Meer vraag naar goedkope huurwoningen 'Reageerbuisbevruchting moet worden vergoed' Bang voor praatje met een onbekende vrr/ Advocaat Masson: 'dit is een politiek proces' Geen spoor van daders brandbom bij Lubbers Onderzoek: half miljoen mensen in ons land met sociale angst Zeehondje verdwaald in haven Indonesische mag blijven 1967 1987 VRIJDAG 8 MEI 1987 PAGINA 3 DEN HAAG (ANP/GPD) - In één jaar tijd is het aantal Nederlanders dat een andere woning zoekt met 100.000 gestegen tot 1,6 miljoen. Dat is ruim tien procent van de bevolking. Zestig procent van hen heeft een inkomen dat nog lager is dan het minimumloon (ongeveer 1500 gulden netto per maand). Dat blijkt uit een onderzoek van de Landelijke Organisatie Belangen groepen Huisvesting (LOBH) naar de woningnood in Nederland. Het cijfer van 1,6 miljoen is een schat ting, gebaseerd op een onderzoek in 79 gemeenten met meer dan 30.000 inwoners. Bij deze gemeen ten staan 518.440 huishoudens (900.000 mensen) als woningzoe kenden ingeschreven. Het blijkt daarbij vooral om een- en tweeper soonshuishoudens te gaan. Onder de woningzoekenden zijn 45 pro cent starters op de woningmarkt; mensen die zelf nog niet over een zelfstandige woonruimte beschik ken, maar bij iemand anders inwo- Volgens de LOBH lopen de wachttijden voor woningzoeken den op dit moment weer langzaam op. Dat geldt vooral in de grote ste den. Uit het onderzoek blijkt dat huurders met een laag inkomen langer op een nieuwe woning moe ten wachten dan mensen die wat meer huur kunnen betalen. Veel woningzoekenden laten zich helemaal niet inschrijven, of kunnen zich niet inschrijven om dat ze niet aan de regels voldoen. Aan de andere kant schrijven veel mensen zich ook uit voorzorg in, terwijl ze helemaal niet zo actief naar een woning zoeken. Verder vergeten mensen die zelf een wo ning gevonden hebben vaak om Nieuw centrum WHO in Aïlarn AMSTERDAM (ANP) - De Wereld Gezondheidsorganisatie heeft Am sterdam gekozen als plaats voor het opzetten vaii een centrum voor onderzoek en opleiding in metho den voor het vaststellen van de kwaliteit van het leven op het ge bied van de gezondheidszorg. Dit heeft het Nederlands Kankerinsti tuut (NKI) ofwel An toni van Leeu wenhoekhuis, waar het WHO-cen- trum zal worden gevestigd, giste ren meegedeeld. Het centrum wordt woensdag 20 mei officieel geopend. In het centrum zullen de effecten van behandeling voor ziekten als kanker, hart- en vaatziekten en dia betes vanuit andere dan de tradi tionele medische standpunten worden bestudeerd. zich uit te schrijven. Veel alleen staanden schrijven zich verder apart in, terwijl ze eigenlijk samen met iemand anders een woning zoeken. Bijna de helft van de woningzoe kenden gaat alleen door het leven. Van de woningzoekenden in Am sterdam is zelfs 73 procent alleen staand. Eén op de drie is een twee persoonshuishouden. Driekwart van de huishoudens die een wo ning zoeken bestaat dus uit één of twee personen. Eveneens drie kwart is ouder dan 25 jaar. De ingeschreven woningzoeken den hebben te kennen gegeven voor een zelfstandige woning een huur te willen betalen van gemid deld 400 gulden per maand. De goedkoopste nieuwbouwhuurwo- ningen kosten tegenwoordig mini maal 500 gulden per maand. Oude huurwoningen uit de sociale sector zijn goedkoper, maar allemaal be zet. Een toenemend aantal woning zoekenden met een laag inkomen slaat aanbiedingen van gemeente of woningbouwvereniging af als het om woningen gaat waarvan de huurprijs boven de 500 tot 600 gul den ligt, aldus de LOBH. Hoewel individuele huursubsidie voor ie mand met een minimuminkomen de daadwerkelijk te betalen huur met honderden guldens kan verla gen, leeft bij deze groep de angst dat het kabinet op de huursubsidie zal blijven bezuinigen. In een reactie op het onderzoek van de LOBH heeft het kamerlid De Pree, volkshuisvestingsspecia list van de PvdA, gezegd dat de wo ningnood veel groter is dan het mi nisterie wil doen voorkomen. Vol gens hem blijkt duidelijk dat het beleid van de regering haaks staat op de behoefte in de maatschappij. Het aantal nieuwe woningwetwo ningen, waarvoor het rijk subsidie verstrekt, daalt elk jaar. Minister Ruding (financiën) wil de bouw van nieuwe huurwoningen vol gend jaar zelfs meer dan halveren. Volgens het WD-Kamerlid De Beer zegt het onderzoek van de LOBH helemaal niets. Hij gelooft niet dat de uitkomsten van het on derzoek realistisch zijn. Bovendien stelt hij dat "van de gemeenschap" niet kan worden gevraagd om alle alleenstaande woningzoekenden aan voor hen betaalbare woon ruimte te helpen. AMBT DELDEN (GPD) - Leerlin gen van scholen in internaatsver- band hebben aanzienlijk meer kans om een middelbaar schooldi ploma te halen dan scholieren die thuis wonen. Dat blijkt uit een lan delijk onderzoek door Sterling Ne derland BV in opdracht van het rk schoolinternaat Azelo in het Twentse Delden. De uitslag bevestigt de eigen er varing van Azelo: de leerlingen die de mavoschool van Azelo bezoe ken en in het bijhorende internaat wonen en studeren, maken een bij zonder grote kans op een diploma. Is het landelijk percentage mavo geslaagden 91, voor de schoolinter naten gaat het om niet minder dan 99 procent. "Wij wilden wel eens precies we ten hoe het nu zit met de slaag-kan sen van de leerlingen en de motiva tie van ouders om hun kinderen naar een schoolinternaat te sturen. Temeer omdat over die internaten Meer kans op schooldiploma in internaat dikwijls de meest vreemde verha len de ronde doen", aldus frater H. J. Wienk, directeur van Azelo. Waarom sturen ouders hun kind naar een schoolinternaat? Voor naamste drijfveer is dat kinderen goede studieresultaten behalen. Maar liefst 85 procent van de ou ders gaf dit als de belangrijkste re den op. Bijna driekwart van de ou ders zei zelf niet in staat te zijn de studie van het kind voldoende te begeleiden. Dat blijkt meestal het gevolg te zijn van de werkomstan digheden van de ouders (midden- stanstanders met een eigen zaak bijvoorbeeld), maar soms ook aller lei spanningen waardoor het tus sen ouders en kinderen een tijdje niet 'klikt'. Verder blijkt voor veel ouders die tijdelijk naar het buiten land (moeten) gaan een schoolin ternaat een goede oplossing vin den voor de kinderen. Het studiesucces van schoolin ternaten zit voornamelijk in de per soonlijke begeleiding, het studeren na schooltijd onder leiding, het ge zamenlijk optrekken van de leer lingen in internaatsverband. Kort om: discipline en regelmaat. "Alle internaten gaan er van uit dat de vorming tot actieve en verantwoor delijke jonge mensen hand in hand moet gaan met de studie: het een kan niet zonder het ander. Veel sport is daar een hulpmiddel toe", aldus het onderzoeksrapport, dat voorts melding maakt van het feit dat maar liefst 98 procent van de leerlingen het verblijf in het inter naat op prijs stelt. MAASTRICHT (GPD) - "Het ver vangen van de ABP-top is het voornaamste motief geweest voor het aanzwengelen van het strafpro ces tegen mr. Masson door de mi nister van Binnenlandse Zaken. Dat bood de toenmalige minister Rietkerk de gelegenheid zijn poli tieke verantwoordelijkheid voor het functioneren van het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds te verschuilen achter strafbare fei ten". Dit zei advocaat mr. A. Pfeil gis teren op de 36ste zittingsdag in het proces tegen de van corruptie ver dachte toD-ambtenaar Masson. ROTTERDAM (GPD) - De Rotter damse politie heeft nog geen spoor van de dader, die woensdagavond een brandbom door het raam van de woning van premier Lubbers heeft geworpen. De acht recher cheurs die met het onderzoek zijn belast, hebben nog geen enkele vordering gemaakt. De aanslag is door niemand opgeëist. De politie is onmiddellijk na de aanslag begonnen met een buurt onderzoek, omdat een van de om wonenden een man in een "wat ou der model Opel" had zien wegrij den. Het onderzoek heeft voor zover bekend geen nadere aanwij zingen opgeleverd. Zowel de poli tie als de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) zijn nauwelijks bereid infor matie te verstrekken over het ver loop van het onderzoek. De premier en zijn vrouw zaten woensdagavond in de woonkamer van hun huis in de Rotterdamse wijk Kralingen, toen om tien over tien een brandbom door de ruit werd gegooid. Lubbers reageerde onmiddellijk, wierp het projectiel weer naar buiten en doofde een be ginnende brand. Dank zij een di recte alarmlijn tussen de woning van de premier en het hoofdbu reau, was de politie binnen vijf mi nuten ter plaatse. Lubbers heeft gisteren gesprek ken gevoerd met de commissaris sen Blaauw en Wiltink over de be waking van zijn woning. Volgens politiewoordvoerder De Jong heeft ROTTERDAM (ANP) - Staatsse cretaris Dees (volksgezondheid) heeft zijn bevoegdheden over schreden om reageerbuisbevruch tingen (in vitro fertilisatie ofwel ivf) niet te laten vergoeden door de ziekenfondsen. Reageerbuisbe vruchting is een normale medische techniek, die de experimentele fa se voorbij is en daarom als gewoon medisch handelen volgens de voorwaarden die de Ziekenfonds wet daarvoor stelt vergoed moet worden. Dit stelde mr. A.P.M. van der Reijt gisteren tegenover de presi dent van de Rotterdamse recht bank, mr. Nivard, in een kort ge ding tegen de Staat der Nederlan den en de Stichting Ziekenfonds Rotterdam. Mr. Van der Reijt trad op namens een 39-jarige vrouw, die is aange sloten bij het Rotterdamse zieken fonds. Voor haar is ivf de enige mo gelijkheid om zwanger te worden, maar die behandeling wordt op grond van het besluit van de staats secretaris niet door het zieken fonds vergoed. Zij eist voor vergoe ding van deze dure behandeling door het ziekenfonds in aanmer king te komen. Mr. Van der Reijt bracht naar vo ren dat er door de opstelling van Dees een "schrijnend verschil" in behandeling is ontstaan tussen de genen die bij een ziekenfonds ver zekerd zijn en particulier verzeker den. Particuliere verzekerings maatschappijen vergoeden ivf in doorsnee namelijk wel. De Stichting Ziekenfonds Rot terdam kan momenteel niet over gaan tot vergoeding van een rea geerbuisbevruchting bij de vrouw, omdat de staatssecretaris heeft vastgesteld dat dit niet onder het pakket valt, zo bracht mr. H.P. Utermark naar voren namens het Rotterdamse Ziekenfonds, dat te vens gedagvaard was. Namens de staat bracht mr. De Groot nog naar voren dat het be sluit van staatssecretaris Dees over ivf-vergoeding door het zieken fonds ook moet worden gezien te gen de achtergrond van het streven om de kosten van de gezondheids zorg in de hand te houden. Mede door het feit dat het succespercen tage bij reageerbuisbevruchtingen rond de 20 procent ligt heeft de Ziekenfondsraad de kosten per voldragen kind berekend op 60.000 tot 82.000 gulden, aldus mr. De Groot. Mr. van der Reijt bouwde na mens zijn cliente zijn betoog echter op rond het centrale thema dat de staatssecretaris eenvoudig de be voegdheid mist om ivf van het zie kenfondspakket uit te sluiten. Tot nu toe is het zo geweest dat nieuwe medische technieken die gemeen goed waren geworden altijd auto matisch in het ziekenfondspakket werden opgenomen. In dit geval is er voor het eerst sprake van een volledige uitsluiting. De rechtbankpresident liet aan het eind van de zitting weten uiter lijk 28 mei uitspraak te doen. dat tot 'aangepaste maatregelen' geleid. Waaruit die maatregelen be staan, wilde hij niet zeggen. De woning van de minister-pre sident werd tot nu toe niet voort durend bewaakt. Wel was het huis opgenomen in de normale surveil lance van de Rotterdamse politie. Sinds de aanslag van woensdag staat de woning onder permanente bewaking van de politie. Hoe lang dat gaat duren, is niet bekend. De aanslag op Lubbers is de eer ste in zijn soort. Het is volgens de RVD nog niet eerder voorgeko men, dat bewindslieden lijfelijk worden bedreigd. Wel zijn er in het nabije verleden enkele 'ludieke' ac ties tegen politici gevoerd. Zo kreeg minister Brinkman van WVC eens een taart in zijn gezicht geduwd door actievoerders die zich verzetten tegen de afschaffing van de Beeldende Kunstenaars Re geling (BKR). Ook werd de tuin van de toenmalige minister van CRM, Van der Louw, omgespit uit protest tegen zijn voorstellen om werkloze jongeren gemeenschap staken te laten verrichten. Lijfelijk geweld jegens politici komt maar zelden voor. Tijdens de campagne voor de verkiezingen van de Tweede Kamer, vorig jaar april, kreeg PvdA-lijsttrekker Joop den Uyl een klap in het gezicht. De dader kon worden aangehouden en is later veroordeeld. Kinderziekenhuis krijgt 'Corneille' AMSTERDAM (GPD) - Het Emma Kinderziekenhuis in Amsterdam heeft gisteren een kunstwerk van de in Frankrijk wonende, 65-jarige kunstenaar Corneille aangeboden gekregen. Het kunstwerk, een bont gekleurde vogel, is aangebracht op een doek van vijf bij vijf meter, dat nu de gevel van het kinderzieken huis aan de Sarphatistraat siert. Het werk is een verjaardagsge schenk van de stichting New Dutch Art Fair voor het 122 jaar ou de ziekenhuis. Eerder had het kunstwerk aan een reclamezeppe lin boven de Sonesta Koepelkerk gehangen als wegwijzer voor de daar gehouden kunstbeurs. Het kinderziekenhuis zal over twee jaar overgaan naar het Acade misch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam Zuidoost. Eerder deze week is door de directies van beide ziekenhuizen een overeenkomst getekend over de integratie. Bin nen vier maanden zal een begin ge maakt moeten zijn met de noodza kelijke verbouwing en aanpassin gen in het AMC. De komst van het kinderzieken huis betekent voor het AMC uit breiding met 135 arbeidsplaatsen. In principe zijn die plaatsen be stemd voor het personeel van het Emma Kinderziekenhuis. Perso neel dat niet direct de overstap naar het AMC kan maken, krijgt een voorkeur bij sollicitaties naar andere functies in het AMC. Pfeil gaf hiermee gehoor aan de op roep van rechtbankpresident mr. J. Wortmann om uit te leggen wat hij bedoelde, toen hij het proces een 'politiek proces' noemde. "Het hele strafrechtelijk onderzoek vindt zijn oorsprong in vragen die in het parlement zijn gesteld, ge volgd door een door de minister verstrekte opdracht aan het open baar ministerie. Wat is dat anders dan politiek?", zei Pfeil. Voordat het onderzoek ter te rechtzitting werd afgesloten, kreeg Masson gelegenheid voor het laat ste woord: "Voor éénmaal wil ik wel zeggen wat ik voel en gevoeld heb", zei een aangeslagen Masson. "Ik voel me bedrogen, verbijsterd en aangeslagen". "Bedrogen door ene heer Poot die mij te schande heeft gemaakt door een aantal grove onwaarhe den, terwijl ik me zo voor hem in gespannen heb. Bedrogen door een heer Meijer, die dacht een slaatje te slaan uit de verdichtsels van Poot. Bedrogen door ABP-ad- vocaat Wouters door het verlenen van hand- en spandiensten aan zijn studievriendje Hoevenagel met be trekking tot het opstellen van het zwartboek. Bedrogen door mijn heer Hoevenagel, die echt niet uit zorg voor het ABP het zwartboek schreef, maar omdat hij bezorgd was voor zijn functie bij de voorge nomen reorganisatie en uit depit dat de door hem geëiste salarisver hoging niet doorging. Zijn zwart boek is een regelrechte ramp voor het ABP geweest", zei Masson. Verbijsterd is de voormalig di recteur beleggingen, omdat het ABP zich afzijdig heeft gehouden in de zogenoemde Poot-affaire, feit nummer één op de dagvaarding. Verbijsterd ook door het volkomen gemis aan objectiviteit en oryuis- theden in rapporten van de door het Openbaar Ministerie geraad pleegde rijksaccountants; door het optreden van de belastingdienst, die aanslagen verhoogde op basis van kranteberichten en door het inhouden van het salaris sedert eind 1984. De rechtbank zal op 27 mei uit spraak doen. N orminkomen specialisten gaat omlaag DEN HAAG/UTRECHT (ANP) - Minister De Koning (sociale zaken) heeft gisteren in een gesprek met de Landelijke Specialisten Vereni ging een verlaging van het normin komen van de specialisten aange kondigd. De bewindsman wil het het norminkomen op 144.500 gul den stellen, een verlaging met 35.000 gulden. In dit bedrag zit 40.000 gulden "aankleding": ver goedingen voor kosten die verge lijkbare ambtenaren niet en specia listen wel hebben, zoals sociale en pensioenpremies. De huisartsen gaan binnenkort in hun wachtkamers tarieflijsten ophangen voor de particuliere pa tiënten. Dat is gisteren op een le denvergadering van de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) in Utrecht unaniem besloten. Op de lijsten zullen onder andere de tarieven worden vermeld voor consulten en visites, verloskundi ge hulp, injecties en hulp in de avonduren en weekeinden. Over de lijst is overleg gepleegd met de Consumentenbond en het Patiën ten Platform. Voor de ziekenfonds verzekerden geldt een abonne mentshonorarium. Voor hen gaat de LHV misschien een folder ma ken om een en ander uit te leggen. HASJVANGST (ANP) - In het Zeeuwsvlaamse grensplaatsje Hei kant is gisteren door de rijkspolitie 500 kilogram hasj in beslag geno men. De hasj, met een straatwaar de van ongeveer twee miljoen gul den, werd gevonden in de oplegger van een vrachtwagen. ROTTERDAM (GPD) - In de Rotterdamse haven is gisteren de gehele dag vergeefs jacht gemaakt op een verdwaald zeehondje. Het vermoedelijk zieke dier is behoorlijk ver het Rotterdamse havengebied binnengezwom- men. Zo is het in de buurt van de 3e Petroleumhaven gezien, op zo'n 25 kilometer van Hoek van Holland. Als het verzwakte dier niet snel kan worden gevangen of uit het vervuilde havengebied naar zee weet te ont snappen, maakt het niet veel kans nog lang in leven te blijven. Gisteren werd een groots opgezette reddingsactie gehouden. Duikers van Smit-Tak, de brandweer, de haven- en rijkspolitie en de Dierenambu lance in Spijkenisse waren daarvoor te hulp geroepen. Met netten slaag den zij erin het bruin-grijze diertje in een hoek van een van de havenbek kens te drijven. Het scheepvaartverkeer was daarvoor speciaal enige uren stilgelegd. Op het laatste moment wist het zeehondje, dat vermoede lijk aan een van de vinnen gewond is, echter te ontsnappen. (foto anp> UTRECHT (GPD) - Ongeveer een half miljoen mensen in Nederland hebben last van sociale angst. Men sen durven in groepen niet voor hun mening uit te komen en ver mijden sociale contacten door niet naar feesten toe te gaan. En als ze toch gaan, zonderen ze zich af en durven met een onbekend iemand geen praatje te maken. "Zo'n niet assertieve houding is voor deze mensen zelf en hun om geving niet prettig. We hebben een maatschappij waarin communice ren heel belangrijk is. Het is een groot nadeel als je sociaal niet vaar dig bent. Wij proberen mensen be wust te maken waarom ze zo zijn geworden en wat ze er aan kunnen doen, aldus psychologe drs. R. van Dam-Baggen. Zij promoveerde gis teren op een onderzoek naar socia le angst en non-assertiviteit bij psychiatrische patiënten. Het on derzoek heeft acht jaar geduurd. Mevrouw van Dam-Baggen heeft een test ontwikkeld, waarmee mensen hun eigen probleemge drag in kaart kunnen brengen. "Mensen kunnen aan de hand van een vragenlijst voor zichzelf uitvin den, waar toe ze wel of niet in staat zijn. Durft een persoon tijdens een gesprek een ander aan te kijken? Heeft hij of zij de moed een onbe kende aan te spreken? Kan de per soon een verzoek afslaan van een vriend? Op de inventarisatielijst staan dertig punten. Als deze lijst is ingevuld, kan een hulpverlener zien waar er aan gewerkt moet worden. Na een behandeling moe ten de mensen weer zo'n lijst invul len om te zien of er enige vooruit- Volgens mevrouw van Dam-Bag gen heeft het merendeel van de pa tiënten vooruitgang geboekt na een assertiviteitstraining. "Het is geen praattherapie, maar meer een doe-training. We oefenen bijvoor beeld met rollenspellen. Er zijn mensen die geen inlichtingen aan ambtenaren durven te vragen. Dé patiënt moet dan een rollenspel spelen. Een ambtenaar zit zoge naamd achter het loket en de pa tiënt moet inlichtingen vragen. We gaan net zo lang door tot het lukt". De patiënten moeten leren ob serveren, luisteren en spreken. "Mensen kunnen beter hun eigen gedrag aanpassen, wanneer ze we ten met wat voor iemand ze te ma ken hebben. Ze moeten ook weten wat de effecten van een bepaalde lichaamshouding zijn. Sommige mensen kunnen met een heel vriendelijk gezicht zeggen dat ze kwaad zijn. De boodschap by de ander komt dan meestal niet over". "Ook worden er specifieke socia le vaardigheden aangeleerd. Leren nee te zeggen, iemand een compli ment geven of een gesprek op gang zien te houden. Verder proberen we te bereiken dat patiënten zich zelf kunnen helpen. Patiënten moeten hun eigen therapeut wor den". Erfelijkheid, persoonlijkheid en levenservaring hebben te maken met het ontstaan van sociale angst. "Sommige mensen hebben bij voorbeeld in hun jeugd nooit ge leerd hun mond open te doen. Als kind wil je je mond wel houden als je constant op je kop krijgt. Ande ren stellen te hoge eisen aan zich zelf en durven daarom niet hun mond open te doen". AMSTERDAM (ANP) - Een 19-ja- rig Indonesische meisje dat met uitzetting werd bedreigd, mag voorlopig in Nederland blijven. Het meisje had in september vorig jaar de politie ervan op de hoogte gesteld dat zij slachtoffer was ge worden van vrouwenhandelaren en tot prostitutie werd gedwongen. Zij mag in elk geval in ons land blijven totdat de strafzaak tegen de betrokken vrouwenhandelaren is afgehandeld. Dit heeft haar advocate mr. L. Tan gisteren meegedeeld. Tan heeft het kort geding tegen de staat, dat vandaag voor de presi- dent van de rechtbank in Amster dam zou dienen, ingetrokken. Adek, zoals mr. Tan haar cliënte noemt, werd vorig jaar april in haar woonplaats Djakarta door een Ne derlands echtpaar voor een vakan tie in Amsterdam uitgenodigd. Eenmaal in Amsterdam werd Adek verteld dat zij de kosten van die vakantie, 40.000 gulden, moest terugbetalen. Omdat zij dat niet kon werd zij gedwongen als raam- prostituee te werken. Zij moest vrijwel al het geld dat zij verdiende aan het echtpaar afdragen. In september zag zij kans uit het bordeel waar zij haar werk moest doen te vluchten en bij de politie aangifte te doen. Zij vroeg gelijk een verblijfsvergunning aan. Na dat zij in maart door de rechter commissaris was verhoord kreeg Adek echter te verstaan dat zij on middellijk ons land moest verla ten. Haar advocate mr. Tan is hier meteen tegen in het geweer ge gaan. ADVERTENTIE Voor adressen zie Gouden Gids Nog niet ontvangen... hij ligt klaar in ons filiaal bij u in de buurt, of bel 020-1314 55 en u krijgt hem thuis gestuurd!

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3