Ruim 70 old-timers voltooien rally Lissabon-Noordwijk Tanende belangstelling voor Valkenburgse Meer FNV akkoord met ontslagen Baronie AanwinstenW oubrugs museum Aangereden Jeugdbonden op bres voor natuurgebieden Bloemkool PAGINA 8 W III MAANDAG 11 MEI 1987 NOORDWIJK - "Het belang rijkste is dat we het hebben ge haald, want zoiets maak je in je hele leven nooit meer mee", zegt J. Post van der Molen uit Woubrugge. Samen met zijn plaatsgenoot W. Heemskerck Düker bracht hij in ruil voor de eer en een herinneringsschild je de rally van oude auto's tus sen Portugal en Nederland tot een goed einde. Gistermiddag haalde Post van der Molen met zijn Citroën Berline Rosalie uit 1933 de eindstreep op het Wantveld in Noord wijk. Met hem kwamen nog ruim 70 old timers aan in de badplaats. Tijdens het afscheidsfeest, gisteravond in Grand Hotel Huis ter Duin, bleek dat de rally niet geheel zonder kleerscheuren was verlopen. Hoe wel gestoken in stemmige smo kings, waren de rouwranden onder de nagels bij veel deelnemers stille getuigen van de panne die ze tij dens de ruim 2.000 kilometer lange rally hebben gehad. In totaal begonnen er 76 auto's, die zijn gemaakt tussen 1919 en 1939, in de Portugese hoofdstad Lissabon aan de monsterrace. De deelnemers waren afkomstig uit België, Duitsland, Frankrijk, Zwit serland, Engeland, Portugal, Cali- fornië en Nederland. Uitvaller Nederland had direct na de start al de twijfelachtige eer als eerste land voor een uitvaller te zorgen. "Dat was iemand uit Ameland", wist Post van der Molen gister avond te vertellen. "Hij blies de motor van zijn auto op, maar de wagen is, zo heb ik gehoord, alweer gemaakt", aldus de Woubrugge- naar, die hoog opgaf van het feit dat de deelnemers elkaar tot het bittere einde bijstonden. "Als je met pech langs de weg stond, zoals wij op de tweede dag, dan stopte elke deelnemer die voorbij kwam", zegt Post van der Molen. Op die tweede dag had de bemanning van de Citroën proble men met de dynamo. "Het schild daarvan was losgetrild. Aan dat schild zitten belangrijke onderde len vast, dus we moesten om ver der te kunnen een noodreparatie verrichten". De tweede dag was volgens Post van der Molen overigens toch een pechdag voor veel deelnemers. "Toen waren er de meeste uitval- Trots Iers, die soms tot diep in de nacht aan het sleutelen waren om hun wagen weer aan de praat te krijgen. De grootste problemen hadden de deelnemers met de sterke them- peratuurschommelingen die zich tijdens de rally voordeden. "In de eerste dagen waren er themperatu- ren van soms meer dan 30 graden celcius", zegt Post van der Molen. "Later werd het weer veel kouder. Vooral 's morgens. En dat doet de wagens geen goed", legt hij uit. Bij een wagen spongen door de them- peratuurwisselingen zelfs stalen velgen. Dit gebeurde één keer te veel. zodat uit een museum in Brussel een reservewiel moest worden gehaald, vertelt het duo uit Wobrugge. Tik Omdat het team uit Woubrugge al in het begin van de race een 'tik' in de motor hoorde is de reis niet sneller afgelegd dan met ongeveer 60 kilometer per uur. "Die tik bleek later een verbrande klepzit- ting te zijn". Post van der Molen was echter niet de enige die tijdens de rally met problemen had te ma ken. Voor Leidenaar J.L. van Rij begonnen de problemen al voor hij een meter had gereden. "Mijn DKW Cabriolet Meisterklasse uit 1936 vertoonde voor het vertrek al problemen", zei hij, terwijl hij gis teravond aan zijn champagne nip te. De Oegstgeestenaar A.J. Kranen burg heeft voor zover bekend met zijn Rolls Royce Silver Ghost uit 1923 helemaal geen problemen ge had. "Hij is zelfs met deze auto in vier dagen tijd vanuit Oegstgeest naar de startplaats in Lissabon ge reden", zeggen andere deelnemers aan de rally vol bewondering. "Maar die man is dan ook heel technisch. Als je ziet hoe deze man een dynamo uit en in elkaar zet, dat is ongelooflijk", zegt Van Rij. Over één ding waren de deelne mers het gisteravond tijdens de uitreiking van de herdenkings schildjes door tv-presentator Wil lem Duys met elkaar eens. "Zo'n gebeurtenis maak je maar één keer mee in je leven. Prachtig al die mensen langs de weg", zegt Post van der Molen. "De mensen in Por tugal zwaaien volgens mij nu nog", aldus de woubruggenaar, die trots zijn stempelpas laat zien. "Hier doe je zoiets voor. En voor het speldje dat ik op mijn revers heb". De intocht van enkele tientallen old-timers trok in Noordwijk veel belangstellenden. Op de voorgrond de Ford A-Tudor de Lux uit 1931 vanH. Wesling uit Gemonde. (foto Dick Hogewoning) Informatiepunt regelingen voor gehandicapten ALPHEN AAN DEN RIJN - Een op de eigen streek gerichte wegwij zer in de wirwar van regelingen voor gehandicapten. Deze publiek sfunctie beoogt het Regionaal In formatie- en Documentatiecen trum (RIDC), gevestigd in een voormalig kleuterschooltje aan de Alphense Briljantstraat. Het nieu we centrum wordt zaterdag 16 mei geopend. Het RIDC kan informeren over de diverse vormen van handicaps, zaken als aangepaste voorzienin gen en hulpmiddelen, oppashulp, sociale voorzieningen, dagopvang en speciaal onderwijs. Het publiek kan in het centrum terecht op dins dag- en zaterdagmorgen en op woensdagavond. GEWOND - Een 20-jarige man en een 16-jarig meisje uit Rijnsburg zijn gisteravond rond half acht ern stig gewond geraakt bij een onge val op de kruising Herenweg/ Rijnsburgerweg in Noordwijk. Het ongeluk gebeurde toen de 20-jarige bromfietser moest uitwijken voor een personenauto. Zowel de be stuurder van de bromfiets als zijn duopassagiere liepen diverse bot en beenbreuken op. VALKENBURG - Het Val kenburgse Meer, de zand- winplas in de Ommedijkse- polder, trekt steeds minder recreanten. Volgens omwo nenden was de overlast van dagjesmensen het vorige zomerseizoen al minder dan in vorige jaren en zette die 'trend' zich aan het begin van dit seizoen door. De den met de motor. Dank zij een tip omwonenden van de plas kwamen we hn een andere he^itter ondervonden jarenlang veel overlast, onder meer omdat de sanitaire voorzieningen ontbraken. "We hadden de wagen, om deze in optimale conditie te kunnen la ten meedoen aan de rally, helemaal uit elkaar gehaald. Dat hadden we niet moeten doen, want vlak voor het vertrek hadden we moeilijkhe- kwamen we bij een andere bezitter van zo'n auto terecht. Die man heeft zijn wagen zomaar aan ons uitgeleend. Hij kende ons niet eens", aldus Van Rij, die deze eige naar daar nog zeer dankbaar voor Bezitters van old-timers laten immers voor geen goud iemand an ders in hun 'troetelkindje' rondtoe ren. "Hij was dan ook de eerste die we zagen bij binnenkomst in Noordwijk", aldus Van Rij. Maar het blijft volgens hem een onge looflijke geste als iemand zo'n auto aan je uitleent. "Ik heb overigens alleen problemen gehad met de koeling, maar dat probleem wordt verholpen". Volgens de omwonenden gaan veel 'oude' bezoekers van het Val kenburgse Meer nu waarschijnlijk naar plassen in de omgeving, zoals het recreatiegebied De Vlietlanden in Voorschoten'. Ook de rommeli ge staat waarin de oevers van het meer in Vlakenburg zich bevinden, zouden volgens hen wel eens de oorzaak kunnen zijn van het weg blijven van dagjesmensen. Maar dat is niet de enige reden dat de omwonenden het op zonni ge dagen rustiger hebben dan in vorige jaren. "Ik denk ook dat de terugloop van het aantal dagre creanten rond het Valkenburgs Meer is veroorzaakt door publica ties over de slechte kwaliteit van het water in het meer", zegt één van hen. De omwonenden zijn overigens niet ontevreden over de geringeren belangstelling. Integendeel. "Wij zijn er wel gelukkig mee. Het aan tal mensen dat bij ons aanbelde om bijvoorbeeld op te bellen, of ge bruik te maken van de wc was vori ge zomer en de afgelopen weken zo goed als nul komma nul". Wachten Het is overigens de bedoeling dat het gebied rond de plas officieel wordt ingericht als recreatieter rein. Het gebied zou door de pro vincie, die de plas beheert, ge schikt worden gemaakt voor dag recreatie. Het ziet er echter naar uit dat de werkzaamheden voorlopig niet zullen worden uitgevoerd. Dat blijkt uit uitlatingen van een woordvoerder van het provincie bestuur van Zuid-Holland. De onlangs afgetreden gedepu teerde J. Borgman maakte eerder dit jaar met veel tam-tam de plan nen van de provincie met betrek king tot het gebied bekend. Het Valkenburgse Meer, dat voorheen nog het Gat van Lagendijk heette, moest geschikt worden gemaakt voor dagrecreanten uit de omge ving, vooral voor inwoners van Leiden. Om die plannen te kunnen reali seren was vijf miljoen gulden no dig. Voor dat geld zou onder meer de ingang van het gebied, die nu bij de Voorschoterweg tegenover de Kwantumhallen in Valkenburg ligt, worden verplaatst naar de Om- medijkseweg in Leiden. De ge meente Valkenburg had dit geëist, omdat de huidige situatie levens gevaarlijk is. Traag De belangrijkste reden dat er waarschijnlijk voorlopig niets aan de inrichting van het gebied zal worden gedaan is naast gebrek aan geld, de traag verlopende samen werking tussen de verschillende instanties die met het gebied te maken hebben. Bij de inrichting van het gebied zijn naast de eigenaar van de plas, de kalkzandsteenfabriek Van Her waarden in Hillegom, onder meer de gemeenten Leiden, Valkenburg en Wassenaar betrokken. "Het zal nog heel wat moeite kosten die be trokkenen op één lijn te krijgen", zo verwacht de provinciewoord voerder. Er wordt bijvoorbeeld nog steeds zand gewonnen in de plas en die werkzaamheden ver dragen zich slecht met de aanwe zigheid van dagjesmensen. Veel verder dan het feestelijk plaatsen van een informatiebord is de provincie tot nu toe met de in richting van het gebied niet geko men, zo merken de omwonenden bij de ingang aan de Voorschoter weg bitter op. Tot grote opluchting van de om wonenden is op het 'strand' bij de ingang door een particulier inmid dels een consumptietent neerge zet. Het vorig jaar van nieuwe vloer bedekking en vitrines voorziene museum krijgt op zaterdagmorgen vele bezoekers. De conservatoren vinden dat alles wat met het verle den van Woubrugge en Hoogmade te maken heeft, zeker voor de jeugd, uiteindelijk een plaatsje in het museum verdient. O.C. van Hemessen (1854-1937) was van 1884 tot 1920 veldwachter in Woubrugge en werd in 1927 be noemd tot 'onbezoldigd ambte naar, belast met de ordening van het oud-archief, zoals in zijn aan- stellingsbrief staat. Na de Tweede Wereldoorlog zijn de door Van He- messen verzamelde voorwerpen vanaf 1953 weer tentoongesteld. WOUBRUGGE - Het O.C. van Hemessen in Woubrugge heeft een aantal uit 1937 daterende artikelen van de hand van zijn grondlegger aan de collectie toege voegd. Het historische materiaal is ter beschikking gesteld door de ar chivaris van de hervormde kerkge meente in Alphen aan den Rijn. Tevens heeft het museum on langs een 2,5 meter lang model van het historische vrachtzeilschip Stormvogel uit Alphen binnenge haald, alsmede gerestaureerd ge reedschap van de voormalige scheepswerf De Dageraad in Wou brugge. Ook de foto-verzameling wordt geregeld aangevuld. Voortbestaan bedrijf zeker ALPHEN AAN DEN RIJN - De Voedingsbond FNV is alsnog ak koord gegaan met een reorganisa tie binnen het bedrijf Baronie/De Heer. Hierdoor verdwijnen er bij de Alphense vestiging van de cho coladefabriek twaalf arbeidsplaat sen. Een groep beleggers onder lei ding van de Investeringsmaat schappij Nederland (IMN) heeft met het inbrengen van tien miljoen gulden het voortbestaan van Baro nie/De Heer nu definitief veilig ge steld. Twee weken geleden reageerde de vakbond nog woedend op de plannen van IMN, dat nu een meer derheidsaandeel van 60 procent krijgt. De vakbond zou niet zijn in geseind over de ontslagen die het gevolg zijn van de reorganisatie. Volgens districtsbestuurder P. Lo- diers van de Voedingsbond zijn de bond en de ondernemingsraad noodgedwongen akkoord gegaan. "Het bedrijf balanceerde de laatste weken op de rand van een failisse- ment. Door deze financiële injectie kan het bedrijf verder. De laatste jaren werd een verlies geleden van vijf tot zes miljoen per jaar. Het management was dramatisch slecht. Om te huilen", aldus Lo- diers. "Een bedrijfseconooom moet nu het bedrijf doorlichten. Daarna moet er een sterke man komen. Ba ronie/De Heer is een familiebedrijf- je dat door de familie De Bruijn werd gerund. Het is de bedoeling dat zij nu een stap terug doen voor een versterkte directie. Afgespro ken is dat er voor 1 november een ondernemingsplan op tafel ligt. Ei genlijk is het onbegrijpelijk dat een in principe gezond bedrijf zo lang heeft kunnen doormodderen. Er zijn genoeg voorbeelden van on doelmatige bedrijfsvoering te vin den. De chocolade wordt in Al phen gemaakt. Vervolgens wordt dat naar Nijkerk vervoerd waar bonbons worden gemaakt. Als ze zijn ingepakt, worden ze weer op- LISSE - Bij een aanrijding in de Kanaalstraat in Lisse is zaterdag middag een 5-jarige jongen uit het bollendorp licht gewond geraakt. Hij stak de weg over zonder op het verkeer te letten en werd aangere den door een 40-jarige automobi list uit Waddinxveen. De jongen, die een verwonding aan zijn been opliep, is door een arts behandeld. geslagen in Alphen. Alleen de ver voerskosten liepen zo al erg hoog op. Ook zijn er tonnen chocolade repen opnieuw gesmolten, omdat ze niet konden worden verwerkt vanwege een vertraging in het pro- duktieproces". Volgens Lodiers is er door IMN geld te verdienen met Baronie/De Heer, dat in de Rotterdamse vesti ging 22 mensen moet ontslaan na de reorganisatie. Behalve in Rot terdam en Alphen, heeft de choco ladefabrikant nog vestigingen in Harderwijk en Nijkerk. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 8 tot vr 15 mei door: apotheek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13,Leiden, tel. 211611. apotheek Stevenshof, Petr. Moensweg 56. Leiden, tel. 313234. apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. MAANDAG Kantine LW Roodenburg, Willem de Zwijgerlaan - Jaarlijkse alg. ledenverga dering Leidse Sport Federatie, 20 uur. Zaal Lage Morsweg 14a - 'Psychometri sche seance' Spiritistisch genootschap, 20 uur. Restaurant Posthof, Wassenaarseweg 11 - Ruil- en contactavond postzegelvereni ging 'De Postzegelvrienden', zaal open vanaf 19.30 uur. Centraal Faciliteitengebouw universi teit, Cleveringaplaats 1 - College over 'De eeuw van Constantijn Huygens', 18.45-20.15 uur. Oegstgeest Ridderspoorlaan 107 - PvdA-avond voor de wijk Bloemenbuurt, 20 uur. Voorschoten Zaal De Werf, Schoolstraat 4 - Verzamel- beurs 'De Verzamelaar' met munten, postzegels, kaarten etc., 18 tot 21.30 uur. DINSDAG Vliet met 'Over Leven', 20.15 Antonius Clubhuis, Lange Mare 43 - Thema-middag Industriebond FNV over gezondheidszorg, 14 uur. Leiderdorp Dorpshuis, Kerklaantje - Hoorzitting over bestemmingsplan 'Het Oude Raad huis', 20-21 uur. Muzenhof, Gordijnsingel 4 - Volksdans- middag voor ouderen, 14 uur. Oegstgeest Sportpark Voscuyl, Van Houdringen- laan - Regionaal zomeravondtoernooi korfbalclubs, vanaf 19 uur. Wilhelminapark 26 - PvdA-avond over het oude dorp, 20 uur. "Ook in de bollenstreek zijn er nog steeds mooie natuur gebieden. Er komen hier vrij veel zeldzame vogelsoorten en planten voor. Door mensen te laten zien wat er is en de kennis van de natuur te vergroten, zetje de eerste stap in de richting van natuurbescherming. Kennis van de natuur voorkomt onnodige schade aan flora en fauna". U. Hassefras, biologisch leider van de afdeling bollenstreek van de Nederlandse Jeugd Natuur- bond (NJN) en de Algemene Christelijke Jeugdbond voor Na tuurstudie (ACJN), is vol enthou siasme over de werkzaamheden van 'zijn' afdeling. De bollen streek-afdeling heeft in haar jon ge bestaan, de afdeling werd in september van het vorig jaar op gericht, al heel wat excursies, le zingen en onderzoekjes georga niseerd. De jeugdbond is, zo weet Has sefras te vertellen, een club van jongeren tussen de 11 en 26 jaar, die het bestuderen en bescher men van de natuur tot doel heeft. Hassefras: "We hebben de afde ling opgericht omdat er steeds meer jongeren kwamen die in hun eentje de natuur in trokken om vogels of planten te bestude ren. Alleen kom je niet erg veel verder, in clubverband kun je er varingen en kennis uitwisselen". De natuurclub telt nog niet erg veel leden. "We zijn nu met 20 ac tieve leden afkomstig uit alle dorpen van de bollenstreek. Dit aantal zal, als we wat meer be kendheid krijgen, zeker groter worden. De belangstelling van jongeren voor de natuur is groeiende", brengt de biologisch leider naar voren. Wekelijks organiseert de afde ling een excursie naar de duinen, het strand, een bos of een verder- gelegen natuurgebied. M. Sent- veld, lid van de afdeling, hier over: "De excursies zijn toegan kelijk voor iedereen. Meestal wordt er een kenner van het ge bied dat we bezoeken uitgeno digd om de excursie te leiden. Je steekt op die manier heel wat op". Behalve de wekelijkse excur sies, organiseert de NJN/AJCN geregeld lezingen en gaan de le den twee keer per jaar op kamp. Bovendien staat er voor de naas te toekomst een aantal onderzoe ken op het programma. Deze hebben tot doel gegevens van een bepaalde diersoort of natuur gebied te inventariseren. Hassef ras: "Om de flora en fauna te kunnen beschermen, moet je de beschikking hebben over gege vens. Hoewel we nog niet aan het echte beschermingswerk toe zijn, is het uitvoeren van onder zoek al wel een stap in de goede richting". Uit zijn woorden blijkt dat er ook in de bollenstreek het nodi ge te onderzoeken valt. Zo wor den met een zogenaamde bat-de tector de kraamkamers van vleermuizen opgezocht. De bio logisch leider: "Vleermuizen nestelen echt niet alleen in bun kers. In de bebouwde kom van Lisse zijn er heel veel gebouwen aan te wijzen waarin vleermui zen verblijven. Door deze kraam kamers te inventariseren, kun nen we proberen te voorkomen dat ze zo maar worden afgebro ken". In Hillegom wordt op deze zo mer bekeken hoe het is gesteld met de nestmogelijkheden van de gierzwaluw. Gierzwaluwen, zo vertelt Sentveld, nestelen bij voorkeur in oude gebouwen. Door de sloop van enkele ruines wordt het voor gierzwaluwen steeds moeilijker een geschikte broedplaats te vinden. De leden van de jeugdbond proberen nu te achterhalen of het noodzakelijk is nestkasten in het dorp op te hangen. Niet alleen de fauna, ook de flora krijgt van de jeugdbond de nodige aandacht. Zo ontdekten enige leden van de bond een tijd je geleden dat er nogal wat plan- tesoorten op de oevers van het Oosterduinsemeer zijn verdwe nen als gevolg van de toegeno men recreatiedruk. De jeugdige natuurliefhebbers gaan nu ventariseren welke soorten nog wel zijn en op welke deze kunnen worden be schermd. Sentveld en Hassefras zijn er van overtuigd dat de bollen streek heel wat te bieden heeft. Hassefras: "De bollenvelden zijn wat de variëteit aan planten be treft, niet echt veel waard. Er ko men daarentegen wèl heel bij zondere vogelsoorten voor zoals de Engelse gele kwikstaart en visdiefjes. Wat er in de sloten aan leven zit, weten we nog niet zo goed. Hopelijk kunnen we dit ook binnenkort onderzoeken". De duinen zijn favoriet bij de natuurliefhebbers. De verschei denheid aan planten en daarmee ook aan vogels is volgens Hassef ras werkelijk enorm. Er zijn on der meer kleine karrekieten, roodborsttapuiten, nachtegalen en geoorde fuuten. Het lidmaatschap van de afde ling brengt volgens Hassefras geen verplichting ten aanzien van de deelname aan onderzoe ken of excursies met zich mee. Hassefras: "Toch gaan we vrij wel elke week met tien man op pad. Als je eenmaal de smaak van de natuur te pakken hebt, ben je niet zo gauw meer uit het veld te slaan". MONICA WESSELING De tijd breekt weer aan voor het zaaien van verschillende soorten bloemen. Tegenwoordig worden zakjes met zaad van verschillen de soorten bloemen verkocht. Zeker als het de bedoeling is de bloemen als snijbloemen te ge bruiken, is dit heel aardig. Zaaien kan ter plaatse, maar ook opkweken in de venster bank is mogelijk. In het laatste geval wordt voorkomen dat de' plantjes door kou of veel regen gaan 'kwarrelen'. Let er wel op dat voordat de plantjes buiten kunnen worden uitgeplant, deze goed moeten worden afgehard. Zet daartoe een paar dagen voor de verhuizing de plantjes over dag buiten en 's nachts binnen. Het jonge groen went dan alvast aan de lagere temperatuur en luchtvochtigheid en zal daardoor eenmaal uitgeplant, beter aan slaan. Het assortiment zomerbloe men is enorm uitgebreid. Mar grieten, korenbloemen, klapro zen en tientallen andere soorten zijn geschikt om als snijbloem te worden gebruikt. Voor diegenen die 'eens wat anders willen proberen', is wel licht de kantbloem (Ammi ma- jus) een idee. De plant vormt gro te witte bloemschermen en vraagt een vrij zonnige plaats. Omdat 90 centimeter hoogte geen uitzondering is, moeten de planten wèl worden onder steund. Ook gipskruid, veelal gebruikt in gemengde boeketten, is mak kelijk zelf te telen. Behalve de bekende witte bestaan er ook ro ze en roodachtige variëteiten. Juist gezien het enorme assor timent is het verstandig goed rond te kijken bij de verschillen de tuincentra alvorens tot zaaien over te gaan. Witte bloemkool kent iedereen. Sinds een klein jaar wordt op de veiling evenwel ook een groene variant van deze groentesoort aangevoerd. Groene bloemkool is eenvoudig zelf te telen en biedt één groot voordeel. De plant hoeft, in tegenstelling tot haar witte zusje, niet te worden afge dekt. Hoe meer zon op de bloem kool, des te mooier de groene kleur. Groene bloemkool is niet ge schikt voor de zogenaamde zo- merteelt. De plant is namelijk ge voelig voor 'doorwas' (de blade ren groeien boven de kool uit). Tussen eind mei en half juni kan worden gezaaid in een potje of op een zaaibed. Als de plantjes 4 tot 5 echte bladeren hebben, kunnen ze worden uitgeplant waarbij een plantafstand van 60 bij 60 centimeter moet worden aangehouden. Het oogsttijdstip is, net als bij witte kool, het moment waarop de kool aan de onderkant begint los te komen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 8