'Echt beseffen doe ik het nog niet' Gouden afscheidstreffer Ik wist niet wat ik hoorde' Droomdebuut Frank Verlaat Ajax viert feest in Athene Geen gele kaarten in sportieve wedstrijd Nummer 23 op de lijst John Bosman de topscorer UEFA boos op de NOS Van Basten schenkt Ajax de Europa Cup De weg naar het succes DONDERDAG 14 MEI 1987 SPORT PAGINA 17 ATHENE (GPD) - Terwijl het 8000-koppige supporterslegioen gisteravond uitzinnig van vreugde het Olympisch Stadion van Athene verliet, heerste er 's avonds laat in de lounge van het majestueuze Hiltonhotel een ingetogen feeststemming op de party, die Martin Schroder, directeur van Martin Air Holland NV, had aangericht ter gelegenheid van het behalen van de eerste Europa Cup van Ajax sinds veertien jaar. Een dolblije Marco van Basten presenteert de Cup aan de supporters. Voor het eerst sinds 1973 veroverde Ajax weer een Europese beker. (foto ANP) ATHENE (GPD) - Voor Frank Ver laat ging gisteravond een wens in vervulling. Nauwelijks drie dagen na zijn competitiedebuut tegen FC Utrecht kreeg de 19-jarige Haar lemmer, tot verbazing van ieder een, een basisplaats toegewezen bij Ajax in de Europa-Cupfinale tegen Lok Leipzig. „Ik had er door het grote aantal geblesseerden wel rekening mee gehouden, maar verwacht had ik het zeker niet. Toen Cruijff van morgen tegen me zei, dat ik zou spelen, wist ik eerst niet wat ik hoorde. Pas later realiseerde ik me wat me te doen stond. Ik heb het in één woord een fantastische erva ring gevonden. Het is gewoon een droom", glunderde de jeugdige voorstopper, die eerst aan Edmond en vervolgens aan de ervaren inval ler Leitzke was gekoppeld. Het internationale debuut van Verlaat was te meer zo verrassend, omdat de van de amateurclub TYBB uit Haarlem afkomstige spe ler pas op het laatste moment aan de selectie voor Athene werd toe gevoegd. „Cruijff heeft me opgesteld van wege m'n fysieke kracht en omdat ik sterk in de lucht ben. Zijn beslis sing stond ook helemaal los van de blessures van Mühren en Blind. Bij de teambespreking vóór de wed strijd werd me verteld dat ik in de basis stond. In eerste instantie was ik nerveus, maar tijdens de war- ming-up merkte ik al dat een groot deel van de spanning verdwenen was. Ik ben nogal rustig en nuchter van aard. Dat scheelt. Tegen Utrecht speelde ik afgelopen zon dag voor 17.000 mensen, dus ik was al een beetje gewend aan de am biance, al is zo'n finale uiteraard weer heel iets anders. Erg moeilijk heb ik het niet gehad. Het was een beetje een overwinning voor me, dat die Edmond werd gewisseld". Verlaat, die er 16 jeugdinterlands heeft opzitten, en vorig jaar aan voerder was van het UEFA-team, is inmiddels aan zijn vierde seizoen ATHENE (ANP) - De Italiaanse ar biter Agnolin heeft in het Olym pisch stadion geen gele of rode kaarten tevoorschijn hoeven te ha len. Hij floot in het duel 48 keer voor een overtreding. De spelers van Lok Leipzig maakten er 26, waarvan 15 in de eerste helft Ajax werd in de eerste drie kwar tier 9 keer bestraft en na de pauze 13 keer. Lok Leipzig won wel op hoekschoppen. De Oostduitsers kregen er 8, gelijkelijk verdeeld over beide helften. Ajax kwam tot 5 corners, waarvan 4 voor de rust. j ATHENE (ANP) - Als 23ste club uit Europa is Ajax erin ge- slaagd de Europese beker voor bekerwinnaarsteveroveren.de Amsterdammers rondden het 27ste toernooi af als winnaar door in Athene Leipzig te ver- slaan. AC Milan, Dynamo Kiev, i Anderlecht en Barcelona won- nen de trofee elk twee keer. Ajax is ook de eerste Neder- landse club, die de Europa Cup 2 wint. Feyenoord en Ajax (drie keer) wonnen de Europese be ker voor landskampioenen. Feyenoord en PSV veroverden in het verleden de UEFA-be- ker. Engeland heeft de beste lan- denscore. De momenteel van Europese competities uitgeslo ten clubs wonnen vijf keer het toernooi. De lijst van winnaars van de Europa Cup 2 ziet er als volgt uit: 1961 Fiorentina (Ita), 1962 Atletico Madrid (Spa), 1963 Tot tenham Hotspur (Eng), 1964 Sporting Lissabon (Por), 1965 West Ham United (Eng), 1966 Borussia Dortmund (WD1), 1967 Bayern München (WD1), 1968 AC Milan (Ita), 1969 Slo- van Bratislava (Tsj), 1970 Man chester City (Eng), 1971 Chel sea (Eng), 1972 Glasgow Ran gers (Sch), 1973 AC Milan, 1974 Magdeburg (OD1), 1975 Dinamo Kiev (Sov), 1976 Anderlecht (Bel), 1977 Hamburger SV (WD1). 1978 Anderlecht (Bel), 1979 Barcelona (Spa), 1980 Va lencia (Spa), 1981 Dinamo Tbli- si (Sov), 1982 Barcelona, 1983 Aberdeen (Schot), 1984 Juven- tus (Ita), 1985 Everton (Eng), 1986 Dinamo Kiev, 1987 Ajax (Ned). bij de Amsterdamse club bezig. Eerst driejaar bij de jeugd, waarna hij in juni '86 zijn eerste profcon tract ('ik kan er net van leven') kreeg aangeboden. Dat Verlaat desondanks zo laat in het seizoen aan de A-selectie werd toegevoegd, heeft te maken met het feit dat hij vanaf november in militaire dienst zit. De in de Hilversumse Crailo- kazerne gelegerde Ajacied, die zijn tijd volmaakt als hofmeester, kan als gevolg daarvan slechts drie maal per week trainen. „En dat is te weinig bij een club als Ajax. Ik heb wel de hele voor bereiding op dit seizoen meege maakt en ook een aantal oefenwed strijden gespeeld, maar daarna ben ik een beetje uit beeld verdwenen. Afgelopen zaterdag heb ik zelfs pas voor de eerste keer met het eerste elftal meegetraind". Aangezien op korte termijn de rentree van Ronald Spelbos (hij zat gisteravond op de bank) te ver wachten valt, houdt de Haarlem mer er rekening mee, dat zijn inval beurten toevalstreffers zijn ge weest. „Het zal na deze ervaringen niet eenvoudig zijn naar de reser vebank terug te vallen, maar ik wist om welke reden ik ben inge zet. Ik heb er in elk geval enorm veel van geleerd". ATHENE (ANP) - John Bos man moest in Athene in het burgerkostuum toezien bij het behalen van het grootste Ajax- succes van de laatste veertien ATHENE (GPD) - De Aja- cieden waren niet van het veld te slaan. Tot een half uur na afloop zeulden zij rond met de Europa Cup, het tastbare bewijs voor de wederopstanding van Ajax in Europa. Johan Cruijff was niet zo goed of hij, de schepper van de eerste Eu ropese bekertriomf na veer tien jaar, liet zich meesle pen in de hysterie voor de rood-wit aangeklede tribu ne in het Olympisch Sta dion van Athene. De spelers gooiden alle remmen los, vooral zij die in anderhalf uur voetbal volledig geblok keerd waren en meer tegen zichzelf vochten dan tegen Lokomotive Leipzig. Het resultaat (1-0) kon echter de zwakte van deze Europa Cup-finale voor bekerwin naars niet verbloemen. „Lig nou niet te zeuren", hekelde Peter Boeve een uur later de zwart kijkers, „maar laten we er nou eens trots op zijn dat het kleine Neder land een Europa Cup heeft gewon nen. Over vijf jaar is iedereen ver geten dat het een slechte finale was, maar weet iedereen nog wel dat Ajax in 1987 de Europa Cup heeft gewonnen". Helemaal onge lijk had de bij toeval in de basis verzeild geraakte verdediger niet eens, het is alleen de vraag of de tv-kijkers in 65 landen op dit soort armoedige voetbalvertoningen zit ten te wachten. Deze finale kon ook niet in de schaduw staan van Dynamo Kiev-Atletico Madrid, de kwalitatief boeiende eindstrijd van vorig jaar. Mirakel Zover is Ajax duidelijk nog niet en dat is bepaald geen schande. Het was op zich al een mirakel dat Cruijff er met deze jonge en inter nationaal onervaren ploeg in slaag de de eindstrijd te bereiken. De voormalige sterspeler moet in de afgelopen weken bijna verlegen zijn geworden onder de karre- vrachten vol complimenten die over hem als trainer-coach zijn uit gestort. In Athene voelde hij zich echter pas als een vis in het water toen de hoofdprijs binnen was en gedroeg hij zich weer als de stoi- cijnse voetbalfreak die alles al een keer heeft meegemaakt. Vooraf kenden Cruijff echter ook zijn twijfels en liepen hem de kou' de rillingen over de rug toen hij in eens werd geconfronteerd met een extra tegenslag. Al in het nauw ge bracht door blessures van Muhren en Spelbos, de meest ervaren Aja- cieden, kon hij op het laatste mo ment geen beroep doen op Danny Blind, die een dag eerder een knie blessure had overgehouden aan een trainingspartijtje op het strand jaar. Toch behield de lange Am- stelvener, geschorst wegens de rode kaart in de halve finale in Zaragoza, zijn eerste plaats in het topscorersklassement van het Europa-Cuptoernooi voor bekerwinnaars. Bosman maakte dit seizoen acht treffers. Van Basten volg de met zes goals. in Athene. „De omzettingen die daarvan het gevolg waren", legde de maestro van weleer in drie talen uit, „maakte de ploeg nerveus. Toch hebben de spelers dat goed opgevangen". In eigen land heeft Cruijff inmid dels een reputatie opgebouwd dat hij nooit concessies doet aan de speelstijl. Zijn beslissing om een keuze te doen op Frank Verlaat, die drie dagen eerder zijn debuut maakte in de Eredivisie, was ech ter gewaagd en riskant. Temeer omdat Cruijff in de blufpoker zo ver ging dat hij Frank Rijkaard doorschoof naar het middenveld en Peter Boeve de gaten moest dichten die de mandekkers (Ver laat en Silooy) eventueel lieten val len. Aan de gebrekkige tegenstand van het spitsenduo Richter-Mar- schall dankte Cruijff het echter dat de fouten van Silooy onbestraft bleven. Afschuw „Het verschil tussen Ajax en mijn ploeg is Van Basten", treurde Hans-Ulrich Thomale na afloop. „Als wij een speler van zijn klasse in de aanval hadden, had Lok Leip- ATHENE (GPD) - De Europe se Voetbal Unie (UEFA) is des duivels op de NOS en wil ver slaggevers van de vaderlandse zig de beker gepakt". Met afschuw herinnerde de Oostduitser zich het moment halverwege de eerste helft, toen de toekomstige spits van AC Milan zijn kwaliteiten nog eens onderstreepte door de manier waarop hij een fractie sneller rea geerde dan Lindner en de voorzet van Silooy schitterend met het hoofd verlengde. Die treffer was een van de weinige hoogtepunten in de finale, waaraan eigenlijk kraak nog smaak zat. Een paar uitzonderingen daarge laten trilde Ajax voor de rest op de benen van de zenuwen en bereikte de uitgebluste ploeg nimmer de graad van perfectie die het bij vla gen demonstreerde tegen Bursas- por Olympiakos, Malmö FF en Real Zaragossa. De mannetjesput ters uit de DDR, die het meer moesten hebben van fysiek geweld dan van kwaliteit, droegen echter evenmin bij tot een boeiende fina le. Waar Ajax, met Cruijff voorop, steeds weer benadrukte hoe be langrijk deze Europa Cup is voor het aanzien van het Nederlandse voetbal, doorzag Van Basten daar entegen hoe breekbaar Ajax mo menteel nog is. Een feestje dat overigens met ver traging begon. Niet omdat de spe lers ruim tijd namen voor een pri- vé-feestje op het veld en in de kleedkamer, waar verslaggever Kees Jansma onder indianenge- huil onder de douche werd gezet, maar omdat Sonny Silooy bij de dopingcontrole geen urine kon produceren waardoor de spelers bus veel later vertrok dan aanvan kelijk was gepland. Jaap van Praag, de ere-voorzitter van Ajax die als voormalig voor man van de club de eerste grote in ternationale successen meemaak te, vormde gisteravond min of meer de exponent van de matte sfeer. In de overvolle hal zat hij er zo eenzaam en gelaten bij dat hij de indruk wekte nauwelijks opge wonden te zijn geraakt van de nieuwe Europese doorbraak van omroep verbieden het komen de seizoen de Europa-Cupwed strijden te verslaan. Vandaag gaat er een telex naar Hilversum waarin de UE FA sancties aankondigt, omdat vijf verslaggevers zonder toe stemming het veld hebben be treden na afloop van Ajax-Lok Leipzig. Amper bestand tegen de span ningen die een Europese bekerfi nale met zich meebrengt, riep de Europese topscorer de tweede helft in herinnering, toen Ajax steeds dieper weg zakte en de ploeg de greep op de wedstrijd vol ledig verloor. „Het was beangsti gend zoals we toen hebben ge speeld. Gelukkig hebben we ons bijtijds hervonden". Blij als een kind als hij was met de Europa Cup-triomf verloor de Utrechter van oorsprong de realiteit echter niet uit het oog. „Dit was de zwak ste wedstrijd die wij in dit Europe se bekerseizoen hebben gespeeld. Normaal vervult iedereen zijn taak, door de blessures en de omschake ling in de ploeg kwamen wij in de problemen. Toch is het prachtig dat deze jonge ploeg dit heeft be reikt. Dat is best een compliment waard". Marco van Basten betreurde het als geeri ander dat de wedstrijd in Athene was gespeeld, waar het sta dion nog niet voor de helft was ge vuld. „Dit Ajax verdient een vol stadion en dat zou zeker het geval zijn geweest als we in Rotterdam hadden gespeeld. Dan was de spanning misschien ook niet zo Ajax. „Ik niet blij?", reageerde hij onmiddellijk. „Integendeel zelfs. Het is toch fantastisch wat we van avond hebben bereikt. Het spel was niet denderend. Dat geef ik on middellijk toe, maar het is toch een bijzondere prestatie om met het jongste team van Europa een cup te winnen. Zeg maar eens dat dat niets betekent". Sjaak Swart, een van de oud-Aja- cieden die vier Europa-Cups mee maakte, vergeleek de armzalige eindstrijd in Athene tegen Lok Leipzig met de finale van '73 tus sen Ajax en Juventus in Belgrado. „We wonnen de Cup, maar speel den toen ook heel matig. Maar wat maakt dat uit. Daar praat niemand meer over. Alleen het resultaat telt". Terwijl de welgestelde achterban onder de tonen van Bolle Jan-mu- ziek luidruchtig en constant met het glas in de hand alvast een voor schot nam op de komende dagen, zogen de spelers vrijwel anoniem het succes op met niet-alcoholi- sche versnaperingen. Met name Danny Blind, die tijdens een trai ningspartijtje op het strand een knieblessure opliep en om die re den de Europa-Cupfinale aan zich groot geweest, want dat heeft de meeste spelers vanavond duidelijk parten gespeeld. Ik ga in elk geval met een fijn gevoel naar Italië. Zo'n Europa Cup betekent heel wat in dat land. Ik kom nu tenminste met iets aan. Ach, dat het niet zo'n goeie wedstrijd was, dat is ieder-- een over een paar maanden allang weer vergeten". Goede zaak Cruijff sloot zich daarbij gretig aan: „Laat Nederland nu maar ont zettend blij zijn dat deze jonge ploeg, met alle tegenslagen die wij hebben gehad, toch deze cup heeft gepakt. Wij zijn er in elk geval zielsgelukkig mee. Het is boven dien een goede zaak voor het aan zien van het Nederlandse voetbal dat jarenlang niks voorstelde. Nu krijgen we internationaal tenmin ste weer wat erkenning. Daai» mag heel Nederland best een beetje trots op zijn". Internationaal heeft Ajax echter nog een lange weg te gaan voor de club zich weer tot de topclubs in Europa mag rekenen en zich kan meten met toppers als Real Madrid, Bayern Munchen en Juventus. voorbij moest laten gaan, hield zich afzijdig van het feestgewoel. Hoewel Johan Cruijff zich vrijwel voortdurend over hem ontfermde, had hij zich het liefst direct terug getrokken in zijn kamer in het lu xueuze Astir Palace-hotel. „Ik ben de schlemiel van de dag", zo gaf hij uiting aan zijn ge voelens. „Het meest pijnlijk was het moment dat de spelers het veld opgingen. Ik heb gehuild als een kind. Verschrikkelijk vind ik het. In de afgelopen zes jaar ben ik nog nooit geblesseerd geweest en ook bij Ajax heb ik nog geen competi tieduel gemist. En dan uitgerekend in de belangrijkste wedstrijd van het jaar ben ik er niet bij. Ik vond het overigens logisch dat Cruijff me niet opstelde. Je kunt niet aan zo'n finale met twee kneuzen (Mühren had last van een achilles peeskwetsuur, red.) beginnen. Voor de wedstrijd heb ik nog een spuit gekregen, maar er kwam meer bloed dan vocht uit mijn knie. Ik heb het tijdens de war- ming-up nog geprobeerd, maar het ging gewoon niet". Woest Dankzij het wegvallen van de ex- Sparta-speler mocht Peter Boeve, die 's middags te horen had gekre gen dat hij niet in de basis stond, tot zijn grote vreugde alsnog op draven. „Ik was woest toen ik van Cruijff hoorde dat ik er naast stond. Een schande vond ik het. Uit kwaadheid heb ik mijn voet balschoenen in een hoek gegooid. Het heeft even geduurd, maar ver volgens heb ik me er toch maar over heen gezet. Je bent tenslotte prof en daar moet je je ook naar gedragen. Vandaar dat ik er toch klaar voor was toen Cruijff me liet weten dat ik voor Blind zou inval len. Voor mijn gevoel heb ik goed gespeeld en ik vind dan ook dat ik een optie heb verdiend voor de ko mende wedstrijden. Eén zwaluw maakt weliswaar nog geen zomer, maar twee wél", daarmee doelend op de confrontatie tegen Zaragoza. Om vervolgens, voordat hij zich in een polonaise begeeft („Een goe de warming up voor morgen") ge prikkeld te reageren op de opmer king dat de botsing tussen Lok Leipzig de finale onwaardig was. „We moeten eens ophouden in dit land altijd maar kritiek te leveren. Over vijf jaar praat niemand meer over het vertoonde spel. We moe ten juist trots zijn dat we eindelijk weer eens een internationaal aan sprekende prestatie hebben neer gezet. Dit is echt ontzettend be langrijk voor het Nederlandse voetbal". Ofschoon de waarde van het suc ces door iedereen werd onderkend, realiseerden de meeste Ajacieden later nog niet wat ze in Athene was overkomen. „Het is ongelofelijk leuk zo'n Europa-Cupfinale te win nen", merkte Frank Rijkaard veel betekenend op, „maar echt besef fen doe ik het nog niet. Ik denk dat dat later komt. Volgens mij heeft het ook te maken met het feit dat we niet overtuigend hebben ge speeld. Iedereen was vreselijk ge spannen en bovendien draaide het moeizaam door het wegvallen van een aantal basisspelers. Maar dat neemt niet weg dat het resultaat er staat. Niemand neemt ons dit meer af'. Leipzig-doelman Muller zit verslagen op de grond na de doeltreffende kopbal 1 doelpuntenmaker. ATHENE (ANP) - Ajax leed in de negen wedstrijden, die tot het succes in de Europa Cup voor bekerwinnaars leidden, slechts één nederlaag (0-1 tegen Malmö) en speelde slechts één keer gelijk. De zeven overwin ningen zorgden voor een fraaie zegetocht van Ajax, dat de im ponerende doelcijfers van 22-5. De weg van Ajax naar de Eu ropa Cup zag er als volgt uit: Eerste ronde: Bursaspor (Tur)- Ajax 0-2 (doelpunten Bosman Van Basten), Ajax-Bursaspor 5- 0 (Bosman 4, Van Basten). Tweede ronde: Ajax-Olym- piakos Piraeus (Gri) 4-0 (Bos man, Rijkaard, Van Basten en Mühren), Olympiakos-Ajax 1-1 (Wouters). Kwartfinales: Malmö FF (Zwe)-Ajax 1-0, Ajax-Malmö 3-1 (Van Basten 2, Winter). Halve finales: Real Zaragoza (Spa)-Ajax 2-3 (Witschge, Bos man 2 en rode kaart), Ajax-Za- ragoza 3-0 (Van 't Schip, Witschge en Rijkaard). Finale: Ajax-Lokomotive Leipzig (OD1) 1-0 (Van Basten).

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17