Precies het zelfde als toen Colombia rekent op Luis Herrera Harmsen: 'Er gaat niemand meer weg' Timman en Karpov delen eindzege in vierkamp Ajax uitbundig ontvangen in Amsterdam VRIJDAG 15 MEI 1987 SPORT PAGINA 17 AMSTERDAM (ANP) - De oorzaak van het partijtje in Amsterdam, het Europese voetbalsucces van Ajax, dient de komende jaren gehand haafd te worden. Voorzitter Ton Harmsen en technisch directeur Johan Cruijff, de gezichtsbepalers in De Meer, kozen de Amsterdam se feestdag voor serieuze woorden over de toekomst. Cruijff:„Het begin van een grote periode is er. Deze Europa Cup mag geen eindstation zijn." En Harmsen, op zijn bekende brom beer-wijze: „dit was het hoogte punt tijdens mijn voorzitterschap. Het kan alleen nog beter door de Europa Cup 1 te winnen. Het zal echter al moeilijk genoeg worden het succes van dit jaar te herha len." Ajax, nog kansrijk in de nationa le competitie en bekerstrijd, is dicht bij de maatregelen, die het succes in de toekomst dienen te verzekeren. Volgens Johan Cruijff wordt binnen tien dagen de opvol ger van de naar AC Milan vertrek kende spits Marco van Basten aan getrokken. Harmsen denkt eerder aan een periode van veertien da gen. „Het wordt een spits, die voor Bosman kan spelen. Bossie kun je overal gebruiken, zelfs als voor stopper", was het technische in zicht van de voorzitter. Cruijff rep te van een direct inzetbare aanval ler. De donkere Brit Cyril Regis van Coventry City is de betrokken persoon. „Regis is één van de na men in mijn boek. Dat beslaat ove rigens niet meer dan een bladzijde. Als het lukt, zijn we binnen tien da gen klaar met die zaak. Ketst het af met de kandidaat, dan kan ik nog geen termijn noemen." De volgende zaak is het benoe men van de selectie voor volgend seizoen. Ajax wenst na het vertrek van Van Basten rust in de tent. Portugese belangstelling voor de gebroeders Rob en Richard Witschge ergert Ton Harmsen. „Niemand gaat weg. Ook de Witschges niet. Robby gaat vrijdag- in dienst. Die jongen kan helemaal niet uit Nederland weg. Ik heb die Portugezen gezegd ver uit de buurt van Witschge te blijven. Die lui hebben toch geen cent en maken de boel maar onrustig". De semi-prof Witschge, die vori ge week van Ajax een driejarig contract kreeg aangeboden, zei vlak voor de intocht in Amsterdam dat hij toch praat met Benfica. „Dat gesprek komt er. Ik denk ook niet, dat ik wegga. Maar dit is een zakelijké aangelegenheid. In de voetbalsport moet je je verkopen", aldus de linkerspits. In de onderhandelingen met spe lers wier contracten aflopen, zal de leiding van Ajax overigens weinig buigzaam zijn. Harmsen zegt zich niet meer te laten dwingen tot het contract-technisch opnemen van gelimiteerde transferbedragen. „Marco van Basten hebben we door zo'n geintje twee jaar langer kunnen houden. En ik weet niet of je dat kapitaalvernietiging kunt noemen", zo sprak Harmsen ver rassend. Van Basten mocht contractueel vertrekken voor 1,2 miljoen gul den. Van elke gulden die Ajax meer voor de spits ontving, gleden drie kwartjes in de portemonnee van Van Basten. Dat had de speler twee jaar geleden bij de con tractonderhandelingen met Ajax bedongen. Hij leverde een stuk sa laris in voor deze profijtelijke clau sule. AC Milan betaalde Ajax de door de UEFA voorgeschreven maximum-som van 2,7 miljoen gulden, zodat Ajax 1,6 miljoen gul den en de speler 1,1 miljoen op de bankrekening bijschreef. Cruijff bevestigde vorige week, dat Ajax minder voor Van Basten heeft ontvangen dan de UEFA- norm. „Daar moeten we niet onder gaan zitten", vond de technisch di recteur, die de in vergelijking met de Gullit-transfer van 17 miljoen geringe opbrengst voor de Euro pees topscorer als een beleidsfout aanmerkte. Harmsen, wiens zittingsperiode als voorzitter dit jaar afloopt, wil contracten met begeerde spelers als Bosman niet tussentijds verlen gen, zoals PSV met Gullit deed. „Als spelers weg willen, dan houd je ze toch niet." Over een eventueel groter financieel gewin bij die poli tiek liet Harmsen zich niet uit. De leidsman van de 87 jaar oude club, die zijn vierde Europese beker uit bundig vierde, klopte zich nog eens op de borst voor het gevoerde beleid. „Je kunt zien, wat voor club Ajax is. Andere verenigingen had den bij zoveel blessures allang een aantal spelers gekocht. Bij ons is er geen paniek geweest. We kopen niet. We zetten gewoon vier jonge spelers in". Ook lof voor Lokomotive OOST-BERLIJN (ADN) - In de Oostduitse pers wordt met veel respect gewag gemaakt van de prestaties van Lokomotiv Leipzig in de met 0-1 verloren Europa Cup 2-finale tegen Ajax in Athene. Sportecho: Geweldig de strijd lust van de DDR-bekerhouder, die ongebroken de achterstand pro beerde weg te werken, maar daar bij op het middenveld niet met de nodige precisie te werk ging. Als gevolg daarvan kwam de verdedi ging van Ajax niet - zoals verhoopt - onder druk te staan. Dat de grote worp uiteindelijk niet lukte, lag aan de te geringe stootkracht. Des ondanks is een compliment voor de Lok-ploeg op zijn plaats voor de tomeloze inzet". Van Basten toont de Europa Cup II aan de uitzinnige menigte. Vol gens Harmsen is hij voorlopig de laatste die vertrekt. (foto anp> Deel supporters nog in hechtenis AMSTERDAM (ANP) - Van de tien Ajax-supporters die in de nacht van woensdag op donderdag wer den aangehouden wegens openlij ke geweldpleging zal zeker de helft in voorlopige hechtenis blijven en worden voorgeleid aan de officier van justitie. Dit heeft een woord voerder van de Amsterdamse poli tie gisteren desgevraagd gezegd. De overige arrestanten werden in de loop van de dag vrijgelaten. Voor de verdachten was het be halen van de Europacup door Ajax de aanleiding voor grootscheepse vernielingen, vooral rondom het Amsterdamse Leidseplein. De vastgehouden verdachten mogen maximaal vier dagen in voorlopige hechtenis blijven. Daarna moet de officier van justitie beslissen of zij al dan niet kunnen worden heenge zonden. Seizoen voor Blind afgelopen AMSTERDAM (ANP) - Europa- Cupwinnaar Ajax rekent in de be slissende laatste weken van de ere divisie-competitie niet meer op Danny Blind en Arnold Mühren. Verdediger Blind raakte deze week aan de rechterknie geblesseerd en moest vlak voor de Europa-Cupfi nale tegen Leipzig afhaken. Een juiste diagnose is nog niet gesteld, maar coach Johan Cruijff, die meldde dat er bij het vocht wegha len ook bloed was meegekomen, gaat ervan uit dat de Zeeuw dit sei zoen niet meer inzetbaar is. Mid denvelder Arnold Mühren, die met veel pijn tachtig minuten volmaak te in Athene, speelt zondag niet te gen Feyenoord en is wegens de achillespeesblessure ook verhin derd voor de bekerreplay van dins dag tegen Groningen. Cruijff hoopt, dat hij Mühren misschien in de laatste twee wedstrijden van de competitie kan inzetten. Groot achtte hij die kans donderdag ech ter niet. AMSTERDAM (GPD) - Ajax is de kampioen. Amsterdam zal het weten, Nederland zal het weten, Europa, nee de hele wereld. Tien duizenden fans zorgden voor een euforie over Schiphol en Amster dam. Een kolkende, juichende massa voor de Stadsschouwburg op het Leidseplein. Er is geen twijfel mogelijk: Ajax heeft de beker gewonnen. Het is donderdagmiddag tien minuten over vijf als het Ajax- team op het balkon van de schouwburg verschijnt. Velen hebben dan al uren staan wach ten in de stromende regen. Ruim voor drieën verschijnen hier de eerste fans. De Leidsestraat biedt dan nog een aanblik alsof er een kleine storm heeft geraasd. Glas zetters zijn druk bezig met herstel van de gesneuvelde ramen. Hier en daar wordt het laatste glas ge ruimd. Niet geslapen De cafés doen op dat moment al goede zaken. Het bier vloeit er bij stromen. „En we komen uit Athe ne met de cup", brullen enkele zo juist uit Griekenland gearriveer de fans. „Of we geslapen hebben? Natuurlijk niet. We zijn hier rechtstreeks van Schiphol geko men. Ajax! Ajax!" Een bejaard echtpaar uit Rot terdam staat duidelijk te genie ten van de drukte. „Waarom wij Ajax-fans zijn? Nogal simpel, we zijn oud-Amsterdammers. Ja, je kunt wel zeggen dat we echte fans zijn. Bijna alle buitenlandse wedstrijden hebben we van die club bijgewoond. Veertien jaar geleden stonden we hier ook. Fantastisch was het toen. Nu ook hoor, alleen jammer dat zo'n klein groepje het woensdag avond wist te verprutsen". De aankomst van het Marti nair-toestel de 'Prinses Juliana' om kwart voor twee precies, moet voor de vele duizenden fans onge twijfeld een teleurstelling zijn ge weest. Ver weg van het stations gebouw arriveren de coryfeeën. Die eer is toebedeeld aan een cor don politie, luchthavenpersoneel dat het werk even het werk laat, en de pers. Een erehaag van tien stewardessen posteert zich voor het tot stilstand gekomen toestel. Dan gaat de deur open en ver schijnt als eerste aanvoerder Marco van Basten met beker en bloemen. „Olé, olé, olé, olé, we are the champions, we are the cham pions". Het lied zal die dag nog een 'paar' keer gezongen worden. Het gezelschap begeeft zich in de bus naar de niet te stuiten massa in het stationsgebouw. „Ajax, Ajax". Waar de fans nog vóór de douane vandaan komen, niemand kan het vertellen. Maar ze zijn er. Van paspoortcontrole van wie dan ook zal geen sprake meer zijn. Een jongen schiet Ar nold Scholten aan, die de laatste zeven minuten van de wedstrijd nog mocht volmaken. Schuift hem een briefje van vijftig onder z'n neus voor een handtekening. Even later: „Kan ik goed verko pen". Als het gezelschap, omstuwd door fans, de aankomsthal be reikt, schettert het 'Oranje boven' en 'Johan, Johan'. Binnen het half uur is de met bloemen getooi de Ajax-bus op weg naar De Meer, waar hun opnieuw een glo rieuze ontvangst wacht. Hossen Terwijl een stoet van histori sche trams het winnende team door een enthousiaste menigte richting Leidseplein poogt te lei den, dreigt het daar even uit de hand te lopen. In een aangroeien de menigte posteren tientallen jongeren zich op de tramhuisjes bij het Kleine-Gartmanplant- soen. Wonder boven wonder blijft het geval onder het gehos nog overeind staan. Trams proberen zich tussen die massa nog een weg te banen en worden bestookt met 'jubelende' vuistslagen. Een hossende menigte springt naar binnen voor een polonaise. Dan komen de blikjes bier, die omhoog worden geworpen. Nee, niet om te drinken. Opengetrokken zijn het prima objecten de omstanders op een spuitfontein te tracteren. Tientallen blikjes vliegen in het rond en velen weten er nauwe lijks aan te ontkomen. Toch blijft het bij dit soort inci denten. De massa is kennelijk te enthousiast en vastbesloten het dit keer niet uit de hand te laten lopen. Burgemeester Van Thijn over de vernielingen van de voor gaande avond: „Een schandvlek op het hele gebeuren. Wat nie mand voor mogelijk had gehou den, ontaardde in een apotheose.' Dit had absoluut niemand kun nen voorzien. Voor vandaag heb ben we alle maatregelen getrof fen om een dergelijke herhaling te voorkomen". Die maatregelen bestaan uit honderd man politie, die zich op vallend afzijdig houden van het onvermoeibaar juichende pu bliek. Daarnaast worden nog twee pelotons met vijftig ME'ers achter de hand gehouden. Ingrij pen blijkt niet nodig. "Precies het zelfde als veertien jaar (foto ANP) Ondertussen scandeert het „We willen Ajax zien, we willen Ajax zien". Als het team dan eindelijk verschijnt biedt het plein een uit zinnige menigte. Het Leidseplein staat bol van de rood-witte para-' plu's. Op daken, balkons, lan taarnpalen en zelfs verkeersbor den hebben sommigen nog een plaatsje weten te bemachtigen. Aan de ovatie komt geen einde. Het team deint van links naar rechts, de fans deinen in een golj mee. Rood-witte ballons stijgen op vanaf het dak van de schouw burg. Johan Cruijff: „Het lijkt er pre cies op zoals ik hier veertien jaar geleden stond. Geen enkel ver schil met de vorige keer. Alleen het gros van het publiek is nu van een heel andere generatie. Fan tastisch blijft het natuurlijk". Even is het doodstil op het plein. Dat is als de coach gaat spreken. Als dan ook nog Van Basten laat weten dat dit zijn mooiste afscheidscadeau van Amsterdam is en dat hij altijd een Ajacied zal blijven, dan, ja dan is het echt afgelopen. Kwart voor zes. De menigte lost zich langzaam op in een kampioenen- stad. Shurgess nieuwe leider avondzesdaagse Pedro Delgado (links) en Luis Herrera leiden de dans in de voor laatste etappe. In het midden de Westduitser Diet- zen. (foto anp) SCHEVENINGEN - Onder onver valst Britse weerscondities hebben de renners van de Engelse selectie gisteravond een geslaagde greep naar de macht gedaan tijdens de vierde etappe van de internationa le wieleravondzesdaagse. Op de Scheveningse boulevard zeiden de Britten Colin Shurgess en John Walshaw het peloton in het gezel schap van Rijswijker Dennis van der Meijden al spoedig vaarwel, om daarna door de anderen ook niet meer te worden teruggezien. Schurgess ontfermde zich in de lange vlucht over de leidersprijs en eiste vervolgens in de spurt ook de dagzege voor zich op, met Van der Meijden op de tweede en Walshaw op de derde plaats. De Engelse winnaar werd daar mee tevens de nieuwe leider in het algemeen klassement. De beslis sing is daarin echter nog lang niet gevallen. Een groot aantal renners komt namelijk nog in aanmerking voor de eindzege. Onder hen Cas- ba-Swifter Jan van Straaten, die te- samen met Jan Hogervorst, Nico Toussaint en Bollenstreker Peter Uittendaal nog de achtervolging inzette op de vluchters. Succes had het viertal daarin niet, maar deze actie leverde wel de nodige punten voor het klassement op. Van Straa ten eindigde achter Jan Hoger vorst op de vijfde plaats, Uitten daal kwam als zevende over de meet. Aleer de renners zaterdag middag voor de finalerit op de Bult van Swift aantreden, kunnen zij vanavond op de Haagse Vlier boomstraat gaan proberen de nodi ge schiftingen in het algemeen klassement door te voeren. De voorafgaande koers voor vrouwen leverde gisteren onder even natte condities een zege op voor outsider Ingrid Haringa, met Casba-De Wit rensters Petra de Bruin, Sandy Lutke Schipholt en de weer van haar blessure herstel de Monique de Bruin als de num mers twee tot en met vier. De vrou wen uit de ploeg van Joop Rietho ven staat dit weekeinde de interna tionale vuurdoop' te wachten in de driedaagse van Molenheike. In de ze mini-etappekoers zullen tien in ternationale ploegen aan het ver trek staan. AMSTERDAM (GPD) - Buiten haalden de Ajax-supporters gister middag hun winnende elftal in, binnen het hoofdkantoor van de Verenigde Spaarbanken, in het hart van Amsterdam, heerste de bij schaaktoernooien gebruikelijke rust. Al was dat maar betrekkelijk, want gaandeweg de slotronde van de Euwe-vierkamp dreigde een be slissende nederlaag voor Jan Tim man in zijn partij tegenAnatoli Karpov. De Amsterdammer hield echter stand en finishte derhalve op de met Karpov gedeelde eerste plaats. Een goede prestatie van Neder lands beste schaakspeler, die lang zaam op weg is naar zijn oude ni veau. De wond, die Joesoepov hem februari vorig jaar toebracht in de kandidatenmatch, lijkt vrijwel ge nezen. Timman eindigde dit jaar als tweede in Reykjavik, als vierde in Brussel en nu dan weer eens als (gedeeld) winnaar. Heel wat minder florissant ont wikkelt zich de loopbaan van John van der Wiel. De Leidse groot meester moest genoegen nemen met de vierde (en laatste) plaats achter Kortsjnoj. Grijnzend reken de hij voor het afgelopen half jaar een stuk of veertig Elo-punten te hebben ingeleverd, zodat Van der Wiel zijn zestiende positie op de wereldranglijst zal moeten ruilen voor een beduidend minder inte ressante notering. „Het is niet meer zo erg als vroe ger. Toen maakte ik steeds een cy clus door van drie goede en vervol gens drie magere jaren. Ik denk niet, dat mijn vormverlies dit keer zo lang zal aanhouden. Feit is ze ker, dat ik in zo'n bekende zwakke periode zit", aldus Van der Wiel, die vanaf 19 mei in de slag gaat met elf andere, merendeels zwakkere schakers om een plaatsje te be machtigen in het interzone-toer- Van der Wiel is niet helemaal ge rust op zijn kansen in het zone- toernooi, waarvoor straks in Budel het startschot valt. „Van de twaalf spelers plaatst zich slechts één man voor de volgende kwalificatie ronde. Ik geef mezelf vijftig pro cent kans. Op naam ben ik uiter aard favoriet, maar tegenwoordig zegt me dat niets. Als ik het niet red, is dat geen ramp, maar wel heel vervelend". VILLALBA (ANP) - Ruw geschat vier miljoen Colombianen zullen hem zaterdagmorgen in Bogota op wachten als Luis Herrera in de 'amarillo' trui van de Ronde van Spanje uit het vliegtuig stapt. Pre sident Virgilio Barco heeft zater dag reeds tot nationale feestdag uitgeroepen. Alle Colombianen krijgen vrij als 'El Jardinierito' de Vuelta tot een goed einde brengt. Gisteren, in de voorlaatste etappe, kwam zijn leidende positie geen moment in gevaar. Zijn landgenoot Pacho Rodriguez zette de Colom biaanse overmacht luister bij met een ritzege in Villalba. Morgen gaat de laatste etappe over 185 kilome ter van Villalba naar Madrid. In afwachting van de grote victo rie reisden de ouders van 'Lucho' naar Madrid. Zij zullen hun zoon opwachten bij het eindpunt van zijn triomftocht door Spanje. Her rera was reeds een nationale held in Colombia toen hij een etappe won in de Ronde van Frankrijk in 1984. Een jaar later werd hij berg koning in de Tour. Vorig jaar be hoorde hij tot de kanshebbers op Inmiddels is er van verscheidene kanten kritiek gekomen op het aanwijzingsbeleid van de KNSB. Volgens de officiële plaatsingslijst heeft het vijftal Van der Wiel, Van der Sterren, Ligterink, Kuijf en Scheeren recht op deelname aan het zone-toernooi, waarin ook Bel gië, Luxemburg, Frankrijk en zelfs Monaco zijn vertegenwoordigd. Maar velen, onder wie bijvoor beeld Hans Böhm, menen dat de plaats van Peter Scheeren aan Je roen Piket had moeten worden ge schonken. De achttienjarige Leide- naar haalde onlangs zijn eerste grootmeesterresultaat en heeft be duidend meer toekomst dan de Eindhovenaar Scheeren, die nau welijks meer als speler actief is. Sosonko, die ook al niet meer in tensief aan toernooien deelneemt, de gele trui, maar werden zijn krachten gesloopt tijdens de vlak ke etappes en de tijdritten. De Vuelta wordt wellicht zijn eerste triomf in een grote Europese ronde. Donderdag fietste hij voort durend in de eerste gelid van het peloton als persoonlijke bewaker van Dietzen, Fignon en Delgado. Zijn concurrenten maakten het hem gemakkelijk. Alleen Delgado ondernam iets. In de afdaling van de laatste van een kam van vier cols plaatste de kopman uit de ploeg van Jan Gisbers twee demar rages. Herrera antwoordde beide keren gepast, waarna Delgado zijn pogingen staakte. Francisco 'Pacho' Rodriguez be hoorde in de rit over 160 kilometer tot de aanvallers van het eerste uur. In de vier beklimmingen schudde hij een voor een zijn vijf medevluchters af. Rodriguez had op de eindstreep vier minuten voorsprong op het eerste peloton. Het werd de vierde Colombiaanse ritzege na Carlos Emirio Gutierrez, Luis Herrera en Omar Hernandez. Rodriguez won in 1985 al eens twee trok zich, evenals Ree, uit eigener beweging terug van de plaatsings lijst, mede om de weg vrij te maken voor Piket. Om nu tot de ontdek king te komen, dat Scheeren er met de kluif vandoor gaat. Piket kon er niet zo mee zitten: „Schee ren staat een plaats hoger dan ik en maakt gewoon gebruik van zijn rechten". „Natuurlijk had ik gragg in Bu del gespeeld, vooral om ervaring op te doen. Ik neem Scheeren ech ter niets kwalijk. Ik begrijp hem wel, hij speelt bijna een thuiswed strijd en wil die kans niet laten lo pen", aldus Piket, die in juni het Nederlands kampioenschap ook al misloopt door de deelname van So sonko en Timman. Beiden zullen voor het eerst sinds jaren weer van de partij zijn. etappes in de Vuelta. Hij finishte toen als vierde algemeen. Vorig jaar onderging hij operaties aan beide knieën. Zijn kniegewrichten hadden hem in 1984 ook al proble men bezorgd in de Dauphiné Libé- ré. Hij won toen twee etappes en stond ver voor in het algemeen klassement toen hij met pijn in de knieën de strijd moest staken. De uitslag van de 21e en voorlaatste etap pe van de Ronde van Spanje is: 1. Francis co Rodriguez (Col) 160 km in 4.18.03 (gem. 37,202 km/u), 2. Pas Poisson (Fra) op 4 min. 12 sec., 3. Guido van Calster (Bel), 4. Enri que AJa (Spa), 5. Roberto Cordoba (Spa), 6. Laurent Biondi (Fra), 7. Raimund Dietzen CVVdl), 8. Laurent Fignon (Fra), 9. Martin Earley (Ier), 10. Celestino Prieto (Spa), 68. Marc van Orsouw (Ned) op 8.10, 79. Luc Suykerbuyk (Ned) z.t. Afgestapt: Laudeli- no Cubino en Bernard Richard (Fra). Algemeen klassement: 1. Luis Herrera (Col) 100.53.14, 2. Raimund Dietzen (WD1) op 1.04, 3. Laurent Fignon (Fra) op 3.17, 4. Pedro Delgado (Spa) op 3.52, 5. Óscar de Jesus Vargas (Col) op 4.03, 6. Vicente Bei- da (Spa) op 4.40, 7. Anselmo Fuerte (Spa) op 4.59, 8. Yvon Madiot (Fra) op 5.25, 9. Henry Cardenas (Col) op 7.08, 10. Omar Hernandez (Col) op 7.33. De 28-jarige Zwitserse wielren ner Jean-Marie Grezet heeft beslo ten met wielrennen te stoppen. Als reden gaf hij op het ontbreken van klinkende resultaten. Jean-Marie Grezet kwam als 'het talent van Zwitserland' over naar de profs. Hij had zeventig overwin ningen behaald bij de amateurs en debuteerde opvallend met de vier de plaats in de Ronde van Lombar- dije van 1981 en de tweede positie in Pariis-Nice 1982. ADVERTENTIE WATERP0L0T0ERN00I deelnemende verenigingen ZIJL L.G.B. A.Z.C. Brandenburg - B.Z. P.C. zwembad de Zijl 16 mei 1987 van 16.00 - 20.00 uur

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17