Gemeente laat plan maken voor muziekverzamelgebouw Leiden plaatst meer glasbakken DE TIJD, VAN TOEN Voor dakloze muziekverenigingen Reclameborden verwijderd Afscheid prof. Van Arkel Kijkshop in voormalig pand C&A VRIJDAG 15 MEI 1987 LEIDEN ILEIDSE KRONIEK OVER /MENSEN EN GEDANE ZAKEN Op de Tabula Peutingeriana (Peutinger kaart), een Romeinse reiskaart uit de vierde eeuw na Christus, ligt bij de uitmonding van de Rijn in de Noordzee, op de plek waar twee Romeinse he renwegen (geen wegen voor he ren, maar wegen aangelegd ten behoeve van het leger, vroeger aangeduid als heer) samenko men, de plaats Lugdunum Bata- vorum. Eeuwenlang heeft deze klin kende naam de voorgeschiede nis van de stad Leiden opgeluis terd en aan de Leidenaren een zeker prestige gegeven. Men was - in sommige hedendaagse ver halen en in de volksmond gelooft men dat nog - er steevast van overtuigd dat deze Romeinse le- gervestiging de voorloper van de stad Leiden zelf was. Er werd door sommigen zelfs geloof aan gehecht dat de bekende Leidse burcht als wapenhuis deel heeft uitgemaakt van Romeinse verde digingswerken. En dat is allemaal onzin, weten we nu, want Lugdunum Batavo- rum lag veel dichter in de buurt van het latere Katwijk. Bij heel laag water, dat is een aantal ke ren gebeurd, was ter hoogte van Katwijk in zee de ruïne te zien van de Brittenburg, een castel- lum dat indertijd deel uitmaakte van Lugdunum Batavorum. Er is melding gemaakt dat de resten te zien zijn geweest in 1520 en 1752. Er is nu vermoedelijk weinig meer van over. De dichtstbijzijnde Romeinse vestiging voor Leiden was het castellum Matilo bij het latere Roomburg. Ook Valkenburg is bekend om vondsten uit die Ro meinse tijd. In Leiden zelf zijn zelfs nog nooit Romeinse vond sten van enige betekenis gedaan. Hooguit een paar verloren mun ten. Weinig Romeins te bespeuren dus in de geschiedenis van Lei den. Maar wat weten we in feite wel van die eerste beginjaren van Leiden. Van de allervroegste ge schiedenis weten we eigenlijk niet zo ontzettend veel. Vóór 1390 is er namelijk zeer weinig geschreven. Wel weten we dat Leiden zich heeft ontwikkeld vanuit een nederzetting uit de 11- de eeuw. Uit de Utrechtse goede renlijst uit de 10de eeuw kunnen we opmaken dat er toen nog geen sprake was van de plaats Leiden zelf. Wel werd een op somming van de kerkelijke land goederen in het gebied Leython, oftewel an de wateren genoemd. Opvallend is hierbij dat Leython in drie delen uiteenviel die waar schijnlijk door de wateren Rijn, Zijl en Does van elkaar geschei den waren. Zo rond het jaar 1000 werden de kerkelijke gebieden in gewes ten, de zogenaamde ambachten, ingedeeld. In elk ambacht ont stond een bestuurscentrum waar al gauw een ambachts- en bal- ju whuis en een parochiekerk werden opgericht. Zo ontston den de dorpen. En zo ontstond Leiden. Een kleine nederzetting aan de Rijn. Ontstaan op een plek waar Mare en Vliet bij elkaar kwamen en waar ze met een afsplitsing van de Rijn een eilandje gevormd hadden waarop later de Burcht werd gebouwd. Maar de eerste bebouwing strekte zich nog niet uit langs de linker Rijnoever en de Brede Straat die daaraan, een stuk later, evenwijdig kwam te lopen. Al gauw vestigde het Grafelijk Hof zich op het Gravensteen met hofgrachten als beveiüging er omheen. Deze grachten vormden een eerste stadspatroon dat nu nog herkenbaar is aan Steen gracht (de latere Papengracht), de Pieterskerkgracht en een ge- Een plattegrond van het voorstedelijk Leiden. Duidelijk is dat het gebied, waar later de stad is ontstaan, is omgeven door water. In het midden van de kaart het Grafelijk Hof. de toenmalige Koningsweg (late re Pieterskerkchoorsteeg). In GEEN ROMEIN TE BESPEUREN IN GESCHIEDENIS STAD LEIDEN deelte van de Voldersgracht. Het centrum van de stad lag op de kruising van de eerste twee stadsstraten: de Brede Straat en 1121 werd de Pieterskerk ge bouwd en de eerste stadsgracht (latere Rapenburg) volgde in 1204. Vanaf die tijd ongeveer begon de verstedelijking zich duidelijk af te tekenen. Het was ook wel logisch dat de bebouwing steeds dichter werd omdat het stadje aan alle kanten was begrensd door water. Maar niet alleen daardoor werd de bebouwing steeds dichter. De bevolking maakte een ongekende groei door. In 1250 waren er 1500 inwo ners. Zo'n 100 jaar later waren dat er 5000. Leiden was toen al lang niet meer een eenvoudige nederzet ting. In 1266 kreeg Leiden dan ook de eerste stadsrechten. Een stadje dat nog lang niet was uit gegroeid en nog veel zou meema ken. Een stad ook die zeker geen onbetekenende rol zou gaan spe len in de geschiendenis. Toch niet gek voor zo'n on-Romeins dorpje... BARBERE DE ROOS LEIDEN - Het aantal glasbakken zal dit jaar worden verhoogd met 90 stuks. Het gaat om kleine, 'gelui darme' glasbakken met een inhoud van één kubieke meter. Deze zijn beduidend kleiner dan de bestaan de bakken die een inhoud hebben van drie kubieke meter. Met name in de Merenwijk (18) en Zuidwest (13) wordt het aantal uitgebreid. In Leiden komt hier door één glasbak per 750 inwoners te staan. Voorheen was dat nog één bak per 2200 inwoners. De hoeveel heid papierbakken wordt voorals nog niet uitgebreid. Dit werd giste ren duidelijk tijdens de vergade ring van de raadscommissie voor cultuur, volksgezondheid en groen. Met de firma Maltha uit Rotter dam is een huurprijs voor deze LEIDEN - De gemeentelaateen ontwerp maken voor een muziek verzamelgebouw. Dit gebouw is bedoeld voor dakloze of dakloos wordende muziekverenigingen. De kosten voor het gebouw gaan tussen de twee en drie miljoen gul den bedragen. De gemeente zal hiervoor een beroep moeten doen op de zogeheten terugploegrege- ling van de provincie. Hiervoor is reeds een aanvraag gedaan. Dit maakte wethouder Kuijers gister avond bekend tijdens een vergade ring van de raadscommissie voor cultuur. De gemeente heeft een voorbe reidingskrediet gegeven dat ge bruikt zal worden voor een ont werp, dat door de gemeente-archi tect zal worden gemaakt. Een van de plaatsen waar het gebouw zou kunnen verrijzen, is een plek aan de Gooimeerlaan/Hallenweg, vlak bij de Groenoordhallen. Dat is vol gens Kuijers een geschikte plaats, omdat er dan geen geluidsoverlast is voor omwonenden. Aan de ande re kant is het door de drukke ver keersweg, openheid van de omge ving en de aanwezigheid van veel licht, voor vrouwen en kinderen een veilige plaats. De wethouder liet tevens doorschemeren dat de gemeente een nog geschiktere plaats in gedachten heeft. De exac te plaats kon hij nog niet bekend maken, omdat nog niet zeker was of de gemeente wel de grond in be zit heeft. Nu reeds is de aanvraag voor het terugploegsubsidie bij de provin cie ingediend. "Als de beschikking nog voor de zomer binnen is, kan na de zomer met de bouw worden begonnen", zei Kuijers. De finan ciering rust op twee peilers. In de eerste plaats wordt gerekend op een bedrag van 1 miljoen aan te- rugploegsubsidies. Hierbij worden de loonkosten van langdurig werk lozen, die bij het project worden in gezet, betaald uit onder meer de Theater In het Rijnlands Lyceum aan de Apollolaan in Oegstèest treedt vanavond een theatergroep uit Oost-Groenland op. De groep brengt de traditionele trommel- dans, oude liederen, maar ook moderne Groenlandse muziek ten gehore. De voorstelling begint om 20.15 uur. Video Ex'85, centrum voor hulp en be wustwording, vertoont zondag om 20.00 uur de video 'Krishna- murti, future of man'. Dinsdag is er om 17.30 uur een kundalini- meditatie. Een en ander heeft plaats in het gebouw van Ex'85, Koppenhinksteeg 15. Volkscultuur In het kader van de Erasmus- colleges behandelt prof dr. A. van Deursen van de VU Amster dam maandag het onderwerp 'Volkscultuur'. Het college wordt gehouden in het Centrale Voor zieningengebouw en begint om 18.45 uur. KNOV Het Koninklijk Nederlands Ondememersverbond afdeling Leiden houdt maandag een alge mene ledenvergadering. Na een korte huishoudelijke agende zal A. Swaak van Erica-beheer een uiteenzetting geven over de di verse grote werken die zijn be drijf in uitvoering heeft in Lei den. Ook behandelt hij enkele nieuwe plannen, onder meer voor het station en omgeving. De ver gadering wordt gehouden in grand café !In den Leidschen Sa lon' aan de Steenstraat. Muziek Het onderwerp 'Nieuwe Neder landse muziek' wordt behandeld door de mucicoloog en publicist Elmer Schonberger tijdens een voordracht. Die wordt dinsdag om 20.00 uur in het Centrale Voorzieningengebouw aan de Cleveringaplaats gehouden. Amerikanisme 'De Amerikaanse economie: een economie van extremen' is de titel van een lezing die Dr. J.J. van Duijn van de Robeco-groep maandag houdt in het Centrale Voorzieningengebouw, Cleverin gaplaats 1. De lezing vindt plaats in het kader van een lezin gencyclus over Amerikanisme. De voordracht begint om 20.00 Hutspotten Carnavalsvereniging 'De Hut- spotten' houdt maandag de jaar lijkse ledenvergadering in het Antonius-clubhuis. De vergade ring begint om 20.30 uur. Taakverdeling De Vereniging van Academici bij het Wetenschappelijk Onder wijs houdt maandag een discus sie-avond over het onderwerp 'Permanente taakverdeling, rol van de politiek en de universiteit in de komende jaren". Deelne mers aan de discussie zijn twee de-kamerlid J. Wallaga (PvdA) en de dekaan van de letterenfa culteit Pleket. De discussie vindt plaats in de kleine collegezaal biologie, Sterrewachtlaan 6 en begint om 20.00 uur. Sassenheimse gewond bij aanrijding LEIDEN - Bij een aanrijding met een auto op de Plesmanlaan heeft een 17-jarige bromfietsster uit Sas- senheim gisteren letsel opgelopen. Zij is met een gebroken pols over gebracht naar het AZL. De aanrijding ontstond doordat het meisje bij het oversteken van de Plesmanlaan door rood licht reed. Een van rechts komende auto voor wie het verkeerslicht wel groen was, kon haar niet ontwij ken. Huizen ouderen op plaats Aalmarktsehool LEIDEN - Bij de gemeente worden plannen gemaakt om op de plaats van de Aalmarktsehool aan de Aal markt ouderenwoningen te bou wen. Het is de bedoeling dat met de bouw volgend jaar wordt be gonnen. Het is niet mogelijk geble ken het schoolgebouw te restaure ren. Dat zou te veel geld kosten omdat de fundering in slechte staat verkeert. Onderzocht wordt mo menteel hoe de te bouwen wonin gen bechermd kunnen worden te gen de mogelijke geluidoverlast van het naastgelegen LVC en de Stadsgehoorzaal. Het huurcontract van de muziekvereniging De Burcht, de huidige bewoner van de Aalmarktsehool, loopt op 1 januari van het volgend jaar af. LEIDEN - De politie heeft gister- tal bevond zich op plaatsen waar ochtend in de stad 23 reclamebor- dat niet mag, onder meer bij kruis- den voor de vlooienmarkt in de ijs- punten. Een aantal borden met hal verwijderd. Voor het plaatsen daarop reclame voor de Motorop- van de borden was wel een vergun- stapdagen heeft de politie om de- ning verstrekt maar een groot aan- zelfde reden eveneens verwijderd. uitkeringen die deze mensen an ders zouden krijgen. De ander peiler zijn de verenigin gen zelf. ODie zullen onder meer een deel vanhet werk zelf moeten opknappen. Dat zal volgens Kuij ers niet op het gebied van arbeids intensieve klussen zoals schilde ren, metselen of timmeren moeten liggen. Met name op die gebieden wordt een groot bedrag aan terug- ploegsubsidies verkregen. Daarom zal de zelfwerkzaamheid vooral be staan uit het installeren van de cen trale verwarming en het sanitair. Woordvoerder van de muziek verenigingen Rijken, zei zeer blij te zijn met de plannen. Minder geluk kig was hij met de twijfel over de lokatie van het gebouw. Volgens hem zijn de verenigingen tevreden met een plaats bij de Groenoord hallen. Minder gelukkig was Rij ken ook over de huurprijs die ver moedelijk tussen de 30 en de 40 gulden per jaar en per vierkante meter komt te liggen. Dat ligt vol gens hem ver boven wat de vereni gingen kunnen betalen. Met een to tale oppervlakte van zo'n 1800 vier kante meter zal de opbrengst aan huur jaarlijks tussen de 60.000 en de 80.000 gulden liggen. De huisvestingsnood is voor ver schillende muziekverenigingen in de laatste jaren nijpend geworden. Muziekvereniging De Burcht is reeds dakloos geworden. Daar naast zullen de verenigingen K G, Werkmans Wilskracht, Allegro Vivace en Con Fuoco binnenkort in dezelfde omstandigheden verke ren. De Burcht is tijdelijk onderge bracht in het voormalig schoolge bouw aan de Aalmarkt. De muziek korpsen zijn al jaren met de ge meente aan het onderhandelen over een oplossing van de huisves tingsproblemen. INBRAAK - Zes auto's die ston den geparkeerd op het terrein van het Motorhuis aan de Vondellaan zijn gisternacht opengebroken. Uit alle verdwenen radio-cassette recorders. Aan vier andere auto's werden vernielingen aangericht. De daders kwamen het terrein op door het toegangshek te forceren. Prof. D. van Arkel (rechts) na gisteren afscheid als gewoon hoogleraar. LEIDEN - Ter gelegenheid van zijn afscheid als gewoon hoogleraar in de sociale geschiedenis aan de Leidse universiteit, kreeg prof. dr. D. van Arkel, gistermiddag een door vrienden en collega's samen gesteld boek aangeboden met als titel 'Onderscheid en minderheid'. De bundel bevat 15 sociaal-histo rische opstellen over discriminatie en vooroordelen, geschreven door oud-studenten, promovendi en naaste collega's van de scheidende hoogleraar. Met het vertrek van prof. Van Ar kel wordt ook zijn leerstoel in de sociale geschiedenis opgeheven, een feit dat door zijn medewerkers uitermate wordt betreurd. "Men heeft hierbij over het hoofd gezien dat, door de specifieke benadering van Dik van Arkel, de boefening van de sociale geschiedenis in Lei den een heel eigen karakter heeft gekregen. (-) Voor de Leidse uni versiteit is het verdwijnen van deze leerstoel dan ook een duidelijke verschraling. Dit knelt te meer om dat interdisciplinaire samenwer king, die juist bij de sociale ge schiedenis enige vorm heeft gekre gen, in de komende jaren noodza kelijker zal worden dan men zich nu wellicht realiseert", aldus de sa menstellers van het 'liber amico- Prof. Van Arkel heeft zich gedu rende zijn hele wetenschappelijke carrière beziggehouden met het probleem van de rassendiscrimina tie. Daarbij stond de vraag naar de historische oorsprong van dit pro bleem op de voorgrond. De Tweede Wereldoorlog heeft een groot stempel op Van Arkel ge drukt. Zijn keuze voor de studie geschiedenis en vooral zijn keuze voor het onderzoek naar het ont staan van en de ontwikkelingen in het antisemitisme vonden toen hun oorsprong. Ook het feit dat zijn vader tot de sleutelfiguren van het Leidse hooglerarenverzet te gen de Duitse bezetting behoorde, speelde hierbij een rol. Rockefeller In 1945 schreef hij zich in als stu dent geschiedenis aan de Leidse universiteit. In 1952 legde hij met lof het doctoraal examen af met als hoofdvak nieuwe geschiedenis. Na zijn doctoraal examen verbleef hij van 1953 tot 1956 met een beurs van de Rockefeller Foundation in Parijs, Londen, Wenen en Mün- chen waar hij intensief bezig was met onderzoek naar antisemitisme. Op een deel van deze studie, geti teld 'Antisemitisme in Oostenrijk' zou hij in 1966 promoveren. In 1966 werd prof. Van Arkel be noemd tot lector in de sociale ge schiedenis; drie jaar later volgde zijn benoeming tot gewoon hoogle raar in de sociale geschiedenis. Van Arkels hoogleraarschap is al die tijd gekenmerkt geweest door een grote betrokkenheid. Hij had dan ook de opvatting dat geschie denis ook een sociale wetenschap dient te zijn. Zijn maatschappelij ke betrokkenheid kwam onder meer tot uitdrukking door zijn ac ties samen met anderen begin ja ren zeventig tegen de Leidse Baan. die dwars door een uniek natuur gebied zou lopen. Ook was hij be trokken bij acties gericht tegen het zogenaamde 'Witte Singelplan', een torenflat bedoeld voor de lette renfaculteit en de universiteitsbi bliotheek. Beide acties werden met succes bekroond. Vooral in Merenwijk en Zuid-West glasbakken overeengekomen van een kleine 40.000 gulden per jaar. Hiervoor worden de bakken door deze firma een keer in de week leeggehaald en onderhouden. De huurprijs wordt betaald uit een vermindering van de kosten voor het afvoeren van huisvuil. Door de uitbreiding van de glas bakken rekent de gemeente op een stijging van de glasopbrengst van 1200 ton naar 1600 tot 2000 ton per jaar. Al bij een vermindering van de hoeveelheid af te voeren vuil bij de vuilverbranding met 1600 ton, bedraagt de besparing op de ver- brandingskosten ongeveer 40.800 gulden per jaar. Tijdens een proef vorig jaar in Tuinstad wijk werd één glasbak op 500 inwoners geplaatst. De resulta ten gaven een stijging van de op brengst te zien van 30 naar 58 pro cent. De voordelen van de kleine en geluidarme uitvoering is dat de ze dichter bij de huishoudens kan worden geplaatst. Inwoners zullen door de kleinere afstand eerder glas wegbrengen. Nadeel zijn de hogere kosten van het legen van de bakken. Hoewel door meer papierbakken te plaatsen ook in Tuinstadwijk meer papier is opgehaald, zal voor lopig het huidige aantal bakken ge handhaafd blijven. De papierprijs is zo laag, minder dan een cent per kilo, dat de papierinzamelaar niet in staat is nog meer papierbakken gratis te plaatsen. Daarbij komt dat de papierbakken regelmatig in brand worden gestoken. Dit brengt extra kosten voor de brandweer met zich mee. Ook zijn de grote bakken nogal in het oog springen de obstakels in de woonwijken. LEIDEN - Het voormalige pand van C&A aan de Botermarkt is ver huurd aan de Kijkshop, een dis countzaak in uiteenlopende artike len die verbonden is aan het V&D- concern. De Kijkshop - de dichtst bijzijnde vestiging van dit bedrijf is momenteel gevestigd in Leid- senhage - trekt in het pand nadat de Hema het nieuwe pand aan de Haarlemmerstraat in bezit kan ne- De nieuwbouw van de Hema neemt naar verwachting anderhalf jaar in beslag, het bedrijf krijgt in het C&A-gebouw een tijdelijk on derkomen. De Kijkshop zal aan de Botermarkt ruim 500 vierkante meter vloeroppervlak verdeeld over twee verdiepingen gaan be zetten. In het pand komen boven dien 9 luxe appartementen in prijs variërend van 160.000 tot 250.000 gulden. Het voormalige pand van C&A aan de Botermarkt, (archieffoto Jan Holvast)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15