Eis: boetes voor illegale levering Irak We houden 't deze week binnen de per ROPARCO Reinigingsdiensten: hondebaas moet poep ruimen Klachtenbehandeling in inrichtingen moeizaam Britse veerboot bij werf Vlissiiigen 5,4% PvdA: ook minder conventionele wapens DONDERDAG 14 MEI 1987 DEN HAAG (ANP) - De Haagse officier van justitie mr. M. Schelfhout heeft gisteren geldboetes geëist en voorwaar delijke celstraffen tegen de financieel-directeur en het hoofd van de administratie van de NV Optische Industrie De Oude Delft. Dit in verband met leveringen van militaire zaken aan Irak. Bovendien moet ook het bedrijf een geld boete betalen en haar hele netto-winst van deze leveringen afstaan aan de Nederlandse Staat, aldus de officier. ven van hun rechten. Ze heeft 31 patiëntenvertrouwenspersonen in dienst die werkzaam zijn in 42 psy chiatrische ziekenhuizen. Hun be langrijkste taak is klachtenbemid deling. In 1986 kregen de vertrouwen spersonen meer dan 8000 klachten en vragen voorgelegd die betrek king hadden op gedwongen opna me, behandeling en bejegening. dwangmedicatie en isolatie, verlof en ontslag. Een vertrouwenspersoon die in een psychiatrisch ziekenhuis te werk wordt gesteld heeft een aan tal bevoegdheden. Volgens de stichting hebben verscheidene zie kenhuizen vorig jaar geprobeerd die bevoegdheden te beperken. Zo werd een vertrouwenspersoon plotseling de toegang geweigerd tot een bepaalde groep patiënten. Mr. Schelfhout schat dat het be drijf in totaal 400 miljoen gulden heeft omgezet door middel van ille gale transacties naar het buiten land. Bewijsbaar is volgens haar een nettowinst van 2,5 miljoen gul den. De officier van justitie eiste gisteren tijdens de zitting verder een boete van 500.000 gulden tegen het bedrijf. De 42-jarige financieel-directeur hoorde 40.000 gulden tegen zich ei sen en een voorwaardelijke celstraf van vier maanden wegens het lei ding geven aan valsheid in ge schrifte om de verboden transac ties toch mogelijk te maken. Het 61-jarige hoofd van de commercië le administratie hoorde om dezelf de reden 20.000 gulden boete en twee maanden voorwaardelijke celstraf vorderen. De Oude Delft zou goederen als nachtzichtbrillen, rij brillen en handkijkers naar Irak hebben uit gevoerd, terwijl dit vanwege de oorlog met Iran al sinds 1 januari 1981 verboden is. Het ministerie van economische zaken geeft sinds die datum geen vergunningen President-directeur Duinker van De Oude Delft bevestigde gisteren voor de rechtbank dat zijn bedrijf de leveranties via Portugal liet lo pen om het verbod te omzeilen. "Wij wilden onze verplichtingen op een legale manier nakomen" al dus Duinker. Hij trad op als verte genwoordiger van zijn bedrijf. Bankovervaller wil kind in cel opvoeden DEN HAAG (GPD) - De wegens bankovervallen veroordeelde Stanley H. wil een van zijn twee lingsdochtertjes opvoeden in de Scheveningse gevangenis. Zijn vriendin, die ook al een kind van zeven heeft, kan de opvoeding van de zeven weken oude tweeling in haar eentje niet aan. Gevangenisdi recteur J. de Goede heeft het ver zoek van Stanley H. niet bij voor baat afgewezen. Het is voor het eerst dat een man nelijke gedetineerde de opvoeding van een kind op zich wil nemen. In de vrouwengevangenis in de Am sterdamse Bijlmer is het niet onge bruikelijk dat gevangenen hun ba by de eerste maanden na de ge boorte verzorgen. De wet geeft daar ook mogelijkheden toe en stelt een maximumtermijn van ne gen maanden. Daarna moeten er andere oplossingen worden be dacht. Meestal worden de kinderen dan in een tehuis of een pleeggezin ondergebracht. Gevangenisdirecteur De Goede noemt het verzoek van Stanley H. hoogst ongewoon, maar hij vindt dat geen reden om het af te wijzen: "We hebben hem gevraagd om zijn vraag te onderbouwen en.uit te leg gen waar de nood ligt. UTRECHT (ANP/GPD) - Als het aan de Nederlandse Vereniging van Reinigingsdirecteuren (NVRD) ligt, zal binnen afzienbare tijd iedere hondebezitter in Neder land zijn hond moeten uitlaten met een „ruimmiddel" op zak om de uitwerpselen van het huisdier van de straat te verwijderen. Wie geen zakje of schepje bij zich heeft, moet door een controleur worden beboet. Het aanstellen van deze contro leurs (één per 20.000 inwoners) wil de NVRD betaald zien uit de hon debelasting, die de gemëenten uit sluitend mogen gebruiken ter be strijding van de hondepoep. Om te bewijzen dat de belasting betaald De spullen werden, in tegenstel ling tot wat Duinker verklaarde, volgens de officier alleen in naam naar het speciaal in het leven ge roepen papieren bedrijfje Opta- grex in Lissabon gestuurd - waar door een vergunning voor Portugal voldoende was - en gingen in werkelijkheid linea recta naar Bag dad. Er werden ook artikelen via het Londense vliegveld Heathrow gestuurd, waardoor De Oude Delft met een exportvergunning naar Groot-Brittanië kon volstaan. Ook is twee keer een partij onder de adressering 'Tanzania' naar Irak gegaan. Volgens Duinker en de raadsman van De Oude Delft, mr. B. Wubs, was er wel degelijk spra ke van daadwerkelijke uitvoer naar genoemde landen. Dat de landen waar De Oude Delft spullen naar heeft uitgevoerd geen probleem zien in handelen met Irak, valt volgens Wubs niet onder de verantwoordelijkheid van De Oude Delft, ook niet als dat bedrijf wist wat het uiteindelijke land van bestemming was. Dit on danks de bewering van Duinker dat de Irakezen na het verbod om naar hun land uit te voeren zelf met het idee kwamen van de construc tie om 'de spullen via Portugal te sturen. Mr. Wubs vindt dat De Oude Delft moet worden vrijgesproken en op andere punten ontslag van rechtsvervolging moet krijgen. Er geen-sprake is geweest van uitvoer naar Irak, aldus Wubs. Voor Portu gal en Groot-Brittanie was er een uitvoervergunning, waarvoor ook geen valse gegevens zijn verstrekt. In verschillende gevallen is vol gens de advocaat zelfs helemaal niet uitgevoerd: de spullen werden in Delft al aan een tussenpersoon overgedaan. Uitspraak 26 mei. DEN HAAG (ANP/GPD) - De PvdA vindt dat bij een eventueel akkoord tussen Oost en West over een vermindering of volledige ver wijdering van kernraketten uit Eu ropa uiteindelijk ook moet worden geprobeerd de conventionele (ge wone) bewapening tot een zo laag mogelijk niveau terug te brengen. Van een "afkoopsom" in de vorm van extra conventionele bewape ning in ruil voor een akkoord over middellange- en korte afstandsra ketten is in het geheel geen sprake. Deze opvatting zal de PvdA vol gende week naar voren brengen in het kamerdebat over de brief van minister Van den Broek (buiten landse zaken) over de ontwikkelin gen op het gebied van de nucleaire raketten. PvdA-fractieleider Kok zei dit gisteravond na afloop van het fractieberaad over de opstel ling van zijn partij. Hij deed dit me de naar aanleiding van zijn uitspra ken op een 1-mei-bijeenkomst in is, moeten de honden weer een penning gaan dragen. Als deze maatregelen ingang vinden bij de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG), zal de hondebezit ter per jaar zo'n 200 gulden kwijt zijn aan hondebelasting (50 gul den) en ruimmiddelen (150 gul den), aldus ing.A.Hoek van de NVRD gisteren op een persconfe rentie in Utrecht. Het is de bedoeling dat de hon- debezitters op den duur zelf de uit werpselen gaan opruimen met hiervoor speciaal ontworpen hulp middelen. In de toekomst zullen controleurs worden aangesteld die deze bezitters controleren op het bij zich dragen van een 'opruim- middel' op straffe van een boete. UTRECHT (ANP) - Een patiënt die volgens het behandelteam onrust veroorzaakt op de afdeling wordt met stoel en al vastgebonden aan een boom op het terrein van de in richting. Patiënten op een afdeling voor bejaarden krijgen acht dagen geen warme maaltijd omdat ze niet aan de therapie willen meedoen. Een onvrijwillig opgenomen pa tiënt wordt gedwongen overdag een pyjama te dragen om te voor komen dat hij wegloopt. Dit zijn enkele klachten die de Stichting Patiëntenvertrouwen spersoon opsomt in haar jaarver slag 1986. De stichting is in het le ven geroepen om psychiatrische patiënten te helpen bij het handha- VLISSINGEN (GPD) - De Britse veerboot Herald of Free Enterprise is gisteren afgemeerd bij de werf Scheldepoort in de Vlissingse Sloehaven. Het passagiersschip ar riveerde daar na een probleemloze reis vanuit Zeebrugge. Twee Belgi sche sleepboten trokken het ramp schip tot even voorbij de stad Vlis- singen, waarna vier kleinere Ne derlandse sleepboten het schip bij Scheldepoort afleverden. Voor de haven van Zeebrugge hebben deskundigen van het Di rectoraat-Generaal Scheepvaart en Maritieme zaken (DGSM) en rijks waterstaat de stabiliteit van het schip gecontroleerd. Toen dat in orde bleek, kon de reis richting Vlissingen beginnen. De wat on stuimige zee leverde het transport geen problemen op. Wel werd hier- Heeswijk-Dinther die volgens Kok door de pers onjuist waren geïnter preteerd en uitlatingen van buiten landspecialist Ter Beek daarna in radio-vraaggesprekken. Maar Kok wees er met nadruk op dat de PvdA kiest voor ontwape ning op het nucleaire vlak. Als dat leidt tot een nieuwe situatie op het conventionele terrein, zal die door de PvdA tegemoet moeten worden getreden. "Wij lopen niet weg voor de consequenties op het conven tionele vlak". Essentieel bij de opstelling van de PvdA is echter dat Oost en West een evenwicht bereiken op het ter- ORGEL - Organist Jan van Mol en de mezzospraan Rachel Fabry, bei den uit Antwerpen geven dinsdag 19 mei een concert in de St.Agatha- kerk in Lisse. Behalve werken van Darius Milhaud en Flor Peeters voeren zij ook een stuk van Marcel Dupré uit. Het concert begint om kwart over acht. Met de opbrengst van de hondebe lasting, en eventueel van de boetes, kunnen deze controleurs worden aangesteld. Gestreefd wordt naar één controleur op de 20.000 inwo ners. Nederland telt meer dan ander half miljoen honden die samen jaarlijks 160 miljoen kilo poep pro duceren. Het probleem van de hon depoep wekt vooral bij niet-honde- bezitters veel irritatie op. Volgens Hoek wordt alleen al in Amster dam zo'n miljoen keer per jaar in de poep getrapt. Ongeveer de helft van het aantal hondebezitters heeft begrip voor het probleem. Veel gemeenten zijn al op eigen houtje bezig geweest met het zoe door de wisseling van de Belgische en Nederlandse sleepboten wat la ter uitgevoerd dan aanvankelijk was voorzien. Op het moment van die wisse ling is het scheepvaartverkeer op de Westerschelde korte tijd stil ge legd om het konvooi alle mogelijke ruimte te geven. De reis verliep on der begeleiding van DGSM en Rijkswaterstaat. Op de Vlissingse boulevard en langs het laatste deel van de route had zich een groot aantal belangstellenden verzameld om het transport van het op 6 maart gekapseisde schip op de ge voelige plaats vast te leggen. Het moet een hele geruststelling voor Townsend Thoresen zijn dat de Herald of Free Enterprise niet meer zo duidelijk in Zeebrugge te kijk ligt. Dagelijks voeren honder- rein van de conventionele bewape ning en op een zo laag mogelijk ni veau. Uit de woorden van Kok valt op te maken dat de PvdA eventu eel zou willen overwegen de con ventionele bewapening wat uit te breiden. Ook willen de socialisten de huidige strijdmacht versterken door herschikking van de beschik bare middelen en een herziening van de bestaande organisatie. ken naar oplossingen. Zo kwamen er allerlei mogelijkheden, van de caninette (een poepzuigende mo torfiets) tot het kinderschepje aan toe. Hoek: „Dit is letterlijk hope loos want de hondeneigenaren krijgen zo de indruk dat op straat gepoept mag worden. De gemeen te ruimt het immers toch wel op". Het Uitvinderscentrum Neder land schreef samen met de vier grote gemeenten een wedstrijd uit voor mensen die een opruimmid- del konden vinden. De NVRD pre senteerde gisteren het bekroonde „ruimmidel": een stevig papieren zakje met twee kartonnen hand grepen, waarmee de hondebezitter de drol kan oprapen zonder zijn handen vuil te maken. den passagiers van de Britse maat schappij langs het stukje anti-re clame en behalve de havenautori teiten moet ook Townsend Thore sen gisteren opgelucht adem heb ben gehaald. De Herald ligt nu aan kade E van Scheldepoort. De komende dagen wordt het schip verder schoonge maakt. Dan zal pas duidelijk wor den wat er allemaal moet gebeuren om het passagiersschip weer vaarklaar te krijgen. Voor dat kar wei heeft de werf Scheldepoort be langstelling getoond. Townsend Thoresen zoekt ondertussen naar een koper. In dat kader wordt een openbare inschrijving overwogen. Over enkele weken is duidelijk hoe de toekomst van het rampschip er uit zal zien: schroot of opnieuw het ruime sop. KABELS DOORGEZAAGD (ANP) - In de Haagse wijk Zichten- burg zijn vanochtend alle telefoon verbindingen uitgevallen. Afgelo pen nacht hebben onbekenden een kabelhuisje opengebroken en twee voedingskabels doorgezaagd. De herstelwerkzaamheden zullen waarschijnlijk de hele dag duren, aldus een woordvoerster van de PTT. De PTT probeert de overlast voor de wijk, waar zich veel indus trie bevindt, zoveel mogelijk te be perken door mobiele telefooneen heden aan te brengen. De uitvinder is nog bezig om het zakje (kosten: 18 cent per stuk) in produktie te laten nemen. Ook moet het zakje duidelijk omschre ven worden en voorzien van een keurmerk, „anders kan iedereen wel met een boterhamzakje op straat gaan lopen zonder bekeurd te worden". De NVRD erkent dat controle heel wat onvrijheid voor de honde bezitters zal betekenen. Niettemin denkt de vereniging dat het „be wustwordingsproces" alleen kans van slagen heeft als het baasje de dreiging van een boete voelt. „On ze indruk is dat de hondebezitters op een zetje zitten te wachten", al dus Hoek. In een ander ziekenhuis mocht de patiënt geen contact opnemen met de vertrouwenspersoon. De mees te probelemen gaf het inzien van het dossier van een patiënt. Er loopt nog een rechtszaak over een weigering van een ziekenhuis dat toe te staan. De vertrouwenspersoon bemid delt bij klachten, maar neemt er geen beslissing over. Op grond van erkenningseisen zijn psychiatri sche ziekenhuizen verplicht een re geling te treffen voor een onafhan kelijke behandeling van klachten. Volgens de stichting voldoet tot nu toe geen enkel psychiatrisch zie kenhuis aan deze wettelijke ver plichting. Nieuw huisvuil- plan hoofdstad AMSTERDAM (ANP) - Amster dam overweegt het huis- en be- drijfsvuil in het centrum van de stad en de aangrenzende oude wij ken voortaan vijf keer per week op te halen en in de rest van de stad nog slechts een keer per week in combinatie met de plaatsing van mini-containers in die stadsdelen. Nu wordt in de hele stad twee keer per week het vuil opgehaald. De verantwoordelijk wethouder R. ten Have heeft de gemeenteraad geschreven een en ander te onder zoeken (met name de financiële haalbaarheid) en binnenkort met een voorstel te komen. De brief van de wethouder is gekoppeld aan het tweede actieplan (over de periode 1986-1990) van de hoofd stedelijke Stadsreiniging. Directeur J. Boersma van de Stadsreiniging constateert dat de afgelopen jaren in de binnenstad en in enkele negentiende eeuwse wijken vooruitgang is geboekt in de strijd tegen vervuiling. Deze stadsdelen waren in het eerste ac tieplan aangewezen als "actiege bied". De komende jaren wordt het aantal actiegebieden uitgebreid, met name in de negentiende eeuw- se gordel. De stadsreiniging gaat meer veeg- en wasmachines aan schaffen, waaronder machines die fietspaden en stegen "aankunnen". De stadsreiniging constateert naast vooruitgang echter ook dat "een deel van de burgerij" nog al tijd "een uitermate nonchalant ge drag vertoont als het gaat om de vervuiling van de openbare weg". Met onderstaanc manier van spart goede richting. Stuurt u de brochure over de Roparco I Naam Bewoners van Nijmeegse wijk na gifvondst onderzocht? NIJMEGEN (ANP) - De gemeente Nijmegen overweegt een medisch onderzoek van enkele duizenden bewoners van de Nijmeegse wijk Achter de Pallen. Dit in verband met de ontdekking van ernstige verontreiniging van een braaklig gend terrein in die wijk. De bodem van dat terrein, waar 30 jaar gele den een houtconserveringsfabriek heeft gestaan, blijkt hoge tot zeer hoge concentraties kwik te bevat ten. Het terrein is gisteren met hek ken afgesloten, aldus een woord voerder van de gemeente. Over de noodzaak tot medisch onderzoek van omwonenden van het terrein wordt nog overlegd tus sen gemeente, de Nijmeegse GGD en de regionale inspectie volksge zondheid. Vooral kinderen hebben door de kwikverontreiniging risi co's gelopen, omdat zij veel op het terrein speelden. De vervuiling werd twee jaar ge leden bij een routine-onderzoek ontdekt, maar de omvang werd pas duidelijk na nader onderzoek, be gin dit jaar. Uit proefboringen op 82 plaatsen bleek dat de bodem van het terrein hier en daar con centraties kwik bevat die tot 10 keer hoger zijn dan de sanerings norm. Het grondwater is overigens niet vervuild. Het verontreinigde terrein ligt vlak bij een waterwin gebied. De gemeente wil een deel van het braakliggende terrein gebrui ken voor woningbouw. Bodemsa nering gaat volgens de woordvoer der echter miljoenen guldens kos ten. Het is nog niet bekend wan neer daarmee wordt begonnen en wat er met de verontreinigde grond gebeurt. Het onderzoek naar de verontreiniging heeft al 8 ton gekost. Het is ook nog niet duide lijk wie voor alle kosten moet op draaien. De gemeente zoekt vol gens de woordvoerder uit of de voormalige houtconserveringsfa briek Van Swaay aansprakelijk kan worden gesteld. e bon geeft u uw n een draai in de 1 tekening naar: 30728 j m/v MEER RENTE,MEER VRIJHEID, __PLUS WINSTDELING. ADVERTENTIE (jaar UTRECHT - Prinses Juliana opende gisteren het herbouwde Bartholo- meiLS Gasthuis in Utrecht. Na het officiële gedeelte maakte de prinses een praatje met een aantal bewoners. <foto anp> HEEFT UW SPAARGELD Z'N DRAAI AL GEVONDEN? Het is belangrijk om daar bij stil te staan, want uw spaargeld verdient een moderne spaarreke ning. Met hoge rente en alle vrijheid om over uw geld te beschikken. Die combinatie van voordelen biedt de Roparco Rekening. U heeft uw geld altijd bij de hand. Op elk ge wenst moment kunt u tot f 25.000,- per maand kosteloos opnemen. Met één maand opzegtermijn geldt dat zelfs voor ieder bedrag. Daarnaast kent Roparco een unieke winstdeling. Over de jaren 1982 t/m 1985 leverde dat voor rekeninghouders per jaar een extra rente op van gemiddeld 0,34%.Over 1985 bedroeg dit M ADVERTENTIE We hebben de zomer alvast voor u in de winkel gezet: vijf geraniums voor in uw tuinperk of uw balkon. Voor maarf 10.-. Ongeacht de kleur die u kiest, natuurlijk. ■(jaar

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3