Eiken in Katwijks duinbos aangetast Miljoenen van rijk nodig Twijfels reorganisatie van waterwinbedrijven Actieweek zure regen gemeente Alphen en IVN Beginnende golfers achter hek Carrosseriebranche vrouwen nodig PAGINA 16 REGIO DONDERDAG 14 MEI 1987 Jeugdherberg Kaageiland blijft dit seizoen dicht ALKEMADE - Jeugdherberg De Trekschuit op het Kaageiland gaat dit seizoen niet meer open. De Ne derlandse Jeugdherberg Centrale (NJHC) is niet in staat het gebouw met bijbehorende dienstwoning op korte termijn in onbewoonde staat op te leveren. Dit laatste vormde een voorwaarde voor de op te rich ten stichting, die het gebouw van de gemeente Alkemade in beheer wil nemen. Zoals bekend heeft de NJHC haar activiteiten op de Kaag beëin digd wegens een te lage bezettings graad van De Trekschuit. Om deze niet geheel onbelangrijke econo mische activiteit voor de Kaag te behouden, heeft een werkgroep van de Kaagse dorpsraad plannen ontwikkeld om het gebouw 's zo mers als jeugdherberg te laten functioneren en 's winters als dorpshuis en tentoonstellings ruimte. De gemeente Alkemade, eigena res van het gebouw, verleent me dewerking door zich garant te stel len voor een lening van een kwart miljoen gulden die de stichting moet afsluiten. De stichting krijgt het gebouw van de gemeente in ei gendom voor het symbolische be drag .van'een gulden. Dit vanwege het vele achterstallig onderhoud. Ook wil Alkemade bijdragen in de kosten van aanleg van een centrale verwarming. Het was de bedoeling van de stichting de jeugdherberg al deze zomer te laten draaien om de conti nuïteit te verzekeren. In het najaar wil men met de renovatie begin nen. Omdat de dienstwoning nog wordt bewoond, is het huurcon tract tussen de gemeente en de NJHC nog tot 1 juni verlengd. Daardoor kan de stichting niet aan de slag en blijft De Trekschuit dit seizoen gesloten. Boswachters bezorgd over bomen van Panbos KATWIJK - Vele tientallen ei ken in het oude binnen-duin- bos van de Pan van Persijn in Katwijk verkeren in slechte conditie. Boswachter P. van Rijn van dit natuurgebied toont zich erg bezorgd over de overlevingskansen van deze bomen in het meest karakteris tieke en oudste deel van het Panbos. Inmiddels wordt in overleg met Staatsbosbeheer bekeken welke maatregelen er kunnen worden genomen. Als blijkt dat de toestand van de ruim honderd eiken desondanks nog verder achteruit gaat, zal vol gens boswachter Van Rijn ook worden overwogen om deskundi gen van de landbouwuniversiteit in Wageningen in te schakelen. "Het zou zonde zijn als deze bomen in de komende jaren het loodje leg gen", zegt de boswachter, die ook in het jaarverslag over 1986 van de gemeentelijke dienst openbare werken aandacht heeft gevraagd voor dit probleem. Van Rijn noemt verschillende oorzaken voor de slechte conditie van de eiken. "Extreme weersom standigheden en bepaalde ziekten en plagen zijn funest voor deze ou de bomen. Als de gezondheid van een boom is aangetast, is hij ook gevoeliger voor andere factoren, zoals bij voorbeeld de zure regen". De eiken in het duinbos komen slecht in het blad en in de bomen zit veel dor hout. De conditie van de overige delen van het natuurgebied noemt Van Rijn nog redelijk goed. "Natuurlijk hebben we te maken met de iepe ziekte en onder de meidoorns komt steeds meer perevuur voor, maar dat zijn problemen die zich in het hele land voordoen", zegt hij. De opengevallen gaten in het bos worden weer beplant met eiken en beuken uit de eigen kwekerij van de Pan van Persijn. "Het is een voordeel dat we kunnen beschik ken over eigen gekweekte aan plant", meent de boswachter. "De bomen zijn daardoor al gewend aan de condities in het bos en slaan over het algemeen erg goed aan". Het bezoek aan de Pan van Per sijn heeft zich, na een constante da ling vanaf 1980. vorig jaar gestabili seerd op 180.000 personen. Dat zijn er ongeveer 70.000 minder dan in het topjaar 1975. Het natuurgebied van 43 hectare dankt zijn naam aan de ligging, in een 'pan' van het duingebied, en de vroegere eigenaar Persijn. In het Panbos zijn twee boswachters werkzaam. Van Rijn en zijn collega A. Vooijs. Verder wordt het gebied onderhouden met een groep werk nemers van het werkvoorzienings schap 't Heem. Vossen Door de ligging aan de rand van een uitgestrekt duingebied wordt in de Pan van Persijn veel schade aangericht door konijnen, zo blijkt uit het jaarverslag van openbare werken. Tijdens de strenge winter van 1986, met veel sneeuw, werd de jonge bosaanplant op grote schaal aangevreten. Vooral in de jaren dat er geen besmettelijke ziekten, zoals myxomatose, onder de konijnen uitbreken, moet de ko nijnenstand door de jacht worden gereguleerd. In 1986 was er in het Panbos ook veel overlast van vossen uit het aangrenzende duingebied. Het eendebestand van de eendevijver werd vorig jaar in één nacht uitge roeid. "Er is dan sprake van echte moordlust", meent Van Rijn. "Van de eenden die worden gedood wor ALPHEN AAN DEN RIJN - De gemeente Alphen en het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie in Alphen (IVN) haken met een tentoonstelling en een lezing in op de internationale actieweek over zure re gen. In de periode van 16 tot en met 24 mei vragen natuur- en milieuorganisaties in binnen- en buitenland de aandacht voor dit milieuprobleem. De tentoonstelling in het stadskantoor van Alphen wordt gehouden van maandag 18 tot en met zaterdag 23 mei en bestaat uit een groot aantal borden. Daarop worden oorzaken en gevolgen van de zure regen zichtbaar gemaakt. Tevens wordt aangege ven welke maatregelen de overheid neemt om de schade door de zure regen zoveel mogelijk te beperken. De samenstellers van de tentoonstelling, Caroline Horich, Nico Verwoerd en Bert Verboon van het IVN, houden maandagavond, eveneens in het stadskantoor, vanaf acht uur een lezing over de zure regen. Bewustwording staat tijdens de actie week voorop. "Veel meer kun je als ge meente niet doen. Bij het inzamelen van klein chemisch afval konden wij bij voor beeld ecotainers plaatsen. Bij zure regen ligt het heel anders. Het onderwerp is veel minder tastbaar. De simpele burger is heel moeilijk duidelijk te maken wat hij kan doen om het probleem te verkleinen. Ja, hij of zij kan een auto kopen met een katalysa tor, maar meer adviezen kun je niet geven", aldus de Alphense milieuwethouder W.G.C de Jong. Hoewel de invloed van de gemeente 'mar ginaal' is, wijst De Jong op het grote belang van de actieweek: "De aandacht moet wor den gevestigd op het probleem van de zure regen, zodat de mensen weten waar het om gaat. Zelf had ik altijd het idee dat alleen bij regen sprake was van zure regen. Door me in de materie te verdiepen ben ik er achter gekomen dat beter gesproken kan worden van verzuring van het milieu door het neerslaan van verontreinigde stoffen uit de lucht en dat dat proces altijd plaats heeft". Degenen, die de door de zure regen ver oorzaakte schade aan gebouwen en cul tuurmonumenten zelf willen bekijken, kunnen op zondag 24 mei in Gouda mee doen aan een wandeling, georganiseerd door het IVN IJssel en Gouwe. Jaap Breek, milieu-educatief medewerker van de ge meente Alphen: "Dat betekent natuurlijk niet dat alleen daar of in de bossen de ge volgen van de zure regen zichtbaar zijn. Het is echt niet zo dat boven Alphen een para plu hangt die alle schadelijke stoffen op vangt. In principe wordt ieder gebouw aan getast door de zure regen. Sommige steen soorten zijn er echter gevoeliger voor. Dat geldt vooral voor kalkhoudend natuur steen". den er door de vos maar enkele op gegeten". Ook onder de zogenaam de 'bodembroeders' in het bos richten de vossen erg veel schade Van Rijn en zijn collega-bos wachter Vooijs maken wel jacht op de vos, maar tot nog toe zonder veel resultaat. "Het blijven slimme jongens die hun reputatie waar ma ken", zegt Van Rijn. Hij is van me ning dat het vossenbestand in de duinen goed in de gaten moet wor den gehouden om in de toekomst grotere problemen te voorkomen. Van Rijn: "Het dier heeft geen na tuurlijke vijanden en het bestand kan zich daardoor vrij snel uitbrei den. De vossen worden nu ook al gezien in de velden rond Valken burg en zullen steeds dichter bij de woonomgeving op jacht gaan". Boswachter Van Rijn: "Het zou zonde zijn als deze bomen in de komende jaren het loodje leggen". (foto Wim Dijkman) DONDERDAG Leiden Gulden Vlies - Breestraat, Volksgezondheid, Cultuur en Groen; commissie Volkshuisvesting. 20 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'A hard days night', 21.15 uur. Oegstgeest Dienstencentrum - Lijtweg 9. thema avond vrouwentrefpunt 'Aletta' over vrouwen in de overgang, 20.30 uur. Leiderdorp Muzenhof Gordijnsingel, klaverjassen en sjoelen bij buuri tengewonen', 20 uu Muzenhof Gordijnsingel, film Film kring 'Abel'. 20 30 uur. Voorschoten Kasteel Duivenvoorde' - Veurseweg. concert Amsterdams Gitaartrio. 20.30 ALPHEN AAN DEN RIJN - Rondom het oefenterrein van de Alphense golfclub op het re creatiegebied Zegersloot komt een vijf meter hoog hekwerk. De meerderheid van de ge meenteraad gaat akkoord met deze afrastering, omdat anders het wegverkeer op de Zeger- baan gevaar kan ondervinden van onzuivere ballen van de be ginnelingen. De meeste leden van de com missie voor ruimelijke orde ning en stadsontwikkeling stemden gisteravond schoor voetend in met de plannen. Pas nadat de verzekering was gege ven dat het hekwerk zal wor den gecamoufleerd met een forse bomenhaag konden het CDA en D66 worden overge haald. De WD was al bij voor baat voor de voorziening. De PvdA, principieel tegenstander van het golfcomplex, wilde op nieuw geen medewerking ver lenen. Alphen wil voor nieuwbouwwijk 59 miljoen gulden subsidie ALPHEN AAN DEN RIJN - De bouw van de nieuwe wijk Kerk en Zanen ten zuiden van Alphen is alleen mogelijk als de overheid tientallen miljoen guldens bijdraagt. Voorlopige bere keningen wijzen op een be nodigde rijkssubsidie van 59 miljoen gulden, alleen al voor de realisering van de eerste planfase voor de bouw van 4.000 woningen tot het jaar 2000. Een en an der heeft de gemeente Al phen gisteren bekendge maakt. "Dit is voor ons een acceptabel te kort", aldus de WD-wethouder G.P. van As (ruimtelijke ordening). "Met deze uitgangspunten gaan we de onderhandelingen in met het ministerie. Dan kunnen we altijd nog zien of er nog aan de getallen wordt gesleuteld". Alphen gaat uit van 45 procent woningwetwonin gen in de nieuwe woonwijk, 35 pro cent premiehuizen, 15 procent on gesubsidieerde woningen en vijf procent vrije sector. De verlangde rijkssteun komt neer op een bijdrage voor elke een gezinswoning van ongeveer 12.000 gulden. Volgens Van As vragen de meeste groeikernen in ons land een subsidie tussen de 15 en 20.000 gulden van de rijksoverheid. Be halve de door het rijk aangewezen groeikernen kunnen nu ook de zo geheten opvangkernen in het lan delijk gebied, zoals Alphen, in aan4 merking komen voor steun. De verhoudingen tussen de wo- Tal van bezwaren op hoorzitting Raad van State DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN - De Raad van State heeft kritische vragen gesteld over de uitvoerbaarheid van het provin ciaal plan voor de reorganisatie van de waterwinbedrijven in Zuid- Holland. Bijna 40 gemeenten heb ben hun bezwaren kenbaar ge maakt tijdens een hoorzitting van de Raad van State. Volgens de plannen zou Alphen voortaan Gouds drinkwater krijgen. De ge meente haalt het zelf liever uit Lei den. De Alphense wethouder K.H. Mollema (CDA/energiebedrijf) kon nog niet zeggen of deze eis kon worden gehonoreerd. "Dat hangt af van de uitspraak van de Raad van State", aldus Mol lema. "Als deze de minister advi seert om het plan af te keuren, is er een mogelijkheid dat Alphen blijft aangesloten bij de groep Leiden". Alphen haalt momenteel een derde van zijn drinkwater uit Lei den. De rest wordt gewonnen op een waterwingebied in Alphen zelf. De vergunning om hier water te winnen loopt af in de jaren ne gentig. "Wat de provincie wil, is heel onpraktisch", aldus Mollema. "Doordat wij al water krijgen uit Leiden, liggen hiervoor al leidin gen. Als wij ons water gaan halen uit Gouda, moeten er nieuwe lei* dingen worden aangelegd terwijl andere ongebruikt blijven. Door deze extra kosten moeten de tarie ven weer omhoog en dat is nou net niet de bedoeling van de reorgani satie", aldus de wethouder."We hebben dit al gezegd vanaf het mo ment dat we de plannen zagen". Volgens Mollema biedt het reor ganisatieplan geen zekerheid over wat er precies met de waterwinbe drijven gaat gebeuren. "De water winning in Zuid-Holland zou moe ten worden verdeeld onder drie be drijven: één rond Rotterdam, één rond Gouda en één rond Den Haag. Deze moeten dan een intergemeen telijk orgaan oprichten dat de wa terwinning en -distributie beheert. Hoe dit wordt afgewikkeld, is nog onduidelijk. Er is onder meer spra ke van dat dit gebeurt op basis van vrijwilligheid". Tekort dreigt van 1.500 werknemers per jaar OEGSTGEEST/SASSENHEIM - Vrouwen, langdurig werklozen en etnische minderheden moeten op korte termijn worden bijgeschoold om het verwachte tekort aan ar beidskrachten in de carrosserie branche op te vangen. Er dreigt een tekort in deze sector van 1.500 werknemers per jaar. Dit blijkt uit een onderzoek dat is verricht in op dracht van het Opleiaings- en Ont wikkelingsfonds Carrosseriebe- drijf, waarin werknemers, werkge vers en de Stichting Vakopleiding Carrosseriebedrijf samenwerken. Het onderzoek is onder meer ge richt op de behoefte in de komen de vijf jaar aan vakmensen in deze branche en is uitgevoerd door Pe dagogisch Centrum Beroepsoplei ding Bedrijfsleven in Oegstgeest Gistermiddag is in het Centrum Carrosseriebranche in Sassenheim het eerste exemplaar van het eindverslag overhandigd aan de di recteur arbeidsmarktbeleid van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid. "De te verwach ten effecten van het teruglopend aantal geboorten kunnen voor de carrosseriebranche al op korte ter mijn gevolgen hebben met betrek king tot de komst van jongeren in deze bedrijfstak", aldus het rap port, mngwetwoningen en de overige woningbouw is in 1984 door de ge meenteraad vastgesteld. Aan dat gegeven kan in onderhandeling met het ministerie nog worden ge sleuteld, waardoor ook de exploita tie van de woonwijk voor het rijk veel minder duur uitvalt. Voorals nog gaat de gemeente uit van een investering van bijna 137 miljoen gulden. Overigens is het verlies van 59 miljoen gulden nog te ver hogen met de te verwachten rente lasten en de btw. Aangepast De eerste structuurschets van drie jaar geleden is enigszins aan gepast na de gevoerde inspraak ronde. Vijftien instellingen, orga nen en ook particuliere personen hebben gereageerd op de voorlopi ge schets van de toekomstige woonwijk. Uiteindelijk blijkt slechts één inspreker werkelijke invloed op de plannen hebben ge had: de provincie of liever gezegd de PPD, de Provinciaal Planologi sche Dienst. Door toedoen van de ze instelling is de ontwikkeling van Kerk en Zanen in twee fasen ge splitst. Aansluitend op het herziene pro vinciale streekplan voor oostelijk Zuid-Holland loopt de eerste fase voor Kerk en Zanen nu tot het jaar 2000 met 4.000 woningen. Aanvan kelijk ging de gemeente uit van woningbouw tot het jaar 2010 van 7.600 huizen. Het terrein, omsloten door het treinrails naar Leiden, de toekomstige rijksweg 11 tussen Leiden en Bodegraven en de Mo lenwetering, is grofweg horizon taal in tweeën gedeeld. Een strook langs de oostelijke toegangsweg, de Goudse Schouw, wordt wel nog voor de eeuwwisseling bebouwd. Ook onder invloed van het pro vinciale advies is het bouwtempo voor de wijk teruggeschroefd van 500 naar. 400 woningen per jaar vanaf 1989. Van As: "Dat is een rea listische aanname. En ook voor ons is het moeilijk om over het jaar 1995 heen te kijken". De aanpas sing komt mede doordat de be hoefte aan nieuwbouw in ons hele land enigszins terugloopt. De ge meente zal omstreeks het jaar 2010 een inwonertal van 70.000 benade- Opvangtaak Alphen heeft een opvangtaak voor zowel woningbouw, industrie als werkgelegenheid in de regio. Aan weerszijden van de woonwijk komen nieuwe industrieterreinen van in totaal 55 hectare. Hiervan kunnen 40 hectare nog voor de eeuwwisseling worden verkocht. In het gebied de Vork ligt nog eens 15 hectare, dat wellicht wordt be stemd voor enkele vuil verwerken de bedrijven. "Alphen moet in de pas lopen met de plannen van de provincie", zo verklaart wethouder Van As de Alphense inschikkelijkheid met Kerk eh Zanen. "We hebben niets aan gekissebis. Met de steun van de provincie maken we meer kans bij het ministerie". De nieuwbouw wijk heeft in het jaar 2000 10.000 inwoners en tien jaar later wellicht 15.000. RIJNSBURG - De rijkspolitie Rijnsburg heeft giste ren in samenwerking met de verkeerspolitie Leider dorp een verkeerscontrole gehouden op de Noordwij- kerweg in Rijnsburg. Tussen 10.30 en 15.00 uur werden 70 personenauto's, vrachtwagens, brommers en moto ren aangehouden. Twintig bestuurders kregen een proces-verbaal om dat hun motervoertuig een of meer technische gebreken vertoonde. De politie constateerde onder meer gladde banden, defecte stuurinrichtingen, kapotte remlichten en niet- gekeurde auto's. Ook werden twee bromfietsers aange houden die op een opgevoerde brommer reden. (foto Wim Dijkman) De polder achter het station van Alphen aan den Rijn wordt momenteel met zand opgespoten ter voorbereiding van woningbouw aldaar. In het jaar 2000 moeten er circa 4.000 woningen staan voor 10.000 inwoners. (foto Nanno Bloupot)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16