Sterksten storten het laatst in' f Ook Voorhoeve heeft WD niet beoogde rust gebracht Richard Meier top-architect in VS Reportage Jappenkampkinderen richten belangengroep op Korps Leiden viert eeuwfeest van Leger des Heils f PAGINA 2 VRIJDAG 15 MEI 1987 ...ÉN YfflfóT w iAMnmwiM Nier.. Partij vergadering in teken richtingenstrijd DEN HAAG - Verwarring, chaos en, dus, stuurloosheid zijn sinds de kamerverkiezingen van verleden jaar de trefwoorden om de toe stand binnen de WD te beschrij ven. Het desastreuze resultaat van die verkiezingen (negen zetels ver lies) luidde voor de liberalen een periode van ongekende turbulen tie in, waarin veel werd los ge woeld, maar weinig is opgelost. Nu, een jaar later, mist de partij nog steeds een duidelijke koers en zoekt men vergeefs naar overtui gend leiderschap. door Peter van Nuijsenburg Op de verkiezingsavond zelf werd de eerste aanzet gegeven voor het Grote Koppensnellen, waarbij inmiddels de toenmalige leiding van de WD is onthoofd. Politiek leider en lijsttrekker Nij- pels werd geconfronteerd met een opstand tegen zijn stijl van leiding geven. In een half mislukte, want slecht voorbereide 'paleiscoupe', werd hem het leiderschap van de partij ontnomen. Hij mocht nog wel de formatie-onderhandelingen voeren en minister worden, maar zijn partijpolitieke activiteiten zou den zich voortaan in de 'luwte' moeten afspelen.* Zijn ontluistering en vooral de wijze waarop die zich voltrok, te kenden het niveau binnen de par tij. Tijdstip en omstandigheden schreeuwden om een heus ko ningsdrama. Het werd een klucht voor tussen de schuifdeuren. Partijvoorzitter Kamminga en de fractievoorzitter in de Eerste Ka mer Zoutendijk werden de volgen de slachtoffers van de zuivering. Zij werden eveneens verantwoor delijk gesteld voor het verkiezings echec en aan hun politieke carrière is een abrupt einde gekomen. Ondankbaar Zoutendijk, een proto-Nijpe- liaan, mocht geen fractieleider meer in de Senaat worden. Kam minga kwam ternauwernood op een verkiesbare plaats voor dit col lege en trok zich terug. Wie zei ook weer. dat de politiek een ondank baar tijdverdrijf is? In een 'veelbewogen' fractiever gadering was inmiddels in een va cature voorzien. De leden De Korte en Voorhoeve zouden samen de politieke leiding op zich nemen. Wie de politieke leider van de WD zou worden, was niet aan de orde. zo werd de parlementaire pers be zworen. Tijdens een persconferen tie bleek niettemin dat De Korte daar zo zijn eigen opvatting over had. Hij zag veel in het CDA-mo- del. Hij zelf in de rol van Lubbers, dat spreekt, terwijl Voorhoeve in navolging van CDA-fractievoorzit- ter De Vries zijn slippen zou mo gen dragen. Hij heeft altijd een goed oog voor verhoudingen ge had, De Korte. Het liep, zoals gebruikelijk, an ders dan gepland. De Korte ver slikte zich in de eisen van het mi nisterschap, schoot een losse flod der af over een staatsbezoek van koningin Beatrix aan Japan en werd daarvoor door Lubbers de mantel uitgeveegd op een manier waarvoor men in de parlementaire geschiedenis vergeefs op zoek gaat naar een precedent. Het leider schap van de WD viel aldus bij toeval in de schoot van de 'slippen- drager'. Rustkuur Even leek het er op, dat het be wind-Voorhoeve de WD de broodnodige rustkuur zou geven. De fractie roemde zijn bezonnen wijze van leiding geven. Iedereen mocht meepraten en er waren zelfs leden die wisten, te vertellen dat naar hen geluisterd werd. Het ging, kortom, beter met de WD. Alleen, in de opiniepeilingen kwam dat niet tot uitdrukking. Een paar da gen voor de Statenverkiezingen besloot de fractievoorzitter derhal ve tot een spectaculaire 'koerswij ziging'. Tijdens een spreekbeurt in Bra bantse Haaren deelde Voorhoeve mee, dat de WD zich niet door het CDA naar 'rechts' moest laten ver dringen. Op de politieke kaart was voor het liberalisme een plaats in het centrum ingeruimd en dat was 'dus' de natuurlijke positie van de WD. Ferme taal, maar Voorhoeve verzuimde aan te geven wat die po sitiebepaling concreet betekende. In spraakmakende kringen werd druk gespeculeerd over een FDP rol, een 'wippositie' tussen CDA en PvdA, en een eerste stap' naar een coalitie met de PvdA. Nuchterder waarnemers hielden het op een noodsprong. Hoe dan ook, Voorhoeve's uit spraken zorgden vooral voor ver warring. Over een aantal toch niet onbelangrijke vragen leek al hele maal niet nagedacht: zijn er wel kiezers voor de Nieuwe Koers? Moet de WD concurreren met D66? Wat zijn de thema's de WD zich kan onderscheiden? Wordt het rechtse deel van het electoraat niet op een presenteer blad aangeboden aan het CDA? De vuistregel van de goeroe uit Leeu warden werd in elk geval aan de laars gelapt. Wiegels adagium, dat de WD zich nooit te ver van het CDA moet verwijderen, was jaren lang het recept voor een ongeken de groei. Verwarring De WD zit nu opgescheept een richtingenstrijd waar niemand behalve het CDA, iets mee schiet. De oude garde in de fractie Bolkestein. Keja, slaat de vei ring hoofdschuddend gade. De 'jonge honden'. De Grave, Lin schoten, zien hun kans schoon Hun afkeer van het CDA is groter dan hun inzicht in de voldongen feiten van de machtspolitiek. Deze tegenstelling treft men ook aan bij het kader van de partij. Hoe de verhoudingen exact liggen, is niet bekend. Maar dat het gist in de afdelingen (kamercentrales bij de WD), staat wel vast. De ervarin gen van de gewestelijke bonzen op lokaal niveau, waar vaak goed wordt samengewerkt met de PvdA, spelen daarbij een niet weg te poetsen rol. De algemene ledenvergadering die vandaag en zaterdag in Leeu warden wordt gehouden, wordt dan oo'k met enige spanning tege moet gezien. Wordt gebouw De Harmonie het decor van een con frontatie tussen de twee stromin gen? Of zal de mantel der liefde het meest aanwezige kledingstuk zijn? Joris Voorhoeve maakt bange da gen door. New Yorker ontwerpt stadhuis voor Den haag LEIDEN - "Pas in 1980, toen ik naar Java terugkeerde om het graf van mijn moeder te bezoeken en dat van mijn broertje te zoeken, merkte ik hoe onbehaagelijk ik mij al die jaren in Nederland heb ge voeld. Altijd heb ik geprobeerd mij aan te passen aan Nederland en de Nederlanders zonder echt te wor den geaccepteerd". door Kees Haakman Richard Frans (57), half Indisch^ praat schijnbaar zonder moeite over de jaren '42 en '43 die hij als kind in een Jappenkamp door bracht in het toenmalige Neder lands Indië. Zijn vader werd op zee getorpedeerd, zijn moeder stierf enkele jaren voor de oorlog en zijn broertje werd in het kamp tijdens een gevecht doodgeschoten. Rijstekakker Als oorlogswees kwam hij op ze ventienjarige leeftijd naar Neder land, met één gedachte in zijn hoofd: overleven. En overleven was hard nodig in het Haarlemse weeshuis waar hij in een zaal werd ondergebracht samen met en aan tal kinderen van NSB-ers die hem dagelijks uitscholden voor rijste kakker. Hij vond vond werk, trouwde en kreeg drie kinderen. Zijn huwelijk liep op de klippen omdat hij met zijn vrouw niet over het traumati sche kampverleden kon praten. "In het kamp hingen ze me aan mijn polsen op, scholden me uit voor varkenskop en ik moest soms nachtenlang in het gelid staan. Viel ik om dan schopten ze me. En al tijd buigen voor de Jap en de Ja panse vlag. Als ik die nu weer zie wordt ik woest. Het is net als het hakenkruis voor de Hollanders". Praten over zijn kampverleden kon pas toen hij ontdekte dat er Nederland telt ongeveer 20.000 r die als kind in een Jappenkamp hebben gezeten. Na hun komst na de oorlog naar Nederland is op het gebied van be langenbehartiging nooit iets voor hen gedaan. Om die reden is deze week de Stichting tot vereniging belangen Jap penkampkinderen opgericht. De orga nisatie wil een „politieke vuist" maken tegen de commissie Van Dijke die mi nister Brinkman (welzijn) adviseert over de vraag of bestaande regelingen voor oorlogsslachtoffers kunnen wor den veranderd of opgeheven. De stich ting neemt daarover binnenkort contact op met de Tweede-Kamercommissie voor WVC die de oorlogsslachtoffers in haar portefeuille heeft. Voor de 2.000 tot 3.000 Jappenkamp kinderen, die nu tussen de 43 en 65 jaar zijn en hulp zoeken, wil de organisatie informatie verstrekken en als 'verwijs- orgaan' fungeren. Veel mensen weten niet waar ze die hulp kunnen vinden. De stichting kan ze doorverwijzen naar praatgroepen of naar Pelita, een organi satie die zich bezig houdt met de erken- ningsaanvraag van oud-Jappenkamp- slachtoffers. praatgroepen werden georgani seerd door het Werkkollektief Kongi's Indische kampkinderen. Richard Frans:"Indische mensen hebben hier keihard moeten werken en nooit over hun proble men kunnen praten. En dan zijn er ook nog de kinderen van ouders die in een Jappenkamp hebben ge zeten. Die zijn vaak helemaal ont wricht door bij voorbeeld een ge sloten, gefrustreerde vader of zij werden door hun ouders te jong geacht om ook aan trauma's te lij den". "Ik ken een jongen uit de praat groep, die als hij in trance raakt en gaat schilderen allemaal gruwelij ke kamptaferelen schildert, zo diep zit dat verleden. Maar we praten ook over het leven nu, niet alleen over vroeger. Je ontmoet er lotge noten. Ook dat is belangrijk". Uitkeringen' De praatgroepen zijn volgens hem echter niet genoeg. Er zijn wetten in ons land die het mogelijk maken een uitkering toe te kennen aan oorlogsslachtoffers. Die uitke ringen komen nu in het geding. Frans maakt zich mét name zorgen over de mensen die nu of in de toe komst instorten. Die zouden wel eens geen uitkering kunnen krij gen. "Ik zelf werk nu nog, maar dat kan natuurlijk veranderen. De sterksten storten het laatste in. Ik heb gelukkig al wel de erkenning als oorlogsslachtoffer. Dat is al een enorme steun, maar het is belang rijk dat als ik instort, er altijd finan ciële regelingen zijn, zodat ik niet i mijn polsen op, scholden ook nog eens in inkomep achteruit ga. De stichting is in de eerste plaats opgericht om een vuist naar de regering te maken. Want door de voortellen van de commissie Van Dijke kunnen de regelingen voor oorlogsslachtoffers ernstig in het geding komen. Ook zullen we proberen subsidie te krijgen, waar mee maatschappelijk werkers kun nen worden betaald, want de praat groepen zijn slechts zelfhulpgroe pen die de mensen opvangen die therapeutische hulp nodig hebben of reeds hebben gehad. Wij hebben daar recht op". WASHINGTON - De 52-jarige New Yorkse architect Richard Meier, de man wiens ontwerp voor een nieuw stadhuis van Den Haag deze week definitief ge wonnen heeft, geldt als een van de belangrijkste architecten in het Amerika van vandaag. Dat blijkt alleen al uit het feit, dat Meier in 1984 de Pritzker prijs won, zoiets als de Nobelprijs voor de architectuur. door Henk Dam De jury prees hem destijds vanwege zijn „verbeten jacht op nieuwe dimensies in de architec tuur" en zijn „experimenten bij het in evenwicht brengen van licht, vormen en ruimte". Meier staat bekend als een modernist in de traditie van de grote Zwit serse bouwmeester Le Corbu- sier, die hij overigens in de jaren '50 ontmoette. De Amerikaan heeft naam ge maakt met glimmende, witte en zilverkleurige gebouwen met een vaak strenge high tech ver schijningsvorm. Maar bij nadere beschouwing, aldus de kritici, is zijn werk minder streng, speelser zelfs, dan op het eerste gezicht lijkt. Meier's werk is vaak „ele gant" genoemd en zelfs „pitto reske beeldhouwwerken van licht en ruimte". In New York startte Meier in 1963 zijn architectenfirma Ri chard Meier and Associates. Een paar jaar later bereikte hij al lan delijke bekendheid door bouw- weer geslingerd tussen de bele ving van kunst en de beleving van architectuur, en het een ver rijkt het ander". De kriticus, Paul Goldberger, noemde het museum ..niet alleen Atlanta's belangrijkste stukje re cente architectuur, maar boven dien een van de beste museum gebouwen die welke stad dan ook in een generatie heeft laten neerzetten". Het was mede op grond van de waardering die Meiers museum in Atlanta trok, dat hij de opdracht voor ook an dere musea kreeg. De stad Frankfurt bijvoorbeeld vroeg hem het „Museum fur Kunst handwerk" te ontwerpen. Maar de kroon op Meier's werk kwam eind 1984. toen de J. Paul Getty stichting hem vroeg een 100 miljoen dollar kostend kunstcentrum, bestaande uit on der meer een museum en een universiteit, te bouwen. Met dit immens grote project, veruit het grootste dat hij ooit onder han den heeft gehad, is Meier nog steeds bezig. Hij zelf noemt het project ,,de meest opwindende opdracht die ik ooit heb gekre gen". Bij al het grote werk, heeft Meier zijn aandacht voor het kleine niet verloren. Hij is onder meer de ontwerper van zeer goed verkopende theekopjes, schalen en ander serviesgoed. Meier over die hobby: „Ik houd daar nu een maal van. Als ik een vork en mes beethoud. en denk: „Tjee, wat ziet dit er afschuwelijk uit", dan probeer ik gelijk een beter ont werp te bedenken". werken, die lichter, opener wa ren dan in die tijd gebruikelijk was. Erkenning in de vorm van grote opdrachten volgde spoe dig. In 1968 kreeg Meier het ver zoek, de oude laboratoriumge bouwen van een telefoonmaat schappij om te bouwen tot wo ningen voor kunstenaars. Florence Dit 'Westbeth Kunstenaars Huis' kreeg algemene lof en daarna stroomden de opdrach ten pas goed toe. Niet alleen van uit Amerika zelf, maar ook het buitenland. Zo kreeg hij in 1973 de opdracht de Villa Strozzi in het Italiaanse Florence om te bouwen tot een museum. In 1977 volgde een nieuwe grote op dracht: een medisch centrum in de Bronx, een wijk in New York. Dit zilverkleurige, uit drie delen bestaand bouwwerk staat nu nog als verplicht nummer op het les rooster van New Yorkse studen ten architectuur. Zeer opvallend was ook Meier's ontwerp voor het 'High Museum of Art' in Atlanta. Een kriticus in de New York Times over dit gebouw: „Je vindt er niets van het geslotene van veel andere musea. Je wordt heen en De maquette van het Haagse stadhuis, zoals ontworpen door Meier. (lotoGPD) Morgen en zondag viert het korps Leiden het 100-jarig be staan van het landelijke Leger des Heils. Na een korpsreceptie om 4 uur in het gebouw Groenes- teeg 66 (hoek Herengracht) - met de aanbieding van het jubileum boek aan burgemeester Goekoop - begint om 5 uur een 'open huis'. Dan kan ook een fototen toonstelling over het werk van het Leger des Heils worden be keken. Het open huis duurt tot 7 Zondag zijn er twee feestelijke samenkomsten, om 10 en 5 uur De volgende zondag, 24 mei, nemen majoor en mevrouw Re- migius afscheid van het Leidse korps. Zij hebben hier maar kort de leiding gehad, maar de majoor moet het wat rustiger aan gaan doen. Achtendertig jaar geleden werd Ambrosius Remigius ge wijd als officier. Zeven jaar heeft het echtpaar Remigius in Zaïre (toen Kongo) gewerkt. Hun hele loopbaan bij het Leger overzien de, komen zij bij het tellen van het aantal verhuizingen op maar liefst 22. Ze gaan nu tijdelijk in Sliedrecht wonen, in de hoop dat er in Leiden nog eens een aardig huisje voor hen vrij komt. Er staan al opvolgers voor de majoors Remigius klaar. Het zijn kapitein H. J. G. Bolhoeve en mevrouw J. H. J. Bolhoeve-Flore i uit Sliedrecht. Zij zullen op zon dag 31 mei officieel worden voor gesteld. Vijftig. Deze maand is het vijftig jaar geleden dat ds. C. A. van Harten te Ermelo predikant werd in de Hervormde Kerk. Hij begon in Zevenhoven en werkte in de oorlog in Katwijk aan Zee In 1947 ging hij naar Delft. Daar na volgden nog Bodegraven en Kralingen. In 1976 werd hij ge pensioneerd. Lange tijd was ds. Van Harten voorzitter van de Confessionele Vereniging en lid van de redactie van het Hervormd Weekblad. Overleden. In Amstelveen is drs. W. Bakker (55) plotseüng overleden. Hij was adviseur van de gereformeerde synode. Ds. Bakker was eerst predi kant in Blokzijl en daarna in Kat wijk aan Zee. van 1964 tot 1969. Toen werd hij wetenschappelijk medewerker voor de algemene kerkgeschiedenis aan de Vrije Universiteit in Amsterd&m Sinds 1983 was ds. Bakker advi seur voor de synode. Ook voor de synode van Almere, die juist de ze week is geopend, zou hij die functie vervullen. De begrafenis is maandag om 'Z uur op de begraafplaats 'Kars- senhof in Ouderkerk aan de Am- stel, na een dienst om kwart voor 1 in de Pauluskerk aan de Wol- fert van Borsselenweg in Amstel- Landdag. Morgen houdt de Nederlandse Christelijke Ge- meenschapsbond zijn jaarlijkse landdag op het terrein van 'Kas teel Rhederoord' aan de Park weg in De Steeg (bij Arnhem). Sprekers zijn de evangelisten B. van den Bosch uit De Steeg en H J. Gerritsen uit Eerbeek en de predikant A. A. Kleijne uit Hen gelo. De gospelgroep 'Manna' uit Son en het baptistenkoor uit Al melo verlenen medewerking. De tentsamenkomsten zijn om 10 uur, kwart over 1 (zangdienst) en half 3. Leiden. Zondagavond om half 8 geeft het Petra-gospelkoor een uitvoering van de reli-musi- cal 'De Overwinnaar' in de Beth- lehemskerk aan de Lammer markt (bij molen De Valk). Inleveren theologie, katechetiek en theolo gie van het maatschappelijk han delen en nog maar vier volledige leerstoelen. Zo ziet de theologi sche faculteit van de Katholieke Universiteit van Nijmegen er in 1990 uit als de bezuinigingsplan nen uit de nota 'Krimp en kramp, een theologische faculteit in ver schrompeling' van de facultaire commissie worden goedge keurd. Met de plannen wordt een besparing van een half miljoen gulden beoogd. In de nota is alleen voor de vakgebieden dogmatiek, moraal theologie, exegese en pastoraal- theologie ruimte voor een volle dige leerstoel. Een deeltijdbaan voor hoogleraren zit erin voor de vakken godsdienstwetenschap pen, kerkgeschiedenis, liturgie, zendingswetenschap en spiritua liteit. Van de drie leerstoelen die straks moeten verdwijnen zijn er al twee - katechetiek en theolo gie van het maatschappelijk han delen - niet bezet. Deze vakken worden straks onderwezen door een docent. De bijzondere leerstoel voor fe ministische theologie wordt be taald door een stichting en valt niet onder de bezuinigingen. Van sommige kanten werd ervoor ge pleit, feministische theologie de finitief in het leerprogramma op te nemen, maar de facultaire commissie vindt dat een voorba rige stap omdat het vak nog erg jong is en dus nog in ontwikke ling. Hervormde Kerk: bedankt voor Meppel IJ. C. de Groot Warffum-Breede. Vrije Evange lische Gemeenten: aangenomen naar Groningen P. J. Bonhof Echten (Fr.), voorganger van de vrije evangelische gemeente (zelfstandig) te Bantega en van de reformatorisch-evangelische gemeente m Joure. Raad van Kerken. De Raad van Kerken in Nederland zal eenmaal per twee jaar een bijeen komst met afgevaardigden van de beleidsorganen van de aange sloten kerken houden om het draagvlak van zijn beleid te ver breden en zijn verankering in de kerken te versterken. Dat be sloot de raad deze week naar aan leiding van een voorstel uit de nota 'Oecumene in de jaren 80' Uit reacties op deze nota bleek, dat de lid-kerken behoefte heb ben aan meer bezinning en meer aandacht voor het 'g sprek'. De raad heeft ziin bestuur dan ook gevraagd, hiervoor re gelmatig ruimte op de agenda te maken, bijvoorbeeld naar aanlei ding van bepaalde documenten uit de lid-kerken. Wel wil de raad de indruk vermijden dat er een tegenstelling zou bestaan tussen eigenlijke geloofsvragen en vra gen over kerk en maatschappij. Naar aanleiding van de nota droeg de raad het bestuur op, te onderzoeken hoe binnen de raad het vraagstuk van de evangelisa tie aan de orde kan worden ge steld. Men wil daarbij gebruik maken van de bevindingen van onder andere de Nederlandse Zendingsraad en de Nederlandse Missieraad. Bijbels. Volgende maand zal de Wereldbond van Bijbelge nootschappen 10.000 Russische bijbels naar Moskou verzenden. De Wereldbond van Baptisten heeft de raad voor godsdienstza ken in de So\yjet-Unie gevraagd, volgend jaar tienmaal zoveel bij bels te mogen afleveren. De be hoefte aan bijbels blijft in dat land groot. Dubbelganger. Een gepen sioneerde makelaar uit Los An geles, de 61-jarige Gene Greytak (rk), heeft ontdekt dat hij erg veel lijkt op de paus. Hij verzorgt i voor ruim f300 een avondvul lend programma, waarin hij, compleet met wit gewaad en mij ter, de gebaren van de paus imi teert en, zoals hij zelf zegt, 'lolli ge' toespraken houdt. Greytak vindt niet, dat hij zich respectloos gedraagt tegenover de paus. Het aartsbisdom weet ervan, maar dat heeft hem wel gevraagd zijn talent niet op deze wijze te gebruiken. Elke verant woordelijkheid voor de avondjes met de pauselijke dubbelganger heeft de leiding van het aartsbis dom afgewezen. Greytak rechtvaardigt zich nu door de op brengst te bestemmen voor een goed doel.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2