'Eigenlijk moeten we de ministers zelf boycotten' 'Tijd van uitbuiting arbeider allang voorbij' Interview Specialisten verontwaardigd over verlagen inkomen Staatssecretaris houdt vast aan afspraken met kerken DONDERDAG 14 MEI 1987 ARNHEM - In plaats van de patiënt, die er uiteindelijk ook niets aan kan doen, zouden de leden van het kabi net zelf de dupe moeten worden van de acties die spe cialisten gaan voeren tegen de aangekondigde verla ging van hun norminkomen met circa 60.000 gulden. Dat is het oordeel van longarts H. R. Verwers, lid van het hoofdbestuur van de Landelijke Specialisten Ver eniging (LSV). door Berrie van Helden Hij vindt dat bewindslieden, en eventueel Kamerleden, zich maar tot Belgische of Duitse spe cialisten moeten wenden als ze het norminkomen voor specialis ten gelijk willen schakelen met dat van een huisarts. ..Niet dat ik me beter dan zo'n dokter voel. maar ik heb wel zes jaar, langer gestudeerd en doe verantwoor- delijker werk", aldus een verbol gen Verwers. ,,Het liefst zou ik voor zo'n minister geen poot uit steken. Ik zou alleen eerste hulp verlenen en dan zeggen: voor u is mijn praktijk gesloten". Verwers krijgt een wrange smaak in zijn mond als hij in her innering roept dat minister Van Dijk (binnenlandse zaken) on langs direct aan zijn hartkwaal door een Nederlandse specialist is geholpen, terwijl tal van ande re patiënten die op de wachtlijst stonden, werden gepasseerd. „Maar Van Dijk is een belangrijk man. Dat wordt wel even gere geld door de heer Lubbers. En dan zijn wij opeens wel weer goed". De specialisten hebben nu be sloten zondagsdiensten in te voe ren, bij wijze van actiemiddel. „Wat moetje anders doen? De re gering gaat voorbij aan uitkom sten van neutrale commissies, die alle zeggen dat een normin komen van 130.000 gulden (ex clusief pensioenpremies en on kosten) juist is in plaats van 90.000 gulden zoals de overheid wil. En wat moet je daar nu tegen doen. Je kunt wel naar rechters stappen, maar ook die uitspra ken lapt de regering aan haar laars", aldus Verwers. Onaangenaam Volgens de arts zullen de acties voor patiënten onaangenaam kunnen zijn. „Maar er vallen geen slachtoffers. Daar zorgen wij voor. Operaties en opnamen gaan gewoon door evenals het behandelen van spoedgevallen. De specialist is ook normaal aan wezig in het ziekenhuis. Echter, controlebezoeken zullen niet plaats kunnen hebben. Dat bete kent overigens dat wij minder kunnen declareren en dus ook minder verdienen. Het zal dan ook niet te lang kunnen duren", aldus Verwers. Hij realiseert zich dat de spe cialisten opnieuw in een kwaad daglicht komen te staan. „De ge zonde mensen zullen dit niet be grijpen. De patiënten wel. Want zij zien hoe hard wij werken. Voor hen. Ze zullen het echter wel vervelend vinden. Maar ze hebben mij al laten weten bereid te zijn mee naar het Binnenhof te gaan om daar uit protest bijvoor beeld de ruiten in te gooien", al dus Verwers. „Ze zijn echt zeer op onze hand" „Kijk", zegt hij nog maar eens. „De tijd dat specialisten een tweede huis. twee dure auto's en een zwembad in de tuin hadden, ligt achter ons. De afgelopen ja ren hebben wij al veertig procent ingeleverd. Van het geld dat ik nu verdien, moet ik de praktijk- schuld afbetalen, mijn kinderen laten studeren en de oudedag- voorziening regelen. Ik heb daar op nu een lening af moeten slui ten om mijn kinderen gelegen heid te geven verder te leren. Dienen wij nu nog verder terug te gaan, dan moet ik mijn secre taresse ontslaan, vliegt mijn as sistente eruit en zullen jonge spe cialisten langer op een arbeids- plek moeten wachten. Die maat regel leidt dus ook nog tot werk loosheid". Dat is volgens Verwers echter niet alles. „Daarbij komt nog eens het feit dat het aantal jaren dat een arts verdient, gering is. Je studeert tot je 35e en op je 65e ben je kapot gewerkt, tenminste als je die leeftijd als arts haalt, want dat lukt niet iedereen". En als het woord topsalaris valt, wijst Verwers direct naar een gezagvoerder van de KLM „die 150.000 gulden verdient", een minister, kamerlid en con troleur bij het ziekenfonds „die ook meer dan 90.000 gulden van gen". „En dan hebben wij nog eens een medische opleiding van twaalf jaar achter de rug". Een tweede probleem dat de patiënt mogelijk nog meer pijn gaat bezorgen, wordt gevormd door het conflict tussen de zie kenfondsen en de LSV. In wezen hebben beide zaken niets met el kaar te maken. Maar volgens Verwers profiteren de zieken fondsen van het conflict tussen de regering en de specialisten, omdat de positie van de artsen zwakker dreigt te worden, „An ders was dit probleem, zoals het elk jaar gaat, gewoon opgelost", aldus Verwers. Met ingang van 1 juli hebben de ziekenfondsen het contract met de LSV opgezegd. Tot dat moment vergoeden de fondsen de declaraties van de artsen, zon der dat een patiënt daar iets van merkt. Een nieuw contract, waarmee de LSV niet akkoord gaat, („Wij gaan ons eigen dood vonnis en dat van de patiënt niet ondertekenen", aldus Verwers). kent een ander uitgangspunt. De ziekenfondsen willen de specia listen onderbrengen in het bud get van het ziekenhuis. „Dan ma ken het ziekenfonds en het zie kenhuis de dienst uit, met alle gevolgen van dien", aldus het LS V-bestuurslid. Omdat de vereniging dit con tract terzijde schuift, is de kans groot dat alle patiënten vanaf 1 juli zelf de specialist moeten be talen, waarna ze het geld bij het ziekenfonds weer kunnen terug krijgen. „Contant afrekenen wordt gewaardeerd, maar hoeft niet. Men krijgt vier weken de tijd de rekening te vereffenen' verduidelijkt Verwers. Slachtoffers Indien specialisten toch deel uit gaan maken van het zieken huisbudget, dan vreest de arts Hoewel de specialisten actie voeren gaan operaties en opnamen gewoon door. evenals het behandelen van spoedgevallen. <'oto gpdi dat er slachtoffers gaan vallen. „Dan mag ik maar een bepaald aantal verrichtingen per jaar doen. Kom je boven een vastge steld bedrag, dan wordt dat van je inkomen afgehouden. Op een zeker moment kun je dan beslui ten een relatief duur onderzoek niet uit te voeren. In dat geval krijg je bijvoorbeeld geen zeker heid over de vraag of iemand wel of geen longkanker heeft. Hij wordt daarvoor mogelijk niet op de juiste manier behandeld met als eventueel gevolg dat de pa tiënt dood gaat. Of je zit aan het eind van het jaar aan je maximum aantal op namen. Meldt zich dan iemand die acuut dient te worden opge nomen, zul je 'm moeten weige ren. Overlijdt die patiënt, dan krijg ik de schuld, want ik ben en blijf verantwoordelijk. Wel, die consequentie weigeren wij te aanvaarden. Als specialisten in het ziekenhuisbudget terechtko men, tast dat de kwaliteit van ons werk aan. Zoiets gaat ten koste van de kwaliteit en gaat mensenlevens kosten. Dat is echt onvermijdelijk". Toch verwacht hij dat het zover zal komen. Verwers: „De ziekenhuizen zijn al leeggekne- pen. Daar valt niets meer te ha len. De enige mogelijkheid voor ziekenfondsen om te bezuinigen, is door specialisten te budgette ren. Dat levert weer een paar mil joen op Bovendien hebben ze dan na de patiënten en de hospi talen ook de specialisten in hun macht. En dat willen ze: de macht in het ziekenhuis". PvdA-buitenbeentje Max Albrecht 25 jaar bij Hoogovens BEVERWIJK - De vraag luidde bij wie dr. M. Albrecht in 1960 promo veerde. „Dat was bij prof mr. G. van den Bergh", is zijn antwoord. „Dat was een man die midden in de crisisjaren van vóór de oorlog de Amsterdamse raadsfractie van de SDAP verliet, de voorloper van de Partij van de Arbeid. Hij was het niet eens met de stellingname van zijn partij dat ambtenaren ab soluut niets konden bijdragen aan bezuinigingen. U ziet dat de so ciaal-democraten ook toen al rechtse buitenbeentjes hadden". door Pieter Mul Max Albrecht, directeur bij Hoogovens en lid van de PvdA, vertelt het met waarneembare zelf spot. Vandaag is hij 25 jaar in dienst bij het staalconcern, dat hij overigens pas sinds tien jaar dient als lid van de raad van bestuur. Aanvankelijk in het samenwer kingsverband met Hoesch in Estel; sinds 1982 met de collega's Hoog- landt, Van Royen en Van Veen in het weer geheel zelfstandige KNHS. De rijzige Albrecht herinnert zich de entree bij het concern als de dag van gisteren. „De stap naar Hoogovens was eigenlijk uit nood geboren. We waren al een paar jaar getrouwd, onze oudste zoon was geboren, we woonden nog bij de grootmoeder van mijn vrouw. En Hoogovens bood naast een baan voor een jurist ook een woning, hier in Beverwijk. Ze vroegen toen iemand voor de afdeling perso neelszaken. Een jurist die arbeids recht gedaan moest hebben, dan wel ervaring met vakbonden o'f op Mr. Max Albrecht. het terrein van de sociale verzeke ring had. Ik had beide". „Bij het wetenschappelijk bu reau van het NW, voorloper van de FNV, was ik vijf jaar als werk (foto ANPI student beziggeweest. Bovendien had ik enige tijd bij de Sociale Ver- zekerings Raad gewerkt. Toen ik bij Hoogovens kwam had ik net mijn militaire dienst vervuld. Van daar ook die merkwaardige datum, 14 mei, dat was een maandag. De eerste indrukken toen ik hier kwam werken? Ik had het idee dat ik weer naar de kazerne ging. Alles was hier zo groot en massaal". Kamerkandidaat Albrecht, nu 54 jaar, was in het begin zeker niet van plan zijn ar beidzame leven bij Hoogovens te zullen doorbrengen. Nog geen jaar na het begin van het dienstverband was hij Kamerkandidaat voor de PvdA. „Om precies te zijn: ik stond 48- ste, precies het aantal zetels dat we hadden maar bij de verkiezingen gingen er vijf verloren. Ik werd nog wel benoemd omdat sommige frac tieleden de Kamer verlieten maar ik heb gelijk bedankt omdat ik in middels bij Hoogovens de functie van chef voorlichting had aan vaard. Niet veel later ben ik nog wel eens met het NVV in gesprek geweest maai het bleek me al snel dat één opslag bij Hoogovens on geveer net zo hoog was als de totale salarisuitloop bij de vakcentrale". „Ik heb er niet zo'n behoefte aan met m'n afkomst te koketteren", zegt de man die bij het concern de verantwoordelijkheid draagt voor financiële en personele aangele genheden. Z'n opmerking volgt op een gedachtenwisseling over zijn belangstelling voor de politiek. Thuis groeide de jonge Max op met dat fenomeen: zijn vader was on der meer fractievoorzitter van de Haarlemse PvdA, de party waar van hij ook landelijk secretaris was. Naderhand was Albrecht se nior nog burgemeester van Gieten en gedeputeerde in Drenthe. Rechtervleugel Albrechts proefschrift ging over politieke stelsels. „Ik ben nooit voorstander geweest van een zo groot aantal politieke partijen als in ons parlement een plaats heeft". Albrecht zelf heeft enkele jaren voor de sociaal-democraten in de Beverwijkse gemeenteraad geze ten. Tegenwoordig is zijn echtge note lid van de lokale volksverte genwoordiging. Dat hij immer een man van de rechtervleugel is ge weest is allerminst een geheim. „Juist als je zoals ik voorstander bent van een klein aantal grote par tijen zul je zien dat op onderdelen de meningen zeer uiteenlopend kunnen zijn." Hij verheelt niet dat voor hem ei genlijk geen andere politieke keu ze overblijft dan die voor de PvdA. De WD blijft buiten beeld terwijl partijvorming op basis van geloof sovertuiging in zijn ogen geen goed uitgangspunt. „Maar ik weet dat veel stemmers op het CDA na de laatste verkiezingen te kennen hebben gegeven dat hun keuze met religie niets van doen heeft". Albrecht ontkent niet dat de so ciaal-economische visie van Lub bers hem in grote trekken aan spreekt. Evenals de zorg van de premier óver de betaalbaarheid van het stelsel van sociale zeker heid, de oude liefde van Albrecht. De sociaal-democraat meent voorts dat de invloed van werkne mers op beslissingen in het be drijfsleven al verregaand is. „Uiteindelijk behoeven alle we zenlijke beslissingen de instem ming van de raad van commissaris sen. En kijk nou eens naar die lijst jes van mensen met macht in Ne derland. Daar stond laatst me vrouw Epema-Brugman als zesde genoemd. Ook Nel Barendregt kwam op zo'n lijst voor". Beide vrouwen, ooit Kamerlid voor de PvdA, zijn op voordracht van de vakorganisaties enkele .ja ren geleden benoemd tot commis saris bij KNHS Albrecht meldt overigens spottend dat al die rijtjes van invloedrijke personen „maar voorbijgaan aan ministers en ande re politici, alsof die niets te vertel len hebben". De 'KNHS-bestuur- der is zelf commissaris bij de Ne derlandse Bank en bij de KLM. Arbeiders De tijd, van de uitbuiting is vol gens Albrecht voorbij. „Een eeuw geleden ontstond de Internationa le. Het begin van het tweede cou plet daarvan is: de Staat verdrukt, de Wet is logen. Dat laatste bete kent leugen. In vergelijking met die tijd is er toch heel wat veran derd, ook ten gunste van de arbei ders. De decentrale besluitvor ming die we in het bedrijfsleven kennen geeft hen via vakbonden en ondernemingsraden een be hoorlijke greep op het gebeuren". Terug naar Hoogovens. Albrecht is in de loop der jaren het nodige aan de weet gekomen over het hart van het concern, staal maken. Een expert op dat terrein noemt hij zich allerminst. Dat was wellicht heel anders gelopen indien in het begin van de jaren zeventig de vestiging van een staalbedrijf op de Maas vlakte was doorgegaan. Tesamen met een Duitse c.ollega van Hoesch was hij aangewezen dat project van de grond te tillen. W orstelwedstrij den „Achteraf gezien is het maar goed dat het idee nooit is gereali seerd. Maar ja,- wie wist rond ze ventig iets van de komende crisis rond de olieprijs en op de staal- markt? Ik herinner me dat hele rondreizende circus van voor- en tegenstanders die op de hoorzittin gen waren in al die Rijnmond-ge meenten. We werden gezien als mi lieuvervuilers maar in onze ogen waren we brengers van werkgele genheid. Ja, dat hele circus. Het doet me denken aan die worstel wedstrijden die jé nu wel op de tv ziet. Voor de toeschouwers slaan ze elkaar geweldig op het gezicht maar tevoren zitten ze samen aan de koffie en daarna aan de borrel. Zo ging dat destijds ook". Staatssecretaris De Graaff- Nauta van binnenlandse zaken wil vasthouden aan de afspraken die met een aantal kerken zijn gemaakt over faciliteiten voor "net opzetten van een eigen leden administratie. Zij zal de motie- De Visser (PvdA), die eind fe bruari met steun van de WD werd aangenomen, niet uitvoe ren. In een brief heeft mevrouw De Graaff dat de Tweede Kamer laten weten. Per 1 januari 1989 zullen de ge meenten niet langer de kerkelij ke gezindte of levensbeschou wing registreren. Om daarin te voorzien heeft een aantal kerken vorig jaar de Stichting Interker kelijke Ledenadministratie (Sila) opgericht. Voor de kerken die daaraan meedoen zal het in de toekomst mogelijk worden, in een zogenaamd 'koppelstation' tussen de kerkelijke en gemeen telijke administratie hun leden- registers onder te brengen. Voor de opbouw van dat sta tion heeft de regering maximaal f15,5 miljoen beschikbaar ge steld. Ook zegde de regering de kerken en genootschappen op geestelijke grondslag toe, dat zij het recht zouden krijgen op ver strekking door de gemeenten van gegevens die nodig zijn voor het bijhouden van hun ledenad ministraties. Daarbij gaat het pm het administratienummer, de naam, het adres, de gemeente van inschrijving, de geboorteda tum en de datum van overlijden Kamerlid De Visser wilde, dat kerken dezelfde behandeling zouden krijgen als andere niet- overheidsorganen. Dat zou bete kenen, dat ze veel meer geld moeten betalen voor gegevens uit de bevolkingsadministratie en dat hun plan om via een kop pelcentrum hun ledenbestand bij te houden onbetaalbaar zou worden. Het is niet waar, zegt staatsse cretaris De Graaff, dat de over heid door haar toezeggingen de kerkelijke ledenadministratie zou gaan bijhouden. De afspraak heeft alleen ten doel, de kerken en genootschappen op geestelij ke grondslag, gezien hun plaats in de samenleving, die informa tie te geven die zij nodig hebben voor het zelf bijhouden van hun administraties. De overheid' zal niet weten tot welk kerkgenoot schap de burger behoort over wie gegevens aan het koppelcen trum worden verstrekt. Verder zullen de kerken de kosten van verstrekking en verzending moe ten betalen. Bovendien kunnen kerkleden vantevoren bezwaar maken tegen opneming in het Si- la-bestand. Kamerlid De Visser heeft de voorzitter van de Tweede Kamer gevraagd, de brief van de staats secretaris op de agenda van de Kamer te zetten. Over een paar weken zal de brief in een plenair debat aan de orde komen Dwangsom F. van Zijl uit Amsterdam gaat de dwangsom van f 5000 per verspreid exemplaar van num mer 17 van het gospelblad 'Evan' opeisen van het echtpaar Lucas en Jenny Goeree. Afgelopen dinsdag werden exemplaren van het blad verspreid in Zwolle en Mijdrecht. Vorige week bepaalde de Zwolse rechtbank in een kort ge ding - dat Van Zijl had aange spannen - dat de Goerees het nummer onder de titel 'Sodom is -Nederland' niet langer mochten verspreiden, tegen een dwang som van f 5000 per verspreid ex emplaar van beide echtelieden afzonderlijk. In dat nummer wordt, volgens de rechter, tegen beter weten in een misleidend en onjuist verband gelegd tussen homoseksualiteit en de dodelijke ziekte aids. Dat gebeurt boven dien in grievende en onnodig kwetsende bewoordingen Met de opbrengst van zijn eis hoopt Van Zijl de kosten van de ze rechtzaak te kunnen betalen. Die zijn inmiddels tot f 16.000 op gelopen. Wat overblijft zal hij storten in het 'Aids-fonds'. Aids. De Raad van Kerken gaat de lid-kerken voorstellen, hun landelijke en plaatselijke diakonale organen te vragen zich op korte termijn bezig te houden met de noodsituatie waarin men sen met aids kunnen verkeren. En hoe zij deze mensen én hun omgeving materieel en op ande re manier kunnen helpen. Eind maart werd met mede werking van de Raad van Ker ken een raadpleging over aids gehouden. Een van de daaruit voortvloeiende aanbevelingen was, dat de raad zijn lid-kerken zou vragen grote aandacht te ge ven aan de pastorale zorg voor mensen die lijden aan aids en voor hun omgeving. De raad heeft in zijn vergadering van gis teren die aanbeveling overgeno men. Met de kanttekening dat er meer mensen zullen komen die buiten eigen toedoen aids krij gen, bijvoorbeeld kinderen van drugsverslaafden. De kerkelijke werelddiakona- ten zouden moeten nagaan hoe zij kunnen bijdragen aan de be strijding van aids in de Derde Wereld, zegt de Raad van Ker ken. Bijvoorbeeld door het sti muleren van projekten om veili ge bloedtransfusies mogelijk te maken. De Raad van Kerken waar schuwt ook voor de opvatting dat aids een goddelijke straf zou zijn. Dat brengt lijders, maar ook anderen in 'pastorale nood'. Een andere aanbeveling van de raad is: gezamenlijke bezinning door de kerken op morele vragen, voortkomend uit het aids-pro- bleem, rond seksualiteit en rela ties. Oude regels De Ongeschoeide Karmelie ten in Nederland zijn veront waardigd over de manier waarop het Vaticaan de karmelietessen de oude leefregels weer op dringt. 'Geschokt' omdat de zus ters het recht wordt ontnomen, op eigentijdse manier vorm te geven aan de traditie van de stichteres van de orde, Teresia van Avila. Dat staat in een brief aan de voorzitter van de congre gatie voor de religieuze en secu liere institutan in Rome, kardi naal Jean Hamer. Terugkeer naar de oude regels zou betekenen, dat de zusters weer een stil-beschouwend leven achter kloostermuren leiden, zonder noemenswaardig contact met de buitenwereld en gekleed in wollen habijt met sluier. Sinds 1977 volgen de zusters een 'expe rimentele' leefregel, waarbij het habijt kan worden aangepast aan het klimaat en meer contact met buiten mogelijk is. Die regel staat vooral in Spanje, waar de behoudende organisatie 'Opus Dei' invloed heeft, onder kritiek Kardinaal Simonis gaf eind maart steun aan de Nederlandse karmelietessen, die herinvoering van het oude leefpatroon afwij zen. "Wat kerkrechtelijk formeel en naar de letter mogelijk is, toont zich hier in strijd met de geest van het recht en het Tweede Va ticaans Concilie", zeggen de zus ters. Zij keren zich tegen een be leid "dat autoritair en van bui tenaf onderscheid wil maken tussen echte en onechte karme lietessen". Hervormde Kerk: beroepen te Overdinkel (Ov.) kandidaat mevrouw W. C. Remme Veenen- daal. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Krabbendam (deelwerk) kandidaat mevrouw T. Hibma Den Hoorn. Gereformeerde Gemeenten: beroepen te Rilland-Bath R. Boogaard Leiden.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2