p m R T 'Jullie de recette en wij de kantine' OCT Cruijffgokt en verliest Morgen pas beslissing over Mühren Verkeerd etiket op volkslied Geslaagd één-tweetje in Katwijk VCS zit met de brokken Startschot zaait paniek Coach maakt zich boos op arbiter Keizer Speciaal fonds voor Ajax-jeugd Licentie kwijt MAANDAG 11 ME11987 PAGINA 11 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD PARIJS (ANP) - Een beleefd ap plaus weerklonk in het Stade de Coubertin, toen de organisatoren van het toernooi om de Europese ju dokampioenschappen pas in de herkansing het Wilhelmus ten geho re konden brengen. Tijdens de huldiging van half- zwaargewicht Irene de Kok schet terde in eerste instantie een onbe kende melodie. Geattendeerd door enige tientallen fluitende Neder landers - eerst zelf uitgefloten door de merendeels onwetende 5000 kij kers werd in allerijl alsnog de juiste band gevonden. „Een verkeerd etiket op geplakt, dit was dacht ik het Portugese volkslied", vermoedde één van de organisatoren. Enige minuten la ter, bij de huldiging van Chantal Han, werd onmiddellijk de goede band. opgezet. KATWIJK - De derby in De Krom kreeg zaterdag twee winnaars. Want behalve Quick Boys, dat op vreemde bodem een 2-1 zege op Rijnsburgse Boys boekte, deed ook gast heer Katwijk uitstekende zaken. Het pijlsnel opgezette één-tweetje met de in veldennood verkerende dorpsgenoot had namelijk een aardige financiële meevaller tot gevolg voor de zaterdagderdeklasser. Die stelde zich hulpvaardig op toen Quick Boys om onderdak kwam vragen voor de competitie wedstrijd tegen Rijnsburgse Boys. Dat gebeurde op aandrang van de spelers en trainer Hans van der Zee die liever op 'verplaatsing' in De Krom wilden spelen dan op het ei gen tweede veld. Daar waren de ti- telpretendenten naar toen verban nen nadat de gemeente Katwijk een vroegtijd begin had gemaakt LEIDEN/WASSENAAR - Het voetbalteam van Haagse VCS is op weg naar de in het degradatiezone verkerende Roodenburg ter hoogte van het dierenpark Wassenaar aan de Leidse Straatweg bij een verkeersongeluk betrokken geraakt. Drie auto's van de Haagse ploeg raakten min of meer ernstig beschadigd maar er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De wedstrijd tegen Roodenburg begon daardoor een kwar tier later dan was gepland. Buiten de motorische schade liep VCS ook nog sportieve averij op. De Leidenaars versloegen de Hagenaars met 2-0 waardoor Roodenburg uitzicht behield op behoud van het tweedeklasser schap. VATICAANSTAD (AP) - Een re volverschot heeft zondagochtend hevige paniek teweeggebracht onder een deel van de naar schat ting 30.000 gelovigen die op het Sint Pietersplein een door paus Johannes Paulus II opgedragen openluchtmis wilden bijwonen. De paus had zojuist een toe spraak gehouden tot de deelne mers van de marathon in Rome en zijn zegen over hen uitgespro ken en was op weg naar de plaats waar hij de mis zou lezen, toen het startschot voor de mara thon werd gegeven. Onder dq gelovigen die het dichtst bij de startplaats stonden brak paniek uit. Er werd ge schreeuwd en sommige mensen renden weg, maar de kalmte was snel hersteld, zo verklaarden oog getuigen. In mei 1981 werd er op het Sint Pietersplein een schot gelost op de kerkvorst. De Turkse dader, Mehmet AU Agca, zit een levens lange gevangenisstraf wegens de met de grote vooijaarsbeurt van het hoofdveld op Nieuw Zuid. "Jullie de recette en wij de in komsten uit de kantine en de lote rij", luidde het tegenvoorstel uit De Krom toen Quick Boys een week voor de ontmoeting met de aartsrivaal aan de bel trok. De 'ver- huistruc' was vervolgens binnen een half uur rond, met als gevolg dat zaterdag een kleine 3500 toe schouwers rond het veld van Kat wijk stonden. Een ongekende am biance voor de zelf in Den Haag spelende thuisclub, die kennelijk vooral op scheidsrechter Boot in spirerend werkte. De Amsterdamse arbiter pro beerde bijna negentig minuten lang een hoofdrol voor zichzelf op te eisen, maar met zijn eigenzinni ge optreden in en rond het veld slechts irritatie opwekte. Zowel de Katwijkse als Rijnsburgse voetbal lers hadden uiteindelijk geen goed woord over voor de parmantige ij deltuit die het al bij voorbaat bij Teun van der Plas volledig had ver bruid. De rechtervleugelverdediger van Quick Boys had het dit seizoen al eerder met Boot aan de stok gehad. "Dat was in de vriendschappelijk wedstrijd tegen Ajax", kon de be waker van Ron Carli zich herinne ren. "Toen kreeg ik woorden met die man en beloofde hij mij tegen Noordwijk terug te zullen pakken. En inderdaad heb ik in die wed strijd een boeking gekregen". Tegen Rijnsburgse Boys had Van der Plas zaterdag nog geen bal, maar wel zijn directe tegen stander geraakt, of zijn naam ver dween opnieuw in het 'bonnen boekje' van Boot, die later ook de 'Rijnsburgers' Henny Koet en Jan Hogewoning zou waarschuwen. Boot na afloop: "Zo'n opmerking van Van der Plas vind ik zielig, ik heb heus niet de pik op die jongen. Hij is gewoon een hele beperkte voetballer die het van zijn hard heid moet hebben en daardoor een grotere kans heeft tegen een waar schuwing op te lopen". Behalve arbiter Boot drukte ook Arie Kurver een stempel op de der by, waarin Rijnsburgse Boys het betere voetbal speelde, maar Quick Boys veel slagvaardiger handelde. De trainer van Rijnsburgse Boys had vorige week, toen zijn ploeg door koploper NSW uit de kam pioensrace werd gestoten, uitge roepen voor colega Jaap Viergever (trainer van NSW) tegen Quick Boys een stapje harder te zullen lo pen. Diploma Een opmerking die vooral bij Arie van Duyn kwaad bloed had gezet. "Wij hebben die man nota bene aan zijn trainersdiploma ge holpen", wist de Katwijkse mid denvelder zich de figurantenrol, die een deel van de Quick Boys-se lectie ooit op het 'examenbal' van Kurver vervulde, te herinneren. Van Duyn, die een week eerder te gen Spijkenisse met een lichte her senschudding was uitgevallen, zet te de voormalige hulptrainer van Quick Boys te kijk door al na twee minuten met het hoofd de ope ningstreffer voor zijn rekening te UTRECHT (GPD) - De scheldkannonade van Johan Cruijff gistermiddag na afloop van FC Utrecht-Ajax (2-1) was aan het verkeerde adres gericht. In een minutenlange mono loog liet de technisch directeur van Ajax geen spaan heel van Jan Keizer maar was hij opmerkelijk mild voor de eigen ploeg. Cruijff ging nog net niet zover dat hij de nederlaag in de schoenen schoof van de arbiter, maar hij maakte hem wel uit voor alles wat mooi en lelijk was. Met dat zwaktebod poogde Cruijff de aandacht af te leiden van het cruciale verlies in de strijd om de landstitel, die Ajax nu wel definitief op de buik kan schrijven. Voor Cruijff waren de druiven in derdaad erg zuur, zoals de Volen- damse rechtspreker naderhand zou opmerken. Van een trainer- coach met de allure van Cruijff zou je wat meer niveau mogen ver wachten dan de scheldpartij die hij nu ten beste gaf. Zonder aarzeling noemde hij Keizer een „marchan- deur, die ons elke keer flikt. Het ergste is nog dat dit soort een trend aangeeft, omdat hij in Nederland een topman is en behoorlijk aan zien heeft. Maar wat moet je nou van de toekomst verwachten", ver^ zuchtte Cruijff, ,,als dit'allemaal ge tolereerd wordt en zo'n man ook nog eens een jaar dispensatie krijgt. Je zag vorig seizoen een paar jonge scheidsrechters die vrij goed waren, maar die nu ook zo gaan fluiten als Keizer". Liever bij TV ATHENE, 11 mei (AP) - De naar schatting 11.000 Ajaxfans en Leip- zigsupporters zullen aanstaande woensdag het rijk alleen hebben in het Atheense Olympisch stadion, met 80.000 zitplaatsen het grootste in Griekenland. Volgens het hoofdstedelijke zon dagsblad Elefterotypia, een van de weinige Griekse kranten die al aan dacht aan de komende Europa Cup 2 finale tussen de Amsterdammers en Lokomotiv Leipzig hebben be steed, zullen de Grieken massaal wegblijven. De rechtstreekse tele visie-uitzending en de dure kaar tjes zijn hiervan de belangrijkste oorzaken. Cruijff heeft met Keizer gemeen dat hij in dit land boven de wet leeft en zich uitspraken kan per mitteren waarvoor een ander on herroepelijk op de bon wordt ge slingerd. Met zijn gespierde taal riskeert de „koning van de Meer" een fikse geldboete, maar tien te gen één dat ze in Zeist net doen als of ze doof zijn. Net zomin als ie mand in scheidsrechtersland durft te tornen aan de machtspositie van Keizer, wiens arrogante gedrag al jarenlang haaks staat op de kwali teit van zijn arbitrage in eigen land. Wat dat betreft heeft Cruijff het ge lijk aan zijn kant en noemde hij Keizer cynisch de „beste midden velder" bij FC Utrecht-Ajax. Tegelijk werd het Cruijff gister middag duidelijk hoe inspannend, zowel fysiek als geestelijk, het voor dit jeugdige Ajax is om op drie bruiloften te moeten dansen. In de aanloop naar het hoogtepunt van dit seizoen, de Europa-Cupfinale van woensdagavond in Athene te gen Lokomotive Leipzig, troggelde FC Groningen de Amsterdammers vijf dagen eerder al een replay af in de strijd om de nationale beker, normaal gesproken is Ajax nu ook uitgeschakeld voor de titel. Prioriteit Kennelijk heeft voor Cruijff de Europa-Cup de hoogste prioriteit. Want naast Spelbos en Mühren (beiden geblesseerd) ontbraken in Utrecht ook Van Basten en Silooy in de beginopstelling. Die gok liep verkeerd af. Cruijff zag dat vanzelf sprekend anders. „Aan het veld spel en de agressiviteit heeft het vanmiddag niet gelegen. Het enige waar het aan mankeerde was de af werking. Doordat Bosman ge schorst is en ik daardoor in Athene met Van Basten maar één spits tot mijn beschikking heb, wilde ik geen risico lopen. Want je weet te voren dat het hier een knokwed- strijd wordt. Dat zelfde gold voor Silooy. Tegen Willaarts en Van Loen had hij veel in de lucht moe ten duelleren en dan is de kans op een blessure toch vrij groot. Daar om heb ik gekozen voor Verlaat, die sterk is in de lucht en die het in zijn eerste wedstrijd ook prima heeft gedaan". Er zou voor Ajax ook geen vuiltje aan de lucht zijn geweest wanneer de ploeg, met Bosman voorop, wat minder nonchalant met de moge lijkheden zou zijn omgesprongen. Terecht stak trainer Nol de Ruiter naderhand echter een pluim op de hoed van Jan Willem van Ede, ooit de doelman met hyperventilatie maar nu de onbetwiste uitblinker in de Galgenwaard. „De hele ploeg", prees de scheidende trai ner van FC Utrecht de koploper in de vierde periode, „heeft scherp gespeeld maar nooit grof. Ik besef best hoe belangrijk het voor het Nederlandse voetbal is dat Ajax woensdag die beker pakt, maar voor ons was deze wedstrijd ook van levensbelang. Dan moet je het geluk een beetje mee hebben". Daarover had FC Utrecht geen kla gen. Het eerste half uur was zonder twijfel het aardigste deel van de wedstrijd met toen twee aanval lend ingestelde ploegen. Gaande weg kwam er echter de klad in de ontmoeting, die door treffers kort voor en pal na de rust een nieuwe injectie kreeg. De manier waarop die doelpunten tot stand kwamen zinde Cruijff echter allerminst. De eerste had Winter op zijn geweten. Zijn terugspeelbal op Menzo werd onderschept door goaltjesdief Eric Willaarts, die het buitenkansje met beide handen aangreep en daar- De immer zwoegende verbin dingsspeler zette het na zijn treffer op een lopen om Kurver met woord en gebaar duidelijk te ma ken hoe hij over hem dacht. "Kur ver mag dan later hebben gezegd dat het een geintje was, maar daar geloofde ik niet in", aldus Van Duyn. "Ik was echt ziedend op hem en als ik geen sportieve wraak had kunnen nemen, had ik waar schijnlijk keihard een bal in zijn dug-out geschoten". Zover kwam het dus niet, ook al omdat Van Duyn na een uur met een enkelblessure moest plaats maken voor Mart van der Plas. De lijvige centrumspits zou twintig minuten voor tijd de winnende treffer scoren waardoor Quick Boys koploper NSW, dat de laat ste competitiewedstrijd onder lei ding van Boot op Marken moet afwerken, op één punt blijft vol gen. Tot verbazing van Huug Aande- wiel, die Quick Boys "beslist geen kampioenselftal" vindt. De in Rijnsburgse dienst voetballende Katwijker moest de derby als toe schouwer volgen omdat hij op ko ninginnedag in het treffen met ARC een gebroken jukbeen had opgelopen. Hoewel Aandewiel, die vorige week maandag met succes JJÜP 't||? is geopereerd, Rijnsburgse Boys «®l[ 4*$>W "kwalitatief sterker" vindt, is het ijpil |1||* li niet uitgesloten dat 'onze Huug' Jll||r 1111 1| volgend seizoen op het oude nest sjlsili terugkeert. fSgP* 'f De libero is in conflict geraakt W* met het bestuur van RB dat het liefst een 'zaalverbod' voor spelers van het eerste elftal zou uitvaardi- de rug wordt gedekt door debutant Frank Verlaat. Hier bleef de ëen- Aandewiel, die met een aantal collega's Glasbergen aan het kam pioenschap van Zuid-holland heeft geholpen, is te verstaan gegeven dat hij het in de zaal wat rustiger aan moet doen. "Dat vind ik uiter mate kinderachtig en als ze zo blij ven doorzeuren dan ga ik weg", kondigde de oud-voetballer van Quick Boys en DS'79 zaterdag aan. "Waarheen? Dat lijkt me niet zo moeilijk, want er is maar één club ik eventueel naar toe zou wil- mee zijn totaal op 21 bracht. Het hek was helemaal van de dam, toen Blind vlak na rust Willaarts van achteren neerhaalde en Gerrit Plomp de bal vanaf elf meter hoog in de kruising joeg. Vanaf dat moment bleef er voor Ajax niks anders over dan massaal de aanval te zoeken, incluis Rij kaard, wiens taak achterin alsnog werd overgenomen door Silooy. Maar meer dan een tegentreffer van Bosman, die aan het eind stond van de aanvoerlijn Silooy- Blind-Rijkaard, leverde de weinig overtuigende jacht op eerherstel niet op. In de turbulente slotminu ten bewees Van Ede opnieuw zijn klasse en verspeelde Ajax met het vierde competitieverlies de eerste van de drie hoofdprijzen die er te winnen zijn. len" JAAP VISSER UTRECHT (ANP) - Johan Cruijff heeft de aanzet gegeven tot de vor ming van een miljoenenfonds, waaruit in moeilijke tijd de jeugd opleiding bij Ajax wprdt gefinan- cieerd. De Johan Cruijff-stichting, met Martinair-topman Schroder als voorzitter, heeft nu al een kapi taal van 2,8 miljoen gulden. De re- lees rente, van dat geld worden aangewend om ten allen tijde de opleiding van voetbalta lent in Amsterdam te garanderen. Veertien bedrijven hebben op voorspraak van Cruijff reeds het eenmalige sponsorbedrag van 200.000 gulden gestort. Cruijff per soonlijk deed via zijn bedrijf Cruijff Sports BV eenzelfde dona tie. Na het bekend maken van de plannen van de stichting hebben zich dit weekeinde nog meer be drijven gemeld voor de sponsor- spool, die een exclusief karakter wenst te houden. Cruijff, als technische man opge nomen in het stichtingsbestuur dat onafhankelijk van Ajax opereert, heeft geen streefbedrag in het hoofd. „Zo hoog mogelijk. Zo werk ik altijd", aldus de technisch direc teur van Ajax over de fondsvor ming. UTRECHT (ANP) - Dinsdag avond in Athene beslist de medi sche staf van Ajax over het mee spelen van middenvelder Arnold Mühren in de Europa-Cupfinale tegen Leipzig. De 35-jarige inter national, die met Ipswich al eens een Europese bekerfinale af werkte, heeft behoorlijk veel last van de achillespeesblessure aan het rechterbeen. Sinds dinsdag, na zijn uitvallen tegen Gronin gen, heeft Mühren geen bal meer geraakt, niet meer hard gelopen en dagelijks drie uur op de mas sagetafel van fysiotherapeut Van Dord gelegen. „We doen er in ieder eeval alles aan", aldus het twijfelgeval zelf, die in de interland tegen Honga rije voor het eerst weer last kreeg van de oude blessure, die hem in september nog drie weken aan de kant hield. „Tegen Groningen heb ik me misschien wel gefor ceerd. Het heeft met overbelas ting te maken. Maar had ik dan voor een halve finale van de be kerstrijd aan de kant moeten blij ven Het is een rotperiode om rust te nemen. Alle prijzen wor den nu verdeeld. Ik schat mijn kans op meespelen in wat voor mij wel de laatste Europa-Cupfi- nale zal zijn als fifty-fifty. Ik durf wel wat risico's te nemen met de ze blessure, maar als ik echt niet fit ben, dan blijf ik aan de kant." Mühren zal dinsdag voor het eerst weer licht oefenen. Voor de genezing van de achillespees- blessure staat normaal een maandenlange rustperiode. Voor Ronald Spelbos, de aan de knie geblesseerde verdediger, staat de weliswaar actieve rust voorlopig nog even op het programma. Hij kan zeker niet spelen in Athene. Marco van Basten bleef zondag tegen Utrecht aan de kant. Hij werd bij de internationaal beken de fysiotherapeut Richard Smith vier dagen achter elkaar ver zorgd aan de nog steeds pijnlijke rechterenkel. Cruijff spaarde de naar AC Milan vertrekkende spits zondag. De technisch directeur neemt zestien spelers mee naar Athene. Bosman en Spelbos gaan mee als I toeristen. Frank Verlaat, goed spelend als mandekker in Utrecht, maakt voor het eerst een Europa-Cuptrip mee. De selectie van Cruijff ziet er als volgt uit: doel: Menzo en De Haan veld: Blind, Verlaat, Rijkaard, Winter, Boeve, Silooy, Scholten, Wouters, Mühren, Tiainen, Berg kamp, Van 't Schip, Van Basten en Witschge. ALKMAAR (GPD) - De KNVB heeft de licentie van AZ opnieuw ingetrokken. De licentiecommissie van de voetbalbond wil vóór 30 ju ni de begroting voor het volgend seizoen én alle spelerscontracten inzien. Zonder een licentie kan AZ niet aan de competitie van het vol gend seizoen deelnemen. AZ kreeg tot tweemaal toe de toezegging dat er een licentie zou worden afgegeven. De scheuring in het bestuur en de berichten over een informeel geldcircuit - een zwarte kas - waren aanleiding voor de intrekking van de licentie. AZ moet aan de hand van de be groting en de spelerscontracten aantonen, dat de cijfers kloppen. De club had voor het volgend sei zoen een tekort van twee ton be groot.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11