TAD LEIDEN Prijs drinkwater in regio Leiden tot 1990 niet hoger ^Verhogen belastingen niet nodig LEIDSCH DAGBLAD Ondanks flinke investering van LDM en Afrikaanse studies Expositie 'Het niet gebouwde Leiden' Vals geld centrum Aziatische Auto met gestolen spullen vergeten Kritiek CDA op bezuinigingsplannen B en W: Universiteit krijgt s DONDERDAG 14 MEI 1987 I actie: Simone van Driel en Melndert van der Kaaij, telefoon 144941, toestel 217 of 222. Afgelast Dat voetbalwedstrijden wegens slechte weersomstandigheden wel eeDS worden afgelast is be kend. Dat ook vertoningen van wedstrijden niet doorgaan als de weergoden in een slechte bui verkeren, is een nieuwtje. Stu dentenvereniging Quintus be sloot een paar dagen geleden de Europa-cupfïnale tussen Ajax en Lokomotive Leipzig op een beeldscherm van 10 bij 6 meter op het Stadhuisplein te verto nen. De studenten wilden bij het plotseling herleefde enthousias me voor voetbal in Nederland, ook eens een duit in het zakje doen. "Door de slechte weersom standigheden hebben we alles moeten cancellenzegt organi sator Belinde Schouten. Cancel len is Engels voor afzeggen. In studentenkringen een populair woord. Waarom dan niet een scherm ergens binnen gezet? Daar heb je geen last van weers invloeden. In ons land - uit het feit dat ook de schrijvers van de ze rubriek over het weer begin nen, mag gerust worden afgeleid dat ze echte Hollanders zijn - hoef je toch nauwelijks vreemd op te kijken als het regent. "Nou ja, binnen is het lang niet zo leuk als buiten. Dan kan iedereen net zo goed thuis voor de buis gaan zitten", zegt Schouten. Tja, waar gaat het nu om. Of je in de open lucht televisie kan kij ken, of dat je een wedstrijd op een heel groot scherm kan zien. Het lijkt ons dat het laatste het geval is. Later zegt Schouten dat het ook met sponsors een beetje tegen zat. "We hebben verschil lende sponsors benaderd om buiten het voetbal om reclames potjes te laten vertonen op het scherm. Het huren van het scherm kost ongeveer 4.000 gul den. We hebben ook toezeggin gen gekregen". Met het overma ken van de financien liep het echter minder vlot. Daardoor werd te laat een groot scherm be steld en bleken die niet meer be schikbaar te zijn. Zo werd op een laat tijdstip de afgelasting bekend gemaakt. Mensen die zich gisteravond rond 19.30 uur op het Stadhuis plein meldden, vingen bot en hebben waarschijnlijk een stuk van de wedstrijd gemist en wel licht ook het enige doelpunt wedstrijd. Daarvoor kunnen ze dus Quintus bedanken. Poffertjeskraam De Leidse bevolking hoeft waar schijnlijk niet meer te rekenen op een poffertjestent in het stadscentrum, een van de vaste ingrediënten van de jaarlijkse 3 oktoberfeesten. B en W hebben in hun oneindige wijsheid beslo ten geen vergunning meer te ver lenen aan de uitbater van de pof fertjeskraam. In de afgelopen pe riode mei-oktober heeft de oer degelijke Hollandse attractie bij molen De Valk gestaan, boven op de zonnewijzer. Daar kwamen volgens ons best toeristen op af. Wat smaakt beter dan een portie poffertjes met een goudgele rak ker. Maar de uitbater zat klaarb lijkelijk aan het brood van de molenaar. Want molenaar H. van der Le lie was allerminst gelukkig met de poffertjeskraam zo vlak voor zijn deur en schreef daarom een brief naar de gemeente. "Tot on ze verbazing is het gelukt om de kraam voor onze deur weg te krijgen. Dat is mooi meegeno men. We begrijpen dat het staan geld financieel aantrekkelijk is voor de gemeente. Gelukkig heb ben ze andere belangen laten voorgaan: de onze", aldus Van der Lelie. Wat een individu in de ze stad toch niet vermag. Volgens de molenaar stond de tent heel erg in de weg. "Het bak beest belemmerde het zicht op de toegangsweg naar de molen. Het gaat niet alleen om een tent, maar ook om een caravan en au- LEIDEN - De Leidse Universiteit krijgt in september een Centrum voor Aziatische en Afrikaanse stu dies. Dat gaat zich richten op Afri ka ten zuiden van de Sahara, het Midden-Oosten, Zuid-Azië met het Indische subcontinent als kernge bied en Oost-Azië (China, Japan en Korea). Het nieuwe centrum is een geza menlijk initiatief van de faculteiten LEIDEN - Het stedelijk museum De Lakenhal is van plan om in sa menwerking met het Leids Archi tecten Kaffee een tentoonstelling te organiseren onder de titel 'Het niet gebouwde Leiden'. Hierbij zal het gaan om al of niet in opdracht van het gemeentebe stuur of particulieren ontworpen, niet uitgevoerde plannen. Ook af- studeerplannen, ideeën van bur gers en alternatieve plannen zijn welkom. De expositie wordt van 3 oktober tot 15 november van dit jaar gehouden en zal de periode van 1929 (stadhuisbrand) tot nu toe beslaan. Gedacht wordt aan schetsen, al of niet volledig uitgewerkte plan nen (voor iedere bezoeker goed 'leesbaar') en maquettes. In verband met de voorbereiding van een publicatie wordt geïnteres seerden verzocht kopieën of foto's van het eventueel ten toon te stel len werk vóór 31 mei te zenden naar het stedelijk museum De La kenhal, Oude Singel 28-32,2312 RA Leiden (contactpersoon drs. I.W.L. Moerman, telefoon 071-254620). Voor nadere inlichtingen kan ook contact worden opgenomen met ir. K.P. Post, hoofd afdeling ruimtelij ke ordening, telefoon 071-254554, of de architect P. van Veen, tele foon 071-146330. der letteren en sociale wetenschap pen. Het zal zich onder meer rich ten op de talen van de betrokken cultuurgebieden, de letterkunde, de studie van hedendaagse en ou dere maatschappijvormen, ge schiedenis en kunst. Het betreft, aldus de Leidse Uni versiteit, een unieke combinatie van studierichtingen en vakgebie den, bestudeerd in verschillende faculteiten vanuit diverse invals hoeken. Deze comibnatie wordt nog versterkt door de aanwezig heid in Leiden van interuniversi taire instituten en landelijke stich tingen zoals het Afrika Studiecen trum, het Koninklijk Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde, het Rijksmuseum voor Volkenkunde en het Nederlands Instituut voor het Nabije Oosten. Tussen letteren en sociale wetenschappen bestaat al een goede samenwerking op het terrein van Indonesische studies en Afrikanistiek. Het centrum zal een rol vervul len op het gebied van na- en bij scholing van afgestudeerden en voor de opleiding van promovendi. Het is de taak van het centrum om gezamenlijke onderwijs- en onder zoekprogramma's tot stand te brengen die de betrokken regio's bestuderen. Ook het verlenen van maatschappelijke dienstverlening in de ruimste zin van het woord be hoort tot het takenpakket van het centrum. Het gaat bovendien een rol vervullen bij de afstemming van het eerste fase-onderwijs. LEIDEN - Gisteren is opnieuw een vals biljet van honderd gulden in Leiden opgedoken. Bij het opma ken van de kas van garage het Mo torhuis bleek een van de biljetten vals. Het is de derde maal dat de afgelopen week een vals biljet in Leiden is aangetroffen. Valse honderdjes zijn herken baar aan het ontbreken van het wa termerk en de slechte kwaüteit pa pier. De zogenaamde blindenstip is wel zichtbaar, maar niet voelbaar. De kleuren van het valse biljet zijn bovendien fletser dan die van het echte. to, die bij de molen hun plekje hadden. Als ik van bovenaf keek zag ik mensen vaak lang zoeken naar de ingang. Dat kostte het museum beslist bezoekers. Van uit de molen gaat het uitzicht er ook niet op vooruit met de pof fertjeskraam voor de deur". Nie mand heeft natuurlijk gedacht aan het plaatsen van een paar kleine bordjes in Frans, Duits en Engels die de ingang van de mo len aangeven. Over stank had hij niet te kla gen. "Ja ik rook wel het een en ander, maar dat is voor ons niet echt het argument geweest. De visboer die hier verderop staat ruik ik ook, maar dat is geen re den om hem weg te laten halen", zegt Van der Lelie. Poffertjeskraam (2) Bij andere gelegenheden is dat argument echter wel gebruikt. De tent heeft namelijk al eens er gens anders gestaan. Chef stads vernieuwing Leo Meijer zegt "van poffertjestenten inmiddels zijn buik vol te hebben". Geluk kig voor hem is het regelen van een standplaats nu uitbesteed aan de haven en marktdiensten. Meijer legt uit hoe dat in het verleden is gegaan. "Ooit heeft een poffertjes kraam op de Beestenmarkt ge staan. Dit tot groot ongenoegen van een caféhouder die vlak daarbij een terrasje had en de bioscopen aan de Steenstraat. De eerste vond dat de tent van 13 bij 10 meter het zicht op zijn terras ontnam. De tweede kreeg via de luchtverversing de penetrante geur van poffertjes in de film zaal. Dat is niet echt leuk als je naar James Bond zit të kijken. De kraam was dus niet te hand haven. We hebben daarna alle open plaatsen in Leiden de revue laten passeren, zonder goed re sultaat". "We ontdekten dat een tent van 25 vierkante meter moeilijk ergens is onder te brengen. Óf er ontstond een onoverzichtelijke verkeerssituatie, óf er gingen parkeerplaatsen verloren. Het bedrag dat minder werd opge haald aan parkeergelden was groter dan het staangeld van de poffertjesbakker. We kwamen uit bij de plaats bij molen De Valk. Een noodgreep, maar er waren al toezeggingen gedaan". Ooit heeft Meijer via deze ru briek, weliswaar na in het nauw te zijn gedreven, een prijs uitge loofd voor de Leidenaar die een andere plek wist die aan alle ge stelde voorwaarden voldeed. "Daar is welgeteld een reactie op gekomen. De schrijver stelde voor om de kraam op poten in het Galgewater te plaatsen. Leuk idee hoor. Voor mij was dat ech ter het bewijs dat er op het vaste land geen plaats is te bedenken", aldus Leo Meijer. De poffertjestent op de zonnewijzer voor molen De Valk. De tent blokkeerde tot groot ongenoegen van de molenaar de toegang tot het r LEIDEN - Het drinkwater in Leiden en omstreken wordt tot 1990 niet duurder. De directeur van de Leid- sche Duinwatermaatschap pij (LDM), ir. J. Haijkens, voorziet daarna wel een stij ging van de waterprijs, die nu 1,31 gulden per kubieke meter bedraagt. Hoe groot de stijging zal zijn, durft hij niet te voorspellen. "De prijs van het drinkwater gaat in deze regio zeker niet tot de hoogste van Neder land behoren. Het is overi gens niet uitgesloten dat de LEIDEN - Een 23-jarige Hagenaar is gisteren op het politiebureau aangehouden toen hij zijn auto kwam ophalen waarin gestolen spullen waren opgeslagen. De auto was in de nacht van dinsdag op woensdag door de politie meege nomen samen met een motor die dezelfde nacht uit een een kelder box in de Corantijnstraat waren ge stolen. In de achterbak van de auto la gen twee gestolen helmen. Auto en motor werden aangetroffen in de Parimaribostraat. De Hagenaar vertelde de politie gisteren dat hij in een dronken bui vergeten was waar hij zijn auto had geparkeerd. Van de gestolen spullen zei hij niets te weten. Desondanks werd hij onmiddellijk in bewaring ge steld. prijs ook na 1990 gelijk blijft". De hoogte van de prijs van het drinkwater is afhankelijk van twee factoren. In de eerste plaats van de bestuurlijke beslissingen die over de LDM worden genomen. De pro vincie heeft plannen ontwikkeld om het Leidse bedrijf en de Duin waterleiding 's Gravenhage samen te voegen. De LDM is tegenstander van die voorstellen en heeft bij de Raad van State bezwaar gemaakt, onder meer omdat samenvoeging met Den Haag een prijsstijging van het drinkwater tot gevolg heeft. De voorkeur van de LDM gaat uit naar de vorming van een regionaal nuts bedrijf voor elektriciteit, gas, water en warmte. Energiebedrijf Rijn land, LDM en de andere regionale waterleiding- en energiebedrijven worden dan in een onderneming of gemeenschappelijke regeling on dergebracht. In de tweede plaats is de prijs van het drinkwater afhankelijk van de investeringen die de LDM moet doen om de produktiecapaciteit op te voeren. De Leidsche Duinwater- maatschappij heeft al jaren proble men om aan de drinkwaterbehoef te vap de afnemers te voldoen. In het verleden loste de LDM dat pro bleem op door een stap in de zuive ring over te slaan en boezemwater rechtstreeks naar de nazuivering te voeren. Deze methode van zuive ring vond de inspectie van de volksgezondheid echter ontoelaat baar en dat leidde zelfs tot het op non actief stellen van de toenmali ge directeur. Sindsdien betrekt de LDM ook water uit Den Haag en pakt onder leiding van de nieuwe directeur de capaciteitsproblemen voortvarend aan. Volgende week neemt het drink waterbedrijf een nieuwe serie win- putten in gebruik. Die in de duinen ten zuiden van Katwijk gelegen putten verhogen de produktieca paciteit van de LDM met 2 miljoen kubieke meter per jaar. Het gaat om een serie van 120 putten over een afstand van 1350 meter. Om de schade aan de natuur tot een mini mum beperkt te houden, werden de putten zo veel mogelijk onder een bestaand voetpad in de duinen aangelegd. Al eerder werden de werkzaam heden aan een draineerleiding pro visorisch voltooid. Na het broed- seizoen worden de werkzaamhe den aan de leiding afgerond. Dit winmiddel voegt nog eens 3 mil joen kubieke meter aan de capaci teit toe. Deze uitbreiding is overi gens nog onvoldoende om aan de vraag van de afnemers, zo'n 25 mil joen per jaar, te voldoen. Daarvoor moet de capaciteit met nog eens 8 miljoen worden opgevoerd. De recente werkzaamheden in het duingebied zorgden voor nogal wat protesten, onder meer van de Stichting Duinbehoud. LDM-di- recteur Haijkens denkt dat de scherpe kantjes inmiddels van de conflicten zijn afgesleten. "We heb ben begrip voor eikaars standpun ten. De belangen van de stichting en ons bedrijf lopen voor een groot deel parallel. De LDM is erbij ge baat dat het gebied goed wordt be schermd. Een blik in de historie leert dat de drinkwaterbedrijven de duinen ook altijd netjes hebben beheerd". Een verdere uitbreiding van de produktiecapaciteit van de LDM levert in de toekomst de voorzuive ringsinstallatie in Katwijk op. Die zal volgend jaar in gebruik worden genomen. Tevens wordt er dan een koppeling met Den Haag tot stand gebracht om niet voorgezuiverd water ('ruw water') uit de Andelse Maas in de Katwijkse duinen te brengen. Dat water is kwalitatief beter en hoeft niet te worden voor- gezuiverd. Door de betere kwaliteit zal het water de duinen sneller pas seren en neemt de drinkwaterpro- duktie van de LDM weer met onge veer 2 miljoen kubieke meter toe. In de toekomst gaat de LDM ook experimenteren met diep-infiltra- tie. Het water wordt dan met be hulp van buizen die loodrecht de grond ingaan dieper uit de grond opgepompt. Dat in tegenstelling tot de huidige wijze waarbij bui zensystemen van kilometers lengte in de grond worden gelegd. Daarop is nogal wat kritiek van milieu-or ganisaties omdat die manier van werken veel schade aan het duin milieu zou toebrengen. Het water leidingbedrijf heeft een vergun ning voor diep-infiltratie aange vraagd. Haijkens denkt binnen twee tot drie jaar met de praktijk proeven te kunnen beginnen. "Er zijn nog weinig lange-termijnerva- ringen bekend met diep-infiltratie. De mogelijkeid om er toe over te gaan, lijkt aanwezig in dit duinge bied door de goede geologische structuur". Hoewel de duinwatermaatschap pij er alles aan doet om de produk tiecapaciteit op te voeren, vraagt Haijkens ook de consument om zuinig te zijn met water. "Het is de taak van de LDM om te voorzien in de behoefte aan drinkwater. De consument bepaalt de omvang van die behoefte. Juist in de maanden mei en juni is de zuiveringscapaci teit van de duinen het geringst. La ten de mensen zich dat realiseren en attent omgaan met water en niet overmatig water gebruiken wan neer dat niet nodig is". De directeur van de Leidsche Duinwatermaatschappij, ir. J. Haijkens. "Laat de mensen attent c water en niet overmatig water gebruiken wanneer dat niet nodig is". (foto Die LEIDEN - Het CDA vindt de belas tingverhoging die het college in het kader van de bezuinigingen heeft voorgesteld niet nodig. Vol gens de grootste oppositiefractie in de gemeenteraad moet het college eerst trachten geld te besparen door het gemeentelijk apparaat doelmatiger te laten functioneren. Pas daarna kan het college van de burgers een bijdrage vragen, vindt het CDA. De partij vindt bovendien dat het college ten onrechte de indruk wekt dat alle overbodige uitgaven bij vorige bezuinigingsrondes uit de begroting zijn gehaald. Het CDA meent dat er nog steeds be zuinigd kan worden zonder dat de dienstverlening van de gemeente daaronder lijdt. CDA-raadslid Van Duyn heeft dit namens zijn fractie in een brief aan het college laten weten. Hij vraagt B en W om op korte termijn nadere voorstellen te doen om 'de lucht uit de begroting te halen'. De bezuinigingsvoorstel len van het college zijn momenteel in de inspraak. Begin juni geeft de gemeenteraad er een oordeel over. Het college is van plan voor een bedrag van 10 miljoen gulden te bezuinigen om de financiële posi tie van de gemeente Leiden voor de komende jaren veilig te stellen. Het grootste deel van dit bedrag, 5,5 miljoen gulden, wordt bezui nigd zonder dat dat veel negatieve gevolgen heeft, aldus heeft het CDA berekend. Van Duyn noemt dit 'de lucht in de begroting'. Ruim 3 miljoen gulden moet door verhoging van de onroerend- goedbelasting (ogb) en verschillen de tarieven door burgers worden opgebracht. Het college is er echter nog niet uit op welke wijze de ogb verhoogd moet worden. De in spraak stelt hierdoor weinig voor omdat de burger niet in staat is een oordeel over vage voorstellen te ge ven, stelt het CDA. Ook over de selectieve perso neelsstop die B en W willen door voeren, is volgens het CDA onvol doende duidelijkheid. Het voorstel om bij nieuwe vacatures op de loonkosten te besparen door een 36-urige werkweek door te a berust volgens Van Duyn op oneigenlijk gebruik van de beidstijdverkorting (atv). "Het col lege moet daarin snel duidelijk heid scheppen wil het het vertrou wen van de ambtenaren in deze be zuinigingsoperatie niet verspelen", aldus van Duyn. Tenslotte vraagt de CDA-fractie om een analyse van de gevolgen van de bezuinigingen die de afgelo pen jaren al zijn uitgevoerd. Ver wezen wordt hierbij naar een rap port van de Stichting Welzijn waar in staat dat de gemeente steeds meer geld voor zich zelf uitgeeft en steeds minder ten behoeve van de burgers. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13