Voorschoten geeft 2000 gulden aan drie 'projecten met olievlek-effect' De schietsport: 'Je vecht tegen jezelf Warmonders aangehouden na vechtpartij met politie Tandarts Freke gaat gat in de markt vullen LEZERS LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD LETOPth ALWEER VELE GULDENS KORTING VOORU MAANDAG 11 MEI 1987 REGIO LEIDEN PAGINA 9 VOORSCHOTEN - De stichting jumelage Voor- schoten-Kita Mali heeft dit weekeinde naar schatting 2.500 gulden opgehaald bij collectes in het centrum. Het geld wordt gebruikt voor drie projecten in Kita, de hoofstad van de Kring, een gebied dat even groot is als Nederland. 'Knoppert denkt nieuwe wereld te hebben uitgevonden' door Paul van der Kooij Via het eerste project worden tien Malinese smeden bijgeschoold. Zij verkopen gemaakte spullen en on derwijzen later andere smeden en boeren in hout- en ijzerbewerking. Nu onderhouden agrariërs maar zelden hun apparatuur en gaan ze voor de kleinste reparaties aan kar retjes, ploegen en schoppen naar een smid, soms dagreizen ver. Via twee andere projecten leren vrouwen op een gezonde en effi ciënte manier stoffen te verven en zeep te maken. Op die manier kun nen ze hun (sociaal-econmische) positie verbeteren en gaat niet lan ger het Malinese gezegde op dat de man voor het eten zorgt, en de vrouw voor de saus en wat medicij- Voor de 30 aspirant-cursisten geldt dat zij zeer handig zijn, maar vaak goede apparatuur ontberen. Ook materialen ontbreken vaak. De smeden moeten zich behelpen met oude ijzerwaren, zeepmaak- vrijdagse markt. Samen met zo'n 30 medestanders zou hij ruim 2000 gulden ophalen dit weekeinde. Hagenaar haalt met aardappels Guinness Book, WASSENAAR - De 27-jarige Hage naar Nico Dijkhuysen heeft zich zaterdag verzekerd van een plaats in Guinness Book of Records door het record aardappelschillen op zijn naam te brengen. Dijkhuysen heeft vanaf negen uur donderdag morgen 48 uur lang aardappels ge schild in attractiepark Duinrell in Wassenaar. In totaal heeft hij 2017,65 kilo geschild. Dat zijn zo'n 12.000 aardappels. De geschilde ex emplaren zullen door de sponsor van Dijkhuysen verwerkt worden aangebouwd tegen dèlëmen tot chips. "Tussen zes en acht uur 's mor gens heb ik het heel moeilijk ge had", zegt Dijkhuysen. "Toen moest ik er echt doorheen gepraat worden, anders was ik gestopt. itiw w Maar dat schijnt normaal te zijn bij sentïjds wêgtewerken sters staan in vieze pindafabrieken temidden van giftige dampen. Werkzaamheden als naaien, vaak verricht op een platte steen, kun nen eveneens worden vergemak kelijkt. De stichting jumelage stu deert dan ook op mogelijkheden om een naaiatelier, een pottenbak kerij en een edelsmederij te star ten. Al die projecten kunnen zonder problemen worden uitgebreid en op andere plaatsen in het land wor den opgepakt, eventueel met ande re accenten. Het olievlek-effect dus. Omdat Nederlandse en Mali nese overheden positief aankijken tegen het project is de kans groot dat regionale of landelijke organi saties de projecten gaan overne men. Zo ziet men dat in Voorscho ten althans. Kleinschalig De jumelage heeft gekozen voor kleinschalige projecten omdat die goed werken, veel opleveren en in fasen kunnen worden opgezet. Bij de drie projecten willen de Neder landse partners eerst een deel van de apparatuur sturen en wachten met de aanleg van magazijnen. Die kunnen later gemakkelijk worden aangebouwd tegen de lemen ruim tes met een dak van golfplaten. De infrastructuur rond de complexen hoeft evenmin in een dag klaar te zijn. Door deze voorzichtige opzet be staat de mogelijkheid fouten tus- watgeld te besparen. De projectleden krij gen de kans om de nodige tafels en Voorschotena- met mijn hand, dus reken uit", aldus Dijkhuysen. De kampioen kreeg om half vier zaterdagmorgen even problemen toen bleek dat hij door zijn dun schillers heen was. In allerijl werd mannenproject 91.887 gulden, een aantal exemplaren van dit on- misbare werktuig uit Den Haag ge haald. w Vanavond eet de recordhouder samenwerking het bedrag dat patat. Niet zelf geschild, want hij giften binnenkomt verdubbelt, heeft een schilverbod van een week opgelegd gekregen. ZOETERWOUDE - Op de Zuid- buurtseweg in Zoeterwoude is za terdagmiddag een 72-jarige man uit Koudekerk van zijn fiets geval len. De man werd tijdens het fiet sen onwel. Hij moest met een schouderbreuk en een bult op zijn hoofd worden overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Lei den. WARMOND - Bij een vreugde vuur vrijdagnacht op het War- mondse eiland Koudenhoorn raakten de gemoederen van de feestvierders zo verhit dat het 'feest' uitliep op een vechtpar tij met de politie. Daarbij zijn vier inwoners van Warmond aangehouden wegens openlij ke geweldpleging. De politie kreeg 's nachts een brandmelding binnen op Koudenhoorn. Bij aankomst bleken zo'n veertig aanwezi gen een kampvuur te hebben gemaakt van brandend afval hout in vier olievaten. Vlakbij de vuren lag een dekschuit af gemeerd met nog meer afval hout. De feestgangers hadden geen vergunning gevraagd voor het houden van een der gelijk vuur. Omdat de vuren erg fel brandden, vroeg de po litie om de boel te doven. De feestgangers weigerden dat en begonnen een massale vecht partij met politie. Enkele aan wezigen probeerden met de dekschuit een veilig heenko men te vinden. Die poging werd door de politie verijdeld. vat". Tijdens het proces komen de twee partijen "met elkaar in con tact, leren de betrokkenen elkaar goed kennen en maken ze kennis met eikaars cultuur". Zo hebben de Voorschotenaren gemerkt dat in Mali al gauw de hele gemeen schap betrokken raakt bij een pro ject. Aan de andere kant is er ook een grote overheidsbemoeienis, met een commandant die van alles wil regelen. Om hem te controle ren, stuurde het bestuursleden on langs een lijst met vragen aan de bevolking. Een vraag luidde: Wor den jullie wel voldoende ingelicht door de overheid? Een andere vraag was: Willen jullie, net als de commandant, een coöperatie? "Het grote voordeel is dat wij dichter bij de bevolking staan dan die geïnstitutionaliseerde ontwik- kelings-organisaties. Het gaat alle maal veel directer", zegt bestuurs lid mevrouw M. Potma. De weder zijdse bezoeken leverden wat dat betreft veel op. "Als je nu een brief schrijft, heb je er een gezicht bij. Het is niet zomaar een project uit een bak", vertelt de Voorschoten- Zo'n tien Malinezen, met uiteen lopende beroepen en sociale sta tussen, schrijven en krijgen regel matig brieven. Veel alinea's over het dagelijks leven, soms ook iets heel persoonlijks. Volgens Knop pert hebben jumelages zelden zo'n goed rendement. Buiten Voorscho ten is "dit succes" niet onopge merkt gebleven. De stichting ju melage mag deelnemen aan een in ternationale conferentie van het Contact der Continenten en op de Wereldgebedsdag werd aandacht besteed aan Voorschoten-Kita. Ook in Voorschoten zelf zou de band zich hebben vastgezet, nadat Knoppert zo'n 30 keer de video band heeft laten zien van de Kita- reis. De ene club geeft geld, andere beginnen brieven te schrijven en rond het bestuur is een wat grotere groep geïnteresseerden ontstaan. Zij willen de jumelage uitbouwen, via verschillende werkgroepjes. Hun grote wens is nu om Malinese kunstenaars en zangers naar Voor schoten te halen. Zo kan iets van de hoogstaande cultuur overko men en zien blanken ook eens dat niet alles krenterig en benepen hoeft, maar dat ergens diep in het zuiden andere mensen leven. VOORSCHOTEN - Terwijl het ju- melage-bestuur plannen ontwik kelt en geld ophaalt, groeit onder ex-bestuursleden de kritiek. Zij prijzen weliswaar de werkkracht van het bestuur, maar vinden dat de plannen onvoldoende worden gedragen door Voorschotenaren en burgers onvoldoende kunnen meesturen. Het tempo ligt daar voor te hoog, de vertegenwoordi gers voeren in de jumelageraad niet de nodige discussie en voor zitter A. Knoppert zou een te gro te eigendunk hebben. "Hij denkt een nieuwe wereld te hebben uitgevonden. Ik ben blij dat hij enthousiast is, maar hij moet ook zijn beperkingen ken nen", aldus F. Glotze. Dit lid van de Wereldwinkel startte in 1980 de jumelage, samen met Knop pert. Hij haakte echter teleurge steld af, né D66-lid J. Gottschalk en vóór PvdA-lid Y. Barning. Samen met deze laatste en het opgestapte redactielid R. van 't Rood heeft hij er steeds op gewe zen dat de houding van 'de blanke Nederlander met de dikke porte monnee' een enorme verantwoor delijkheid schept. Zo verwachten de mensen in Kita ingrijpende veranderingen in hun leven. Vol gens het drietal is het essentieel dat de mensen uit het diepe zuiden in het hoge noorden pro jecten opstarten en Voorschoten 'de ontwikkelingsproblematiek in de bredere context van de Noord-Zuid verhoudingen aan de orde stelt'. "Men is echter is te prestatiege richt. Men wil voor alles punten scoren", aldus Glotze, die vindt dat veel meer deskundigen ge hoord moeten worden. De huidige bestuursleden willen niet op deze kritiek ingaan. Zij noemen dat 'een gepasseerd station' en rich ten de blik vooruit. i Zoeterwoude-Rijndijk behandelt ZOETERWOUDE - Vanaf vandaag hebben inwoners van Zoeterwoude- Rijndijk voor hun gebitsverzorging terecht in de onmiddellijke omge ving. Voor het eerst heeft zich aan de Rijndijk een tandarts gevestigd. Tandarts Freke hield afgelopen zaterdag open huis in zijn praktijkruimte nabij de Eendenkooi. Heel wat Zoeterwoudenaren namen een kijkje in zijn 'unit'. Omdat de vestigingscommissie van de Nederlandse Maatschappij ter bevordering van tandheelkunde een negatief advies heeft verstrekt, kan Freke niet worden erkend door het ziekenfonds. De Zoeterwoudenaar betreurt dat standpunt, temeer omdat de K.M.T. uitgaat van één tandarts op 2500 inwoners, terwijl Zoeterwoude-Rijndijk 3000 inwoners telt. Freke is echter optimistisch: hij denkt dat er buiten de ziekenfonds verzekerden genoeg potentiële klanten voor hem zijn. Afgelopen zater dag kreeg hij al heel wat toezeggingen van mensen die beloofden voor taan bij hem te komen. Nu al zit hij op veertig procent van het aantal patiënten dat hij na een jaar wil hebben. Voorlopig gaat Freke er hard tegenaan. Hij wil zoveel mogelijk beschik baar zijn voor zijn patiënten, maar kan tijdens eventuele afwezigheid rekenen op vervanging van zijn collega's. dergelijke recordpogingen". Zijn 'slijtageslag' heeft hij hem een pijn- lijke pols en een opgezette hand stoelen te maken bezorgd. Ook is hy, ondanks zijn ren hopen op koopjes bij failliete goede voeding, 5 kilo afgevallen, bedrijven. "Op die manier kan een Zoiets vreet gewoon energie. Per betrekkelijk kleine gemeente als aardappel maak ik 36 bewegingen Voorschoten toch een relatief groot project behappen", zegt A. Knoppert, voorzitter van het be stuur van de stichting. In simpele vorm kosten de vrou wenprojecten 47.412 gulden Daar bovenop komen nog extra kosten van 10.000 gulden. Omdat het ministerie van ontwikkelings totaal 70.000 gulden nodig. De VAM, het Lucas college en ande ren schonken 43.000 gulden. De rest wil de jumelage de komende twee jaren sparen onder het motto 'Door uw gift komt Kita in de üft'. Het geld dat vrijdag op de markt en zaterdag in het hele centrum is op gehaald, noemt Knoppert in dat verband "een goede aanzet". Volgens hem krijgt de steden band via de projecten "een hand- Nationale kampioenschappen historische wapens in Leiderdorp LEIDERDORP - Doffe tik ken. Die konden argeloze wandelaars in Leiderdorps recreatiegebied 'De Bloe- merd' afgelopen weekeinde beluisteren vanuit het ge bouwtje in de bocht van de hoofdweg. Waar die tikken voor stonden: het nationaal kampioenschap met historische wapens, dat zich twee dagen lang in dat geheim zinnige gebouwtje afspeelde. Een kampioenschap, op verzoek van de Koninklijke Nederlandse Schutters Associatie georgani seerd op de schietbaan van de Leiderdorpse schietsportvereni ging 'De Vrijheid'. Zo'n 160 schutters, afkomstig uit alle mo gelijke hoeken en gaten van Ne derland, waren twee dagen lang in de weer met pistolen en gewe ren die hetzij echt ouder zijn dan 99 jaar, dan wel een kopie van de wapens die onze voorvaderen in vorige eeuwen hanteerden. Zo circuleerden er de afgelo pen dagen in Leiderdorp wapens die de Amerikaanse burgeroor log nog hebben meegemaakt. Revolvers waarvan de gebruiker minutenlang nodig heeft om ze te laden (kruit erin, kogel erbij, wat vet, eventueel een ietsje griesmeel, slaghoedje erop en klaar). Ironisch genoeg viel er voor de buitenstaander weinig meer van het 3kampioenschap te merken dan louter dat getik. Elke tik, men begrijpt het inmiddels al, staat voor een schot. Een schot dat, behalve door degene die vuurt, door niemand anders kan worden gevolgd. Want de deelne mers moeten zich zo goed moge lijk kunnen concentreren op hun schoten en kunnen daar geen ge- Een van de deelnemers aan het nationaal kampioenschap 'schieten met historisch wapen' toont Leider dorps burgemeester Bruggeman hoe zo'n antiek wapen wordt geladen. Het gaat hier om een Remington kaliber-44, nog gebruikt tijdens de Amerikaanse burgeroorlog. (foto Loek zuyderduim kijkers bij gebrui- Dat is een handicap, erkent voorzitter O. van der Goot van de nu dertig jaar oude Leiderdorpse schietsportvereniging. "Ander zijds gaat het hier gewoon om een puur individuele sport. Je vecht tegen jezelf. Daar heb je niemand bij nodig. Een heleboel leden zeggen - en zelf heb ik dat ook zo meegemaakt - dat je jezelf eerst helemaal tot rust brengt, voordat je dat schot afvuurt. En dat is het ontspannende ervan" Voordeel van 'De Vrijheid' is dat zij in Leiderdorp over een vrij unieke accommodatie be schikt, erkent Van der Goot. Vier keer per week oefenen de leden er. Maar ook hier geldt dat ge heimzinnig troef is. Praktisch geen enkele buitenstaander weet dat de schietbaan in 'De Bloe- merd' is opgezet door 'De Vrij heid'. "De meesten denken dat de baan van de politie is. Welis waar oefent de poütie hier regel matig, maar wij hebben de Daan opgezet. Maar we laten het graag zo: het kan geen kwaad dat men denkt dat de politie hier vaak Rare reacties Het dertigjarig bestaan van 'De Vrijheid' wordt binnenkort grootscheeps gevierd. Van der Goot en de zijnen hebben alle re den tot feesten. De vereniging bloeit als nooit tevoren. Ze telt 350 leden en hanteert een fikse wachtlijst. Daar komt bij dat het bestuur van 'De Vrijheid' tot zijn grote vreugde ervaart dat de hobby van zijn leden steeds meer wordt erkend. "Je krijgt amper rare reacties meer. Men raakt er hoe langer hoe meer' van doordron gen dat het hier om een echte sport gaat. Dat hetgeen wij doen niets met geweld te maken heeft". "Vroeger wilde menige buiten staander nog wel eens denken dat wij het schieten zagen als zelfverdediging. Maar dat kap pen we bewust af. Zo schieten we nooit op üchaamssilhouetten. Het idee van aanvallen willen we bewust buitensluiten. Merken we dat iemand om dat soort rede nen lid wil worden, dan weigeren we hem of haar. Ja, de ballotage is streng". Mannen plegen vaak op een schietsportvereniging af te ko men omdat ze in hun diensttijd gecharmeerd zijn geraakt van het schieten. 'De Vrijheid' telt momenteel echter ook een twin tigtal vrouwelijke leden. "Ja, hoe gaat dat: ze zien het van familie of kennissen. Mijn beide doch ters bijvoorbeeld zijn enthou siaste schutters geworden. Vaak zie je dat als een man lid wordt, zijn vrouw het ook gaat probe ren. Leuk toch?" Lezersservice biedt u in samenwerking met de Nederlandse Spoorwegen 41korting aan op een gezinstourkaart. Gedurende de maanden juni, juli en augustus kunt u dan met uw hele gezin op vier door u te bepalen dagen kris kras door Nederland reizen, als u dat maar binnen een periode van tien dagen doet. Koop bij een van onderstaande adressen een cheque voor een Gezinstourkaart. U betaalt dan 2e klas: geen 140,- maar 99,-. 1e klas: geen 200,-maar 159,-. Op de eerste dag dat u gaat reizen, ruilt u deze cheque bij een NS*loket om voor een Gezinstourkaart. De aktie loopt tot 29 mei a.s. Gezin is voor de NS een rekbaar begrip: moeder en/of vader (of twee personen die verklaren dat ze tenminste een jaar samenwonen) en verder alle eigen, pleeg- of stiefkinderen tot en Kaarten verkrijgbaar bij de kantoren ^eSin?el!\^ei2?" u n ui -i Julianaslraat 19, Alphen a/d Rijn van het Leidsch/Alphens Dagblad: vuurbaakplein, Katwijk

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9