Nederlandse bronstijd was wellicht zo vredig nog niet DE KRANT MEE OP VAKANTIE YuiIprobleem na vertrek inzamelaar Tijdelijk kantoorgebouw Splinterlaan Leiderdorp PAGINA 14 REGIO LEIDEN DONDERDAG 14 MEI 1987 Begra venen in Wassenaar mogelijk slachtoffer vechtpartij WASSENAAR - Het beeld van de bronstijd, vol vredi ge boerengemeenschappen, wacht een bijstelling door de vondst van het graf in de Wassenaarse Weteringpol der. Drie van de elf gevon den schedels zijn dusdanig verminkt en gespleten of hebben dusdanig aangetas te slapen dat de Leidse hoogleraar Louwe Kooij- mans serieus rekening houdt met een massale vechtpartij. Buurtschappen, bewoond door vijf a tien boerengezinnen, zouden heel goed slaags kunnen zijn geraakt om de weinige vruchtbare grond in Nederland. Tussen 3 en 4000 jaar voor Christus was eigenlijk alleen een acht kilometer brede strook langs de kust geschikt voor land bouw en veeteelt, daar achter lag slechts veen en moeras. "Het was wellicht een soort competitie om het beste land", zegt de professor. M. Smits, prehistorica met als specialisatie de fysische antropolo gie, houdt zelfs rekening met een afslachting. Tussen de grote skelet ten is namelijk ook een vettig en teer schedeltje gevonden, dat zeer waarschijnlijk van een baby is ge weest. Omdat het aanvankelijk niet als zodanig werd herkend, hebben onderzoekers overigens een deel van deze opzienbarende vondst beschadigd. Sporen van wapens zijn nog met 4000 jaar oude scherven en stuk- Foto boven: een tekenaar trekt de omtrekken van de skeletten over van een glasplaat. Foto onder: een close-up van een van de elf volwassen sche dels. LEIDERDORP - Op het terrein tussen de flats en de garageboxen aan de Leiderdorpse Splinterlaan mag een tijdelijk kantoorgebouw verrijzen. Eigenaar Stikkelman dient zijn kantoorunit waarschijn lijk wel al over twee jaar weg te ha len, zo hebben leden van de raads commissie ruimtelijke ordening burgemeester en wethouders deze week geadviseerd. Dat terwijl Stik kelman de gemeente heeft ge vraagd om een vergunning voor vijf jaar. Hij kan niet zonder meer Twee illegalen aangehouden in Leiderdorp LEIDERDORP - De Leiderdorpse politie heeft gistermiddag twee il legaal in ons land verblijvende mannen aangehouden. De mannen hebben de Turkse nationaliteit en beschikken niet over die papieren die hen het recht geven in Neder land te vertoeven. Hun vindplaats was een naaiate lier aan de Splinterlaan, waar het duo werkte. De politie bracht een bezoekje aan het atelier, samen met de loontechnische dienst, om controleren "of bijzondere wetten die hier van toepassing zijn, wer den nageleefd", aldus de woord voerder van de politie. Hij ver wacht dat de Turken op korte ter mijn ons land zullen worden uitge zet. bouwen omdat het bestemmings plan dat verbiedt. De meeste raadsleden hadden grote moeite met de termijn van vijfjaar. Twee jaar moet voldoende zijn om op een andere plek in Lei derdorp definitieve kantoorruimte te vinden, zo oordeelde men. Bo vendien blijkt dat een aantal om wonenden nogal wat moeite heeft met de bouwplannen van Stikkel man. Men heeft bij de gemeente protest aangetekend omdat men vreest dat de auto's van personeel en bezoekers van het kantoor straks het terrein slecht toeganke lijk zullen maken. De eigenaars van de garageboxen denken bo vendien dat ze in de toekomst met of niet goed meer met hun wagen bij de garage kunnen komen: de ruimte die na de bouw overblijft, zou daarvoor te krap zijn. Overigens wees WD-raadslid Kruidenier er tijdens de behande ling van het verzoek en de be zwaarschriften nog op dat Stikkel man zijn pand aan de Splinterlaan inmiddels te koop heeft aangebo den. Hetgeen door wethouder Den Boeft met verbazing werd aange hoord. De wethouder beloofde een en ander te zullen nagaan. Verbazing was er ook over de mededeling van de omwonenden dat Stikkelman afgelopen week einde hekken bij zijn terrein heeft geplaatst. Waardoor een aantal bu ren na kantoortijden niet meer via de achteringang in hun tuin kan komen. Is dat wel geoorloofd, zo vroeg een van de omwonenden zich tijdens de behandeling van de zaak in de raadscommissie af. gevonden, maar volgens de archeo logen zegt dat niets. De Nederlan ders sprongen in de bronstijd zeer zuinig om met brons. De speren, bijlen, dolken en zwaarden werden vaak niet begraven, maar door na bestaanden gebruikt. Definitieve uitspraken over vecht- of slacht partijen kunnen de wetenschap pers pas over enkele maanden doen. De skeletten zijn nog niet he lemaal schoon en nader onderzoek moet aan het licht brengen of ze niet naderhand zijn aangetast, bij voorbeeld door een knagend muis je of verschuivende grond. Vervol gens worden alle mogelijke dood soorzaken op een rijtje gezet en de onmogelijkheden weggestreept. Mensoffer Op dit moment houden de on derzoekers ook serieus rekening met een rituele slachting, een men soffer. In de bronstijd speelde de zon een grote rol in Europa en zijn rituelen bekend rond het Engelse Stonehenge. Een epidemie of ramp lijkt de hoogleraar minder waar schijnlijk. Dan zou er wat meer va riatie zijn in de leeftijd van de be- gravenen. Uitgesloten is het vol gens hem dat de lichamen eerder in andere graven hebben gelegen en op een bepaald moment zijn sa mengevoegd: "We hebben vastge steld dat ze er als lijken zijn inge- door Paul van der Kooij Het vullen van het graf is uiterst onzorgvuldig geschied. De skelet ten liggen dwars over elkaar heen en achterhoofden zijn vreemd naar boven gedraaid. "Je kunt duidelijk zien dat de overlevenden weinig hebben opgehad met de gestorve nen. Het kunnen heel goed over wonnenen zijn geweest", zegt Lou we Kooijmans. Normaliter werden in de bronstijd overledenen apart begraven. Burgers uit de hoogste sociale klasse kregen een plekje in een grafheuvel en werden omringd door bezittingen. Mensen uit een wat lagere klasse kregen een gewo ne kuil, terwijl de laagst geklas- seerden achter een bosje bij een erf de laatste rustplaats vonden. Het massale Wassenaarse graf breekt radicaal met dit beeld en heeft meer weg van sommige gra ven bij romeinse slagvelden. Vol gens de hoogleraar is het hierdoor uniek in Nederland en mogelijk zelfs in Europa. In België, Noord- Duitsland of Frankrijk zijn hem in ieder geval geen vergelijkbare vondsten bekend uit de bronstijd. Voor hij echter zijn eigen vondst gaat overschatten, schrijft hij colle ga's aan, bezoekt hij symposia, ploegt hij literatuur door en hoopt hij dat studenten diepgravende scripties gaan schrijven over de vondst. Duintopje ken vuursteen, die een paar meter verder op het bouwterrein lagen. Zelfs de maandag opgegraven wik- keldraadscherf, die iets boven de botten lag, helpt niet bij de date ring. Het stukje aardewerk kan ten tijde van de begrafenis al eeuwen in de grond hebben gezeten. On derzoek van de gevonden houts kool kan straks wél uitkomst bie den: via de radiokoolstofmethode kan de ouderdom van de skeletten tot op de eeuw nauwkeurig wor den vastgesteld. Ondertussen schrappen Leidse studenten met messen en lepels de grond rond de botten weg en ma ken ze met natte kwastjes de elf skeletten schoon. Een professione le tekenaar tekent de vondsten op ware grootte, eerst op een glasplaat en later op doorzichtig papier. Vol gende week doen antropologen en pathologen nader onderzoek, bang als zij zijn dat botten bij het 'lich ten' onherstelbaar beschadigd worden. Volgens de hoogleraar zijn de menselijke overblijfselen door eeu wen vocht zwak geworden, maar moet het materiaal niet te snel uit drogen. Hij is dan ook blij dat de opgravingstent, opgezet tegen stof en regen, met zo vaak meer in de zon staat. De lucht rond het graf blijft betrekkelijk vochtig en de botten worden geleidelijk aan droog genoeg voor conserverings middelen en de grootscheepse ver huizing, die vóór volgende week donderdag moet plaatsgrijpen. Als over enige maanden alles gereed is, kan de vondst worden tentoonge steld in het Rijksmuseum van Oudheden aan het Leidse Rapen burg. De kwetsbare ribben en wer vels zullen daar waarschijnlijk ont breken. Professor L P. Louwe Kooij mans (r) wijst naar de skeletten, die kris kras in het Wassenaarse gr af liggen. Naast hem twee studenten, achter hem de zoom uan de opgravings tent. (foto's Wim Dijkman» Warmond en Oegstgeest studeren op nieuwe regelingen Zelf heeft Kooijmans vorig jaar een boek over de prehistorie in West-Nederland geschreven, waar in hij een beeld schetst van het landschap, zo'n 3 tot 4000 jaar gele den. De strook van 8 kilometer langs de kust bestond uit duinrug gen en laagtes. De laagtes waren drassig en werden gebruikt voor akkerbouw (graan) en veeteelt. Dicht bij zee groeiden veel duin doorns en waren bossen. De hoge re delen waren zanderig en boden plaats aan woon/stalboerderijen. Naar het zich laat aanzien bevond het Wassenaarse graf zich niet op een heuvelrug maar op een klein topje, dat in de loop der eeuwen waarschijnlijk verschillende groe pen mensen heeft aangetrokken. De wetenschappers zijn er dan ook allerminst zeker van dat het graf uit de zelfde tijd stamt als de Zeven snelle rijders gepakt LEIDERDORP - Bij een snelheids controle op de Leiderdorpse Van der Valk Boumanweg heeft de po litie zeven processen-verbaal uitge reikt. De hoogste gemeten snel heid "gedurende krap een uur", al dus een politie-woordvoerder, be droeg 77 kilometer. Volgens hem valt dat allemaal nog wel mee. Vo rige week bij voorbeeld werden er bij een identieke controle 32 pro cessen-verbaal uitgereikt en be droeg de hoogste snelheid waar mee over de Van der Valk Bou manweg werd gereden 99 kilome ter. WARMOND/OEGSTGEEST Sinds Warmonder C.J. Siecker, een particuliere inzamelaar van pa pier, lompen en metalen in Oegst geest en Warmond, is gestopt met zijn werk, zijn beide voornoemde gemeenten met hun vuil in de pro blemen geraakt. Het gemis van Siecker, die er medio vorig jaar een punt achter zette, leidt ertoe dat nogal wat grof vuil in de vuilnis zakken (Warmond) of in de mini- containers (Oegstgeest) verdwijnt in plaats van in Sieckers vrachtau tootje. Ook de gescheiden inzame ling van papier verliep niet meer naar behoren, al zijn scholen en (sport)verenigingen natuurlijk ge woon doorgegaan met inzamelen ten behoeve van de eigen clubkas. Hoe groot het gemis aan iemand als Siecker is, blijkt uit het feit dat beide gemeenten na 's mans ver trek, nieuwe regelingen hebben moeten maken. In Warmond zijn B en W er al klaar mee maar moeten de onderhavige voorstellen nog door de gemeenteraad worden be sproken. In Oegstgeest is het over leg over de kwestie nog volop gaande, meldt een woordvoerèter. Siecker reed in Warmond op be paalde dagen voor de vuilnisauto uit. Op andere dagen waren de ver enigingen en de scholen aan de beurt. Die nadrukkelijke scheiding was aangebracht om de ontstane onenigheid tussen vooral Siecker en e Brass Band Warmond, die met de papieropbrengsten voor nieuwe uniformen aan het sparen was, uit de weg te ruimen. Bovendien kon door spreiding van de inzameling worden gegarandeerd dat er ook daadwerkelijk iemand langs de deuren kwam om het papier, de lompen en het oud ijzer op te ha len. De Warmonders zelf, zo luidde voordeel nummer drie, konden nu zelf bepalen wie zij hun oude pa pier gunden. Ook in het politieke veld werd flink geknokt om het oud papier toen B en W de inzamelaars in 1983 een marktprijs van 6 cent per kilo papier wilden garanderen. De WD vond dat deze subsidie alleen aan de verenigingen ten goede mocht komen en niet aan de parti culier Siecker. Werklozen Naar nu blijkt is er in de periode 1983-1985 nauwelijks een cent uit gekeerd aan Siecker, de verenigin gen en scholen. De marktprijs van papier bleef in die periode uit zich zelf op 6 cent of hoger staan. De laatste tijd echter moet de ge- In Oegstgeester mini-containers komt naar de smaak van de bestuur ders te veel papier terecht, nu lompen-, metaal en papier inzamelaar Siec ker uit Warmond met zijn werk is gestopt. (archieffoto) zulke projecten er in Warmond niet zijn. Volgens Zoetemelk is in War mond daarvoor "het draagvlak te klein". "De stichting, dat is iets van deze regio en daar haken wij op In de verordening waarin de in zameling door derden en de garan tieregeling is geregeld, dient wel het een en ander te worden veran derd. Belangrijkste wijziging is de bepaling dat de stichting in aan merking moet kunnen komen voor die door de gemeente gegarandeer de prijs van 6 cent per kilo papier. Of de gemeenteraad - en in het bij zonder de WD - daar zo maar mee akkoord zal gaan, moet ernstig worden betwijfeld. WD-fractielei- der mevrouw Saris erkent dat in feite de discussie over de vraag aan wie de gemeente wat garandeert, weer van voren af aan is begonnen. De liberale laat alvast weten het oneens met het voorstel te zijn. Ze zegt "op zich" niets tegen de in schakeling van de stichting te heb ben want een schoon milieu is de WD ook wel .wat waard. Veel lie ver heeft ze echter dat Warmondse clubs en instellingen veel nadruk kelijker worden aangespoord pa pier in te zamelen. Ze wijst erop dat in Warmond "slechts" de Brassband en de Oostergeest- school actief zijn aan het War mondse papierfront. meente wel bijpassen. Overigens is het netto-resultaat voor de ge meente nog altijd gunstig. Zou er geen prijs van 6 cent zijn gegaran deerd en dientengevolge geen inza meling door derden op gang zijn gekomen dan moet de gemeente het papier, de lompen en de meta len zelf (laten) verwerken, met alle hogere kosten vandien. Volgens B en W van Warmond is er in 1986 "een belangrijk beroep gedaan" op de garantieregeling. De basisschool Oostergeest ontving een bedrag van 720 gulden voor 23.320 kilo papier terwijl de Brass band Warmond goed was voor 105.150 kilo papier. Dat leverde de muzikanten een dikke twee mille op. Ook het lopende jaar moet de gemeente over de brug komen want de marktprijs is tot onder de 6 cent gedaald. Óm de verenigin gen blijvend te stimuleren hun in zamelingsactiviteiten voort te zet ten. willen B en W de garantierege ling in stand te houden. Daarmee is het 'gat van Siecker' echter geenszins opgevuld. B en W willen om dat te compenseren een overeenkomst sluiten met de stich ting werkprojecten Hillegom-Lis- se. Een regionaal georiënteerde stichting die probeert werklozen aan zinvol vrijwilligerswerk te hel pen, dat, als het even kan, ook het milieu in de breedste zin van het woord, ten goede komt. Volgens Warmonds gemeentese cretaris C. Zoetemelk hoeft niet te worden gevreesd voor een nieuwe oud-papier oorlog tussen de ver enigingen en - ditmaal - de stich ting. Er is druk overlegd wie waar wanneer aan de beurt is om in te zamelen en de Warmondse instel lingen hadden tijdens dat overleg "eerste keus". De eerste ambtenaar verzekert dat de gelegenheid voor Warmond se clubs en scholen om in te zame len, geenszins is verkleind. De scholen zamelen oud papier in via de schoolkinderen; de Brassband Warmond is elke eerste zaterdag van de maand aan de beurt voor karton en papier en de stichting komt wekelijks langs - op de vuil nisophaaldagen - voor papier, lom pen en metalen. Ook gaan er door het in de ge meente halen van de genoemde stichting geen Warmondse werk gelegenheidsprojecten de mist in om de doodeenvoudige reden dat Oegstgeest In Oegstgeest, to vertellen de ge meentevoorlichtster en ambtenaar mevrouw van Esdonk, willen B en W een regeling treffen waarbij de Oegstgeestenaren ervan op aan kunnen dat elke maand minstens één keer oud papier wordt afge haald. Daarover wordt druk ge praat met tien verenigingen. Van Esdonk verwacht dat het uiteinde lijke aantal clubs dat dadwerkelijk mee zal doen, "aanzienlijk lager zal zijn". Veel clubs in Oegstgeest za melen al "passief' papier in. Ze hu ren een container, stellen die er gens op en leveren na verloop van tijd het ding gevuld en wel in bij papierhandelaren. Om een afdoen de inzameling mogelijk te maken, is het nodig dat meer clubs daad werkelijk langs de huizen gaan. De hoeveelheid papier die in de zo drukbesproken mini-containers belandt, wordt alom te groot geacht. De gescheiden inzameling van soorten huisvuil mag door de groene karretjes niet worden gef rustreerd. Ook Be nw Van Oegst geest zijn voornemens een markt prijs van 6 cent per kilo papier te garanderen, besluit Van Esdonk. Wanneer u uw vakantie-adres uiterlijk 14 dagen voor uw vertrek aan ons opgeeft, ontvangt u daar uw eigen krant. Voor het verzenden van uw krant (binnen Europa) wordt 3,50 per dag berekend. Het nazenden op uw vakantie adres in Nederland of België is. gratis. Aangezien wij niet kunnen instaan voor een regelmatige postbezorging door de PTT geschiedt toezending naar binnen- en buitenland voor eigen risico. Ter voorkoming van fouten kunnen uw opdrachten niet telefonisch worden behandeld Vult u dus nevenstaande bon nu alvast even in? Dan wensen wij u alvast een jOxetiige Vakantie VAKANTIEPERIODE Weg op:Ter.ug op: HUISADRES NAAM VOORL.: ADRES: HUISN.: WOONPLAATS: TEL VAKANTIE-ADRES ADRES: HUISNUMMER: PLAATS: POSTCODE. LAND: Zend uw opgave aan: Leldsch/Alphens Dagblad, afd. Abonnementenadmini stratie, Postbus 54, 2300 AB Leiden. S.v.p. frankeren als brief.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14