Vreemdelingendienst overbelast DE TIJD/MMïöm VAN TÖENJMMP, Bureau sluit aantal dagen Welstandscommissie keurt reeds gebouwde brug in Stevenshof af Gemeente voorziet bouw 250 huizen op Zijloever Ruim 150 banen voor vrouwen tijdens speciale informatiedag ITV niet meer op kabel actief in vrije lijd VRIJDAG 8 MEI 1987 LEIDEN LEIDEN - Het bureau vreemdelingendienst van de Leidse politie is de ko mende week tot en met 26 augustus elke woensdag ge sloten. En van 18 tot en met 22 mei is het bureau zelfs de hele week dicht. Alleen mensen met een meldings plicht en mensen die al een afspraak hebben gemaakt kunnen nog bij het bureau vreemdelingendienst te recht. De politie heeft deze maatregel ge nomen om de grote administratie ve achterstand bij de vreemdelin gendienst weg te werken. Volgens politiewoordvoerder Dick Grave- land is er vooral de laatste paar maanden een enorme toeloop ont staan van buitenlanders en zijn de medewerkers van het bureau ge confronteerd met een grote hoe veelheid aanvragen voor verblijfs vergunningen voor korte en lange re tijd en met verzoeken tot natura lisatie. "Een enkele keer hebben mede werkers te maken met 10, 15 en soms wel 20 zaken per ochtend. Daardoor is er alleen tijd om de ba sisgegevens te noteren. Aan ver werking van die gegevens komt men niet toe, zodat het werk zich ophoopt", aldus Graveland. Hij voegt eraan toe dat met name natu- ralisatieverzoeken en registratie van asielzoekers een grote admini stratieve rompslomp met zich mee brengen. De redenen van die grote toeloop zijn volgens Graveland niet een voudig aan te geven. Feit is echter wel dat, sinds Leiden de mogelijk heden voor opvang van asielzoe kers heeft vergroot, grote steden vluchtelingen sneller naar deze stad doorverwijzen. Aan de andere kant komen ook veel buitenlan ders naar Leiden vanwege de uni versiteit, om er als docent te werken of om er te studeren. Een bijkomend probleem is dat twee van de zes medewerkers van het bureau vreemdelingendienst zich nog aan het inwerken zijn. "En het werk op deze afdeling is zeer gecompliceerd en specialis tisch. Het is knap als een medewer ker het binnen twee jaar volledig onder de knie heeft. Zo lang dat nog niet het geval is, werken deze twee mensen uiteraard trager dan de overigen". Burgerlijke Stand De kranige Wuillemin was streng, maar uiterst beleefd. Hij stierf op 86-jarige leeftijd in zijn huisje in het Loridanshofje. Een kranige oude man, van mid delbare grootte, een prachtige kop, helder flikkerende ogen, diep in hun kassen verscholen, een volle brede knevel, waarvan de uiteinden hemelwaarts zijn gericht, een krullende baard, weelderig spierwit haar. Dat is de 80-jarige Wuillemin, die met zijn rechte fiere houding - die de gewezen krijgsman verraadt - al ler respect afdwingt. Henri Jean Wuillemin werd op 6 maart 1806 in de Amsterdamse Gravenstraat geboren als veer tiende kind van Daniel Nicolas Wuillemin, hoofd der korenme ters, en Anna Alida Klingemeij- er, kosteres van de Nieuwe Kerk. Hij groeide op als een ondeu gend kind, dol op belletje trek ken en sneeuwballen gooien. Op de Franse school, waar hij naar toe ging, was hij gewend aan schoolblijven en een flink pak slaag. Slecht voor één man had hij ontzag: zijn vader, een goede maar strenge Zwitser. Om dat hij voortdurend een krachti ge strenge hand nodig had, werd hij in de leer gedaan bij een kas tenmaker. Daar was hij twee jaar in de kost. Toen overleed zijn vader. Door ijver, spaarzaamheid en overleg kon zijn moeder in haar eigen on derhoud voorzien, maar was he laas niet langer in staat om voor het grote gezin te zorgen. De 14- jarige Henri Jean trok naar Duitsland, waar hij als Hand- werksbursche aangenomen werd bij een kastenmaker in Ol denburg. Na zijn leertijd, die vier jaar duurde, trok hij met de traditio nele wandelstok met kleding en schoenen in een roodgeruite zak doek daaraan gebonden, naar Bremen, Hannover en Hamburg om er werk te vinden. In Kassei kon hij een zieke vervangen - he laas slechts voor zes weken - en verder trok hij weer, naar Frei burg en vervolgens Frankfurt, waar hij afgemat en door hevige koortsen aangetast aankwam. Daar moest hij in een ziekenhuis worden opgenomen. Het stadsbestuur wilde hem echter gauw kwijt; hij moest maar naar zijn vaderland terug. Als tegemoetkoming in de reis kosten kreeg hij één Pruisische thaler en verder ging hij, zich voortslepend op zijn nog steeds open voeten, overdag nu eens lo pend, dan weer rustend, 's nachts slapend in de bossen of in een boerenwoning. In Keulen begaven zijn krach ten het, hij kon niet meer. Moe deloos zat hij aan de oever van de Rijn. Plotseling viel zijn blik op een schip met de woorden 'Keu len-Rotterdam'. Déér moest hij heen, smeken om hem mee te ne men naar zijn vaderland. De ei genaar toonde weinig bereidheid de onbekende zw/erver mee te nemen. Smeekbeden en tranen konden het ruwe hart niet ver murwen, tot de dochter - die me delijden had met de arme havelo ze jongeman - haar vader wist te overreden hem mee te nemen. Van Rotterdam trok hij naar Leiden, waar zijn zwager, de stu- cadoor Labohm, gevestigd was. De kastenmaker/timmerman werd stucadoor. Niet voor lang, want toen twee jaar later de Bel gische Opstand uitbrak voelde hij zich geroepen .het zwaard te omgorden. Tot 1839 maakte hij deel uit van het mobiele leger, waarmee hij in Brabant en Lim burg verbleef. In 1839 werd Amersfoort zijn vaste stand plaats, waar hij gedetacheerd werd bij het regiment rijdende artillerie, belast met de 'instruc tie in schermen en gymnastise- In 1841 trouwde hij met Emilie Frangoise Louise Boutet, een dochter van een Franse officier, die in de ijsvelden van Moskou omgekomen was. Met haar trok hij in 1852 naar Leiden, waar hij bij het garnizoensregiment aan gesteld werd als scherm- en gymnastiekmeester. In diezelfde hoedanigheid was hij ook werk zaam in het gereformeerde Wees huis, bij de Kweekschool voor de Zeevaart en voor de jeugdige ontslagenen uit de gevangenis. In 1859 ging hij met pensioen, waarna het studentengezelschap Arena Studiosorum hem het gla diatorschap aanbood. Na een langdurig en smartelijk lijden overleed zijn echtgenote in 1861. Werken hield hem op de been, in lessen vond hij ontspan ning. Die lessen werden alge meen gewaardeerd en vonden hoe langer hoe meer uitbreiding, bij scholen, maar ook bij particu lieren. In 1864 hertrouwde de 57-jari- ge weduwnaar met de 18-jarige Maria van Houten, een dochter van een Zoeterwoudse bleker. Slechts zes jaar duurde dit huwe lijk, waaruit wel drie dochters geboren werden. Maar Wuille min ging niet bij de pakken neer zitten. Groot was zijn werklust, groot zijn rol in het Leidse socia le en culturele leven. Overal zag men hem. In het voorjaar op straat met een inte kenlijst onder de arm voor de na derende concerten, 's Zomers bij alle mogelijke feestelijkheden, in Musis Sacrum en op Zomerzorg. Niemand ontsnapte aan zijn scherpe blik. niemand zette een voet in de tempel der Muzen, als de contributie niet betaald was. Geen enkele Leidse burger - meer dan drie keer in Musis geïn troduceerd - die niet de volgende dag een bewijs van lidmaatschap thuis had ontvangen. De oude hoefde slechts zijn donderende stem te laten horen of jongens, die door de muziek heen schreeuwden waren doodstil. Hij was streng, maar uiterst beleefd. Behulpzaam in het aandragen van voetenbankjes voor de da mes 's winters in de schouwburg of op vergaderingen. Hij gaf les in schermen en dansen. En garde, coup d'tête 'n avant, parez coup d'figure 'n dedans, en garde, parez la téte, coup d'point 'n avant. Vroeg men hem waar om de commando's steeds in het Frans en niet in het Hollands werden gegeven, dan antwoord de hij: 'omdat er geen comman do's in het Hollands bestaan; coup d'tête 'n avant klinkt onein dig meer militairement dan een slag op het hoofd en val uit. On zin, je kunt doodgeslagen zijn voordat je dat allemaal hebt uit gesproken!' Met niet minder vuur, met niet minder geestdrift werden dans lessen gegeven. 'Voor de is dat dansen? 't Is geen stuk hout, 't is een meisje dat je in je armen hebt. Alle duivels, stijve Klaasje bent zo'n ferm stuk meid niet waard. Allons, kijk hier, zó lever je 'm dat'. Dan legde hij zijn viool weg, nam lachend het meisje als een zeer galant cavalier in zijn armen en huppelde als een 18-jarige met haar rond. Op 3 maart 1886 werd Wuille min 80 jaar. Het Leidsch Dag blad wijdde een paginagroot arti kel aan deze krasse oude heer, die zes jaar later, op 7 december 1892 in zijn huisje in het Lori danshofje aan de Varkenmarkt overleed. INGRID MOERMAN LEVENSLOOP VAN DE LEIDSE SCHERMMEESTER WUILLEMIN De brug bij de Stevensbloem waarvan het ontwerp door de gemeentelijke welstandscommissie is afgekeurd. De bouw van de brug was echter al begonnen voordat de commissie het ontwerp had kunnen bespreken. (foto Jan Holvast! LEIDEN - De gemeentelijke wel standscommissie gaat niet ak koord met het ontwerp van de brug die winkelcentrum Stevens- bloem met het park daarachter ver bindt. Voor de brug is nu door het college van B en W geen bouwver gunning afgegeven. Dat maakt overigens niets uit, omdat de bouw van de brug al was begonnen voor dat de welstandscommissie het plan kon bespreken. Het is gebruikelijk dat een bouw plan door de welstandscommissie wordt behandeld en door burge meester en wethouders een bouw vergunning wordt afgegeven, voor dat met de bouw wordt begonnen. De voorzitter van de welstands commissie, ir. M. Houtman, heeft hierover zijn beklag gedaan bij het college van B en W. In een brief schril ft hij dat van de gemeente mag worden verwacht dat zij zich aan de regels houdt. "De verant woordelijke wethouders hebben hierover mondeling hun excuses voor aangeboden. Ik beschouw de zaak hiermee als afgedaan", aldus Houtman. De ontwerper van de brug heeft bij zijn bouwplan aansluiting ge zocht bij de ronde vorm van het winkelcentrum. De architect heeft voor halfronde trappen gekozen. Volgens de welstandscommissie is dat voor de zijde van de Stevens- bloem een goede keuze geweest. De commisie zou de trappen naar de brug aan de kant van het park graag anders zien. Volgens de com missie past de gekozen vorm niet goed in de omgeving. De welstandscommissie brengt aan het college van B en W advies uit over ieder plan op grond van de bouwverordening. Daarin is be paald dat ieder plan moet voldoen aan 'redelijke eisen van welstand'. Elke gemeente is verplicht ieder bouwplan aan die eisen te laten toetsen. De gemeente Leiden heeft hiervoor, zoals iedere grotere ge meente, een aparte commissie in het leven geroepen. Deze commis sie bekijkt niet alleen het bouw plan op zich, maar ook of het past in de huidige omgeving of de om geving zoals die er in de toekomst zal uitzien. LEIDEN - Het nieuwe plan van de gemeente voor woningbouw aan de Zijloever bevat 250 woningen. De haven met flatwoningen in het midden (de zogenaamde 'snor') wordt gehandhaafd. De gemeente presenteert het plan aan het einde van deze maand aan de bewoners van de wijk De Kooi. Alle 250 geplande huizen zijn wo ningwetwoningen. Eerder legde de gemeente een plan met 280 wonin gen aan de bewoners voor. De buurt protesteerde echter heftig te gen het plan. De bewoners wilden dat de gemeente vasthield aan het verkavelingsplan van 1984. Daarin zijn ongeveer 185 woningen ge pland. Intussen hebben ook de bewo ners een nieuw voorstel gemaakt. Het plan bevat ongeveer 215 wo ningen. Volgens een woordvoerder van de gemeente verschillen de drie plannen (het eerste en tweede gemeentelijke plan en het plan van de bewoners) niet veel van elkaar. "In alle gevallen is er ongeveer 1.5 hectare ingeruimd voor water en groen". Volgens de woordvoerder bete kent het surplus aan woningen in vergelijking met het plan van de bewoners niet dat er meer parkeer plaatsen nodig zijn. "In de gesta pelde woningen zijn liften gepland. Dat maakt de woningen ook voor ouderen geschikt. Die beschikken veelal niet over een auto". LEIDEN - Het arbeidsbureau heeft 150 vacatures voor vrouwen. Die zijn het resultaat van een spe ciaal verzoek aan meer dan 5000 werkgevers in de Leidse regio om vacatures voor vrouwen te melden. De banen worden aangeboden tij dens een informatiedag die op 19 mei wordt gehouden en met name is bedoeld voor vrouwen die weer aan de slag willen. Het doel van de informatiedag, die in het teken staat van vrouw en werk, is het verbeteren van kansen voor vrouwen op de arbeidsmarkt. Naast het solliciteren op vacatures, krijgen vrouwen ook de gelegen heid zich in te schrijven voor vijf cursussen die ook zijn gericht op het weer aan het werk helpen van De informatiedag bestaat uit twee onderdelen. In de eerste plaats kunnen werkloze vrouwen solliciteren op een van de 150 vaca tures die voor deze dag door de werkgevers zijn aangemeld. Vol gens het Gewestelijk Arbeidsbu reau Leiden (GAB) betreft het va catures van verschillend niveau. Er zijn realtief veel vrouwen die werk loos zijn geworden en vrouwen die vanwege de zorg voor kinderen enige tijd met het betaalde arbeid zijn gestopt. Met name voor de laatste categorie is speciale aan dacht, omdat ervaring heeft uitge wezen dat zij op veel moeilijkhe den stuiten als zij wil herintreden op de arbeidsmarkt. Daarnaast worden er vijf cursus sen voor vrouwen aangeboden. Daaronder zijn cursussen waar voor een vooropleiding is vereist zoals voor midden- en hoger kader- functies bij de overheid, cursus voor marketingmedewerker (NI- MA-A). Daarnaast is er cursus se cretariaatsmedewerker, typen- tekstverwerker en een oriëntatie cursus techniek. Deze cursussen zijn kosteloos en worden part-time gegeven. De projectgroep herintredende vrouwen is niet ontevreden over de reactie van de werkgevers. "De va catures hadden er waarschijnlijk ook geweest zonder deze actie", zegt woordvoerder mevrouw A.B. Zandbergen. "Het rendement van deze dag moet eerder gezien wor den als een prikkeling van de werkgevers. Je kunt niet verwach ten dat ze in ccn dag zullen om draaien en direct staan te trappelen om vrouwen die langere tijd op non-actief hebben gestaan, aan te De projectgroep heeft de werk gevers bij de aanschrijving gewe zen op het bestaan van twee subsi diemaatregelen. Dat is de maatre gel ter ondersteuning van arbeids- inpassing. Hierbij wordt een een malige bedrag gegeven voor inwer king en begeleiding. Daarnaast is er de maatregel langdurig werklo zen. Werkgevers krijgen geduren de vier jaar een vrijstelling van de verplichting tot betalen van pre mies. Dat is ongeveer 20 procent van de loonkosten. Als er een bege leidingsprogramma in het bedrijf aanwezig is, wordt nog eens een eenmalig bedrag geven van 4.000 gulden. Hoewel deze maatregelen zijn bestemd voor alle langdurig werk lozen, heeft het volgens de project groep toch bijgedragen tot een gro te reactie van werkgeverszijde. Vrouwen die in aanmerking willen komen voor de vacatures en de op leidingen moeten voldoen aan be paalde voorwaarden. Deze liggen op het terrein van leeftijd (vrou wen moeten tussen 25 en 45 jaar oud zijn), cn vooropleiding. Op 19 mei kunnen vrouwen ook met vra gen over uitkeringen en arbeids markt terecht bij het GAB aan de Oosterkerkstraat 1. Thomas z.v. P. Dronkert en A.M. van der Blom. Cornelis z.v. C.J. de Roo, Mar- got Willianne d.v. R.G.W.J. van Duijne- veldt en P.W.M. Reniers, Ralph Sascha z.v. A.F.A.T. van Iterson en H.P. Faas, Sten Johan Conrad z.v. B.T.M. van der Salm en E.M. Bos, Elisabeth d.v. A. van Duijn en J. van de Oever, Sjoerd Joost z.v. C.M.F. van der Zande, Sanne Isabel- le d.v. P.T.J.W, Vondrécek en C. de Jong, Mirjam Antonia Wilhelmina d.v. W.A. Verdoes en W.P. de Mol, Hester Nadina. d.v. A. Wassenaar en A.C. Sna- terse, Christiaan Fedor z.v. A. Wasse naar en A.C. Snaterse, Nikki d.v. G. Beers en K.G. Schotsman, Laila d.v. M. Ben Larague en N. Achahbar, Youp z.v. M.C. Krop en C. Volkman, Arthy Bertus Karl z.v. A. Vije en M.K.C. Knetsch, Ro- sanneClasina Helena d.v. W. Kromhout en K. Heemskerk, Rosanne d.v. G. van Rij en M.J.C. van den Berg, Razia Gha- toen, d.v. M. Baserat en S. Khodabaks. Jenno Sieuwert, z.v. A.B. Ringersma en M.A. van der Kraan, Shemeo Kevin z.v. S.W. Misiedjan. Nicolas z.v. M. Fissendj- hidis en B.A.M. van Alphen, Floris Jo hannes León z.v. N.J.G. Kaptein en I.C.B. Brouwer, Emily Jean d.v. R.G.C. Teepe en C. Fryear, Thomas Jacobus z.v. W.J. de Jong en J. Freke, Sven John z.v. G. Kolodziej, Kimberley d.v. R. Beu kers en F.M. van Pelt, Richard z.v. H.C. Rovers en D.E. van Klinken, Sefer z.v. C. Demirbag en E. Demirbag. LEIDEN - Overleden: J. Bodijn geb 2-5-1921 man, J. de Visser geb. 31-1-1906 man, L. Plug geb 21-1905 vrl. geh. gew. met C. Haasnoot, B. Favier geb 6-6-1924 man, M. Kromhout, geb 30-10-1918 vrl. echtg. van S.W. Buijs, H. van de Riet geb 29-3-1918 man, J.C. Verschragen, geb 18-1-1904 vrl. geh. gew. met O.J.B. Baijer, G.A. van Tiem geb 20-4-1919 man, M. Roest 19-3-1928 man. H A P. Ikink, geb 11-1-1945 man, L.M. van Bre- ro, geb 20-5-926 vrl. echtg. van H.L. Fi- lippo, J. van Beelen geb 23.3-1917 vrl. echtg. van J. de Jong. K. Kingma geb 15-3-1987 man. LEIDEN - De zender ITV ver dwijnt van de Leidse kabel. Het is gebleken dat stadskabei geen toe stemming had voor doorgifte van het signaal van ITV. De Buma heeft daarom geëist dat het signaal wordt afgesloten. Hiermee is giste ren begonnen, in de loop van van daag moet de operatie zijn vol tooid. Het is grotendeels aan ITV zelf te danken dat er in Nederland niet meer naar deze zender kan worden gekeken. ITV weigert namelijk met Buma de rechten te regelen van het filmmateriaal dat wordt uitgezonden. ITV zendt voorname lijk films en sport uit, het was de enige Engelse zender die vrij slecht te ontvangen was in Nederland. Chef stadskabei Van Donzel is dan ook niet rouwig over het verdwij nen van ITV. "Liever geen plaatje dan een slecht plaatje", aldus Van Donzel. In de Merenwijk werd ITV niet doorgegeven, daar verandert dus niets in het zenderaanbod. Ook in diverse regiogemeenten zal ITV van de kabel verdwijnen, zo is de venwachtüiff Korfbal De Leidse korfbalvereniging Zuiderkwartier geeft zaterdag op het Bevrijdingsplein tussen 11.00 en 15.00 uur demonstraties pleinkorfbalvoor jongens en meisjes tussen zes en acht jaar. Jubilarissen Druk en Papier FNV afdeling Leiden houdt vanavond de jaar lijkse jubilarissenavond. Bonds voorzitter Jacob Draijer huldigt 34 leden met een langdrugi lid maatschap, variërend van 25 tot 70 jaar. Op het programma staat voorts het toneelstuk 'Viermaal verkocht', gebrcht door de Leidse toneelvereniging TIG. De muziek wordt verzorgd door Mister Do nald, die een oud-Berlijns straat orgel bespeeld. Plaats van han deling is het Anthonius Clubhuis, aanvang 19.30 uur. Ex '85 Centrum voor hulp en bewust wording Ex'85 houdt vanavond een videolezing van Vimala Tha- kar. Aanvang 20.00 uur. Zondag wordt van 16.00 tot 17.00 uur een Kundalini-meditatie gehouden. Ex'85 is gevestigd aan de Kop- penhinksteeg 15. Prestatieloop Clubhuis matilo organiseert morgen een prestatieloop. Deel nemers kunnen kiezen uit afstari- den van 2, 5 en 12 kilometer. De start is om 11.00 uur, inschrijven kan vanaf 10.00 uur bij de start bij het clubhuis aan de Zaan- straat 126. Rommelmarkt In de school De Horst aan de Beijerincklaan wordt vrijdag avond 8 mei een rommelmarkt gehouden van 19.00 tot 21.00 uur. Deze wordt opgeluisterd met een optreden van de dansgroep 'Ko- lo'. Jaarmarkt Op het plein voor de Herensin gelkerk wordt zaterdag 9 mei van 10 tot 16 uur een jaarmarkt gehouden. De opbrengst is be stemd voor de vernieuwing van de klokkenstoel. Op de jaarmarkt worden tweedehands spullen aangeboden. Zuid-Afrika In het kader van de campagne 'Leiden steunt het Zuid Afri kaans verzet' wordt zaterdag 9 mei een bijeenkomst gehouden in het buurthuis De Dijk (Apothe- kersdijk 33). Om 19.30 uur wordt een kunstwerk aangeboden aan het Komitee Zuidelijk Afrika waarna Gladstone Kopano van de Zuidafrikaanse mijnwerkers- bond en Masipula Mbonga (ANC) een toelichting geven op de situatie in hun land. Verder treden op de Cyclowns, His Mas ters Noice en de reaggaeband Judgement. Bazar Ouders en leerkrachten van de vrije school Mareland organise ren op zaterdag 9 mei van 10 tot 16 uur een bazar in het schoolge bouw aan de Maresingel 19. Op het programma staat onder meer een poppenkastvoorstelling. De opbrengst is bestemd voor het bouwfonds van de school.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17