Ruding wil aanpak van lijfrentepolis Pessimisme over werkloosheid Platenbazen wapenen zich tegen digitale cassette Makelaars: gemeentegarantie is meestal lot uit de loterij ABP: vut ambtenaren straks onbetaalbaar POLONAISE OP BEURSVLOER iJkn&é' Zorgen FNV om TDV Kaderleden AbvaKabo besluiten tot actiedag VRIJDAG 8 MEI 1987 ECONOMIE PAGINA 7 Inperking belastingvoordeel DEN HAAG (GPD/ANP) - Lijfrentepolissen die voornamelijk tot doel hebben een flinke belastingbesparing op te leveren, moeten niet langer aftrekbaar zijn voor de inkomsten belasting. Minister Ruding (financiën) maakte dat gisteren tijdens de jaarvergadering van het verbond van Verzekeraars in Amsterdam duidelijk. Binnenkort stuurt hij de Nota Spaarstromen naar de Tweede Kamer. Daarin zal hij zijn plannen uitwerken. AMSTERDAM (ANP) - Het ver krijgen van gemeentegarantie voor de aankoop van een huis staat te genwoordig in sommige gemeen ten ongeveer gelijk aan het trekken van een winnende lot. Zestig pro cent van de gemeenten lapt de offi ciële normen voor gemeentegaran tie aan de laars, ondanks herhaal de, dringende vermaningen van het ministerie van volkshuisves ting. Dat heeft voorzitter P. Jager van de Nederlandse Vereniging van Makelaars gisteren gezegd op het jaarcongres van de NVM in Am sterdam. De makelaarsvereniging heeft een enquête in 216 gemeen ten gehouden waaruit dit blijkt. Wie een huis wil kopen en geen of weinig geld heeft, moet gemeen tegarantie hebben opdat de hypo theekbank zekerheid heeft over de nakoming van de financiële ver plichtingen. De gemeente garan deert in zo een geval vijftig procent van die verplichtingen, het minis terie de andere helft. Een aantal instanties, de bemid delende organen, beoordeelt de aanvraag en adviseert de gemeente aan de hand van bepaalde normen betreffende het inkomen en het be nodigde hypotheekbedrag. Vol gens het makelaarsonderzoek han teert de meerderheid van de ge meenten haar eigen, strengere. Eén van de bemiddelende orga nen heeft vastgesteld dat bijna tweehonderd van de ruim zeven honderd gemeenten in Nederland afwijkende normen toepassen. Volgens de makelaars doen de ge meenten vooral moeilijk bij oudere woningen. Van de 216 gemeenter is veertig procent,niet bereid de bij een bepaald inkomen maximaal haalbare hypotheek te garanderen. Bij nieuwbouwwoningen geldt dit voor vijftien procent van die ge meenten. Bij een vergelijkbaar onderzoek van drie jaar geleden had de make laarsvereniging uitgerekend dat 45 procent van de gemeenten de nor men negeerde. Dat dit percentage gestegen is laat zich verklaren uit de kennelijk nog steeds groeiende angst onder wethouders en ge meente-ambtenaren voor gedwon gen verkopen van woningen. In het begin van de jaren tachtig, toen de hypotheekrente zeer hoog was, konden nogal veel huiseige naren hun lasten niet meer opbren gen met als gevolg dat de bank de woning op de veiling verkocht. Ge meente en rijk werden toen met tienduizenden guldens verlies per woning opgescheept, een schuld die overigens altijd verhaalbaar blijft op de gedupeerde ex-huisei genaar. Volgens de NVM moet het minis terie van volkshuisvesting de ge meentegarantie geheel overnemen en daarbij afgaan op de beoordelin gen van de bemiddelende organen. De adviezen van die instanties moeten een bindend karakter krij gen. vinden de makelaars. De NVM heeft overigens ook ontdekt dat 26 gemeenten, behalve de 105 gulden voor de behandeling van een aanvraag om gemeente garantie, tevens nog eens 'leges' in rekening brengen, variërend van enkele tientjes tot zeshonderd gul den. De maatregel zou tot een einde kunnen leiden van de reclamecam pagnes die verzekeringsmaat schappijen elk jaar tegen decem ber voeren om dergelijke polissen te verkopen. Wie zich een dergelij ke polis aanschaft, kan de premie (maximaal bijna 17.000 gulden) in zijn geheel als aftrekpost voor zijn inkomstenbelasting gebruiken. Dat kan een belastingbesparing opleveren van al gauw 6000 tot 8500 gulden. Daarmee komt in fei te een groot deel tot zelfs meer dan de helft van de premie voor reke ning van de belastingdienst. De polis geeft aan het einde van zijn looptijd (doorgaans bij het be reiken van het 65ste levensjaar) recht op een lijfrente. Dat is het recht op een periodieke uitbeta ling. Die is dan weliswaar belast, maar het tarief is dan een stuk la ger. Volgens het ministerie van fi nanciën is het degenen die aan het einde van een jaar een dergelijke polis kopen, echter minder begon nen om een regelmatige uitkering na hun pensionering als wel om het creëren van de aftrekpost bij de aankoop van de polis. De fiscale aftrek zou moeten blij ven bestaan voor polissen, die wel duidelijk bedoeld zijn als oude dagsvoorziening. Daarvan zou sprake kunnen zijn in geval be trokkene geen of slechts een be perkte pensioenregeling heeft. Af trekbaarheid zou eveneens kunnen blijven bestaan als de polis be doeld is als zorg voor nabestaan den of voor studerende kinderen. De banken hebben geklaagd dat zij moeite hebben om spaargelden aan te trekken. Zij wijten dit onder meer aan de volgens hen oneerlijke concurrentie van de levensverze- DEN HAAG (GPD/ANP) - De vut regeling voor ambtenaren zal waar schijnlijk over enkele jaren ver- dat eerder gebeuren, dan zal de aow meer gaan kosten en zal de premie omhoog moeten. Dit biedt dwijnen en plaats maken voor een e°hter als voordeel, volgens Reij- flexibele pensionering nen, de mogelijkheid om te i In de tweede helft van dit jaar zal het ABP met de studie gereed zijn. Deze wordt verricht in nauwe sa menwerking met deskundigen van het ministerie van binnenlandse zaken. Reij: genheid van de opening nieuwe kantoorgebouw van het ABP-bestuur in Den Haag dat de vut-regeling al geruime tijd grote problemen geeft. Bij de invoering anderlijke pensioenpremie. Het Al- k°men dat de rijksoverheid ieder gemeen Burgerlijk Pensioenfonds J?ar opnieuw een greep in de kas (ABP), dat voor ambtenaren zowel oet om begrotingstekorten of te- de vut-regeling als de pensioenre- korten op de arbeidsvoorwaarden geling uitvoert, studeert thans op voor ambtenaren te dekken, de mogelijkheid van een flexibele Als het parlement dit jaar de wet pensionenng. Dit verklaarde voor- tén die betrekking hebben op het i de Raad ABP aanvaardt, zal volgend jaar de Raad van Bestuur en de directie sa men het nieuwe bestuur van het ABP vormen. Tegelijkertijd zal de beleggingsraad van het J&BP wor den vervangen door een beleg- vcui uiiuicmaiiuac gingscommissie bestaande uit vijf verklaarde ter gele- onafhankelijke leden. Reijnen heeft nog wel bedenkin gen tegen de grote greep die de rijksoverheid als werkgever op het ABP blijft houden ondanks het feit dat het nieuwe bestuur van het de TOt (herOTijwiUig vervroegd ^Pwordt samengeteld.uitwerk- de dienst verlaten op 61-jarige leef tijd met behoud van het grootste deel van het inkomen tot de pen sioengerechtigde leeftijd op 65 jaar) had men berekend dat lang 55*""° 11 niet alle ambtenaren van de rege- J-'iensi ling gebruik zouden maken. "Niemand had verwacht dat thans vrijwel iedereen die daar voor in aanmerking komt van de VUT-regeling gebruik maakt. Dat maakt de regeling op dit moment bijzonder duur. Ik wil daarmee nog niet zeggen dat de regeling onbe taalbaar is geworden, maar wel dat het zo niet langer kan", aldus Reij nen. Reijnen benadrukte dat de in voering van een flexibele pensio nering voor ambtenaren niet op zichzelf staat. In het bedrijfsleven wordt hierop thans ook gestu deerd. Hij noemde met name be drijven als Philips, de KLM en Ahold. Ook het grafisch bedrijfsle ven hoopt tegen het eind van dit jaar een studie te hebben afgerond. Probleem is wel dat ook de aow, als basispensioen, dan zal moeten worden aangepast. Opzet en finan ciering van de aow zijn gebaseerd op pensionering bij 65 jaar. Moet gevers en'werknemers. Reijn ontkende niet persoonlijk voor stander te zijn van gehele privatise ring van het ABP, zoals ook is ge beurd met de Postcheque- en Giro de Postbank en de PTT. Accountants door SOBI aangeklaagd AMSTERDAM (ANP) - SOBI, de Stichting Onderzoek Be- drijfs Informatie van Pieter La- keman, heeft bij de raad van tucht van de accountantsorga nisatie NIVRA klachten inge diend tegen twee accountants, zo heeft SOBI gisteren bekend gemaakt. De ene klacht is inge diend tegen een lid van de maatschap Dijker Doornbos, wegens het goedkeuren van fouten in de jaarrekeningen 1983 en 1984 van Hollandia Kloos. SOBI acht de man me deplichtig aan het misdrijf van balansvervalsing, dan wel aan uitlokking daarvan. De andere klacht is een werk nemer van het Accountants kantoor Foederer ingediend, wegens het accepteren van an tedateringen van overdrachten van zekerheden door de Bouw- groep Hurks. De laatstgenoem de zou aldus schuldeisers heb ben benadeeld in hun verhaals- mogelijkheden op de failleur. UTRECHT (ANP) - De Industrie bond FNV overweegt acties bij het verpakkingsconcern Thomassen en Drijver-Verblifa (TDV) nu vol gens de bond uit overleg met de di rectie is gebleken dat er als gevolg van de reorganisatie toch 1100 ge dwongen ontslagen zullen vallen. Eind maart kwamen de vakbonden met TDV overeen dat tot april 1989 in totaal 690 mensen gedwongen zouden worden ontslagen. Bestuurder A. Verdijsseldonk beticht de TDV-directie van 'boe renbedrog'. Als de TDV-directie de overeenkomst niet nakomt, kan zij volgende week op acties rekenin gen, waarbij stakingen nadrukke lijk niet zijn uitgesloten. Volgens TDV-woordvoerder mr. J. den Her tog is het volstrekt onjuist dat het concern toch van plan zou zijn 1100 mensen gedwongen te ontslaan. "TDV zal zich beslist aan de over eenkomst met de bonden houden". Het verschil van mening berust op een verschillende uitleg van het begrip gedwongen ontslag. De In dustriebond FNV rekent daar alle mensen onder voor wie TDV een ontslagvergunning aanvraagt, ter wijl TDV pas van gedwongen ont slag spreekt- als het dienstverband daadwerkelijk wordt beëindigd. DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta ris De Graaf (sociale zaken) is pes simistisch gestemd over de terug dringing van de werkloosheid. Vanaf augustus 1986 tot maart 1987 is de (geregistreerde) werkloosheid blijven staan op zo'n 695.000 perso nen. „Ik kan dat niet ontkennen", aldus de staatssecretaris. Hij weet niet of de doelstelling van het kabi net, om voor 1990 de werkloosheid met 200.000 personen terug te drin gen, nog haalbaar is. „Daarover valt geen absolute garantie te geven", aldus De Graaf, die niettemin van oordeel is dat die doelstelling „bloedserieus" moet worden genomen. In overleg met de sociale partners moet volgens de staatssecretaris grote nadruk worden gelegd op scholingspro gramma's voor bijvoorbeeld infor maticaberoepen. Tijdens een overleg over de 'ver vuiling' van de kaartenbakken bij de gewestelijke arbeidsbureaus zette De Graaf zich, evenals PvdA- Kamerlid Leijnse, af tegen de op vatting dat de werkelijke werk loosheid in feite zou liggen op Uitgever Het uitgeversconcern De Tele graaf vreest dat het resultaat over 1986, een stijging van de netto winst met 7,9 procent tot 44,1 mil joen gulden, dit jaar nauwelijks te evenaren is. Volgens het jaarver slag zullen de verbeteringen van de efficiency door de investeringen pas op lange termijn tot uitdruk king komen. Wel mag rekening worden gehouden met een gelijk blijvend contant dividend per aan deel, nadat over 1986 een dividend is voorgesteld van 12 gulden in contanten plus vijf procent in aan delen ten laste van de reserves. De afschrijvingen namen vorig jaar met f 6,4 mihoen toe tot f 35,6 miljoen Langste tunnel BEIJING - Treinpassagiers in China zullen voortaan tussen Beijing en Guangzhou veer tien kilometer on dergronds reizen. Deze week is de langste dubbel spoortunnel van dit land gereed gekomen. Het hu- zarenstukje is 'Dayaoshan Tun nel gedoopt. (foto AP) slechts 400.000 of wellicht 350.000 mensen. De Graaf en Leynse me nen dat Nederland nu ongeveer 640.000 'erkende' werklozen telt. Daarnaast wordt de 'verborgen' werkloosheid door het Centraal Bureau voor de Statistiek geraamd op 240.000 personen. Het gaat daar bij om zowel mensen die actief werk zoeken maar zich niet heb ben laten inschrijven als om inge schreven personen die een baan voor minder dan 20 uur per week zoeken. In totaal telt Nederland derhalve circa 880.000 werklozen. Begin 1988 gaat het CBS maan delijkse werkloosheidscijfers pu bliceren die een nauwkeuriger beeld zullen geven van de feitelijke werkloosheid dan de huidige, „ver vuilde" gegevens van de arbeids bureaus. PvdA en PPR vroegen dan ook meteen de werkloosheids definitie te herzien opdat ook werklozen die kort ziek zijn, of heel kort een bescheiden baantje aan vaarden worden meegeteld voor de werkloosheidscijfers. De rege ringsfracties steunen echter de staatssecretaris die de definitie wil handhaven. Begin 1988 zal de staatssecretaris verder een nota presenteren waar uit blijkt welke invloed de invoe ring van de stelselherziening socia le zekerheid en de verdiscontering van werkloosheid in arbeidsonge schiktheidsuitkeringen op de werkloosheidscijfers hebben. De controlemogelijkheden op de reali sering van de werkgelegenheids- doelstelling worden daardoor gro ter. AMSTERDAM - De vloer Amsterdamse effectenbeurs bood gistermiddag een heel ongebruike lijk beeld. Ter gelegenheid van de introductie van de aandelen van grootgrutter De Boer werd een po lonaise gehouden, op de muziek van een Drentse boerenkapel. (foto ANP) Eerste staking in Bulgarije SOFIA (DPA) - In de Bulgaarse pers is gisteren voor het eerst mel ding gemaakt van een staking in dit communistische Balkanland. De partijkrant 'Rabotnitsjesko De- lo' publiceerde een artikel over een staking in een machinefabriek in de stad Mezdera, ten noorden van Sofia. Twaalf leden van een afdeling hebben daar vanaf half maart ge staakt uit protest tegen een niet van tevoren aangekondigde kor ting op hun salaris. Na dit 'onver kwikkelijke voorval', aldus de krant, werden de stakers in het ge lijk gesteld en kregen zijn twee maandsalarissen uitbetaald. Snel nieuw plan voor ontslagen stukgoedsector AMSTERDAM/ROTTERDAM (GPD/ANP) - De werkgevers in het Rotterdamse stukgoed komen waarschijnlijk volgende week al met een nieuw plan voor ontslagen in die sector. Hoeveel stukgoed- werknemers er volgens de bedrij ven uit moeten, is nog niet bekend. Woordvoerder G. Zeebregts van de havenwerkgevers vereniging SVZ heeft dat gistermiddag gezegd na dat de Ondernemingskamer bij het gerechtshof in Amsterdam het ou- ontslagplan voor 350 werkne mers 's morgens had verboden. De ondernemingsraden van vijf Rot terdamse stukgoedbedrijven had den die procedure tegen hun direc ties aangespannen. De oude adviesaanvraag van de directies aan de ondernemingsra den over de ontslagen zijn niet vol doende onderbouwd, zo meent de ondernemingskamer. Het ont breekt vooral aan cijfers en bereke ningen waaruit moet blijken dat er echt 350 stukgoed-werknemers te veel rondlopen in de Rotterdamse haven. Doordat de berekeningen onvol doende zijn, kunnen ook de daarop gebaseerde ontslagen en pogingen tot bemiddeling van stukgoed- werknemers in de ogen van de On dernemingskamer geen genade vinden. De uitspraak sluit aan op een voorlopige voorziening die al enige tijd geleden door de Onder nemingskamer getroffen werd. Al leen het stukgoedbedrijf Seaport mag doorgaan met het weg-bemid- delen van ongeveer dertig stuk goed werknemers De havenwerkgeversvereniging SVZ had de uitspraak van de On dernemingskamer wel verwacht, aldus Zeebregts. "We zijn terugge wezen op vormfouten. Die zullen we herstellen in nieuwe adviesaan vragen aan de ondernemingsra den, die we waarschijnlijk volgen de week al versturen. Daarin ko men we ook tot een geactualiseer de berekening van het personeels overschot". Hoeveel ontslagen er volgens de nieuwe plannen zullen moeten vallen, wilde Zeebregts niet zeggen. Zeebregts bevestigde dat de nieuwe adviesaanvragen voorzien in actieve bemiddeling per bedrijf van overtollige stukgoedwerkers gedurende zes maanden. Is het in die periode niet gelukt de betrok ken werknemers elders aan een baan te helpen, binnen of buiten de haven), dan zal ontslag worden aangevraagd. DEN HAAG (GPD) - De 1500 top kaderleden van de ambtenaren vakbond AbvaKabo hebben zich gisteren uitgesproken voor een langdurige periode van acties te gen het arbeidsvoorwaardenbeleid van het kabinet-Lubbers. De ac ties, te beginnen met een 24-uurs staking, zouden eventueel moeten voortduren tot het einde van het de zittingsduur van het kabinet in 1990. De 24-uurs actie moet komen na de uitspraak van de adviescom- missie-Albeda. Volgens de AbvaKabo is de ac tiebereidheid „buitengewoon groot". Om te beginnen wordt ge dacht aan stakingen en werkonder brekingen of demonstratieve bij eenkomst, maar later kan het volle dige register aan actiemiddelen worden opengetrokken. „Te den ken valt", aldus een woordvoerder van de bond gisteravond „aan esta fettestakingen." De AbvaKabo is woedend over de door LONDEN (GPD) - Wie is er bang vc dat-recorder, het laatste technische won dertje uit Japan? In de internationale pla- GuinneSS tenindustrie zeer velen. Want daar ziet men Ernest Saunders, voormal.g de nieuwe digitale audio taperecorder, die voorzitter van de raad van bestuur van het Brits-Ierse brouwerijcon cern Guinness, is gisteren voor de rechtbank in Londen verschenen H3y6 I nOfTlSS nadat hij woensdag werd gearres teerd op beschuldiging van finan ciële misdrijven, zo heeft de politie laten weten. Saunders wordt be schuldigd van misleiding van de juridische autoriteiten omdat hij documenten heeft vernietigd die verband houden met het financiële schandaal overnemingsstrijd rond de Whisky-fabrikant Distillers. nu waarschijnlijk in het najaar wordt gelan ceerd, als een ernstige bedreiging voor de muziekwereld in het algemeen en de verfijnde geluidsbron van de compact disc in het bijzonder. In Amerika ligt al een wetsvoorstel ter ondertekening gereed te gen de nog niet officieel uitgebrachte recor der uit Japan. En in Europa wil men dit voorbeeld volgen. Om hierover van gedachten te wisselen kwamen hier meer dan 200 afgevaardigden van de Europese platenindustrie bijeen. Want bij het kopiëren van een compact disc naar een digitale cassette handhaaft zich de oorspronkelijke kwaliteit. Zelfs wanneer er van de kopie opnieuw een kopie zou wor den getrokken. Daarom spreekt men in kringen van de platenindustrie liever niet over kopiën, maar gebruiikt men bij voor keur het woord 'klonen' oftewel nieuwe ori ginelen op een perfect niveau. Wie eenmaal zo'n dat-recorder heeft krijgt onbeperkte mogelijkheden in het kopiëren. Binnen de platenindustrie leven al som bere visioenen van muziekliefhebbers die massaal overgaan tot het kopiëren van veel al geleende of zelfs gehuurde cd's op dat cassettes. En ook van een sterk teruglopen de handel in cd's die nu juist zo aardig op weg is om de kwijnende platenindustrie uit het slop te halen. Een oorlogsverklaring dus aan de Japan se nieuwe superrecorder? De internationa le platenindustrie eist nu dat dat-recorders alleen dan mogen worden verkocht als zij zijn uitgerust met een zogenaamde copy co de scanner, een chip die het kopiëren van een cd op dat onmogelijk maakt. Omdat de chip reageert op een corresponderend maar onhoorbaar signaal dat in alle cd's dient te worden ingebouwd. Pogingen om met de Japanners goed schiks tot een overeenkomst in deze zin te komen, liepen op niets uit. Vandaar dat men nu druk doende is om het met pressie middelen te proberen. Maar dat kunnen de verschillende nationale platenindustrieën moeilijk op eigen noutje bereiken. Vandaar dat er in de verschillende landen langs par lementaire weg wordt aangedrongen op wettelijke bepalingen en nu ook al wordt er binnen de EG intensief gelobbied. De ontwikkeling van het cd-systeem heeft in Nederland 280 miljoen gulden ge kost. De cd-speler heeft thans in ons land een marktpenetratie van 6 procent. Het vo rig jaar steeg de omzet van cd's in ons land met maar liefst 128 procent. Van 65 miljoen tot 148 miljoen gulden. Maar ondanks de snelle groei blijft de positie voorlopig nog kwetsbaar. Pas bij een marktaandeel van 25 procent zou men van een grote doorbraak kunnen spreken. En die positie wordt in 1989 verwacht. Tenminste als de technische ontwikkeling van dat en mogelijk straks ook weer andere vindingen, daar geen stokje voor steken. het uitblijven van een akkoord over de arbeidsvoorwaarden voor overheidspersoneel voor 1987. Tus sen de wensen van de bonden en de middelen die de minister van Binnenlandse zaken, in casu het kabinet, beschikbaar wil stellen, gaapt een kloof van honderden miljoenen. Midden deze week liep het overleg definitief vast en kon digden de bonden aan de commis- sie-Albeda om advies te gaan vra gen. Omdat de minister niet mede- aanvrager wil zijn, zal hij aan het advies niet zijn gebonden. De mi nister heeft gezegd onder geen be ding verder te kunnen gaan dan de 270 miljoen die hij het laatst heeft geboden. Wanneer de uitspraak van de commissie-Albeda komt, is op dit moment onzeker. Weliswaar is de commissie gehouden binnen 4 we ken na een advies-aanvraag uit spraak te doen, maar door het nau welijks beschikbaar zijn van de le den is dat de komende periode on mogelijk. De AbvaKabo kan dan ook niet precies zeggen wanneer de eerste acties zijn te verwachten. Begin deze week maakte de voorzitter van de christelijke amb- tenarencentrale CFO kenbaar dat ook in zijn kring acties niet worden uitgesloten. De CNV-ers willen evenwel eerst het advies van de commissie-Albeda en de reactie van de minister afwachten. Ook de Tweede Kamer houdt zich met vernieuwde aandacht met de arbeidsvoorwaarden van de ambtenaren bezig. In een brief aan de minister (sinds woensdag weer Van Dijk) heeft de Kamer alle in formatie over het overleg tot nog toe opgevraagd en de bewindsman bovendien op het hart gebonden geen definitieve besluiten te ne men zonder de volksvertegen woordiging te raadplegen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7