Triomf voor Botha, tragedie voor Z-Afrika Ontwapening moet veel evenwichtiger Pleidooi Van Eekelen in Washington: Secord erg boos over scherpe ondervraging Vervolging van joodse leider wegens 'laster' Vertrouwen in Martens VRIJDAG 8 MEI 1987 PAGINA 5 WASHINGTON - Minister Van Eekelen (defensie) heeft gisteren in Washington gepleit voor een veel omvattend plan dat alle aspecten van ontwapeningsvraagstukken omvat. De minister deed dat voorstel tijdens een bijeenkomst die was belegd door de zoge naamde Eurogroep, een groep waarin de ministers van defensie van de Europese NAVO- landen zitting hebben. door Henk Dam Van Eekelen constateerde dat er bij de huidige stroom aan voorstel len en plannen van de zijde van de Sovjet-Unie op het vlak van ontwa pening aan NAVO-zijde 'complica- Moordplannen extremisten VS verijdeld WASHINGTON (Rtr) - Twee Ame rikaanse extremisten zijn in de Verenigde Staten in staat van be schuldiging gesteld wegens het voorbereiden van een komplot om de Nicaraguaanse president, Da niel Ortega, te vermoorden. Dit heeft het ministerie van justitie gis teren meegedeeld in Washington. Het komplot faalde omdat een door de aangeklaagden gerecru- teerde man de Federale Recherche FBI inlichtte. Een van de twee be klaagden is gisteren gearresteerd, de tweede is voortvluchtig. „De aangeklaagden hebben wil lens en wetens concrete stappen ondernomen om een buitenlandse functionaris - president Daniel Or tega - te vermoorden", zo staat in de aanklacht. De twee mannen kunnen worden veroordeeld tot le venslange gevangenisstraf. Volgens de aanklacht hebben de twee beklaagden, de 35-jarige Ho ward en de 30-jarige Norris, andere individuen met een militaire ach tergrond gerecruteerd en hebben zij geprobeerd financiële steun te krijgen. Howard heeft betrokke nen gezegd dat hij bij het slagen van de aanslag op Ortega vijf mil joen dollar zou krijgen. Deze onge noemde sponsor zou een half mil joen dollar op een bankrekening hebben gestort voor de voorberei ding van de aanslag. Ook hebben zij zich gewend tot een Conservatief lid van het Huis van Afgevaardigen in verband met de voorbereidingen voor een ver kenningsmissie naar Honduras en Nicaragua. De afgevaardigde Phi lip Crane heeft aan het onderzoek meegewerkt en hij was niet op de hoogte van het moordcomplot, al dus een verklaring van het ministe- Buitenland kort Mijnongeluk Door een modderstroom in een mijngang in de Zuidafrikaanse steenkolenmijn Coalbrook bij Sa- solburg zijn twaalf mijnwerkers om het leven gekomen. Het onge luk gebeurde terwijl de mijnwer kers bezig waren de mijngang schoon te maken. Het duurde 24 uur eer alle slachtoffers geborgen waren. In Coalbrook vond in 1960 het ergste mijnongeluk in Zuid- Afrika plaats, waarbij 435 arbei ders om het leven kwamen. Aids De immuunziekte aids heeft in de Verenigde Staten al aan 20.352 mensen het leven gekost. Dat is 58 procent van het aantal dat sinds ju ni 1981 met het virus is besmet. Driekwart van de overledenen was homo- of biseksueel, ongeveer 15 procent was heteroseksueel en de andere slachtoffers waren kinde ren. De gegevens zijn afkomstig van een medisch onderzoekscen trum in Washington. Rapport Het ritme waarin over de gehele wereld mensen vermist raken is ui terst zorgwekkend. Een nog niet officieel vrijgegeven rapport van de Verenigde Naties meldt dat in talrijke landen, met onderling zeer uiteenlopende regimes, het spoor loos laten verdwijnen van mensen een tactiek is van regeringen om af te rekenen met oppositionele krachten. Ook zouden regeringen vaak pressie uitoefenen op advoca ten die opheldering proberen te krijgen over de verblijfplaats van vermiste personen. Vredesforum De deelnemers aan een interna tionaal vredesforum in Polen heb ben gisteren meerdere scherpe ver klaringen uitgegeven waarin werd gesteld dat vrede niet mogelijk is zonder naleving van mensenrech ten. Het voor Poolse begrippen unieke forum heeft nogal wat weerstand te duchten van de over heid, maar gaat desondanks door. De politie arresteerde enkele orga nisatoren van het forum en heeft de telefoonverbinding verbroken met de kerk in Warschau waar het forum bijeenkomt. ties' zijn opgetreden bij het reage ren op die voorstellen. Daarbij doelde de minister onder meer op de discussie die momen teel binnen de NAVO woedt over Gorbatsjovs voorstel alle middel- lange-afstandswapens te elimine ren. Een open vraag is vooralsnog of dat ook tot verwijdering van de kortedrachtswapens moet leiden. Van Eekelen zei dat een veel om vattend plan zoals hij zich dat voor stelt antwoord zou moeten geven op vragen als: wat is het minimum aantal wapens in verschillende ca- tegoriën dat voor een doeltreffende afschrikking nodig is? Wat is de rol van de Franse en Britse afschrik kingsmacht in verschillende ont wapeningsscenario's? En: hoe kan voor de langere termijn de koppe ling van de Amerikaanse en Euro pese veiligheid worden gegaran deerd? Met die laatste vraag zat Van Ee kelen dicht bij het thema van de bijeenkomst van gisteren, die was gewijd aan de verschillen van in zicht tussen de Europese NAVO- landen en de Verenigde Staten over vorm en omvang van de Euro pese defensie-inspanning. De meest provocerende spreker over dit thema was de afscheid ne mende Amerikaanse staatssecreta ris van .defensie Richard Perle. Perle zei onomwonden, dat de Eu ropese landen te weinig voor de fensie over hebben, en dat met na me veel meer aan conventionele (niet-nucleaire) defensie zal moe ten worden uitgegeven. Perle merkte in dat verband op, dat het nodig is dat aan Europese NAVO-zijde meer aan conventio nele bewapening wordt gedaan, gezien het grote Russische over wicht in deze sector. Bij het weghalen van alle mid- dellange-afstandsraketten uit Eu ropa of zelfs verdergaande nucleai re ontwapening zou dat alleen maar dringender worden. Lord Carrington, de secretaris generaal van de NAVO, zei dat de Europese landen van de NAVO al een heel belangrijk deel van de ver dediging van Europa voor hun re kening nemen. Het in Amerika levende idee, dat Europa te weinig aan de eigen de fensie doet, noemde hij een ver keerde gedachte. Carrington er kende, dat met name conservatie ve kringen in de VS willen, dat Amerika zijn troepen uit Europa terugtrekt om Europa tot actie te dwingen. Carrington is daar een verklaard tegenstander van. De 325.000 Ame rikaanse militairen in Europa vor men een belangrijk symbool van de koppeling tussen Amerika en Europa. „Hen weghalen geeft bovendien een verkeerd signaal aan Gorbats- jov, en zou ertoe leiden, dat hij geen enkele concessie op het ge bied van conventionele ontwape ning meer wil doen", aldus de se cretaris-generaal van de NAVO. WASHINGTON (UPI/AFP/Rtr) - De gepensioneerde luchtmachtge- neraal Richard Secord heeft giste ren in Washington tegenover de speciale onderzoekscommissies voor de Iran-Contra-affaire zijn ge duld verloren en zijn scherpe on dervraging over de winst op de wa penverkoop aan Iran „krankzin nig" genoemd. In een gespannen sfeer verdedigde Secord zich bij de vraag of hij persoonlijk heeft ge profiteerd van de wapenleveran ties aan Teheran. Had Secord de eerste twee dagen rustig verslag kunnen doen van zijn ervaringen bij de wapenver koop en het overhevelen van de winst naar de Contra's, de derde dag werd hij stevig onder handen genomen door Arthur Liman, raadsman van de speciale commis sies van Senaat en Huis van Af gevaardigden. Secords advocaat beklaagde zich er zelfs over dat zijn cliënt was „gekweld" door zijn on dervrager. De luchtmachtgeneraal buiten dienst voelde zich absoluut niet op zijn gemak toen Liman bleef vragen naar zijn persoonlijke voordeel bij de transacties. Secord hield vol dat hij zelf niets wijzer was gewofden van de wa- penverkoop, ook al leidde hij deze operatie. De acht miljoen dollar, die zich nu nog op Zwitserse bank rekeningen bevindt, zijn volgens hem geen winst. Dat geld zou no dig zijn om nog niet betaalde reke ningen te voldoen. „Ik weet niet hoeveel er over blijft als die reke ningen zijn betaald en ik houd mij daar nu niet mee bezig. Ik richt mij niet op deze technische zaak, die u naar voren brengt. Dit is krankzin nig". Ondervrager Liman ging er van uit dat de overgebleven acht mil joen dollar bedoeld waren voor Se cord. De luchtmachtgeneraal ver klaarde echter zich te hebben voor genomen geen winst op te strijken uit de wapenverkoop. Hij ontving volgens eigen zeggen alleen een maandsalaris van zesduizend dol lar van zijn eigen onderneming, Stanford Technology. President Reagan ontkende gis teren opnieuw te hebben geweten dat winst uit de wapenverkoop aan Teheran werd doorgesluisd naar de Nicaraguaanse rebellen. Hij rea geerde hiermee op de verklaringen van Secord, die woensdag voor de onderzoekscommissies liet weten altijd de indruk te hebben gehad dat de president van deze zaak af wist. Volgens Secord heeft Oliver North, stafmedewerker van de Na tionale Veiligheidsraad, hem een aantal malen gezegd de overheve ling van het geld te hebben gemeld aan Reagan. De voormalige veilig heidsadviseur John Poindexter zou hem zelfs gezegd hebben dat Reagan tevreden was met Secords werk. Op de vraag of hij wist wat Se- Richard. Secord - krankzinnige vragen - cord de afgelopen twee jaar heeft gedaan antwoordde Reagan: „Ik denk dat mijnheer Secord als parti culier burger samen met andere burgers bezig is geweest met het loskrijgen van hulp voor de Con tra's. Daar is niets onwettigs aan". BELFAST - Bij de begrafenis van een lid van het Iers Republikeins Leger (IRA), gisteren in de Noordierse hoofdstad Belfast, raakten rouwende familieleden en IRA-sympathisanten slaags met de politie. De overledene, Finbar McKenna, kwam om het leven toen een bom die hij wilde plaatsen te vroeg explodeerde. «Foto anpi WENEN (AP) - De Oostenrijkse president Kurt Waldheim heeft de procureur-generaal in zijn land gis teren gemachtigd de leider van het Joods Wereldcongres (WJC), Ed gar Bronfman, te vervolgen we gens laster. Het bureau van Waldheim deel de mee dat Bronfman aangeklaagd zal worden naar aanleiding van een drietal uitlatingen die hij op 5 mei gedaan heeft op een conferentie van het WJC in Boedapest. Bronfman verklaarde in Boeda pest dat Waldheim tijdens de Tweede Wereldoorlog deel uit maakte van de „nazi-moordmachi ne" en dat, als Waldheim „enig pa triottisme in zijn ziel heeft, zijn art sen redenen zouden vinden voor hem om af te treden." De derde uit spraak was dat Waldheims „wan daden en leugens over zijn verle den" zo duidelijk waren dat het welhaast „een misdaad tegen de mensheid zou zijn om veel te ma ken te hebben met deze man." De Duitstalige versie van Bronf- mans uitspraken, zoals die geci teerd werden door het bureau van Waldheim en het Oostenrijkse persbureau APA, sprak evenwel ten onrechte van „Verbrechen" (misdaden), terwijl Bronfman Waldheim beschuldigde van „mis deeds" (wandaden). Van verscheidene kanten is twij fel geuit over de vraag of een aan klacht tegen Bronfman wel ver standig is. Er lijkt verder onenig heid te zijn gerezen tussen de so cialistische en conservatieve leden van de coalitieregering over een in ternationale commissie van ge schiedkundigen die een onderzoek zou moeten instellen naar het oor logsverleden van Waldheim. Bronfman, die woensdag ver klaard had dat hjj „met liefde en plezier naar Oostenrijk zou gaan" als Waldheim hem wilde vervol gen, verklaarde gisteren op een persconferentie in Boedapest dat hij de aanklacht van Waldheim niet serieus neemt. „Ik neem zijn aan klacht niet serieus. Ik neem hem niet serieus als mens. Oostenrijk neem ik wel serieus," aldus Bronf- ROME (Rtr/ANP) - De families van twee Italiaanse meisjes die sinds 1983 worden vermist, hebben gisteren een beloning van 1,5 miljoen dollar (drie mil joen gulden) uitgeloofd voor degene die inlichtingen kan verschaffen over de vermisten. Het gaat om Mirella Gregori en Emanuela Orlandi die in 1983 spoorloos verdwenen. Emanuela Orlandi zou in juni van dat jaar ontvoerd zijn door een Turkse terroristengroep, die zei het meisje vrij te zullen laten in ruil voor de vrijlating van Mehmet Ali Agca, die een levenslange gevangenisstraf uitzit wegens een aanslag op paus Johannes Paulus II. Mirella Gregori verdween en kele weken eerder. De politie stelde een onderzoek in of bei de meisjes niet het slachtoffer waren geworden van interna tionale vrouwenhandel. De ou- Ouders van vermiste meisjes loven drie miljoen gulden uit ders van beide meisjes hebben nooit willen geloven, dat zij simpelweg van huis waren weggelopen. De familie Orlan di liet in 1983 het centrum van Rome volplakken met affiches waarop om inlichtingen over de verblijfplaats van hun doch ter werd gevraagd. De vader van Emanuela is een inwoner van Vaticaanstad en de paus ■heeft persoonlijk in het open baar een beroep op de ontvoer ders gedaan om het meisje vrij te laten. De toenmalige Ita liaanse president, Sandro Perti- ni, gaf de politie opdracht het onderzoek naar Mirella Gregori naar het buitenland uit te brei den. Op een persconferentie ver klaarden de families Orlandi en Gregori 390.000 dollar beschik baar te stellen voor informatie die zou leiden tot oplossing van het raadsel van hun verdwij ning, 590.000 dollar voor dege ne die kan vertellen waar de lij ken zijn, en 1,5 miljoen dollar voor degene die de meisjes le vend en wel opspoort. De niet uitgesproken rijke fa milies en hun advocaten wil den niet zeggen waar het geld voor de beloningen vandaan komt en of het Vaticaan eraan meebetaalt. BRUSSEL (ANP) - De Belgische regering heeft gisteren opnieuw het vertrouwen gekregen van de Kamer van Volksvertegenwoordi gers. Maar uit de verklaringen van de fractieleiders van de regerings partijen bleek dat zij eigenlijk al leen nog maar vertrouwen hebben in de eigen vertegenwoordigers in het kabinet. De jongste crisis rond de kwestie-Happart lijkt daarom nog niet geheel achter de rug. De dreigende impasse rond het burgemeesterschap van de Vlaam se gemeente Voeren werd woens dag doorbroken door de plaatsver vangend gouverneur van de pro vincie Limburg. Hij zorgde ervoor dat de Frans sprekende Happart voor de vierde keer uit zijn functie werd gezet. Het provinciebestuur van Limburg heeft tevens een pro cedure op gang gebracht die ertoe moet leiden dat er een bijzondere commissaris naar Voeren wordt gestuurd. Die moet erop toezien dat de burgemeestersverkiezing in de gemeenteraad de volgende keer wel volgens de taalregels plaats vindt. Die regels bepalen dat de eerste burger in een Vlaamse ge meente Nederlands moet spreken. Maar vooral de Fr an talige chris ten-democraten zitten nogal om hoog met de nieuwe situatie. Voor hen is het zenden van de speciale waarnemer naar Voeren onaan vaardbaar. Volgens fractieleider Wauthy betekent het stemmen voor de vertrouwensmotie dan ook „dat wij vertrouwen in de eerste- minister en in de minister van bin nenlandse zaken, opdat zij ervoor zorgen dat er geen bijzondere com missaris naar Voeren wordt gezon den". JOHANNESBURG - Ruim een week geleden gaf de Zuidafrikaan se minister van buitenlandse za ken, Roelof 'Pik' Botha al aan hoe hy tegen de verkiezingen voor het exclusief blanke parlement aan keek: 'De Nationale Partij-regering kan alleen maar vervangen worden door een regering van rechts. Maar wij zijn daar niet bang voor. Wij ge loven dat er voldoende Engels- en Afrikaanstalige blanken zijn die beseffen dat het pad van hervor ming en machtsdeling beter is dan een van verdere opdeling, apart heid en het opwekken van haat tussen blank en zwart'. door Ruud de Wit De uitslag van de verkiezingen van afgelopen woensdag lijkt hem gelijk te geven. De liberale opposi tie-combinatie PFP-NRP is met een verlies van 9 zetels naar de marge van het blank-politieke ge beuren verdreven en de ultra rechtse Konservatieve Partij heeft het meer dan uitstekend gedaan, met een winst van vier zetels. Wan neer men echter naar de uitge brachte stemmen kijkt, is de ver schuiving naar rechts nog opzien barender. De PFP, bij de laatste verkiezingen in 1981 nog goed voor 19,09 procent van alle stemmen, komt nu slechts tot ruim 14 pro cent, terwijl het ultrarechtse blok,- bestaande uit de Konservatieve Partij van Andries Treurnicht en de fascistische Afrikaner Weer standsbeweging van Eugene Ter- re'Blanche maar liefst 26,37 pro cent achter zich heeft weten te krij gen. Het conservatieve plaatje wordt zelfs nog verontrustender als met de stemmen van de andere rechtse partij, de HNP (in 1981 nog goed voor 13,84 procent, maar nu helemaal overvleugeld door de KP), erbij telt. Want dan komt het totale aantal stemmen voor uiterst rechts op 600.000 oftewel bijna 30 procent. In Nationale Partij-kringen kan om die reden toch niet echt met de nodige geruststelling naar het eindresultaat worden gekeken. Weliswaar kreeg president P.W. Botha met 52,45 procent van de stemmen het mandaat waarom hij had gevraagd en steeg het zetelaan tal met 7 tot 124, maar het stem menpercentage daalde met ruim 3 procent ten opzichte van de verkie zingen in 1981. Vooral in de voor malige Boeren-republieken Trans vaal en Oranje Vrijstaat kreeg de NP een aantal klappen te verwer ken van de ultra-rechtse kant en in die provincies is de N P-meerder heid in stemmen slechts gering., Daartegenover staat, dat de NP het in de Kaap en in Natal uitzonder lijk goed heeft gedaan. De Engels talige liberale New Republic Partij werd in Natal weggevaagd en houdt slechts één zetel over. En dat betekent, dat de NP voor het eerst in deze provincie de meerderheid heeft behaald. Tenslotte werden er in de Kaap-provincie, traditioneel het bolwerk van de liberale PFP, een aantal belangrijke zetels ge- door de NP. Zware slag Vooral voor de PFP moet de uit slag als een zware slag voor de di recte toekomst worden be schouwd. In de verkiezingscam pagne riep PFP-leider Colin Eglin nog, dat er een nieuwe geest door het land waart, die de weg zou ope nen naar een rechtvaardige toe komst voor alle Zuidafrikaners, ongeacht hun ras. Maar de cam pagne van de NP, die vooral de laatste weken tegen de progressie ven is gevoerd, lijkt toch zwaarder te hebben gewogen. De NP is er namelijk in geslaagd om de tradi- tooneel Engelstalige liberale kiezer ervan te overtuigen, dat een keuze voor de PFP uiteindelijk neerkomt op een overwinning voor de bevrij dingsorganisatie ANC en uiteinde lijk op een zwarte meerderheidsre gering. En tegen het licht van de nederlaag van de PFP valt het rela tieve succes van de drie 'onafhan kelijke' kandidaten, die leidde tot een zetel voor Wijnand Malan, vol ledig in het niet. Gezien de uiterst rechtlijnige po litieke standpunten van de Konser vatieve Partij - handhaving van de apartheid, voortzetting van de thuislandenpolitiek, niet toegeven aan internationale druk en een kei harde benadering van het 'terroris me' van het ANC en andere anti- apartheidsorganisaties - moet wor den gevreesd, dat Botha nog min der manoeuvreerruimte zal heb ben om zijn zowel ter linker- als rechterzijde verworpen hervor mingsprogramma voort te zetten. Want waar de liberale blanken een onwrikbaar geloof hebben in de mocratische spelregels, kenmerkt de KP-doctrine zich door een even geprononceerde keuze voor ge weld, als bijvoorbeeld het ANC. Vorige week, op een vergadering van de Afrikaner Weerstandsbewe ging, liet Terre'Blanche het nog eens overduidelijk weten: 'Als wij onze eigen identiteit, onze grond en ons volk niet via het blanke par lement kunnen behouden, dan zor gen wij daar zelf wel voor, des noods met geweld'. En KP-leider Andries Treurnicht heeft zich in soortgelijke bewoordingen uitgela ten. Of om met een anonieme KP- er te spreken: 'Na deze verkiezin gen gaat het niet meer tussen blank en zwart, maar tussen blank en blank'. Een broederstrijd dus, waar de blanke Zuidafrikaanse ge schiedenis al menig voorbeeld van heeft gegeven. De belangrijkste vraag is nu: hoe zal de NP en met name president Botha met het ver kiezingsresultaat omspringen? De eerste commenta ren wijzen in de richting van een voortzetting van het voorzichtige en beperkte hervormingsbeleid, dat overigens bij lange na niet in de buurt komt van de eisen die door het zwarte verzet zijn gesteld, zoals het opheffen van de noodtoestand, legalisering van het ANC en on voorwaardelijke onderhandelin gen met alle betrokken partijen over de toekomst van Zuid- Afrika. De uitslag zal echter, zo menen de zelfde commentaren, ook niet hoe ven in te houden, dat Botha door het ultra-rechtst electorale succes op de oude apartheidsdoctrines zal terugkeren. Want daarvoor is de NP- meerderheid in de Volksraad te groot. Doch dat de uitslag consequen ties zal hebben, is zeker. Een be langrijk punt daarbij is met name de relatie met het buitenland en de interne veiligheidssituatie. Het heeft er alles van dat Zuid-Afrika de komende jaren nog verder inter nationaal geisoleerd zal worden en dat kan onder meer gevolgen heb ben voor de buitenlandse corres pondenten in het land. Immers, Botha stelt met name hen verant woordelijk voor het zeer negatieve beeld dat er buiten de grenzen over Zuid-Afrika bestaat. Gewelddadig Het tweede punt is de interne veiligheidssituatie. In de verkie zingscampagne heeft de Nationale Partij duidelijk laten merken het ANC-terrorisme met een ijzeren en gewelddadige greep te willen weerstaan, zowel in Zuid-Afrika zelf als daarbuiten. Daar zal in de directe toekomst geen verandering in komen, wat inhoudt dat de vei ligheidstroepen zullen blijven op treden, zoals ze gewend waren, dat de noodtoestand niet zal worden opgeheven en dat gevangen ANC- leiders als Nelson Mandela niet in vrijheid zullen worden gesteld. Ook aanvallen over de grenzen op beweerde ANC-bases, zoals twee weken geleden nog in Zambia, zul len blijven voorkomen. Zo het binnenlandse verzet te gen de apartheid er al enig vertrou wen in heeft gehad dat deze verkie zingen iets voor de meerderheid in het land zouden kunnen verande ren, met de uitslag van woensdag is dat vertrouwen voorgoed de bo dem ingeslagen. Vandaar dat de Anglicaanse aartsbisschop van Kaapstad Desmond Tutu gisteren de uitkomst van de verkiezingen ook kwalificeerde als het begin van 'de donkerste periode in de ge schiedenis van Zuid-Afrika'. En vanuit de buiten-parlemen taire hoek verwoordde de ex-PFP- leider Frederik van Zijl Slabbert, die vorig jaar uit onvrede met het parlementaire syteem de 'echte' politiek verliet, het aldus: 'Deze verkiezingsuitslag heeft opnieuw aangetoond, dat het met mogelijk is om een parlementair alternatief te creëren voor een NP-regering'. Het daglad The Star formuleerde het verkiezingsresultaat daarom zo gek nog niet door te stellen: 'Deze verkiezingen zijn een triomf voor P. W. Botha, maar een tragedie voor Zuid-Afrika'. Het ziet er naar uit, dat Zuid-Afrika ook de komen de jaren niet van het internationale toneel zal verdwijnen als het land van intern geweld, apartheid en dictatuur door een minderheid. Andries Treurnicht: "Onze grond en ons volk desnoods met geweld verdedigen". (foto afp>

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5