het opvangen van mensen in voor lopige hechtenis. Het gevolg is volgens de minister "de onaanvaardbare situatie dat autokrakers en andere plegers van minder ernstige, maar wel zeer hin derlijke misdrijven korte tijd na betrapt te zijn weer ongemoeid op straat rondlopen omdat er geen cellen beschikbaar zijn. Dit is voor de politie demotiverend en voor de rechtshandhaving uitermate scha delijk". Een deel van de nieuwe cellen was bij de opening reeds in ge bruik genomen door arrestanten die waren aangehouden bij de rel len in de nacht van woensdag op donderdag rond en op het Leidse- plein, waar wat al te uitbundig het Europa-cupsucces werd gevierd. Uitzendbureaus krijgen regels gericht tegen discriminatie DEN HAAG (ANP) - De Algemene Bond van Uitzendbureaus (ABU) heeft gedragsregels opgesteld die discriminatie bij uitzendbureaus moet voorkomen. De regels verbie den uitzendbureaus in te gaan op discriminerende wensen van op drachtgevers. De uitzendbureaus moeten dat de opdrachtgevers ook laten weten. Bij inschrijving van een uitzendkracht wordt geen aan tekening meer. gemaakt over ras of huidskleur. Minister De Koning (sociale za ken en werkgelegenheid) heeft gis teren ingestemd met de gedragsre gels, die door de ABU samen met het Landelijk Bureau Rascismebe- strijding (LBR) zijn opgesteld. Na leving ervan voorkomt volgens De Koning discriminatie op de ar beidsmarkt. Hij is niet van plan voorschriften tegen discriminatie te verbinden aan de vergunning voor een uitzendbureau. De gedragscode volgt op een destijds door de Kamer aanvaarde motie tegen discriminatie naar ras op de arbeidsmarkt. Dat gebeurde nadat verschillende gevallen van discriminatie door uitzendbureaus bekend waren geworden. Enkele bureaus werden ook door de rech ter veroordeeld. Een aantekening dat de uitzend kracht tot een etnische of culturele minderheid behoort, vindt voor taan alleen plaats om via een voor keursbehandeling ongelijkheden op te heffen. De uitzendbureaus gaan hun personeel op de hoogte brengen van de regels en zulllen toezien op de naleving ervan. Zij gaan zich verder inspannen om mensen uit minderheidsgroepen in hun eigen personeelsbestand op te r Minister Korthals Altes (justitie) -poseert vo herbouwde cellen in het huis van bewaring c straat. AMSTERDAM (GPD) - De prosti tutie is voor heteroseksuelen zeker geen groter risico voor het oplopen van aids dan het onbetaalde sek- suele verkeer met wisselende con tacten. Dat is de stelling van De Rode Draad, de belangenorganisa tie van prostituees. Onderzoeken waaruit zou blijken dat juist prosti tutie een van de belangrijkste ver spreiders van het aids-virus is, worden door de arts Marjo Meijer, een van de artsen die zich het lot van de prostituees aantrekt, ver worpen als onnauwkeurig. Maijo Meijer: "Het zijn vooral de Amerikaanse onderzoeken, waar bij men verzuimd heeft de ervarin gen te vergelijken met geslachts verkeer waar niet voor betaald wordt. Als dat zou zijn gebeurd, had men kunnen constateren dat de risico's in de prostitutie zeker niet groter zijn, misschien zelfs veel minder groot". De Rode Draad is, in samenwer king met onder andere de Rutgers- stichting en de werkgroep Klep (een werkgroep van prostituanten), een sticker-actie begonnen, 'Ik doe het met', om het gebruik van con dooms te bevorderen. "Wij krijgen zo langzamerhand de schuld van het verspreiden van aids. Maar zelfs in de tijd dat de pil en het spiraal algemeen in op komst waren, is in de prostitutie het condoom toch gebleven. Dat had toen ook al alles met hygiëne te maken. Aan de andere kant zijn het juist de klanten die heel vaak zonder het condoom willen. Dat maakt het ook moeilijk. Kijk, je kan dan wei zeggen: dan doe ik het niet, maar als daar een meerprijs tegenover staat en je hebt het geld hard nodig, dan moetje wel stevig in je schoenen staan," aldus Mar- got Alvarez van De Rode Draad De sticker-aktie is dan ook niet alleen gericht op het publiek, maar ook op de eigen achterban. "Het is van belang dat ook iedere prosti- tuée zich bewust is van de gevaren in het vak". DEN HAAG (ANP) - Minister Deetman (onderwijs) en de univer siteiten moeten zich eens gaan be zinnen op het functioneren van het hoger-onderwijsstelsel. Dit advies gaf prof. dr. F.A. van Vught giste ren bij de presentatie van een on derzoek naar de werking van de twee-fasenstructuur in het weten schappelijk onderwijs. Daarin con stateren onderzoekers van het Cen trum voor Studies van het Hoger Onderwijsbeleid (CSHOB) en het Centrum voor Bestuurskundig On derzoek (CBO) van de universiteit van Twente dat het stelsel niet functioneert zoals in 1981 werd verwacht. Volgens de twee-fasenstructuur wordt de universitaire studie in twee fasen opgedeeld: een van vier jaar eindigend met een doctoraal examen en een tweede die selectief toegankelijk is en bestaat uit diver se beroepsopleidingen. Volgens de onderzoekers is het beleid van de minister eenzijdig gericht op ver hoging van de doelmatigheid van het universitaire onderwijs. Vastgesteld wordt dat onder de twee-fasenstructuur nauwelijks meer studenten de eindstreep zul len halen dan voor de invoering van het nieuwe systeem het geval was. Dit betekent dat het rende ment niet met de nagestreefde 10 procent wordt verbeterd. De verkorting van de gemiddel de studieduur van 7,2 tot 5,4 jaar komt volgens de onderzoekers vooral door de beperking van de cursusduur in de eerste fase tot vier jaar. De kortere studieduur draagt zo wel bij tot een verbete ring van de doelmatigheid van het universitaire onderwijssysteem. Een andere conclusie is dat de opleidingscapaciteit van de tweede fase zeer beperkt is. Minister Pais ging er destijds (in 1978) van uit dat 40 procent van de afgestudeerden in de eerste fase naar de tweede fa se zou doorstromen. In praktijk blijkt slechts 19 procent door te stromen. Ook is gebleken dat in de eerste fase slechts 10 tot 15 procent van de studenten hun doctoraalstudie in de geprogrammeerde vier jaar afronden. Veel studenten studeren langer en raken achterop ten op zichte van het vierjarig program ma. Als mogelijke oorzaak wordt ondermeer genoemd de grotere studielast. Veel studies zijn op pa pier wel vierjarig geworden, maar bevatten nagenoeg hetzelfde aan tal studieonderdelen als vóór de twee-fasenstructuur, toen de oplei dingen veelal vijf of zes jaar duur den. Cliënten mr. Moszkowicz krijgen 35.000 gld. terug ROERMOND (ANP) - De Roer- mondse advocaat mr. Baruch Moszkowicz moet ruim 35.000 gul den terugbetalen aan vier cliënten die hij dit bedrag ten onrechte in rekening heeft gebracht voor rechtsbijstand. Dat heeft de presi dent van de Roermondse recht bank mr. Wind gisteren bepaald in een uitspraak over twee kort ge dingen die de betrokken cliënten tegen de Roermondse advocaat hadden aangespannen. Het verweer van mr. Baruch Moszkowicz dat niet hij, maar de maatschap van zijn vader mr. Max Moszkowicz die gelden moet te rugbetalen, gaat volgens de recht bankpresident niet op. De bena deelden kwamen in aanmerking voor gratis rechtsbijstand en had den afspraken gemaakt met mr. Baruch Moszkowicz persoonlijk en Met deze maatschap ligt de be trokken advocaat al geruime tijd in de clinch met als gevolg diverse procedures. NIERSTEENVERGRUI- ZER(GPD) - De academische zie kenhuizen van Utrecht en Gronin gen beginnen volgende week te werken met een mobiele niersteen vergruizer. Het apparaat staat in een auto die steeds andere stand plaatsen kan innemen. De vergrui- zer is van het nieuwste type, zon der bad. De behandeling geschiedt geheel „droog", met geluidsgol- ven.De niersteenvergruizer is, compleet met auto, in West-Duits- land gekocht en van het merk Dor- nier. ADVERTENTIE De rijkspolitie liet gisteren op een persconferentie over de kerkinbraken een aantal antieke kroonluchters zien, die waren ontvreemd uit de her- vo-rmde kerk in Beets. Waarde per stuk 800.000 gulden. (foto anp» KATWIJK - AMBACHTSWEG 21 TELEFOON 01718-21977 ZEIST (GPD/ANP) - Met de aan houding van twee broers uit Am sterdam heeft de rijkspolitie 27 in braken in Nederlands Hervormde kerken, verspreid over het hele land, opgelost. De buit bestond uit kroonluchters, statenbijbels, kope ren wandolielampen, tinnen avondmaalstellen en vier band recorders met een gezamenlijke waarde van ongeveer 2 miljoen gulden. Tevens werden zeven helers aan gehouden. Een van hen, een Am sterdammer die als de grootste af nemer wordt beschouwd, bekende 27 kroonluchters te hebben afge nomen, waarvan er 23 zijn doorver kocht. De overige vier kroonluch ters werden bij huiszoekingen in Amsterdam en Rijswijk terugge vonden. De daders hadden het vi voorzien op kroonluchters, van sommigen een waarde verte genwoordigen van ruim 80.000 gul den per stuk. Tot de kerken die be zocht werden behoren die van Via nen, Beusichem, Tricht, Koeken gen, Mijdrecht en Breukelen. Het onderzoek richtte zich aan vankelijk op de diefstal van kroon luchters uit de kerk van Koeken- gen. Informatie luidde dat de deze zich bij een antiekhandelaar in Amsterdam zouden bevinden. On derzoek leerde dat de bij die han delaar aanwezige kroonluchters niet uit Kockengen afkomstig wa ren, maar uit de Nederlands Her vormde kerk uit St. Annaparochie, waar ze in de nacht van 4 op 5 ja nuari 1987 waren gestolen. Vanaf dat moment werd het de politie duidelijk dat er sprake was van een georganiseerde vorm van kerkroof. Bij de 27ste inbraak in de Nederlands Hervormde kerk in Sassenheim ging het fout. De kos ter van de kerk en zijn vier zoons waren, gezien de inbraken in de kerken, uiterst waakzaam. In de nacht van 23 maart 1987 om tien voor twee hoorde een van de zoons gestommel in de kerk, die tegen over de kosterswoning ligt. Hij wekte zijn vader en broers en het vijftal zag dat de deur van de con sistoriekamer openstond, terwijl ze zeker wisten die op slot gedaan te hebben. In de kerk zagen ze twee mannen, die werden overmees terd, op de grond gelegd en door de inmiddels gearriveerde politie gearresteerd. Een landelijk ochtendblad legde verband tussen het NCRV-televi- sieprogramma Kerkepad en de diefstallen. De daders zouden fer vente kijkers van dat programma zijn en op die manier geattenteerd werden op de kostbaarheden in de kerk. Volgens politievoorlichter Van Haeften is echter tijdens de verhoren niets gebleken van een relatie tussen het televisiepro gramma en de inbraken. Alle inbraken zijn gepleegd in de periode november 1986 tot en met maart 1987. Van de vermiste twee miljoen aan goederen is voor 700.000 gulden teruggevonden. Van de 33 gestolen kroonluchters zijn er 14 teruggevonden. Tips die kunnen leiden tot het achterhalen van de ontbrekende kroonluchters en andere gestolen voorwerpen worden door de verzekeringsmaat schappij gehonoreerd met tien pro cent van de verzekerde waarde. 28 ha Bloemenpark in Lisse. 5000 m2 Binnenexposities 20 ha parkeerterrein Dagelijks open van 8 -18.30 uur Vragen? Bel 02521-19144 GROOTSTE LELIE-SHOW TER WERELD PRACHTIG DAGJE KLEUR

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3