Broedseizoen 'door provincie' verstoord 'Je moet mensen vaak teleurstellen' Vragen van raadslid én statenlid CDA: 'Deel Warmond moet naar Alkemade' V.D. B0RN-ELEKTR0TECHNIEK Elektro technische installatie materialen PAGINA 14 VRIJDAG 15 MEI 1987 WARMOND - De aannemer die is begonnen met de werkzaam heden op de boezemkade van de Zwanburgerpolder in War mond verstoort het broedsei zoen van de in de polder veel voorkomende kieviten, school- eksters, tuureluurs, grutto's, le- DEN HAAG/ALKEMADE - Het bestuur van het CDA, afdeling Al kemade, heeft de Tweede Kamer gevraagd bij de komende gemeen telijke herindeling alsnog een deel van Warmond aan Alkemade toe te wijzen. Het gaat om de Warmondse Zweilandpolder en de Boterhuis- polder. In een eerste voorstel voor de gemeentelijke herindeling stond de overgang van de twee pol ders naar Alkemade nog wel, maar na forse kritiek van Warmond die daardoor grote financiële schade zou lijden, is het alsnog uit het plan geschrapt. Het bestuur van het Alkemadese CDA doet nu een laatste poging om de twee polders in handen te krijgen. In de brief wijst het be stuur erop dat de bewoners van de polders geheel en al zijn aangewe zen op de diensten van de gemeen te Alkemade en volledig zijn geo riënteerd op het Alkemadese kerk dorp Oud Ade. "Zij nemen deel aan het vereni gingsleven van dat dorp, kunnen de brandweer van Rijpwetering/ Oud Ade verwachten, hebben als huisarts de arts van Rijpwetering, halen medicijnen bij de plaatselij ke apotheek, enzovoorts. De we gen waarop zij naar elders moeten, zijn allemaal van de gemeente Al kemade en worden door deze ge meente onderhouden", staat in de brief. "Enkele boeren wonen in Al kemade, maar hebben hun cam ping net over de grens in Warmond liggen". Warmond heeft het voorstel van Alkemade, dat in eerste instantie ook door de provincie Zuid-Hol land werd gesteund, altijd afgewe zen. Door het verlies van de pol ders zou de uitkering van het rijk uit het gemeentefonds aan War mond fors dalen. Deze cijfers heb ben gedeputeerde staten, het dage lijks bestuur van de provincie, uit eindelijk overtuigd. Maar, schrijft het Alkemadese CDA-bestuur, de ze berekeningen zijn nooit op hun juistheid gecontroleerd. Niet dat dat echt nodig is, want de gevraag de grenscorrectie is toch noodza kelijk. pelaars en bonte bek plaviers. De vogels durven niet meer te rug te keren op hun nesten, de eieren koelen af. Het PW- raadslid Bram Schavemaker heeft over de alom als klunge lig beschouwde planning vra gen gesteld aan B en W. Het in Warmond woonachtige sta tenlid C. van der Zalm (PvdA) heeft aangekondigd GS hierover volgende week donderdag te inter pelleren. Gemeentesecretaris C. Zoetemelk zegt namens B en W van zijn gemeente dat de schuld bij de provincie ligt. Verder is sprake van een ongelukkige samenloop van omstandigheden. Op en bij de boezemkade zijn re creatieve voorzieningen gepland zoals haventjes voor bescheiden boten en riet. Ook zal de kade over de hele lengte worden verlaagd op dat vanaf het recreatie-eiland Kou- denhoorn de Zwanburgerpolder kan worden ingekeken. Het rijk betaalt 75 procent, de provincie 15 en Warmond zelf tien procent van de kosten. De aannemer is in op dracht van de gemeente aan het werk. Toch, zo zegt gemeentese cretaris Zoetemelk, treft de ge meente geen blaam. Hij legt uit dat in het voorstel van het dagelijks bestuur van de pro vincie aan de statenleden om War mond zijn 15 procent te geven de voorwaarde was opgenomen dat er niet in het broedseizoen van de vo gels mocht worden gewerkt. War mond had ook al in 1986 willen be ginnen, mede met het oog op zo gunstig mogelijke subsidiëring én om te voorkomen dat vogels zou den worden gestoord maar moest heel lang wachten op de officiële beschikking van de provincie dat het zijn geld zou krijgen. In feite was het besluit in oktober al geval len maar pas eind vorig jaar kreeg Warmond het langverwachte stuk binnen. In dat stuk is opvallend ge noeg de bepaling over het broed seizoen weggevallen. Vooral dit as pect roept bij Bram Schavemaker de nodige vragen en wrevel op. Het wachten is dus al die tijd op de provincie geweest. Warmond durfde het vanwege ervaringen uit het verleden niet aan om met een Caravan gestolen ZOETERWOUDE - In de nacht van woensdag op donderdag is in Zoeterwoude een caravan gesto len, die stond opgesteld aan de Klaverweidestraat. Het bewielde huisje behoorde toe aan een bewo ner van die straat die het daar aan de openbare weg had achtergela ten. De caravan is 17.000 gulden waard. Van de dieven ontbreekt elk spoor. mondelinge toezegging op zak al vast aan het werk te gaan. Pas be gin dit jaar kon met de verplicht gestelde openbare aanbesteding van het werk een start worden ge maakt. Het werk werd gegund aan een aannemer die maar liefst drie ton onder de prijs ging zitten die de gemeente in haar hoofd had. De keus was toen: in april beginnen, dus in het broedseizoen, of pas na de bouwvak. Uitstel echter zou het voordeel van die drie ton ongedaan hebben gemaakt. Zoetemelk: "Een aannemer onderbreken in zijn werk levert uiteraard schadeclaims op". De eerste ambtenaar vindt de ontstane situatie heel vervelend, laat hij wel merken. Hij is zich ér- van bewust dat de aannemer die met groot materieel aan de slag is gegaan een complete verstoring van de natuur veroorzaakt. "Erom heen scheppen is er met bulldozers niet bij, nee". Zwanburgerpolder-molenaar Van der Berg, tevens vogelwacht, meldt dat hij om de nesten te mar keren er stokken bij heeft gezet. "Maar ik kwam laatst een nest te gen op 15 meter van de bouwkeet. Je kunt er de donder op zeggen dat er dan niet meer gebroed zal wor den". Volgens Van der Berg had de aannemer best aan de andere kant van de kade, aan de dorpskant, kunnen beginnen. Dat had vier we ken gescheeld, meent hij. De scha de is nog niet helemaal op te ma ken maar de molenaar heeft al en kele door rupsbanden verpletterde nesten gezien. WASSENAAR - Het VVD- TweedeKamerlid G.B. Nijhuis heeft gistermiddag de "wens- kikker" in het Wassenaarse Duinrell omgedoopt tot AVO- wensbron. Eigenlijk was Nij huis' collega mevrouw E. Terp stra uitgenodigd om dit te ko men doen, maar de liberale moest gisteren in bed blijven wegens ziekte. De omdoping betekent dat al le giften die via de kikker bin nenkomen naar de AVO gaan die zich al 60 jaar inzet voor in tegratie en emancipatie van ge handicapten, ongeacht levens beschouwing of politieke voor keur. De vereniging schept arbeids mogelijkheden en biedt finan ciële hulp zodra de voorzienin gen van de centrale overheid te kortschieten. Het gebeuren gis termiddag in Duinrell sluit aan op de landelijke AVO-collecte van 18 tot 24 mei. (eigen foto) Sint Jorismarsen: 41ste keer OEGSTGEEST/REGIO - Voor de 41ste maal in successie zullen duizen den scouts morgen weer deelnemen aan de Nationale Sint Jorismarsen. Startplaats van de wandeltocht is traditiegetrouw het Oegstgeester kas teel Oud-Poelgeest. Om twee uur zal mevrouw T.L. Blom-de Koek van Leeuwen, wethouder van Oegstgeest, het startsein geven. Er zijn in de regio rond Oegstgeest vier wandelingen uitgezet voor de diverse leeftijdsgroepen. Naast de bekende afstanden van 71/2, 10 en 15 kilometer is er ditmaal voor het eerst een wandeling van 5 kilometer voor de jonste scouts, de 'Bevers'. Terwijl de scouts hun kilometers uitlopen, is er in de tuin van kasteel Oud-Poelgest van alles te beleven. Verzamelaars laten hun scouting-col- lecties zien. Er is een tentoonstelling over de Wereld Jamboree van 1937. Speciale scoutinggroepen hebben stands ingericht en er is dit keer extra aandacht voor de natuur. Medewerking daarbij verlenen onder andere het IVN, Natuurmonumenten en Staatsbosbeheer. Omstreeks kwart over drie is er een concou Rond half zes ten slotte vindt de prijsuitreiking plaats. Vier botsingen op rijksweg bij Oegstgeest OEGSTGEEST - Op rijksweg A44 bij Oegstgeest hebben vanmorgen kort na elkaar vier aanrijdingen plaatsgevonden. Files en gladheid waren in alle gevallen de oorzaken. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor; wel was de materië le schade groot en ontstonden er heel wat files. Het eerste ongeluk ontstond rond kwart voor acht in de rijrich ting Den Haag. Door de regen was er op de weg een flinke plas ont staan. Een automobilist uit Noord- wijkerhout zag al dat water, wilde remmen, maar kreeg last van aqua- planning en kwam via een voorop rijdende vrachtauto tegen de lin ker vangrail tot stilstand. Een achteropkomende automobilist uit Lisse kon de wagen net ontwijken, maar raakte op zijn beurt in een slip en botste tegen de rechter vangrail. Even later overkwam een inwo ner van Amsterdam precies het zelfde: zijn ontwijkingsmanoeuvre werd eveneens gevolgd door een slip. Hij botste op zijn beurt tegen de rechter vangrail. Het derde ongeluk betrof een kop-staart botsing op dezelfde plaats, een paar minuten later. Vol- ,gens de politie werd deze botsing veroorzaakt doordat een automobi list uit Voorhout te weinig afstand hield, niet op tijd meer kon rem men en tegen een vrachtauto bot ste. Vijf minuten later ontstond om dezelfde reden een aanrijding. De door de ongelukken ontstane files konden vrij snel worden opge lost. Een takelbedrijf ontfermde zich over de wrakstukken en be schadigde auto's, de bestuurders kwamen allen met de schrik vrij. Voorzitter Oegstgeests enige woningbouwvereniging vertrekt Geraniummarkt Zowel in Leiderdorp als in Voor schoten worden morgen de welbe kende 'geraniummarkten' gehou- den. Plaats van handeling in Leider dorp is het plein tussen Winkelhof en het gemeentehuis aan de Staten- daalder. De Lagere Agrarische school uit Oegstgeest en de Bijen vereniging Leiden zijn op de Sta- tendaalder aanwezig. Verder ko men er een pottenbakster, poffer tjeskraam en enkele stands van winkeliers. Apotheek Boehmer houdt op het plein 'open dag' met een show van kruidenplanten. In Voorschoten wordt de gera niummarkt gehouden op de aloude Voorstraat. Ook hier geldt dat een deskundige jury let op de kwaliteit van de planten. Ook worden de stands beoordeeld op hun presenta- I tie. Er worden bloemschikdemon straties gegeven, een pottenbakster zal siervaatwerk draaien en ook de afdeling beplantingen van de Di rectie Openbare Werken in Voor schoten is met een stand over groen- beheer aanwezig. De beide mark ten zijn tussen negen en vijf uur ge opend. Rommelmarkt De Jeugdraad van Zoeterwoude houdt morgen een rommelmarkt in en om 'Ons Huis' aan het Koster spad in Zoeterwoude. Om half tien kunnen de Zoeter woudenaren al gaan snuffelen. Er zijn nog andere attracties, zoals een demonstratie geitekaas-maken. trampoline springen en pottenbakken. Op het parkeerterrein zijn 'Lelijke eenden' te zien van voor 1960. Een spectacu lair onderdeel van de markt is dit jaar het Zoeterwouds kampioen schap 'koeien melken'. Jazzfestival In het oude centrum van Wasse naar speelt zich komend weekeinde een jazzfestival af. Beide dagen spelen er vanaf elf uur 's ochtends diverse bands. Zaterdag gebeurt dat overdag in de Langstraat, 's avonds in het Dorpscentrum en in de Stoof aan de Schoolstraat. Zon dag vanaf half twee is er een slot- concert van de 'Superior Jazz Band' in het Dorpscentrum. Orga nisatoren van het festival zijn win keliersvereniging Langstraat en de Kulturele Kern Wassenaar. Occasionshow Op het terrein van importeur De Binckhorst Auto Motorimport aan de Voorschotense Dobbeweg wordt komend weekeinde een occa sionshow gehouden. De show wordt georganiseerd door negen Skoda- dealers uit de Leidse en Haagse re gio. Vanavond is de occasionshow ge opend tot negen uur, morgen van tien tot vijf en zondag van elf tot vijf uur. Collecte De collecte voor epilepsie die vo rige week in Oegstgeest is gehou den, heeft dit jaar 9166 gulden en 35 cent opgebracht. Daarmee heeft de collecterende vereniging 'De macht van het kleine ter bestrij ding van epilepsie' 1084 gulden meer opgehaald dan in 1986. OEGSTGEEST - Voorzitter M.J. Zaalberg (61) van de enige woning bouwvereniging die Oegstgeest rijk is, 'Buitenkist', hangt zijn voor zittershamer in de wilgen. De voor malig technisch hoofdambtenaar van gemeentewerken, die zo'n 30 jaar uiteenlopende functies in het Buitenlustbestuur vervulde, had dat al eerder willen doen, maar een noodgedwongen verblijf in het zie kenhuis veroorzaakte uitstel van het afscheidfeestje. Het nieuwe feest staat gepland voor vandaag* door Wim Koevoet Zaalberg is er een van het type dat hoewel hij er zich van bewust is dat hij er eigenwijze opvattingen op nahoudt, een man die geen blad voor de mond neemt. Telkens als hij er een prijsgeeft, gaan de ogen wijdopen als om toehoorders te snel af te zijn. Voordat die hun ver bazing kunnen uiten, laat Zaalberg zo merken dat hij verbaasd is over het feit dat er überhaupt wordt ge reageerd op wat hij zegt. Een ande re bekende Oegstgeestenaar die deze kunst feilloos verstaat, is bur gemeester mr. S. Scheenstra. Zaal berg over Scheenstra: "Met de vo rige burgemeester ging het prima, met Scheenstra wat minder. Ik draag hem geen slecht hart toe, hoor. Maar wat ik nooit zal verge ten, is die keer dat hij mij verweet dat ik hem voor de voeten liep. Ik was toen naar het ministerie voor volkshuisvesting geweest en hij zou er voor dezelfde kwestie - nee, ik zeg niet welke - een week later heengaan. Dat wist ik helemaal niet. Hij is toen flink tekeer ge gaan. Hij vergeet dat ik dit allemaal niet voor mezelf heb gedaan, maar voor een ander. Hetzelfde zeg ik te gen ontevreden bewoners. Ik heb altijd gewerkt vanuit mijn liefde voor de vereniging. En dan zijn er mensen die nog meer willen, het onderste uit de kan willen halen. Weten die klagers wel dat ze in een goedkope woning wonen terwijl wij voor elk dingetje moeten op draaien?! Zo moeten wij ervoor zorgen dat als zij hun huis verlaten het in goede staat wordt opgele verd aan de volgende. En dan laten ze een zwijnentroep achter! Dat kost ons duizenden guldens". Verlengstuk "Maar er zijn er wel meer hoor, die lelijk naar me hebben gekeken. Er waren er ook die het maar niks vonden dat ik én bij de gemeente werkte én voorzitter van de wo ningbouwvereniging was. Zelf zei ik altijd: dat moet je gewoon ge scheiden houden en het heeft bij mij weten dan ook nooit gebotst. En ach, zo'n dubbelfunctie als deze is. niet kwalijk. Een woningbouw vereniging is toch gewoon een ver lengstuk van de gemeente. Je moet alles via de gemeente en het minis terie in Den Haag spelen. Ik had dan ook een heel gemakkelijke aanloop in Den Haag, mijn per soonlijke contacten daar waren veel beter dan die van... nou ja, ik bedoel: zo goed dat ik sommigen mijn vrienden mocht noemen". Stoort Zaalberg dat niet, dat hij niet meer dan een verlengstuk van de gemeente is? "Nee, hoor. We hebben een zekere zelfstandigheid, al was het alleen maar omdat we de enige zijn in Oegstgeest. In Leiden is het veel erger. Daar wordt alles verdeeld door de gemeente. In Lei den zijn woningbouwverenigingen niet meer dan huurophalers". Ook met aannemers, beweert de scheidend voorzitter zelf, waren de contacten dik in orde. Als er wat te bouwen viel en er een prijs moest worden bepaald "dan ging dat al tijd op een prettige manier, nooit uit de hoogte maar juist heel har- Zaalbergs gesprekspartner rea geert als een ongelovige Thomas. Elkaar beconcurrerende aanne mers die elkaar schouderklopjes geven en lief blijven glimlachen als een project aan hun neus voorbij gaat? Zaalbergs ogen gaan weer wijd open. Dan volgt de verklaring. "We zijn eens begonnen met een aannemer uit Papendrecht. Die be viel heel goed. Geen slinkse ma niertjes. En die aannemer is altijd 'de onze' gebleven. Natuurlijk, met prijsverschillen lag het wel eens moeilijk. Maar ik blijf erbij dat de ze aannemer de enige is die de zaak niet beduvelt. En ook met die op vatting is niet iedereen het eens, nee. Maar ik heb als technisch hoofdambtenaar wel verstand van bouwtechnische zaken, ik kan dat het best beoordelen. En met deze aannemer heb ik wat dit betreft nog nooit gezeur en narigheid ge had. Ook niet als er gerenoveerd moest-worden, zoals in de Indische Buurt" (ook wel Buitenlust ge noemd, red.). Den Haag, aannemers, Zaalberg kan zich in die kringen met een ge rust hart vertonen. En bewoners? Zaalberg: "Dat ging ook prima. Als er burenruzies waren, en dat ge beurde nogal eens, ging ik er zelf naar toe. Omwonenden zeiden dan: Zaalberg, da's wat voor jou, die lui slaan je zo van de trap af. Ik ging er toch gewoon naar toe. In 10, 15 minuten waren we dan met zijn allen uit de problemen. Na zo'n Voorzitter Zaalberg: 'Oegstgeester babbel hoorde ik er nooit meer van, zulke dingen zijn geruisloos op te lossen, echt waar". "Wat je nooit moet doen, is met de borst vooruitlopen. Dat pikken ze niet. Ik ging tijdens de bouw heel vaak de keet in, met de bouw vakkers praten. Ik zei het ze ook gewoon als dingen niet in orde wa ren. Dat pikten ze van me, door mijn opstelling. Je moet ook weten wanneer het tijd is voor een gein tje". Trammaatschappij Buitenlust, vertelt Zaalberg, telt 941 leden die al dan niet met gezin voningbezit van goede kwaliteit... (foto Holvast) een woning van de woningbouw vereniging bewonen. Nog eens 1022 zijn lid van Buitenlust maar zijn in afwachting van zo'n wo ningwetwoning. Zaalberg: "Ons woningbezit is goed tot zeer goed van kwaliteit. Dat heeft het minis terie zelf ook wel eens gezegd. On ze woningen mogen gezien wor den. Ze zijn niet zo luxe als particu liere woningen maar je haalt ze er niet uit, zo van: dat zal er wel eentje van Buitenlust zijn". De vereniging heeft een eigen kantoor in de Floresstraat. In dienst zyn een opzichter, twee tim-i n huismeester en een employé voor de algemene dienst. Buitenlust werd opgericht in de jaren twintig door de toenma lige trammaatschappij die wonin gen nodig had voor haar personeel. Die verrezen in de wijk Buitenlust, de enige arbeiderswijk, "als je dat woord nog mag gebruiken", die Oegstgeest rijk is. De woningbouw door de vereniging verspreidde zich in een rap tempo als een olie vlek over het dorp. Ook in Haas- wijk heeft Buitenlust zijn sporen nagelaten. Zaalberg: "Je zou kun nen zeggen dat ik een groot deel van Oegstgeest heb aangelegd. Bij na, alles wat om de Marelaan heen is gebouwd". Kandidaatbewoners krijgt Bui tenlust via het door de gemeente gehanteerde puntensysteem toege wezen. Heeft Buitenlust zelf nog wat te zeggen? Zaalberg: "Je kunt nooit helemaal onder een kandi daat uit. Maar er zijn nu eenmaal bewoners die niet capabel zijn om een huis te bewonen. Dan moet je vanwege huurachterstand met deurwaarders werken". Hij ver volgt met wijdopen ogen: "Er zijn ook mensen die niet voor deze sa menleving zijn bestemd, die ko men uit een van de inrichtingen uit de buurt. Wij hebben altijd gezegd: laten we het toch maar proberen en vaak pakte het ook positief uit. Toch vroegen we ons als er een uit Endegeest werd ontslagen ook wel eens af: wat krijgen we nou op ons dak? Maar dat er mensen uit hun woning moesten worden gezet, is niet zb heel vaak voorgekomen". "Politiek wil ik er niet in heb ben", is altijd Zaalbergs stelregel geweest. ,1We zijn een onafhanke lijke vereniging die goed werk doet voor de minst draagkrachtigen". Jaloers op de enorme villa's die in Oegstgeest als in één handomdraai verrezen en verrijzen terwijl Bui tenlust alle zeilen moet bijzetten om de diverse subsidies los te peu teren, is Zaalberg nooit geweest. "Nee, daar kan ik me nooit kwaad om maken. Die mensen hebben het geld ervoor. Laat dat maar rol len. Zou ik wel zo gaan denken, dan ga ik de verkeerde kant op. Kijk eens om je heen. Dit is ook maar een bescheiden woning en toch kan ik er in leven. Met ge mak". Toch is Zaalberg zich bewust van de ellende die veel mensen moeten doormaken. Hij was zelf regelmatig van de partij op het spreekuur in het Buitenlustkan- toor. "Je moet vaak mensen teleur stellen. Nee, ik heb geen woning, mevrouw. We kunnen niet alle maal tegelijk. Houdt moed. Je moet mensen tot rust brengen want als ze komen dan zijn ze meestal in een opgewonden staat". In onze zaak vindt u alle installatie materialen, van groepenkast tot gloeilamp sinds 1959 gevestigd als installatiebedrijf en u vindt ons al weer jaren in het winkelcentrum De Kopermolen in de Merenwijk. U vindt bij ons de grootste sortering gloeilampen-t.l. buizen en halogeengloeilampen dealer van Lumiance spots en spanningrail en vande Philips minirail. p.idP.n - Watermolen 10. Tel. 071-215.215 Landelijk erkend installateur.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14