Malta: klein maar belangrijk Proeven met bacterie sprong in het duister Bewoners kiezen morgen een nieuw parlement Wet moet willekeur bij selectie van patiënten tegengaan Zoon volgt vader Kamphuis op als hoogleraar PAGINA 2 VRIJDAG 8 MEI 1987 In het piepkleine, maar vanwege zijn ligging strategisch belangrijke Malta worden morgen verkiezingen gehouden. Een aantal weken geleden werd het parlement, waar de socialistische Arbeiderspartij een meerderheid heeft, ontbonden na een zittingster mijn van ruim vijf jaar. De Arbeiderspartij van Mifsud Bonnifici, die al zestien jaar aan de macht is, heeft als belangrijkste tegenstander de Christen-Democratische Nationalistische Partij, onder leiding van de advocaat Eddie Eenech Adami. Daarnaast doen mee de Communisti sche partij en de Democratische partij. Deze twee hebben volgens politieke waarne mers echter geen schijn van kans. In de verkiezingsstrijd belooft de ene partij nog meer economische en sociale voor uitgang dan de ander. De Labour partij heeft onlangs de 25.000 werklozen op het eiland het vooruitzicht gegeven op een weekloon van zestig dollar. Maar terwijl de Labour zich beroept op zestien jaar continu regeren, zonder ingrij pende inflatie en een aanzienlijke financiële reserve, bieden de Nationalisten nog meer welvaart en onderwijsprogramma's. door Miranda Coehoorn DEN HAAG - Niet meer dan een rotspunt in de Middellandse Zee lijkt Malta, een eilandje onder Si cilië. Ten zuiden van deze ogen schijnlijke stip op de landkaart liggen, na vele kilometers diep blauw water, Libië en Tunesie. Grote aantallen toeristen ko men jaarlijks naar Malta, dat an derhalf maal zo groot is als Texel, om er zich te koesteren in het mediterrane klimaat. Op het eer ste gezicht lijkt het eiland onbe langrijk maar dat is slechts schijn. Het heeft een belangrijke strategische ligging en heeft zich zodoende door de jaren heen een belangrijke positie verworven in de wereldpolitiek. Niet alleen de strategische lig ging van het eiland heeft tot die belangrijke positie bijgedragen. Vooral het bewind van Dom Mintoff en zijn Maltese Labour Party (MLP), heeft Malta veel be kendheid gegeven. Overigens niet altijd in positieve zin. Min toff voerde, van 1971 tot 1984. een bewind dat nogal wat stof heeft doen opwaaien. De MLP die tot een paar we ken geleden Malta regeerde staat nu onder leiding van Mifsud Bonnifici. Hij werd leider van de partij in 1984. toen Mintoff zich terugtrok. De meningen over Bonnifici zijn verdeeld. De een meent dat hij te zacht is voor de politiek, de ander zegt juist dat Bonnifici hierdoor meer kans heeft resultaten te boeken dan Mintoff destijds. Een groot voor deel voor Bonnifici zou zijn dat hij overtuigd katholiek is, terwijl Mintoff daarentegen alles deed om zich tegen de kerk te keren. Tot nu toe heeft Bonnifici een gematigde politiek gevoerd. Hij heeft een aantal verdragen geslo ten met buurlanden. Met Libië is bijvoorbeeld weer een handels overeenkomst gesloten voor de export van textiel. Dit is de rela tie tussen Malta en Libië ten goe de gekomen. Mintoff had vlak voor zijn aftreden de breuk met Khadaffi weliswaar gelijmd door middel van een vriendschapsver drag, maar een handelsovereen komst stelt natuurlijk meer voor. Onafhankelijk Veertig jaar geleden kreeg Mal ta zelfbestuur. Vanaf die dag deed Dom Mintoff zijn intrede in het Maltese parlement en heeft sindsdien voor de nodige op schudding gezorgd. In 1944 werd hij secretaris-generaal van de MLP en veroorzaakte een split sing binnen de partij. Nadat hij de partij op listige wijze naar zijn hand had gezet, manoeuvreerde hij zichzelf in de leiderspositie. Onenigheid in de MLP was er de oorzaak van dat de partij in 1950 niet verder kon regeren en in de jaren 1950-1955 werd de na tionalist Giorgio Borg Olivier premier. De gematigde, pro-wes terse Olivier bracht, na voor de tweede keer herkozen te zijn, zijn land in 1964 de onafhankelijk heid. Waarschijnlijk door een ver soepelde houding van de rooms- katholieke kerk, waar Mintoff vaak mee overhoop lag, versloeg de MLP-leider bij de eerstvol gende verkiezingen Olivier en werd premier. Vervolgens voer de hij dertien jaar lang een be wind dat door velen geken schetst werd als controversieel en autoritair. De macht van de katholieke kerk werd onmiddellijk aan ban den gelegd. Het burgerlijk huwe lijk werd ingevoerd en bisschop pen, priesters, kloosterordes en parochies gingen belasting beta len. Ook de immuniteit van de bisschoppen voor strafrechtelij ke vervolging werd afgeschaft. Verder poogde hij een eind te maken aan het monopolie van de kerk op het gebied van kwalita tief goed onderwijs. Opschudding Verkiezingen die volgden na dat Mintoff aan de macht was ge komen in 1971, hebben keer op keer voor opschudding gezorgd. In 1981 werd de MLP tijdens de verkiezingen beschuldigd van intimidatie van de tegenpartij, de Nationalistische Partij (NP) on der leiding van Eenech Adami. Tijdens de campagne werd door de staatsmedia uitgebreid propaganda gemaakt voor de MLP. Pogingen van de NP om voor tegenwicht te zorgen wer den gesaboteerd. De buitenland se pers werd evenmin gespaard. Een tv-ploeg van de Westduitse ARD en korrespondenten van de BBC en de Londense Times wer den uitgewezen wegens kritiek op het 'democratische proces' in Malta. Vervolgens werd er met de uitslag van de verkiezingen geknoeid zodat de MLP met een minderheid aan stemmen toch de meeste zetels in het parlement Niet alleen op binnenlands ter rein, maar ook op het gebied van de buitenlandse betrekkingen zorgde Mintoff voor de nodige opschudding. De destijds op het eiland gestationeerde Britse NA- TO-vlootbasis werd door Mintoff ontruimd. Malta verloor hierdoor 30 miljoen pond aan basishuur en indirecte opbrengsten. Na het vertrek van de Britten wendde hij zich tot de Libische leider Gaddafi voor hulp. In juli 1980 besloot Mintoff echter olie-boringen uit te voe ren op het continentaal plat waar Libië aanspraak op maakte. Li bië protesteerde en het kwam bijna tot een gewapend treffen tussen beide landen. Na dit conflict was de breuk met Libië onherstelbaar en ging de Maltese leider in zee met Ita lië. Rome garandeerde in 1980 de Maltese neutraliteit en beloofde economische hulp. Voorwaarden van Malta waren wel dat de vroe gere NATO-basis niet toeganke lijk zou zijn voor Amerikaanse of Russische vlooteenheden. Maar ook hier hield Mintoff zich niet aan. Na een bezoek van een Russische delegatie aan Mal ta, werd met Moskou een andere neutraliteitsovereenkomst geslo ten waarbij Russische vracht schepen de vroegere NATO-ba sis wel aan mochten doen. Dit was een schending van het verdrag met Italië maar Mintoff liet weten daar niets mee te ma ken te hebben. Volgens hem ging het alleen om Russische vrachtschepen en wat die buiten de territoriale wateren aan be voorrading van militaire eenhe den zouden kunnen doen inte resseerde hem niet. Successen Behalve het veroorzaken van problemen, boekte Mintoff ook een aantal successen. Hij wist door hard te onderhandelen be duidend hogere betalingen te verkrijgen voor het gebruik van de havenfaciliteiten door de Brit se marine, hij betrok olie tegen speciale gesubsidieerde prijzen van Libië en van China had hij leningen losgekregen en hulp bij de bouw van een mammoet droogdok. Mintoff werd door de dokwerkers dan ook op handen gedragen. Bovendien werd een nationale luchtvaartmaatschappij opge richt, Air Malta, en werden de so ciale voorzieningen uitgebreid. Loonbelasting werd ingevoerd en de werkloosheid nam sterk af. De NP, onder leiding van Ada mi, is in deze periode constant in de oppositie geweest. In tegen stelling tot de MLP, zoekt deze partij wel toenadering tot het Westen. Bij de komende verkie zingen zal de strijd tussen deze partijen wel weer een nek-aan- nek race worden. Malta ligt op een strategische positie in de Middellandse Zee. Aan de ene kant Italië, aan de andere kant Libië en Tunesie. Na jarenlang juridisch touwtrek ken is voor het eerst in de Verenig de Staten legaal een micro-organis me, waarvan de erfelijke eigen schappen door de mens zijn veran derd, opzettelijk losgelaten in het milieu. Het gaat om de 'Frostban'- bacterie, die vorstschade aan ge wassen moet voorkomen. Vorst schade kost de VS jaarlijks ander half miljard dollar. door Kees Wiese Eind vorige maand, enkele uren nadat de rechter toestemming had gegeven, bespoten onderzoekers van Advanced Genetic Sciences of Oakland een proefveld aardbeien in Californië met een vloeistof, die acht triljoen van deze gemanipu leerde bacteriën bevatte. Daartoe moesten ze de aardbeiplanten eerst opnieuw in de grond zetten, want milieu-activisten hadden tachtig percent ervan meteen na de ge rechtelijke uitspraak uitgerukt. Enkele dagen later volgde onge stoord een soortgelijke besproei ing van een veld aardappelplanten, eveneens in Californië. Door de mens veranderde micro organismen worden gezien als een nieuwe, veelbelovende methode ter bescherming van agrarische produkten. Zij zouden gevaarlijke chemische bestrijdingsmiddelen kunnen vervangen; onschuldiger zijn dan die vergiften. Dat kén waar zijn. Zoals het ook waar is dat de mens voortdurend heeft inge grepen in de natuur. Maar er is een principieel ver schil tussen het spuiten met che mische middelen en het inzetten van microbiologische 'legers'. In het milieu gebrachte giftige stoffen breken op den duur af. Zelfs door de mens gemaakte radioactieve stoffen als plutonium worden op den duur minder radioactief - al duurt dat soms wel miljoenen ja ren. Maar genetisch veranderde micro-organismen kunnen zich voortplanten en evolueren tot on bekenden. Welke schade de mens zich daar mee op de hals haalt, valt niet te voorspellen. Tot wat een verander de bacterie zich kan evolueren is afhankelijk van de natuur- en scheikundige omstandigheden en de al aanwezige andere micro-orga nismen. Die omstandigheden zijn te onbekend om daar uitspraken over te kunnen doen. Nu gaat het er bij de twee proe ven in de Verenigde Staten nog slechts om te bestuderen hoe de nieuwe bacterie zich over de plan ten verspreid. Is dat vastgesteld, dan moeten de planten worden ge ruimd *en ter plekke vernietigd. Uiteindelijk is het echter de bedoe ling dat de bacterie overleeft, an ders zou hij de aardbei- en aardap pelplanten niet kunnen bescher- Het staat dan ook wel vast dat de tegenstanders van genetische ma nipulatie definitief verloren heb ben, nu de eerste experimenten een feit zijn. De vraag is trouwens toch of de milieu-activisten ooit een reële kans hebben gehad om deze stap in het duister tegen te houden: tijdens de processen bleek dat de proeven waarvoor nu toestemming is verleend al eens il legaal, op een daktuin, zijn gedaan. UTRECHT (ANP) - De overheid moet vaststellen op grond waarvan mensen al dan niet in aanmerking komen voor schaarse medische voorzieningen. Dat was in verschil lende toonaarden te horen op een symposium van het .Tijdschrift voor Gezondheidsrecht in Utrecht. De Amsterdamse cardioloog prof. dr. A.J. Dunning zei dat als sterke groepen dure voorzieningen afdwingen zwijgende minderhe den dat betalen met onvoldoende thuiszorg of een verkommerende verzorging of verpleging. De zorg voor aids-patiënten bijvoorbeeld is volgens hem zozeer een zaak van publiciteit, pressie en politiek ge worden, dat er over een rationele afweging van bestedingen nauwe lijks meer zal worden gepraat. Omgekeerd is er nauwelijks aan dacht voor gezondheidsproblemen van verslaafden of immigranten „tenzij een Marokkaanse heroïne- prostituée van aids wordt ver dacht", aldus During. Hij noemt de individuele arts het minst geschikt voor het opstellen van selectiecri teria: die zal zich zo lang mogelijk inspannen voor zijn patiënt err ge neigd zijn rekening te houden met diens sociale achtergrond, psychi sche toestand of leeftijd. Ook groepen artsen, bijvoor beeld commissies die patiënten se- lecteren voor kunstnierbehande- ling of transplantatie, oordelen vol gens Dunning subjectief „naar kunde of kennis, eer of geweten". Zij spelen, zei hij, voor rechter in een zaak waar geen wet maar sub jectief oordeel en het ijieewegen van niet-medische factoren tot wil lekeur zullen leiden. Bij de selectie mogen alleen me dische maatstaven worden gehan teerd. Die zullen dan wetenschap pelijk verantwoord, duidelijk, openbaar en aanvaardbaar moeten zijn. De Gezondheidsraad (het we tenschappelijk adviesorgaan van de regering) zou volgens Dunning dergelijke maatstaven voor schaar se voorzieningen kunnen formule ren. Wel zullen zulke criteria ogen blikkelijk' tot wachtlijsten leiden en dat zal weer leiden tot voor keursbehandelingen, in Nederland of elders. „Het dagelijks leven blijkt sterker dan de leer van de ge lijkberechtiging", aldus Dunning. Rechtvaardigheid en selectie verdragen zich slecht met elkaar, maar selectie door willekeur is het minst verkieslijk. Want dan gaan maatschappelijke status, financië le draagkracht of relatiès bijdragen tot „de zwarte markt van schaarse goederen". Dat selectie van patiën ten een onaantrekkelijk, onbillijk en onoplosbaar dilemma lijkt, ont slaat de overheid volgens Dunning niet van de plicht het onder ogen te zien en naar beste weten en kun nen te handelen. Ook prof. dr. H.J.J. Leenen (ge zondheidsrecht) pleit voor politie ke beslissingen, die aan de bevol king duidelijk worden gemaakt. Volgens Leenen kunnen de criteria worden opgesteld door artsen, ge zondheidsjuristen en -ethici, maar zal de overheid moeten eisen dat het selectiesysteem garandeert dat er tussen patiënten geen ander ver schil wordt gemaakt dan op grond van openbare criteria. De synode van de Gerefor meerde Kerken Vrijgemaakt heeft gisteren in haar vergade ring in Spakenburg drs. B. Kamphuis, predikant te Amers foort, benoemd tot hoogleraar dogmatiek aan de theologische school Kampen. Hij volgt hier mee zijn vader, professor J Kamphuis (65), op, die sinds 1959 aan de hogeschool verbonden is, eerst als kerkhistoricus en nu als hoogleraar dogmatiek. Tot opvolger van de hoogleraar Semitische talen, prof. dr. J. P. Lettinga, benoemde de synode ds. G. Kwakkel (28) te Beverwijk. Hij wordt universitair docent. Boerwinkel overleden. In een ziekenhuis in Nieuwegem is dr. F. Boerwinkel overleden. Boerwinkel, die 80 jaar werd, is nauw betrokken geweest bij de oprichting in 1946 van het her vormde vormingscentrum 'Kerk en Wereld' in Driebergen Tot 1965 was hij een van de directeu ren daarvan. Van 1953 tot 1971 was hij ook directeur van de so ciale academie 'De Horst' in Driebergen. Hoewel Boerwinkel geen theo loog was, zijn er verscheidene publikaties over kerkelijke on derwerpen van zijn hand ver schenen. De bekendste daarvan zijn: 'Inclusief denken' uit 1966, 'Einde of nieuw begin' uit 1974 en 'Meer dan het gewone' uit 1977. Dat laatste boek gaat over de betekenis van Jezus' Bergre de. Benoeming. Het bestuur van de Nederlandsche Zondags- school-Vereeniging heeft dr. C. M. Wigmans (37) le Alphen aan den Rijn benoemd tot directeur. Hij volgt de heer J. Sinnema op, die eind dit jaar met pensioen gaat. Wigmans werd in 1977 weten schappelijk medewerker bij de subfaculteit pedagogische en andragogische wetenschappen aan de Vrije Universiteit in Am sterdam. In 1984 promoveerde hij in Leiden tot doctor in de theologie. Veel heeft hij geschre ven over de relatie tussen kerk en school, pedagogiek en theolo gie en geloven en leren. Godsdienst Uit een omvangrijk weten schappelijk onderzoek naar de functie van waarden en normen in West-Europa blijkt, dat de godsdienstige invloed op de waarden en normen die de West europeanen hanteren sterk is af genomen. Het lid zijn van een kerk hoeft nog niet te betekenen, dat officiële morele opvattingen van die kerk worden aanvaard. De afstand is belangrijk groter geworden. Onder leiding van een interna tionale groep onderzoekers wer den in negen landen meer dan 12.000 interviews afgenomen. Daarbij werd aandacht besteed aan godsdienst en moraal, poli tiek en maatschappij, huwelijk en seksualiteit en opvoeding en arbeid. Kerkelijke instellingen en organisaties betaalden een groot deel van het onderzoek. Godsdienst is voor veel Euro peanen niet meer het overkoepe lende middel tot zingeving aan het leven. De kerken kunnen kie zen tussen twee dingen: óf zich opsluiten binnen het instituut, met een slinkend aantal gelijkge- lovenden en een afweerhouding tegenover de omgeving, óf reage ren op de religieuze behoeften van veel méér mensen, met aan vaarding van uiteenlopende op vattingen van geloof en moraal binnen de kerken. Vier medewerkers van de rooms-katholieke universiteit Brabant verzorgden een Neder landse bijdrage aan het onder zoek. Daarover is nu een boek verschenen onder de titel 'Tradi tie, secularisatie en individuali sering'. In dat boek is te lezen, dat Nederlanders het minst hun toevlucht nemen tot harde vor men van protest, zoals boycot en bezettingen. Maar gaat het om de vraag of de nadruk moet vallen op het individu dan wel op orde en gezag, dan kiezen Nederlan ders in het algemeen duidelijk voor het individu. Wijding Bisschop J. G. ter Schure zal op zaterdag 23 mei in de Sint Jan in Den Bosch vijf mannen tot 'permanent diaken' wijden, de eersten in dit bisdom. Drie van de vijf zijn gehuwd. Hun functie in het bisdom is 'pastoraal werker'. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: bedankt voor Albany (voor het werk in Papua-Nieuw- Guinea), voor Brunssum-Tree- beek en voor Heemse A. P. Feij- en Roodeschool. Christelijke Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Hen- Rijnsburg. Op 24 mei zal ds. A. G. Baayen (63) met een dienst om 7 uur 's avonds in de Imma- nuelkerk afscheid nemen van de gereformeerde kerk in Rijns burg. Ds. Baayen, die ruim 20 jaar hier heeft gewerkt, maakt gebruik van de vut-regeling voor predikanten. Rijnsburg. Per 1 mei is ds. A. J. Damsma (47) - in nauw over leg met de kerkvisitatoren van de classis Leiden en de desbe treffende commissie van de re gionale synode Zuid-Holland- West - officieel losgemaakt van de gereformeerde kerk in Rijns burg. Ds. Damsma, die in 1975 naar Rijnsburg kwam, gaat wel voor in kerkdiensten buiten Rijnsburg. Ter Aar. Zondag begroet de gereformeerde kerk in Ter Aar een nieuwe predikant: ds. N. de Reus. De dienst begint om half 4. Eerst zal ds. W. Speelman uit Ba- rendrecht kandidaat De Reus tot predikant bevestigen. Gevaar Het voortbestaan van de Bij bel Kiosk Vereniging en de Ver eniging tot verspreiding van de Heilige Schrift - die begin dit jaar een fusie aangingen - loopt gevaar omdat zij een duidelijke identiteit en visie missen. Dat schrijft drs. C. Ton in een docto raalscriptie waarmee hij afstu deerde aan de faculteit bedrijfs kunde van de Erasmus-universi teit in Rotterdam. Beide verenigingen hielden zich bezig met evangelisatielec- tuur voor kerken, verenigingen en particulieren. Verlies van zicht op het doel en de doel groep, concurrentie van christe lijke uitgevers, afkalving van de achterban en bestuurs- en identi- teitscrises brachten hun bestaan aan het wankelen. Als de nu gefuseerde vereni gingen hun doel niet duidelijk omschrijven en het beleid niet wordt gewijzigd, zullen ze steeds verder wegzakken, waarschuwt drs. Ton, die zelf een aantal jaren bestuurslid was van de Bijbel Kiosk Vereniging. De voornaamste bedreiging is de achteruitgang van de kerken en de verwarring over inhoud en doelstelling van evangelisatie. Ton vindt, dat de verenigingen zich ook moeten richten op doel groepen buiten de kerken. Ver der zouden ze audiovisuele mid delen voor evangelisatie ter be schikking moeten stellen. Kan sen ziet hij in samenwerking met het Bijbelgenootschap, christe lijke omroepen en plaatselijke christelijke boekhandels. De gefuseerde vereniging heeft op het ogenblik ongeveer 110.000 leden en contribuanten. Goeree. Lucas Goeree en twee van zijn medewerkers ver spreidden gisteren in Kampen hun brochure 'Sodom is Neder land', terwijl de rechtbank in Zwolle dat had verboden. De politie, die verscheidene boze telefoontjes daarover kreeg, adviseerde Goeree de versprei ding te stoppen. De opbellers kregen van de politie het advies, contact op te nemen met de ad vocaat van de eisende partij in het kort geding. Die kan dan de dwangsom (f 5.000) voor zijn cliënt F. van Zyl opeisen. Veel toeristen bezoeken Malta dat eldorado duikers.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2