'Geen ontkoppeling Ionen-uitkeringen' Echte aanpak probleem hondepoep op komst Deze maand bij Pali e: f 10.-korting Philips-produkten nu ook 'made in China' Spek: nieuwe Van der PSP is in oprichting Man op de vlucht schiet zichzelf door het hoofd «PAITHF. pSS goed voor je goeie goed MAANDAG 11 MEI 1987 PAGINA 3 De Koning in reactie op AbvaKabo: DEN HAAG (GPD) - Minister De Koning (sociale zaken) wil de koppeling tussen ambte- Beyf"gfPhilips°Audfo "andVideo naren-salarissen en sociale uitkeringen niet loslaten. In een reactie op voorstellen van Corporation. Voorlopig nog in mo- onder andere de ambtenarenbond AbvaKabo zei De Koning gisteren voor de AVRO- no-versie, maar voor het eind van PEKING (GPD/ANP) - In de etala- ges van de warenhuizen in Peking worden dezer dagen radio-casset terecorders uitgestald van het merk Philips. Inwoners van de Chinese hoofdstad die er hun ge middelde maandsalaris van 90 gul den voor over hebben kopen daar mee een produkt van eigen bodem. Apparaten van het Eindhovense bedrijf zijn in Peking geen bijzon derheid. Nieuw is dat op de recor ders de aanduiding 'Made in Chi na' is te lezen. Het voor Chinese begrippen lu xe-artikel rolt van de lopende band radio niets te voelen voor een dergelijke ontkoppeling. „Ik hecht zeer aan een gelijke ont wikkeling tussen actieven en niet- actieven. Ook in de komende jaren is dat buitengewoon belangrijk", aldus de bewindsman. Hij riep de sociale partners op tot loonmati ging waardoor het mogelijk wordt de uitkeringen zoveel mogelijk ge lijke tred te laten houden met cao- lonen en uitkeringen. In een ander interview zei de mi nister gisteren in het komende voorjaars-overleg met de sociale partners weinig concrete resulta ten te verwachten. Pas in het na jaar zullen we meer nauwkeurig weten hoe de Nederlandse econo mie er voor staat en wat het kabi net daar mee wil doen, aldus de mi nister. Minister De Koning toonde zich niet erg gelukkig met de voorstel len van onder meer de ambtena renbond AbvaKabo om de koppe ling van hoogte van de uitkeringen aan de ambtenaren-salarissen los te laten. De bond denkt hiermee het vrijwel vastgelopen overleg over de ambtenaren-salarissen meer ruimte te kunnen geven. Het kabinet zou de ambtenaren mak kelijker toezeggingen kunnen doen, wanneer daarmee niet tege lijkertijd een forse aanslag op de schatkist en de sociale fondsen wordt gedaan door het gelijktijdig verhogen van de diverse sociale uitkeringen. De Koning heeft echter juist de ze week het ministerie van binnen landse zaken, de 'werkgever' van de ambtenaren, weer verlaten van wege het herstel van minister Van Dijk van een hart-operatie en is te ruggekeerd op het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid, waaronder ook de uitkeringen val len. Als minister van sociale zaken gaf hij toe dat de vermindering van de werkloosheid, na een goed 1986, de laatste maanden lijkt te stok ken. Bovendien ziet de minister met zorg een aantal saneringsplan nen bij bedrijven die het vooral van de export moeten hebben. Sa neringen als gevolg van een terug lopende export vanwege de 'harde' gulden in het internationale beta lingsverkeer. Evenals de tijdelijke minister van sociale zaken. De Graaf, eerder in de Tweede Kamer, wilde De Ko- dit jaar moet dat stereo zijn. En dat is min of meer symbolisch voor de ning dan ook geen enkele garantie van de onderneming, want geven dat dit kabinet er in slaagt ,er?-Z1^n Chinese partners 1990 de werkloosheid met r de helft deel i HILVERSUM (ANP) - Voormalig PSP-kamerlid en fractieleider Fred van der Spek heeft zaterdag in het VARA-radioprogramma De Rooie Haan de oprichting aange kondigd van een nieuwe pacifis tisch socialistische partij. Volgens Van der Spek is de huidige PSP een zinloos partijtje, een soort linksere PvdA, maar dan heel klein. Van der Spek (63) is 29 jaar lid geweest van de PSP. Een jaar gele den stapte hij uit de partij na een conflict over. de koers van de partij en nadat Andrée van Es tot lijst trekker van de partij werd geko zen. Van der Spek zei dat er naar zijn mening maar ruimte is voor één partij ter linkerzijde van de PvdA. Mensen die tegen kernwa pens zijn of tegen kernenergie kun nen volgens hem heel goed terecht bij de linkervleugel van de PvdA. Voor mensen die een radicale verandering van de kapitalistische samenleving voorstaan is een nieu we partij nodig, aldus Van der Spek, nu de PSP heeft opgehou den al zodanig te bestaan. Hij zei niet zelf direct bij de oprichting van de nieuwe partij betrokken te zijn, maar hij wist wel dat volgende week zaterdag in Utrecht een be raad hierover plaats heeft. PSP-fractieleidster Van Es ziet in het geheel geen noodzaak tot op richting van een nieuwe pacifisti sche partij op de gronden zoals Van der Spek die naar voren brengt. "Maar als ze het willen moeten ze het vooral doen", aldus Van Es in een reactie zaterdag tij dens de viering van het 30-jarig be staan van haar partij in Amster dam. NAVO Van Es stelde in haar toespraak "ter gelegenheid van de viering van het 30-jarig bestaan van de PSP dat nu akkoorden tussen oost en west over terugdringen van kernwapens binnen handbereik lijken, dit te vens het moment is voor de vraag hoe voor Nederland uittreden uit de NAVO valt te realiseren. Het is volgens haar aan de paci fisten om zich juist nu sterk te ma ken voor "het afbreken van con ventionele en nucleaire bewape ning. Juist nu moet worden ge sproken over uit de NAVO stap pen. Nu is het tijd voor de grote sprongen", aldus Van Es, die haar partijgenoten gerust stelde dat zij zeker niet in is voor een half NA- VO-lidmaatschap. Haar inmiddels geruchtmakende vraaggesprek met het blad In Vre desnaam van deze week, waarin zij geen nee zegt tegen deelname van de PSP aan een kabinet indien 200.000 mensen teruggedrongen te hebben. In het komende voorjaars overleg tussen kabinet, werkge vers- en werknemers-organisaties (2 juni a.s.) kan de overheid dan ook weinig concrete toezeggingen doen. "Definitief zijn er pas zaken te doen in de herfst, wanneer ook de nieuwe cijfers van het Centraal Plan Bureau bekend zijn", aldus De Koning. De inschatting van CNV-voorzitter Hofstede, dat het vooijaars-overleg niet meer dan 12 procent kans van slagen heeft, noemde De Koning niet onrede lijk. "Als die andere 88 procent maar in de herfst komen, ben ik niet ontevreden". Maatregelen ziekenfondsen DEN HAAG (GPD) - De zieken fondsen zullen maatregelen nemen om te voorkomen dat patiënten de dupe worden als de specialisten per 1 juli contant betaald willen worden. Voorzitter De Vries van de Vereniging van Nederlandse Zie kenfondsen (VNZ) heeft dit giste ren bekend gemaakt. Welke maat regelen precies genomen worden is nog niet bekend. Minister De Koning (sociale za ken) zei voor de AVRO-radio dat de verlaging van het norminkomen van de specialist van 181.000 naar 145.000 gulden een "redelijk ni veau" is, waaraan hij zeker zal vast houden. "Een hoger gemiddeld in komen leidt tot hogere tarieven en dat is een slechte zaak", aldus de bewindsman die de acties van de specialisten voorbarig en onjuist vindt. nemen beide het project. Philips-directeur P.H. Pijs is be last met de leiding van de zoge naamde joint venture. Hij maakt duidelijk dat beide partijen zo hun eigen belangen hebben bij de on derneming, die elkaar niet hoeven te bijten. Philips hoopt op den duur steviger voet te krijgen op de immense Chinese markt en sluit niet uit dat China zich na verloop van jaren kan scharen onder de be langrijke exportlanden zoals Japan en Zuid-Korea. De Chinezen willen graag technologie en kennis in huis halen. Vergroting van de uit voer betekent voor hen dat de nood aan harde valuta kan worden gelenigd. De totale produktie moet uitein delijk naar één miljoen apparaten, wat zou neerkomen op één tiende van de Chinese markt. De geza menlijke onderneming mikt er echter op de helft van het aantal recorders in het buitenland te kun nen afzetten. Volop in bedrijf zou de joint venture werk kunnen bie den aan 500 tot 600 mensen, aldus Pijs. Zo ver is het nog niet. De fa briek in Peking is pas een maand geleden gaan draaien. Er is één produktielijn, waarmee nu 150 werknemers bezig zijn. Alles werkt nog niet perfect, geeft Pijs toe, maar in juli en oktober komen er twee lopende banden bij, waarmee het assortiment wordt uitgebreid en de fabriek „de modernste in haar soort wordt in Zuidoost- Azië". Philips wil van de samenwer king met de Chinezen een blijven de zaak maken. Het bedrijf zegt er niet op uit te zijn in een zo kort mo gelijke tijd zo veel mogelijk winst binnen te halen. De fabriek in Pe king is een stap op weg naar een groter marktaandeel. Vorig jaar al ging Philips in de buurt van Hong kong met een Chinese partner in zee om een fabriek op te zetten waar autoradio's worden geprodu ceerd. Er zit een overeenkomst in de pen om in de stad Nanjing een fabriek op te zetten voor beeldbui zen, waarin Philips voor dertig pro cent deelneemt. Hoewel Pijs bij het opzetten van de fabriek in Pe king volop medewerking heeft ge- RIJSBERGEN (GPD) - Een 32-jarige voortvluchtige heeft zich zaterdag bij een treffen met een arrestatieteam van de rijkspolitie Breda een kogel door het hoofd gejaagd. De man overleed diezelfde ochtend in het zieken huis te Breda. Het eenzijdige schietgevecht vond plaats op een camping in Rijsbergen. De man die te boek stond als vuurwapengevaarlijk zat in de gevangenis van Almelo een lange straf voor gewapende overvallen uit. Op 1 mei 1985 keerde hij niet van verlof terug. Sindsdien was hij betrokken bij gewa pende overvallen op banken, verspreid over het hele land. Zaterdagmor gen kwam de bevestiging dat de man in een caravan op een camping in Rijsbergen zat. j f* j De reputatie van de man kennende schakelde de rijkspolitie het specia le de arrestatieteam in. Om kwart over zes in de ochtend naderden acht NAVO is opgenomen, is zo zette zij tegenover haar aanhang uiteen ver re van een knieval. Van Es: "Neem van mij aan: Van Es is niet voor een half NAVO-lidmaatschap. Van Es is vóór uittreden. Omdat het po litieke denken binnen de NAVO al tijd zal worden overheerst door het militaire denken". politiemensen de caravan waar hij verbleef. De n geroken te hebben en vuurde met een pistool e politie af. Dat trof geen doel. bleek echter onraad gericht schot op de Het arrestatieteam wachtte af wat ling klonk er weer een schot, de zwaargewonde man met e De man werd overgebracht n overleden. gaan gebeuren. Plotse- De politie vond daar Uzi en het pistool naast zich op het bed. een ziekenhuis in Breda. Daar is hij later Actieve werving van werklozen RODEN (ANP) - De Noord- drentse gemeenten Roden, Vries, Eelde en Peize en het Ge westelijk Arbeids Bureau (GAB) in Assen willen samen de positie van langdurig werk lozen verbeteren en helpen bij het zoeken van een baan. Een team van acht medewerkers van deze gemeenten gaat de ko mende maanden op bezoek bij iedere werkzoekende tussen de 21 en 50 jaar die langer dan een jaar op zoek is naar een baan en bij iedere jongere van 16 tot en met 20 jaar die langer dan een half jaar werkzoekend is. Het werkteam, bestaande uit mede werkers van de deelnemende gemeenten heeft zich de afgelo pen tijd uitvoerig verdiept in de scholingsmogelijkheden, ba nenplannen enzovoorts. Een op drie huishoudens in bezit van een hond ROTTERDAM - Het probleem van de hondepoep op straat lijkt de fa se te zijn genaderd om nu echt te worden aangepakt. Het staat mor gen als serieus agenda-punt geno teerd op de jaarlijkse bijeenkomst in Utrecht van de NVRD, de Ne derlandse Vereniging van Reini gingsdirecteuren. Eind deze maand durft het innovatiecentrum IJ-Tech in Amsterdam 't zelfs aan om er voor 't eerst een speciale stu die-middag aan te wijden. Geen onderwerp in ons land ligt zo gevoelig als hondepoep. De ene helft van de bevolking ergert zich dood aan de onsmakelijke drollen op straat die bovendien, tot over maat van ramp, voor een deel on der de schoenen mee naar huis wordt genomen. De andere helft, de hondenbezitters dus, vindt die irritatie grotendeels maar overdre ven, denkt een groeiende hond-on vriendelijke houding in ons land te bespeuren en heeft zich daarom al in enkele gevallen verenigd in een club van 'verontruste hondenbezit ters'. door Bas Hoppel Ook op gemeentelijk niveau be staat zo'n sterke verdeeldheid. In de ene plaats, zoals in Rotterdam, dient de hondenbelasting als een aardige melkkoe voor de gemeen te. Terwijl in Apeldoorn de hon denbelasting juist is afgeschaft omdat poep en belasting niets met elkaar te maken zouden hebben. Over één punt is men het echter wel eens: de vervuiling op straat door hondepoep wordt steeds er ger. Volgens een ruwe schatting is een op de drie huishoudens in ons land in het bezit van een hond. Jaarlijks komt er zo'n 160 miljoen Uitvinder Piet Dekker demonstreert het hondepoepzakje. De zak is vori ge maand in Heemskerk getest en bleek een groot succes. (foto gpd) kilo hondestront op straat terecht, mee dat hun hond z'n behoefte Dat is een niet geringe hoop! Een doet in een zandbak waarin kinde gedeelte hiervan wordt keurig in ren plegen te spelen of in plantsoe- de goot gedropt, maar veel hon- nen. Plantsoenwerkers, die juist in denbezitters hebben er kennelijk, deze periode het gras kort moeten gezien de ervaringen, geen moeite houden, dragen in sommige plaat sen speciale kleding om zich tegen de rondvliegende spetters te be schermen. Ludieke acties heeft de honde poep inmiddels ook al uitgelokt. De een plant er uit protest een rood-wit-blauw vlaggetje op of re tourneert, zoals vorig jaar in Rot terdam is gebeurd, de drol via de brievenbus in de gang van de eige naar van de hond. In Nijmegen is enkele maanden geleden de eerste hondenwachter van ons land aangesteld. Hij ver dient z'n brood met het terugdrin gen van de overlast van huisdieren en dan vooral van hondepoep. An dere steden beperken de overlast door bepaalde winkelstraten voor honden te verbieden of laten een vliegende brigade in de vorm van brommers door de stad sjeezen om met vernuftige knijpdozen, grij pers of zuigers de drol te verwijde ren. In Amsterdam, zo zal eind van de maand op het symposium wor den verteld, kost dat per drol onge veer een tientje. Er zijn goedkopere oplossingen denkbaar, maar daarvoor is wel de medewerking van de hondebezit- ter nodig. Het Uitvinderscentrum in Rotterdam dat jaarlijks wordt overspoeld met vele honderden al dan niet bruikbare tips en ideeen, ontdekte in die stapel inzendingen een groeiende belangstelling voor het hondepoep-probleem. Vooral uit de vier grote steden. Dit bracht het centrum ertoe de reinigings diensten van Amsterdam, Rotter dam, Den Haag en Utrecht tot el kaar te brengen. Het lukte het Uit- hondepoep-zakje-, doosje en/of schepje te bedenken. Legio voor stellen zijn hiervoor al in het verle den gedaan. Aan alle vondsten kleefden echter wel een of meer bezwaren. De poepzak die de ge pensioneerde heer Dekker in Heemskerk heeft bedacht, voldoet volgens de kenners echter aan alle eisen. De zak ziet eruit als die waar de groenteboer de appels indoet, maar is door het geprepareerde pa pier veel sterker. Met de twee er aan bevestigde kartonnen flappen kan de hondedrol gemakkelijk van de grond worden geschraapt en de zak eenvoudig dichtgevouwen zonder dat de handen vuil worden. Succes De 'zak van Dekker' is vorige maand al een week lang in Heems kerk op z'n bruikbaarheid getest. Het werd een groot succes. Meer dan de helft van de hondebezitters heeft eraan meegedaan, was tevre den over het handige zakje maar vindt wel dat er 'poepbakken' moe ten komen om de gevulde zakjes in weg te kunnen gooien. Met ver schillende zakkenfabrikanten wordt nu onderhandeld over het opzetten van een grote produktie lijn van dit soort zakjes dat hooguit 15 cent per stuk mag kosten en die binnenkort gewoon bij de super markt of de winkel op de hoek ver krijgbaar moeten zijn. Om hondebezitters voortaan te dwingen zelf de poep van de hond op te ruimen, zal de bestaande poli- tie-verordeningen in de meeste ge meenten moeten worden veran- THOLEN (GPD) - Zestig Belgische en Nederlandse sportduikers heb ben zaterdagmiddag een opmerke lijke actie uitgevoerd om zoutwa terkreeften van de dood te redden. Voor 114 kreeften had de operatie baat. Als ze de overzetting in de Oosterschelde tenminste hebben overleefd, en ook niet in een vang- kooi van een Zeeuwse beroepskreef- tenvissers zijn gekropen. De beesten werden met behulp van de rijkspolitie te water weer overboord gezet in het Lodijksche Gat ten westen van de Oesterdam. Vanwege de veenachtige bodem waar ze holen in kunnen maken, is dat een drukbewoond kreeftenoord en de beroepsvissers weten dat maar al te goed. De actie was een initiatief van Francois Desmet, de voorzitter van de duikclub Aquasport uit het Bel gische Deurne. Omdat al het water dat in verband met de stormvloed kering in de Oosterschelde is afge sloten van de zee langzamerhand zoet wordt, zal al het leven in het zoute water op den duur afsterven. Het idee om met een aantal sport duikers wat te ondernemen tegen die massale sterfte sprak de pro vincie Zeeland en de regionale af deling van de Nederlandse Onder watersport Bond (NOB) wel aan. Het bleek niet doenlijk al het zout water-leven te redden. Gekozen werd voor de verplaatsing van kreeften. Zestig duikers gingen broederlijk in Belgisch-Nederlandse paren van de zuidelijke zeedijk bij Tholen het water in, slechts bewapend met lampen en een net voor de vangst. In een uur tijd werden de beesten uit het water gevist. (fotoANP) kregen van de Chinese compag nons en de plaatselijke autoritei ten, blijkt uit zijn woorden dat een joint venture in de Volksrepubliek niet zo maar uit de grond kan wor den gestampt. Over de recorderfa- briek moest vijfjaar worden onder handeld. „China heeft veel te bie den en de mensen zijn vriendelijk, maar het is geen gemakkelijk land om er te leven en te werken. Dat wordt sterk bepaald door je eigen instelling. Er is uitstekend perso neel te krijgen in China, maar je moet wel uitvinden hoe". Werknemers in een joint venture verdienen 20 procent meer dan hun collega's in een soortgelijk staatsbedrijf. Daar staat tegenover dat zij zich moeten aanpassen aan westerse werktijden, in het geval van Philips van half negen tot vijf uur, met een half uurt pauze. „In staatsbedrijven hebben ze wat meer bewegingsvrijheid", zegt Pijs. Premier Lubbers brengt van daag een bezoek aan de Philips- vestiging. Dat heeft Pijs in ieder geval verlost van een dringend pro bleem. Een wrak bouwwerk dat de toegang tot de nieuwe fabriek be lemmerde is met de grond gelijk gemaakt om het hoge bezoek vlot ter te doen verlopen. Lubbers en Van den Broek op bezoek in China PEKING (ANP) - Premier Lub bers en minister Van den Broek (buitenlandse zaken) zijn gisteren in Peking aangekomen voor een bezoek van een week aan China. De ministers werden op de lucht haven van de Chinese hoofdstad verwelkomd door een ontvangst- comit'e onder leiding van de minis ter van milieu Ye Rutang en door de ambassadeur van ons land in de Volksrepubliek, R. van den Berg. Één van de voornaamste onder werpen van gesprek met de Chine se regering zal het versterken van de handel zijn. Met de ministers reist een zware delegatie uit het Nederlandse bedrijfsleven mee on der leiding van VNO-voorzitter Van Lede. Van Chinese kant zal volgens diplomatieke kringen in Peking vooral worden aangedron gen op een betere toegang van Chi na tot de EG-markt. De besprekin gen in de Chinese hoofdstad zullen worden afgesloten met de onderte kening van een belastingverdrag en een overeenkomst voor techno logische en wetenschappelijke sa- menwerking. Het Nederlandse bedrijfsleven verwacht niet, dat het bezoek on middellijk zal leiden tot veel con crete orders. Toch wordt er in de Chinese hoofdstad rekening mee gehouden dat er tijdens het bezoek tenminste één zakelijke overeen komst wordt getekend. Belangstelling voor technisch specialist leger DEN HAAG (GPD) - Er is de laat- ste maanden een enorme belang stelling van jongeren om technisch specialist in het leger te worden. Dit jaar solliciteerden 3000 jongens en meisjes, evenveel als in heel 1986. Het ministerie van defensie heeft geen idee wat de oorzaak van de huidige explosieve ontwikke ling is. Technische specialisten (tsp) zijn militairen met een kort verband, die dienen in technische functies en tegelijk studeren voor een bur- gervakdiploma. Twee van de drie tsp'ers behaalt zo'n diploma. Vrij wel alle afzwaaiende tsp-korpo- raals vinden op korte termijn een betrekking in de burgermaat schappij, zo blijkt uit de praktijk. In 1966 stelde staatssecretaris J. Haex de categorie technische spe cialisten in, omdat de landmacht veel materiaal aanschafte. De eer ste tsp'er trad aan op 1 februari 1966. Momenteel zijn er 15 tsp-op- leidingen. Technisch specialisten hebben zich verbonden voor de duur van vier tot zes jaar, een periode die in bepaalde gevallen tot acht jaar kan worden verlengd. ADVERTENTIE vinderscentrum om de vier, die tot derd. De reinigingsdirecteuren die toe ieder op eigen houtje een oplossing voor het probleem aan het bedenken was, op een lijn te krijgen. De basis was gelegd. Tege lijkertijd werd een prijsvraag uit geschreven om het meest briljante morgen vergaderen kunnen dat niet. Zij kunnen wel hun gemeente adviseren. Er is nu in ieder geval weer enige hoop dat het honde poep-probleem tot een oplossing gebracht kan worden. Huur de Pollhe tapijtreiniger. Voor grondige reiniging van uw vaste vloerbedekking. Een uniek proces van krachtig inspuiten en direkt weer opzuigen van het reinigingsmiddel krijgt zelfs het hardnekkigste vuil los. Moeiteloos en risikolóos. En nu: f 10,-- korting (op de doghuurprijs). Deze aktie geldt gedurende de maand mei. Daarnaast reinigt Palthe ook uw kostbare tapijt of berber, op vakkundige wijze, onder volledige garantie. Breeslraal 128 Depót: Hoae Rijndijk 184, leiden Passage Riaderhof 18. De Aorhot 40, Alphen o/d Rijn

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3