Baalberaen® Steun aan landbouw drastisch verlaagd KATWIJK Rol IMF in Afrika steeds meer ter discussie 'Fraude met reisverzekeringen enorm' 'Historisch' akkoord OESO Ondernemingsraad keurt bezetting brouwerij af Mellow-Mink DE NIEUWE STIJL VAN LEOLUX DONDERDAG 14 MEI 1987 ECONOMIE PAGINA 7 PARIJS (ANP/GPD) - Alle 24 bij de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) aangesloten westerse industrielanden gaan maatregelen nemen om de overvloedige landbouwproduktie in te dammen. Daartoe zullen de nationale markten minder worden afgeschermd tegen de internationale markten. Op landbouwge bied krijgt de vrije marktwerking een grotere invloed, want allerlei steunmaatregelen, die per jaar ongeveer 100 miljard dollar kosten, worden op de helling gezet. De Nederlandse minister van fi- nanciën Ruding beschouwt dit re sultaat van de jaarlijkse minister raad van de OESO als een histori sche doorbraak. Amerika en ande re landen gebruikten soortgelijke uitdrukkingen. Europees land bouwcommissaris Andriessen zei dat hij nogal gelukkig is met het feit dat de OESO heeft besloten de richting te volgen die de Europese Commissie heeft aangegeven. van de landbouw binnen de Ge meenschap niet meer unaniem hoeven te worden STRAATSBURG (GPD/ANP/AP) - Volgens de Nederlandse Euro parlementariër Piet Dankert (PvdA) zijn er in de EG nog steeds volop mogelijkheden om te knoeien met wijn en kost dat de EG honderden miljoenen per jaar. Een schandaal als vorig jaar in Ita lië, waar 23 mensen om het leven kwamen na het drinken van met methanol vergiftigde wijn, behoort nog steeds tot de mogelijkheden. Het onderzoek naar het schandaal in Italië heeft nog steeds niets op geleverd. De meeste bewijzen zul len inmiddels wel zijn verdwenen door de enorme vertraging van dit onderzoek, aldus Dankert, die na mens de begrotingscontrolecom missie van het Europees parlement het hele (wan)beheer in de Europe se wijnsector aan de kaak stelde. In een rapport schrijft hij dat de nationale controle-instanties nau welijks verstand hebben van wijn, terwijl het bovendien niet in het 'Nog steeds op grote schaal fraude met wijn' belang is van de lidstaten knoeie rijen in Brussel aan de orde te stel len. De Europese Commissie mist de bevoegdheden om zelfstandig en op eigen initiatief op te treden. Het gevolg van een en ander is, vol gens Dankert, dat de Europese Ge meenschap voor honderden mil joenen guldens wordt opgelicht. De mogelijkheden daartoe zijn le gio, zeker zolang geen afdoende methode is gevonden om de sa menstelling van de wijn te contro leren. Volgens Dankert wordt met sub sidie uit Brussel goedkope wijn tot alcohol gedistilleerd. Door toevoe ging van allerlei chemische stoffen wordt opnieuw kunstmatige wijn gemaakt, die weer tor distillatie bij de EG wordt aangelboden etc. Zo komen inventieve wijnfraudeurs ettelijke keren in aanmerking voor de EG-garantieprijs. In zijn rapport stelt de Europarlementariër de vraag hoe het mogelijk is dat eind 1984 in Italië plotseling 21 miljoen hectoliter wijn meer bleek op te duiken dan tot op det moment door de Italiaanse autoriteiten was opgegeven. Deze hoeveelheid komt overeen met twintig procent van de totale Europese oogst. Voor Dankert staat het antwoord al vast: kunstwijn. Dankert beschuldigt in bedekte termen Italië en Franrkijk er van de wijnfraude oogluikend toe te staan en er zelfs aan mee te werken. Dankert wil dan ook dat de Europese Gemeenschap meer bevoegdheden krijgt om de wijn- produktie in de lidstaten te contro leren. Over een vrijere landbouwmarkt zal moeten worden onderhandeld in de Algemene Overeenkomst in zake Tarieven en Handel (GATT) waar over enkele maanden een nieuwe onderhandelingsronde be gint over een reeks van onderwer pen, waaronder landbouw. De OE- SO-ministers hebben afgesproken dat zij alles nalaten wat het onder- -- Minister Ruding legde er de na druk op dat de besluiten van de OESO niet als vrijblijvend kunnen worden opgevat. Ook een land als Japan is nu gebonden om de in voer van rijst veel minder af te schermen, al gaat dat in eerste in stantie ten koste van de Japanse rijstboeren. Ruding wees erop dat veel landbouwexporterende ont wikkelingslanden zullen profite- een ander, meer op de markt gericht landbouwbeleid. Dr. A. De Zeeuw, directeur-gene raal van het ministerie van land bouw en visserij, verwacht dat de Nederlandse landbouw een libera- de landbouwmarkt g handelingsklimaat kan verslechte- makkelijker kan en zal aanvaarden Zo zullen zij afzien van nieuwe da" a,?de.re ra®IO's in Europa. De - Nederlandse landbouw heeft een goede structuur en is nu al sterker georiënteerd op de markt. Meer dan de helft van de Nederlandse produktie wordt immers geëxpor teerd, aldus de topambtenaar. De nieuwe beschermende maatregelen en van maatregelen die leiden tot een toe neming van de landbouwover schotten. West-Duitsland is niet dan stevig verzet akkoord gegaan met Zeeuw sluit niet uit dat de Neder- de OESO-afspraken. Zij heeft be- landse boeren er zelfs beter lang bij bescherming van haar landbouw, omdat de Duitse boeren het bij concurrentie op de wereld markt erg moeilijk zouden krijgen. Groei Om de economische groei veilig te stellen deden de OESO-minis- ters speciaal een beroep op de Ver enigde Staten, West-Duitsland en Japan om maatregelen te nemen. De Amerikanen moeten hun be grotingstekort verder terugdrin gen om een hogere rente en dollar koers te verwezenlijken. Van West toe dat beslissingen op het terrein Duitsland wordt gevraagd de bin nenlandse vraag en vooral de parti culiere investeringen te stimule ren. Ook Japan, dat gezien zijn vele beloften en weinige concrete maat regelen in Parijs min of meer in de beklaagdenbank zat, werd voor de zoveelste keer opgeroepen de bin nenlandse vraag te stimuleren en zijn invoer snel te vergroten. De OESO-ministers hebben on derstreept dat dit alles alleen maar gezamenlijk kan gebeuren. Zij gaan ervan uit dat op de komende topconferentie van de zeven be langrijkste industrielanden in Ve netië, begin juni, de landbouwpro blematiek verder wordt uitgediept. Daar komt bij dat de agrarische lobby in de Bondsrepubliek een politieke factor van betekenis is. Europees landbouwcommissaris Andriessen erkende dan ook dat er binnen de EG landen zijn "die ons het leven nog moeilijk kunnen ma ken". Hij voegde daar echter PHILIPS - Bij de produktgroep camerabuizen - onderdeel van de Elcoma-divisie in Eindhoven - ver dwijnen de komende jaren onge veer 70 arbeidsplaatsen. Dit heeft een woordvoerder van Philips meegedeeld. De produktgroep dreigt volgens de woordvoerder in een verliesgevende situatie te gera ken door een verminderde order portefeuille. Zeventig van de 170 werknemers zullen elders bij Phi lips een baan krijgen. ROTTERDAM (ANP) - De centrale ondernemingsraad (cor) van Allied Breweries Nederland, de eigenaar van de sedert dinsdag door het perso neel bezette Oranjeboom-brouwerij in Rotterdam, heeft gisteren zijn af keuring uitgesproken over die actie. Volgens de voorzitter van de cor, mr. C. van Heck, is het besluit una niem genomen. „Ook de kaderleden van de Industriebond FNV in de cor en de vertegenwoordiging van Rotterdam steunen het besluit", zegt Van Heek. De Industriebond FNV heeft tot de actie opgeroepen. Het perso neel van de brouwerij in Rotterdam-Zuid heeft het bedrijfspand bezet uit protest tegen de mogelijke sluiting van de Rotterdamse vestiging door een voorgenomen reorganisatie. Omdat er nog geen definitief besluit is genomen over de reorganisatie acht de cor de actie voorbarig en onjuist. De cor vindt dan ook dat de bezetting direct moet worden beëindigd. De Industriebond FNV reageerde laconiek op het besluit van de cor. „Het verwondert ons niet zo. Er zit maar één FNV-er in en verder bijna uitsluitend hoger personeel. Dat heeft al eerder laten weten weinig te voelen voor bezetting", zei een woordvoerder. De oproep van de cor aan de actievoerders om de bezetting te stoppen had overigens geen effect. MARSEILLE - Een enoi buis werd dit weekeinde var haven van Marseille naar bestemming vervoerd: een n\ we fabriek waar ongelo de benzine wordt gemaakt. Benzine duurder voor verlaging prijs eurosuper DEN HAAG (ANP) - De prijzen van benzine moeten per 1 januari 1988 met een half tot één cent om hoog om de verkrijgbaarheid van het nieuwe loodvrije eurosuper te bespoedigen. De schonere brand stof wordt dan drie cent per liter goedkoper. Minister Nijpels (mi lieu) schrijft dit in een brief aan de Tweede Kamer. Eurosuper wordt momenteel nog nauwelijks verkocht. Daar staat tegenover dat ongeveer dertig procent van de auto's die dit jaar worden verkocht wel voor deze brandstof geschikt is. Door de prijsveranderingen wordt eurosu per aan de pomp ongeveer even duur als normale loodvrije benzi ne. De verwachting is dat bij de meeste pompen normaal loodvrij dan zal worden vervangen door eu rosuper. De oliemaatschappijen hebben inmiddels toegezegd het aantal eurosuperpompen (momen teel ongeveer 350 stuks) nog voor de zomer uit te breiden. De benzineprijs zal overigens niet extra stijgen door de investe ringen bij de tankstations die no dig zijn om een derde soort benzi ne te kunnen verkopen. Die inves tering wordt door Nijpels geschat op ongeveer honderd tot tweehon derd miljoen. Wiegel 'opent' gasbel Ameland AMELAND (ANP) - Commissaris van de koningin in Friesland H. Wiegel heeft gisterochtend het gas- veld van de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) op Ameland 'geopend'. Deze gasbel van vijftig miljard kubieke meter is de op twee na grootste in Nederland. NAM-directeur ir. B.P. Jetses zei blij te zijn na een periode van 18 jaar vol met beroepsprocedures en allerlei getouwtrek eindelijk offi cieel van start te kunnen gaan met de winning op het waddeneiland. "Deze lokatie is noodzakelijk voor de energievoorziening van Neder land en West-Europa". Sinds ja nuari 1986 is de aardgaslokatie op Ameland al in werking. Burgemeester mr. M. Zonnevylle van Ameland heeft echter met gro te ongerustheid gereageerd op de gevolgen van de aardgaswinning. In het dinsdag gepubliceerde on derzoeksrapport van het Water loopkundig Laboratorium in Delft en het Rijksinstituut voor Natuur beheer in Arnhem blijken de ge volgen negatiever dan verwacht. Aan de oostzijde van het eiland, waar de gaslokatie ligt, zal in een tijdsbestek van ongeveer veertig jaar de bodem met 28 centimeter zakken. Aan de westzijde is de bo demverzakking niet meer dan twee centimeter. "Ik sta voor een dilemma", aldus Zonnevylle. De gaslokatie heeft volgens hem economische voorde len voor Ameland. Daar tegenover staat echter dat een deel van het strand en de duinen verloren gaan. Een deel van de polders en kwel ders stromen over. Het zoute water zal voor een deel de drinkwaterwinning moeizamer maken. Ook heeft de bodemdaling een negatieve invloed op de vogel stand. De burgemeester vindt dat de rijksoverheid de eerst verant woordelijke is voor de gevolgen. Ook de provinciale overheid zal volgens hem financieel over de brug moeten komen om de gevol gen op te vangen. LENING - De Postbank heeft de koers van uitgifte voor haar 6,25 procent obligatielening 1987 per 1994 van 400 miljoen gulden vast gesteld op 100 procent. De inschrij ving sluit vrijdagmiddag om drie uur. Storting dient te geschieden op 15 juni. ADVERTENTIE Reisverzekeraars willen met computer oplichting bestrijden Want Design is méér dan vorm alleen. Design is functie, visie en emotie. De nieuwe stijl heeft dat. DEN HAAG (GPD/ANP) - De reis verzekeraars schatten dat ze jaar lijks voor enkele tientallen miljoe nen guldens worden opgelicht. Via computerregistratie willen ze frau de moeilijker kan maken. Dit ook om te voorkomen dat in de toe komst de premies sterk moeten stijgen. De belangrijkste reisverzeke- NOS Bij de NOS zullen geen ontsla gen vallen als gevolg van doorvoe ring van een aantal lopende reorga nisaties. Deze toezegging hebben de Dienstenbonden FNV en CNV, NVJ en Unie BLHP gekregen van ir. C. Hagenbeek, die namens de raad van beheer van de NOS met de bonden onderhandelt. Mest De leden van de Overijsselse Landbouw Maatschappij (OLM) en de ABTB (de katholieke Aartsdia- cesane Boeren en Tuinders Bond) in Salland en Twente weigeren hun mestboekhouding op te ma ken. Ze erkennen weliswaar het nut van zo'n boekhouding, maar ze vinden de door het ministerie van landbouw en visserij voorgeschre ven registratie nodeloos ingewik keld en veel te uitgebreid. raars gaven in 1986 circa 2,5 mil joen polissen af, waarmee onge veer zes miljoen mensen verzekerd waren. Van alle landgenoten die naar het buitenland gingen sloot 85 procent een reisverzekering af. Volgens het Verbond van Verzeke raars in Nederland is de winst ech ter gering. Bruto gaat jaarlijks 225 miljoen gulden om in de reisverze keringen. Daarvan gaat circa zestig procent op aan claims en een groot deel van de rest aan bedrijfskosten, aldus een woordvoerder. Het aan tal diefstallen is de afgelopen jaren ook in de vakantielanden explosief toegenomen en het aantal claims en de uitgekeerde bedragen even redig. Verzekeraars zijn daarom tot beperkende maatregelen overge gaan. Er zijn beperkingen aange bracht in de maximale vergoeding van kostbaarheden, foto- film- en videoapparatuur, geld en waarde papieren. Maar ook zijn er beper kingen bij diefstal van eigendom men uit auto's. Veel maatschappij en sluiten bagage achtergelaten in het personencompartiment van de auto uit van verzekering. Volgens het Verbond het noodzakelijk dat verzekerden zich beter bewust worden van het ge vaar van diefstal en daartegen maatregelen nemen. De verzeke raars wijzen er op dat Nederlan ders in bijvoorbeeld Amsterdam er niet aan zouden denken kostbare goederen in de auto achter te laten. In het buitenland vervaagt echter deze bewustheid, zo is gebleken uit de diverse claims. Fraude baart de verzekeraars steeds meer zorgen. De verzeke raars zijn daarom tot een fraudebe strijdingsprogramma overgegaan. Na een aanlooptijd van jaren is de JOEGOSLAVIË Na maanden van wilde stakingen tegen rege ringsplannen voor een koppeling tussen beloning en produktiviteit, is nu ook de eerste actie van geor ganiseerde werknemers begonnen, heeft de staatskrant Politika giste ren gemeld. Het blad berichtte dat werknemers van een slachterij in Zagreb, Sljeme, het werk hadden neergelegd. De staking vormt de eerste officiële werkonderbreking van een vakbond in het naoorlogse Joegoslavië. Stichting CIS (Centraal Informa tiesysteem Schade) dit jaar opera tioneel geworden. Het systeem, waar de verzekeraars veel van ver wachten, overkoepelt alle schade branches. Medio dit jaar moet het optimaal werken, aldus het Ver bond. Alle schadeclaims - niemand wordt daarbij uitgesloten - worden bij het CIS aangemeld en worden vergeleken met eerdere schadege vallen van de verzekerde. Waar twijfel rijst over de claim wordt een speciale groep schadecorres- pondenten ingeschakeld die de zaak onderzoekt. Is er sprake van fraude dan wordt het dossier aan de officier van justitie overhandigd en wordt de fraudeur - klein of groot - vervolgd. Binnen het CIS is meer dan ze ventig procent van de Nederlandse verzekeraars aangesloten. Het ap paraat kost bijna vijf miljoen gul den. De verzekeraars hopen ook dat er een preventieve werking van uit gaat. Overigens hebben de ver zekeraars gisteren meegedeeld dat er voor dit jaar geen verhogingen in de premies voor reisverzekerin gen zijn te verwachten. KATWIJK - AMBACHTSWEG 21 TELEFOON 01718-21977 Zambia wil niet langer aan voorwaarden voldoen ADVERTENTIE Bijna twee weken geleden besloot Zambia niet langer te voldoen aan een aantal voorwaarden die het In ternationaal Monetair Fonds (IMF) had gesteld in ruil voor kredieten. President Kaoenda besloot onder meer de afbetaling van de schul den te beperken tot tien procent van de exportopbrengst en de door Nicole Lucas waarde van de nationale munt, de kwacha, ten opzichte van de dollar te verhogen. Het Zambiaanse besluit kan ver strekkende gevolgen hebben voor de verhouding tussen Afrika en het IMF. Meer dan de helft van de Afri kaanse landen voert inmiddels her vormingen door zoals het IMF die vraagt als voorwaarde om voor le ningen in aanmerkingen te komen. De onvrede onder de Afrikanen over deze internationale financiële instelling groeit echter snel. De twijfel over de effectiviteit van het recept dat het IMF voorschrijft om de zieke Afrikaanse economieën weer gezond te maken wordt steeds groter. Dat de economische situatie in vrijwel alle Afrikaanse landen ver re van gezond is staat buiten kijf. Na de hongersnood in Ethiopië dreigt nu een soortgelijke ramp in Mozambique. De totale Afrikaanse schuld ligt tussen de 170 en 200 miljard dollar. Hoewel dat nog al tijd veel minder is dan de schuld van de Latijnsamerikaanse landen, zijn de gevolgen minstens zo erg. In de over het algemeen nog veel armere landen van Afrika zijn de exportopbrengsten, waar uiteinde lijk de dollars vandaan moeten ko men om de aangegane verplichtin gen af te betalen, namelijk veel kleiner. Het betekent dat meer dan een kwart van Afrika's inkomsten uit export onmiddellijk opgaan aan de betaling van schulden. De Afrikaanse regimes wijten de slechte gang van zaken aan allerlei externe factoren, zoals de droogte, de lage prijzen voor hun grondstof fen en de hogere olierekening. Het IMF legt echter de nadruk op fou ten die intern zijn gemaakt. Het IMF wijst daarbij onder meer op de inefficiënte wijze waarop de econo mie in veel Afrikaanse landen is georganiseerd. Na de onafhanke lijkheid in de jaren zestig hebben veel van de jonge Afrikaanse regi mes allerlei economische activitei ten naar zich toegetrokken door staatsbedrijven op te richten Dat was geen onverdeeld succes Ge brek aan opleiding, corruptie en de afwezigheid van concurrentie maakte de staatsbedrijven veelal tot logge en veelal verliesgevende ondernemingen. Zo weinig mogelijk overheidsbe moeienis in een economie waarin de nadruk ligt op de produktie voor de export. Dat is kortgezegd in de ogen van het IMF het beste ontwikkelingsmodel. Behalve pri vatisering en bezuinigingen op overheidsuitgaven (bijvoorbeeld door afschaffing van voedselsubsi dies) wordt van een land dat om geld komt aankloppen dan ook vrijwel altijd waardevermindering (devaluatie) van de nationale munt gevraagd. Dat maakt, zo is de theo rie, de door een land geëxporteer de goederen goedkoper (en dus voor andere landen aantrekkelij ker om te kopen) en de geïmpor teerde goederen duurder. De op brengsten uit de handel kunnen daardoor toenemen en het daar mee verdiende gelden besteed aan de ontwikkeling en opbouw van het land. Recept In de praktijk blijkt het IMF-re- cept maar gedeeltelijk te werken. Logisch, want ze pakt maar een deel van de oorzaken van de econo mische neergang in Afrika aan. De Afrikanen hebben namelijk óók gelijk als ze zeggen dat de crisis wordt veroorzaakt door factoren waarop zij geen invloed kunnen uitoefenen. Zo krijgen ze steeds minder voor de door hen geëxpor teerde grondstoffen, onder meer doordat de koers van de dollar is gedaald (en de prijs van grondstof fen wordt meestal in dollars bere kend). Bovendien wijzen zij op allerlei maatregelen die in de VS en EG worden genomen om de eigen landbouw en industrie te bescher men, waardoor zij er, ondanks for se devaluaties, er niet of nauwe lijks in slagen meer te exporteren. Door die devaluatie worden echter geïmporteerde goederen een stuk duurder. Maar daaronder bevinden zich ook goederen die noodzake lijk zijn om de produktie op peil te houden. Tenslotte valt er, gezien de zeer lage levensstandaard van het grootste deel van de bevolking, maar weinig te bezuinigen. Geld Voor de Afrikaanse landen is er tot nu toe echter weinig andere keus geweest dan de IMF-voor- waarden toch te accepteren. Z.e hebben het geld hard nodig en van de westerse particuliere banken hebben ze niets te verwachten. Voor de Latijnsamerikaanse lan den is het, ondanks hun veel grote re schulden, in feite makkelijker om aan geld te komen. Die hebben bij de particuliere banken zoveel geleend, dat alleen de dreiging om - niet af te betalen meestal wel ge noeg is om de banken toch weer met nieuwe leningen over de brug te laten komen. De Afrikaanse lan den staan echter «voornamelijk bij westerse overheden en instellin gen als het IMF en de Wereldbank in het krijt. Zambia heeft nu echter toch ge weigerd nog langer aan de IMF-ei- sen te voldoen. Harde reacties van de westerse landen en het IMF zijn tot nu toe uitgebleven. Dat is voor al van belang voor Mozambique, dat al maanden met het IMF in on derhandeling is. Onlangs werd ge suggereerd dat de door het IMF aan dat land gestelde eisen minder streng zouden zijn dan normaal. Sommige financiële deskundigen zagen dat als een teken dat het fonds bereid is zich minder rigide op te stellen. Het blijft voorlopig afwachten wat het Zambiaanse be- - sluit daar voor invloed op heeft.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7