Q Tragiek van geboren verliezer Zo is het moderne gezinsleven Zonder zorgen, zonder ziel Film International gaat failliet VRIJDAG 15 MEI 1987 PAGINA 21 'Mona Lisa'; regie: Neil Jordan; hoofd rollen: Bob Hoskins, Michael Caine en Cathy Tyson; theater: Lido, Leiden. Zonder dat er duidelijk naar wordt verwezen is de Mona Lisa van Leo nardo da Vinei een samenvatting van de gelijknamige film. Nog be ter gezegd: het schilderij dringt door tot de kern van de film. Het eindeloze gegis naar de betekenis van haar geschilderde glimlach symboliseert het mannelijke onbe grip voor vrouwen. De muur tus sen de seksen, zo beweren de film makers, is nog lang niet geslecht. Mannen die op zoek zijn naar de beweegredenen van vrouwen hou den zich 487 jaar na het vervaardi gen van het schilderij nog altijd voor de gek. In de film is het nummer Mona Lisa verweven, waarin zanger Nat King Cole in romantisch gepeins is verzonken: 'Is zij werkelijk of al leen maar een kunstwerk'. Dit zwijmelmuziekje heeft overigens nog een tweede symbolische la ding, waarmee nu alvast kan wor den aangegeven hoe goed 'Mona Lisa' in elkaar steekt. Regisseur Neil Jordan heeft zijn film gebaseerd op een krantebe- richt over een crimineel die prosti- tuées in bescherming nam tegen pooiers en drugsdealers. De man beklaagde zich, aldus het bericht, over het verdwijnen van de 'goede zeden' in de onderwereld. Ziedaar meteen de onvrede van George, de hoofdpersoon in 'Mona Lisa'. Hij wordt na een aantal jaren ontslagen uit de gevangenis en snapt bij terugkeer niets meer van het crimineel milieu, waarin elke romantiek is verdwe- George moet genoegen nemen met een aanstelling als chauffeur van Simone, een dure callgirl. Ca thy Tyson speelt die rol met een rijpheid die voor een 20-jarige meer dan opmerkelijk mag heten. Als een loopjongen-op-wielem koerst George door dure wijken en de tippelzone van King's Cross (on heilspellend en schitterend vastge legd door cameraman Roger Pratt), terwijl op de autoradio romanti sche muziek weerklinkt. George voelt zich als een vis op het droge, is op het foute tijdstip in de ver keerde omgeving. Dat wordt fraai uitgedrukt in zijn vriendschap met de enigszins bi zarre Thomas bij wie hij logeert. Beiden zijn liefhebber van mis daadverhaaltjes en George giet zijn belevenissen in die vorm. Hij ver telt ze in de derde persoon aan Thomas, alsof hij er zelf niet bij be trokken is. Tussen hem en de prostituée Si mone wil het allerminst vlotten. Om George in haar sjieke omge ving in te passen geeft Simone hem geld voor nieuwe kleren en waarmee komt hij vervolgens aan zetten? Een bontgekleurd over hemd en het lelijkst denkbare jas je. Kortom, twee werelden apart. George heeft eenvoudige normen wat betreft seks en vrouwen, Simo- ne's praktijken en ondoorgronde lijke verschijning (Mona Lisa) gaan zijn perken ver te buiten. BIOSCOPEN Bob Hoskins Langzamerhand groeit er echter toch iets van begrip en blijkt de verwantschap groter dan ver wacht. Maar het aardige is dat de kijker vervolgens ook op het ver keerde been wordt gezet. Zoals mannen hun stereotiepe beeld van vrouwen hebben, zo is de toe schouwer gewend aan de filmische wetten van romantiek en daarvan wijkt 'Mona Lisa' op verrassende wijze af. Regisseur Neil Jordan zegt de film gemaakt te hebben met hoofd rolspeler Bob Hoskins in het ach terhoofd. Zijn gelijk daarin wordt in menige scène bewezen. Hoskins viel al op in de verder overigens onopvallend gebleven thriller 'The long good friday'. In zijn gedron gen gestalte en zijn bokserhoofd wordt de tragiek van George, de geboren verliezer, fraai getroffen. Hoskins rangschikt zijn spel in 'Mona Lisa' tot 'het beste wat hij de afgelopen jaren heeft gedaan'. Hij heeft er daarmee in sterke mate toe bijgedragen dat 'Mona Li sa' een uistekende film is gewor den. Een film die allerlei genres in zich verenigt, zowel schrijnend als komisch en beslist gezien mag worden. BART JUNGMANN 'That's life!: regie: Blake Edwards; hoofdrollen: Jack Lemmon en Julie Andrews; theater: Kijkhuis, Leiden. Blake Edwards is vooral beroemd om zijn 'Pink Panther'-films met Peter Sellers, maar in de lange lijst films die achter zijn naam staat, ko men we ook titels tegen als 'Opera tion Petticoat', '10' en 'Victor/Vic toria'. Edwards is niet alleen een succesvol regisseur, maar hij weet de Hollywood-eis van commercie te paren aan een zeer persoonlijke aanpak. Ging bij '10' alle aandacht uit naar Bo Derek, in feite vertelde Edwards via het wanhopig malloti ge gedrag van Dudley Moore de pijnlijke geschiedenis van een mid-life crisis. 'That's life!' noemt Edwards zelf het vervolg op '10'. Het gaat weer om een crisis, nu van een man die twintig jaar ouder is. Harvey Fair- child's verjaardag is op komst, maar hij kan zich er absoluut niet op verheugen. Hij realiseert zich opeens zijn ouderdom en vergan kelijkheid. Humeurig reageert hij op een ieder die hem aan zijn leef tijd herinnert. Zijn succesvolle car rière als architect, een gelukkig hu welijk en redelijk geslaagde vol- kinderen, dat alles kan niet verhinderen dat hij regelrecht op een zenuwinzinking afstevent. Wanneer een mooie cliënte hem op zeer originele wijze de laatste instructies voor de bouw van haar huis influistert, blijkt hij ook op seksueel gebied niet meer in de volle kracht van zijn leven te zijn. Aan alle andere personages schort het nodige. Harvey's vrouw beleeft de moeilijkste dagen van haar leven, omdat ze in afwachting is van de uitslag van een medisch onderzoek, en de kinderen hebben allen od de een of andere i relatieproblemen. Zo is het leven blijkbaar in huize Edwards. Letter lijk, want de film werd grotendeels in zijn eigen huis opgenomen, en bijna alle medewerkers zijn fami lie. Hoofdrolspeler Jack Lemmon is een oude vriend van Edwards en hij is geknipt voor de rol van ze-' nuwachtige twijfelaar. Julie And rews speelt zijn vrouw en is in werkelijkheid Edwards echtgeno te. Ook de vrouw van Lemmon en hun zoon zijn van de partij. Een dochter van Edwards en een doch ter van Andrews (beiden dus uit een vorig huwelijk) maken het fa miliale onderonsje compleet. 'That's Life!' is een komedie, in die zin dat ernstige zaken op een luchtige manier aan de orde wor den gesteld. De hilariteit van de Pink Panther heeft plaats gemaakt voor de grimlachjes, die ook in '10' overheersten. 'That's Life!' is voor al dankzij Jack Lemmon af en toe redelijk amusant, maar mist volle dig elk artistiek surplus. LEONARD ENC?EL. 'Giovanni Senzapensieri'; regie: Marco Colli; hoofdrollen: Sergio Castellito en Eleonora Giorgi; theater: Kijkhuis, Lei den. De Engelse titel van deze Italiaanse produktie luidt 'Drea mer' en zegt kort en duidelijk waar het op staat. Giovanni is een on handige kleuter van in de twintig, die met grote bruine ogen verwon derd de wereld in staart. Hij is de laatste nazaat van de hertogen van Cantelmo en voorziet in zijn le vensonderhoud door kostbare erf stukken aan de plaatselijke anti quair te verpatsen. Hij brengt de meeste tijd door op het dak van zijn vervallen paleis. De film opent met het bericht van Leonardo's dood in 1519. Een verre voorvader van Giovanni verbergt schetsen en een brief van Da Vinci in de gehei me lade van een kastje, om vervol gens bij het horen van de jobstij ding van schrik uit het raam te val len. Wanneer Giovanni per onge luk de schetsen in handen krijgt, beseft hij niet waar het om gaat. Hij vouwt een vliegtuigje van het per kament en gooit het naar zijn mooie jonge buurvrouw. Zij reali seert zich onmiddellijk wat voor schat haar in de schoot geworpen wordt. Het gaat immers om de ont werpen voor vliegtuigen die de grote Renaissance-man Leonardo da Vinei maakte. Wanneer ook Giovanni eindelijk ontdekt waar het om gaat, vindt hij in een afge sloten vertrek van het paleis twee enorme vleugels. Daarmee kan de simpele dromer eindelijk zijn lot in deze zakelijke tijd ontstijgen en naar een andere wereld vliegen, waar voor mensen als hij mis schien wel plaats is. Deze Jan Zonder Zorgen gaat volledig langs mij heen. Het een voudige verhaaltje, de beperkte setting en de poppenkastpersona- ges kunnen ontroeren, noch verte deren, amuseren, noch boeien. De film is zonder twijfel met zorg en intelligentie in elkaar gezet, maar de kleine grapjes zijn weinig sub tiel. Het uit het raam vallen van een voorvader, het altijd op het dak zit ten dromen en een hemelsblauw geverfd zolderkamertje zijn te overduideüjke verwijzingen naar de schetsen van Leonardo en Gio vanni's uiteindelijke wegzweven naar betere oorden. In Italië mag 'Senzapensieri' misschien tot een geliefd genre be horen, aan mij is het absoluut niet besteed. De film lijkt niet van de grond te willen komen en is op z'n best een milde maatschappijkri tiek zonder ziel. Net als bij het zien van 'Tu mi turbi' en 'Tutto Benigni' rond de Italiaanse komiek Roberto Benigni, onstaat $e indruk dat niet alle humor internationaal is. LEONARD ENGEL. De Australische filmster Mel Gibson maakt de traditionele handafdruk tijdens het veertigste filmfestival in Cannes. (foto ap> CANNES (GPD) - Het ministerie van WVC stopt de subsidie aan' Film International, de alternatieve distributeur die sinds de jaren ze ventig de belangrijkste leverancier geweest is van de Nederlandse Filmhuizen. Daarmee is het dood vonnis getekend voor Film Inter national, een organisatie die ook drie jaar geleden al in ernstige fi nanciële moeilijkheden geraakte en toen door WVC werd gered. Een omvangrijke sanering toen heeft geen blijvend positief resul taat opgeleverd. Begin dit jaar wa ren de schulden al weer zo hoog opgelopen, dat Film International niet in staat was om de uitbreng- kosten te betalen voor films die al wel waren aangekocht. Vooral het bedrijf dat voor Film International films ondertitelt, blijkt niet langer bereid om het krediet verder te la ten oplopen. Hoe de ontmanteling van Film International gaat plaatsvinden is nog onzeker, maar inmiddels heeft Huub Bals in Cannes reeds be staande opties van Film Internatio nal op films van onder meer de Ja panse regisseur Imamura overge dragen aan Pieter Goedings,-direc teur van het commerciële distribu tie-bedrijf The Movies. Overigens is het ministerie van WVC van plan de subsidie aan het Filmfestival Rotterdam (dat vroe ger zuiver een Film International- aangelegenheid was) te verhogen. Huub Bals loopt dus in Cannes niet langer rond als film-inkoper, maar wel als programmeur voor zijn festival. Een eerste gevolg van het op handen zijnde faillissement van Film International is dat de Asso ciatie van Filmtheaters (waarbij de belangrijkste Nederlandse filmhui zen zijn aangesloten) de beslissing heeft genomen voortaan zelf te gaan inkopen. Warner Home Video heeft de ge woonte met themaseries te ko men. De laatste serie bestaat uit politie- en geheime dienst-films. De meest recente is 'Cobra', ge regisseerd door George Cosma- tos en opgebouwd rond Sylves ter Stallone. Sylvester is een po litieman die niet van opgeven weet, een 'Dirty Harry' in het kwadraat. Iedere smeerlap moet voor de bijl. In de bioscoop heeft de film het veel minder goed ge daan dan de Rambo's en de Roc- ky's. Toch is aan actie geen ge brek en over de moraal moet je gewoon maar niet nadenken. Twaalf jaar ouder en vele ma len verfijnder is 'The Marseille contract' van Robert Parrish met Michael Caine, James Ma son en Anthony Quinn. Caine is heel goed en speelt een huur moordenaar zonder geweten die zijn vak ziet als een broodwin ning waar je het minst last van hebt als je er niet over nadenkt. Het verhaal over drugs en drug smokkel zit prima in elkaar. De smerige kanten van spiona ge (vooral het bedriegen en be drogen worden) worden uitvoe rig getoond in het uitstekende 'Permission to kill' van Cyril Frankel, met Dirk Bogarde gls uiterst vriendelijke, maar volsla gen amorele baas van een gehei- me-dienstsectie. Al op televisie geweest is het drie jaar oude 'Report to the commissioner' van Milton Kat- selas. Ook bij de politie viert het bedrog hoogtij en agent Michael Moriarty is daar de dupe van. Het verhaal wordt hier en daar wel wat erg melodramatisch. In 1966 maakte Claude Le- louch 'Un homme et une femme', een heel mooie film over een man en een vrouw die elkaar le ren kennen bij de kostschool van hun kinderen. Jean-Louis Trin- tignant en Anouk Aimée werden om hun rollen zeer geprezen. Vo rig jaar kwam Lelouch op het slechte idee om de film dun netjes over te doen. Dezelfde spelers ontmoetten elkaar weer, maar dan wel '20 jaar later'. Het resultaat was nogal knudde. War ner was zo slim de oude film op nieuw uit te brengen en daaraan kunt u zien dat Lelouch het wel degelijk kan. Vorig jaar kwam '9Vz Weeks' in de bioscoop met Kim Basinger en Mickey Rourke die elkaar zeer onstuimig een tijdje liefhad den. 'Fatal attraction' van Mi chael Grant heeft hetzelfde the ma. Ditmaal gaan Sally Keller- man en Stephen Lack er tegen aan. Ze houden van wilde spel letjes, te wilde spelletjes. Het waarom blijft vaag en met ero tiek heeft het minder te maken dan wordt gesuggereerd, maar gek is de film wel. Van Vestron Video. Gewoon leuk is 'Short circuit' van John Badham over een robot die voor zichzelf begint en zijn heil zoekt bij Ally Sheedy en Ste ven Guttenberg. Het leger wordt geleid door domoren die de ro bot willen vernietigen, maar Sheedy en Guttenberg zien een vriendje in hem. CBS/Fox Video. Na de dood van John Belushi kwam Warner met een compila tie van Belushi-scènes uit 'Satur day Night Live', de tv-show waardoor menig acteur bekend werd. De cassette deed het goed. een reden om ook scènes waarin Dan Akroyd het middelpunt was, te gaan bundelen. Belushi is even te zien, evenals onder ande ren Chevy Chase en Gilda Rad- ner. Soms is het melig, vaak is het leuk en menigmaal is het pit tig- Meer dan pittig, zeg maar: grof. is 'Delirious', een opname van een zeer lange conference van Eddie Murphy ('24 Hours', 'Be verly Hills cop'). Hij houdt niet van homo's en vrouwen zijn maar voor één ding goed. Hij houdt wel van vloeken en obsce ne gebaren. Je zit verbaasd naar de show te kijken. Is dat het puri teinse Amerika? Ik zie het Freek de Jonge nog niet zo doen. Uit het oogpunt van vakmanschap is de show vrijwel perfect, dat wel. Van Esselte CIC. PETER DE ZWAAN (OP)NIEUW 'Mona Lisa' - Lido. Leiden 'De aanslag' - een langdradige verfil ming van Mulisch' boek - Trianon. Leiden 'Aliens' - kreeftachtige monsters ja gen kolonisten de stuipen op het lijf- Greenway, Voorschoten 'Le lieu du crime' - Greenway, Voor schoten 'Dutch treat' - meidengroep Dolly Dots in vermeende komedie - Green way, Voorschoten 'Iris' - emancipatieverhaal in thriller- verpakking - City, Katwijk 'The quiet earth' - City, Katwijk 'Peggy Sue got married' - City, Kat wijk BLIJVERS 'Platoon' - naïeve jongen komt te recht in de absurde wereld van een jungle-oorlog - Luxor, Leiden en Eu ro, Alphen 'The name of the rose' - Franciscaner monnik op zoek naar oplossing reeks moorden in kloostergemeenschap - Lido, Leiden 'Hannah and her sisters' - de dagelijk se belevenissen van drie zusters in Manhattan - Trianon, Leiden 'Over the top' - Sylvester Stallone met menselijke trekjes - Lido, Leiden en Euro, Alphen 'The golden child' - Eddy Murphy als uitverkorene - Lido, Leiden en Euro, Alphen 'Children of a lesser God' - een blik in de stille wereld van doven - Lido, Lei den en Euro, Alphen 'Amadeus' - Greenway, Voorschoten 'Ferris Bueller's day off - jongen gaat spijbelen en belandt onder meer in een museum - City, Katwijk en Lido. Noordwijk 'No mercy' - Jeroen Krabbé als en gerd in Amerikaanse politiefilm - Li do, Noordwijk 'Donald Duck's verjaardagspartijtje' - City, Katwijk 'Repelsteeltje' - Greenway, Voorscho- 'Asterix contra Caesar' - Euro, Alphen SEKSFILMS NACHTFILMS 'Make absents' - Rex, Leiden. 'Platoon' - Euro, Alphen 'Olinka en haar erotische avonturen 'De perverse gravin' - Euro. Alphen DEN HAAG 'The mosquito coast' - Asta (463500), al. 'Wanted dead or alive' - Asta, 16 jr. 'Stand by me' - Asta, al. 'Rosa Luxemburg' - Babylon Over the top' - Odeon (462400). 12 jr. Private defectives' - Odeon, al. 'Children of a lesser God' - Babylon, al. 'Dune' - Euro (667066). al. 'Platoon' - Cineac, Metropole. 16 jr. 'Tough guys' - Cineac, al. 'The golden child' - Odeon, 12 jr 'Flodder' - Odeon, al. 'A room with a view' - Metropole, 16 jr- 'De aanslag' - Metropole (456756), al. 'Hair' - Metropole, al. 'Eleni' - Metropole. 16 jr. 'Mascara' - Metropole, 16 jr. 'The name of the rose' - Metropole, 16 jr. 'Cathouse fever' Le Paris (656402), 18 jr- 'El amor brujo' - Le Paris, al. 'Sulka's daughter' - Le Paris, 18 jr. 'Little shop of horrors' - Babylon, 12 jr. 'The voyage home' - Cineac, al. AMSTERDAM 'Stand by me' - Alfa, al. 'Terug naar Oegstgeest' - Alfa. 12 jr. 'Over the top' - City (234579), 12 jr. 'De aanslag' - Tuschinski (262633), al. 'Betty Blue' - Alfa, 16 jr. A room with a view' - Alhambra (233192), Tuschinski. al. 'Platoon' - Alhambra, City, Cinema, 16 jr. 'The mosquito coast' - Bellevue Cine rama (234876). al. 'Wanted dead or alive' - Bellevue. 16 jr- 'Mascara' - City, 16 jr 'Color of Money' - City, al. 'Verdi's Otello' - Cinema (151243). al Crocodile Dundee' Cinerama (266227). al 'Children of a lesser God' - Calypso (234876). al. 'How do yoy like it?' - Parisien (246549), 18 jr. 'Le rayon vert' - Cinecenter (236615), 16 jr. 'Hannah and her sisters' - Cinecenter, al. 'Ran' - Kriterion, 16 jr. 'Rosa Luxemburg' - The Movies (245790), 16 jr. 'Senzapensieri' - The Movies, 16 jr. Tiempo de morir' - The Movies, 16 jr. The name of the rose' - Tuschinski. 16 jr. 'Tough guys' - Tuschinski, al. 'Flodder' - Tuschinski, al. 'No mercy' - Cineac (423639), 12 jr. 'The golden child' - Tuschinski, Cine ma, 12 jr. 'The voyage home' - City, al. 'Eleni' - City, 16 jr. 'Private defectives' - City, al. 'Rosa Luxemburg' - De Uitkijk, al. 'Little shop of horrors' - Alfa, 12 jr. 'Péril en la demeure' - Cinecenter, 16 jr. 'La femme de n - Cinecenter, 16 TELEVISIE Het ambassade-kwartier van Pe king wordt in de film '55 days at Peking' belegerd door Boxers, een fanatieke religieuze sekte. Zaterdag op Nederland 1, 20.28 uur. De nachtfilm die zaterdag avond op Nederland 2 wordt ver toond is 'De geweldenaar' (23.40 uur). Een ex-coureur die in een goudmijn werkt weet goud van overvallers af te pakken en er mee vandoor te gaan. Zondag is op Nederland 2 (20.55 uur) 'De glazen wand' te zien. Daarin vertelt een sportie ve, ideale zoon van een doorsnee- welvarend gezin, zijn ouders dat hij homoseksueel is. Deze beken tenis grijpt het hele gezin nogal aan. Dezelfde dag op BBC 1 'The bad and the beautiful' (16.00 uur). Over de levenswandel van een ambities filmproducent, be zien door de ogen van mensen in zijn omgeving. Op BBC 2 is zon dagavond (24.00 uur) 'Rebel wi thout a cause', met James Dean. Hij speelt een jongeman die wan hopig op zoek is naar enig gevoel van eigenwaarde. 'The warriors' is maandag (20.40 uur) op Nederland 2. Een actiefilm over jeugdbenden in nachtelijk New York die de macht in de stad willen Dinsdagmiddag (15.05 uur) is op BBC 1 'This time forever' te zien. Ten tijde van de Vietnam- oorlog moet een student zijn meisje verlaten om het vader land te dienen. Het bekende verhaal van twee sterren, de één stijgend de an der op zijn retour, is woensdag op Nederland 1 te zien in 'A star is bom'. Barbra Streisand speelt de nachtclubzangeres Esther Hoffman. Op Duitsland 2 is die avond (22.55 uur) 'Allons z'en- fants' te zien. Een jongen wordt gedrild op de militaire academie en deserteert vervolgens. Zijn vader, een Verdun-veteraan, pikt dat niet. 'Die Ehe der Maria Braun' is donderdag op Duitsland 1 (23.00 uur). Liefde en (on)trouw tijdens de oorlogsjaren met onder ande ren Hanna Schygulla. FILMHUIZEN In de serie over de jaren zestig wordt tot en met zondag in het Filmhuis LVC 'Blow-up' ver toond (21.15 uur). Een Londense fotograaf denkt tijdens het uit vergroten van foto's per ongeluk een moord te hebben geregi streerd. Het negatief wordt ech ter gestolen en ook het lijk ver dwijnt. Met onder anderen Jane Birkin en David Hemmings. Woensdag worden in het Film huis in één programma twee do cumentaires vertoond (20.00 en 22.15 uur). Allereerst 'De Maag denhuisfilm' over de bezetting van de Amsterdamse universiteit in 1969 en voorts 'Highschool' over een Amerikaanse school waar leraren en leerlingen tegen over elkaar komen te staan. Don derdag is in het Filmhuis de mu sical 'Hair' te zien (21.15 uur). In de LAK-cinema draaien dinsdag twee films. 'The front (20.00 uur) is een komedie over de Mc Carthy heksenjacht in de jaren vijftig. Woody Allen speelt een schlemielig mannetje dat wordt ingehuurd door scenario schrijvers die op de zwarte lijst staan, zodat ze onder zijn naam kunnen publiceren. Dat leidt na tuurlijk'tot de nodige complica ties. 'Fort Apache' is een western die de wording van een legende toont (22.00 uur). 'L'Etoile du nord' is dinsdag (20.15 uur) in de kapelzaal van K&O te zien, met in de hoofdrol len Simone Signoret en Philippe Noiret. Drie mannen betreden een ver boden terrein om daar de gehei men te ontraadselen in 'Stalker'. Maandag (20.00 uur) te zien in het Kijkhuis. Dinsdag draait daar 'Georgia's four friends' (20.00 en 22.15 uur). Een zedenschets waarin een meisje haar geliefde kwijt raakt omdat zij niet kan wachten tot hij met haar naar bed wil. Ze raakt zwanger van één van zijn vrienden die inmid dels in Vietnam zit. 'Broadway Danny Rose* van Woody Allen draait woensdag in het Kijkhuis (20.00 en 22.15 uur). Het is het verhaal van een manager die een grote steun en toeverlaat is van een stel mislukte artiesten.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 21