'AD LEIDEN Zaterdagse drukte leidt niet tot problemen rond Breestraat LEIDSCH LÜ DAGBLAD Optocht 3 oktober in teken van 150 jaar Rijksmuseum Oudheden Twaalf mille voor Afrikaans verzet Muzikale dag Hooglandse kerk weer druk bezocht Paar winkeliers hangen vlag half stok LEIDEN - Opgetogen als een klei ne jongen, liep wethouder Peters (verkeer) zaterdag over de Bree straat. Een gedenkwaardige dag, want na jarenlang praten over wel of niet dicht voor het autoverkeer, mocht Peters het genoegen sma ken dat onder zijn bewind die Breestraat toch autovrij is gewor den. Als proef van vijf maanden wel te verstaan. En omdat Peters het zover heeft gekregen, mocht hij een 'mobiele' boom planten als te ken van de opening van de afslui ting. door Annemiek Ruygrok Na een doordeweekse proef was het zaterdag dan eindelijk de grote dag: zou de zaterdagse drukte zor gen voor problemen? Het leek er niet op. Soepeitjes zochten auto mobilisten hun weg langs andere routes. Alleen bromfietsers had den het, zoals ook al door de week het geval was geweest, moeilijk. Aan het begin en einde van de Breestraat staat zoveel informatie op de borden, dat je er maar al te gemakkelijk overheen leest dat de straat ook voor bromfietsers taboe De patrouillerende agenten tra den nog niet écht op. Iedere brom- fietser kreeg een waarschuwing. "Het is ook moeilijk, want in de tal loze steegjes die op de Breestraat uitkomen, staan geen borden. Van daar dat ze gemakkelijk hier de weg op glippen. Voor ons is het ook moeilijk er oog op te houden. We kunnen kwalijk bij elke steeg een paar agenten neerzetten", al dus een politieman. Behalve waarschuwingen uitde len, hadden agenten overigens niet veel meer te doen dan van het zon netje te genieten en zich van hun vriendelijkste kant te laten zien. Een motoragent het zelfs een jon getje op zijn gemotoriseerde ge vaarte klimmen. Het een feestdag? Optimisme Feest was het in elk geval bij de officiële opening. Wethouder Pe ters kende zelfs symbolische waar de toe aan de zonneschijn: "Kijk nu toch eens dat zonnetje. Als dat geen goed voorteken is dat het een geslaagde proef wordt". Een blaas kapel speelde gospelsongs: 'He's got the whole world in his hand' en dergelijke. Een enkele uitbater had optimistisch genoeg al een reus achtig terras op straat verwezen lijkt. Daar kreeg het gezelschap een enorme feesttaart aangeboden met de tekst: 'Breestraat, sleutel van Leiden' erop. Of die Breestraat door de afslui ting de sleutel van de stad zal wor den? Sommige winkeliers hebben er een hard hoofd in. Twee hadden zelfs de vlag halfstok gehangen. "Geen commentaar, die vlag spreekt voor zichzelf', zegt er één. De ander wil wel kwijt dat hij abso luut niet gelukkig is met deze proef: "Ik krijg hier veël klanten uit Oegstgeest. Die komen alle maal met de auto. En die ben ik kwijt. Ik had een alternatief plan ingediend: de ene kant van de Breestraat, tussen Korevaarstraat en Koornbrugsteeg eenrichtings verkeer en de andere kant - tussen Kort Rapenburg en Koornbrug steeg - voor de andere richting een richtingsverkeer. Dan zou het ver keer over de markt kunnen roule ren. Maar dat plan vond geen ge hoor. Ze willen de marktenroute niet prijsgeven. Vandaar die vlag halfstok". De sfeer op de Breestraat was za terdag enigszins vreemd. Eigenlijk waagde geen voetganger zich op de weg. Zelfs de roodgekleurde, ver brede trottoirs vonden geen aftrek Men bleef braaf op de stoep. Een fietser vond het allemaal tegenval len: "Ik ben maar op het trottoir gaan lopen. Als fietser kom je er haast niet door. Met die bussen is het nog niks". Inderdaad moeten de bussen ter hoogte van het stad huis een vreemde bocht maken, waardoor fietsers daar al snel in de knel komen. Verschil Is een snorfiets een gewone fiets of een bromfiets? Die discussie viel te beluisteren ter hoogte van de Papengracht. Een parkeerwach ter wilde de 'snorder' niet doorla ten op de Breestraat, maar de man op de snorfiets dacht daar anders over. Toch moest hij het onderspit delven en liep braaf met het onder werp van discussie aan zijn hand de afgesloten Breestraat op. Overigens was er een duidelijk verschil tussen het ene deel en het andere deel van de Breestraat. Drukte heerste er vanaf de Kore vaarstraat tot aan de Mandenma- kerssteeg. Vanaf de Mandenma- kerssteeg tot aan het Kort Rapen burg heerste een bijna serene rust. Maar daar is het aantal winkels ook beduidend minder dan elders. Een collectant voor het Bevrijdings front had voor de Stadsgehoorzaal duidelijk een 'makkie': "Nee, veel mensen komen hier niet langs. Nu ja, ik sta maar zo'n beetje in het zonnetje". Aan het eind van de middag klampten de dames die de hele dag op de Breestraat bonbons aan de winkelende dames hadden staan uitdelen, op de Botermarkt ieder een aan: "Wilt u ook een bonbon netje mijnheer. Ja, het is eigenlijk voor de moeders bestemd, vanwe ge moederdag. Maar we hebben er zoveel over". Op de Haarlemmerstraat was het volgens sommige winkeliers wat rustiger geweest dan op andere za terdagen: "Maar ach, dat kan toe val zijn. Of de Breestraat onze klan ten gaat wegpikken; we weten het niet. We zullen maar afwachten". Een afwachtende houding ne men de meeste betrokkenen aan. De meerderheid van de Breestraat- winkeliers is blij met de proefaf- sluiting, sommigen zijn er mordi cus tegen. Maar tenslotte is de proef pas één week oud. Er zijn nog vijf maanden te gaan. Pas in oktober kan worden bepaald of het nu een succes is of niet. Een eva Als twee bussen elkaar passeren is er weinig ruimte meer voor fietsers. luatie zal moeten uitwijzen of wet houder Peters zijn 'mobiele' boom dan een vaste stek kan geven of dat hij de boom met hangende pootjes en stille trom maar aan de kant moet schuiven. Om ruimte te ma ken voor het autoverkeer. Tellingen Tellingen die gedurende de eer ste week van de afsluiting van de Breestraat op diverse plaatsen in de stad zijn gehouden, geven geen onrustbarende stijging van het aantal auto's op de omleidingsrou tes te zien. Over het algemeen ble ven de aantallen beneden de prog noses die door de gemeentelijke di rectie verkeer waren gemaakt. Dit heeft er toe geleid dat zich op Hooi gracht, Langegracht en Witte Sin gel geen problemen hebben voor gedaan met de verkeersafwikke ling. "Zowel van bewoners als van de politie heb ik geen alarmerende berichten ontvangen", aldus ver- keersambtenaar Van Groeningen. Volgens de prognoses zou het aantal auto's op de Hooigracht op de relatief drukke donderdag (koopavond) met 2600 toenemen tot ruim 18.000. Gebleken is dat de toename niet meer bedroeg dan circa 2000 auto's. Op de Lange gracht was de toename groter dan was voorspeld: 4000 in plaats van 3500. Omdat deze stijging zich niet op de Hooigracht voor deed, wordt aangenomen dat veel automobilis ten, in plaats van de Hooigracht, van de oostelijk gelegen singels ge bruik maken om de stad uit te ko men. Op de Witte Singel was een stijging van 4000 auto's voorspeld, het werkelijke aantal bedroeg op de drukste dag niet meer dan 2900. Gebleken is ook dat het totale aantal auto's dat tot aan vorige week maandag gebruik maakte van de Breestraat - gemiddeld 12.000 per dag - niet op de omlei dingsroutes in of om de binnen stad is terug te vinden. Dit wijst er volgens Van Groeningen op dat veel automobilisten al in een eer der stadium een andere route ne men zoals bijvoorbeeld de Chur- chilllaan of de Willem de Zwijger laan. Het zou hierbij vooral om au to's gaan die de Breestraat alleen als doorgangsroute gebruikten. Overigens verwacht Van Groenin gen dat het verkeersbeeld in Lei den zich de komende weken nog zal wijzigen. Van Leeuwen mogelijk opvolger van Walenkamp LEIDEN - De voormalige Voor- schotense wethouder Van Leeu wen (PvdA) wordt vermoedelijk de nieuwe voorzitter van het bestuur van Omroep Rijnland. Van Leeu wen volgt Walenkamp op die zijn activiteiten in de Leidse gemeente raad voor het CDA niet langer kan combineren met het voorzitter schap van Rijnland. Over de kandidatuur van Van Leeuwen, nu al vice-voorzitter van Rijnland, wordt op 17 juni tijdens een algemene ledenvergadering beslist. De beoogde voorzitter nam na de vorige gemeenteraadsverkie zingen afscheid van de actieve po litiek. Hij heeft jaren deel uitge maakt van het algemeen bestuur' van de gemeenschappelijke rege ling antenne- en energievoorzie ning LEIDEN - Een 17-jarige Leidenaar heeft aangifte gedaan van mishan deling door twee jongens op het C. Torresplein. Hij zou zaterdagavond rond half zeven door het tweetal in het gezicht zijn geslagen en ge schopt, waardoor hij voor onder zoek naar het AZL moest. De jon gens zouden hem voorts zijn fiets afhandig hebben willen maken. Inbraak LEIDEN - Uit een slagerij aan de Smitsteeg is in de nacht van vrij dag op zaterdag een computerkas sa ter waarde van 9000 gulden en met een inhoud van enkele hon derden guldens gestolen. Voorts verdwenen een geluidsinstallatie, twee dozen met blikken corned beef, twee paardebiefstukken en enkele slagersmessen. De daders kwamen binnen door een deur te forceren. LEIDEN - De opkomst voor de bij eenkomst in het kader van de cam pagne 'Leiden steunt het Zuidafri- kaanse verzet' zaterdagavond in buurthuis De Dijk viel wat tegen. In het begin van de avond waren niet meer dan 50 mensen komen opdagen om de onthulling bij te wonen van het Leidse kunstwerk. Dit bord, geschilderd in de kleu ren van de Zuidafrikaanse verzets beweging ANC en met een tekst te gen de aanwezigheid van Shell in Zuid-Afrika, zal door het Komitee Zuidelijk Afrika worden meegeno men naar de aandeelhoudersverga dering van Shell op 14 mei in Den Haag. In het kader van de actie 'Shell smeer 'm uit Zuid-Afrika' zullen op die dag dergelijke borden uit een aantal Nederlandse ge meenten, die een motie hebben aangenomen tegen de aanwezig heid van de oliegigant in Zuid-Afri ka, in Den Haag worden getoond. Tijdens de bijeenkomst zater dagavond werd de opbrengst van de collecte voor het Zuidafrikaans verzet bekendgemaakt: er is een bedrag van 12.000 gulden opge haald. Na deze bekendmaking traden twee gezelschappen in De Dijk op: de Cyclowns en His Master's Voi- Man gewond bij aanrijding LEIDEN - Een 28-jarige man uit Diemen is in de nacht van zaterdag op zondag gewond geraakt bij een aanrijding op de kruising Lam- menschansweg-Koninginnelaan Hij is met een hechtwond onderkin overgebracht na; AZL. De man, die onder invloed van alcohol was, reed op de Koningin- nelaan en verzuimde voorrang te geven aan een 25-jarige Hagenaar die met zijn auto op de Lammen schans weg reed, waardoor een bot sing ontstond. De auto van de brokkenmaker werd totaal ver nield, die van de Hagenaar liep schade aan de voorkant ook. LEIDEN - Wethouder Van Dongen (samenlevingsopbouw) overhandigt een bord met de tekst 'Ook Leiden laat Shell barsten' aan Madeleine Mourik van het Komitee Zuidelijk Afrika (links). Het bord. zal op de aandeelhou dersvergadering van Shell worden gedemonstreerd. (foto Henk Bouwman) ce. Tussen de optredens door hield Gladstone Kopano van het Zuid afrikaanse mijnwerkersvakver bond Num een toelichting op de huidige situatie in Zuid-Afrika. Ook hield Masipula Mbonga van het ANC een korte toespraak. Als afsluiting van de avond trad de reg- gae-formatie Judgement op. LEIDEN - De 3 oktober-optocht zal dit jaar als titel 'We are the world' dragen, een eerbetoon aan het Rijksmuseum voor Volken kunde dat dit jaar 150 jaar bestaat. Het museum zal een belangrijke bijdrage leveren aan de optocht, die een uitbeelding zal geven van volkeren en culturen in alle we relddelen. Er zullen zelfs museum stukken in de optocht worden meegevoerd. Het bestuur van de 3 October- Vereeniging Leiden heeft bekend gemaakt, dat de inschrijving voor haring en wittebrood dit jaar is be paald op donderdag 17 september. De repetitie voor de Koraalzang wordt op 30 september in de Waag gehouden. Het bestuur roept be langstellenden op aan deze repeti tie deel te nemen, opdat oude lie deren weer voluit kunnen klinken. Als traditionele elementen van herdenking en viering zijn weer in Bromfietsen wel of niet in Breestraat? LEIDEN - De politie is er nog niet uit hoe moet worden opgetreden tegen bromfietsers die de proefaf- sluiting van de Breestraat aan hun laars lappen. "Het wordt als groot probleem onderkend, maar hoe we dat moeten gaan aanpakken is nog niet duidelijk", aldus politiewoord voerder D. Graveland. Volgens hem zijn er twee mogelijkheden: of er wordt tegen bromfietsers net zo streng opgetreden als tegen auto mobilisten die het inrijverbod ne geren, of hun aanwezigheid wordt gedoogd. het programma opgenomen: de Taptoe (op 2 oktober). Reveille, uit reiking haring en wittebrood, ko- raalmuziek, herdenkingsdienst, ochtend-evenementen, optocht. Lunapark (op 2 en 3 oktober) en het vuurwerk. Voor dit laatste is thans - waarschijnlijk definitief - een nieuwe lokatie gevonden aan de Ankerplaats, gelegen tussen Zijlpoort en Meelfabriek. Vanaf de Zijlsingel zal het vuurwerk goed te zien zijn. Van de evenementen tijdens de ochtend van 3 oktober noemt de 3 October-Vereeniging in het bijzon der een wielerkoers, waaraan vete ranen van de Nederlandse Tour de France zullen deelnemen. Hoewel al weer een aantal jaren gerekend kan worden op een reeks vaste deelnemers in de optocht, be staat de behoefte aan enige aanvul ling. Personen of groepen (scholen, verenigingen) die aan de optocht willen meedoen, wordt verzocht contact op te nemen met de secre taris van de optochtcommissie, M.C. Wolters, Zoeterwoudse singel 5, telefoon 071-121548. LEIDEN - In de Hooglandse kerk werd het seizoen zaterdag geopend met een muzikale dag. Het was de derde keer dat een dergelijk evene ment de aandacht op de fraai ge restaureerde kerk vestigde en de organisator, mevrouw A. Kaste- lein-Nijdam, noemde de opkomst "grandioos". Volgens haar viel het dit jaar op dat bezoekers speciaal voor een be paalde uitvoerende binnen liepen. De kwaliteit van het gebodene was dan ook indrukwekkend: organist Bert Mooiman beet de spits af met werken van Bach en Mozart. Daar na bracht het kamerkoor Vocalis onder meer het Magnificat van Pa- chelbel en het Te Deum van Mo zart. Na de gospel-folkgroup Challen ge trad het Emoenakoor op en daarna voerde het Renaissance- koor werken van Josquin Desprez uit. Hoboïst Han Kapaan speelde vervolgens werken van Telemann en Handel, daarbij begeleid door Joop Brons op het kabinetorgel. Het Vocaal Ensemble van de Streekmuziekschool Leiden zong werken van Sweelinck, Dowland en Cornelis Schuyt (deze laatste was in 1600 organist in dezelfde kerk). Orgelwerk van Bach werd ver volgens gespeeld door Hajo Land heer. Opnieuw met orgelbegelei ding van Joop Brons speelde trom pettist Malcolm Morton daarna werken van Charpentier en Clarke en het Leiderdorps Kamerkoor be sloot de dag met liederen van Brahms. De afzonderlijke optre dens werden door dominee A. Dronkers van verbindende tekst Ongeveer 900 belangstellenden liepen zaterdag de Hooglandse kerk in en uit. Volgens mevrouw Kastelein trekt dit monument jaar lijks zo'n 20.000 bezoekers uit bin nen- en buitenland. Een aantal waarover ze heel tevreden is. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STADTFTDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7