Ingekleurde foto hulp bij opmaken pi f ,J kilo H°U om haif 2«] 5«j EXTRA op maandag 8 mei-manifestatie trok 12.000 rooms-ka tkolieken DE ZEE! DE ZEE! Mode een kwestie van mentaltiteit Witte Prijzenslager FILIAALHOUDSTER NETTE KAMERMEISJES MAANDAG 11 MEI 1987 PAGINA 2 De '8 Mei-beweging' (van ver nieuwingsgezinde rooms-katho- lieken) gaat stelling nemen tegen schending van mensenrechten in de kerk. Er komt een 'meldpunt', vanwaaruit deskundige hulp kan worden verleend. De onderlinge verbinding tussen de tientallen aangesloten groepen zal worden verbeterd, zodat schendingen van mensenrechten snel kunnen worden gesignaleerd. In haar boodschap aan de 12.000 aanwezigen zaterdag in de IJsselhal te Zwolle noemde voor zitter mevrouw Wies Stael- Merkx het logisch, dat een gezag dat eeuwenlang de wetgevende, uitvoerende en rechterlijke macht in dezelfde hand heeft, gaat falen. Zij wees op de weige ring van de sacramenten aan ge scheiden mensen en homofielen, de moeilijkheden rond getrouw de priesters en de ongelijke be handeling van vrouwen en man nen in de kerk. "Daartegen zal in naam van het bevrijdende evan gelie moeten worden geprotes teerd". Onder haar gehoor waren geen residerende bisschoppen. Een onverwachte afwezige was de abt Ton Baeten, die werd ontsla gen als lid van de bisschoppelij ke beleids-adviescommissie we gens zijn aandeel in de manifes tatie vorig jaar in Den Bosch. Vrijdag had hii laten weten, om redenen die hij liever voor zich hield niet aanwezig te zullen zijn. Wel waren eeri paar missiebis schoppen present: mgr. R. Sta- verman van de Nederlandse Mis sieraad, mgr. G. Postma uit Bra zilië en mgr. G. van Velsen van Kroonstad in Zuid-Afrika. Mevrouw Stael gaf de 90 deel nemende groepen nog een twee tal actiepunten mee voor de ko mendejaren. Ten eerste zal steun worden verleend aan de voorbe reiding van de wereld-vredes conferentie in 1990. 'Rome' is uit genodigd, maar heeft nog niet besloten. De conferentie is een initiatief van de Duitse filosoof en atoomgeleerde Carl Friedrich von Weiszacker en is door de We reldraad van Kerken overgeno men. Verder zal de beweging doorgaan met het projekt 'Ge loofsbrieven'. Dat speelde zater dag al een grote rol. Op 200 wanddoeken maakten deelne mers duidelijk wat het geloof voor hen betekent. Tot de perso nen aan wie een doek was opge dragen behoorden kardinaal Al- frink, abt Baeten van de abdij in Heeswijk-Dinther, de bisschop pen Ernst en Möller (Breda en Sekte Dr. W. Goddijn, oud-hoogle raar godsdienstsociologie in Til burg, riep de '8 Mei-beweging' op, een lekenbeweging te wor den met een duidelijke struc tuur. "Niet alleen maar zeggen: dit en dat is fout in de kerk, maar ook een patroon van activiteiten bieden". "Het alternatief zou zijn, dat de kerk één grote sekte wordt, die nauwelijks in staat is tot zelfkritiek, die wetenschap en secularisatie niet ernstig neemt en uitgaat van een exclusief en autoritair gezag, waardoor steeds meer creatieve gelovigen het voor gezien houden". Bestuurslid P. Nelen maakte de vergadering duidelijk, dat de beweging niet ontkomt aan ver sterking van het secretariaat. Dat draait tot nu toe uitsluitend op vrijwilligers. Er zal, volgens hem, ook een vrijgestelde moeten ko men voor het uitwerken van doelstellingen en ideeën die bin nen de beweging leven. Of er volgend jaar weer een manifestatie komt, is nog niet te zeggen. Dat hangt ook van de fi nanciën af. De Zwolse dag kostte f 180.000. Aan giften is de laatste maanden een hoger bedrag bin nengekomen. Leger des Heils Het Nederlandse Leger des Heils vierde in Amsterdam offi cieel zijn 100-jarig bestaan in te genwoordigheid van koningin Beatrix, de internationale leider generaal Eva Burrows, ministers en burgemeesters. De koningin en mevrouw Burrows kregen van de Nederlandse comman dant R. J. Schurink ^en exem plaar van het jubileumboek 'In de frontlinie', geschreven door Henk Mochel. Minister Brinkman herinnerde in zijn toespraak aan het 'weinig succesvolle' begin van het Leger. Niet alleen kroegbazen - bang voor verlies van klandizie - ver zetten zich heftig, maar ook ker kelijke leiders. Die zagen in het Leger een 'vreemd fenomeen', dat op kerkelijk erf nog meer on rust kwam brengen. Dat erf was door afscheidingen al zo ver deeld. Nederlanders, zei Brink man, hielpen in die tijden selec tief; ze stelden eisen aan de hulp verlening. "Het Leger gaf hulp zónder voorwaarden of vragen te stellen en zónder te willen weten Eva Burrows riep de ruim 2000 heilsofficieren en -soldaten op, blijmoedig uit te gaan om te ge tuigen en liefde in daden om te zetten. Commandant Schurink sprak van de "twee benen waar op het Leger voortmarcheert": de maatschappelijke dienstverle ning en het geestelijke werk. "Na een periode van sterke professio nalisering keert de maatschappe lijke hulpverlening steeds meer terug naar waar ze begon: het vrijwilligerswerk". Secretaris ds. W. van der Zee van de Raad van Kerken (sinds 1968 is het Leger gastlid van de raad) zei in een toespraak, dat de kerken nog heel wat van het Lger kunnen leren: aandacht voor mensen aan de zelfkant van het leven, inschakeling van alle gelovigen en de manier van evangelieverkondiging. Het Le ger vervult wat dat betreft een 'spiegelfunctie'. Maar dat Leger kan ook van de Raad van Kerken leren. "Niet alleen mensen zijn zondig, ook structuren kunnen zondig zijn". Van der Zee vroeg het Leger, ook politieke en socia le feiten ter discussie te stellen. Gesprek. Vier rooms-katho- lieke universiteiten in Neder land, België en Frankrijk willen een gesprek met het Vaticaan over de afwijzing van niet-na- tuurlijke vormen van voortplan ting. In een stuk over bio-ethiek verwerpt de congregatie voor de geloofsleer in Rome elke vorm van kunstmatige voortplanting. De bisschoppen in de drie lan den is gevraagd, het verzoek tot gesprek te willen ondersteunen. De Nederlandse bisschoppen hebben dat de Katholieke Uni versiteit in Nijmegen al toege zegd. Hervormde Kerk: beroepen te Blaricum A. W. Berkhof Hoog land; bedankt voor Dubbeldam A. M. Langhout Putten (deelge meente 'Andreaskerk'), voor-Hei- no H. Schuur Leens, voor Wie- ringermeer kandidaat mevrouw J. C. van de Putte Amsterdam, die werd benoemd tot pastoraal verzorger van 'Theodotion' te La- Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Koudekerk aan den Rijn W. A. van der Lugt Hoorn, naar Frieschepalen kan didaat J. Kooistra aldaar; beroe pen te Scheveningen A. S. Rien- stra Harderwijk, te Eindhoven W. Stoker. Tiel, te Amsterdam- Slotervaart-Osdorp (deelwerk) kandidaat H. Spoelstra Amster dam. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Mariën- berg R. Urban Groningen, te Veenendaal C. J. de Ruijter Rot terdam; bedankt voor Emmen A. van dér Sloot Vollenhove. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Dirksland N. W. Schreuder Goes. Doopsgezinde Broederschap: aangenomen naar Veenwouden- Zwaagwesteinde-Buitenpost mevrouw J. M. Boonstra-Duijf, pastoraal medewerker te Stiens. Mijn ouders hebben mij vroeger wel eens 'een echte waterrat' genoemd. Dat was wat overdreven, maar ik moet toegeven: ik kon aardig zwemmen in die tijd. Een baan als zwemlerares zat er echter niet in. Tijdens de opleiding voor dat beroep bleek al snel dat de 'vlinderslag' niet mijn sterkste kant was. En het is gek, maar deze slag, die door dat gedoe met de armen omhoog volgens mij meer met verdrinken te maken heeft dan met zwemmen, móet je kennen, wil je de kindertjes aan je zwemhengel mogen houden. Een vlinder die zwemt, wat een onzin! Als de redders aan onze kusten het met deze slag alleen zouden moeten stellen, waren we vlug door onze toeristen heen. Mijn droom was dus snel voorbij. Wanneer ik later toevallig eens iemand tegenkwam die de opleiding wel had afgemaakt, kon hij altijd rekenen op cynische grappen, zoals 'die van de badmeester die zijn vrouw goed onder-houdt'. Van het water ben ik echter altijd blijven houden. Vooral van de zee, hoe verraderlijk en onbetrouwbaar die vaak ook is. In een land dat niet grenst aan een zee, zou ik me hopeloos opgesloten voelen. Tot aan de rand van ons bestaan moet ik kunnen lopen. Daarom kan ik er ook zo goed inkomen dat 'Surabaya Johnny', de zeeman uit het. lied van Bertold Brecht en Kurt Weil, liever weer naar zee gaat dan dat hij in een six-pence-bed blijft liggen bij zijn Vlaggen, halfstok, dweilen de regen op. Zeebrugge. Een journaalbeeld. De camera zoemt in op dat schip, waarvan één zijwand ineens plafond werd. Er omheen klotst de grijze zee. Ik haat hem hartgrondig, maar niet voor lang. Want kijk eens hoe hij 's morgens, de dag na de ramp, aan de Wassenaarse Slag lieflijk zijn witte knokkels beweegt aan de vloedlijn, net alsof hij ze losmaakt voor het pianospelen. Moetje zien, hoe glad hij het strand heeft getrokken! Maatwerk. Nu maar hopen dat die man uit Mulisch' gedicht - 'sta, sta, Stalingrad' - niet naar het water hinkt. Als ik in de zaterdagkranten op de advertentiepagina's die foto's van oceaanreuzen onder ogen krijg, wordt het mij bang om het hart. Ik zal nu niet meer zo gemakkelijk aan boord gaan van zo'n boot, terwijl het me toch heerlijk»lijkt eens een keer een cruise te maken. Panamahoedje op én dan maar lezen in je dekstoel en kijken naar het rookpluimpje aan de horizon. Ze zeggen dat vrouwen losbandiger worden tijdens zo'n lang verblijf op zee. Oei! Zou dat echt waar zijn? Misschien heeft het wel iets te maken met dat 'Ark van Noach'-gevoel dat iedereen bevangt, die een tijdje langer aan boord van een schip vertoeft. Op zo'n Stille Oceaan, op zo'n wijdse vlakte, heb je, denk ik, al snel het idee dat alleen jij en de andere passagiers nog bestaan. Datje met hen een nieuwe, lege wereld bent binnengedreven. En zoiets - ja, dat vraagt gewoon om voortplanting. Moest u ook zo lachen om het hoofd verkoop van Lips United vorige week? De man was door de pers benaderd over de turbineschroef die zijn bedrijf had aangebracht in het Britse passagiersschip Queen Elizabeth 2. Die schroef was in volle zee kapot gegaan, de schoepbladen waren er zomaar ineens afgevallen. 'Het lijkt wel herfst', was het laconieke commentaar van het hoofd verkoop. Men stond bij Lips voor een raadsel. Hoe was zoiets met een fonkelnieuwe schroef nu mogelijk? Meneer Grim, de Duitse ontwerper van bewuste schroef, kan als de eis om schadevergoeding werkelijk wordt ingediend, toch misschien maar beter sprookjes gaan vertellen. Hoe stabiel een schip ook is, de mens büjft altijd een speelbal van de zee. Ik ben mij daarvan altijd zeer goed sterk bewust. Varen, als het tenminste varen op zee betreft,is voor mij genot aangelengd met een scheutje angst. Misschien maakt dat het wel zo aantrekkelijk. Ik voel dat ik van binnen onmerkbaar tril, net als de ruiten van het schip dat mij vervoert. Maakte Charon, de mythologische figuur die de mensen naar het dodenrijk moest brengen, bij dat macabere transport niet gebruik van een boot? ANGELA PINNEBERG Het gaat goed in de cosmetica-branche. De Nederlandse consument heeft in '85 maar liefst een bedrag van 1570 miljoen gulden uitgegeven aan cosmetica. Een stijging van 4,3 procent ten opzichte van het jaar daarvoor. Volgens de Nederlandse Cosmetica Vereniging zal die stijgende lijn zich voorlopig nog wel doorzetten. Ons land zet daarmee een inhaalmanoeuvre in ten opzichte van landen als Frankrijk, de Verenigde Staten en West-Duitsland die tot voor kort een hoger bestedingsbedrag per hoofd van de bevolking kenden dan Nederland. Een van de bedrijven die zich de laatste jaren een plaats op de cosmeticamarkt heeft veroverd is Shiseido, een Japans schoonheidsverzorgingshuis. Dit huis is momenteel 's werelds derde fabrikant van schoonheidsprodukten na Avon en l'Oreal. In Europa verkoopt het huis haar produkten in zo'n 2300 vestigingen. Shiseido is druk doende om, sa men met computergigant Sony, apparatuur te ontwikkelen om schoonheidsbehandelingen te per fectioneren. Een van die apparaten is het Shiseido Personal Beauty System. De firma is op dit moment in ons land op rondreis met de computer. Het Personal Beauty System geeft een gezicht tot in detail weer. Vervolgens wordt er een nauwkeu rige afdruk van maakt. In de prak tijk komt dat er op neer dat een klant voor het beeldscherm gaat zitten. De specialiste stelt het scherm op scherp en er wordt een foto gemaakt van het gezicht van de cliënt. Die foto komt binnen een paar seconden uit het apparaat rol len, gedrukt op een speciaal soort linnen. De specialiste gaat dan met die foto aan de slag. De opzet van dit hele systeem is om de cliënt kennis te laten maken met de ma- ke-up mogelijkheden voor haar ge zicht. Inkleuren De foto wordt net als een kleur- plaatje ingekleurd en de klant kan dit voorbeeld mee naar huis nemen en daar mee aan de slag gaan. Waarom zo'n apparaat? Trai nings en accountmanager van Shi seido in Nederland, mevrouw M. J. Huibers-Joly: „Je kunt als schoon heidsspecialiste een klant nog zo deskundig opmaken, 's avonds wordt het eraf gewassen en de De klant krijgt een kleurenfoto met make-upmogelijkheden mee naar huis. (foto Lex de Meester; klant weet niet meer hoe het geze ten heeft. Als je zo'n vrouw nu een foto van haar eigen gezicht mee geeft ingekleurd met de voor haar juiste make-up heeft ze daar voor lange duur wat aan. Dat kan ze er telkens bijpakken. En het leuke is datje een close-up kunt maken van de ogen en beide ogen verschillend kunt opmaken. Dan geeft de schoonheidsspecialiste de klant verschillende mogelijkheden aan". Het Personal Beauty System van de Japanse firma zal ondermeer worden geïntroduceerd in de Bij enkorven in Rotterdam, Den Haag en Amsterdam. Dit systeem is niet de enige computer die Shiseido ge bruikt. In het Institute of Beauty Sciences in Tokio werkt men on der meer met zogenaamde hair-si- mulator. Het hoofd van de klant verschijnt op een beeldscherm waarna vervolgens in een snel tem po allerlei kapsels de revue passe ren die het gezicht omlijsten. Als de klant iets van haar gading ziet wordt een foto gemaakt en de klant kan zichzelf met het nieuwe kapsel zien. (GPD) jong, zorgeloos en draagt plezierig. Comfortabele, op veel manieren te dragen, half-sportieve of geklede pakken zijn een ideale basis voor de garderobe. En waarom geen jeansrok aange schaft? Wijsw of rechte jeansrok- ken zijn hoogmode. Gecombineerd met een blazer van ander materiaal in khaki bijvoorbeeld ontstaat een modieus geheel. Linnen-look Pullovers in linnen-look breisels en lange vesten kleden mooi af over de heupen en de nieuwe blou ses sluiten veelal hoog aan de hals. Dat komt mooi uit want die hals is een kwetsbaar punt, de leeftijd valt daar het eerst af te lezen. Mannen dragen niet alleen meer kostuums en combinaties, ze kei zen ook iets vlotters zoals sportieve jacks in frisse kleurcombinaties met bijpassende pullovers, vesten of polo's. MIA MOL mode en hun uiterlijk dan hun voorgangers. Mode is geen kwestie van leeftijd meer maar van mentaliteit en le vensstijl. Waarom zouden oudere mensen geen kleur mogen beken nen? Als de tinten maar flatteren, dat is de enige norm. Kwaliteit en een goede pasvorm zijn extra be langrijk als je wat ouder bent. Dus: rustig passen in de 'stille' winke luurtjes, kritisch in de spiegel kij ken en je niet laten intimideren door een (te gehaaide) verkoopster of bazige vriendin. Khaki De Out of Africa-stijl van dit sei zoen heeft khaki weer in de belang stelling geplaatst. Gecombineerd met turquoise een ideale kleur voor ouderen. Ruiten en strepen in madras- of golfsfeer zijn verwerkt tot vlotte pantalons, rechte rokken en blousons in base-ball-stijl, die samen een pak kunnen vormen. Dit soort kledingstukken staat Steeds meer mensen worden ou der. In Nederland is de 'grijze golf in aantocht, maar de vier miljoen senioren van nu zijn beslist niet te vergelijken met de ouderen van vroeger. Die nieuwe ouderen gaan niet uitgerangeerd aan de kant zitten. Je komt ze tegen in sportcentra, op vakantie in verre landen of aan de universiteit. Het spreekt vanzelf dat die mo derne senior ook eisen stelt aan de kleding. Was zwart vroeger de kleur als je grijs was, en kon mari ne blauw nog net, dat is nu wel even anders. Senioren hebben de vrijertijdsmode ontdekt, zijn kleur gaan bekennen, gebruiken lekker geurtjes en de vrouwen dragen ma- ke-up. Alle typische taboes voor ouderen zijn gelukkig grootdeels verdwenen. De senioren zijn 'gee- Ook als je wat ouder bent kun je nog volop vrolijke kleding dragen. mancipeerd' op kledinggebied, ze (fotoC&A) hebben een totaal andere kijk op oniwikkclingss.inien werking die werkt Bel uw bijdrage door op 06-41 rw f v'i i ii im i j i j fnnrÉ BESSELS en MOOIJ Dag- en avondopteidlngen Medisch secretaresse - Management-secretaresse - Juridisch secretaresse Secretaresse - Ass. secretaresse - Adm. Assistent(e) - Receptionist(e) - Receptioniste/lnformatrice Typen - steno Ned. - Frans - Duits - Engels Middenstand-Boekhouden-M.B.A. Bedrijfscorr. en conv. Ned. - Frans - Duits - Engels - Spaans Notuleren - Kantoorpraktijk - Informatica en Tekstverwerking Computerboekhouden 023-264979 Santpoorterstraat 42 Haarlem b 2 MO Broadkrabben i gemarineerd of naturel j Gehakt DINSDAG EN WOENSDAG AANBIEDING VAN DINSDAG T/M LANGE MARE 90, ZATERDAG OPEN; LEIDEN. OOK OP KOOPAVOND: TEL."071 12 69 55. iedereen leest de krant altijd en overal, iedereen leest de krant altijd en overal, iedereei TRINETTE STOMERIJEN vraagt voor haar vestiging in Leiden Voor drie dagen per week. Zij is verantwoordelijk voor het aannemen en uitgeven van de kleding, het chemisch reinigen en persen en het bedienen van de machines. Voor correct persoon goede beloning. Trinette stomerijen Hoofdkantoor Lijnbaan 3 2352 CK Leiderdorp Tel. 071-899300 mevr. J. Vasen ISS SERVICE SYSTEM B.V. Indien u belangstelling heeft dan kunt u telefonisch kon- takt opnemen met mevr. Ten Haaft, tel. 071-355555. Epilepsie: je laat je medemens toch niet vallen...? Campagne 1987: Epilepsie en Onderwijs Steun ons werk Ate» NATIONAAL EPILEPSIE FONDS/ DE MACHT VAN HET KLEINE Achterweg 5, 2103 SW Heemstede

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2