Verhevigde acties van specialisten Jan de Koning verliest zijn reputatie mmm Overheid belooft teveel Duits Verschrikkelijk saai', bij economie vooral theorie Moederdag-zondag 10 mei zijn wij de gehele dag geopend 'Schipper naast God' in kabinet gepasseerd door Ruding ZATERDAG 9 MEI 1987 PAGINA 3 UTRECHT (ANP) - De Landelijke Specialisten Vereniging is woedend over het kabinetsbesluit, het norminkomen te verlagen van 181.500 tot 144.500 gulden. De ledenvergade ring beslist op 21 mei over acties. De verwachting is, dat die - voor of na de vakantie - zullen worden gevoerd in de vorm van zondagdiensten door de week, maar dan op gro tere schaal en veel vaker dan vorig jaar. De patiënt zal er ditmaal hinder van ondervinden. Het bestuur van de LSV heeft dit onderzoek slechts één van de bekend gemaakt op een persconfe- bouwstenen voor het norminko- rentie. Volgens ondervoorzitter dr. men zou zijn en dat ook functie- C.M.T. Piasmans is de actiebereid- waarderingsonderzoeken in de heid zeer groot en beschouwen de particuliere ziekenhuizen (alle me- specialisten dit jaar als „het jaar dewerkers) en bij de academische van de waarheid". „Ze staan met specialisten een rol zouden spelen, de rug tegen de muur en ze zullen Volgens Heijen was dat nooit eer- zich er ook naar gedragen", aldus der te berde gebracht en kwam het directeur mr. H.J. Overbeek v LSV. De specialistenvereniging 7 mei afgesproken „open reëel overleg" vervolgens neer de mededeling van minister De wacht dat niet alleen de 6.000 leden Koning, dat het kabinetsbesluit al (90 procent van alle vrijgevestigde vast stond. specialisten) mee zullen doen, Een deel van het norminkomen maar ook de academische specia- bestaat uit de „aankleding", een listen en de specialisten in dienst- bedrag voor allerlei sociale pre- verband omdat hun inkomen mies dat de specialist zelf moet be- wordt beïnvloed door dat van de talen en de ambtenaar met wie hij vrijgevestigde specialisten. Op die Qua inkomen wordt vergeleken, In Almere zijn 71 bejaardenwoningen uitgerust met een zogenaamd Piper Alarm. Via een eenvoudige hanger kan de bewoner alarm slaan, zoals gedeputeerde ir. P. Loos van de provincie Flevoland demonstreert. In zijn (linkerhand) het bijbehorende huistoestel. De zenders zijn aange- dagpauze sloten op de centrale van een naburig verzorgingstehuis (f~— AK,D> DEN HAAG (GPD) - De tweede week van de eindexamens in het voortgezet onderwijs is gistermid dag op vwo, havo. mavo en lbo af gesloten met het centraal schrifte lijk Duits. Bij lbo en mavo was het experi ment van vorig jaar met de 'plaatjesvragen', die voor een deel de traditionele teksten vervangen, doorgezet. De plaatjesteksten wa ren echter wezenlijk anders dan vorig jaar. Toen ging het vooral om tabellen, advertenties en strips. Nu bevatten de opgaven ook kranten artikelen in de originele vorm, zo dat het verschil met de teksten soms meer een verschil in typogra fie leek dan in inhoud en aanpak. Leraar E. Lucassen van de scho lengemeenschap voor lbo en mavo De Bundel in Nieuwegein consta teert met enige teleurstelling dat de plaatjesvragen weinig praktisch zijn. „Als dat wel de bedoeling was, hebben ze misgekleund", vindt hij. Ook mavo-leerlinge Anouk Tijssen moppert nog wat na: „Veel tekst, een beetje saai." Lhno-leerlinge Monique Raatgever vond het c-ex- amen wel te maken, maar kwam regelmatig woorden tegen die ze niet kende, zoals in tekst 2 over wintersport: 'mondan' en 'Hoch- konjunkturi. De laatste c-tekst was de leukste. Hij ging over ouders die hun kin deren geld meegeven voor de mid- plaats van brood. „Sluit goed aan bij de belevingswe reld van de leerlingen", aldus Lu cassen. Monique gaf hem gelijk: „Alleen bij de laatste vraag had ik de tekst nodig, de rest kon ik zo wel beantwoorden". De meningen van de havo- en atheneumleerlingen van het Pieter Groen College in Katwijk strook ten niet met de opvatting van hun leraar Duits, A. van der Harst. „Verschrikkelijk saai", oordeelden de havo-scholieren Petra Hakker en Trudy Koelewijn over de vijf teksten die onder meer gingen over de Tweede Wereldoorlog en de relatie tussen sport en econo mie. Beiden vonden dat een aantal vragen erg moeilijk gesteld was. Van der Harst sprak daarentegen van een goed havo-examen, met lbo-zijde te helpen, iets wat werd ontkend. De examens begonnen met tien aansprekende teksten. Het athe- vragen over een Engelse tekst uit neum-examen karakteriseerde hij een folder, een advertentie of een als „pittig". Vooral de tweede tekst bericht. Daarover werd in het Ne- manier ontstaat er „een breed ac tiefront" van 10.000 specialisten. LSV-voorzitter C.F.A. Heijen niet. Volgens de LSV moet die a kleding uitkomen op een bedrag ruim 70 mille. Het kabinet het te betreuren dat de patiënten komt niet verder dan 40.000 gul- hinder van de acties zullen onder- den. Daarmee legt het volgens de vinden. Maar de verantwoordelijk- LSV een rapport van de (wettelijk heid ligt volgens hem helemaal bij ingestelde) voorlopige adviescom- de overheid. Echte stakingen zijn de specialisten overigens niet van plan en in acute situaties zullen pa- ry i o i tiënten altijd worden geholpen. De ZjlCK6ni0nClS6n acties zullen bovendien tijdig wor den aangekondigd, zodat de pa tiënten er niet door worden ver rast. Het huidige norminkomen specialisten is 181.500 gulden e LSYhaj ^eveer 200.000 gulden JondsverzekerfeY geclaimd. Mims er De Koning (so- rekeningen van de ciale zaken) bluft daar met het door ten voldoen. zij zullen daarvan op Behalve met het kabinet hebben de specialisten ook een conflict met de ziekenfondsen. In verband daarmee heeft 90 procent van hen zijn, contract met het ziekenfonds opgezegd. Dit heeft hoogstwaar schijnlijk tot gevolg dat de zieken- 1 juli zelf de rekeningen van de specialist i hem voorgestelde bedrag 144.500 gulden.dus een kleine 60 mille onder. Volgens de LSV is dit in strijd met een advies van een door een organisatiebureau uitge voerd functiewaarderingsonder- zoek, waarvan was afgesproken dat het voor het kabinet „zwaarwe gend" zou zijn. In april kregen de specialisten van (toen nog) minister De Graaf te horen dat het functiewaarderings- Verpleegkundig personeel wil 'wettelijke bevoegdheden' UTRECHT (ANP) - Drie organisa ties van verpleegkundigen en ver zorgenden, de AbvaKabo, Het Be terschap en de CFO, bieden dins dag 12 mei (de „dag der verple ging") op het Binnenhof een petitie aan waarin ze wettelijk vastgeleg de bevoegdheden bepleiten. De pe titie, die vergezeld gaat van duizen den handtekeningen, wordt over handigd aan voorzitter Haas-Ber ger van de vaste Kamercommissie voor volksgezondheid. De organisaties vinden dat in de wet Beroepsuitoefeninglndividue- le Gezondheidszorg (BIG) moet worden vastgelegd dat professio neel verplegen een aan verpleeg kundigen „voorbehouden gebied" is, zoals de wet er meer kent voor allerlei beroepen in de gezond heidszorg. Om de duidelijkheid over de des kundigheid van de verpleegkundi gen voor de patiënt en de beroeps beoefenaren te bevorderen, is het volgens de drie organisaties drin gend gewenst dat zij ook een eigen bevoegdheid krijgen op het gebied van bepaalde heelkundige - nu nog alleen aan artsen voorbehouden - handelingen. Daarbij denken ze onder meer aan het geven van in jecties en het doen van catheterisa-, ties. De Nationale Raad voor de Volksgezondheid heeft onlangs dienovereenkomstig geadviseerd. Een (beperkte) enquête van de CFO heeft uitgewezen dat bijna de helft van de verpleegkundigen re gelmatig medische handelingen verricht. De meest voorkomende zijn injecties, het inbrengen van maagsondes en medicijnen in een infuuskolf spuiten. De aan de en quête deelnemende leerlingen zei den dat ze regelmatig injecteren, bloedkolven verwisselen en derge lijke. De CFO vindt dat medische handelingen waartoe verpleegkun digen niet bevoegd zijn zoveel mo gelijk moeten worden voorkomen en dat hun bevoegdheden op dit terrein duidelijk in de BIG moeten worden omschreven. REDDINGSVLOTTEN - Eigena ren van zeegaande pleziervaartui gen zijn zelf verantwoordelijk voor de betrouwbaarheid van hun op blaasbare reddingsvlot. Het meest verontrustende is wel dat negentig procent van de jachten niet eens over een reddingsvlot beschikt, zo schrijft minister Smit-Kroes (wa terstaat) op vragen van het Kamer lid Jorritsma-Lebbink (WD). De normen voor reddingsvlotten voor de beroepsvaart zijn ook voor de pleziervaart bruikbaar en staan ter beschikking, aldus Smit-Kroes. de hoogte worden gesteld via fol ders en affiches in de wachtkamers huisartsen en specialisten. DEN HAAG (ANP) - De overheid zal er de komende jaren niet in sla gen om alle toezeggingen van en claims op werk voor bijzondere groepen (minderheden, gehandi capten, jongeren) na te komen. Vooral de afslanking van de rijks overheid bedreigt dit streven. Jaar lijks komen er 13.400 banen bij de overheid beschikbaar, terwijl alle claims van bijzondere groepen te zamen op 15.600 uitkomen. Dat schrijft de Adviescommissie Rijksdienst in een vertrouwelijk advies aan minister Van Dijk (bin nenlandse zaken), die het stuk nog in beraad heeft. De commissie stelt de bewindsman voor een keuze te maken uit de groepen die bij voor rang een baan moeten krijgen. Uit voering van het totale pakket wordt door de topamtenaren in de adviescommissie rijksdienst (se cretarissen-generaal en directeu ren-generaal van verschillende de partementen) als onrealistisch en onwerkbaar bestempeld. De topambtenaren wijzen er in hun advies op dat de afslanking van de overheid die in gang is gezet (16.000 ambtenaren minder in vier jaar) het opnemen van bijzondere groepen nog verder bemoeilijkt. Tot de bijzondere groepen die door politieke claims en toezeggin gen banen bij de overheid zouden moeten krijgen behoren onder meer gehandicapten. De Wet Ar- ADVERTENTIE Dankzij een speciale vergunning is Bakker voor de Tuin op zondag 10 mei open! Die dag kunt u supervoordelig planten, tuingereedschap en tuinmeubels (v, vn kopen. Onze tuinmeubelshow van 1.200 m2 jaS is een bezoek zeker waard! Tandarts trekt handschoen aan ROTTERDAM (ANP) - De ver koop van operatiehandschoenen aan tandartsen is dit jaar enorm ge stegen. Verwacht wordt dat de ver koop van deze handschoenen dit jaar vijftien tot twintigmaal zo hoog zal liggen als in 1986. Dat bleek gisteren tijdens het sympo sium Aids en Tandheelkunde in Rotterdam. Tandartsen moeten uiterst alert zijn op de eerste verschijnselen van aids, die zich vaak in de mond manifesteren. Twijfelt de tandarts, dan moet worden doorverwezen naar de kaakchirurg, zo zei kaakchirurg prof. dr. I. van der Waal op het symposium. De tandartsen houden overigens vast aan hun uitspraak dat de maatregelen die zij moeten om besmetting van henzelf vermindering die het vorige kabi- beid Gehandicapten verplicht de overheid per jaar 1.500 gehandi capten in dienst te nemen. Voor et nische minderheden rolt een getal van 500 uit de bus, onder wie 300 Molukkers. Uitbreiding van het aantal banen voor jongeren bete kent dat er geen 6.000 maar 9.000 jongeren per jaar bij de overheid in dienst moeten worden genomen. Daarnaast zal de overheid per jaar nog eens 350 langdurig werk lozen moeten opnemen, op grond van de afspraak met werkgevers en werknemers om de komende vier jaar 40.000 langdurig werklozen aan werk te helpen. Die 350 komen bovenop de 150 die de overheid nu al jaarlijks in dienst wil nemen. Tenslotte moeten nog eens jaar lijks 5.500 vrouwen in dienst wor den genomen om de achterstand van vrouwen bij de overheid te ver minderen. Geen garantie Premier Lubbers wil geen garan tie meer geven dat de werkloos heid in 1990 met 200.000 zal zijn ge daald tot een half miljoen. Hij vindt dat de bestrijding van de werkloosheid een gezamenlijke taak is van kabinet, werkgevers en werknemers. Als slechts een van deze drie, bij het sociaal overleg betrokken partijen kan het kabinet geen garantie geven dat de doel stelling ook werkelijk wordt ge haald, aldus Lubbers gisteren. Bij het debat over de regerings verklaring zei de premier nog dat het beleid van het kabinet 'als mis lukt kan worden beschouwd' als de doelstelling niet wordt gehaald. Een daling van de werkloosheid met 50.000 komt overeen met de 'Traditie en vooruitgang in het wetenschappelijk onderwijs'- stond erg ver van de leerlingen af, meende hij. Maar deze opvatting werd door een aantal atheneum leerlingen weersproken. Mariëlle van der Plas: „Alleen de tekst over het Heizel-drama in Brussel vond ik echt moeilijk". Een nadeel noemde Jaap de Vries dat de atheneum-leerlingen geen vijf maar slechts vier teksten kre gen voorgelegd. „Als er dan één tekst bij is die je niet zo aan spreekt, moet je daar toch relatief veel vragen over beantwoorden". Het mavo- en lbo-examen Engels was evenals het Duits vernieuwd. Ook hier ontbraken de open vra gen. De leraren L. Bonhof en J. van Dijk van de Hengelose Scholenge meenschap waren er wel blij mee. Vooral voor de lbo-leerlingen was dit een verbetering, meenden zij. Het merendeel van de mavo-kan didaten deed eindexamen op d-ni- veau, in het lbo waren de c-kandi- daten in de meerderheid. In Hen gelo, een voorbeeld slechts, was de verhouding 35 tegen 12. Een deel van het d- en het c-examen was overigens gelijk. Sommige mavo- leerkrachten menen dat de exa mens dit jaar niet al te moeilijk zijn om het lbo aan meer d-geslaagden of hun patiënten met aids tegen te gaan, jaarlijks 60.000 gulden per tandarts kosten. De tarieven zou den daardoor met 25 procent stij gen. de laatste twee jaar (1984/85) bereikt heeft. Inmiddels is het dui delijk geworden dat de economi sche groei het afgelopen jaar en dit jaar zal tegenvallen. Amerikaan nu favoriet voor Haags stadhuis DEN HAAG (ANP) - De Ame rikaanse architect Richard Meier mag vrijwel zeker het nieuwe stadhuis voor Den Haag bouwen. Het lijkt er sinds gistermiddag sterk op dat zijn ontwerp tijdens de gemeente raadsvergadering hierover op maandagavond 11 mei tenmin ste 23 van de 45 stemmen gaat krijgen. De grote verliezer zou dan de Rotterdammer Rem Koolhaas zijn, die begin dit jaar nog door een commissie van deskundigen werd aanbevolen. De CDA-gemeenteraadsfrac- tie besloot om als één blok voor Meier te kiezen. Dat betekent tien stemmen extra voor Meier, die er ook acht van de PvdA zal krijgen, twee van Links Den Haag, twee van D 66 en één van de SGP/RPF/GPV-combinatie. Het CDA hield nog wel een slag om de arm en zal pas dit week einde besluiten. De WD, eigen tegen de bouw van een nieuw stadhuis, wil zich pas maandag na de raadsvergadering eventu eel uitspreken over de archi tect. DEN HAAG - Het intermezzo van Jan de Koning als plaatsvervan gend minister van binnenlandse zaken is geen succes geworden. Deze week droeg hij de portefeuil le over aan zijn weer herstelde col lega Van Dijk, en keerde hij terug naar sociale zaken. Zijn vertrek wordt op binnenlandse zaken en door Peter van Nuijsenburg bij de ambtenarenbonden niet be treurd. Dat moet een merkwaardige ge waarwording zijn voor een man met een haast onbeperkt krediet. De Koning had in de afgelopen ja ren een reputatie opgebouwd als de met de perfecte politieke neus toegeruste troubleshooter. In het eerste kabinet-Van Agt was hij een goede minister van ontwikkelings samenwerking geweest, in het bi zarre kabinet-Van Agt/Den Uyl be stierde hij het departement van landbouw en visserij en in het eer ste kabinet-Lubbers was hij de ideale man op sociale zaken. Dankzij zijn realiteitszin en een in de praktijk ontwikkeld en verfijnd instinct voor het 'haalba re', slaagde hij er in met minister van financiën Ruding een uniek tandem te vormen. In voorgaande kabinetten ontmoetten de be windslieden van financiën en van sociale zaken elkaar bij voorkeur op de worstelmat, maar De Koning brak met deze traditie. Hij accep teerde het snoeien in de sociale ze kerheid, omdat, zoals hij zelf lako- niek meedeelde, 'waar niet is, ook de keizer zijn recht verliest'. Deze opstelling bezorgde hem in het eer ste kabinet-Lubbers het predikaat 'Schipper naast God'. De kabinetsformatie van vorig historische gebeurtenis aan het personeelsorgaan. Met De Koning zou dat allemaal jaar was de volgende grote stap in anders worden. Zijn contactuele zijn met successen geplaveide eigenschappen zijn voorbeeldig te loopbaan. Het in elkaar knutselen Toegegeven, hij van dat kabinet vergde wat moei- harde onderhandelaar, maar beseft zaam pas- en meetwerk. Het re- dat het 'mes op tafel' niet bijdraagt geerakkoord was geen wonder van tot de zo gewenste 'constructieve schoonheid, maar De Koning sfeer'. En bovendien kon hij dank zij zijn gezag in het kabinet een veer weg blazen. Kortom, met deze minister van binnenlandse zaken konden zaken worden gedaan. De Koning scheen zelf ook alle kaarten op een akkoord met de ambtenaren te zetten. Nooit een liefhebber van het taaie dossier- werk, liet hij zijn bestuurlijke ta ken versloffen. Maar waar Van Dijk gefaald had, wilde hij slagen. Hij leek de wind in de rug te heb ben. Handig manipulerend in de marges in het regeerakkoord wist hij een kleine 800 miljoen gulden boven tafel te krijgen voor een tweejarige overeenkomst met de bonden. Hij rekende er op dit voorstel zonder grote problemen door het kabinet te loodsen. Want als hij geen potje bij Lubbers kon breken, wie kon het dan wel? Het ant woord op deze op het eerste ge zicht rethorische vraag bleek een verrassing. Want hoewel Lubbers, als gebruikelijk niet afkerig van een deal, voor akkoord wilde teke nen, gooide Ruding roet in het eten. Een overeenkomst met de ambtenaren? Prima, maar niet ten koste van het financieringstekort. mocht zich nu ook de architect het tweede kabinet-Lubbers noe men. Dat feit en zijn prestige zou den hem een prachtige machtsba sis in dat kabinet verschaft moeten hebben. Ouderling Het was dan ook niet meer dan logisch dat de ambtenarenbonden zijn komst op binnenlandse zaken met enig gejuich begroetten. De er varingen met zijn door een hartin farct gevelde voorganger Van Dijk konden niet worden bijgeschreven in het boek met blijde gebeurtenis sen. Voor Van Dijk, rechtlijniger dan de steilste ouderling, was het regeerakkoord even onaantastbaar als de Heilige Schrift. Hij scheen er behagen in te scheppen bonden en ambtenaren tegen zich in het har nas te jagen. De bonden die na de zoveelste vruchteloze sessie arbitrage wilden aanvragen bij de commissie-Albe- da, werden uitgewuifd met 'Ga met God en doe de groeten aan Albe- da'. De ambtenaren kregen te ho ren dat hun arbeidsmoraal zo onge veer alles te wensen overliet. Op het departement zelf was het ook niet allemaal koek en ei. Wie er in slaagde Van Dijk op een glimlach te betrappen, meldde dat als een Minister De Koning (l) in gesprek met de man die zich heeft ontwikkeld tot gehaaidste tegenspeler van premier Lubbers, Onno Ruding. (foto gpd> AbvaKabo De Koning had i vecht sterker gestaan als de ambte narenbonden met zijn bod in zee waren gegaan. Maar de grootste, de AbvaKabo, dacht een vettere kluif binnen te kunnen slepen en is dus medeschuldig aan het fiasco. Het resultaat van deze schimmige schermutseling kan de betrokke nen onmogelijk bekoord hebben. De bonden staan nu met lege han den en de reputatie van De Koning heeft een knauw gekregen. Aan de verwikkelingen rond het ambtenarenoverleg kan met enige goede wil nog wel een verdienste worden toegekend. Ze hebben, al- derlands één vraag (vorig jaar meer) gesteld. „Doel was kennelijk dat leerlingen zich in het buiten land weten te behelpen", aldus Bonhof en Van Dijk. Na die vragen volgden vier tek sten uit Engelse bladen. Hierover werden meerdere vragen gesteld. Het probleem was ook gisteren weer dat soms twee van de vier meerkeuzeantwoorden gebruikt zouden kunnen worden. „Sommi ge vragen waren moeilijker dan de teksten", meende Van Dijk. De onderwerpen spraken de leerlingen wel aan. De c-kandida- ten kregen te maken met teksten over het leven op het platteland, "het weglopen van kinderen (gold ook voor de d-kandidaten). een nieuw filmsterretje en vrouwelijke controleurs in gebouwen. De d-kandidaten lazen over een project in de Derde Wereld, een proef met het samenwonen van ge handicapte en niet-gehandicapte studerenden en experimenten met dieren. Tijd hadden de kandidaten genoeg: de meesten verlieten voor tijdig het examenlokaal. Economie „Veel theorie en weinig reken werk". Zo karakteriseerden leer lingen van het Katwijkse Pieter Groen College de havo-opgaven van het eindexamen economie. „Het was niet echt moeilijk, maar het pakte eigenlijk heel anders uit dan ik had verwacht", zegt Leo Ou wehand. „Ik geef de voorkeur aan veel rekenwerk omdat je dan op basis van de geleerde formules makkelijker uit de voeten kunt. Nu kwam het veel meer aan op inzicht in de materie". Het vraagstuk waarin werkgele genheid en de werkloosheid in een fictief land moesten worden bere kend, was volgens de leerlingen het moeilijkst. Ook lastig was de opgave waarbij in een grafiek het verband tussen het nationaal inko men en de werkgelegenheid na ar beidstijdverkorting tot uitdruk king werden gebracht. De weinige rekenkundige op drachten die in de vwo-opgaven werden gegeven omschrijft athe neum-scholier Adrie van der Luyt als 'simpel'. „Bij de meeste vragen kreeg je gegevens cadeau die je normaal moet berekenen. Verder waren er erg veel standaard-vragen waarvan je het antwoord zo kon opdreunen". Economie-leraar J. Hoogenstrijd van het Pieter Groen College be vestigt dit. „De leerlingen die de stof goed hebben geleerd, zijn van morgen beloond. Het examen was, zeker vergeleken met vorig jaar, re delijk goed te doen". Docenten gen zich vo ven van het centraal schriftelijk'Èn- gels en Duits. Zij kwamen tot de vol gende oplossingen: Engels mavo/lbo-c: lb, 2d, 3c, 4c, 5c, 6d, 7d, 8c. 9b, 10b, lid, 12c, 13a, 14c, 15d, 16a, 17b, 18a, 19c, 20b, 21d, 22b, 23c, 24c, 25b,26a, 27b,28a,29c, 30b, 31a, 32b,33a, 34d, 35d, 36c, 37c, 38d, 39d, 40b, 41b, 42c, 43c, 44b, 45c, 46b, 47c, 48d, 49b, 50c. Engels mavo/lbo-d: lc, 2c, 3b, 4a, 5b, 6b, 7c, 8c, 9c, 10d, lid, 12b, 13c, 14c, 15b, 16a, 17b, 18a, 19c, 20b, 21a, 22c, 23a, 24c, 25c,26c, 27a, 28b, 29d,30b,31c, 32b,33a, 34b, 35b, 36c, 37b, 38c, 39b, 40b, 41a, 42b, 43c, 44a, 45b, 46c, 47a, 48c, 49c, 50c. Duits mavo/lbo-c: lc, 2c, 3c, 4b, 5a, 6a, 7a, 8c, 9a, lOd, Ha, 12c, 13d, 14b, 15c, 16d, 17d, 18b, 19d, 20a, 21c, 22a, 23a, 24c, 25a, 26c, 27c, 28c, 29b, 30a, 31a, 32b, 33a, 34b, 35c, 36c, 37b, 38c, 39c, 40b, 41a, 42a, 43d, 44d, 45c, 46d, 47b, 48d, 49c, 50d. Duits mavo/lbo-d: lb, 2d, 3d, 4b, 5b, 6d, 7a, 8b, 9d, 10a, 11b, 12a, 13b, 14c, 15c, 16b, 17c, 18c, 19b, 20a, 21a, 22d, 23c, 24c, 25c,26a, 27c, 28d,29b,30b,31c,32c, 33a, 34a, 35d, 36d, 37d, 38c, 39c, 40c, 41c, 42a, 43b, 44b, 45d, 46c, 47c, 48b, 49d, 50b. Duits havo: la, 2b, 3c, 4d, 5b, 6b, 7a, 8c, 9d, 10a, 11b, 12b, 13b, 14a, 15c, 16b, 17a, 18c, 19b, 20c, 21b, 22c, 23d, 24d, 25a, 26a, 27d, 28c, 29a, 30b, 31b, 32b, 33d, 34b, 35d, 36b, 37d, 38d, 39d, 40d, 41c, 42a, 43a. 44c, 45b, 46d, 47a, 48b, 49b, 50c. DOODGESTOKEN - Een 42-jarige man uit Amsterdam heeft bekend zijn 27-jarige echtgenote Asa Ha- mid met messteken om het leven te hebben gebracht. Dat heeft de politie gisteren meegedeeld. Het li chaam van het slachtoffer, moeder van twee kinderen, werd 20 april gevonden in een vliet in de ge meente Nieuw en Hoog Blokland, waar het al minimaal een maand had gelegen. Nadat kwam vast te staan dat het slachtoffer was ver voerd in de auto van de man, be kende hij met zijn vrouw in de auto hooglopende ruzie te hebben ge- thans voor dit moment, helderheid verschaft over de machtsverhou dingen binnen het kabinet. Want dit moet de conclusie zijn: de sleu telrol die De Koning was gewend te spelen, is overgenomen door Ru ding. De minister van financiën heeft zich ontpopt tot de gehaaid ste tegenspeler van Lubbers. Wie Ruding kent, hield al reke ning met deze ontwikkeling. Maar kregen! Daarna heeft hij haar c... dat De Konings kortstondige ver- gebracht en reed nog enige tijd met blijf op binnenlandse zaken deze het lichaam rond, om het vervol gang van zaken heeft bespoedigd, gens in de vliet in Blokland achter zal hij zelf niet bevroed hebben. te laten.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3