'Gewoon een leuke sport' Van Huylenbroeck smaakmaker Delftse studenten geen partij voor Scorpions Burra wint in Amsterdam Leen de Goeij en Aad van der Luit 'maf van golf MAANDAG 11 MEI 1987 PAGINA 19 LEIDEN - Het afgelopen weekein de zijn de honkbalverenigingen uit de Leidse regio succesvol geweest. Wassenaar, dat uitkomt in de lan delijke eerste klasse, speelde een dubbel tegen H.M.S. uit Utrecht en deelde de punten met de tegen stander (4-14 en 8-5). De Scorpions uit Leiderdorp hadden geen kind aan het Delftse Studenten Baseball Genootschap (DSBG) en droogden deze af met 26-7. Wassenaar speelde op zaterdag in Utrecht en begon met "good old" Ed Nieuwenhof op de plaat. De eerste twee innings hield hij re delijk stand, want met een score van 4-2 kon er nog van alles gebeu ren. In de derde inning kon hij geen man meer uitkrijgen en toen hij maar liefst 8 mensen tegenover zich had gekregen, vond coach Ha rold van Duinen het welletjes. De stand was intussen opgelopen tot 11-2 en Garelt Verhoeven mocht proberen HMS van verder scoren af te houden. Dat lukte hem gezien de cijfers 2-0-5-2. Wassenaar kwam tot een totaal van 4 runs en na 8 innings werden de knuppels opge borgen omdat er een verschil was van 10 punten. De return die gisteren werd ge speeld was spannend. Na 6 innings was het verschil slechts één punt in het voordeel voor Wassenaar (5- 4). In de eerste helft van de 8e in- Passiviteit in Spanje WIELRENNEN - De grote passivi teit in de Ronde van Spanje maak te in het weekeinde hoofdrolspe lers van figuranten. De Fransman Dominique Arnaud en de Italiaan Roberto Pagnin werden curieuze winnaars van etappes, die de kop van het algemeen klassement on beroerd lieten. Erwin Nijboer staakte met pijn in de knieën de strijd op de zondag dat de tweede greep naar de etappe-zege van Re- né Beuker mislukte. Zaterdag was de koortsige Henk Boeve al afge stapt. Canins wint 'De Aude' WIELRENNEN - De vrouwenron de van de Audé is gewonnen door Maria Canins. De Italiaanse ging het weekeinde in met een ruime voorsprong op de Russin Tamara Poljakova en handhaafde dat ver schil in de 82 km lange rit van za terdag (Bram - Bram) en de indivi duele tijdrit van gisteren over 3 ki lometer in Carcassonne. De Neder landse rijdsters deden van zich spreken. Mieke Havik en Conny Meijer onsnapten zaterdag en leg den met gering verschil beslag op de eerste en tweede plaats van het etappe-klassement. In de tijdrit van zondag was slechts één rijdster sneller dan Monique Knol. Dat was de Canadese Ann Way-Kelly 'Hattrick'' van Roche WIELRENNEN - De Ier Stephen i Roche werd gisteren voor de derde achtereenvolgende keer winnaar van de Ronde van Romandië voor profs. Hij verdedigde gisteren zijn leidende positie tijdens twee ver schillende etappes. De Belg Her man Frison werd winnaar van de Vierdaagse van Duinkerken voor beroepsrenners. De slotetappe le verde een overwinning op voor Jean-Paul van Poppel uit Biltho- Poloërs redden het WATERPOLO - De waterpoloërs van Jong Oranje hebben de plaats in de Europese A-poule veilig ge steld. Doordat in Valenciennes al met 13-8 van Frankrijk was gewon nen, hoefde de jeugdige selectie van oefenmeester Jacob Spijker zich gisterenin Amersfoort niet bij ster meer in te spannen. Deson danks won Nederland in een zwak ke wedstrijd opnieuw, nu met 8-3. LZ-speler Bobbie Brebde, die za terdag met vier treffers topscorer was, was ook in het Sportfondsen- bad met drie doelpunten de po- duktiefste speler. Hiele niet tegen Ajax? VOETBAL - Het doel in De Kuip voor het supportersvak-S is dit sei zoen een ongelukkige plaats voor keepers. Na het „polletjes-inci dent" met de PSV'er Van Breuke- len had zijn concurrent voor Oran je zondagmiddag pech. De Feye- noorder Joop Hiele liep tegen For- tuna een schouderblessure op bij zijn eerste actie. In de vierde mi nuut verwerkte de drievoudig in ternational de bal na een schot van Boessen tot corner. Daarbij be landde hij ongelukkig op de linker schouder. Het is onzeker of hij te gen Ajax kan spelen. Vice-voorzitter IOC OLYMPISCHE SPELEN - De Ca nadees Richard Pound is in Istan- boel gekozen tot vice-president van het Internationaal Olympisch Comité als opvolger van de Indiër Ashwini Kumar, die zijn bestuur speriode van vier jaar erop had zit ten. Voor de positie in het dagelijks bestuur, die door het opschuiven van Pound vrijkwam, hebben zich vier kandidaten gemeld. Het zijn Franco Carraro (Ita), Chiharu Igaya (Jap), Alexandru Sipercu (Roe) en Sjeik Fahad al Sabah (Koeweit). ning kwam HMS op gelijke hoogte met de Kerkehouters. Richard Wessel peuterde een vrije loop los en Ron Pannen kwam wat geluk kig, door wat grabbelwerk in het HMS-veld, via velderskeus op de honken. Edsel Thielman, terecht uitverkoren tot "man van de wed strijd", liet een tweehonkslag los en Richard Wessel kon 6-5 scoren. Daarna volgde een honkslag van Hans van Eijck en hierop liepen zo wel Ron Pannen als Edsel Thiel man binnen. In de laatste slagbeurt kon HMS niets meer en zodoende bleef het 8-5. Edsel Thielman was aan Wasse- naarse kant de beste slagman met een gemiddelde van 0.800 (4 uit 5), waarbij twee twee-honkslagen. Wassenaar staat in de middenmoot van de eerste klasse met 3 gewon nen en drie verloren wedstrijden. Nadat de Scorpions uit Leider dorp twee weken geleden de Leid se Studenten (LSBSG) met maar liefst 19-1 hadden verslagen, waren zaterdag de Delftse Studenten aan de beurt om aan te treden tegen een van de kanshebbers voor de ti tel in de hoogste klasse van het Haagse rayon. Ook deze studenten-honkballers konden Scorpions niet afhouden van het zoet der overwinning, want met maar liefst 27-6 moesten ze er aan geloven. Het was een tamme wedstrijd, waarin door concentra tieverlies zes punten kado werden gegeven aan de tegenstanders. AMSTERDAM (GPD) - Willy van Huylenbroeck blijft de smaakma ker van de internationale mara thon van Amsterdam. De beroeps militair uit Ninove zorgt elk jaar weer voor opschudding. Twee jaar geleden liep hij de overwinning mis doordat een overijverige poli- tie-agent hem vlak voor de finish op de Dam een zijstraat instuurde, waarna hij vorig jaar op spektacu- laire wijze wraak nam door de Afri kaanse vluchter John Burra twee kilometer voor de meet te achter halen. Maar dit jaar sprong de 30- jarige Belg weer eens in de fout en kon Burra zich met een winnende tijd van 2 uur 12 minuten en 40 se conden revancheren voor zijn af gang van een jaar geleden. Dat Van Huylenbroeck de Tan- zaniaan in de slotminuten van de' twaalfde editie van de Amsterdam- marathon moest laten gaan, was waarschijnlijk het gevolg van een mislukte bevoorradingstactiek die AMSTERDAM (ANP) - John Burra, winnaar van de marathon in Am sterdam, weigerde na afloop de doping-controle te ondergaan. De Tan- zaniaan vond, net als zijn coach Nyiti, dat hij na de wedstrijd niet al te netjes was behandeld. Van een plasje wilde Burra niets weten. Bondscoach Wim Verhoorn moest al zijn overredingskracht gebrui ken de Tanzanianen van de noodzaak van het onderzoek te overtuigen. „Als Burra bij zijn weigering was gebleven, was hij ongetwijfeld gedis kwalificeerd. Dat gaf uiteindelijk de doorslag." Aan de hand van de Belgen Vanhuylenbroeck en Geirnaert meldde de atleet zich enigzins verlaat bij arts Frank Nusse in het Krasnapolski-hotel. veel weg had van een Belgenmop. De winnaar van 1986 had met zijn 'privé-haas' Raymond van Paemel afgesproken dat deze hem tijdens de eerste twintig kilometer van 'brandstof zou voorzien. "Daarom had ik zijn rugnummer op mijn fleskes laten noteren", legde de hoofdpersoon in het mini-drama naderhand uit. "Raymond zou die dan aan mij doorgeven, maar allez, al na een kilometer of acht was Van Paemel nergens meer te beken- Met als gevolg dat Van Huylen broeck 'droog' kwam te staan en tot het 25 kilometerpunt moest wachten op een verfrissing. "Dat bleek mijn reserves te hebben aan getast. want op het laatst zat ik er volledig door", aldus de atleet die vergeefs had gehoopt in Amster dam aan de Belgische WK-limiet van 2.11.30 te kunnen voldoen. "Bovendien ging het in het begin veel te hard. Na één kilometer heb ik al tegen de hazen van dienst ge roepen dat het langzamer moest, maar dat gebeurde niet". Waardoor de kopgroep al na 15 minuten en 10 seconden het vijf ki lometerpunt passeerde en toen schematisch op een tijd van bene den de 2 uur 10 zat. Maar enkele kilometers verder ging het met een straffe tegenwind volledig mis. Vooral bij Van Paemel die uit de Die was na afloop niet echt te leurgesteld, want hij wist dat hij in Amsterdam opnieuw van zich had doen spreken. "Sinds die flater van twee jaar terug ben ik hier popu lair. Met de organisatoren heb ik een uitstekende band en ik kom hier graag. Wat de limiet betreft, ik wist dat die nauwelijks haalbaar was. Het lijkt wel of de Belgische bond in Rome liever niemand aan de start ziet verschijnen, want 2.11.30, da's toch nauwelijks te doen hè". Zelfs niet voor een Afrikaan als Burra die er vorig jaar op het win derige parcours langs de Amstel als een haas vandoor ging, maar uiteindelijk zichzelf schromelijk bleek te hebben overschat. Dit jaar had de 24-jarige Tanzaniaan met zijn coach Elisa Nyiti, die zichzelf vorig jaar nog introduceerde als Salim Dossi, afgesproken tot tien kilometer voor de finish af te wach ten en dan te versnellen. Dat lukte waardoor Burra op het vernieuwde parcours, dat meer door de stad voert en daardoor minder windge voelig is, zijn fout van vorig jaar kon herstellen. Datzelfde lukte Gerard Nijboer. De Nederlandse recordhouder liep zichzelf vorig jaar, na nauwelijks van een spierblessure te zijn her- LEIDEN - Niet alleen de i waarop ze met golf in aanraking kwamenmaar ook de lokatie waar ze voor het eerst 'afsloegen', is volkomen verschillend. Êên ding hebben Leen de Goeij en Aad van der Luit vanaf dat mo ment echter gemeen. Hoewel ze schrokken van de moeilijkheids graad van de sport zijn ze sinds dien maf van golf. Bij terugkeer in Nederland stelden ze dan ook hardnekkig pogingen in het werk om ook hier 'een balletje' te kun nen slaan. Daarbij ondervonden ze exact dezelfde problemen. "Ik kon nergens terecht", zegt De Goeij en "je moest overal worden geïntroduceerd", zegt Van der Luit". Heel anders dus dan in Enge land, waar ex-betaald voetballer Leen de Goeij ten tijde van zijn verblijf bij Sheffield United ieder vrij uurtje met golf benutte en in mindere mate ook anders dan in Indonesië, waar Aad van der Luit voor het eerst met de sport werd geconfronteerd. "Ik was daar met een heel klein Indonesisch mannetje op de golf- baan. Hij was zo dik als een pu naise", weet de sportopbouwwer- ker van de gemeente Leiden zich als de dag van gisteren herinne ren. "Maar dat kereltje gaf die bal een ongelooflijke mep. Ik ben aardig geproportioneerd, dus ik dacht het ook te kunnen. Dat viel diLS vreselijk tegen. Na een paar pogingen had ik in plaats van het balletje alleen het gras erom heen geraakt. Desondanks vond ik het prachtig en wilde ik het dolgraag leren". Precies zoals Leen de Goeij, die al snel de dagelijkse gang van de profs van Sheffield United naar de golfbaan volgde en daar di rect in vervoering raakte. "Toen ik naar Engeland ging had in on geveer dezelfde intselling als de hier", zegt De Goeij. "Voordat ik ooit een balletje had geslagen, vond ik het een sport voor oude mannen, maar toen ik het eenmaal een keer had ge daan, was ik meteen verkocht". Gesloten deuren Reden waarom hij na afloop van zijn eenjarig dienstverband in de Engelse Midlands ook hier zijn hobby wilde blijven bedrij ven. "Maar als je hier een balletje wilt slaan, stuit je telkens weer op gesloten deuren. Lid worden van een club gaat meestal niet. Je moet dan baanpermissie hebben of een golfvaardigheidsbewijs. Ik ■wilde lessen nemen bij Groen Geel, maar daar kon ik niet te recht. Het zat daar hartstikke vol. Dat betekent dus dat je het nooit kunt leren". Het reizen naar de openbare golfbaan Spaarnwoudewaar hij wel terecht kon, hing hem op den duur zo de keel uit dat De Goey in Leiden informeerde naar de mogelijkheid van de aanleg van een oefenbaan, die het het liefst zelf zou beheren. "Ik wilde met een paar vrien den hier in de buurt golfen en daarom hebben we ons in Leiden geörienteerd. Een aantal gele genheden was volgens mij uitste kend geschikt voor de aanleg van een driving range (oefenbaan) maar overal waar ik kwam ving ik bot. Eerst bij DIOK. Dat bleek niet haalbaar. Voor beginners is het ook een beetje te klein. Daar na heb ik bij de universiteit aan geklopt om op die velden bij het Gorlaeus te mogen beginnen. Die accommodatie is uitstekend ge schikt. maar toen ik er naar vroeg kreeg ik zo wat een schot in m'n rug". Daarna verlegde De Goeij zijn blik naar Oegstgeest, waar hij in de velden van voetbalvereniging UDO de accommodatie vond die hij nodig had. Omdat voorzitter Cees van der Star niet onwelwil lend tegenover de plannen van de voormalige profvoetballer stond, werd contact gezocht met de gemeente. Er moesten en moe ten nog de nodige plooien worden gladgestreken, maar als het aan door Fred Segaar "Het veld van UDO heeft z'n be perkingen, maar voor zo'n oefen baan is het uitstekend geschikt. Er is genoeg parkeergelegenheid en er is een een prima kantine. Het veld kan de vergelijking met een professionele golfbaan best doorstaan. Misschien dat we de voorzieningen in de toekomst met een aantal holes kunnen uitbrei den. Het eerste jaar moet gezien worden als een proefperiode. Daarna kunnen we de balans op maken". De Goey hoopt dat die positief uitvalt, want het liefst zou de be heerder van een Noordwijks zwembad er zijn broodwinning van maken. "Voorlopig houd ik mijn baan gewoon aan, maar ik ben gek van golf en zou er graag mee door gaan. Ik moet natuur lijk de nodige investeringen doen. Maar ik denk dat er een toekomst is weggelegd voor deze sport. De mensen krijgen steeds meer vrije tijd. Ik heb al vijftig Leen de Goeij vroeg op de on langs in Oegst geest gehouden jaarmarkt aan dacht voor zijn golfclub. "Ik was meteen verkocht". (foto Wim Dijkman) namen van mensen die zich graag bij me willen aanmelden. Golfen is een leuk tijdverdrijf en je loopt er nauwelijks blessures mee op. En je kan het zo duur ma ken als jezelf wilt. Ik heb een golf- setje van 300 gulden. Het hoeft heus geen duizenden guldens te kosten". "We gaan vermoedelijk werken met dagkaarten. Er worden door de trainer groeps- en individuele lessen gegeven. Ik denk dat het op die manier interessant is voor de mensen. Ze kunnen kunnen een golfvaardigheidsbewijs halen waarmee ze dan op openbare ba nen en op privébanen kunnen. Risico's UDO-voorzitter Van der Star is wat terughoudender. De Oegst- geestenaar hoopt van harte dat De Goey slaagt in zijn opzet, "maar we kunnen als club niet teveel risico's nemen. Leen wil het gaan runnen. Dus moet hij ook de investeringen doen. Het wordt een openbare baan die toevallig op ons veld wordt aangelegd. Verder zijn wij zeg maar aan spreekbaar voor de gemeente en we zullen wellicht ook vrijwilil- gers inzetten. Maar er moet geen associatie bestaan tussen UDO en de golfclub. Ik hoop voor Leen dat het lukt. De mensen die zich met golf bezighouden, zijn alle maal positie. Maar ik wil het nog even afwachten". Aad van der Luit ondervond beduidend minder problemen bij het vinden van een geschikte ac commodatie. Het veld van DIOK, waar de cursus wordt gegeven, ligt op een steenworpafstand van zijn 'thuisbasis', het bureau van de Directie Sport en Recreatie. De sportopbouwwerker zit als werknemer van de gemeente Lei den dicht bij het vuur en dat ver gemakkelijkte het uitwerken van de plannen. Van der Luit heeft als taak sport onder de aandacht van de mensen te brengen. "Daaronder versta ik ook bepaalde sporten uit de elitaire sfeer halen. Voet ballen doet iedereen, met tennis en zeker met golf ligt dat weer even anders. We hebben hier al heel wat cursussen opgezet. Er be staat ontzettend veel belangstel ling voor. Ik vermoedde dat er ook interesse zou bestaan voor golf en dat blijkt inderdaad het geval. Er is een wachtlijst van veertig "Voordat we konden beginnen moest er nogal wat gebeuren", al dus Van der Luit. "Je moet aller lei spullen kopen en je moet een geschikte accommodatie vinden. Dat is het veld van DIOK volgens mij. De deelnemers aan de cursus (vijftig in getalleren in een tijd bestek van zes weken de basispn- cipes van het golf. "Het gaat ons niet om de kwantiteit maar om de kwaliteit", zegt Van der Luit. die als geen ander thuis is in het Leidse sportwereldje. "De gemeente hoeft het niets op te leveren. Daarom kan het ook goedkoop worden gehouden. De mensen betalen bij ons een kwart van wat ze ergens anders kwijt zouden zijn. De deelnemers va riëren in leeftijd van zestien tot achtenvijftig jaar. Er doen net zoveel vrouwen als We hebben een goede trainer, met wie we de deal hebben gemaakt dat de cursisten straks eventueel verder kunnen op de baan Rozen- stein". "Want ik vind dat je geen be hoefte mag creëeren zonder datje voor een vervolg kan zorgen. In dat opzicht denk ik ook aan uit breiding van oefenbanen. Als de animo groot blijft, zouden we bij voorbeeld iets op de Bult in Roomburg kunnen gaan doen. Er staat nog niets vast. Ik filosofeer maar een beetje". "Inderdaad had ik een paar jaar geleden niet kunnen denken dat we nu cursussen tennis en golf zouden doen. Als ik vroeger van mensen hoorde dat ze tennis ten, dan zei ik altijd: 'Oh, ik dacht dat je aan sport deed'. Maar de tijden zijn veranderd. Tennis is helemaal ingeburgerd en dat geldt straks ook voor golf. Dat is gewoon een leuke sport". steld, bijna over de kop en moest halverwege uitvallen. Wijs gewor den door die pijnlijke ervaring deed Nijboer, die met een slepende knieblessure kampt, het dit jaar rustig aan en won hij op zijn slof fen de halve marathon in een rede lijke tijd van 2 uur 06.20. Deze week hoopt de voormalige Europese marathonkampioen, die zichzelf heeft opgeworpen als een pleitbezorger van de Nederlandse wegatletiek, een plan voor te leg gen aan het bestuur van de Atle- tiekunie dat moet leiden tot wat meer speelruimte voor Wim Ver hoorn. De bondstrainer was gistermid dag in Amsterdam aanwezig om andermaal te benadrukken dat er alternatieve geldbronnen moeten worden aangeboord ten behoeve van de sectie wegatletiek. Ver hoorn, die zich dit seizoen met tienduizend gulden moet zien te bedruipen: "Niet alleen voor de top, maar voor de totale wegatle tiek moet er meer geld komen. Zo is het de hoogste tijd dat de bond een echte vrouwenarts aantrekt, want het aantal vrouwen in de loopsport groeit explosief, op dit moment zelfs vijftien procent snel ler dan de mannen. Nu komen de vrouwen met hun problemen soms bij mij aankloppen en ik mag me dan als een duizendpoot opstellen, maar ik kan toch kwalijk de gynae coloog gaan uithangen?" JAAP VISSER - Adn Hartveld. Hartveld wint de marathon van Genève GENEVE (Reuter) - Adri Hartveld heeft gistermiddag de marathon in Genève op zijn naam gebracht. De Nederlandse kampioen legde de klassieke afstand af in de tijd van 2 uur, 20 minuten en 5 seconden. De in Engeland wonende Hart veld, afkomstig uit Aarlanderveen, liep in Zwitserland zijn derde ma rathon. Vorig debuteerde hij in de Westland-marathon met de tweede plaats in 2.15.32, waarmee hij de Nederlandse titel veroverde. Dit jaar kwam hij wederom aan de start in Maassluis en viel hij halver wege met krampverschijnselen uit. De Japanner Hiromi Taniguchi en de Noorse Ingrid Kristiansen waren gisteren de snelsten in de marathon van Londen. Taniguchi liep zijn derde marathon in dit jaar en behaalde zijn tweede zege. Na de overwinning in februari in To kio was hij op de Westminster Bridge de eerste atleet die dit sei zoen onder de 2 uur 10 minuten dook: 2.09.50. De race van Kristiansen werd een klassiek drama op de klassieke afstand. De 31-jarige wereldrecord- houdster wilde in de Engelse hoofdstad als eerst vrouw de magi sche grens van 2 uur 20 minuten doorbreken. Voortgestuwd door de twee miljoen toeschouwers langs het parkoers door het hartje van Londen lag het tempo in de eerste helft veel te hoog. Tot dertig kilometer liep Kristiansen op het schema van 2 uur 15, een sensatio nele en onwaarschijnlijk snelle tijd voor vrouwen, maar moest uitein delijk genoegen nemen met een tijd van 2.22.48. Gomez winnaar in New York NEW YORK (DPA-AFP) - De uit Ecuador afkomstige Andres Go mez bracht gisteren het achtste Grand Prix Tennistoernooi in Fo rest Hills - nabij New York - op zijn naam. Gomez versloeg in de finale de Fransman Yannick Noah (de winnaar van vorig jaar) in drie sets: 6-4, 7-6, 7-6. Gomez, tiende op de wereldrang lijst, ontving voor zijn overwinning een bedrag van 80.000 dollar (onge veer 160.000 gulden). Noah moest met de helft genoegen nemen. In Forest Hills woonden 13.000 toe schouwers de partij bij. De wed strijd duurde 2 uur en 49 minuten.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19