'Mauritshuis is museum van de menselijke maat' Directeur Roelink tevreden over ingrijpende restauratie KIJK UIT VRIJDAG 15 MEI 1987 KUNST PAGINA 25 Al vijf jaar wordt er met man en macht ge werkt aan de restauratie van het Maurits- huis. Met nog een paar weken voor de boeg is het nog steeds de vraag of de eindstreep tij dig wordt gehaald. De lange route naar de eindstreep - de ope ning is op 4 juni - blijkt tegen het eind vooral een wedstrijd met hindernissen te zijn. Het dak van het monumentale pand lekt nog, maar er zijn ook andere tegenvallers. Door stakingen in Belgie kunnen noodzakelijke materialen niet tijdig worden aangevoerd. De Rijksgebouwendienst, verantwoorde lijk voor de restauratie, kampt met interne, financiële problemen. „Ik moet er niet aan denken dat we deze maand al waren opengegaan, zoals eerst het plan was. We zullen maar hopen dat we 4 juni halen", zegt directeur Hoetink laconiek. Hij heeft een enerverende tijd achter de rug. „Ik vijf jaar werkloos geweest? Het tegendeel is het geval". DEN HAAG (GPD) - Niets wijst erop dat het Mauritshuis klaar is om koningin Beatrix begin juni te ontvangen voor het verrichten van de (her)openingsplechtigheid na een in grijpende restauratie. In het gebouw wordt nog steeds met hartstocht getimmerd, geboord, geschroefd, geschaafd en geverfd. De wandbespanningen moeten er nog in, evenals de gordijnen. De laatste hand wordt gelegd aan de nieuwe winkel en de koffieshop. Dan pas kunnen de wereldbe roemde 17de eeuwse meesters, waar het „Koninklijk Kabi net van Schilderijen" zijn faam aan te danken heeft, weer op hun plaats worden gehangen. „De restauratie heeft twee jaar lan ger geduurd dan we dachten. Er zijn complicaties geweest, vooral met de aanleg van de kelder. Eerst -moest er zekerheid zijn dat er geen scheuren in het gebouw konden ontstaan. De kosten van de restau ratie zijn begroot op 14,5 miljoen gulden, die volledig voor rekening komen van het rijk (Rijksgebou wendienst). Maar dat is een te lage schatting gebleken. De extra gel den voor toevoegingen en aanvul lingen proberen we los te peuteren via sponsoring en dat lukt heel aar dig". De directeur van het Maurits huis, drs. Hans Hoetink (58), loopt in snel tempo de geschiedenis van de renovatie door. Allereerst was het hoog tijd voor de aanleg van goede air-conditioningsappara- tuur. „U begrijpt, het klimaat moet redelijk zijn voor die schilderijen. Het zijn tenslotte oudjes, en als je die in een tochtige omgeving met veel temperatuurwisselingen zet, worden ze ziek. Tot nu toe moesten we de schilderijen voortdurend naar een atelier brengen om ze te laten behandelen. Doe je dat niet, dan gaan ze hard achteruit. Door klimaatbeheersing heb je er veel minder werk aan". Favoriet De restauratiewerkzaamheden zijn er van meet af aan op gericht geweest de intieme, huiselijke sfeer van het museum te behou den. Hoetink, die al sinds 1972 di recteur is en daarvóór conservator was bij museum Boymans van Beuningen in Rotterdam zegt: „Voor vele musea in de wereld is het Mauritshuis hét favoriete mu seum: het is een museum van de menselijke maat, en dat principe hebben we willen vasthouden. Die typische, ingetogen sfeer is be waard gebleven. Daarom heb ik bijvoorbeeld niet voor een lichte, maar voor een donkere wandbe spanning gekozen. Zeventiende eeuwse schilderijen komen daar het beste op uit. Je ziet dat ook steeds meer Amerikaanse musea daartoe overgaan. Witte wanden zijn heel geschikt voor de impres sionisten, maar voor 17de eeuwse schilderijen, die zelf donker zijn, is een donkere wand beter, dan lijken ze lichter". door Peter Huysman Donkere gordijnen zullen het huiselijke karakter van het Mau ritshuis' nog extra versterken. Maar aan de andere kant mocht het van- zelfsprékend geen woonhuis wor den, al is het ooit als zodanig ge bouwd, en wel voor prins Johan Maurits van Nassau, gouverneur van Brazilië in de 17de eeuw. Een prachtig huis, dat in de 18de eeuw verbrandde en in de 19de eeuw werd hersteld, maar nu als mu seum. Omdat koning Willem I zijn Oranje-collectie aan het museum schonk, ging het Koninklijk Kabi net van Schilderijen heten. Hoetink vertelt dat er tijdens de verbouwing meer compromissen moesten worden gesloten. De ver lichting was én van de moeilijkste punten. Na lang praten en experi menteren is het probleem opgelost met een kroon in het midden van de ruimte, aangevuld met spots. „Die kroon is een modern ontwerp met 120 5 Watt-autolampjes. Dat geeft een heel feestelijk effect". Het welbekende meisjeshoofd van Johannes Vermeer (1696) Warhol Hoetink heeft zich nóg een enke le moderne ondeugendheid in het vernieuwde Mauritshuis veroor loofd. Zo zullen de plafonds van de trapzaal door een moderne Neder landse schilder worden ingeschil- derd. „Leuk, hè, die moderne link met de 17de eeuw en dit oude ge bouw?", aldus de directeur die nog niet onthult wie het karwei op knapt. En als klap op de vuurpijl: in de hal beneden, bij de gardero be, komt het destijds veel bespro ken portret te hangen van konin gin Beatrix, dat gemaakt is door de Amerikaanse popart-kunstenaar Andy Warhol, kortelings overle den. Tenslotte komt midden in het gebouw een beeld van de stichter, Johan Maurits van Nassau, te staan. Door de uitbreiding van het Mauritshuis die gepaard ging met de restauratie, is er een grote kel der onder het voorplein van het Mauritshuis gekomen. Een dubbe le kelder met een belangrijk schil derijendepot waar alle meesters in opgeborgen kunnen worden in ge val van nood. „Je zou aan oorlogs tijd kunnen denken: de schilderij en staan dan achter dikke muren van een grote gas- en dampvrije kelder. En verder is er een studie centrum gerealiseerd waar origi neel (schilderijen) en theorie (lite ratuur en tijdschriften) zich dicht bij elkaar bevinden". Een van de boeiendste facetten van zijn werk vindt Hoetink het verbreden van de collectie. Die is na de oorlog dan ook aanzienlijk aangevuld: er zijn ruim 60 nieuwe schilderijen aangeworven. „Het is belangrijk dat een museum blijft aankopen, hoe moeilijk dat ook is, nu de markt zo schaars is, de prij zen zo hoog zijn en de schilderijen zo zeldzaam. Maar het is toch ge lukt om stukken in bezit te krijgen die bij deze collectie passen. Voor al de afgelopen jaren zijn er toch enkele zeer belangrijke aanwin sten bijgekomen die het publiek nog niet gezien heeft". Enerverend De restauratie-periode is ge bruikt om een deel van de Maunts- huis-collectie op wereldtournee te sturen. Veertig schilderijen (top stukken) zijn ter gelegenheid van de Bicentennial in de VS te zien ge weest en verder in Toronto, Cana da, en in Japan. Alleen in Amerika al werden anderhalf miljoen bezoe kers genoteerd. In 1986 is de ten toonstelling in Parijs geweest: er kwamen 500.000 bezoekers op af en er werden 30.000 catalogi ver kocht. Hoetink maakt er geen geheim van: de afgelopen jaren zijn mede door de reizende exposities ener verend geweest. „Een buitenge woon vermoeiende en drukke tijd. Het waren ingewikkelde transpor ten naar al die windstreken. Er is van april '82 tot juni '86 gereisd; de exposities waren steeds wisselend samengesteld. In tussentijd zijn er ook heel veel schilderijen gerestau reerd: het was een goede gelegen heid om de stukken goed op peil te brengen, zodat ze als ze weer han gen in uitmuntende staat zijn. „En Directeur Hans Hoetink voor 'zijn' gerestaureerde Mauritshuis. ik heb uiteraard als museumman zeer intensief te maken gehad met de restauratie van het pand. Ja, ja, ik heb soms mijn wensen erg dui delijk kenbaar moeten maken, vooral wat betreft het interieur. Ar chitecten plegen zich nu eenmaal alleen om de technische invals- hoek te bekommeren". Maar het waren niet de enige ac tiviteiten. Veel tijd is gaan zitten in het opzetten van de stichting Vrienden van het Mauritshuis, hier en in Verenigde Staten. „Verder zijn we bezig een boek uit te geven: Meesterwerken van het Maurtis- huis, een soort catalogus met zeer veel nieuwe gegevens van de beste schilderijen uit ons museumbe stand die bij de opening uitkomt. We zijn ook nog bezig met een to taal-overzicht in boekvorm van het Mauritshuisbestand maar dat zal nog jaren duren". Beeldplaat Trots is Hoetink er op dat het Mauritshuis eerstdaags met een beeldplaat op de markt komt, voor zover hem bekend als eerste Ne derlandse museum. „Daar zit het hele Mauritshuis in. alle afbeeldin gen, ook de details. Er zijn duizen den foto's gemaakt van de onge veer 900 schilderijen die we heb ben. Er zitten verschillende pro gramma's in: onder meer over Rembrandt, over het „genre-stuk" over thema's als dood en liefde. De beeldplaat wordt ook in Japan en VS uitgebracht". Hoetink legt uit dat van de 900 schilderijen die het Mauritshuis bezit er zo'n 350 worden geëxpo seerd. „We variëren wel eens, maar niet veel: 90 procent van die 350 blijft hangen. De schilderijen die in de kelder staan zijn ook niet zo in teressant; het zijn vaak kopieën of ze zijn in slechte staat". Nog eens wijst de directeur op de „geweldig hoge kwaliteit" waardoor de col lectie van het Mauritshuis zich on derscheidt. „Dat vinden experts in de hele wereld en het is ook opge schreven in het vorig jaar versche nen boek over dit museum dat vooral bestemd was voor de Engel se markt". Die kwaliteit wordt vooral be paald door het feit dat het Maurits huis van de 17de eeuwse meesters de beste stukken heeft. Bovendien zijn de verschillende soorten schil derkunst uit die tijd erg goed verte genwoordigd, zoals de genre-stuk ken met voorstellingen uit het da gelijks leven, de architectuurschil deringen en de stadsgezichten, de stillevens en de „historie"-stukken met mythologische en bijbelse on derwerpen. Bijzondere voorbeel den dus uit die 17de eeuwse bloei tijd, ook al wordt er niet naar ge streefd een volledig overzicht van die periode te geven zoals het Rijksmuseum in Amsterdam dat doet. Vriendelijk Verwacht wordt dat er 200.000 mensen per jaar het herboren Mau ritshuis zullen bezoeken. Tot nu toe waren dat er zo'n 140.000, voor 70 procent bestaande uit buiten landers. Hoetink: „We hebben er voor gezorgd dat het museum een erg vriendelijke indruk op het pu bliek maakt. Daarom betaalt men pas bij de uitgang. Waarom niet? Je rekent je biertje toch ook later af. De ingang is boven en de uit gang beneden. Dat heeft nog geen enkel museum. Dat past ook bij het idee van het huis: de mensen moeten zomaar kunnen binnenlo pen. Iedereen krijgt een folder met gegevens, ook over de toegangs prijs. Dit nieuwe systeem bevor dert de doorstroming en is ook uit veiligheidsoverwegingen aantrek kelijk". Dat laatste brengt Hoetink op de opmerking dat het totale bezit van het Mauritshuis niet te meten is, ook niet in veilingtermen. „Je kan dat niet schatten. Je hebt het laatst gezien met die Van Gogh. Als twee (foto GPD) mensen zoiets willen hebben, kan zo'n koopsom torenhoog oplopen. Onze schilderijen zullen nooit op de markt komen. Maar, natuurlijk, zo'n Anatomische Les, Gezicht op Delft, de Rembrandts en de Ver- meers zijn schatten waard". Verzekering „Nee, 't is geen griezelig gevoel zo'n kostbare collectie te moeten beheren....We doen wat we kun nen, hè. We hebben nieuwe beveili ging. Maar we zijn als rijksmuseum niet verzekerd. Het rijk is nooit verzekerd. Daar kun je niet aan be ginnen. Wat je per dag aan premie zou moeten betalen, dat is niet haalbaar. De transporten van schil derijen van en naar exposities zijn natuurlijk wél verzekerd". Volgens Hoetink is Het Meisjes kopje van Vermeer nog steeds één van de schitterendste schilderijen uit de Mauritshuiscollectie. „Het is eigenlijk het kenmerk van dit mu seum geworden, één van de top stukken. Wat ik nog mis is een mooie Rubens. Maar ja, Rubens is niet meer te betalen". In 1990 maakt de vaste collectie waarschijnlijk plaats voor een ten toonstelling van 17de eeuwse meesters uit de Verenigde Staten. „Het zou wel prettig zijn als tegen die tijd, liever nog eerder, onze staf is uitgebreid. Die is nu met 23 men sen, van wie de meesten bewakend personeel zijn, veel te klein. We moeten er echt hoognodig 2 a 3 mensen bij krijgen". KAMERKOOR - In afwijking van eerder publicaties is wegens ziekte van een aantal koorleden besloten het concert, dat het Voorschotens Kamerkoor op 16 mei zou geven, tot het komende najaar uit te stel len. Men stelt zich voor de uitvoe ring te doen plaatshebben op 26 september in de Herv. Kerk van Voorschoten. Het voor 20 mei ge programmeerde concert in de Ros- siniflat wordt gehouden op 3 juni. Exposities Rijksmuseum Boerhaave - Steen straat, 'Balans van een eeuw', Neder- wetenschappen en geneeskunde in de 19e eeuw, t/m midden '87; di. t/m za. 10-17 uur, zo. van 13-17 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steenstraat, Moderne Japanse Kera miek van Keiko Hasegawa. tot 21/6; 'De jaargetijden van de mens', tot 27/ 9; di. i. 10-17 i 13-17 i De Lakenhal - Oude Singel, expositie 'De stand van zaken', t/m 8/6; tentoon stellingen 'Kunst van stof. t/m 5/7; di. t/m za. 10-17 uur, zon- en feestdagen 13-17 uur. 'Ins Outs', t/m 6 Antiquariaat Van Paddenburgh - Diefsteeg, Riet Schultheiss exposeert grafiek naar enkele korte verhalen van Frans Kafka en Nikolai Gogol, tl m 31/5; woe. t/m vr. 13-18 uur. do. 19- 21 uur, za. 12-17 uur Lakgalerie - Cleveringaplaats, Ton de Kroon, tekeningen, tot 30/5; ma. t/m vr. 10-17 uur, woe. t/m za. 20-23 uur. zo. 15-17 uur. Hooglandse kerk - expositie tekenin gen. aquarellen, olieverfschilderijen, beeldhouwwerk van leden van Ars, t m 30/5; ma. 13-15.30 uur, di. t/m za. 11-15.30 uur. 1 Ria Ret- De Trommelaar - Apothekersdijk 22. werk van de etser Jan Montyn. tot 15/ 6; dag. beh. zo. van 17,30-20.30 uur. 't Huys Benee - Nieuwe Rijn 3. perma nente tentoonstelling van werk van Leny Noven, vr. 14-16 uur en za. en zo. van 12-16 uur Piggelmee - Jan Vossensteeg 59. Jo han Elzenga. foto's van landschappen en figuurstudies, t/m 29/5; ma. t/m vr. 9-18 uur. do. tot 21 uur, za. tot 17 uur. Caeciliastraat 18 - Tika Kauffman. zeefdrukken, Alice Kunfman, portret ten, Eve Pourquié, etsen en aquarel len, Marianne Zwollo, gouaches en te keningen in kleur, pastels en acryl op papier, tot 22/5; ma. en di. 13-17 uur. Galerij-Atelier Treetje Lager - Oude Rijn 138/hoek Pelikaanstraat, teke ningen en grafiek o.a. Jan Kroon. An gela Tulfer, Henny Hartevelt, Marjan; keramiek van Anna Los, Stephan Sluyter, t/m juni; woe., do., vr. 13.30- 18 uur, za. 12.30-17 uur, do. ook 19-21 Galerie Denise Stephan - Bakker- steeg, Wim Koreman, schilderijen. Hans Blank, beelden, t/m 21/6; vr.. za.. zo. van 13.30-17.30 uur. De Bange Duivel - Rijndijkstraat. 'Kleur in de grafiek', litho's, houtsne- des en etsen van Coos Dieters, Nicole Montagne en Dodog Soeseno, tot 16 juni; do., za. en zo. van 14-18 uue. Warmond Galerie De Pomp - Dorpsstraat, 'werkkamer in het groen', mei; di. 19- 21 uur, woe. 10-12 en 14-16 uur, do., za. en zo. 14-16 uur. Alphen Rhijnkade elf - Rijnkade 11, bodem vondsten uit Alphen en Aarlander- veen, t/m sept.; di. t/m za. 10-17.30 uur, vr. van 10-21 uur Rijnsburg Genootschap Oud Rijnsburg - Oude Vlietweg 6. 'Rijnsburgers laten Rijns burg zien' en de vaste collectie 'De Andere Middeleeuwen', tot 5/9; vr. 19- 21 uur. za 10-16 uur. Voorschoten Voorschotense Kunstkring - Voor straat 12, tentoonstelling leden V.K.K., tot 24/5. woe. t/m zo. 14-17 Noorden De Watergeus - Simon 10, etsen, aquarellen n Capelweg 1 Fosé Calsina, t/m 24/5; di. t/m zo. Noordwijkerhout Leeuwenhorst congrescentrum - Lan- gelaan 3. werk van grafisch genoot schap drukkerstroost, tot 15/6; dag. 9- 21 uur. Nieuwveen De Veenhoeve - Oude Nieuwveense- weg, etsen van Reinder Homan, t/m 4/6: ma. t/m za. 10-17.30 uur; vr. tot 21 Rijnsaterwoude Galerie De Barg - Woudsewijk, teke ningen en schilderijen van Peter Flo- rian Bogner. t/m 24/5. vr., za. en zo. 14-17 uur. Wassenaar Galerie JA - Molenweg. Ernst Berg mans, grafiek. Lux Buurman, olie verf. Studio De Oude Hom, glas. Fan ny Mazure, gemengde techniek. Wim van der Meij, landschapetsen, Mieke Pontier, keramiek; dag. 11-17 uur, do.. vr. ook van 19-21 uur. Ars et Studium - Europaschool, Joh. de Wittstraat/hoek v.Z.v. Nijevelt- straat, werk van leden, t/m 23/5; dag. Concerten ring in de Pieterskerk. Op deze avond zullen het Requiem van Anton Bruckner en A Saint Nicolas Cantata van Benjamin Britten ten gehore wor den gebracht. Aan dit concert werken mee de sopraan Ellen Looyestijn, de alt Fiekojan Hoolboom, de tenor Ber nard Loonen en de bas Frans Huijts. De pianisten Ton Stauttener en Mie ke Walta-van Driel verlenen eveneens medewerking. Het orgel wordt be speeld door Jos Laus. Voorts treden aan leden van het William Byrd Vo caal Ensemble. Het Amsterdams Be geleidingsorkest is ook van de partij. Het geheel staat onder leiding van Hans van der Toorn. Aanvang 20.15 De altvioliste Esther van Stralen en de pianiste Fransje Dorst geven van avond een concert in de Kapelzaal van K&O. Het programma vermeldt werken van Bach. Vieuxtemps, Schu bert, Schumann en H.A Praeger. Dit recital komt in de plaats avond een concert in de Lokhorst- kerk. Er zal werk worden uitgevoerd van Gouvy, Lees, Strauss. Beethoven en Dvorak. Aanvang 20.15 uur. De Noordwijker Jacco van Leeuwen bespeelt morgenmiddag het orgel van de Hartebrugkerk. Aanvang 15.00 In het verenigingsgebouw van Au- gustinus (Rapenburg 24) wordt zon dagochtend in samenwerking met de Streekmuziekschool een koffiecon cert gegeven. Leden van het Marsyas Blazersensemble, met een bezetting van dwarsfluit, hobo, klarinet en hoorn, spelen composities van Mo zart, Alan Frank. Gordon Philips en Hugo de Groot. Aanvang 11.30 uur. Oe organist Bert Mooiman verzorgt het lunchpauzeconcert op woensdag middag in de Hooglandse Kerk. Aan vang 12.30 uur. Pop In het LVC treedt vanavond de band Mag Dat In Bagdad op. De basis van deze groep bestaat uit zelfgeschreven nummers die variëren van snel. vro lijk, dansbaar tot langzaam. Aanvang 22.30 uur, Breestraat 66, Leiden. De Leidse Vereniging van Popmuzi kanten laat zaterdag weer van zich horen. Op deze dag worden twaalf Leidse groepen aan het publiek voor gesteld. De spits wordt 's middags om 15.00 uur afgebeten door Joe Cool en het festijn wordt na middernacht be sloten door de 'Suspects', die het af gelopen jaar nog een eervolle vermel ding kregen in de Grote Prijs van Ne derland. de muzikale acts worden aan elkaar gepraat door de Leidspopdich- ter Rik van Boeckel en het Amster damse fenomeen Simon Vinkenoog De volgende groepen zullen acte de precense geven: 15.00 Joe Cool; 15.50 Quit the Smalltalk. 16.30 Innocent reality; 17.00 Rik van Boekel; 17.20 Transport exceptionel; 18.00 Johnny Garsons strikes again; 19.00 Toy Fac tory; 20.00 Tropical Reptiles; 21.00 Kir Royale; 21.45 Simon Vinkenoog; 22.10 Take Five; 23.00 Suspects. Plaats: LVC, Breestraat 66, Leiden. Donderdagavond is er in het LVC fla menco te horen als voorproefje van wat hopelijk een lange hete zomer zal worden. De groep Capo, bestaande uit vier heren, twee gitaar, één bas, één percussie, zal stukken brengen van Paco Pena en Paco de Lucia. Ook moderne werken zullen aan bod ko men. Modern betekent in dit geval beïnvloeding van zowel Westerse pop jazz als de Zuid-Amerikaanse rit-' mes. Aanvang 21.00 uur. Jazz Op de Leidse jazzavond van Hot Hou se komen musici uit Leiden aan bod die actief zijn op het gebied van jazz en verwante muziek. Het Hot House Workshoporkest onder leiding van Wlady Podsoda treedt als eerste om 21.00 uur aan. Dit orkest geeft begin nende en iets meer gevorderde musi ci de mogelijkheid zich onder des kundige leiding te bekwamen in sa menspel en improvisatie. Om 22.00 komt de formatie Vals Plat aan bod. Deze groep legt zich toe rythm blues en funkjazz zoals we die kennen van artiesten als Hans Dulfer. J.C. Tans Rockets De groep wordt be mand door Bert Dijksman, jan Hylke- ma, Frants Geraedts, en Robbert v/d Vlist. Om 23.15 uur tenslotte, maakt Huub en zijn Maatjes zijn opwach ting. De muzikale leiding is in handen van trompettist/zanger Huub Weijers. die zich in vele stijlen thuisvoelt, van swing tot avant-garde. Aanvang 21.00 uur. Waaggebouw, Aalmarkt 21, Lei- Mime De Mechelse Mime Studio geeft zater dagavond een voorstelling in Theater ter Weer in Wassenaar. De voorstel ling is een mixture van traditioneel mimespel en percussie. Na de voor stelling weer levende achtergrond muziek verzorgd door een country and westernband uit Leiden. Aan vang 20.15 uur, Borderij ter Weer. Deijlerweg 153, Wassenaar. Leiden Schouwburg vr 15. 20.15 uur. Chr. Toneelgroep De Timdelerclub speelt 'Bonaventura'. za 16. 20.15 uur. Finale Leids Cabaret- woe 20. 14.30 uur. kindervoorstelling door Cees Brandt 'Het puntenland' woe 20, 20.30 uur. Leidsch Studenten Tooneel 'Pas lo que pase'. LAK-theater vr 15, za 16, 20.30 uur, Nieuwe Dans groep 'Figures in movement' do 21, 20.30 uur, Brandtheater 'De Cid'. Microtheater Imperium vr 15, za 16, 20.30 uur. Imperium speelt 'The Family'. Amsterdam i Vlaanderen: 'Evita' woe 20, 20.15 uur, popconcert John Hyatt. do 21, 20.15 uur, popconcert Suzanne Vega. Concertgebouw vr 15, 20.15 uur, Nederlands Philhar- monisch symfonie-orkest o.l.v. Hu- bert Soudant. m.m.v. Istvan Parkè- nyi. viool. Herre-Jan Stegenga. cello en Alexander Warenberg, piano, za 16, 20.15 uur, Nederlands Kamer koor o.l.v. Robert Holl. zo 17, 20.15 uur, Los Angeles Phühar- monisch kamerorkest o.l.v Wilfried Boettcher m.m.v. Rudolf Buchbin- van 't Hek en Onno Molenkamp 'Tun nel zonder vluchtstrook'. Muziektheater za 16, di 19, 20 uur, De Nederlandse Opera met 'Madame Butterfly' Puccini. Nieuwe De La Mar Theater t/m za 23, beh. zo/ma/di, 20.15 Martine Bijl met haar programma 'Bijl'. zo 17, ma 18, 20.15 uur. 'Helder als glas'. Stadsschouwburg za 16, 20.15 uur, zo 17. 14 uur. Het Pu bliekstheater speelt 'Het wijde land' ma 18, try-out, di 19, première, woe 20 t/m za 23, De Jungle 'Nathan de Wij ze', met o.a. Bernhard Droog en Ellen Vogel. za 16, 20.15 uur, Haagse Comedie met de laatste voorstelling van 'Charing Cross Road 84'. Appeltheater vr 14. za 15, 20.15 uur. Theatergroep De Appel met Amphitryon'. Circustheater vr 15, 20.15 uur. Eurythmeum Stutt gart Bewegingstheater za 16. 20.15 uur. Jazz at de Circus: Ab dullah Ibrahim met zijn septet Ekaya. zo 17. 14.30 uur. Zang. dans en muziek uit het oude Rusland: Het Oeral Ko zakken Koor, DansensemWe Aidja- Rotterdam Instrumentaal Ensemble Den Haag 2 Comedie speelt 'Wilde Honing'. 'Droe2ya'. Nederlands Congresgebouw di 19, 20.15 uur, The Tammy Wynette Show. Diligentia vr 15, 20.15 uur, 'Helder als glas', met Hans Cornelissen, Dorijn Curvers en Ellisigne Kraaykamp. woe 20, 20.15 uur, Residentie Orkest, Theater Pepijn v 15, za 16, 20.30 uur. Cabaret Bert Visscher 'Bij Parijs linksaf. De Doelen vr 15, gr. zaal, 20.15 uur. Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Kurt Sanderling. vr 15, kl. zaal, 20.15 uur. Ensembles uit het Nederlands Philharmonisch Kamerorkest o.l.v. Istvan Parkanyi. zo 17. gr zaal. 14.15 uur, Het Residen tie Orkest o.l.v. Alain Lombard, di 19. gr. zaal, 20.15 uur, James Gal- way, fluit, m.m.v. Berliner Festival Ensemble. za 16, 20.15 uur, Sweet Satei Night, dans-musical uit New York van Billy Wilson. di 19, woe 20, 20.15 uur, Het Konink lijk Ballet van Vlaanderen: 'Evita' Theater Zuidplein vr 15, za 16, gr. zaal, 20.15 uur, 'Tien in Topvorm', programma van Tineke Schouten, zo 17, gr. zaal, 14 uur, Het Scapino Ballet. woe 20, do 21. gr. zaal, 20.15 uur, 'Ben jamin in het leger' met o.a. Huub Sta pel, John Leddy.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 25