EN ALS IEMAND MIJ WIL HUREN DAN BEN IK OPEENS EEN ADVERTENTIE Minstens zes skeletten in 4000 jaar oud graf 55055 Wassenaar worstelt om rond te komen 'Kun je bij mij niet eens komen schillen? Verontreinigd Vos- terrein afgegraven Duinrell mag nu 28 meter hoog bouwen Brug Vlietland: alles kan nog PAGINA 16 REGIO LEIDEN VRIJDAG 8 MEI 1987 WASSENAAR - Attractiepark Duinrell mag op een klein deel van het grondgebied 28 meter hoge gebouwen bouwen, 13 meter hoger dan tot nu toe. Met deze uitspraak heeft de Raad van State de gemeente Wasse naar in het ongelijk gesteld en lijkt niets de bouw van twee su persnelle water glijbanen in de weg te staan. Toch wilde de burgemeester gisteravond in een gecombi neerde raadscommissieverga dering geen nadere mededelin gen doen. Ook de directeur van Duinrell, graaf van Zuylen van Nijevelt, wil met een reactie wachten tot na het gesprek op het gemeentehuis venmiddag. In dat gesprek wordt niet al leen gesproken over de glijba nen, die vanaf de 18 meter hoge Tikibad-toren moeten begin nen, maar ook over andere pun ten in de Kroonuitspraak. Die uitspraak beslaat 83 pagina's en zou de gemeente op andere strijdpunten wel in het gelijk stellen. De waterglijbanen hebben een nogal vreemde geschiede nis. Aanvankelijk wilde de ge meente gaarne meewerken. Ze legde de bouw echter stil toen tijdens een bezoek van de Raad van State bleek dat de toren van het Tikibad hoger was dan de toegestane 15 meter. Duin rell, dat de flits en de blits al prominent op de nieuwe fol ders had gezet, stapte hierop naar de Raad van State. Eind januari stelde de waar nemend-voorzitter voor om de banen te gedogen in afwach ting van de echte Kroonbeslis- sing, die gisteren is uitgeko men. De burgemeester noemde dat volkomen onbespreekbaar en voerde aan dat de raad hem daarvoor geen ruimte zou bie den. Even nog hoopte de graaf dat de zaak voor pasen rond zou zijn, de zomer lijkt nu meer reëel. WASSENAAR Bij de behande ling van het beleidsplan, gister avond, hebben de Wassenaarse po litieke partijen nog niet aangege ven hoe zij de begroting sluitend willen krijgen en houden. Wel liet het CDA weten eerst de bezuini- gingsmogelijkheden te willen be kijken en daarna de eventuele las tenverzwaringen. Samen met de liberalen en rede lijk-alternatieven stelden de chris ten-democraten dat nieuw beleid niet zonder meer in de plaats van oud beleid mag komen. Daar moet eerst over worden gepraat, werd gesteld in de gecombineerde com missievergadering. De PvdA had grote moeite met de aparte behan deling van het beleidsplan, waarin de wensen van het college van een prijskaartje zijn voorzien. "Stel, we zeggen nu dat dit allemaal nodig is. Politiek geeft nog niet aan hoe begroting sluitend moet worden Dat kost 400.000 gulden en in sep tember praten we over bezuinigen. Dat kan toch eigenlijk niet", sprak fractievoorzitter H.J. Goulooze. Hij vroeg zich af of de gemeente raad, als zij later dit jaar tot bezui nigingen besluit, de begroting voor 1988 nog kan wijzigen. Volgens burgemeester P.H. Schoute tegen die tijd wel duidelijk welke voor nemens B en W hebben "met be trekking tot bezuinigen". Volgens wethouder Barning (WD) staat de begroting los van de bezuinigin gen, die de komende drie jaar 1,5 tot 2 miljoen moeten bedragen en op zijn vroegst in november door de raad worden aanvaard. De ge meente komt op dat bedrag door de kosten van opgewijzigd beleid op te tellen bij het gewenste nieu we beleid en een buffer voor inci dentele tegenvallers. Worstelen gens burgemeester P.H. Schoute is dat geen sinecure: "De meeijaren- begroting geeft al aan dat de toe komst somber is en inmiddels is de situatie er-niet beter op geworden. We worstelen". Door de onduide lijkheid rond de begroting valt het B en W moeilijk om een welzijns- programma op te stellen: "Daar tobben we mee". Volgens hem is het moeilijk om keuzes te maken. Toch moeten B en W het plan bin nen afzienbare tijd de inspraak in sturen in het volle besef dat ze be loftes niet waar kan maken. De op merking van de PvdA, dat de ge meente ook kan afspreken tegen vallers uit Den Haag zelf op te van gen, werd in brede kring irreël be vonden. En zo groeide tijdens de behan deling van het beleidsplan de irri tatie. De fracties van VVD en CDA merkten op dat PvdA en in minde re mate D66 te veel op details in gingen met vluchtige vragen over bijvoorbeeld de (dure) extra open stelling van het gemeentehuis en de bestrijding van jeugdvandalis- me en kleine criminaliteit. Het boodschappenlijstje was door alle partijen ondertekend en WD-frac- tievoorzitter C.B. Aptroot zag het nut niet in van een diepgravende bespreking van de cijfertjes. De be slissingen kunnen volgens hem pas later dit jaar worden genomen. M.L. van Rij (CDA) viel hem bij: "Is dit vergadertechniek, politieke tam tam of een roadshow? Het stuk wordt ter kennisgeving aan geboden en een afweging is niet mogelijk zolang de financiële ge volgen op langere termijn onduide lijk zijn". Toch had het college de ze 'hardporn' een beetje uitgelokt door met zo'n zware delegatie plaats te nemen tegenover de raadsleden. WASSENAAR - Het circa 4000 jaar oude graf in de Wassenaarse Wete ringpolder herbergt minstens zes en mogelijk zeven skeletten. Dat is gisteren bij verdere uitgravingen gebleken. De lichaamsdelen die gisteren nog half verborgen lagen onder een zandheuvel, worden vandaag voorzichtig blootgelegd. Zaterdag spannen onderzoekers een doorzichtige tent over het unieke graf. Ze hebben zo geen last van zandstuivingen en kunnen ook zondag, wanneer slecht weer ver wacht wordt, doorwerken. Volgen de week, wanneer geen skelet meer onder het zand ligt, leggen de onderzoekers een grote glasplaat over het graf en maken ze een teke ning op ware grootte. Of het graf bij een nederzetting heeft gehoord, is steeds meer een vraag geworden. Na vele dagen graven is nog steeds geen spoor ge vonden van de woonstalboerderij- en waarin Nederlanders in de late steentijd en vroege brondstijd pleegden te wonen. Hoewel de vondst van zaden nog uitkomst kan bieden, houden ar cheologen er steeds sterker reke ning mee dat het in Wassenaar uit sluitend om een graf gaat. Andere mogelijkheid is dat erosie dat deel van de vroegere duintop heeft weg gevaagd waar de woningen ston den. Ook bestaat de kans dat in la tere tijden veel is vernietigd: aan de ene kant van de vindplaats ligt een sloot, aan de andere kant een kleigeul. Worden de botten uit graf over gebracht naar de Leidse universi teit, een deel van de scherven krijgt na laboratorium-proeven een plekje in Wassenaar. Het gaat om vondsten van de Stichting Histo risch Centrum Wassenaar, be stemd voor de eigen expositie ruimte. Of de gemeente nog op an dere manieren wijzer wordt van de archeologische 'knaller' is niet dui delijk. De studenten J.K. Hagers en E. Jungerius, leiders van de op gravingen, weten wel dat het blad van het Historisch Centrum een verkorte uitgave wil publiceren van de eindpublicatie. De twee zijn dag en nacht aanwe zig op het terrein. Overdag zorgen de derdejaars prehistorie dat de werkzaamheden ordelijk verlopen en staan zij op een goede registra tie. Ook huren ze de heftruck voor 80 gulden per uur, wanneer dat voor de opgravingen noodzakelijk is. 's Avonds nemen ze in de keet bij het licht van een gaslamp de be- vindengen door en leggen ze zich te ruste in een tent naast het graf. Zij hebben tot nu toe twee nachten gewaakt, maar nog geen enkele graf- of schatgraver gezien. VOORSCHOTEN - In een gecombineerde commissievergadering op 16 juni moeten Voorschotense raadsleden een definitief advies geven over de aanleg van een brug over de Vliet naar recreatiegebied Vlietland. Voor die vergadering stellen B en W een voorstel op, met daarin de definitieve plaats, de financiële gevolgen en de plek van aan- en afvoerwegen. Dit bleek deze week tijdens de raadscommissie voor openbare werken. Op tafel lag een brief van Gedeputeerde Staten met de boodschap dat een beweegbare voet-fietsbrug bij de ijsbaan 1,6 miljoen gulden kost. Dat is 600.000 gulden meer dan de, door omwonenden en zandschippers aange vochten, niet-beweegbare brug in het verlengde van de Raadhuislaan. De provincie en het ministerie van landbouw en visserij zijn beide bereid van deze extra kosten 200.000 gulden op te brengen, de gemeente Voor schoten wordt gevraagd hetzelfde te doen. De totale kosten komen voor de gemeente dan uit op 666.667 gulden. Het ministerie van landbouw en visserij draagt 533.333 gulden bij en de provincie Zuid-Holland 400.000 gulden. Volgens de woordvoerder van B en W is alles echter nog mogelijk. De gemeenteraad heeft nog nooit een officiële uitspraak over de brug gedaan en kan de brug nog afwijzen, een andere plaats naar voren schui ven of aandringen op een andere kostenverdeling. De raadsleden lieten gisteravond nog niet blijken waar ze staan. Ex-patatboer cloende met verwerven plaatsje in Guiness Book of Records WASSENAAR Attractiepark Duinrell in Wassenaar heeft er sinds gisteren een unieke, zij het tijdelijke, publiekstrekker bij. In restaurant De Schaapskooi in het park probeert Nico Dijkhuysen het officiële record aardappelschillen te vestigen om zich daarmee een vermelding te verwerven in de Ne derlandse editie van het Guiness Book of Records. De 27-jarige Ha genaar moet voor het record in 48 uur minimaal 2000 kilo aardappels schillen. Als de poging lukt, zou het de eerste keer zijn dat een der gelijk record gevestigd wordt. Van ochtend om 11.00 uur had Dijkhuy sen in 24 uur al 1032 kilo aardap pels geschild en 12 dunschillers 'versleten'. door Letti Stam Dijkhuysen heeft ruime ervaring in het aardappels schillen opge daan in de tijd dat hij zijn vader hielp in de snackbar en later in zijn eigen snackbar. Toen schilde hij zo'n 1000 kilo per week. Nu werkt hij als kok in het pannekoekenhuis in het attractiepark. Zijn vuurdoop heeft hij gehad in het televisiepro gramma 'De-eerste-de-beste', het geen hem de eerste prijs opleverde. De trofee prijkt óp zijn tafel naast een batterij dunschillers. "Bijna el ke twee uur wissel ik van dunschil ler", zegt Dijkhuysen. "De mesjes zijn dan nog wel te gebruiken, maar ik wil ze het liefst zo scherp mogelijk hebben". Op de tafel staat ook een mini- stereoset. Dijkhuysen heeft wijse lijk zijn eigen muziek meegeno men. De rustgevende achtergrond muziek in het restaurant laat een mens na een aantal uur tegen de muren opvliegen. Rap, funk, blues en Freek de Jonge moeten hem op de been houden. "Ik zet mijn kop telefoon op als ik me wil concen treren", licht Dijkhuysen toe. "En goede blues werkt ook lekker ont spannend". Nico Dijkhuysen, bezig het nodige voedsel zorgt. De Hagenaar heeft zich terdege voorbereid op zijn poging. Hij heeft een sponsor gevonden in een chips-fabrikant. Daar heeft hij de afgelopen week vele uren geoe fend. "Afgelopen week is mijn rechterarm 4 centimeter in dikte toegenomen", zegt Dijkhuysen. De sponsor heeft 2500 kilo kleibinten laten aanrukken, de meest ge bruikte aardappel voor de chips- produktie. De geschilde aardap pels, die bewaard worden in een grote ijzeren container met een laag water, gaan terug naar de sponsor Na een bloedproef heeft een re formwinkel in Leiden een dieet voor Dijkhuysen uitgedokterd. "Daar heb ik me afgelopen week mee gevoed, maar nu eet ik weer alles waar ik trek in heb", licht Dijkhuysen toe. "Wel voorname lijk frisse dingen, zoals kwark en rauwkost. Verder heb ik nog ge traind bij een sportschool voor mijn rug- en buikspieren, want je zit natuurlijk de hele dag. Van avond komt een speciale stoel, want die was ik vergeten. Het is een gewone keukenstoel maar wel met kussens voor in mijn rug en op de zitting een Perzisch kleedje". Dat laatste zal geen overbodige lu xe zijn want Dijkhuysen ziet er niet naar uit als een man met veel 'zit vlees'. "Dit is nou een perfecte aardap pel", zegt Dijkhuysen, met zijn hoofd naar een specimen van het volksvoedsel nummer 1 in Neder land wijzend. "Langwerpig. Want met ronde aardappels moet ik mijn hand te veel meedraaien". De aard appels hebben een fiks formaat. Een wel heel erg groot exemplaar wordt gewogen op de elektroni sche weegschaal achter de kam- pioen-in-spé. De aardappel weegt bijna 350 gram. "Dat is echt een kanjer. Gemiddeld wegen de aard appels 200 gram. Ik denk dat ik er na 48 uur wel zo'n 15.000 geschild zal hebben," aldus de schiller. De aardappels worden overigens niet ontpit. Achter Dijkhuysen staat een groot bord waarop de tijd wordt bijgehouden. Na elke drie uur schillen, heeft hij een kwartier rust. Dan wordt zijn arm gemas seerd door een fysiotherapeut en kan hij wat eten. De rustpauzes worden van de tijd afgetrokken. Omdat het hier een officiële poging betreft, zijn er twee onafhankelijke getuigen aanwezig. Zij moeten voor het Guiness Book of Records controleren of Dijkhuysen zich in derdaad wel aan de regels houdt. De getuigen, die meerderjarig moeten zijn en absoluut geen fami lieband met de speler mogen heb ben, houden een logboek bij dat elk uur wordt getekend door de speler en de getuigen. Goede zin "Goh, kun je bij mij ook niet een keertje komen schillen?" Een van de meest gestelde vragen door het publiek. Dijkhuysen lacht alleen maar. Hij heeft nog goede zin. "Dat wordt straks wel anders, want tus sen 4 en 7 uur 's morgens zijn het de moeilijkste uurtjes". Hij hoopt niet dat hij, door vermoeidheid overmand, zich zal snijden. "Dat is een handicap. En bovendien doet dat afbreuk aan de poging. Blaren krijg ik al niet meer, want daarvoor zit er te veel eelt op mijn handen. Het enige dat er kan gebeuren is dat mijn arm 'verlamd' raakt. Maar daar hoop ik gewoon doorheen te schillen". De 'kick' om een dergelijk record te vestigen is voor Dijkhuysen: "Iets presteren waar anderen ook moeite mee hebben. Na deze po ging wil ik het uurrecord panne- koekenbakken ook gaan probe ren". Hij weet niet of, als het aard appelschilrecord hem lukt, hij uit dagers zal krijgen om dat record te verdedigen. "De meeste frites wordt machinaal gemaakt. Dat is goedkoper want het is minder ar beidsintensief. Daarom kan ik niet zeggen of er mensen zijn die snel zulke hoeveelheden aardappels kunnen schillen". Dijkhuysen vindt het eigenlijk wel jammer dat de meeste patat niet meer met de hand 'gemaakt' wordt. "Want je blijft het verschil duidelijk proe- LEIDERDORP - 's Werelds al lerdikste en grootste kabelstrop is dezer dagen geproduceerd in Lei derdorp. Daarvoor tekent de Lei- derdorpse kabelfabriek Verto. Het gaat om in totaal zestien stroppen van 45.000 kiló, elk met een diameter van 35 centimeter en een lengte van ruim 60 meter. Volgens het bedrijf gaat het bij het vervaardigen van de reuzen- strops grotendeels om handwerk. De kabel wordt straks gebruikt voor een kraaneiland dat ver rijst nabij het Italiaanse Triest. Het dekoppervlak daarvan be slaat ruim drie voetbalvelden. Antiekbeurs WARMOND - Iedere Warmonder die ergens op zolder nog een 'verge ten' erstukje heeft liggen kan daar mee dezer dagen naar de Dekker Hallen in de Veerpolder. Daar wordt namelijk drie dagen lang een antiekbeurs gehouden. Een beurs waar antiek en munten van particulieren worden getaxeerd Twee experts staan vanavond, morgen en zondag klaar om meer over de particuliere eigendommen te vertellen: antiquair J. Verstegen, gespecialiseerd in porselein en kristal, en Lykele Palmbergen, die alles w«et dat op het gebied van munten bekend is. Tijdens de beurs presenteren voorts tientallen antiquairs hun kunststukken. De beurs is van avond geopend tot negen uur, mor gen en zondag tussen elf uur en half zes. Op de foto: antiquair Verste gen in actie als taxateur. (fotopr) Huis-kunst Voor de negende maal in succes sie opent Arjan Binnenkade de deuren van haar woonhuis aan de Waterleliekreek 1 in Leiderdorp voor een expositie. Dat gebeurt on der de noemer 'Huis-Kunst-Huis'. De expositie is vandaag en morgen nog tot twaalf uur 's nachts te be zichtigen. Doel van het 'Huis-Kunst-Huis' is het tonen van kunst van amateur- en beroepskunstenaars "in een on gedwongen sfeer". Er zijn dit keer onder meer stof applicaties, etsen, sieraden, aquarellen en kleiplastie- ken te zien. Onder de exposanten zijn de Voorschotense Hannie Ver hoog met haar composities van zij den bloemen en Lenie van der Wou- de met beschilderde dienbladen, dozen en eieren. Swedish Kok Jongerenvereniging Utopia haalt morgenavond de formatie 'Swedish Kok', afkomstig uit Roelo- farendsveen, naar Zoeterwoude. De band treedt op in het onderko men van Utopia, 'De Westender', gelegen naast de Klaverhal aan de Hondsdraf weg. De band brengt ei gen repertoire en begint om negen uur te spelen. Kinderfilm. De film 'Billie Turf, haantje de voorste' wordt komende zaterdag, 9 mei, vertoond in de Leiderdorpse Muzenhof (Gordijnsingel 4). Aan vang van deze jeugdfilm half drie. ZOETERWOUDE - Een deel van het voormalige Vos-terrein op het Zoe- terwouds industriegebied aan de Rijndijk zal worden afgegraven. Het geen nodig is omdat ook nu nog, enkele jaren na het vertrek van Vos, de bodem sterk verontreinigd is. Men hoopt dat tijdens het ontgraven en het opslaan van de grond op het terrein de vluchtige stoffen zullen verdampen. Volgens-Zoeterwouds di recteur gemeentewerken D.J. Veen zal de uitstoot van deze stoffen niet meer bedragen dan maximaal tien procent van het wettelijk toelaatbare. De gemeente zal regelmatig toezicht houden tijdens de werkzaamheden De zwaardere giftige stpffen die eventueel met het regenwater in de grond dringen, komen terecht in een al aangebracht drainagesysteem. Dat systeem is aangesloten op de zuiveringsinstallatie die de afgelopen tijd op het Vos-terrein is gebouwd. Burgemeester Houdijk zei gisteravond in de raadscommissie openbare werken en volkshuisvesting te verwachten dat de totale reiniging "een zeer langdurige kwestie" is. Overigens wordt de reiniging betaald door de firma Vos en Co, die inmiddels is verhuisd naar Alphen aan den Rijn. Giro Astmaïï Fonds Kollekteweek 11-17 mei wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16