TAD LEIDEN Leidse Schouwburg veel meer in trek Huren van nieuwbouwwoningen in Leiden gaan snel omhoog LEIDSCH DAGBLAD Raadsleden voor bouw huizen Sumatrastraat Arrestaties na diefstal Vorig jaar 20.000 bezoekers meer Initiatief in Leiden voor rechtsvorm van regionaal nutsbedrijf s VRIJDAG 15 MEI 1987 Redactie: Simone van Driel en Meindert van der Kaaij, telefoon 144941, toestel 217 of 222. LEIDEN - De commissie volks huisvesting heeft gisteravond inge stemd met de bouw van 35 wonin gen aan de Sumatratraat. De wo ningen worden in vier bouwlagen opgetrokken. Bewoners van de te genover gelegen Corantijnstraat te kenden bezwaar aan tegen het ge bouw omdat deze te hoog wordt en de parkeerdruk in de wijk ver groot. De bewoners hadden liever gezien dat op deze plaats een wijk- park wordt aangelegd. Een van de buurtbewoners overhandigde wet houder Tesselaar gisteravond een lijst met 25 handtekeningen van bewoners die zich tegen de bouw hadden verklaard. Het bezwaar schrift van de bewoners wordt bin nenkort behandeld in de raads commissie voor ruimtelijke orde ning^ De bewoners waren bovendien niet te spreken over het tijdstip van de inspraakavond die woens dagavond - de avond van de Euro pacupfinale - had plaatsgevonden. De gemeente had hiermee reke ning gehouden door de bijeen komst van zeven tot acht uur te houden maar er waren desalniette min slechts zes bewoners komen opdagen. De commissie stemde gisteren ook in met een plan voor de bouw van vijf woningen aan de Molen- steeg op het voormalige terrein van drukkerij Sijthoff. De huizen gren zen aan de achterkant aan de speel plaats van de nieuwe school aan de Vliet. Het zijn alle woningwetwo ningen. LEIDEN - Drie inwoners van Lei den, twee meisjes van 17 en 19 jaar en een jongen van 20 jaar, zijn afge lopen nacht op de Stille Mare aan gehouden op verdenking van ver nieling en diefstal bij V&D. Bij hun aanhouding waren zij in het bezit van twee stofzuigers en een keukenmachine, die uit de etalage van het warenhuis waren ont vreemd. De politie werd rond drie uur gealarmeerd door mensen die een ruit hadden horen sneuvelen. Voorts hadden zij drie personen zien wegrennen. De vernielde ruit bij 3 meter, bleek er een van V&D te zijn. De politie heeft het een en ander te stellen gehad met de hond die de aangehouden man bij zich had. Het dier was ook op het bureau onder gebracht en hield met zijn aanhou dend geblaf dc hele buurt wakker. Hij is uiteindelijk bij zijn baas in de cel gelaten, waarna het met het ge blaf was gedaan. Sleutel Leidenaar J. Kromwijk brengt geregeld zijn invalide vader van 78 jaar met de auto van en naar het ziekenhuis. Deze woont in het Sint Janshofje, dat ligt aan het deel van de Haarlemmerstaat tussen de Pelikaanstraat en het Havenplein. Vlak naast het voor malig zwembad De overdekte. Zijn probleem is nu dat tussen elf uur 's ochtends en zes uur 's middags de grootste winkel straat van Leiden is afgesloten. In het wegdek staat een paal en die wordt stipt om elf uur door de parkeerpolitie op slot gedaan. Alleen mensen met een sleutel kunnen de paal uit de grond ha len. Kromwijk behoort tot zijn gro te ongenoegen niet tot die men sen. Nu moet hij eerst zijn auto fout parkeren op het Havenplein. Tenminste, als anderen hem daarin al niet in zijn voorgegaan, want dan moet hij zijn auto nog verder weg neerzetten. Vervol gens moet hij als de sodemieter zijn vader halen en hem in de rol stoel naar de auto brengen. De vader moet worden geholpen met instappen en als de rolstoel is ingeladen, kunnen vader en zoon Kromwijk richting zieken huis gaan. Heel. omslachtig en bovendien onnodig. Veel simpeler zou het zijn als zoon kan voorrijden op de Haar lemmerstraat. Maar ja, daarvoor is een sleutel nodig. Kromwijk weet hoe makkelijk dat kan zijn. Soms heeft hij geluk dat vader Kromwijk voor 11 uur een af spraak heeft met het ziekenhuis. Ongestraft kan vader kromwijk zo in de auto stappen. "Dat mag dan eigenlijk ook niet, want de Haarlemmerstraat staat voor elf uur alleen open voor het bedie nend verkeer van de bedrijven. Ze knijpen dan echter wel een oogje dicht". Kromwijk is op het idee ge bracht om eens met de gemeente over een sleutel te gaan praten, door twee surveillerende agen ten. "Deze zagen me hannesen met mijn vader en stapten op mij af. Ze begonnen wel eerst over het feit dat ik verkeerd gepar keerd stond. Ik heb ze de situatie uitgelegd en ze begrepen het meteen. Het was toen ook dat smerige sneeuwweer", vertelt Kromwijk. Sleutel (2) Door het advies van de politie vatte kromwijk moed en stapte naar het gemeentehuis. Zoals dat vaak gaat, maakte hij een tocht langs verschillende ambtenaren. "Ik weet niet meer wie ik alle maal gesproken heb en van wel ke afdelingen ze waren. Ik weet wel dat ik op een gegeven mo ment ben beland bij ambtenaar Van Velsen van verkeerszaken. Hij beloofde me dat hij daarover met de wethouder zou praten. Ik wilde eigenlijk wel bij dat ge sprek zijn, maar daar had de ambtenaar niet zoveel zin in", zegt Kromwijk die er zelf des te meer zin in begon te krijgen. Dat is vijf weken geleden en Kromwijk vermoedt dat er hele maal niet over zijn probleem is gesproken met de wethouder. "Ze hebben me aan het lijntje ge houden". Gisteren stapte hij op nieuw naar het stadhuis, maar nu met het voornemen een duidelijk antwoord te krijgen op zijn ver zoek. Nu kreeg hij te maken met plaatsvervangend hoofd van ver keerszaken, M. Kuzee. "Ik heb meneer Kromwijk uitgelegd dat wij zeer terughoudend zijn in het geven van de sleutel. Het heeft LEIDEN - Het aantal bezoekers van de Leidse Schouwburg is in het seizoen 1985-86 gestegen naar 53.303. Het jaar daarvoor trok de schouwburg 31.743 bezoekers. Dat betekent een stijging van 66 pro cent. Daardoor steeg ook de op brengst uit kaartverkoop van 483.804 gulden naar 664.885 gul den. Deze stijging wordt onder meer veroorzaakt doordat er 36 voorstellingen meer zijn gegeven. Het gemiddelde aantal bezoekers per voorstelling steeg van 247 naar 323. Deze cijfers staan in het jaarver slag over 1985-1986 van de Leidse Schouwburg die gisteren in de raadscommissie voor cultuur werd behandeld. Alle raadsleden com plimenteerden directeur Frans Boelen met deze goede cijfers. Unaniem werd geconstateerd dat de schouwburg 'uit een diep dal is geklommen'. Overigens hoopt de schouwburg op 26 mei de 60.000ste bezoeker te verwelkomen van dit seizoen. Volgens het jaarverslag is het imago van de schouwburg sterk verbeterd. Lang heeft deze bekend gestaan als 'publiekson vriende lijk'. Met de komst van een l'oyer waar na de voorstelling wat ge dronken kan worden en de verbe tering van de parkeergelegenheid, door de bouw van de Digrosgara- ge, is de schouwburg voor bezoe kers aantrekkelijker geworden. Succes Het succes van de schouwburg is volgens Boelen voor een groot deel toe te schrijven aan de veranderde wijze van reclame maken. In sep tember 1985 werd begonnen met de uitgave van het Maandjournaal, een blad waarin alle voorstellingen en andere activiteiten staan aange kondigd. Dit blad is in een oplage van 45.000 exemplaren huis-aan- huis verspreid. Daarnaast is ook de affichering uitgebreid. Gebruik is gemaakt van 35 driehoeksborden die op tal van plaatsen in de stad en uitvalswegen zijn neergezet. Voor speciale voorstellingen en evene menten zijn aparte strooifolders gemaakt. Boelen zei dat de programme ring is gericht op een zo breed mo gelijk publiek. Naast voorstellin gen met publiekstrekkers zoals bij voorbeeld Jos Brink moeten vol gens hem ook de wat meer experi mentele opvoeringen een kans krijgen. Voor het eerst in Leiden zijn er vorig seizoen lunchvoorstel- lingen gehouden, die goed werden bezocht. Succesvol waren tevens de kindervoorstelingen op de woensdagmiddagen en in de vakantieperiodes. Boelen kondig de aan dat voor het volgende sei zoen een serieus begin zal worden gemaakt met bejaardenvoorstellin gen. Ondanks het feit dat de samen werking met de Leidse Volksuni versiteit K O in het jaarverslag goed wordt genoemd, is er toch ook wat kritiek. De directie van de schouwburg wil een betere greep op de kaartverkoop, die nu nog in handen is van K O. In samen werking met museum De Laken hal zijn er succesvolle exposities gehouden. Met deze tentoonstellin gen zal volgens Boelen zeker wor den doorgegaan. LEIDEN - Het college van burge meester en wethouders moet on derzoeken of voor het nieuw op te richten regionale nutsbedrijf een vennootschap kan worden. De di rectie van die NV moet dan uil po litieke vertegenwoordigers be staan. Daarnaast zou dan een amb telijke directie moeten functione ren. De raadsleden M. van der Nat (WD), R. van der Lecq (PvdA) en J. Laurier (Links Leiden) hebben dit verzoek tot B en W gericht. De gemeenten in de regio bekij ken momenteel of er een groot re gionaal bedrijf voor elektriciteit, gas, water en warmte tot stand kan komen. De deelnemende gemeen ten kunnen kiezen uit twee rechts vormen voor het nieuwe bedrijf, een vennootschap of een gemeen schappelijke regeling. De voorkeur van de meeste gemeenten gaat uit naar een vennootschapsvorm. Lei den geeft echter de voorkeur aan een gemeenschappelijke regeling. Gezien het grote aantal stemmen dat Leiden heeft in de Algemene Raad van het Energiebedrijf Rijn land zou het vasthouden aan dit standpunt kunnen betekenen dat de fusie niet doorgaat. Het EBR is een van de belangrijkste deelne mers aan de fusie. Om het afketsen van de fusie te voorkomen willen de raadsleden dat het college van B en W onder zoekt of het mogelijk is een ven nootschap op te richten waarbij de directie bestaat uit vertegenwoor digers van de gemeenteraden van de verschillende gemeenten. Ook moeten de gemeenten de commis sarissen aanwijzen. Volgens de raadsleden is dan een structuur on- staan waarbij de politieke invloed nagenoeg gelijk is aan die in de huidige situatie, waarin het EBR ook een gemeenschappelijke rege ling is. Een dergelijke vennootschaps vorm is vermoedelijk voor de Leid se gemeenteraad wel aanvaard baar. J. Kromwijk en zijn vader voor de ingang naar de Haarlemmerstraat: gehannes door een paaltje. destijds heel wat trammelant ge geven om de Haarlemmerstraat waterdicht af te sluiten. Er wer den nogal wat bewoners en be drijven in hun belangen ge schaad. Nu we zover zijn dat ie dereen zich aan de bepalingen houdt, willen we daar niet verder aan morrelen. Zodra we iedereen maar de sleutel zouden geven, -staat binnen de kortste keren weer de hele Haarlemmerstraat vol met auto's. Dat willen voor komen door alleen in noodgeval len een sleutel te geven. Dat is bijvoorbeeld bij verbouwingen. Een aannemer kan moeilijk met alle bouwmaterialen gaan sjou wen. Na een verzoek kan in zo'n geval een tegen betaling van sta tiegeld bij de politie een sleutel worden afgehaald", aldus Kuzee. Sleutel (3) Is de situatie van familie Krom wijk geen noodgeval? Kuzee is van mening dat er al leen problemen zijn in de midda guren. "Daarbij komt de auto op korte afstand in de Koestraat of Havenplein kan worden gepar keerd. Er moet dus een afweging worden gemaakt tussen de on overkomelijkheid van de afstand en de wens om auto's van de Haarlemmerstraat te weren. Als we aan particulieren de sleutel geven, dan staat binnen de kort ste keren de straat weer vol", legt Kuzee uit. Maar krijgt Kromwijk nu een ontheffing of niet? Kuzee zegt dat dat in de ko mende dagen zal worden beke ken en dat op voorhand niet kan worden gezegd wat nu een korte afstand is en wat een lange. Zelf zijn we ook gaan kijken. Het blijkt dat in het allergunstigste geval zo'n 50 meter moet worden afgelegd tussen woning en auto. Kromwijk zegt dat negen van de tien keer in de Koestraat en Ha venplein alle parkeerplaatsen be zet zijn. Dan wordt de afstand aanzienlijk groter. Zoals gisteren het geval was, moest vader Kromwijk een behoorlijke tijd in de regen staan wachten en kwam hij drijfnat thuis aan. En dat voor een sleuteltje. Stel dat verkeerszaken in de komende dagen met de hand over het hart strijkt en Kromwijk een' ontheffing geeft. Welk be drag moet dan aan statiegeld worden neergelegd? "Dat weet ik niet precies, maar dat is geloof ik een fors bedrag. Ik schat een paar honderd gulden en dat zal wel een rib uit het lijf zijn van Kromwijk. Het hoge bedrag heeft tot doel dat zorgvuldig met de sleutel wordt omgesprongen. Anders loopt binnenkort ieder een met zo'n sleutel rond. Als we Kromwijk een ontheffing geven zal vermoedelijk een speciale re geling worden getroffen. Maar goed, nu lopen we vooruit op de zaak. Zover zijn we nog lang niet", zegt Kuzee. Fietsers en voetgangers hadden het vanochtend op verschillende plaatsen in de stad erg moeilijk. Zij hadden namelijk niet alleen te maken met wat de weergoden van boven over hen uitstortten, maar moesten het ook nog eens opnemen tegen de enorme plassen die zich op straat vormden. Op de Willem de Zwijgerlaan in Leiden zorgden vooral vrachtwagens ervoor dat fietsers ook van de flank de volle laag kregen. (foto Reinout van Guiick). Commissie tegen verplaatsing 'Rembrandt' LEIDEN - Een meerderheid in de commissie voor cultuur, volksge zondheid en groen is tegen ver plaatsing van het borstbeeld van Rembrandt. Burgemeester en wet houders hebben enige tijd geleden voorgesteld om het beeld van Rembrandt van de Witte Singel te verhuizen naar de pas geopende molen De Put. Daarna is een hefti ge discussie losgebarsten tussen de leden van de Leidse gemeente raad. De scheiding tussen voor- en tegenstanders loopt dwars door al le partijen. Ook gisteren heerste er grote ver deeldheid over de toekomstige standplaats van het beeld van Rembrandt. Zo verklaarden de commissieleden van WD, CDA en Links Leiden dat ze tegen verplaat sing waren van het beeld. PvdA en D'66 vinden dat het beeld wel naar het Rembrandtpark bij de Zee vaartschool kan verhuizen. Veelal wordt door de raadsleden aangehikt tegen de hoge verplaat singskosten, die 30.000 gulden be dragen. Een derde van dit bedrag is bestemd voor de restauratie van het beeld, die hoe dan ook moet doorgaan. De leden die tegen zijn, vinden dat het geld beter voor an dere culturele doeleinden kan wor den gebruikt. Door te lage subsidies overheid: LEIDEN - Doordat de overheids subsidie voor woningbouw niet in de pas loopt met de gestegen bouwkosten, gaan de huren van nieuwbouwwoningen in Leiden in een snel tempo omhoog. Ook met hét bouwen van kleinere aantallen woningen, waarbij de rijkssubsidie voor het totale woningbouwconti- gent gelijk blijft, kan volgens wet houder Tesselaar (volkshuisves ting) niet worden voorkomen dat de huren met enkele tientjes per maand omhoog gaan. Tesselaar noemde als voorbeeld de huizen in de Stevenshof: de eerste woning wetwoning die daar drie jaar gele den werd opgeleverd, moest per maand circa 400 gulden opbren gen. Bij de laatste woning die ge bouwd gaat worden, zal de huur 659 gulden bedragen; ruim 250 gul den meer. In toenemende mate blijkt vol gens Tesselaar ook dat de aan- neemsommen voor nieuwbouw- projekten hoger uitvallen dan door de gemeente en de architect waren begroot. Het is al voorgekomen dat de plannen door de architect verso berd moesten worden om uitvoe ring mogelijk te maken. Bij som mige woningen wenst de gemeente echter geen consessies te doen wat betreft de kwaliteit en de grootte. Ééngezinswoningen bijvoorbeeld worden in Leiden groter uitge voerd dan de subsidie van de over heid feitelijk toelaat. Dit is moge lijk door deze woningen in kleinere aantallen te bouwen. Al te hoge hu ren worden vermeden door subsi dies van andere projecten gedeel telijk voor de bouw van dit soort woningen te bestemmen. Hierdoor kunnen de bouwkosten worden gedrukt. Prioriteit Het gemeentebestuur hecht veel waarde aan de bouw van éénge zinswoningen omdat er hierdoor doorstroming op de woningmarkt kan plaatshebben. De bewoners van deze nieuwbouwwoningen zijn vaak afkomstig uit goedkope flatwoningen die op die manier vrijkomen voor zogenoemde star ters op de woningmarkt. Deze prioriteitstelling is volgens Tesselaar ook de oorzaak van het conflict tussen gemeente en bewo nersorganisaties uit de binnenstad over de huren in Leiden. Deze or ganisaties beklaagden zich er on langs over dat een drie-kamerwo ning in de binnenstad even veel huur moet opbrengen als een één gezinswoning in de Stevenshof, hoewel de laatste wat oppervlak betreft groter is. Tesselaar erkende gisteravond dat dit verschil bestaat. Het gaat volgens hem echter niet om een verschil tussen huizen in de bin nenstad en in de buitenwijk maar om een verschil tussen driekamer woningen en ééngezinswoningen. De wethouder betoogde dat de ge meente er naar streeft de gemid delde huur voor beide typen wo ningen met elkaar in overeenstem ming te laten zijn. Daartoe wordt het totale bedrag aan rijkssubsidie dat Leiden jaarlijks voor woning bouw van het rijk ontvangt, over diverse projecten in de stad uitge smeerd. Zo kan een deel van de bij drage voor bijvoorbeeld drieka merwoningen gebruikt worden voor de bouw van ééngezinswonin gen. Op die manier kunnen de hu ren op een aanvaardbaar niveau worden gehouden. Dat deze éénge zinswoningen in oppervlakte iets groter zijn, vindt de gemeente min der belangrijk. Tesselaar werd in dit beleid gisteravond gesteund door de raadscommissie voor volkshuisvesting. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13