Opel Senator en Audi 90 toch verschenen Colombianen in de verdediging ÜtiDHet Motorhuis Ford Fiesta 1.1 met Van Doornes transmissie Ten Kate ook op de baan niet te stuiten Van der Heijde slaat slag Het Motorhuis: je kunt er niet omheen. l AUTO Auto Allerlei Honda gaat verder met Austin Rover Na uitstel wegens verkoopsuccessen andere modellen DONDERDAG 14 MEI 1987 SPORT PAGINA 21 Herrera blijft leider in Spanje 31.30. trio 253.00. NEGENDE KOERS. 2000 nv 1. Zom straaltje (P van Dijk) 2.39.6 - 1 19.8. 2. Vi O. 3 Yick Buitenzorg. TOTO: 4.50. pla; s 1.20 1.30 1.10. koppel 14.4 Een kusje van de rondemiss voor Herrera die in de 'Vuelta' in de leiders trui bleef dankzij de voorbeeldige samenwerking van de Colombianen. AMERSFOORT ANP) - Annie van Stiphout en Marti ten Kate zijn gis teravond in Amersfoort Neder lands kampioen hardlopen op de tien kilometer geworden. Marti ten Kate (Fortis, Enschede) had op de kunststofbaan van het complex De Schothorst slechts tot halverwege echte tegenstand. De Enschedeër, die dit voorjaar ondermeer de 20 kilometer in Alphen aan den Rijn, de City-Pier-City-loop in den Haag en de marathon van Maassluis op zijn naam bracht, legde de 25 ron den af in 28 minuten en 32,5 secon den. Na ongeveer vijf kilometer ontdeed Ten Kate zich van zijn laatste concurrent veldloopkam pioen Tonnie Dirks, die uiteinde lijk op twintig seconden achter stand tweede werd. Het brons ging naar de Hagenaar Patrick Aris (VLTC), die met 29.58,7 als derde binnen de 29 minuten bleef. Bij de vrouwen ontdeed Annie van Stiphout (LGD, Deurne) zich in de slotfase van de concurrentie Zij hep de tien kilometer in 35 mi nuten en 09.7 seconden. Het zilver ging naar Joke Kleyweg (Sparta, Den Haag) en het brons was voor Wilma van Onna (Olympia'48). WIELRENNEN (ANP) - Eind het einde van 1987 raakt de Nederland se wielersport een van zijn 'vaste' geldschieters kwijt. De bierbrou werij Amstel maakte gisteren be kend dat het bedrijf stopt met de sponsoring van een amateurploeg. Volgens het bedrijf is het de laatste jaren uit publicitair oogpunt steeds minder aantrekkelijk geworden een ploeg van haar naam te voor zien. Als oorzaken noemt het be drijf onder meer het onder druk komen te staan van de zogenaam de gastrennersverenigingen door ontwikkelingen binnen de Wielren Unie en de sterk toegenomen be langstelling voor het beroepswiel- rennen.De beslissing van het be drijf heeft geen gevolgen voor de enige klassieker die Nederland kent, de Gold-race. Ook de sponso ring van verschillende belangrijke wielerevenementen komt niet in gevaar. SEGOVIA (ANP) - De nationale trots van de Colombianen gaat voor de commerciële belangen in de Ronde van Spanje. Vanuit de hoofdstad Bogota ontvingen de ploegleiders van de twee Colom biaanse wielerformaties dinsdag avond de opdracht de eindzege van Luis Herrera veilig te stellen. In de twintigste etappe, een bergrit met zeven cols, werd het verdedigende werk perfect uitgevoerd. Kansheb bers als Delgado, Dietzen en Fig- non werden nauwlettend in de ga ten gehouden, waardoor ontsnap pingen onmogelijk waren. De Co lombiaan Hernandez maakte het samenspel in de slotkilometers af Het parkoers van de twintigste etappe leende zich niet echt voor een aanval op de koppositie van Herrera. In de 183 kilometer waren maar liefst zeven beklimmingen opgenomen. „Op dit terrein heeft het geen zin Herrera te beproeven. Hij is in de bergen niet te ver slaan", verklaarde de Westduitser Raimund Dietzen de afwachtende houding van de favorieten in de bergetappe. De renners moesten twee keer over een col van eerste categorie. De laatste bergpassage bracht de beslissing. De Colom biaan Jimenez sprong vlak voor de Alto Navacerrada, op 25 kilometer voor de streep, weg uit een kop groep van zeventien renners, waar in alle kanshebbers vertegenwoor digd waren. In de beklimming werd hij achterhaald door zijn landgenoot Omar Hernandez. De aanval van Hernandez door kruiste de plannen van Pedro Del gado. De Spaanse kopman uit de formatie van Jan Gisbers had zich voorgenomen Herrera in deze etap pe uit de leiderstrui te rijden. Twee jaar geleden slaagde die verrassen de coup op het zelfde terrein. De Spaanse combine kostte destijds Robert Millar de eindzege. Giste ren kreeg Delgado geen meter ruimte. De Colombianen lieten hem geen ogenblik in de steek. Luc Suykerbuyk en Marc van Orsouw. de overgebleven Neder landers in de ronde, bleven op nieuw overeind. Beiden zaten in de groep, die twintig minuten na de winnaar in Segovia arriveerde. Vooral het rijden van Van Orsouw maakt indruk. De rol van de rossi ge renner uit Ooij leek vorig jaar na zijn desastreuze debuut in de Ron de van Frankrijk - in de ploegen tijdrit kwam hij te laat binnen en kon naar huis - uitgespeeld. In Spanje laat hij zien in een jaar veel geleerd te hebben. De kans dat hij. als enige Nederlander uit de ploeg van Gisbers, Madrid haalt wordt met de dag groter. TWEEDE KOERS, 2000 m: 1. Adelhcid Boszorg (P. Sikking) 2.41.3 - 1.20.7. 2 Zari- Zylja. TOTO J 460.70. Nie DERDE KOERS. 1609 r van Eykelenborg) 2.05.5 - 1.18.0. 2. Zeddei 501.50. VIERDE KOERS. 2000 m. 1 Sylvia s Echo (Mej. A de Heer) 2.11,4. 2. Beaudciairc. 3 Countach. TOTO: winnend 14,50, plaats 3,50 1,10 2,00. koppel 33,20, trio 700,70. Niet gestart: Fine and Dandy en Charlston Dan- VIJFDE KOERS, 2000 m l. Amor Supre me (C. Wortel) 2.38,7 - 1.18,4, 2. Zjimmy Boy, 3. Albatros O. TOTO: winnend 2,00, 1,50 1,50 1,40, koppel 6,60. trio 34,90 1.151,00. ZEVENDE KOERS, 1800 m. 1. Moonbat (T Cain) 1.57,0, 2. Liberty Belle, 3 Ototo 134,70. Niet gestart: Yorki^vlendel. TIENDE KOERS, 2000 m: 1. War Glorv (J. de Leeuw jr.) 2.36,7 -1.18.4. 2. Zvetlana Ha nover. 3. Whinny Promise. TOTO: winnend 2,10. plaats 5,40 7,70 4.10. koppel 2,20, trio 16.70. ELFDE KOERS. 2000 m. 1. Alfa Nora Grift) 2.39,9 - 1.20.0, 2. Ada van Comjurr Zimpuls P TOTO: winnend 2.90. pla 1.30 2,30 1.20. koppel 10.40. trio 83.00 li West-Duitsland - Cuba 14-9 (4-3, 2-1, 3-1, 5- 4): Spanje - Griekenland 11-8 (3-0. 4-0. 3-5, 1-3): Joegoslavië - Verenigde Staten 9-8 (2- 1. 4-4, 2-1, 1-2). Stand na vier wedstrijden: 1. Sowjet Unie. West-Duitsland 4-7: 3. Joegoslavië 4- 6; 4. Verenigde Staten, Italië. Cuba 4-4: 7 Spanje 4-2; 8. Gri TOTO: winnend 3,50, plaats 1 koppel 19,20, trio 497,20. ACHTSTE KOERS, 2000 m: 1. Zamajo Star £du?r?° (G. van Eykelenborg) 2.37.7 - 1.18.9, Open Italiaanse pen in Rome: nkelspel, HILLEGOM - De derde etappe in Hans Wubben die in de spurt met de Internationale wieleravondzes- de laatste plaats uit de vluchters- daagse kende in de straten van Hil- groep genoegen diende te nemen legom een tam verloop, waarin de en daarmee als tiende finishte. Ri- favorieten een kopgroep met outsi- chard Ippel reikte in de peloton- ders spelenderwijs lieten lopen. De sprint nog tot een vijftiende plaats, rapste uit de vluchtersgroep van Vanavond staat de renners in de tien en daarmee winnaar was gis- vierde etappe de Scheveningse teravond Henny Wolthuis uit Em- boulevard met klim naar het mo- men. De nummer twee in de uit- nument te wachten. In deze rit zou- slag. Leonard van der Heijde uit den weieens rake klappen in het al- Berkel, nam de leiding in het alge- gemeen klassement kunnen val- in West- - - (WD1) Wilander (Zwe) - Luis Mattar (Bra) 6-2, i EmiliO Sanchez (Spa) - Javier Sane (Spa) 6-2, 6-4. Cassio Motta (Bra) - Thie 6-4, 6-4, Ulf Stcnlund (Zwe) - Jimmy A (VSt) 4-6, 6-1, 6-1, Paolo Cane (Ita) - Jonas Svensson (Zwe) 6-1, 6-4, Mikael Pernfors (Zwe) - Jim Pugh (VSt) 6-1. 6-3. mund Dietzen (WD1) op 1 n seconden. 2. Rai (Spa). 9 YvonMa- r Vargas (Col) op 4.03. iannes Draaijer (Ned) 168 kilometer in 4 uur 30 minuten en 25 seconden. 2. Philippe Delaurier (Fra) op vier seconden. 3 Uwe Raab (Oos) op 0.24, 4. Nentko Starkov (Bul) op 0.27, 5. Uwe Ampler (Oos), 6. Peter Pc trov (Bul). 7. Atle Kvalsvoll (Noo). 8. Ulf Malm berg (Zwe). 9. Ene Chanton (Fra), 10 Join Skaane (Noo) alleen in dezelfde tijd als Starkov. Het algemeen klassement: 1 Raab 16.42.27, 2. Olaf Ludwig (Oos) op 0.01. 3 Ampler op 0.16. 4. Piotr Oegrioemov (Sov) 0.19, 5. Dimitri Konisjev (Sov) op 0.23. 9. Jens Heppner (Oos) op 0.36, 1U. Petar Petrov (Bul) op 0 41, 15. Draaijer op 1.17, 19. Cordes op 1.53, 35. De Vries op 5 04. 45. Aijan Jagt (Ned) op 8.47 Verlies Menken RIDDERKERK - Het Noordwijk se zaalvoetbalteam van Menken/ Landbouw heeft wederom een misstap gemaakt in de promotie competitie om twee plaatsen naar de interregionale zaalvoetbalklas se. In Ridderkerk werd nu met 8-3 verloren van de Dordtse kampioen Den Dam Siva. Door deze nieuwe nederlaag, eerder werd met 6-2 van S.C. Hogenboom verloren, is de kans om om interregionaal te spe len voor Menken/Landbouw tot het minimum geslonken. Den Dam Siva gaat met vier punten aan de leiding voor S.C. Hogenboom en The Sands met elk drie punten. Bakker Sport en Menken/Land bouw sluiten de rij. Terwijl het potentiele publiek zich achter de buis vermaakte met de Europacupfinale en daarmee- schitterde door afwezigheid, slo pen de tien vluchters halverwege koers uit het peloton weg. De voor sprong goeide daarbij zodanig, dat de kopgroep het peloton nog bijna wist te dubbelen. Zover kwam het niet, maar het gat was wel groot ge noeg om Van der Heijde zijn ge slaagde coup in het algemeen klas sement te laten plaatsen. Beste re gio-renner werd Casba-Swifter Uw Opel dealer: Kom naar de grootste showroom met de meeste keuze. VONDELLAAN 80,2332 AH LEIDEN. TELEFOON: 071-769313. V.d. Valk Boumanweg 71, Leiderdorp. Tel. 071-899301. 5 Meilaan 7, Leiden. Tel. 071-310031. Beeklaan 5. Noordwijk. Tel. 01719-19478-14300. Donderdag koopavond Samengesteld door Koos Post De samenwerking tussen Honda en Austin Rover is met het uit brengen van de Legend en de Rover 800 niet tot een einde ge komen. Integendeel, vast staat dat de twee fabrieken zeker nog een middenklasser samen gaan ontwikkelen, produceren en ver kopen. Om de eigen identiteit te bewa ren zullen de wagens in uiterlijk duidelijk verschillen. Net als bij de Rover 800 zullen de voor Eu ropa bestemde Honda's door Austin Rover worden gebouwd en door Honda worden verkocht, terwijl Honda de Rovers bouwt die Rover in Japan en Australië wil kwijtraken. Kortgeleden werd er ook een contract getekend waarmee Aus tin Rover de plicht op zich nam Honda-motoren af te nemen, die zullen worden gebouwd in een nieuwe fabriek, die door Honda in de Engelse stad Swindon zal worden gebouwd. Door deze levering van moto ren wordt verwacht dat de door Austin Rover gebouwde Honda's zullen worden beschouwd als au to's van Europese oorsprong, zo dat zij gevrijwaard zullen blijven van alle maatregelen die moge lijk door de EG tegen Japanse auto's zullen worden genomen. Restaurantgids Mercedes-Benz heeft de vierde editie van de Restaurantgids voor Nederland doen verschijnen. Wina Born - terzijde gestaan door Hans Belterman, Peter Lan- gendijk, Michel van der Plas, Henk van Stipriaan, Pieter Taselaar en Jos van der Ven - neemt ongeveer 350 Nederlandse restaurants uit de top van de middenklasse tot en met de allerhoogste top onder de loep. Boek Promotions in Laren gaf het uit, Mercedes maakte dat mogelijk, zonder bemoeienis met de inhoud. BMW te boek Horst Mönnich (68) heeft de ge schiedenis van BMW te boek ge steld in twee boeken. Over de jaren 1916-1945 schreef Mönnich 'Vor der Schallmauer', de periode 1945- 1972 verscheen onder de titel 'Der Turm'. waarmee wordt gerefereerd aan het befaamde viercilinder BMW-hoofdkwartier in München. Bij de BMW-dealer zijn de boe ken te koop voor f 126,80 per deel. Lamborghini De Amerikaanse Chrysler Motors Corporation heeft het befaamde Italiaanse merk Lamborghini over genomen van de Zwitserse familie Mimram. Ferruccio Lamborghini bouwde zijn eerste exclusieve wagen in 1963. Op dit moment telt het be drijf ongeveer 300 employees, die zo'n 450 auto's per jaar bouwen. Vorig waren dat 220 Countachs, 70 Japa's en 160 LM002's. Daar naast produceerde Lamborghini een honderdtal snelle racebootmo- toren. De grootste markt is Ameri ka, waar een Countach ongeveer een kwart miljoen gulden kost. standscoëfficiënt van slechts 0.30) zijn voorlopig drie zescilinder mo toren beschikbaar: in 2,5 of 3 liter uitvoering, waaronder één met ka talysator, die een vermogen van 177 pk heeft. Een turbo-diesel met een vermogen van 100 pk zal in de lente van 1988 leverbaar worden. Alle uitvoeringen zijn uitgerust met schijfremmen rondom, met een elektronische anti-blokkeer- systeem en met een snelheidsge- voelige stuurbekrachtiging. Opel heeft dit topmodel stan daard ook de DSA-wielophanging meegegeven, waarmee de Omega 3000 eveneens is uitgerust. Het is een volledig onafhankelijke op hanging die 'meedenkt' onder zeer slechte rij- of wegomstandigheden en automatisch reageert om het rij den te stabiliseren. Iets, dat uiter aard de veiligheid ten goede komt. De handgeschakelde vijf-ver snellingsbak werd door Opel nieuw ontworpen. De fabriek zegt dat door uitgekiende overbren gingsverhoudingen betere presta ties, lager brandstofverbruik en minder rijgeluiden werden bereikt. Een viertraps (volledig elektroni sche) automatische transmissie is standaard op het meest luxueuze CD-model, voor de overige versies als extra leverbaar. Bij deze nieu- De Opel Senator, een vergote versie van de Omega. we automaat automaat kan men een keus maken uit drie program mes: zuinig, sportief of wintercon- dities. Dat laatste programma ver zekert perfect wegrijden in om standigheden waar anderen in moeilijkheden geraken. Wat deze Senator aanstonds in Nederland zal gaan kosten is nog niet bekend. Audi 90 Met de introductie van de nieu we Audi 90 en de 90 quattro werd het Audi-programma weer com pleet gemaakt. Het gat tussen de compacte 80 en de ruime 100/200 werd weer opgevuld. De Audi 90 kan worden geleverd met een 2 liter vijfcilinder injectie motor van 115 pk of een 2,3 liter vyfcilmder van 136 pk, beide stan daard met een geregelde katalysa tor en dus geschikt voor loodvrije normale benzine. De quattro (met verbeterde per manente vierwielaandrijving en abs) is alleen met de 2,3 liter krachtbron verkrijgbaar. Alle mo toren zijn gecombineerd met een nieuwe vijf-versnellingsbak. De gehele carrosserie bestaat ook bij deze Audi 90 uit gegalvani seerd plaatstaal. Ook alle andere tot nu toe gebruikelijke anti-roest- maatregelen zijn gehandhaafd, zo dat deze nieuweling op dezelfde wijze tegen roest is beschermd als de 80- en 100-modellen. Over de prijzen werd door im porteur Pon in Leusden nog niets bekendgemaakt. Van Doornes veelbesproken continu-variabele transmis sie is nu eindelijk echt aan haar opmars begonnen. Subaru begon al enige tijd geleden in Japan met de serie- produktie van Justy's met cvt. Ford heeft laten weten dat er op de Fiesta 1,1-modellen 'een nieuwe type automati sche transmissie' tegen meer prijs verkrijgbaar is. En Fiat heeft de journalis ten al uitgenodigd om volgen de maand kennis te komen maken met de Uno Selecta, wat de naam zal worden van de Uno (60S met 1116cc motor) die met continu-variabele transmissie is uitgerust. Men ziet het, twintig jaar nadat dr. Huub van Doorne de ontwikke ling op gang zette en na alle daarop volgende overbekende perikelen, is de Transmatic toch op gang ge komen. De transmissie zoals die in de Fiesta en de Uno op de markt zal worden gebracht wordt nu nog geproduceerd door een fabriek van Volvo in St.Truiden, waarbij de be faamde, unieke metalen duwscha- kelband - het 'hart' van deze auto maat - wordt aangeleverd door Van Doorne's Transmissie in Tilburg, het bedrijf dat diverse malen op de rand van de afgrond heeft gebalan ceerd. Maar de produktie in St. Truiden is een tijdelijke zaak. Ford gaat de automaat binnen enkele jaren zelf bouwen in een fabriek in Bor deaux. Daar zal de transmissie - als het Tilburgse bedrijf genoeg duw- schakelbanden kan leveren - in voldoende aantallen worden gefa briceerd om te voorzien in de be hoeften van zowel de Europese Ford-vestigingen als die van Fiat en andere gegadigden. Overigens heeft Ford aan de nieuwe transmis sie ook een eigen naam gegeven: de CTX (Continuously-Variable TransaXle). Kleinere motoren Bij de huidige stand van zaken is deze continu-variabele transmis sie alleen nog geschikt voor kleine re auto's met voorwielaandrijving en betrekkelijk gering motorver mogen. Vandaar ook de introduc tie op de kleinere modellen. Maar de verwachting is dat een dergelij ke transmissie voor sterkere moto ren niet meer zo verschrikkelijk lang op zich zal laten wachten. De werking berust op een voort durend wisselen van de overbren gingsverhouding tussen de motor en de wielen onder invloed van een hydraulisch regelsysteem. De overbrenging heeft plaats zonder conventionele tandwielen of een koppelomvormer. Derhalve verloopt de acceleratie zonder schokken en is er slechts een gering verlies van vermogen in vergelijking met een handgescha kelde versnellingsbak. Daarom ook gebruikt deze automaat nau welijks meer brandstof. Bij de Ford Fiesta 1.1 CTX heeft de acceleratie uit stilstand naar 100 km/uur plaats in maar 18 secon den, de topsnelheid bedraagt 140 km/uur. Het hoge rendement ge voegd bij het lage gewicht en de compacte afmetingen maken deze automatische transmissie bijzon der geschikt voor kleinere wagens. De bediening van de CTX en de andere continu-variabele trans missies wijkt in niets af van die van de normale automaten. Het enige wat de bestuurder tijdens het rij den te doen heeft is het regelen van de snelheid met behulp van het gaspedaal en de remmen. Het ver anderen van de overbrengingsver houdingen gebeurt geheel automa tisch. Het grote verschil met andere transmissies is dat deze automaat geen getrapte overbrengingen heeft. Het vermogen wordt soepel, ononderbroken en onder alle rij— omstandigheden overgebracht. De nieuwe modellen, waarvan de introductie in verband met de verkoopsuccessen van de Opel Omega en de Audi 80 moest worden uitgesteld, zijn nu toch gekomen. Opel presen teerde een vernieuwde Senator en Audi stelde de Audi 90 en de Audi 90 quattro voor. Het zal niemand verbazen, dat het vernieuwde topmodel van Opel een vergrote versie van de Omega is geworden, die - zoals men zich wellicht kan herinneren - tot 'auto van het jaar 1987' werd gekozen. Zoals de Audi 90 uiteraard sterk doet denken aan de Audi 80, die vlak achter de Omega bij die auto- van-het-jaarverkiezing tweede werd. Opel Senator Voor de sterk gestroomlijnde Opel Senator (met een luchtweer- De Audi 90 maakt het programma weer compleet.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 21