DB 'Ik zou het zo weer doen' Libregts: 'Het is de eer en de functie' DE Dees vraagt opheldering over Thialf Geesink al maanden op de hoogte Atheens avontuur 'Leidse' ploeg Verhoeven DONDERDAG 14 MEI 1987 SPORT PAGINA 19 ATHENE (GPD) - Wat bezielt Thijs Libregts om zijn hand in het Zeister wespennest te steken? „Het is de eer en de functie, dat speelt voor mij een belangrijke rol", verklaarde hij gisteren in Athene na uitvoerige onderhande lingen met een delegatie van de KNVB. „Financieel heeft de KNVB duidelijk minder te bieden dan wat ik bijvoorbeeld bij Pana- thinaikos zou kunnen verdienen". In plaats van eerst intern orde op zaken te stellen en zich luidkeels af te vragen wat de werkelijke oor zaak is van de leegloop in Zeist, ging de KNVB echter hals over kop op zoek naar een opvolger voor Rinus Michels. „Er staan drie belangrijke EK- wedstrijden voor de deur", verde digde bondsvoorzitter Jo van Mar ie de bliksemactie vanuit Zeist. „Alles kan wachten, maar de aan stelling van een bondscoach niet. Het is eerder oktober dan we met zijn allen denken. Maar het wordt tijd", beaamde Van Marle schoor Griekse revanche BASKETBAL - De Griekse basket ballers hebben revanche genomen voor de nederlaag tegen Neder land, dinsdag in sporthal de Slenk in Den Helder. In de tweede van drie oefenwedstrijden greep de Griekse ploeg gisteren in dezelfde hal de overwinning: 89-93 (51-53). De nationale ploeg kwam in bei de helften vijftien punten achter. Beide keren deed de ploeg een ver woede inhaalpoging, die in slotfase mislukte. De wedstrijd had een rommelig karakter. Uitblinker bij Nederland was spelverdeler Ema- nuels, die Hagens compleet deed vergeten. Bij Nederland speelde de 2 meter 20 lange center Rik Smits voor de eerste keer mee. Hij maak te een bevredigende indruk en maakte 20 punten. Topscorer bij de Grieken werd vedette Galis met 31. Scores Nederland: Emanuels 8, Schilp 2, De Waard 15, Esveldt 6, De Vries 3, Van Dinten 4, Van Noord 14, Van Helfteren 4, Kuipers 8, Smits 20, Bottse 5. Griekenland: Galis 31, Yiannakis 24, Filippou 10, Andritsos 10, Pe- doulakis 2, Fassoulas 10, Kabouris 6. Boze bokskampioen BOKSEN - Mourad Loauti, de tweevoudige Nederlandse boks kampioen bij de amateurs in het zwaarweltergewicht, wil via_ een kort geding dat dinsdag 19" mei voor de Amsterdamse rechtbank dient, zijn afvaardiging naar de Eu ropese titelstrijd in Turijn (29 mei tot en met 6 juni) afdwingen. Hubert Gregoire, de voorzitter van de Nederlandse Boks Bond, stelt dat de Haagse in Tunesië ge boren bokser de door de techni sche raad van de boksbond ge vraagde bereidverklaring niet heeft getekend en dat hij dien ten gevolge niet heeft deelgenomen aan de internationale toernooien, waar de Nederlandse boksers zich voor de Europese titelstrijd moes ten kwalificeren. Blochin bij Honved VOETBAL - De oud-Europees voetballer van jaar Oleg Blochin speelt volgend jaar in de Hongaar se voetbalcompetitie. De speler van Dinamo Kiev zal in het seizoen 1987-1988 in actie komen voor Honved Boedapest. De roemruch te vereniging uit de Hongaarse hoofdstad krijgt volgend seizoen nog meer versterking in de figuur van Torocsik. De centrumspits keert aan het einde van het huidige seizoen terug van een verblijf in Frankrijk, Montpelier. Honved raakt echter ook een vedette kwijt. International Lajos Detari is in on derhandeling met Monaco. De pas 24-jarige middenvelder moet de Franse vereniging ongeveer vier miljoen gulden gaan kosten. Kieft te koop VOETBAL - De toekomst van Wim Kieft bij AC Torino is onzeker. Voorzitter Sergio Rossi, bezitter van alle aandelen, biedt de club uit de serie A te koop aan. „Ik heb", zei Rossi gisteren, „de neus vol van het elftal. Bovendien trekken we veel te weinig toeschouwers om quitte te draaien." Rossi heeft de complete selectie op zijn loonlijst staan. Hij is van plan alle spelers op de transferlijst te zetten. Langzaam terug VOETBAL - De terugkeer van de Engelse clubs in de Europese be kertoernooien zal in fasen verlo pen. Dat maakte UEFA-voorzitter Georges in Athene voor aanvang van het duel tussen Ajax en Lok Leipzig bekend. In eerste instantie, maar niet eerder dan in het seizoen 1988-1989, zal Engeland alleen de landskampioen en bekerwinnaar mogen inschrijven. Deelneming aan het UEFA-bekertoemooi wordt pas later toegestaan. „Ik ben voorstander van deze formule", zei Georges, „omdat we op deze ma nier de Engelsen kunnen testen." Dure verbanning VOETBAL - De verbanning uit de Europese bekertoernooien bete kent voor de Engelse clubs een in komensderving van bijna negen miljoen gulden per seizoen. Dat heeft de Football Trust, de werkge versvereniging in het Engelse voet bal, uitgerekend aan de hand van de jaarcijfers van de zeven clubs, die in het seizoen 1984-1985 nog aan een van de bekertoernooien deelnamen. voetend, „dat alle partijen zich eens gaan bezinnen op de vraag wat de werkelijke motieven zijn waarom iedereen zo snel vertrekt. Het zou erg goedkoop zijn om de salariëring als argument aan te voeren. Of de werkelijke oorzaken echter ooit boven water komen...". Die oorzaken zijn niet moeilijk te achterhalen en hebben alles te ma ken met het werkklimaat in Zeist. Desnoods zou Van Marle eens te rade kunnen gaan bij de bondscoa- ches van de laatste tien jaar (Kno bel, Zwartkruis, Rijvers, Beenhak ker en Michels), die allemaal stuk zijn gelopen op de intriges binnen het logge voetbalapparaat. De drie vacatures - die van technisch di recteur, bondscoach en assistent- bondscoach - zijn daar een recht streeks gevolg van. De nog altijd door 'amateurs' be stuurde voetbalbond ontbreekt daar echter de tijd voor. Zo kon het ook gebeuren dat de KNVB bin nen een etmaal na de uitgelekte ontslagaanvraag van Michels al op de proppen kwam met Libregts. „Het is echt niet zo", weersprak Van Marle de suggestie, „dat de naam van Libregts uit de hoge hoed is getoverd". De ene deserteur vervangt nu de ander. Want evenals Michels heeft ook Libregts nog een contract tot medio volgend jaar bij PAOK Salo- niki. Daar zit de KNVB kennelijk niet mee. „We moeten toch wat doen", opperde Van Marle. Een contract zegt volgens sectiebe stuurder Renze de Vries „immers niks meer in de tegenwoordige voetballerij", „en ik heb een clau sule in mijn contract", waste Li bregts zijn handen in onschuld, „dat beide partijen bereid moeten zijn de samenwerking tussentijds te verbreken". De komst van Libregts naar Zeist is op de eerste plaats het werk van Michels, die de voormali ge trainer van Excelsior. PSV en Feyenoord als zijn opvolger naar voren heeft geschoven. Aan de vooravond van Nederland-Grie kenland was de voor Michels spio nerende Rotterdammer in Zeist, waar Michels hem polste over zijn toekomstplannen. „Dat was alle maal heel vrijblijvend", aldus Li bregts op de finaledag van Ajax. „Met de ontslagaanvraag van Mi chels kwam alles ineens in een stroomversnelling". Het telefoon tje van Jan Huybregts kwam hem echter niet slecht uit, want na 2,5 jaar in Griekenland (eerst ander half jaar bij Aris Saloniki) heeft Li bregts het in dit land eigenlijk wel gezien. De MO'er lichamelijke opvoe ding was in het gesprek met de KNVB-delegatie (Van Marle, De Vries, Huybregts) echter slim ge noeg om niet meteen toe te happen en tien dagen bedenktijd te vragen. In werkelijkheid staat Libregts echter te popelen van ongeduld om in Zeist aan de slag te gaan en daar door voor Michels de weg vrij te maken naar PSV. Tot de EK zal hij als bondscoach fungeren en der halve de training en coaching van Oranje voor zijn rekening nemen, pas daarna treedt hij in functie als technisch directeur. Thijs Libregts staat, zoals hij het zelf zegt, zo sterk als een huis. Door de successen die hij dit seizoen be haalde rfiet PAOK, dat momenteel tweede op de ranglijst staat, is hij in Griekenland een gevierde coach. Hij kan geen kwaad doen bij de spelers en supporters, maar leeft al maanden in onmin met pre sident Aris Savides. Libregts gaat ervan uit dat de schatrijke expor teur van fruit „niet al te moeilijk zal doen" over zijn terugkeer naar Nederland. „Er moet echter wel een afkoopsom op tafel komen", gaf Savides zijn trainer enkele uren later te verstaan. De club-president man weet na tuurlijk dat hij een goudklompje in handen heeft. Hij kent de situatie: Libregts naar de KNVB en Michels naar PSV, d', 17 miljoen gulden krijgt voor Gullit. Daar wil hij een graantje van meepikken. Van Mar le liet zich gistermiddag niet in met de vraag waar de KNVB die reke ning zal deponeren. Het ligt echter voor de hand dat Philips voor de schade (naar verluidt 160.000 gul den) moet opdraaien. In de Griekse kranten werd de naderende verhuizing van Libregts naar Zeist uitgelegd als een mees terzet met het oog op de EK-inter- land Griekenland-Nederland in no vember. Het resultaat van die wed strijd beslist over het lot van Oran je. Het is die hoofdprijs waar Ome Thijs naar lonkt en met hem de KNVB, die de laatste jaren echter alleen poedelprijzen behaalde. Dat zal Libregts er echter niet van weerhouden om met Oranje in zee te gaan. De tien dagen bedenktijd lijken daarom een farce. Zeker voor de KNVB, die zo zoetjes aan allang blij mag zijn dat er nog ie mand op de Zeister vulkaan durft plaats te nemen. DEN HAAG (GPD) - Staatssecre taris Dees (Volksgezondheid) gaat schriftelijk opheldering geven over de manier waarop het ministerie van wvc financieel bij het in moei lijkheden verkerende Thialf-com- plex in Heerenveen betrokken is geweest. Dit naar aanleiding van kritische vragen van het PvdA-Ka- merlid Worell. Worell, die rept van een bedrag van twintig miljoen, vraagt zich af of de ambtenaren van wvc, die geld voor projecten beschikbaar stellen, hun werk wel goed doen. Het is hem opgevallen, dat meer projec ten waar wvc steun aan verleent, financiële moeilijkheden krijgen. Volgens Dees is wvc slechts indi rect betrokken bij de steunverle ning aan het ijsstadion Thialf. Dit via de zogenaamde terugploegre- geling. Overigens blijft de Koninklijke Nederlandsche Schaatsenrijders Bond er in de planning vanuit gaan, dat er het komend seizoen gewoon ijs zal liggen in het over dekte stadion in Heerenveen. „De problemen zijn duidelijk, maar wij hebben geen signalen ontvangen waaruit we zouden kunnen conclu deren, dat we als KNSB naar alter natieven moeten zoeken voor trai ningsuren en de inmiddels vastge stelde nationale en internationale wedstrijden", aldus bondsdirec- teur Juijen Osinga. In het ijsstadion Thialf zijn voor het komend winterseizoen drie grote wedstrijden vastgesteld. Overleg daarover werd afgelopen vrijdag nog gevoerd met pr-func- tionaris Jan Heida van het ijssta dion. Eind november wordt de openingswedstrijd van de World Cup voor mannen georganiseerd, van 2 tot en met 5 januari vinden de zeker in het olympisch seizoen uitermate belangrijke nationale af standskampioenschappen op Thialf plaats en in maart wordt het seizoen afgesloten met de finale van de World Cup voor vrouwen. AMSTERDAM (GPD) - Voor An ton Geesink zijn de afgelopen drie maanden een vreselijke periode geweest. Terwijl Henk Vonhoff en Ruud Frese, respectievelijk voor zitter en secretaris-penningmees ter van het Nederlands Olympisch Comité, in de waan verkeerden de beste papieren te bezitten om de eind vorig jaar overleden Cees Ker- del op te volgen als lid van het In ternationaal Olympisch Comité, was het bedje van de voormalige judo-kampioen binnen het IOC al gespreid. „Ik wist eerlijk gezegd in februa ri al dat ik de beste kansen had om de zetel van Kerdel in te nemen", verklaarde Geesink die gisteren te rugkeerde uit Japan, waar hij als hoofd opleiding van de Internatio nale Judo Federatie korte tijd ver bleef. „Ik geef je op een briefje dat het geen lolletje is om al die tijd te zwijgen. Temeer omdat ik om de zoveel tijd contact had met de mensen die meenden dat zij op de nominatie stonden om in het IOC gekozen te worden. Ik ben blij dat de kogel door de kerk is. Verstop pertje spelen ligt me niet zo". De 53-jarige Anton Geesink maakt er geen geheim van dat hij zijn uitverkiezing tot lid van het IOC voor een groot deel te danken heeft aan de man met wie hij in 1964 (Geesink werd toen in Tokio olympisch kampioen judo) vriend schappelijke banden aanknoopte: Samaranch, destijds voorzitter van het Spaans Olympsch Comité. „Ik ken Samaranch dus zo'n dik ke twintig jaar en hy is er altjd van uit gegaan dat sportorganisaties als het even kan moeten worden ge leid door mensen die uit de sport zelf voortkomen. Mijn judo-carriè re en affiniteit met de sport in het algemeen hebben binnen het IOC de balans in mijn voordeel doen doorslaan. En ik denk dat het een gezonde zaak is dat in een organi satie als het IOC eerst wordt geke ken naar iemands sportieve achter gronden en dan pas naar zijn be stuurlijke capaciteiten. Dat is de juiste volgorde. Het is te vaak ge beurd dat mensen een bestuurlijke functie kregen in de sportwereld en daarna eens rustig gingen bekij ken over welke sport of sporten be leid moest worden gevoerd". ATHENE - Twee dagen Athene kost hem volgens zijn eigen zeg gen een jaar van zijn leven maar dat heeft John Verhoeven er graag voor over. In het vlieg tuig dat hem dinsdagmorgen in alle vroegte naar de Europa Cup-finale tussen Ajax en Loko- motive Leipzig vervoert, meldt hij dat hij zich in allerlei bochten heeft moeten wringen om gehoor te kunnen geven aan de massale lokroep om naar Griekenland te gaan. "Als je hoort hoe dat is ge gaan", roept de Leidse 'eigen baas' van een Voorschotens be drijf vragen op bij zijn reisgeno ten. "Na afloop van Ajax-Zara- goza werd ik gek gemaakt door kennissen. Ze zouden allemaal gaan, maar toen het er op aan kwam, was ik dus de enige. Toen heb ik maar gebeld met die jon gens hier", wijst hij in de rich ting van Ruud van Berne en Dolf van der Zijl, de voetballers van het eerste elftal van SVLV, die sa men een herenmodezaak runnen in Voorschoten. De Ajax-suppor- ters zochten en vonden op hun beurt contactmet teamgenoot Wim Vreeburg (eveneens uit Voorschoten) en met Kees Ludla- ge, net als Van der Zijl afkomstig uit Hoogmade. Op die manier vormde zich een tamelijk illuster ploegje dat zich 'hangend' boven de Alpen ver heugde op wat voor de deur stond. Athene dus. "Daar heb je die berg met al die stenen", weet Verhoeven (32). "Daar gaan we morgen zéker effe kijken. Want zo vaak kom je nou ook weer niet in zo'n stad. We gaan direct na de wedstrijd terugdus in korte tijd moeten we zoveel mogelijk zien te doen". Terwijl er wordt geoefend op de 'Mexican wave', kraait John Verhoeven het uit van ple zier. "We gaan er wat leuks van maken, gasten. Maar ik ga echt niet alleen voor de leut. Dan kan je misschien beter naar een ande re stad gaan". Dat vermoeden wordt in Athe ne aanvankelijk bevestigd. De eerste indrukken roepen niet het beeld op van het 'goddelijke' Griekenland, met welke kreet reisorganisaties Hollanders naar Griekenland proberen te lokken. De bus die het gezelschap vervoert naar hotel 'Marathon' dat kon niet missen, net zo min als de plaatsvervangende accom modatie, die 'natuurlijk' Aristo- teles heet) rijdt door wijken die nauwelijks sfeer uitademen. Manke Nelis De muziek van het Amsterdam se fenomeen Manke Nelis houdt de supporters tijdens de ver moeiende busrit op de been. De landelijke ochtendkranten, die de supporters hebben overvoerd 'V^O-yerhoeven' (v.l.n.r. Kees Ludlage, John Verhoeven, Ruud van Berne, Dolf van der Zijl en Wim Vreeburg)) vóór de weastrija op het parkeerterrein van het Olympisch stadion. Toen stond de bus nog binnen handbereik. •r Ajax, zijn dan inmiddels gespeld. De aandacht richt zich nu op Athene, waar Ne derlands tijdelijk de voertaal blijkt en waar de drachmen als betaalmiddel voor de gelegen heid is vervangen door de gul den. Dat laatste vooral tot genoegen van Cees Ludlage, die na aan komst op een terras om een "pijp bier en een kippetje" vraagt en daadwerkelijk op zijn wenken wordt bediend. "Wat een zootje is het hier", ventileert Ruud van Berne bijna gelijktijdig zijn eer ste indrukken. "Als je dit ziet be sef je pas dat wij in een paradijs leven". "En we doen in Nederland niet anders dan klagen", wordt Van Berne bijgestaan door John Ver hoeven (32), die zich al snel op werpt als de gangmaker van de ploeg. "Bij ons stellen de mensen veel hogere eisen. Moetje die win- door Fred Segaar i Roeleven inspecteert het stadion kels hier eens zien. Als er bij mij in de zaak net zo'n laag stof zat, dan kwam er niemand naar bin nen", aldus Verhoeven. "Volgens mij is hier niet veel te beleven. Hadden ze die finale niet in Tor- remolinos kunnen spelen. Daar weet ik nog wel een paar aardige tenten" Later worden die ook in Athene gevonden. In de Plaka, het klop pende hart van de stad. Verhoe ven moet zijn mening over de stad dan ook bijstellen. Eenmaal 'wegwijs' in de Plaka zijn er nog wel enige aanmerkingen op het eten ("een beetje weinig"), maar de ambiance maakt alles goed. "Heerlijk hier te zitten", schreeuwt hij het uit. "Als ik hier blijf, word ik geen honderd maar honderdvijftiq". En Ruud van Berne: "We heb ben in elk geval effe lekker buiten gegeten. Dat kunnen ze thuis niet zeggen". De invasie van Ajax- supporters is dan inmiddels goed op gang gekomen, maar er valt geen wanklank. "Gelukkig maar", zegt Verhoeven. "Wat heb je aan die narigheid. Net in de bus liet één van die fanatieke fans z'n broek zakken voor het raam. Wat gebeurt er als er toe vallig een politiewagen naast rijdt? Dan kunnen ze wel met z'n allen uitstappen. Is dat leuk?" Heuten "En je weet dat ze er hier met een op los heuten", zegt Van Ber ne. "Het schijnt dat ze keihard optreden". Dus is de 'ploeg-Ver- hoeven' op zijn hoede. Het blijken overigens modelsupportersdie "de belangrijke wedstrijden van Ajax bezoeken". Zoals de finale van de Europa Cup II in Athene dus". Verhoeven: "Zo'n reis kost een hoop geld. Dus moet je het wel ge zellig houden. En dat lukt na tuurlijk wel, zeker als Ajax wint. En dat gebeurt. Ik voorspel je een 3-1 zege". "Volgens mij gaat het net zo ais tegen Malmö en tegen Zarago- za", vermoedt Wim Vreeburg. Ik heb er wel vertrouwen in". Net als Ruud van Berne: "Het is al leen vervelend dat je niks van die tegenstander weet. Wat is dat precies voor een ploeg?". John Verhoeven kent geen twij fels. "Ajax is sterk genoeg om het te redden. En ik hoop van harte dat die jongens de cup pakken. We heb ben het per slot van reke ning aan hun te danken dat we nu lekker hier zitten. Maar we zien het morgen allemaal wel. We hebben alles nog voor ons". Waarna de Plaka wordt 'over vallen'. Het vertrouwen in de goede af loop bleek 'd.e dag na de nacht er voor' terecht, maar de 'ploeg- Verhoeven' had zich net als al die andere Athene-gangers wat an ders voorgesteld van de eind strijd in het fraaie Olympisch stadion, dat door de geringe be langstelling een kille aanblik biedt. Dat was voor de Ajacieden reden om de Rotterdamse burge meester Peper (die onlangs ver bood om de finale in Rotterdam te laten spelen) in één van de vele liederen op de korrel te nemen. "Prachtig om mee te maken, al leen zonde dat het zo leeg is. En jammer dat die pot niet best is vinden ook Dolf van der Zijl en Wim Vreeburg "Die wedstrijd ben ik alweer vergeten", zegt John Verhoeven. Het ging om de Europa Cup en die hebben ze. Wat maakt het ver der uit. We hebben het prachtig gekad. In korte tijd hebben we toch nog veel gezien. De berg en nog wat andere dingen. We zijn overal lopend naartoe gegaan. Ik heb dan ook benen als een plank. Voor een bed zou ik honderd gul den willen betalen". Ergste Maar het ergste moet dan nog komen. De chauffeur van de bus waamee ook Verhoeven cs naar het stadion zijn gebracht, blijkt de koffers uit de bagageruimte te hebben gegooid. "Uit woede over baldadigheid in zijn bus heeft-ie alles op het parkeerterrein geze\ en is er vandoor gegaan", zo gaat het gerucht. Later blijken de spullen te zijn veilig gesteld. De bagage is overgebracht naar een andere touringcar, te herkennen aan het nummer zeven. Voor het vervoer naar de luchthaven die nen de supporters zich daarna te melden bij een andere bus, her kenbaar door het nummer negen. "Wat een zootje. Dat moet ons weer gebeuren. Probeer die maar \eens te vinden op dat volle par keerterrein", vrezen de 'passa giers' het ergste. Lange tijd ziet het er naar uit dat dat niet zal lukken, mede als gevolg van het feit dat meerdere bussen dezelfde nummers hebben. Maar na drie kwartier zoeken en 'bemiddelen' kan de rit naar het vliegveld be ginnen. "Dat doen we de volgende keer dus anders", zegt Verhoeven la ter. "Dan blijven nog een nachtje en gaan we de volgende dag te rug. Dan kan je het lekker op je gemak doen. Desondanks hebben we het prachtig gehad". Ruud van Berne spreekt zelfs van "on vergetelijke dagen. De sfeer hier was toch fantastisch? Dit is iets waar je op kan terugkijken. Ik zou zo weer gaan". John Verhoeven gaat nog een stapje verder, want als hij bij te rugkeer op Schiphol wordt gecon fronteerd met de temperatuur, zegt-ie lachend: "Ga mee nu n

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19